Co se to děje s rostlinami?
0 02.09.2015 15:48 abby Su na tom aj riasy ale tie som uz vzdala boj s nimi.sem tam ho vymacam v save a na chvilu pomoze.
0 02.09.2015 15:47 abby
3 31.08.2015 20:02 R
vaclav [15007] - Echinodory + stonkové rostliny Z některými rostlinami mám dlouholetou zkušenost že rostou pořád stejně dobře. Potom ale najednou přijde zlom a přestanou růst úplně. Zatím jsem narazil na dvě. Nejprve to byl Myriophyllum aquaticum
rybicky.net/atlasrostlin/myriophyllum_aquaticum
A další je teď Hottonia inflata
rybicky.net/atlasrostlin/hottonia_inflata
První rostlina zmizela z akvária po několika letech úplně a ta druhá začala prostě živořit. Myslím si že když se nedostanou po několik let do emerzu tak skončí.

Starší reakce
U
Pogostemon erectus to živinami asi nebude. To co popisuješ mám v jednom akváriu. V zadní části se větví až mě to trochu vadí, dal jsem část na kraj kde není tolik světla a tam roste bez větvení.

Ve tvé prezentaci máš všechno hnojivo spočítané na miligram, proto je divné že by ti něco nerostlo, nebo scházelo.
Čím přesně to je, že začne rostlina investovat energii spíše do horizontálního (namísto vertikálního) růstu, bohužel nevím, ale taky jsem to už zaregistroval. V mém případě to bylo u rostliny Pogostemon erectus. V akváriu s rybkami mi roste spíše do výšky (bez bočních výhonků), zatímco v mých testovacích akváriích se bohatě větví (aniž bych ji zastřihoval). Koncentraci CO2 bych řekl, že mám všude víceméně stejnou. Totéž bych řekl, že platí o světle (všude používám stejné čipy a prakticky stejnou intenzitu osvětlení), alkalitě a tvrdosti (mírně kyselá, měkká voda s nízkou alkalitou). Ve všech akváriích, kde se mi ale větví, pravidelně hnojím do vodního sloupce, zatímco v akvárku, kde se nevětví, hnojím zpravidla jen sporadicky (mám tam ale substrát ADA Amazonia). Netroufnu si ale tvrdit, zda za ten rozdíl může opravdu (ne)dostupnost všech živin. Mohlo by k tomu docházet i v případě, že je ve vodě nějaké živiny příliš velké množství, které "sežehne" růstové vrcholky (nemusí to být nic dramatického či na první pohled viditelného, ale rostlinka na to může zareagovat "odbočkou"). To ale jen tipuji.
většinou odnožuje v místě střihu, to asi víš

.
Ale já ji také mám v každém akvárku jinou, někde má silný stonek a červené lístky a někde je slabá a lístky jsou malé.
Zrovna tuhle kolovku mám ze dvou zdrojů a z každého je jiná ...
Hm, no ja som to tak nemyslel, že rastie príliš (dobre). Skôr, že rastie divne (odnoží veľa, ale malá) a môj pocit je, že je niečo zle. Alebo žeby to bol prejav blaha, zlepšenia podmienok?

Veď s odstupom času napíšem, ako to dopadlo - či uhynie alebo sa umravní.
Většinou se tu lidé ptají proč jim rostliny nerostou a ne na pravý opak. V žádném akváriu nebudou vypadat stejně.

Starší reakce
Pokud ma bile kořeny tak ma šanci. Maš takove to srdíško těch listu nad substratem nebo je máš hluboko ve štěrku? Pokud hluboko tak je trochu povytahni. Ještě mě napadl nedostatek drasliku proto ten rozpad listů
Pokiaľ nemala menená 1/4 vody žiadne dusičnany, tak v akváriu by boli pôvodne len 4 mg/l (a ak mala 12 mg/l, tak vo vode pôvodne neboli žiadne), čo je hlavne pre Egeriu dosť málo. Ďalej si myslím, že je málo svetla - v chovnom akváriu s vysokými dusičnanmi a veľmi slabým svetlom mi Egeria stále odhnívala. Keď som pridal svetlo, začala bujne rásť.
Kořeny valisnerie jsou bílé, ale listy jsou takové slabé a rozpadají se.
Zde ještě slíbené vlastnosti vody: tvrdost (kH) 13 °dKH, dusičnany (NO3) 3 mg/l - nízká hodnota je zde podle mě způsobena dnešním odkalením a výměnou vody, teplota vody je dlouhodobě okolo 24 °C.
Co by znamenalo bílé nebo hnědé? bílá OK hnědá a černá zahnívání?
ano, rostla ti protože hlavně potřebuje N a zrovna amoniak má ráda. V záběhu akvária se ji většinou daří a v dobře zajetých nádržích s nízkým NO3 živoří.
Mi pod 2*18W nerostla a to co dorostlo zespod hned uhnilo
Egerie densa je neuvěřitelný plevel. Rostla mi kdysi ve 100l přerybněném a neudržovaném akváriu pod 25W žárovkou hodně rychle. A taky má ráda tvrdší vodu.
Zkusil bych tu egerii nechat volně na hladině pokud tam není velký proud.
Jaká je teplota vody?
A jak vypadají kořeny te valisnerie? Jsou bíle nebo hněde až černé?
Doplňuji informaci o tvrdosti. Klasická vodovodní je u nás velice tvrdá, tím to nebude. Pří výměnách vody vždy seškrabuji žiletkou vodní kámen, který se usazuje při hladině. V poledne jsem odkaloval a měnil 1/4 vody, večer až se aqa stabilizuje zkusím naměřit dusičnany a tvrdost.

Ahoj, dokážete odhadnout podle fotografie co trápí mé rostliny. Myslím si, že nemají dost živin k růstu, jaký je váš názor? Vpravo na fotografii je egeria, vlevo nějaké jemnolistá.
na 133 litrů jsem svítil 2x18W - 12hod, k tomu ještě + 6 hodin další 18W. Když jsem zpozoroval, že rostlinám se nedaří spíš se tam rozmáhá na rostlinách zelená řasa, ubral jsem na 2x18W. Nijak nehnojím, ve dně mám dva malé hřebíky.
Nejvíce se nedaří jemnolistým rostlinám, dále velmi špatně rostou vallisnerie. Jediné rostliny, kterým se alespoň trochu daří, jsou cryptocoryny.
Máte nějaká doporučení?
Ok, změřím tedy dusičnany, akorát ještě musím koupit nějaký ten test. Vím, že je to mimo téma, ale jaký test mám koupit, hledal jsem zde, ale každý doporučuje něco jiného. Favorit je Nitrat od Aquaru.
Mrte jsem nemyslel, ze je neco spatne, naopak dobre. Take jsem myslel ten objem, 12 l hruby objem opravdu nepovazuji za idealni pro Bettu.

Mrte rostlin?

4 druhy + 2 druhy plovoucích. Je prevazne zarostla zadní část,pro betu myslim ideální, jsou tu i větší džungle..

Tak nevím.
Ahoj, mas tam 15 W zarivku na ten objem a rves tam CO2? Neni divu, ze neco neni v poradku, porid vic svetla a prekontroluj si, jestli rostlinky maji dost zivin.

Ahoj, mas tam mrte rostlin a 1 bettu, kolik tam mas dusicnanu? Maji kytky dost zivin? Jinak, pokud to nebude nejaky zavazny problem, tak bych si toho moc nevsimal u anubiasu, kdyz ti vyrazi nove listy, tak ty znehodnocene odstrihni a vyhod. Pokud bude narust rychlejsi nez ubytek a ostatni rostlinky budou OK, tak bych si z toho tezkou hlavu nedelal. Ale NO3 si stejne promeruj, muze se stat, ze budes mit nedostatek zivin pro rostlinky.
PS: To akvarko je na bojovnici male, porid vetsi.

Zaujímalo by ma to dno, čo je zač? Rastlinka je tuším hygrophyla diformis a tým sa to dosť často stáva
zatím, nic, je to tak už min. týden.....jo jeden starý list jsem dnes odstřihnul, bo byl na rozpadnutí....
Myslel bych si, že tzv. přelistovává, tedy to co je straré, je předurčeno k zániku a prosadí se to nové, ovšem to je jenom můj názor laika rostlináře.

Žeby slabší nedostatok draslíku? Ale to by sa prejavovalo skôr na niektorých iných rastlinách dierami hlavne v starých listoch. Ako sa to ďalej vyvíja? - Najskôr hnedé končeky a čo neskôr?

Na některých listech anubisu, mi hnědnou špičky, jinak ale prospívá (rostou nové listy). V čem je problém?
Možno zle vidím na tých malých fotkách, ale pripadá mi to ako vycucané / obžraté.
0 23.05.2015 17:29 polkiboj – divne listy
Starší reakce
Řekl bych, že odpověď se nabízí sama :o) ... patrně dysbalance živin (nadbytek draslíku vůči jiným prvkům?) ...
Edit: A nebo něco úplně jiného, co s tím momentálním přidáváním draslíku nijak nesouvisí (i to se může stát :o) ...
Starší reakce


Dobrý den,
prosím o potvrzení / vyvrácení mé domněnky. Na hygrhophile se mi začaly děla tečky následně díry od konce starých listů které se následně začínají od konce rozpadat. po pročtení zdejších fór a odkazů jsem došel na nedostatek draslíku. pro jistotu jsem změřil NO3 to mi podle testu od rataje ukazuje cca 15 mg/l (namíchal jsem pro jistutu i referenční roztok 50mg/l) takže Dusíku tam zřejmě nadbytek nebude. namíchal jsem proto PMDD do 50ml vody (víc nemíchám protože máme malé akva a nechce se mi to mít dlouho v lednici) v poměru 2g K2SO4, 1g KNO3, 1,5g microprvku, 3,5 MgSO4-7H2O, tzn, že jsem draslík spolu s NO3 zvedl v roztoku o cca 1/3. Hnojím metodou EI 3ml denně. CO2 přidávám kvasnicové obsah je dostatečný přez den cca 50-60 mg. Předem děuji
0 08.05.2015 21:33
emppu07 [12] - Rostliny Díky za reakce,
články o projevech nedostatku živin u rostlin znám, ale už půl roku hnojím metodou ESTIMATIVE INDEX a do teď jsem žádné deformace u rostlin neměl, tak jsem si řikal, že v hnojení problém nebude a přisuzoval jsem to právě tomu zvýšení CO2, nebo snížení PH.
Je teda pravda, že hnojivo nemám namíchané ideálně na moje akvárium, smíchal jsem jen doporučené prvky a vůbec jsem nebral v úvahu, co už obsahuje vstupní voda. A jelikož hnojení půl roku fungovalo, tak jsem se po tom ani nepídil a neměl jsem potřebu ho nějak upravovat.
Teprve až teď, když se objevily tyhle problémy, tak jsem si zjistil hodnoty vstupní vody a chtělo by to hnojivo namíchat trochu jinak, ale zatím jsem se k tomu nedostal, čekám na objednávku.
Takže jste vyloučili, že by ta deformace byla způsobena přímo CO2, nebo PH a já se tak můžu soustředit na to hnojivo a až mi přijdou chemikálie, tak to vhodněji namíchám a budu doufat, že se mi ty kytky konečně přestanou kroutit
Díky
Mrkni na obsah fosforečnanů.
Edit: Při Tvém hnojení možná teda spíše horčík.
Ale možností je více.
A začali rastliny rásť rýchlejšie, aspoň dočasne po začatí dodávania CO2? Ak áno, tak im pri tomto rýchlejšom raste prestali stačiť iné živiny a bude treba začať aj prihnojovať.
Starší reakce
V klasickem PMDD mas 15g TENSO. Rozmichej ho v 500ml vody. Pak muzes jednorazove pridat maximalne 17ml na kazdych 100l vody (pokud nemas krevetky, s tim zkusenosti nemam). Zvednes tak zelezo o 0.2mg/l a dalsi mikroprvky k tomu. O vic bych to nezvedal, a klidne to rozloz do vice dnu a pridej to postupne. Pak dal hnoj nejakou vyrazne nizsi davkou.
mam pmdd hnkjivo zlozkove ale este som ho nepouzil. Zajtra skusim rozpisar zlozky a poprosim o radu lebo s nim nemam skysenosti.
Fisherman napsal: A prosím Vás ještě za jak dlouho můžu do akvárka dát Beťáka? 
Vydržať ešte minimálne tri týždne

Eleocharis hnedne a nerastie alebo rastie, ale nové sú veľmi bledé?
0 28.03.2015 19:00 Fisherman – Eleocharis
Ahoj, před týdnem jsem si založil akvárko... Dennerle 20l s ADA aquasoil... Eleocharis se mi zdá že ztrácí barvu... nevíte čím to může být? CO2 nepřidávám... bude potřeba přihnojit? Děkuji

A prosím Vás ještě za jak dlouho můžu do akvárka dát Beťáka?

Starší reakce
Děkuju, zkusím a dám vědět.
Přidat reakci
1 ...... [56] ...... 201 202
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 164061x