Co se to děje s rostlinami?
Zelené tečky, tak to je přisedlá řasa která se na starších listech běžně tvoří, ale určitě ti nikdo neřekne proč, protože nemá dostatek informací. Hodně by pomohla fotka a ještě lepší je mít prezentaci se základními informacemi.
Zdravím, už dlouho mám problém s mokřanka 'Siamensis na starších listech se mi objevují tmavě zelené tečky a list se začne kroutit.Nový listy jsou v pohodě a rostlina roste jinak dobře. čím by to mohlo být.každý týden měním 1/3 vody + hnojino Brutus od Rataje.
No jo ale,zas to dělá bordel v akva.
Nejlepší potrava pro rybu je ryba a samozřejmě mražená havěť s tou živou jim to moc nejde.
Popravdě je moc nefutruji,jsem opatrný na to krmení,vzhledem ke svím bojum se stabilním prostředím
Edit: masem myslíš co?
Dělo se mi to měsíc při záběhu akvária taky. Teď děraví jen jeden horní, ostatní jsou v pořádku, malé i větší. Ancíků se nezeptám, jediný koho bych mohla podezírat jsou japoniky nebo pandičky.
Tak to ti nepovím ale zřejmě mají tu správnou chuť a jsou měkčí.
No tak to je jediné co mě napadlo
,ale proč se to děje až když jsou listy veliké a ne ,když jsou malé.
EDIT: přitom když po nich šmejdí a odplují,tak není vidět poškození.
Asi by jsi se měl zeptat svých ancíků.
Čím jsou způsobeny tyto díry v Lotosu? Děje se tak až doroste pár centimetrů pod hladinu,děje se tak s každým novým listem.
Sázej je do větších rozestupů, aby k nim mohlo světlo. Prostě ne prales hned po zasazení.
Děkuju moc, zelenou zkrátím vrcholky a zasadím a červenou zkrátím od 10cm a zasadím
uvidím jak to poroste zatím spokojenost
)
Nejen ze Ti zakoreni (to co odstrihnes a zasadis), ale ty puvodni se casto po ztrate vrcholu rozvetvi, vytvori si vice vrcholu. Az budes nahrazovat spodni casti Limnophily (te zelene), dej si pozor, protoze koreni velice dobre a muze se stat, ze jak za ni potahnes abys ji vytahl, rozoras si tim pulku akvaria. Ze se mnozi i odnozemi, ktere take rychle koreni, sis uz urcite vsiml ;) .
Jinak zalezi na podminkach, jak ty rostliny vypadaji. V nekterych akvariich se vetvi jak mohou a v nekterych rostou prakticky bez vetveni. Od doby co vice hnojim a pridavam CO2 se vetvi vyrazne vic.
Stonkovky se tak udržují a zároveň tím řezem získáš další rostlinky. Uříznuté vršky zakoření v krátké době po zasazení. Ta spodní část vyžene jeden nebo více nových vrcholků. Na zasazení by měl mít ten uříznutý vršek kolem 10cm, ale klidně může být i delší. Takže je uštípni, kde potřebuješ - červenou (ludwigii) určitě v půlce, ty zelené (Limnophila) podle potřeby. Časem, až se ti rozrostou a budeš jich mít dost namnožených, tak můžeš ty spodky vyhazovat a vždy zasadit jen ty vršky. Bílou tam ale nevidím.
k té červené: měl bych jí třeba zkátit v půlce a znovu zasadit? vykoření mi? k té zelené: ty vrcholy zkrátit o cca 5cm a zasadit jinam?
Takže bych měl ty ''bílé stonkovky'' usmyknou a zasadit? a tu zelenou (zapomel jsem nazev) tutaky zkratit? normalnetreba v pulce a smyknout? nestane se ze by trba zacala kvůli tomu hnit? a kdybych ji usmykl muzu normal ten konec zasadit?
a nebo je vytrhej a zasaď si jen vrcholové části
Ty stonkovky klidne ustipni (nebo ustrihni nuzkami) ve vhode vysce a znovu zasad. Ony si vytvori nove vrcholy a ty zasazene i zakoreni. Stejne ale casem dojdes k situaci, ze je zacnes vyhazovat.
Zkrátit a dle potřeby zasadit.
0 31.01.2014 17:15 Tominy – Co s nimi
Ahoj mam problém tyto rostlinky se mi rozrostly skoro uz nad vodu co mam S nimi dělat ? Nechat růst? Nebo nějak zkrátit?
Starší reakce
K môjmu príspevku z 19.1. ešte doplním, že som vybral veľké kamene a koreň za účelom odstránenia riasy z nich. Voda z nich bola tmavozelená až čierna. Žeby povlak bol nakoniec nejaký typ zelenej riasy?
Nejenom amateri
a svobodna volba je znacne ovlivnena tim co si kde prectou,reklamou apod.A protoze zadna univerzalni rada neexistuje,kazda nadrz potrebuje neco jineho,tak ani prehnojovani nemusi vzdy fungovat.Kazda(radoby)Hi-tech(a nejen ta) nadrz je jina,kdo vi jiste,ze ma dost svetla a CO2,cim to zmerili,vetsinou je CO2 malo nebo je nestabilni,svetla zase moc a rovnovaha je v nedohlednu
,pak se dejou ruzne veci.Lidi sviti pres 100 umol na dne,hnoji jak "zemedelec" a roste jim vse a jini se nechyti ani nahodou(tak akurat za hlavu
).
Moje (zprostředkovaná) zkušenost říká, že "amatéři" si metodou "lopata + výplach" dokážou přivodit hodně těžkou hlavu...
Ale každý má právo svobodné volby.
Nemusi,kdyz se vi kolik ceho tam kdo ma,je to spise o pohodlnosti(jednoduchsi obsluze),to tam hazet "lopatou" a jednou za tyden "resetovat" 50% vymenou vody a nic nemerit.Druha verze vyzaduje nekdy vice prace a zkusenosti!
Dyk se vám snažím vysvětlit, že ani do high-tech akvária nemusíte házet hnojivo lopatou.
Dyk pisu ze mam akvaria dve. Do jednoho hnojivo "lopatou", do druheho "aby se nereklo", protoze tam rostliny nemaji sanci tolik spotrebovat, tak proc davat vic. Proste provozuji v nich pravy opak.
Naprosto normální
Tak do low-tech akvária snad nesypete hnojiva stylem EI(?!). Nebo se pletu?!
Moje myšlenka je o tom, že i do rostlinných nádrží, sycených CO2 a osvětlených "silněji, než je v kraji zvykem", není potřeba valit hnojiva "lopatou" a následně je proplachovat "čistou" vodou. Že zhusta stačí to, co jsem popsal v předchozím vstupu.
Pravdu máte v tom, že každého věc, co jak dělá.
tak to je dobrá rada
Já za sebe bych pro začátek poradil zakoupit již připravenou sadu PMDD pro rostlinná akvaria.Ta obsahuje i Kno3.Je k dostaní na e-shopech běžně.
Je to normální. I některé suchozemské rostliny vypouštějí vzdušné kořeny (monstery, orchideje).
0 27.01.2014 12:12 nius – Rostlina
Z rostliny mi rostou tenké kořínky-je něco špatně,nebo je to normální ?
Ale to je prece o vyberu kazdeho, jestli chce low-tech ci high-tech akvarium. Mam doma dve akvaria, kazde na jine strane, a obe funguji dobre.
já ted ale nevidím jiný způsob jak zmátořit své růžkatce ponořené. pelichají a akvárko je plné jejich jehliček
10 27.01.2014 11:20 Sid [6685] - Rostliny Neblázněte, lidi s EI a podobnými experimenty. Nejprve si zjistěte, jaké parametry má vaše vstupní voda a pak eventuelně řešte případnou potřebu nějaké živiny.
S výjimkou jediné nádrže, (mé domácí), kde jak "šafránem" hnojím roztoky vlastní výroby, ve všech ostatních rostlinných nádržích si vystačím s výměnou vody, kmením rybek a občasným přídavkem zásobního hnojiva k velkým solitérům, (echinodorům), a to v podstatě jen s ohledem na pravidelné kvetení a výživu dceřiných rostlin, které jinak mateční rostliny silně oslabují.
(V prezentaci nejsou zdaleka všechna akvária, kterých se to týká.)
Pro představu, jaké parametry má vodovodní voda, která je základem výživy mnou pěstovaných rostlin:
rybicky.net/nadrze/9630 Hnojení je dlouhá kapitola sama o sobě.Na Tvou otázku neexistuje smysluplná odpověď.Je to hodně individuální,nádrž od nádrže.
ale když koupím něco tekutého od sery, tak by to taky mohlo jít, ne?
Hnojim metodou EI, hnojivo si micham.
pravda že
to bych to pěkně kazil. omlouvám se, ujela mi čárka, nejsou to dvě desetiny, ale 0,02
Mohu se zeptat čím hnojíš? To s tím okřehkem (a pistií, tu tam chci v kondici kvůli hnízdu) se mi stalo teď taky, ale ve 20 l jen s bettou se tomu není ani proč divit, těch dusíků tam moc není.
Fúha, dusitanov 0,2 mg/l? Akože vcelku dosť (u nás je 0,003), ale keď som pozeral povolené limity, je to OK, povolených je do 0,5. Ale pre rybky je to podľa mňa dosť. To si človek pri výmene vody skôr vodu pokazí
takže dodavetel vody píše 12 mg dusičnanů 0,2 dusitanů na litr vody. nejsem si jist... zkusím nalít hnojivo do vody, když to vypadá že rybičky produkujou malo dusičnanů a uvidíme, jestli budou ještě jehličky nebo ne. zatím díky a rybám zdar
Nechte se mi podarilo z jednoho akvarka do druheho premistit jeden ubohy kousicek Okrehku, ze ho pak vylovim. Za par malo dni jsem lovil 5 kousku. Ale uz jsem zazil i situaci, kdy mi Okrehek zacal zloutnout, coz se od doby co slusne hnojim jeste nestalo. Dobrym indikatorem je i Pistia, ale ta se ne kazdemu pod kryt vejde.
no tak to je ale v podstate samotny jadro problemu. to ze mi ruzkatec, ikdyz neplave, ale je uchycenej ke dnu... prestal jit nahoru zloutne a opadava a ja mam bordel v nadrzi.
Podívej se na stránky dodavatele vody, jaký množství dusičnanů deklaruje a budeš mít rámcovej přehled kolik toho tam jde při výměně vody. Další možnost je mít na hladině nějakou plovoucí rostlinu a podle toho, jak roste(neroste) se dá docela dobře usuzovat na to, jak na tom akvo s dusíkama je. Jak plovoučky žloutnou, nemnoží se, jsou neduživý, tak to je signál, že v akváriu se dusičnanů nedostává. Záměrně uvádím tuto beztestovou možnost. Pozorováním akvária a dávání si věcí do souvislostí se toho dá kolikrát vyzjistit daleko více než civěním do barviček testů.
60 litru 12 kytek 13 ryb po 5 cm.
myslis nedostatek dusicnanu? ja se v ty latkovy vymene zacinam ztracet. ze svoji knizky moudrej moc nejsem
A hodně kytek dovede spořádat hodně dusičnanů, aby se to trošku posunulo.
chapej to tak ze jich je tam podle me hodne, ale ne prilis...
Jak mám chápat tuhle větu?
já bych řekl že rostlin je tak akorát hodně a kytek zhruba taky. no rybky nechcípájů, vela rastlin ... já bych řekl že rostlin je tak akorát hodně a kytek zhruba taky. dusíkatý látky sem zatim neměřil.
Přidat reakci
1 ...... [73] ...... 201
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 163131x