Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Egeria densa - pěstování

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Druhy rostlin - pěstování 

Egeria densa - pěstování
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2023 12:19 Muž Tomaas [72] Re: Lojza007
Děkuji, zkusím zvýšit intenzitu na 40%. Sníženou na 30% jsem měl v záběhu, kdy jsem se obával řasy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   10.03.2023 08:58 Muž Lojza007 [1212] Re: Tomaas
Málo světla, je to vidět i na ostatních rostlinách, dlouhý stonky a listy až na konci co nejblíž hladině. Ten Sinkor WRB sám o sobě moc nesvítí a stáhnout ho na 30% z něho udělá bludičku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2023 07:58 Muž Tomaas [72] – Neduživá egeria
Fotka k příspěvku Dnes jsem si po týdnu všiml, že egerii začínají upadávat konce výhonků a je celá taková neduživá na rozdíl například od růžkatce, který roste opravdu hodně. Tedy ne že by od zakoupení byla nějaký přeborník v růstu, byla spíše tenčí a světlejší. Ostatní kytky zatím celkem OK. Nevíte, čím by to mohlo být? Málo světla? Svítím podle schématu v prezentaci, Sinkor 60 WRB na 30%, ráno od 7:00 do 11:00 a pak od 14:00 do 20:00.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.06.2022 06:54 Muž ajajak [228] Re: zabak2019
Je řídká protože jde za světlem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.06.2022 19:56 Muž zabak2019 [0] – Egeria densa ... řídká
Fotka k příspěvku Rád bych se zeptal čin by mohlo být že se mi rychle tajné nahoru a není tak hustá jako mateční stonky , které naopak nerostou a začínají reznout. Světla jsem ubral ale moc to nepomáhá. Mám ty původní co reznou a moc se nevytahuji zastřihnout třeba 10cm nad dnem.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2020 12:47 Žena Silvie [18] – Egeria ohyba špičky
Fotka k příspěvku Zdravím,
nevíte proč egerka ohýbá špičky dolu? Driv to dělala jenom v noci /pri vypnutem svetle. Ted je takova cely den. Projevuje se to jenom na starsich stoncich. Nove stonky jsou svetlejsi, uplne jinak rostle a huste...na fotce ten vlevo.

/ta barva bohuzel odpovida realitě, stale jsem neprisla na to co s tim
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   13.12.2020 07:50 Brodys Re: _ucx_
Asi všichni znáte větu od Paracelsuse, že každá látka je jed, záleží pouze na koncentraci.......
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.12.2020 06:29 R Muž ctibum [6934] Re: vlka, Dave
Slušelo by se při obhajobě ředěného glutaraldehydu dotat, kolik CO2 tím při doporučeném "bezpečném" dávkování do akvária dostanete - akvarijni-hnojivo.cz/…

Zjednodušil bych to na "o trošku víc, než nic", a to i přesto, že je akvaristy jako zdroj CO2 hojně používán...

Jinak je tu na to celé vlákno, takže tady je to OT...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2020 00:00 Muž vlka [3456] Re: _ucx_
Tekuté CO2 je desinfekční prostředek s organickým uhlíkem. Používají ho spousty akvaristů. Při správném dávkování - dávkuje se tekuté CO2 to obsahuje 1-2% Glutaraldehydu a TEN SÁM O SOBĚ JE TOXICKÝ...Ty jsi napsal, že co2 je jed. Nádobky s tekutým CO2 také nemají žádný piktogram...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2020 23:44 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: vlka
vlka napsal:Při správném dávkování to samozřejmě není žádný jed. Glutaraldehyd C5H8O2 sám o sobě je toxický

Takže druhá věta popírá tu první...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2020 23:38 Dave Re: vlka
Chápu a přepočítám a zkusím to, mám použít Tetra CO2 plus nebo existuje nějaká lepší a kvalitnější značka? Máte něco vyzkoušeného?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2020 23:31 Muž vlka [3456] Re: Dave
Např. CO2 Vital má předepsané 1-4 ml na 100 litrů vody, ale nezapomeň, že je to na ,,čisté litry,, tzn. objem nádrže minus kořeny, dekorace, dno, technika aj., takže čistý objem může být např. jen 80 litrů a na to množství to přepočítej...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2020 23:25 Dave Re: vlka
Takže pokud mám 112L akva, podle popisku je 2,5ml na 20L vody a já tam dám 12,5ml což by mělo vycházet na 100L tak dávám moc že?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2020 23:20 Muž vlka [3456] Re: _ucx_Dave...
Tekuté CO2 je desinfekční prostředek s organickým uhlíkem. Používají ho spousty akvaristů. Při správném dávkování to samozřejmě není žádný jed. Glutaraldehyd C5H8O2 sám o sobě je toxický a s piktogramem GHS06...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2020 22:43 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Dave
Jenže tekuté CO2 není CO2, ale jed jménem glutaraldehyd, jak už ostatně zmínil Anthrax. Pokud si myslíš, že potřebuješ CO2, musíš s ním bublat do vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2020 22:31 Dave Re: Anthrax
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Jednotlivé proužky znamenají 1. NO3,2.NO2,3.GH,4.KH,5.pH a 6.Cl2,
což mi testy ukázali že jediné NO3 je někde na hraně před výměnou vody, ten povlak je na pohmat trošičku drsný a jde hůř prstem setřít, podle této věty Chybějící CO2, pomalý růst, kroucení listů, bílé tečky vápníku na listech, jsem usoudil právě to chybějící CO2.

Ať jsem fotil jakkoliv prostě ten test nejde dobře vyfotit smich , přiládám z netu tu tabulku podle, které se řídím.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2020 20:56 R Muž Anthrax [4789] Re: Dave
Co ty jednotlivé proužky mají znamenat? A hodnoty? Podle barvy stolu se to blbě odečítá. ;-) Ten povlak je jaký? Drsný? Jde setřít?
Nemyslím si, že by v tomto případě použití glutaraldehydu něco řešilo. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2020 19:19 Dave – Egeria densa+anubias
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravím, akvárko mám rok a od začátku mám v něm anubiase,celou dobu to bylo v pohodě až po jedné události kdy jsem musel letět do akvaristiky pro jiné akva protože to staré jak jinak mělo prasklinku a po půl roce začalo téct, problém jsem našel když anubias začal mít světlé listy,ale nijak extra jsem tomu nezaměřil pozornost. Až po té co jsem vysadil Egeria densa, po pár dnech na lístcích začala mít cosi bílého,koupil jsem Tetra test 6v1 a zjistil že mám v akva nízké CO2 a to je 1,8 mg/l,kalkulačku jsem použil ze stránky akvarijni-hnojivo.cz/… .

Myslíte že když začnu jednou týdně používat Tetra CO2 plus že přijde zlepšení?

Foto č.1 (egeria+anubias)
Foto č.2 (TetraTest)

Budu rád za každou radu, nejsem žádný profík a rád se od vás něco přiučím.

Akvárium má 112L
Filtr AquaBall od Ehaim
Topítko tetra

Ze začátku při založení akva jsem měl strach s výběřem kamínků(malinko si zašuměli při zkoušce s octem,ale podle testu je vše ok.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.08.2020 20:44 R Muž vaclav [14623] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Hapimere
Dej tam trochu egerie nech ji normálně plavat. Nesmíš jí dát ale moc aby se beťák mohl nadechnout. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.08.2020 20:06 Žena Hapimere [84] – Egeria v bettariu
Zdravim, zatim mam bettaka ve dvou litrech, je to darek a nepocitala jsem s tim. (A je to docasne reseni, poridim vetsi, tak me za to nekamenujte, na to se neptam) Ale zatim bych mu chtela aspon trochu zprijemnit tu kostku, nekde mi radili aspon plovouci rostlinku. Mam ve velkem akva egerii densa, myslite ze by v bettariu mohla fungovat jako plovouci? Nebo ji ukotvim v kamincich na dne? Jestli teda prezije v bettarku bez filtrace? Nebo jsou i jine rostlinky co preziji bez filtru atp?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2020 18:19 Muž Maro_s.12 [96] Re: Karel98
Tak nevím čim to může být píše se o ní jako o rostlině která roste všude a dokonce roste i když nemá dostatek živin. V mém akva se jí lépe dařilo ve starém akva kde byl štěrk větší zrnitosti. Cca 2-5mm teď mám jemný křemičity a roste taky ale už ne tak závratně jako před tím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2020 17:48 Karel98 Re: Maro_s.12
Zasadil jsem horní výhonky s tím vrcholem a stejně nic... navíc dříve mi rostly i ty spodní části bez toho vrcholu, prostě si ta spodní část vytvořila nový výhonek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2020 17:30 Muž Maro_s.12 [96] Re: Karel98
Já jsem měl taky zkušenost s tím že když jsem Egerii ostříhal tak už nerostla akorát se na ni chytala řasa. Nejsem si úplně jistej ale myslím že ona roste pouze s tim vrcholkem který když se ustrihne může se znovu zasadit ale ten zbytek se už nechytne. Možná by časem pustil někde vyhonek ale kdoví no myslím že bez vrcholku neporostou.
Edit: Teď jsem četl v atlasu že ji trvá delší dobu než utvoří nový vrcholek a bez něj neroste.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2020 17:25 R Muž afc1886 [14719] Re: Karel98
Nevím, jak jsou ty parmičky černopruhé staré, ale mi nejvíce likvidují rostliny večer.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2020 15:33 Karel98 – Egeria neroste
Zdravím.
Do nově založené nádrže jsem nasadil Egerii a zpočátku rostla velmi dobře. Hnojím jednou týdně Rataj Colour Fe+. Poté mi odešla zářivka, tak jsem koupil nové LED osvětlení (JK-LED600). Akvárium má 100 l. Světlo na první pohled svítí silněji než původní zářivka. Při údržbě akvária jsem egerii ostříhal a od té doby už prostě neroste, spodní listy odpadávají a chřadne. Přitom bych řekl, že díky novému osvětlení poroste lépe. Svítím 10 h denně bez CO2. Mám zde 18 Razbor a 2 Parmičky černopruhé. Ty parmičky tu egerii ožužlávají, ale nezaznamenal jsem, že by ji ožíraly, navíc do té doby než jsem dal nové světlo bylo vše OK. Prosím o radu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2020 10:55 Muž Zip [277] Re: RAP
Dobře, zkusím je rozdělit a pozorovat změny, díky za tip palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2020 20:39 Muž RAP [1559] Re: Zip
Vlastní zkušenost, bohužel. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2020 12:59 Muž Zip [277] Re: RAP
Máš to nějak podložené? Já mám egerie v horácomatkách na substrátu a je fakt, že jsem si již mnohokrát říkal, že některé stonky chátrají a jiné vedle jsou krásné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2020 12:00 Muž MichalV [327] Re: martin386
zníž intenzitu svietenia - výrazne ! a prestaň pridávať tekuté CO2. Jemné prisýtenie burčiakom pomôže tiež.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2020 11:59 Muž RAP [1559] Re: martin386
U mne jí taky chvíli trvalo, než se chytla. Teď už v pohodě, ale jen v jednom akváriu.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2020 10:50 Muž martin386 [17] - ŽivorodkyRe: RAP, Bartex, KIV
Díky za rady.. špatné výhonky jsem očistil a ty, které mají mladé výhonky jsem nechal a zatím teda dal jako plovoucí.. třeba se chytnou :) Dřív mě to taky rostlo jako divé, vždy jsem házel zbytky do jezírka, tak nyní moc nechápu, proč tomu tak je, ale tak každé akva má jiné vlastnosti hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2020 10:05 Muž RAP [1559] Re: martin386
Pokud si je zasadil těsně u sebe nebo do společné jamky, tak stačí jede špatný stonek a půjdou " do kopru" všechny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2020 07:23 Muž Bartex [159] Re: martin386
Ja ji mam v Office Lowcost (mrkni na prezentaci) vzadu uprostred. Kolega mi donesl 3 stonky, ktere jsem behem mesice rozmnozil a ty jeho puvodni mu dokonce vratil. Zapichuju je rovnou do pisku ihned po odstrizeni. Spodnich par listku pred zasazenim otrham, aby nesly listy pod substrat. Roste to jak strelene, uz ted jsou pod hladinou, kde se zohly a rostou dal...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2020 23:18 Muž KIV [7] Re: martin386
Ahoj, jsem začátečník, ale s egerií dávám druhý pokus a tohle normální určitě není. Zkus jí nezapichovat do štěrku, ale jen ji nech volně plavat, zachyť k něčemu nebo do štěrku dej jen spuštěný kořen, ale stonek ať je volně ve vodě. Co už vypadá hodně mizerně raději odstřihni a vyhoď. Prve jsem se jí snažil zasadit a zašla mi. Teď jí nechávám volně, je to otrava, že se každou chvíli uvolní a zůstane plavat na hladině, ale roste před očima. Asi nic nezkazíš částečnou výměnou vody (50%), pokud tenhle stav trvá přes týden a ještě jsi nečistil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2020 21:20 Muž martin386 [17] - Živorodky – Týden v akvárii
Fotka k příspěvku Zdravím, už to bude trochu přes týden, kdy mám v akvárii Egerii.
Je normální, že takhle shazuje staré listy ?
Má pár nových, zatím malých, mladých výhonků, ale více méně všechny ostatní staré stonky uhnívají a všechny listy na nich ztrácí. Ty malé nové vypadjí pěkně zeleně.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2020 18:24 R Muž vaclav [14623] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Antha
Tak mečovky si asi také rády zobnou mladé listy. Tenhle typ rostlin mě zmizel z akvária když jsem byl třeba 14 dní na dovolené. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2020 14:48 Muž Antha [39] – Poškozený vršek rostlin
Fotka k příspěvku U egerie někdy pozoruji poškození vrchní části rostliny viz foto. Našel jsem to ve více akvariich. Nevíte, co by mohla být příčina? Nevhodné podmínky, hniloba nebo snad ožer od krunýřovce?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2019 19:55 Maq Re: Planorbella
Tohle je moc zajímavé a možná důležité. Prosím, co nejdůkladněji zdokumentuj a podej zprávu. Jak a kudy, nechávám na Tobě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2019 15:11 R Muž vaclav [14623] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Planorbella
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2019 15:01 Muž Planorbella [643] Re: vaclav
Ano, jen rostliny jsou odlišné.
V tom, kde se jí daří je jen samotná a v ostatních jsou buď rostliny a nebo ne, ale děje se tomu tak, i když ji přendám např. do kýble.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2019 14:53 R Muž vaclav [14623] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Planorbella
Máš všude stejnou osádku, stejné dno a rostliny? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2019 14:45 Muž Planorbella [643] Re: vaclav
No jo vem si to tak, že máš dvě akvária, v prvním máš tu prosperující egerii bez BO, ve druhém jiné rostliny a přendáš sem kousek egerie z toho prosperujícího, v obou jsou stejné světelné podmínky. No a právě v druhém akva se ti na egerce udělá BO. To tím denním světlem nejspíše nebude
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2019 14:30 R Muž vaclav [14623] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Planorbella
Asi je háček v tom že používáš denní světlo a schválně si občas změř třeba na mobilu jeho intenzitu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2019 14:01 Muž Planorbella [643]
Já mám v jednom akváriu Egerii densa.
Vždy když přendám její řízek cca. 20cm, začne se na něm tvořit biogenní odvápnění. Václav mi poradil, abych ubral světla, no jenže já jsem v tom akváriu nikdy nesvítil ani nesvítím. V čem je háček?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2019 13:57 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Maq
Maq napsal: Bude to asi v něčem jiném. Jirka Ščobák má tvrdou vodu jako kameň.
I ten kluk, kterého akvárium jsem linkoval :).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2019 13:19 Maq Re: MichalV
Bude to asi v něčem jiném. Jirka Ščobák má tvrdou vodu jako kameň.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2019 07:38 Muž MichalV [327] Re: Maq
Ja som egeriu skúšal aj zasadiť aj na hladine a po mesiacoch trápenia vykapala. Myslím si, že "tvrdá" voda (vyššie pH) nebude pre ňu to pravé orechové, aj keď sa to o nej píše.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2019 00:40 Maq – Re: romant, etc.
Egerii nikdy nesázím do substrátu, vždy ji používám jako volně vzplývající.
Teď když na to romant upozornil, opravdu si vzpomínám, že v dávných dobách jsem s egerií skutečně taky někdy míval problémy. Teď už samozřejmě nezjistím, proč.
Ale zajímavé je, že problémy nikdy nemám od té doby, kdy mám všude vodu bez tvrdosti, skoro bez alkality, s nízkým organickým znečištěním, a kyselou. Tedy pravý opak toho, co se o ní většinou píše...
Mám víc takových podivných zkušeností. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2019 23:46 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Planorbella
Taky se přidávám, že je lepší ji nestrkat do substrátu. Nejlépe jen nechat vzplývat.

Tomuto kamarádovi egeria zachránila na úvod akvárium www.akva.sk/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2019 23:06 Anďaska
U mě egeria pokaždé, když jsem ji zasadila do dna čerstvé nádrže, tak uhnila. Když je nad substrátem, tak se jí daří.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2019 21:10 Silviebaris Re: ctibum
Jasný,v pohodě,ja jen když jsem ji přidávala,upravila jsem datum,ale mam ji od začatku...OT
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2019 21:08 R Muž ctibum [6934] Re: Planorbella
Já neříkám tak ani tak. Mně Egerie nikdy nešla. V čerstvé nádrži a zasazená... Pak už jsem ji nezkoušel... Ale věřím, že ti šla... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2019 21:08 R Muž ctibum [6934] Re: silviebaris
Vycházel jsem jen z údajů v seznamu rostlin... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2019 21:05 Silviebaris Re: ctibum
Honzo,kdyby jsi projel všechny fotky v prezentaci,tak už tam byla od začatku,v lednu byla přidana jen další varka,co jsem dostala od Planorbelly.. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2019 21:04 Muž Planorbella [643] Re: ctibum
Kdybych své minulé akvárium nezrušil, mohl bych ti ukázat fotku s prosperující sytě zelenou egerií. V tom akva byla jen ona a byla zasazená od začátku, po týdnu začala tvořit kořeny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2019 21:00 R Muž ctibum [6934] Re: silviebaris
Přidána dva roky po založení... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2019 20:33 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: romant
pokud je atlas "hodnověrný" tak egerie je vhodná do nových akvárií z hlediska jejího příjmu amoniaku /nh4/raději než dusíku/no2-3/....
má někdo tuto zkušenost? romant má jinou,opačnou...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   27.05.2019 20:29 Muž Planorbella [643] Re: romant
Já mám zase zkušenost, že po zasazení tvoří sem tam kořínek a ten fixuje rostlinu více než dost.
Je jasné, že těmi kořínky neveme moc živin, z měho pohledu velmi dobře slouží k ukotvení rostliny. To mi jako chceš říct, že po zasazení se rapidně sníží braní živin z vodního sloupce? No nic v téhle diskusi se daleko nepohneme, já končím.
Jo a mimochodem tím zatížením ji zasadíš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2019 20:28 Silviebaris
Fotka k příspěvku Já mám egerii normálně zasazenou a jde mi,narozdíl od jinych... ;-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.05.2019 20:20 R Muž romant [27987] Re: Planorbella
Protože na rozdíl od jiných stonkovek netvoří tak rychle a tak velké množství kořenů, aby tyto sloužily jak k fixaci rostliny, tak k příjmu živin a proto je daleko efektivnější jí pouze zatížit třeba nějakým kamenem a nechat rostlinu prosperovat spíše z vodního sloupce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2019 20:16 Muž Planorbella [643] Re: romant
No jo jen opakuješ co jsi napsal, já chci také argumenty jako jiní... Opět se zeptám, proč je špatné sázet ji do substrátu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2019 20:14 R Muž romant [27987] Re: Planorbella
Mám tu zkušenost, že to není rostlina do čerstvých nádrží, obvykle se dělá chyba že se sází do substrátu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2019 20:08 Muž Planorbella [643] Re: romant
Můžeš trochu osvětlit, proč není nenáročná?
Ona každá rostlina je v určitých podmínkách náročná. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.05.2019 19:26 R Muž romant [27987] Re: Maq
Hluboce se mýlíš a s tebou všichni co doporučují egerii, jako rostlinu nenáročnou a vhodnou do nových nádrží a úvaha, že je něco špatně je posléze klasická zkratka. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2019 18:41 Muž Smetany [1226] Re: Maq
Mě Egeria odchází ve všech nádržích netuším proč. Téměř vše ostatní prosperuje. Ale už sem se s tím smířil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2019 18:25 Maq Re: romant
Možné to je.
Bude-li uhnívat i egeria... tak to už bude něco hodně špatně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2019 18:20 R Muž romant [27987] Re: Maq
Čekající echinodor je daleko lepší volba než uhnívající Egerie. X-) Proč? Protože čekající echinodor výrazně napomáhá kvalitě dna, tedy tím, jak si v něm vytváří kořenový systém, tedy po tu čekací dobu. Egeria neudělá ani zdaleka takovou službu jako echináč. Možná divné, ale mnou odsledované zjištění z různých nádrží. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2019 18:19 R Muž ctibum [6934] Re: Maq
Přesouvám sem diskusi navázanou na Maqovo doporučení z jiného vlákna...

Maq napsal: Doplním: Rostlin máš nejen málo, ale navíc jsi nevybírala příliš šťastně. Ophiopogon je bahenní rostlina, pod vodou neporoste (i když dost dlouho vydrží). Alternanthera Ti na 98% uhyne. Anubias vydrží hodně, ale roste pomalu, akvárko nespraví. Echinodory v čerstvě založeném akváriu často neprospívají, "čekají" na lepší časy. A limnophila je docela dobrá volba, ale ne v takové kalbě organického znečištění.
Doporučuji
rybicky.net/atlasrostlin/egeria_densa
rybicky.net/atlasrostlin/ceratophyllum_demersum
rybicky.net/atlasrostlin/salvinia_natans a/nebo další plovoučky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.02.2018 07:15 Milosh187 Re: vaaclav
jo jen jestli jsou to kořínky :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   19.02.2018 19:25 R Muž vaclav [14623] - Echinodory + stonkové rostliny
Ryby tyhle kořínky rády baští. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   19.02.2018 19:11 Muž UndeR [80] Re: Milosh187
A nemůže to být tím, že tohle chmýří na těch kořenech ty krevetky jednoduše sežerou a v akva bez krevetek není nic čemu by to chutnalo? Mě se totiž u plovoucích rostlin na těch koříncích dost slušně ryby pasou, a nejvíc jim chutná právě tohle jemné chmýří.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2018 19:10 Muž Kubaa [718] Re: Milosh187
Já to měl vždycky na konci těch kořenů a nikde jinde, což ve mě vzbudilo dojem, že to tam patří.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2018 19:06 Milosh187 Re: UndeR
no jde o to že po pravdě v akváriu kde mám krevetky kde mám tuto rostlinu tak mám taky hladké....fakt nevím co to je....ale já typuju plíseň
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2018 19:01 Muž Kubaa [718] Re: UndeR
Škoda, že už to nemám. Kouknul bych na to pod mikroskopem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2018 18:52 Muž UndeR [80] Re: Milosh187
Já jsem to u této rostlinky taky nikdy neviděl. Tyto kořínky byly vždy hladké. Ale jako řasa se mi to taky nezdá... Docela mi to připomíná korěny plovoucích rostlin, ty bývají taky takto chlupaté.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2018 17:49 Muž Kubaa [718] Re: Milosh187
Jo nechal jsem to tak a v poho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2018 17:33 Milosh187 Re: RE5PEKT
Jo díky za radu... Jedná se mi o to že jak to budu rizkovat abych to nevtahl do dalsiho akva
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2018 17:32 Milosh187 Re: Kubaa
Tak že jsi to nechal tak a v poho?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2018 17:27 Muž RE5PEKT [250] - Život je jeden z nejtěžších.Re: Milosh187
Myslím, že jelení paroh nevypadá takhle úhledně. Popravdě to vypadá jako kořínky.. ale vycházím ze své zkušenosti. Nicméně jsem nechal 1% rezervu.. tak snad to někdo rozsekne.

OT prosím
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2018 17:27 Muž Kubaa [718] Re: Milosh187
Já to měl taky, nikam jinam se to nepřeneslo. Také jsem to považoval za kořenový systém a nevěnoval jsem tomu pozornost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2018 17:20 Milosh187 Re: RE5PEKT
ne mám to dokonce v obou mojích akvárijí na této rostlince a v obou případech na těch vzdušných kořenech ale na žádné jiné rostlině nic takového není, mám strach ať to není jelení paroh.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2018 17:17 Muž RE5PEKT [250] - Život je jeden z nejtěžších.Re: Milosh187
Jsem si na 99% jistý. Teď už egerii nikde nemám, ale když mi tyhle kořeny pouštěla, tak si pamatuji, že byly celé hladké. Jinak ano, takto vypadají kořínky u plovouček.

Nemáš náhodou tyto vlásky i jinde v akváriu? Že by se tím potvrdilo mé tvrzení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2018 16:56 Milosh187 Re: RE5PEKT
Určitě mi tvrdili že jsou to mikro kořínky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2018 16:28 Muž RE5PEKT [250] - Život je jeden z nejtěžších.Re: Milosh187
Řasa.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2018 15:33 Milosh187 – Dotaz
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Chci se zeptat u těch vzdušných kořínků se mi udělalo toto (viz. Foto) je to plíseň nebo mikro kořenový systém?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2018 11:52 Muž RE5PEKT [250] - Život je jeden z nejtěžších.Re: Chimmy
Zasazení nebo nezasazení na její prosperitu nemá takřka vliv. Ale jen, že ji budeš muset při každém nebo každém druhém odkalování uvazovat znovu a časem tě to omrzí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   04.01.2018 11:44 R Muž vaclav [14623] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Chimmy
Když se jí dařit nebude je jedno jestli je zasazená nebo plave. Normálně ji zasaď a uvidíš, takhle ti bude stínit celé akvárium. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2018 11:34 Muž Chimmy [2] Re: RE5PEK7
Takže myslíš, že zasazené se jí dařit nebude?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.01.2018 09:29 Muž RE5PEKT [250] - Život je jeden z nejtěžších.Re: Chimmy
Je to dle mého názoru zbytečné kakání s tím. Ten zasazený konec ti tak jako tak brzy uhnije a budeš to muset předělávat.

Když ji necháš plavat a bude se jí dařit, tak ti začne na zem spouštět kořeny (vyrůstající z celé délky stonku rostliny) a to pak vypadá hodně zajímavě ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2018 16:14 Muž Chimmy [2] Re: ctibum
O tom jsem taky přemýšlel, viděl jsem, že ji uvazují na kamínek..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2018 16:13 R Muž ctibum [6934] Re: Chimmy
Nebo osvědčená Horácomatka... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2018 16:07 Muž motýlek [275] Re: Chimmy
Nech ji napřed plavat - až se namnoží experimentuj ... je možné, že vůbec nebude v Tvé nádrží růst :-( ... Jinak je varianta dat do malého květináčku spodní konec a zasypat štěrkem a celé uložit do dna - to určitě nevyplave ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2018 15:48 Muž Chimmy [2] – Egeria Densa - zasazení
Ahoj,
chtěl bych zasadit 2 trsy Egerie do substrátu a chci se jen zeptat, jestli je lepší rostlinku svázat nebo stáhnou gumičkou, aby nevyplavaly její části. A případně jak hluboko se asi sází.
Díky :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2017 08:21 Muž Honza86 [3] – v nové nádrži
Mně se zdá, že jí to v nové nádrži také zatím moc neprospívá a začínají jí odspoda uhnívat lístky, tak asi zkusím ustříhnout vršky a zasadit znovu spim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2016 10:11 Muž DaveLister [478]
Tak po návratu z víkendu můžu s jistotou říci, že se odumírání a rozpad zcela zastavily, a začala i růst, i když to se posuzuje trošku hůře, protože ji mám volně plovoucí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2016 21:28 Muž DaveLister [478] Re: romant
No jestli jí fakt dělá dobře prerybnena nádrž, tak možná budu muset, plánuju tam jen hejnko perlovych danii. Já to prerybnovani nemám rád.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2016 20:58 R Muž romant [27987] Re: DaveLister
Jenom nezapomínej, až bude akvo v běhu, tedy krmení, ryby, výkaly atd. už to přidávání třeba nebude zapotřebí, ale ty na to jdeš přes hodnoty, ty si po pohlídáš, já spíš pro ostatní. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2016 20:22 Muž DaveLister [478] Re: romant
Včera večer jsem přidal 0.1 mg/l PO4 a ráno naměřil nulu, dnes jsem přidal 0.2 mg/l a v akváriu měřím 0.05. JBL testu celkem verim. Po 24 hodinách těžko soudit, ale zdá se mi, že se rozpad zastavil. V akváriu se netoci další lístečky. Jedu na víkend, jsem zvědav co najdu v neděli večer.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2016 23:34 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: NHKG
Moja skúsenosť je zase taká, že v akváriu "rozplávačka" nerástla a hnila napriek mimoriadnemu prerybneniu (chovná nádrž), až kým som špeciálne pre ňu nenasadil bočný reflektor, odvtedy rastie krásne. Lenže to pôvodné svetlo je naozaj veľmi slabé, Anubiasom stačilo dovtedy :)

No pokiaľ buble (pozor však, z urezaných / zhnitých stoniek bublú asi všetky rastliny bežne) a biogénne odvápňuje, svetla má habadej.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2016 21:43 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: DaveLister
Světla moc nepotřebuje. Mi rostla ve 100 litrech i pod 40W žárovkou, která svítila jen pár hodin denně. Ale akvárium bylo hodně přerybněné. V normálně zarybněném už nerostla. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2016 21:38 Muž DaveLister [478]
Fotka k příspěvku Tak dostal jsem okružáky a s nimi i nějakou Egerii v dobrém stavu, schválně jsem si změřil vodu, ve které přišla, a JBL test to nedokáže, je to mimo rozsah (fosforečnany) - takže si myslím, že by si nějaký ten fosforek skutečně dala - jdu to tam nasypat :-D

BTW: světla nijak moc nemá, mám tam 2 T5 zářivky 24W, ale zapojená je jen jedna a navíc je to jetá trubice z šuplíkových zásob...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2016 18:39 Muž DaveLister [478] Re: romant
Ne, to je kyslík. A jde i z těch stále zdravých části. Navíc odvapnuje. CO2 tyhle kytce nechybí, dokud má k dispozici hydrogenuhličitan. Rostla mi kdysi i v akváriu na okně s plnou sluneční palbou a bez CO2. CO2 tam budu dávat asi jen v případě, že by ta Egerie zvedala pH nad vkus těch danií.

Uvidíme, udělám pokus s P a buď to bude lepší nebo horší nebo stejný. Dokud tam nejsou ryby jde o *****.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2016 18:23 R Muž romant [27987] Re: DaveLister
Podle toho co jsi psal ta kytka odchází a ty bublinky jsou z částí, který jsou odumírající.
Edit: To BO by mohlo ukazovat na větší světlenou palbu, tedy samozřejmě na nevyváženost světla a CO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2016 17:55 Muž DaveLister [478] Re: romant
To bych musel dávat jiný kytky, kromě té Egerie je tam 20 cm ceratophylla a troška mechu. Naopak, když se to nějak katastroficky zařasí, tak to můžu vypláchnout a jet znova.

Každopádně mě fascinuje jak kytka může soucasne výborně fotosyntetizovat a zároveň vubec nebýt schopna růstu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2016 17:46 R Muž romant [27987] Re: DaveLister
Tak já nejsem kdovíjakej rostlinář, ale s fosforem bych si a zvláštěpak v nově založeným akváriu nic nezačínal. Já bych to udělal po sedlácku. Když nechceš růst, tak ať, za 2 měsíce bych se k ní vrátil a vidělo by se. Jestli krmíš tetraminem už teď, tak tam určitě nějakej fosfor dodáváš. Nechce se mě hledat to srovnání vločkovýho, ale mám tucha, že tetramin byl hodně nahoře v množství fosforu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2016 17:40 Muž DaveLister [478] Re: romant
Mám trošku podezření, že by ji mohl chybět fosfor, ve vodovodě ho asi moc není a jbl test je křišťálově cisty. Dám tam špetku fosforečnanu draselného a uvidím.

Jo čerstvé, ještě bez ryb, i když no2 už na nule a krmim naprázdno tetraminem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.03.2016 17:14 R Muž romant [27987] Re: DaveLister
Aha, ono jde o čerstváčka, to by mohlo lecos vysvětlovat. V nově založených nádržích mě nikdy nešla, stejně jako třeba Valisnerka. Jo a pražská voda je širokej pojem, pokud vím, zdrojů je několik a v různých částech má voda různé parametry.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2016 10:46 Muž DaveLister [478] Re: romant
Voda je pražská vodovodní. V té jsem Egerii viděl růst už mnohokrát. Snad se to srovná se zaběhnutím nádrže. Ceratophyllum, které se tam dostalo jako asi 7cm kousek s tou Egerií má už asi 15-20 cm, nasazených několik postranních výhonků a vypadá luxusně, daleko bohatší a barevnější než ta původní část. Jenže já chci aby mi rostla Egerie. Chci tam perlová dánia, a u těch se udává, že rostlina podobná Anacharis/Egerii vytváří bohaté porosty v jejich původním biotopu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2016 04:46 R Muž romant [27987] Re: DaveLister
Jde do kopru, nesedí jí tvoje voda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2016 23:44 Muž DaveLister [478]
Téhle kytce asi nerozumím. Bublá jako o život, v akváriu to vypadá, jako bych měl zapnuté vzduchování, plné bublin. Nekrmím jí CO2, takže listy stříbrné vyloučeným vápníkem. Ale celá ohnila, většina stonků je holá nebo vypadá jako okousaná, místy žloutne, vypadá asi stokrát hůř než minulou neděli, kdy jsem si ji přinesl z burzy. A ty bubliny lezou z těch ohnilých konců se žlutými listy jako by byl stonek hadička napojená na vzduchovací motorek smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2016 00:21 Muž TRULY [164] Re: zervan
tak tak. No skusim zajtra uvidime. Ked tak vyskusam konecne PMDD :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.03.2016 23:38 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: TRULY
V 45 rastie, ale tam má málo svetla, preto pomaly. Problém je 120, ak som dobre pochopil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2016 23:31 Muž TRULY [164] Re: zervan
tak dusicnanov nudem mat skor vela ako malo teda spon si myslim. V 45 mam ancistrusov malych tam to je ako v hnojisku obcas. No skusim ju zasadit do strku uvidime schvalne ci to pomoze.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2016 23:20 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: TRULY
Tak neviem ako iným, ale mne často nové rastliny na začiatku rastú fajn, ako keby boli rozbehnuté od predošlého pôsobiska a až potom sa ukáže, čo u mňa. No možno sa naozaj niečo vyčerpalo, ona čerpá z vody a ostatné zo substrátu. Chcelo by to zmerať dusičnany a fosforečnany (ale hlavne dusičnany). Mne rastie dobre aj pri 10 mg/l, takže to by muselo byť fakt už na nule niečo. Svietim 12 hodín, to jej určite nevadí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2016 22:43 Muž TRULY [164] Re: zervan
ona mi vtedy brutalne rastla az mi prerastla echinodorus, ludwigy, crypthocorynu ptoste rastla ako z vody.
Ale teraz totalny ubytok, rozpad, hnitie a ostatne rastliny normal.
V inych akva problem nieje. Mam ju zasadenu do dna v 45l pri 15w aquaglo a rastie si pomalicky a v 120 uz nic. Chapal by som to ak by bol problem odzaciatku ale prevo bajprv turbo rast a potom opak. Ziadna chemia nic nedavam do vody akurat dlhsie svietim denne o 1h. Ccca 8h
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2016 19:43 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: TRULY
Dno nepotrebuje, ja mám v low-tech "rozplávačke" bez substrátu 2 mohutné trsy na maticiach len tak a rastú ohromne. Ale na začiatku mi hnila napriek nadbytku živín (nestíha míňať toľko, koľko vyprodukujú obyvatelia), chýbalo jej svetlo. Keď som špeciálne pre ňu dal zľava veľký reflektor, rastie veľmi dobre, tie trsy mám ležato a ona sa ťahá vľavo k svetlu. Hnijúce treba vyhodiť a ak sa neudrží ani pár malých kúskov, niekde je chyba. Vyzerá však úplne inak ako keď dám malé kúsky do experimentálneho malého hi-tech akvária, tam je mimoriadne široká, také špicaté dlhé "listy".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2016 14:28 Muž TRULY [164]
ahojte. Pred asi 2 mesiacmi som si domov priniesol pol vedra egeria densa.
Pekne som ju obtrhal o zle vyonku a nechal si tie krajšie zelene.
Rastlinky som dal trošku dokpy po 4,5 kusov a zasadil ich. Rastlinka okamžite explodovala a zaplavila mi polovicu akvaria za kratke dva týždne. Potom akoby uťal. Rastlinka sa vytiahla z dna a tak som ju ako plavajucu nechal volne v akva.
Od tej doby začala hniť. Začala za rozpadať a deliť na menšie 2,3 cm kusy.
Mylsíte že sa vyčerpali zásoby živín v akva? že jendoducho už tak podvíživene rastlinky v akva boli problem a že nejako mi chýbaju živiny?
Alebo je problem to že sa vytiahla z dna?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2015 09:31 Muž Jifi [675] Re: Xpe
U mě je to úplně jedno. Roste neuvěřitelně rychle zasazená i volná. Pořád ji musím zkracovat a protrhávat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2015 21:57 Muž Xpe [132] - LoricariidaeRe: matějiček
Já jsem si všiml, že Egeria densa aby rostla rychleji je lepší jí dát volně plovoucí než ji hned zasadit, to udělám později tak za měsíc. ;-) Tak to funguje umně teda a už jsem přebytky i rozdával v okolí. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2015 20:47 matějiček
No rybky jsem tam pustil brzo ani jsem si to neuvedomil . A ptal jsem se jen abych vedel jestli ma cenu kupovat dalsi :-) jinak moc dekjji tu vzdy nekdo poradi atd..
Edit-Ok asi rybky dam do akva segry
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2015 20:35 R Muž romant [27987] Re: matějiček
Nikdy, nikomu v žádným akváriu neroste hned a všechno, čas ukáže, co poroste a co ne. Pokud souhlasí časový údaje v prezentaci, budeš mít teď hodně starostí s kvalitou vody, denně měňit min. 1/3 objemu, nekrmit, týden nikoho ničím a za další týden měnit obden a začít krmit malejma dávkama, sušeným krmením.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2015 20:28 R Muž afc1886 [14719] Re: matějiček
Tak za 2 dny chceš trochu moc ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2015 20:21 Muž Jifi [675] Re: matějiček
Tak to jsi tam ty ryby pustil hodně brzo.
Egeria si bere živiny z vody, takže pro ni nemá ani smysl hnojení pomocí jílových kuliček do dna při zakládání akvárka.
Uvidíš, jak ti poroste. V zaběhlém akvárku bys s ní neměl mít žádný problém. Bez živin nevím. To uvidíš sám. Ze začátku bez hnojení rostliny hodně stagnují.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2015 20:17 matějiček Re: Jifi
Mam ji 2 dny a rust sem ji zatim nespozoroval .a akvarko mam napusteno od 26.12. Takze nove zalozene akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2015 20:17 Muž Jifi [675] Re: afc1886
On ji v akvárku má ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2015 20:10 R Muž afc1886 [14719] Re: matějiček
To není drahá rostlinka,tak ji kup a vyzkoušej.Někomu pod tím osvětlením půjde a někomu ne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2015 20:09 Muž Jifi [675] Re: matějiček
Měkká voda jí vyhovuje.
Jak dlouho ji máš? Jak rychle ti roste?
Jak dlouho máš to akvárko? Vypadá dost nově.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2015 20:00 matějiček Re: Jifi
Kryt je zespod cely bily a voda je meka jen nevim kolik presne a hnojit nehnojim nicim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2015 19:56 Muž Jifi [675] Re: matějiček
Máš nad zářivkama odrazné bílé desky? V akvárku je pak víc světla než bez nich.
Pokud je máš, neviděl bych v tom problém. Mám akvárko jen o málo menší a osvětlení taky 2*18 W.
Jakou máš vodu? Jak tvrdou?
Hnojíš něčím, aspoň trochu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2015 19:49 matějiček
Dobry den vydrzi tato rostlina pri osvetleni 2x 18w na 126l akvarium?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2015 18:32 Filip225 – Dotaz
Právě pozoruji že rostlina vypustila výhonek ale ten nemá 4 listy na každém článku ale 3.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2015 11:05 Muž Jifi [675] Re: Filip225
Já bych to tak neřešil. Zrovna včera večer jsem se podíval na Egeriu v mojem akvárku a jak jsem ji sestřihnul a zasadil jsem cca 6 nebo 7 lodyh, tak některé rostou líp a některé stagnují. Ale celkově roste jak plevel tak nemám potřebu se tím zabývat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2015 14:08 Filip225 – Odpověď
Světla mají oba stejně(jsou přímo pod zářivkou a nad nimi nic není jen voda) a ten stagnující vypadal lépe byl zelenější a měl trochu delší listy ale není to důležité egerie roste.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2015 14:01 Muž Jifi [675] Re: Filip225
Nemá ten stagnující výhonek méně světla? Není přistíněný jinýma kytkama? Viz to, co jsem už napsal, jak roste Egeria mně v akvárku.
Vypadaly oba výhonky stejně vitálně, když jsi je sázel?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2015 13:49 Filip225 – Odpověď pro karlos
Omlouvám se za nepřesnost při sázení byl rostoucí výhonek kratší asi o 3 cm(asi 2 dny zpátky) ale dnes jsou zhruba stejně dlouhé a stagnující výhonek nevyrostl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2015 13:22 Muž Jifi [675] Re: KarlosS
No, my bychom měli mít tvrdost vody necelých 6° německé stupnice. Já jsem Egerii koupil právě na odčerpávání živin z vody, protože hodně rychle roste ;-)
A přímo pod světlem rostou ty výhony jak zběsilé. Musím ji často zkracovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.08.2015 12:56 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Jifi
jo, kdo má dostatek dusíku a světla, nemá s egerií problém ;-). Ještě potřebuje oproti jiným vzplývavým více Ca.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2015 12:46 Muž Jifi [675] Re: KarlosS
Taky jsem to moc nepochopil. Napadá mně, jestli má ten rostoucí výhon víc světla? Jestli ten stagnující není lehce přistíněný jinou kytkou? Mně Egeria roste jak plevel, pravidelně ji sestřihuju a vyhazuju. Větví se mně taky a když zasadím trs třeba 5 ustřižených Egerií, tak ty, které jsou trochu ve stínu, rostou hůř. Ty, které se pak plazí pod hladinou přímo pod zářivkama, rostou neuvěřitelně rychle.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2015 11:28 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Filip225
to neřeš, není to důležité a ani na to nepřijdeš.
Ale když jsou stejně dlouhé, tak rostou oba stejně, ne? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2015 11:02 Filip225 – Dotaz
Dobrý den chtěl bych se zeptat jak je možné že Egeria densa po zastřihnutí pustila 2 boční výhonky a jeden z nich roste a druhý stagnuje jsou uchyceny na té samé rostlině ve stejné výšce a skoro stejně dlouhé a jeden roste a druhý ne nevíte proč?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2015 20:56 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: rybaherb
Hm, no zase až tak moc naozaj nechce... Iba ak by tienila sama sebe. Divné, že pod svetlom hore je krásna a len dole hnije. To ponechanie na hladine pre začiatok by mohlo pomôcť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2015 20:56 Muž rybaherb [0] Re: NHKG
celkem tvrdou, 13-14 dGH. Zajímavé mi přijde, že to samá mi udělala i ve starém akvárku,
kde byla polovina světla, nehnojil sem a neměl CO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.03.2015 20:51 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: rybaherb
Engeria nepotřebuje kořeny, klidně může plavat na hladině. Jak máš tvrdou vodu? V měké se dost trápí a nemá cenu jí moc v ní pěstovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2015 20:43 Muž rybaherb [0] Re: zervan
mám 28W s reflektorama na 50l, svícení 10h denně, tož kolik by to jako chtělo? coze
příště to teda nechám taky asi plavat a až to pusstí kořeny, tak to zasadím
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2015 20:37 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: rybaherb
Podľa mňa málo svetla. Inak stačí ju vždy vytiahnuť, hnedé spodky vyhodiť a do zeme zapichnúť len pekné vršky. Ja ju ani nedávam do zeme, používam "horácomatky" :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2015 20:32 Muž rybaherb [0]
Fotka k příspěvku Vidím, že nejsem sám, kdo má s touto rostlinou problémy.
Už podruhé jsem ji zakoupil a podruhé ten samý problém.
Rostlinky jsem koupil zcela bez kořenů, pouze stvoly, ty jsem dole ostře zkrátil, zasadil.
Uhnila mi v podstatě dolní polovina rostlin, horní části krásně rostou, větví se a spouští kořeny dolů, vypadá to jak liány v džungli. Co je špatně?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2015 14:33 Muž Michael281 [6] - TetryRe: Miky1981
Egeriu jsem nastříhal a nechal plavat a 2 jsem zasadit, protože měli nové kořeny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2015 12:51 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Kaira
No hej, je to zvláštna rastlinka. Ja som spomínal to svetlo, ale môžem upresniť: V profile mám 2 akváriá. Do toho menšieho (rozplávačka) som stále dodával Egeriu, ale vždy mi uhnila. Vtedy tam bolo len slabé svetlo (pre Anubiasy stačilo), tvrdá voda a bez ohrievača, takže cca 20-22°C. Vo väčšom (hlavné akvárium) so silným svetlom, mäkkou vodou a teplotou 24°C som Egeriu pestoval, tam sa jej darilo (ak bol dostatok dusičnanov) a z neho som zásoboval to spodné. Potom som do menšieho akvária pridal bočný reflektor na ľavú stenu, všetku Egeriu som dal tam. Odvtedy mi tam bujnie a tak som ju vo väčšom akváriu zrušil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   06.03.2015 09:44 Žena Kaira [919] - LabyrintkyRe: Miky1981, Michael 281
Egerie je dost nevypočitatelná rostlina, někdy roste jako šílená a někdy neroste vůbec. Kdysi mi ve velkém akváriu napřed bujně rostla, pak začala chřadnout, až skoro uhynula, a nakonec jsem ji zlikvidovala a malinký zbyteček jsem strčila do 6l šnekária, kde se ani nesvítilo, netopilo, nehnojilo, prostě nic, jen stálo na okně. A co myslíte? Narostla tam snad metr dlouhá a tlustá tak, že jsem nevěřila vlastním očím, když jsem ji pak tahala ven. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2015 07:27 Muž Miky1981 [57] Re: Michael281
...před nedávnem jsem tak zakládal akva a myslel jsem, že egeria poroste jak blázen (když jsem jí měl v akva jako malej tak rostla, že jsem nevěděl co s ní), ale měl jsem s ní stejnej problém jako ty....proto bych to zastříhnul a nechal jen to zelený...to hnědý se stejně začne rozpadat a bude ti to v akva dělat bordel....ja to zastříhnul a bohužel zasadil.....tak tam jen přežívá... vůbec nevím čím to je....bral jsem ji za plevel co nebudu vědět co s ním...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2015 07:09 Muž Michael281 [6] - TetryRe: rybka1
Když mi to poradilo více lidí tak ji zítra zastříhám a nechám plavat. Mám ji zastřihnout na čisté zeleni nebo nebude vadit když tam bude pár lístků i hnědých? Protože si myslím, že kousky ve velikosti asi 5 cm by rostli blbě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2015 20:02 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Michael281
Mel jsem ji v low-tech, rostla. Jak jsem ji kus vzal a dal do hi-tech, neslo ji to. Teplota byla v obou pripadech 25°C. A jak jsem zacal v low-tech chovat bojovnici a zvedl teplotu na 28°C, jen prezivala a nakonec odesla. Nerikam, ze to nutne bylo tou teplotou, dodnes vlastne nevim, proc mi nesla, kdyz jine rostliny rostly dobre, a ackoli je to vlastne plevel, uz ted vim, ze ne vsude se musi darit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2015 19:53 Muž rybka1 [178] Re: Michael281
Odstrihni zelene co este ostalo a skus to nechat volne na hladine.stalo sa mi nieco podobne a podarilo sa ju takto zachranit,no netvrdim to 100%.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2015 18:59 Muž Michael281 [6] - TetryRe: zervan
Světla má hodně... Tak co s ní mám teda udělat, aby mi nezhnila celá??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2015 17:46 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Michael281
Mne takto odhnívala, keď nemala dostatok svetla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2015 16:03 Muž Michael281 [6] - TetryRe: Lubosc
A nemůže jí vadit teplota 25-26°C ??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2015 15:30 Muž Lubosc [5] - RostlinyRe: Michael281
podle meho je to dano nově založeným akvarkem nezaběhnutá filtrace malo kytek atd. elodea to přežije ale mozna by bylo lepčší pro začátek ji nechat jako plovoucí kytku na hladine a nesazet to hnede ti uhnije to uz nezachraníš to co je hezke ustrihni a nech volne na hladine casem se vzpamatuje ze to nestačíš vyhazovat .))
Mozna ze uz byla namrzla jak si ji odnekud prines.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2015 15:04 Muž Michael281 [6] - Tetry – Uhnívá?
Fotka k příspěvku Dobrý den, přežije tato rostlina? Co s ní je?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2014 17:56 Muž TitanArmy [4] Re: Turbínka
Najas? prosím o odkaz. Děkuji. Už to mám. Ale pořád nevím, proč neprospívá :( Vrtá mi to v hlavě :-D Já už ji sice takovou dostal, ale myslel jsem, že zmohutní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2014 17:54 Žena Turbínka [2558] Re: TitanArmy
Ne každá rostlina roste všude, zaměř se na ty co jsou, ne na ty co nejdou. Moje zkušenost s touhle rostlinou je taková, že roste spíše v hůře až středně osvětlené nádrži, bez hnojení, bez CO2 a v chladnější vodě (23 °C) jinde mi odcházela. Pokud trváš na egerii zkus najas, je to mnohem větší držák a odolnější plevel :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2014 17:52 Muž TitanArmy [4]
Fotka k příspěvku Proč je taková hubená, nicotná? Světlo 1x24W, hmojení Dajana plant tabs. Ostatní rostliny rostou dobře jen ta Egeria densa ne.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2014 19:58 Muž Sid [6646] - RostlinyRe: nosi
"Něco" si pochutnává?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2014 11:20 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: nosi
zkus změřit v první řadě obsah amoniaku. Egerka amoniak přímá jako prioritu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2014 09:40 Muž nosi [1] – Rozpad
Fotka k příspěvku Posledni dobou pozoruju rozpad listu, vi nekdo proc? Co mi chybi? Viz fotka
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2014 15:36 Žena Myssinka [0]
Já mám problém se zkracováním a přesazováním. Roste celkem rychle a má mnoho odnoží, takže je vždycky zkrátím, otrhám spodní lístečky a zasadím do substrátu. Některé se chytnou, ale některým kořeny vůbec nenarostou a stonek pod substrátem úplně zčerná. Spodní listy mi u jedné taky trochu zežloutly, ale zatím se jí vede normálně :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.03.2014 14:03 jara97 – žloutnutí listů egerie
Ahoj. Mám v akváriu Egerii densu. roste krásně, přírůstky dobré. Ale teď nějak začaly žloutnout spodní listy. Voda 26 °C, ryby zatím ještě žádné nejsou. roste krásně pozadní stěně akva. Kromě toho mám v akváriu ještě Echinodorus Ocelot green a ten je stále zelený a krásně roste. Nevíte, čím to může být?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2014 20:29 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: zervan
zervan napsal: Ešte mi napadlo, či sa neotočili za svetlom okna (na východe), ráno tu svietilo slnko po dlhšej dobe - ale veď to nie sú predsa slnečnice :)
Pozorovaním počas dlhšej doby som zistil, že je to naozaj otáčanie sa za oknom (východ), pokiaľ svieti ráno slnko. Akvárium je dosť vysoko, vo výške okna. Ak slnko nesvieti, neotáčajú sa.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2014 14:45 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: zervan
Mně se taky stává, že když se zhasne, tak vrcholky "ovisnou" a pak po rozsvícení se asi za půl hodinky nebo za hodinu zase napřímí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2014 13:34 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: MonterMonty
Nie, neboli v smere prúdenia a pri prúdení sú nahnuté jemne celé, kdežto toto vyzeralo inak: stonka od spodu až skoro hore rovno a zrazu posledných pár cm prudko skrútených. Ešte mi napadlo, či sa neotočili za svetlom okna (na východe), ráno tu svietilo slnko po dlhšej dobe - ale veď to nie sú predsa slnečnice :) Ani to mi celkom nesedí, lebo jedna sa otočila asi o 120°. Pred polhodinou im začala pravidelná 2-hodinová prestávka svietenia, tak uvidím - zatiaľ sa nič nedeje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2014 13:25 Žena Kaira [919] - LabyrintkyRe: zervan
Hm, tak ta moje je ohnutá pořád. Momentálně ze všeho nejvíc připomíná vodotrysk. tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2014 13:18 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: zervan
Prostě ty stonky "vlajou " v proudu vody vytékající z filtru ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2014 13:01 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: michalt
Áno, na spodku sú odstupy veľké, hore malé, to sedí. Na iných rastlinách nevidím zatiaľ problém. Ale teraz som zostal zaskočený - pozrel som do akvária a tie nahnuté Egerie sú opäť vyrovnané! coze Ráno boli poohýbané riadne. No, budem to pozorovať a všímať si súvislosti. Keď na niečo prídem, napíšem sem, ale to môže dlhšie trvať.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2014 11:56 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: zervan
Nevím, v mém malém akváriu (výška 25 cm, objem 25 litrů, světlo 16 W, žádné CO2) je to tak, že čím je rostlinka menší (u dna, dál od osvětlení), tím jsou lístky dál od sebe a menší. Jakmile trochu povyroste, lístky se zvětší, začne pouštět kořeny (náhodně) a když dosáhne hladiny (nejvyšší osvětlení), začne růst po hladině. Lístky má opravdu velké a hustě u sebe. Nemám pocit, že by ji přemíra světla nějak ohýbala zpátky ke dnu.

Dá se říct, že takhle se u mě chová bez ohledu na (ne)hnojení. Možná bych spíš hledal problém v živinách než v příliš silném osvětlení. Jsou ostatní rostliny bez problémů?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2014 11:43 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Designer
Mam s tím stejnou zkušenost , v odchovničce s malejma gupkama bez hnojení jede jak blázen , cca 3cm denní přírůstky , má tam i mnohem mohutnější lístky , v 250tce moc nejde , titěrné lístečky ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.01.2014 11:38 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: MonterMonty
Ono je u te Egerie zajimave, ze mi jde v akvariu bez pridavani CO2 slusne (hnojim mirneji, svetla k tomu radeji ne moc), zatimco v akvariu sycenem CO2 a slusne hnojenem ji to moc nejde. Zatimco treba Ludwigia repens mi v tech akvariich roste presne opacne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2014 11:31 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: zervan
Fotka k příspěvku takovéto pahýly bez listků zbyly po 14tidenní aplikaci PMFE , odnes to javský mech , cca 250ml mechu po tejdnu a jsou z něj jen stonky , polysperma má polovinu listí polorozpadlých , tripartita taktéž , no děs běs ...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2014 11:25 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: MonterMonty
No, mne teda korienky naozaj púšťa kde chce, ich stále odtrhávam na viditeľných miestach (dosť to špatí). Ale púšťa hojne i nové malé rastlinky, tie momentálne exportujem hneď do malého krevetkária. Vďaka za upozornenie, o "tekutom CO2" som trochu aj uvažoval, ale potom som to zavrhol, radšej som pred pár dňami začal skúšať "burčiak" (zatiaľ nie veľmi úspešne).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2014 11:17 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Designer
Jej, presne také čosi som chcel nie na zakrytie steny, ale na zakrytie filtra :) Musím sa na to pozrieť a niečo vyhútať.

Vidím to tak, že ak budem tak silno svietiť, asi to s Egeriou rozumne (tak, aby sa divoko nekrútila) nepôjde, iba ak v tmavej časti akvária - chcem postupne dosiahnuť, aby celkom vľavo bol polotieň. Ale možno mi tie náročné rastlinky (čo som kúpil aj tak len omylom) vyhynú a späť zoslabím svetlo, no nechám tomu čas, zatiaľ nebudem riešiť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2014 11:13 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Kaira
U mě když má dostatek světla , začne pouštět kořínky třeba v půlce stonku , zřejmě to bude u Vás opravdu dostatkem světla , egerka pak nemá potřebu táhnout se za nim a roste si jak chce samozřejmě i s ohledem na proudění vody v akva , jen pozor na různé "tekuté CO2" hnojiva na bázi glutaraldehydu , třeba PMFE a podobně , u mě se po přidávání 1ml na 100L po 14 dnech egerka a ostatní jemnolisté rostlinky úplně rozpadlo olistění a zbyly jen holé tlející stonky a to jsem zdaleka nedávkoval doporučenou denní dávku výrobcem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2014 11:06 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: zervan
Mne v posledni dobe zaujaly steny porostle mechem:
www.aquamoss.net/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2014 10:55 Žena Kaira [919] - LabyrintkyRe: zervan
Vypadá to... zvláštně. Taky už mám ze 3 rostlin jen jednu, ostatní šly. Na zakrytí pozadí to asi není nevhodnější kytka, to spíš je dobrá na zakrytí hladiny. :-D Taky si s ní tak nějak nevím rady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2014 10:45 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Kaira
Hm, tak to tam potom bude vyzerať dosť chaoticky, nie? :) A ja som jej zvislými stonkami chcel zakryť zadnú stenu hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2014 10:38 Žena Kaira [919] - LabyrintkyRe: zervan
Řekla bych, že je to normální, moje to dělá taky. Asi to bude tím světlem, má ho dostatek, tak se nepotřebuje táhnout k hladině. Mně roste taky víc vodorovně než svisle.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2014 09:10 Muž zervan [1123] - Rostliny – nadbytok svetla?
Egerie mi začali robiť zvláštnu vec: prv rástli normálne kolmo hore, teraz sa vršky otáčajú akoby späť, jedna sa otočila o viac ako 90°, takže smeruje nadol. Pritom nedosiahli hladinu. Môže to byť príliš silným svetlom? Keď som svetlo posilnil prvý raz, tak sa zahustili - zmenšili odstupy medzi "poschodiami". Teraz som posilnil ešte viac (kvôli novým rastlinám) a začali sa otáčať. Ale možno je to len zhoda okolností. Stretol sa s tým niekto?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2013 22:47 Muž Aforte [533] - Rostliny
Z atlasu: Řízkováním - Dostatečně velké rostliny se ochotně větví, zvláště pod hladinou. Každá část minimálně, dva nody dlouhá, začne znova růst. Řízky bez vzrostného vrcholu necháváme raději delší, protože musí vytvořit nový vrchol, aby mohly pokračovat v růstu.

Je dobré dát třeba tři řízky k sobě a zasadit - bude hustší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2013 22:45 Muž sasula [274] Re: Flozik
strihnout v miste kde se ma vetvit... a potom vyrazi po bocich... :-D a nebo hodne zivin a svetla a pak se i vetvi...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.12.2013 22:31 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Flozik
Nedonutíte. Musíte jich sázet víc vedle sebe.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2013 22:30 Muž Flozik [8]
Jak donutit Egeriu, aby se mi rozvetvila? Porad mi roste v jednotlivych slahounech rovnou pod hladinu, ale libilo by se mi mit zni krasne rozrostlou rostlinu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2013 10:05 Muž sony14 [43] - Raci, krabi, krevetkyRe: Designer
Áno, to je pravda, ale zasa to nemám také prerastené že by som to potreboval obmedziť :).
Len nech pekne rastie... je z toho taký miš-maš na kraji akva a rybičky sa tam môžu krásne schovať ak je treba.
Akurát je tam troška viac starostí s tými koreňmi že ich treba po čase odstraňovať lebo to nevyzerá moc pekne keď to tam tak trčí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2013 09:26 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: sony14
Treba by Ti u dna tak nerostl, u hladiny roste lepe, protoze tam ma vice svetla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2013 08:34 Muž sony14 [43] - Raci, krabi, krevetkyRe: dimmur
Ja mám väčšinu voľne sa vznášajúcu po akva. Rastie aj tak výborne dokonca aj v akva kde mám 15W svetlo z krytu. Je to veľmi nenáročná rastlinka X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2013 08:07 R Muž romant [27987] Re: dimmur
Možné jsou obě dvě Tebou uváděné varianty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2013 08:06 Žena markiz [33] Re: dimmur
myslim ze ji je to jedno. Mne kousek co se ulomil roste sam za filtrem jen z vody, druhej kousek plave na hladine a uz ma taky vyhonek :-) stejne si dela koreny i mimo substrat..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2013 08:00 Muž dimmur [283] – jako plovouci
musi byt egeria zasazena ve dne nebo ji mohu nechat zachycenou mezi jinou ristlinou jako "plovoucku" ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2013 10:07 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Johan
Kdyz tady mame experta, jmenovite Johan, KarlosS narazil na ten vapnik, zeptam se. Rekneme, ze mam z vodovodu vapnik 43mg/l (horcik 7mg/l, at je predstava o tvrdosti vody) a v akvariu docela slusnou masu rostlin. Vodu menim tretinu co tyden. Je mozne, ze rostliny spotrebuji vsechen vapnik az tak, ze bych mel vodu menit casteji a nebo jej pridavat?

Pisu o jakychsi zprumerovanych prazskych hodnotach, ziskanych zde:
www.pvk.cz/…
takze budu spis mit vapniku jeste o dost vic (oblast Proseka, kde je v ramci Prahy voda dost tvrda).

Vetsinou se ohledne rostlin resi jine prvky, vapniku ma asi vetsina akvaristu ve vstupni vode dostatek. Je mozne, ze by mi rostliny dokazaly az tak zmekcovat vodu, ze by to uz i na ne bylo malo? Ja vim, mam si to zmerit, nejaky test si poridim, tak zatim alespon hypoteticky. Zda se mi to nepravdepodobne, ale kdyz je koho, rad se zeptam ;-) .

Pozoruji, ze okrehek zacina mit nazloutle listy, zatim jen mirne, ale videt uz to je. Pribyva stale, vyhazuji i dvakrat do tydne. Dusikem to neni, mam ted NO3 okolo 25mg/l a to by Okrehek tak rychle nepribyval. Krome toho vapniku dodavam vsechno, dusik jen obcas podle potreby. Muze to byt i nadbytkem drasliku, jako ze by blokoval prijem jinych prvku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2013 09:45 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: palhub
Ne, spíše přidat na intenzitě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2013 09:03 Muž palhub [9] Re: Johan
To by tedy znamenalo přes léto prodloužit dobu svícení.Logické by to bylo,v létě je taky déle vidět.Chová se mi takhle ale jen ta egerie,tak jsem to přisuzoval jen té vyšší teplotě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.08.2013 08:30 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: palhub
Při zvyšující se teplotě se zvyšují nároky na světlo a živiny. To, jak se to projevuje se dá lehko dohledat v obecné rovině. Nedostatky živin jsou plus mínus stejné jako u ostatních rostlin.
Pokud se vše po snížení teploty vrátí do normálu je právě tím, že se to vrátí do roviny, kdy jí všechny ty živiny a světlo stačí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2013 08:23 Muž palhub [9] Re: KarlosS
Ale teplota vody nemá vliv na množství vápníku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2013 08:07 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: palhub
egeria densa odčerpává z vody vápník.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2013 07:51 Muž palhub [9] Re: Designer
Dost dobrý příspěvek :-) Má otázka byla spíše řečnická,ale díky této odpovědi jsem se zase dozvěděl o něco víc. Johan psal: ,,Vyšší teploty se na ní neprojevují vůbec. Pokud něco, tak se na ní za vyšších teplot projevuje nedostatek živin a světla´´. U mě specielně egerie vyšší teploty moc nemusí,je křehká a rozpadá se.Jakmile se vrátí teplota do normálu,opět obrazí a roste jako dřív.Je možné,že s vyšší teplotou dochází ve vodě k nějaké reakci,která třeba odbourává nějaký prvek...?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 11   21.08.2013 19:10 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: palhub
Nedostatky se projevuji ruzne, podle toho o co jde.

Nedostatek dusiku se nejlepe pozna na plovoucich rostlinach jako Pistia a nebo na Okrehku. Zacne jim zloutnout listi, prestavaji pribyvat (normalne pribyvaji na poctu velice rychle) a u Pistie se pozdeji konce listu zacinaji potapet a ohnivat od kraje. Jinak obecne u rostlin dochazi ke zloutnuti a rozpadu starsich listu. Okrehek a Pistia to ale reknou prvni, drive nez se cokoli projevi na dalsich rostlinach.

Nedostatek drasliku se projevuje dirami ve starsich listech. U Ludwigia repens mi pri nedostatku zacaly starsi listy ohnivat a opadavat, v akvariu to vypadalo jak v listopadu. Po pridani zase zacala rust normalne. Obecne to v akvariu zpusobilo spoustu ve vode se tociciho smeti z rostlin po celem akvariu.

Nedostatek fosforu jsem mel ted, takze mohu popsat sva aktualni pozorovani. Vsechno je takove mensi, co vyrusta, je celkove takove subtilni, a moc se tomu nechce rust. Egeria je mensi v prumeru, ma uzsi stonek, Cabomba caroliniana vyrusta taktez o mensim prumeru, nove listy Echinodoru se objevuji zridka. U Hnedovky se pri tom stane, ze vyroste uplne zluty list, velikosti normalni, misty teckovany zelene. Videl jsem to prvne, pricital jsem to jinym nedostatkum, ale nakonec se ukazalo, ze jedine co mi chybelo byl fosfor, takze je pravdepodobne, ze i to je jeho nedostatkem. Normalne bych mu to nepripsal ani nahodou, takze jen ma domenka. Ackoli nadbytku fosforu se pricita rust ras, pri jeho nedostatku krasne prosperuje Sinice a Jeleni paroh.

Ohledne dalsich nedostatku, nemohu je popsat z vlastni zkusenosti, mozna zelezo, ale to tehdy byla jen domenka a netusim dodnes, zda spravna. Da se to najit na webu, co se jak projevuje, pise se o tom na vice mistech.

Jeste nedostatek svetla. V podstate pri svetle pod urcitou miru se z akvaria stane zahnivajici zumpa, protoze rostliny nedelaji nic jineho, nez ze hniji. Nadbytek svetla sice existuje, nad urcitou (hodne vysokou) mez rostliny zastavuji fotosyntezu, brani se vlastnimu zniceni. To se ale v beznem akvariu nestane, tam se pri vice svetle stane to, ze rostliny rychle spotrebuji nektery "komponent" a chybi-li jedina vec, nemohou dobre rust. U akvarii bez pridavani CO2 a s dobrym hnojenim se rychle stava limitujicim CO2 a aby se tak nestalo, je treba svitit jen tolik (tak dlouho, nebo s prestavkami), aby bylo limitujicim svetlo. Vlastne akvarium bez ras je o tom, ze rostliny rostou tak dlouho, jak dlouho se sviti (a sviti se v prijatelnych mezich dlouho). Nyni mam 54l akvariu na jakesi svetelne diete, hnojim, svitim zarivkami celkem 30W (coz neni na tohle akvarium malo), ale jen 5h denne. Rasa se odporoucela a rostliny pekne rostou i pri tak kratke dobe sviceni, navic rozdelene po dvou a pul hodinach. Necekal jsem, ze to bude trvale udrzitelny stav, ale jak se zda, asi by se tak dalo svitit i stale a mohlo by to jit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2013 20:40 Johnny
Dakujem. Pytam sa preto lebo mi odchadza, je drobunka a ma strašne vela mladych vyhonkov a staršie stonky zo spodu do jej polovice vyšky odhniva. A myslel som že to bude tou teplotou, ktora sa mi už nejaky čas pohybuje okolo 29° stupnov. Ine rastlinky Echinodori a Cryptocorny pekne prosperuju.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2013 20:15 Muž palhub [9] Re: Johan
A nedostatek živin a světla se projevují jak?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2013 19:29 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Johnny
Vyšší teploty se na ní neprojevují vůbec. Pokud něco, tak se na ní za vyšších teplot projevuje nedostatek živin a světla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2013 19:18 Muž palhub [9] Re: Johnny
Mě při déle trvající vyšší teplotě (nad 29°C)začne blednout a rozpadat se.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2013 17:59 Johnny
Ahojte, vedel by mi niekto povedať ako sa konkretne prejavi vyžšia teplota (28-30°C) na tejto rastlinke?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2013 21:20 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: romant
Super, to potěší, při tom trendu růstu s tím můžu za chvíli na trh potlesk Díky moc všem za rady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.07.2013 21:03 R Muž romant [27987] Re: Štefan
Porostou oba, jak ten vrchol, tak ten zbytek, jenž se bude větvit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2013 20:49 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: Designer
A pokud ustřihnu vrchol, odstřižený ku dál poroste?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.07.2013 20:15 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Štefan
Pokud chces to co odstrihnes vyhodit, nech si tu nejhezci cast. Bez vrcholu se rozvetvi, s vrcholem pojede dal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2013 20:12 Muž ŠtefanT [206] - Živorodky – střihání egerie
Mám takový dotaz. Pokud ustřihnu egerie špičku, která převyšuje hladinu nádrže, přežije mi, nebo půjde do kytek? Co je lepší střihat vrch, nebo spodek? Díky za názory.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2013 06:02 Muž LiborSprysl [9015] Re: Designer
Plovoucí, nebo jen přichycené - nesázené - se jí i mně daří dobře, a to ještě nijak moc nesvítím...V nádržích u dna - kde je voda chladnější, jde mnohem lépe, než v nádržích u stropu...dole je dvacet, i méně, a nahoře 26...to kdyby si chtěl Václav doplnit vzdělání o teplotních intervalech u této rostliny ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2013 16:37 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: savan
Stejna zkusenost. Zpocatku jsem si rikal, ona mi snad neporoste. A ted je ji najednou cim dal vic a nove prirustky jsou nadherne. Mam ji asi tak mesic a roste az v posledni dobe. Nechal jsem ji plavat na hladine, omotnutou o trubky od filtru, takze je celkem dost v proudu vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2013 21:37 Žena Leja [70] Re: LiborSprysl
Na topítku mám nastavených 24 C, ale dle teploměru má voda spíš o stupeň či dva víc (díky zářivce pod krytem a relativně vysokým venkovním teplotám). Filtr je obyčejná sací hlava s biomolitanem, průtok je orientačně kolem 100 l/h. Orientačně proto, že u nastavovacího "šoupátka" není žádná stupnice, tj. jsem to intuitivně po dlouhém "čarování" poladila tak, abych v akva neměla vířivku, ale současně se hýbala hladina a mírně i rostlinky. Osádku tvoří 6 pancéřníčku panda, 10 neonek obecných, 1 samec betty a 2 neritiny. Všechny ryby jsou zdravé, aktivní, baští, neměla jsem zatím žádný úhyn...

Egeria je v akvárku jen od středy. Pouze jsem chtěla vědět, zda je nějaká šance, že se zatím chřadnoucí rostlinka vzpamatuje. Holt nechám jí nějakou dobu být a uvidíme. Když to nepůjde, tak to nepůjde a zkusím místo ní zasadit něco jiného.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2013 20:27 Muž LiborSprysl [9015] Re: vaaclav
Možná by mimo sdělení.... Akvárium 54 l je čerstvě založeno (2 měs.), ryby jsou v něm měsíc. Světlo je 15W (svítím cca 10-12 h denně). Vím, že to není moc, ale schválně jsem vybírala rostlinky v tomto směru spíše nenáročné. Kytka je umístěna rovnou pod zářivkou.

stálo by za to sdělit, kolik máte teplotu v nádrži...ona nemá ráda moc teplou vodu..Možná i kolik je tam ryb, zda to stihnou uhnojit...prostě víc o nádrži...

Toto je rada hodná mistra rostlináře...Vašík zase perlil...:-)
To se stává že rostlina ač patří mezi nenáročné v nenáročných podmínkách nechce růst. Chce to prostě zkoušet a zaměřit se na to co tam půjde.

smich potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   19.05.2013 13:42 R Muž vaclav [14623] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Leja
To se stává že rostlina ač patří mezi nenáročné v nenáročných podmínkách nechce růst. Chce to prostě zkoušet a zaměřit se na to co tam půjde. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2013 13:41 Muž savan [622] - ŽivorodkyRe: Leja
Nechaj ju tam,aj mne asi 3 týždne štrajkovala a potom sa chytila.dnes nevie čo s ňou..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2013 13:05 Žena Leja [70]
Před pár dny jsem přidala do akvária 4 stonky egerie (koupeno v PetCentre - pěstitel Rataj) a trs sagittarie (ZOO Braník). Sagittarii sice odumírají původní listy, ale ze substrátu již raší nové, takže se nejspíš chytne. Egerii se však nedaří vůbec. Lístky se postupně "rozpouští", boční výhonky za 5 dnů nepodrostly ani o milimetr a čekám, že za chvíli zbyde jen holý stonek. Mám ji nechat být a doufat, že se umoudří? Nebo bude lepší dát jí z akvária raději pryč, aby zbytečně nekazila vodu a koupit něco jiného? Stonky jsou zastrčené v subrstrátu v košíčku (vatu jsem samozřejmě odstranila). Pomohlo by jí, kdybych jí nechala volně plavat?

PS: Akvárium 54 l je čerstvě založeno (2 měs.), ryby jsou v něm měsíc. Světlo je 15W (svítím cca 10-12 h denně). Vím, že to není moc, ale schválně jsem vybírala rostlinky v tomto směru spíše nenáročné. Kytka je umístěna rovnou pod zářivkou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   05.04.2013 07:26 Žena vondr001 [674] Re: Grizzly
ne, jen po stranách
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2013 22:04 Muž Grizzly [57] - AfrikaRe: vaaclav
OK, díky a začne to znovu z toho místa růst nebo už jen postraními výrůstky ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   04.04.2013 21:36 R Muž vaclav [14623] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Grizzly
Je to normální. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2013 20:52 Muž Grizzly [57] - Afrika
Ahojte, potřeboval bych radu. Když ustřihnu egerii tak mi ta ostřihnutá část hned rost, ale ten původní stonek do dalšího patra lístků uhnije... Chybí mi nějaká složka nebo je to normální ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2013 22:39 Muž Flozik [8] Re: dvorak
Prave ze listy mi neodpadavaji... Rostlina vzdycky zhnedne mezi listama a pak odpadne... Nebo mi minuly tyden vyrazil asi tak v pulce jednoho vyhonku bocni vyhonek, krasne rost a ted uz taky odpadnul...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2013 22:28 Muž dvorak [94] - Rostliny
Jestli ti na tom stonku ode dna cca v 1. třetině až v 1. polovině odpadávají listy, tj. zbude ti holej stonek a až pak ti začne odumírat, až se rostlinka tímto způsobem oddělí a vyplave na hladinu, tak pomůže přidávání KH2PO4. Alespoň mě to pomohlo ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2013 22:04 Muž Flozik [8]
Zdravim, skoro kazdy pise, jak mu Egeria densa roste jak zbesila, ale ja mam opacny problem... Koupil sem krasnou hustou rostlinu, ktera se mi ale postupem casu uplne rozpadla a zbylo mi z ni jen par vyhonku, ktery mam jednotlive zasazeny. Zacla docela rust, ale ted se mi stava, ze v jedny casti vzdycky jako zhnedne (asi trosku nahnije) a v tom miste se behem par dni rozdeli a zustane plavat na hladine. Nevite, cim by to mohlo byt?? Diky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2012 11:06 Muž Burik [727] - Aquascaping
děkuji..zatím ho nechám a uvidí se
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2012 11:04 Muž muťa [554] - RostlinyRe: Burik
Já je stříhám i u jiných druhů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2012 11:02 Muž Vašek [56] Re: Burik
Já dnes tento "vzdušný" kořen objevil na Egerii Naja 30 cm nade dnem. Můžeš jej ustřihnout nebo nechat. Ničemu nevadí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2012 10:43 Muž Burik [727] - Aquascaping
ještě jsem včera zpozoroval,že během asi 2 dnů jedna egeria pustila z vrchní části kořen..je to možný?Mám ho nechat,nebo ušmiknout?vyrostl fakt hrozně rychle,když jsem ji kupoval,tak tam nebyl
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2012 15:53 R Muž vaclav [14623] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Burik
Pokud ji uštípnete konec, vždy zhnědne až zčerná. Jakmile obrazí, můžete ho odstřihnou až u odnože. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2012 14:43 Muž Burik [727] - Aquascaping
super pánové,jsem rád,že jsem to nepodělal hned v začátku..tam kde jsem ji uštípl je trochu zahnědlá,jako trochu uhnilá,tak uvidíme,zda obrazí
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2012 14:40 Muž Yirka [9139] Re: Burik
V podstatě je to jedno. Růst by měla z vršku i spodku. Jen ze spodku bude pokračovat v růstu a ze spodku odnodží do boku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2012 14:39 Muž muťa [554] - RostlinyRe: Burik
Já pokud jsem ji utrhnul kdekoliv, tak rostla. Dokonce jsem myslel že už ji v AQ nemám a nejdnou tam byl stonek.
Je to nezmar.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2012 14:36 Muž Burik [727] - Aquascaping – Egeria densa -zkrácení
Zdravím,pořídil jsem si Egerii a jelikož byla příliš dlouhá,tak jsem ji uštípnul vrchní část a zasadil..

neudělal jsem nějakou blbost?Bude rostlina v pohodě růst?Neměl jsem ji odštípnout spíš kus spodku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2012 20:22 Muž vintorez [0] – Voda
Tak sem znovu měřil vodu, v akváriu pH 6,5 alkalita 5 °N, NO3 20mg/l, napadlo mě změřit vodovodní vodu a to mě docela překvapilo, pH 6 a alkalita 7°N, může to být problém??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2012 21:28 Muž vintorez [0] Re: Sid
piskořky tam jsou to je pravda (nejdou mi odsát, jsou moc těžké), akvárko má cca 130 litrů čistý objem, na dně říční štěrk, mám tam 6 teter černých, 6 neonek, 4 tetry císařské a několik ancistrusů, vodu měním 1/4 každý týden a jednou za 2-3 týdny odkalení dna,
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   01.04.2012 20:44 Muž Sid [6646] - RostlinyRe: vintorez
Příčin bývá obvykle hned několik, jednou z nich bude u vás "zahnípané" akva.
Víc by napověděla prezentace s fotografiemi a popisem nádrže.
(O tom zahnípání soudím podle armády slimejšů, především piskořky "granifera"...)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.04.2012 18:12 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: vintorez
To šedivé vlákno je jelení paroh (ruducha).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2012 17:20 Muž spajk17 [19] - Raci, krabi, krevetkyRe: vintorez
to šedive vlakno by mohly být nejaka plísen nebo tak neco
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2012 17:19 Muž vintorez [0]
Fotka k příspěvku Zakrslé výhony
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2012 17:18 Muž vintorez [0] – Neroste
Fotka k příspěvku Dobrý den
Mám s touto rostlinkou problém. Přestala růst, tvoří jen takové zakrslé výhony a vytvořily se na ní šedavá vlákna.Ostatní rostliny (Hnědovka a Kryptokoryna) rostou normálně i když oproti normálu taky zpomalily. pH je 6,5, KNK 5 °N, NO3 10-20 mg/l. Nevíte čím to může být??
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2012 17:27 Žena Kate127 [74] – Podobně náročné rostlinky?
Zdravím všechny :-)
mám akvárium zajeté asi 5 měsíců a neustále bojuju s řasou asi spíš zelenou ale i hnědou na kamenech. V akva mám jen málo rostlinek, protože mi je ryby ožírají. Mám tam zřejmě i Egeria densa a té se daří dobře. Zbytek rostlinek asi moc spokojených není soudě dle vzrůstu a jeho rychlosti. Zřejmě mám špatné osvětlení nádrže. Mohli byste mi prosím poradit podobně nenáročné rostlinky jako je právě Egeria densa?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2012 16:05 Muž odikcz [114]
na začátku se u mě této rostlince vcelku dařilo ... pak začali ryby nebo šneci ukousávat stonky těsně nad pískem (zrnitost 3-4) ... a teď, když už ji konečně nechali, tak vůbec nechce růst
svítím v 37l akváriu 11W DZ, a tak před týden jsem přidal ještě jednu 9W DZ
jednotlivá patra lístků jsou relativně blízko u sebe, ale barva je spíš taková světlá (oproti běžné sytě zelené) a lístečky jsou takové strašně drobounké a krátné
vodu používám vodovodní tvrdou
hnojení vůbec (a moc se mi do toho nechce) ... v akváriu mam hodně pavích oček (neustále se množí) tak jsem předpokládal, že jako hnojení to bude stačit ... nebo to už musím i kvůli této základní (údajně nenáročné) rostlině používat různé druhy přihnojování? vůbec se v tom nevyznám ...

díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2012 23:07 R Muž romant [27987] Re: honzek
Když Tě zlobí, tak není nic jednoduššího než jí třeba někomu darovat. To akvárko je Tvoje a Ty se do něj díváš, jak jsem psal já bych s tím problém neměl. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2012 23:04 Muž honzek [8] Re: romant
Roste pomerne rychle, kdyz se podivat na odkaz sem, tak tu tak uvidite jak to roste picasaweb.google.com/…

Sem tam jsem pridal rostlinu, ale jinak to tak vyrostlo z malych kosicku za cca 25 dni..

Ale egeria potvora me teda zlobi. Kdyby rostla aspon trosku nahoru.. :-D Prakticky je od zacatku v podobne vysce jako na zacatku, ackoliv vyrostla asi o 10cm :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2012 23:01 Muž honzek [8] Re: Sid
Hmm, ta je divna :) ono tam mam vlastne taky stonek kterej se nataci smerem ke dnu. Jo, vypada nadherne, ale roste kam nema. Ma rust nahooru, a ne pres ostatni rostlinky :-D Uvidime, co udela
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2012 22:57 R Muž romant [27987] Re: Sid
Já jsem jenom svojí lehce ironickou poznámkou, chtěl majiteli té nádherné Egerie naznačit, že je to její chování naprosto normální a co už více než Vaše zkušenost by ho měla přesvědčit o tom, že je to normální chování. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2012 22:51 Muž Sid [6646] - RostlinyRe: romant
Já na ni pražím 2x T8/15W/840 do 26 l akva a ona nejen že se mi válí po hladině, ona dokonce roste směrem dolů! tone :-D
(Holt, z vody ven se jí nechce, tak musí růst tam, kde má ještě trochu místa... :-))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.01.2012 22:48 R Muž romant [27987] Re: Sid
Ale neroste podle pravítka, potvora jedna kroutivá. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2012 22:47 Muž Sid [6646] - RostlinyRe: honzek
...tak to tak vypada, ze egeria opusti akvarium...
Proč?! coze Vypadá nádherně! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2012 22:45 Muž honzek [8] Re: romant
Jo, pred chvilkou jsem tak ucinil... :-D Ale moc jim nedavam za vinu, jelikoz to byly pravdu male trsy, ovsem se tedy vetsinou zdrzovali v rohu u saciho kose, takze nad egerii.. Tak uvidime
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2012 22:39 R Muž romant [27987] Re: honzek
Zkus odstranit ty plovoučky z hladiny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2012 22:36 Muž honzek [8] Re: honzek
Jeste doplnim, ze akvarium je spise ve stinu. Hmm, tak to tak vypada, ze egeria opusti akvarium. Jeste zskuim zmenit ten osvetlovaci rezim a pote pujde. VUnec neroste do vysky, spise se plazi ve stejne vysce a zastinuje vsechny ostatni rostliny.. sad

Tu jsou foto nadrze. Jakmile budu mit po zkouskovem, tak tady zalozim akvarku profil
picasaweb.google.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2012 22:31 Muž honzek [8] Re: HaDaS
Kluci, svitim dvema zarivkama, 60cm, jednu mam u predniho skla, reflektorem namirenou do akvaria, a druhou mam u zadniho skla.. Hm hm, mozna je to tim, ze rano nez rozsvitim zarivky svitim dve hodiny jenom bodovym LED osvetlenim, a vecer take tak nejak.. Zkusim to LED odlozit. JInak zarivkama svitim 11hodin
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2012 15:37 R Muž romant [27987] Re: prasan
Nejen Egerie, mě třeba takhle Ludwigia repens před tím než se ještě rosvítí světlo v akváriu, pěkně načuhuje směrem k oknu. Po rosvícení jsou za dvě hoďky všechny stonkovky pěkně srovnaný směrem k hladině.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2012 15:33 - Re: HaDaS
Presne.Stačí dve hod.cez deň,že sa akvárkom prejde denné svetlo a Egerie sa budú ťahať smerom k oknu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2012 15:28 HaDaS Re: romant
Myslím si, že má honzek umístěné světlo někde uprostřed nad akváriem, a to světlo osvětluje bodově. Tudíž u zadní stěny kde je Egeria, je větší "tma" a tato rostlinka jej prostě vyhledává. Jakmile doroste pod osvětlení, tak vyhodí šlahouny směrem vzhůru. V jednom akvárku to mám obdobně.
Pravdou taktéž je, že si člověk myslí, že mu vnější zdroj světla neoslňuje akva tolik, ale opak může být pravdou. Třeba když večer přesvětlí akvárijní světlo lustr, nebo když přes den dopadá do akva sluneční světlo, byť jen dvě hodiny (s tím jsem se již taktéž u Egerie setkal).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2012 15:18 - Re: Deathbull
Skutočne náročným doprajem aj cez 1,5W.I keď potom človek viac platí.Nepovedal som,že Egeria pri 0,5W nerastie.Dotaz bol,prečo sa mu Egeria stále ťahá k prednému sklu.Mám tu možnosť pestovať aj Egeriu densa i Egeriu najas.Jednoznačne sa pri silnejšom osvetlení neťahajú, majú hustejšie a krajšie ružice listov.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2012 15:15 Muž Deathbull [1928] - CichlidyRe: prasan
1w na litr pro egerii? To by mě zajímalo, kolik byste chtěl dopřát skutečně náročným kytkám :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2012 14:52 R Muž romant [27987] Re: honzek
Pěkně to světlo vyhlíží. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   02.01.2012 14:48 - Re: honzek
Podľa teba málo pravdepodobné,podľa mňa málo svetla.Ako máš postavené akvárium?Je čelná stena k oknu?Egerii by som doprial min.1W na liter vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2012 14:33 Muž honzek [8] – Egeria densa se kloni k celnimu sklu
Fotka k příspěvku Ahoj, mam takovy problem, s egerii, ktera mi odmita rust smerem vzhuru k osvetleni.
Mam ji zasazenou u zadniho skla, neustale se mi ohyba k celminu sklu. Takze neroste vzhuru, ale pred sebe. Svitim 0,4W/l. Zajimave je, ze akvarium mam da se rici ve stinu, tim naznacuji, ze je malo pravdepodobne, naklaneni za silnejsim svetlem.

Roste docela rychle, ovsem ne nahoru, ale ve stejne vysce porad pred sebe

 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2011 11:27 Muž MarekP [812] - MalawiRe: pave82
Já mám tuhle rostlinu teprve tři týdny a roste neuvěřitelně rychle. Už několikrát jsem ji musel stříhat a dál sázet, za chvilku mi zaroste akvárium. Osvětlení mám pouze 1x25W bodovku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2011 22:46 Muž Sid [6646] - Rostliny – Re: pave82
...zajímali by mě světelné podmínky u ostatních akvaristů, kterým tato květina krásně roste...
...Z toho by vyplývalo, že se světlo podílí na prospěchu rostliny jen minoritně...

Udělal bych fotku, ale zrovna včera večer jsem věnoval E. densa na "dobročinné účely" - na likvidaci sinice v jednom "klientském" akva... :-)
Celková délka cca 1,5m, vypěstovaná v akva o rozměrech 42x30x21cm, osvětlení 2x T8/15W/840, CO2 kvašením cukru, KH cca 6-8, GH cca 8-10.
Skutečně mě mrzí, že ji nemohu nafotit - byla v IA kvalitě. :-)
Resumé: světlo není jediným faktorem, ovlivňujícím kvalitu této rostliny, ale dostatek světla spolu s vyváženou výživou rozhodně nemá pro E. densa minoritní význam.
EDIT: Jen pro představu - jde o tuto nádrž a dokonce E. densu, ovšem tato fotka je dávnou minulostí a v reálu má tahle kytka výrazně tmavší barvu.
rybicky.net/fotogalerie.php…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2011 22:17 HaDaS Re: pave82
Viz. rybicky.net/nadrze/13162 . Testy mně ale nějak neberou. Moc jim nevěřím (nemám žádné profi). Spíš jen tak pro orientaci. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2011 21:41 Muž pave82 [16] Re: HaDaS
A co KH. ??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2011 21:22 HaDaS Re: pave82
Egerii mám v dobře osvětlené 135 l nádrži (0,71 W/l) + CO2 + PMDD. Všechny rostliny jedou, ale egerka se sune velmi pomalu a je to spíš taková chudinka. Mám tam asi 8 šlahounů. Zítra přesouvám do méně osvětleného akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2011 21:17 Muž pave82 [16] Re: Deathbull
Z toho by vyplývalo, že se světlo ´podílí na prospěchu rostliny jen minoritně. Alespoň sytost zelené barvy koresponduje s intenzitou osvětlení. Prostě Egeria neroste s takobou bravurou, jak by se to mohlo pro mnohé na první pohled zdát.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2011 21:06 Muž Deathbull [1928] - CichlidyRe: pave82
15w T8 / 54L, 30w T8 / 54L, 24w T5 /40L, 48w T5 / 54L, 11W kompakt Dennerle / 37L..tady všude jí mám, celkově roste parádně, jen má období kdy hůře, či naopak až moc. Hezčí tmavou barvu mám v akvárkách se slabším osvětlením, ale rychleji roste v dobře osvícených.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2011 21:00 Muž Cheron [89] Re: pave82
Hmm ... U mňa v aqu sa Egerke tiež akosi moc "nedarí". Mám ju zhruba rok a len pred nedávnom sa jej ako tak začalo "dariť". Zistil som, že keď prilejem viac dusičnanov, tak "ožije". Ale niekedy neožije, ani keď má dusičnanov viac ... Tak neviem :-O
Rýchlejšie než Egeria mi rastie Heteranthera :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.12.2011 20:44 Muž pave82 [16]
Chtěl bych se podělit o zkušenosti s Egeria Densa. Měl jsem možnost ji pěstovat ve dvou akváriích o objemu 260 l a 36 l . Zdroj vody byl u obou stejný a sice 15 KH a 8 GH, pH 7,1 měřeno testy od Rataje. V malém akváriu o které se měl starat syn, schválně uvádím minulý čas jelikož se o údržbě akva nedalo vůbec mluvit, se Egerie chovala, jako by byla v ráji. Osvětlení téměř na nule 1 až 2 hodiny denně 40w žárovka a to tehdy když si zrovna synátor vzpoměl. Zbytkový zdroj světla (letní období) zajišťovalo východní okno. Egerie byla krásně zelená s velikými přírůstky. A jak to vypadalo v 260 ce? Egeria pouze přežívala, o zeleném zbarvení se nedalo mluvit a to hlavně u nových přírůstků, které nebyly ani poloviční jako v malém akváriu. Osvětleni 2 x 54w HO Osram Lumilux. Někde jsem se dočetl a nejspíš se to tímto i potvrzuje, že Egerie tolik světla nepotřebuje (zajímali by mě světelné podmínky u ostatních akvaristů, kterým tato květina krásně roste). Samozřejmě si uvědomuji mnoho dalších aspektů, které by mohli mít vliv na růst Egerie, přesto mě zajímají vaše názory. A ještě jednu poznámku na závěr. Vzpomínám si na své mladé léta, kdy jsem ještě jezdil na dětské tábory v okolí Mrákotína na Vysočině. Tehdy při koupání v jednom z průzračných tamních rybníků s výhradně pískovým dnem jsem ze dna vytáhl květinu, která mě nápadně připomínala Egeriu Densu. Rostla v koloniích spíše blíže ke břehu asi v 0,5 až 1 m pod hladinou. Možná budu teď pro někoho za blázna, ale tenkrát jsem začínal a teď po 18 letech jsem na tom úplně stejně, tak mě prosím ušetřete. Chci se jenom zeptat zkušenějších jestli je to možné. Děkuji za názory. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2011 16:59 Muž lukis [20] - Rostliny
radsi bych strihal, ale myslim, ze tehle kytce je to jedno :) zmatori se
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2011 16:51 Muž MarekP [812] - Malawi – Rozmnožování
Ahoj,
E.D. mi roste velmi rychle, hodně se větví. Některé nové větve jsou už hodně dlouhé, tak přemýšlím, že bych je oddělil a zasadil jako novou rostlinu. Zajímá mě, jestli je lepší novou větev od rostliny odtrhnout nebo ustřihnout. Nevíte někdo? Tuhle rostlinu mám teprve 5 dní a ještě jsem to nezkoušel. Díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2011 17:25 Usine Re: fido16
Až budou výhonky tak 15 cm dlouhé tak je teprve ustřihni a zasaď. kořínků si nevšímej to je u stonkovek běžné, bude jich ještě více. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2011 17:21 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: fido16
Nech ji byt, nic nesazej a nic ji nestrihej. Ja ji taky ruzne trapil, ale nejlepe rostl kus, ktery jsem nechal na hladine, jen jsem ho polozil mezi jine rostliny na hladine, at to neplave vsude mozne a je hezky pod svetlem. A az rostla, tak jsem si ji ja trouba zlikvidoval lecivem, ale to uz je jina vec...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2011 17:19 Miesbi Re: fido16
Po koupi sem mel podobny problem s Egerii Najas, moc se ji nedarilo a nakonec hnedla a "rozkladaly" se listy. Mela ale taky nove "vyhonky" tak sem je otrhal a vsechny dal jen tak volne do AQ a ted uz se pekne rozrustaj :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2011 17:12 Muž fido16 [631]
Cauky mam trochu dilema s touhle rostlinkou cela mi opadala a zacaly na ni rust nove vyhonky. Ale jeden vyhonek mi vyhodil i korinek co s tim mam provest ustrihnout korinek nebo odstrihnout i tu rostlinku a tim korinkem a zasadit zvlast?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2011 20:00 Muž tomas3000 [15]
jasný...asi to bude tak, no...a to jsem tam včera dal reflektor, že zkusím, co to udělá, jestli se sníží CO2 nebo ne a ono podívejme, egerie začala odvápňovat:-)budu ten reflektor muset oddělat a počkat si, až si složím set CO2, zkusím náročnější rostliny...potom už snad egerie nebude odvápňovat, ikdyž do ní budu prát ty waty navíc+ reflektory a CO2 X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2011 19:52 Muž filipsi [1296] – Re: tomas3000
Never vsemu co zmeris, a uz vubec se podle toho nepokousej pocitat obsah co2 ve vode. Akvaristicke testy slouzi jako velmi orientacni pomucka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2011 19:52 R Muž romant [27987] – Re: tomas3000
Osobně si myslím, že je to spíš to BO. Egeria jako jedna z prvních reaguje na podmínky v nádrži. ;-) Méně světla, nebo více CO2, to bych viděl jako řešení. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2011 19:47 Muž tomas3000 [15] – jakoby vápenatý povlak na listech
Dobrý den, na egerii dense se mi dělá, jakoby vápenatý povlak...čím to může být...říkal jsem si, že biogenně odvápňuje, ale to se mi nezdá, protože jsem dneska měřil hodnoty Ph=7,Kh=7 a CO2 jsem si zjistil podle tohoto kalkulátoru http://pmdd.mrp-cz.com/index.php?stranky=obsah_co2 a vyšlo mi, že je CO2 v pořádku,CO2= 21.1 mg/l...pozoruji to hlavně u části rostliny, co je více u hladiny a tudíš u zdroje světla, ale pravda, také u proudu z filtru. Že by to byl jen bordýlek na listech? :-O ...

na měření uhličitanové tvrdosti, používím testy od Sery, Ph měřím Ph metrem Adwa
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2011 15:14 Muž beowulfx [131] - Amazonské ryby a cichlidy – Re: Yirka
Mně v akva často po zasazení i zakožení, avšak roste rychle, roste si jak chce a kde chce, a bez redukce, nakonec stejně vypadá jako by v akva jen plavala, moc se mi sadit nesvědčila. Některé rostliny mám v akva i pár let, tato mi vždy v nějakém tvaru vydrží jen pár měsíců, než ji pak nakonec stejně odstraním. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2011 12:30 Muž Yirka [9139] – Re: jossu
Vedle poměrně vysoké teploty, jak správně Václav poznamenal, je třeba podotknout že se jedná o rostlinu jež není typicky kořenotvorná. Tudíž její klasické zasazení není nutné. Rostlina se může klidně v nádrži jen vznášet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2011 09:41 Usine – Re: jossu
Co si napřed zjistit které rostliny do takové teploty patří. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2011 09:34 jossu – egeria densa
Caute. Mam problem s egeriou vzdy ked ju zasadim tak po par dnoch vyplava a nechce sa zakorenit spodok jak keby stale hnil... neviem ci to neni nahodou teplou vodou 29 stupnov lebo chovam tercovcov..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2011 21:10 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: Lukinulus
měla jsem stejné akvárko, stejně osvětlené a egerie jsem měla obří chcuvalec. Ale je pravda že trochu víc světla by bylo lepší
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2011 20:07 R Muž romant [27987] – Re: Lukinulus
Jasně, ona se právě na těchto úplně nejobyčejnějších kytkých pozná, že je něco v nepořádku, čímž vůbec netvrdím, že je tam toho světla málo, spoustě kytek by to stačilo, to je věc názoru. Ale pokud je tomu s tím světlem tak, jak píšeš, tak bych tam ani to COčko nepral, ale to je opět jen můj názor.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2011 20:01 Muž Lukinulus [10] – Re: romant
výška 40cm ale i tak je to málo, už sháním jiný zářivky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2011 19:56 R Muž romant [27987] – Re: Lukinulus
Pokud je ta nádrž vysoká kolem 50cm, tak bych řekl, že už jí to nestačí a proto se chová tak jak se chová.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2011 19:52 Muž Lukinulus [10] – Re: katterinecka
36W / 100 L - vím že to není moc, ale na tom už taky pracuju.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2011 19:51 Muž Lukinulus [10] – Re: romant
Ok, přisuzuju to nové nádrži... doufám, že se vzpamatuje, byla by ji škoda. Kdyby ne, tak uštípnu ty zdravý špičky a ty zasadím a spodky vyhodím. I když ani valisnerii se nějak nerozrůstá, ale to spíš protože jsem ji zasadil to tmavšího rohu, předevčírem jsem ji přesadil, tak uvidím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2011 19:45 R Muž romant [27987] – Re: Lukinulus
Ne, to se jí musí líbit. Mě rostla i při 29 stupních. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2011 19:45 Muž smidakkuba [111] - Cichlidy – Re: Lukinulus
MI rostla ještě líp pyři 28°C
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2011 19:42 Muž Lukinulus [10] – Re: romant
ještě mě napadá teplota, v aq mám 24°C, není to na doušku hodně?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   19.01.2011 19:39 R Muž romant [27987] – Re: Lukinulus
Vynechal bych to hnojení do vodního sloupce a místo toho bych častěji měnil vodu a hnojil tak tím. U nově založenýho akvárka je to určitě lepší, velmi snadno by se mohlo stát, že by jsi si zadělal na problém s řasama. Po čtrnácti dnech přeci jenom rostliny a akvárko jako takový nefunguje tak jak má.
EDIT: Jak je to akvárko velký a kolik je tam světla?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2011 19:35 Muž Lukinulus [10] – Re: romant
Romane ty listy spíš "uhnívaj" než že by na nich byl bordel,ale je možný že dostala záhul tím vysazením do čerstvé nádrže (byla první)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   19.01.2011 19:33 R Muž romant [27987] – Re: Lukinulus
Tak tím, že je to akvárko znovuzaložený tak bych řekl, že tím se to vysvětluje. Pravděpodobně to co je na tý doušce je takovej ten bordýlek, který je přítomen ve všech nově založenejch nádržích.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2011 19:31 Muž smidakkuba [111] - Cichlidy – Re: vaclav
Taky bych řekl mi když se doušcě dařilo tak jsem ji střihnul v polovině a za 2-4 dny byla u hladiny což vychází těch 10cm za dva dny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2011 19:31 Muž Lukinulus [10] – Re: vaclav
no jo... jenže před 14dny jsem to aq zakládal (znovuzakládal)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2011 19:25 Usine – Re: Lukinulus
10 cm za 14 dní není žádný velký přírůstek, spíše bych řekl, že ti moc dobře neroste. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2011 18:42 Muž Lukinulus [10] – rezavá douška
Fotka k příspěvku Ahoj, v mém AQ se celkem rostlinkám daří, ale trápí mě douška. Roste jak o život, dere se ke světlu (za 14 dní o 10cm +/-), ale co mě trápí, že ji reznou (hnědnou?) listy. Viz foto. Špička je svěže zelená, ale zbytek až ke kořenu "obrezlá". Voda 15dKH, hnojím CO2 (bio) jinak používám hnojivo od rataje (pmdd se teprve objednává). Měním týdně 1/5 až 1/3 vody. Nějaký vysloveně ožírače rostlin nemám, leda snad ancistrus nebo black molly. Za radu co by mohlo pomoct budu vděčen.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2011 21:09 Usine – Re: parisse
Počkej si až se na stonku vytvoří odnož. a nad ní jí můžeš odstřihnout. Pokud to tak neuděláš a ustřihneš ji kdekoliv, rostlina sice poroste ale ustřižený konec asi 1cm zčerná. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2011 21:06 Žena parisse [4] - Cichlidy – Re: romant
takhle jak je to už je moc?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2011 20:48 R Muž romant [27987] – Re: parisse
Uprav si ji podle výšky akva. Klidně na víc částí, nech ji tak na půlku výšky akva, až se chytne tak doroste. Sázet jí vůbec nemusíš, stačí ji jenom zatížit pár kamínkama, nebo klidně jen tak nechat plavat v akva. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2011 15:48 Žena parisse [4] - Cichlidy – Jak dlouhá?
Fotka k příspěvku má být ta část,co se odděluje,já si přinesla Egerii dneska.je nádherná,ale i když jsem to rozmnožování četla,nevím,jak dlouhou část oddělit,aby se zase chytla
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.09.2010 13:25 Muž Deathbull [1928] - Cichlidy – Re: maznak007
Mám zcela opačnou zkušenost, zasazená mi nikdy moc nešla,používám jako plovoucí rostlinu na tlumení vývodu u filtru a průměr a košatost rostliny daleko lepši. Připadně přichytit třeba k plochému kameni gumičkou, ale pokaždé když jsem její část "zahrabal" tak živořila a část v substrátu časem uhnila (říční písek, hrubší z akvaristiky i Flexi). Pokud douška potřebuje, vyžene si kořeny ke dnu sama..ale to bude asi jen k přichycení, velmi pochybuji že tato rostlina přijímá většinu živin raději kořeny ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.09.2010 11:38 Muž maznak007 [12]
Dle moji zkusenosti roste lepe zasazena. Myslim, ze koreny prijimaji ziviny lepe ze substratu (vetsi koncentace zivin) nez z vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.09.2010 11:29 Muž gigimasters [8] – egeria densa
Máte někdo skušeností s tím zda lépe roste zasazená nebo jako plovoucí rostlina? nebo je to úplně jedno?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2010 09:08 roman
nazdar mám taký problém: moja egeria mi zo začiatku rástla ako z vody. lenže teraz sa vždy začne ťahať ku dnu. skúšal som odstrihnúť také rastliny ktoré boli viacmenej ešte rovné, lenže po zasadení sa tiež vrchol rastlinky ťahá ku dnu akoby bol ťažký. čo to znamená?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2010 18:49 Usine – Re: el.padre
Většina stonkových rostlin vytváří nadzemní kořeny. Stříhat je nemá cenu. Jedině jak si od nich trochu pomoci, je rostlinu zkrátit a zasadit jen vrchní část která je většinou nemá a spodek vyhodit. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2010 07:40 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetky – Re: el.padre
to jsou normalni koreny, kytka se jimi kotvi a ziskava ziviny ze dna, pokud je ostrihas tak bude dal cerpat ziviny z vodniho sloupce
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2010 06:48 el.padre
čo mám robiť s týými vzdušnými koreňmi tejto rastliny? ostrihať ich alebo nechať nech sa zakorenia? čo z toho bude?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2010 12:56 Žena ustavprochore [567] – Re: uniorn
Nn, ta chudinka je Rotala rotundifolia.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2010 12:22 Žena uniorn [21] - Rostliny
Fotka k příspěvku Je toto egeria? jestli ano, tak mi ze všech rostlin jako jediná neroste, takhle zbídačele vypadají obě rostliny, který mám v akvárku, asi to s nima už vzdám. nevíte čím to může být? díky :-(
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2010 10:12 Bart Simpson
no tak mě egerie roste až příliš krevetkárko je zarostené jak něco .. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2010 22:33 Usine – Re: Krahulíci
Je to rostlina do tvrdší vody, ale na obrázku je spíše ožraná. Některé ryby ji mají rády. Je to rostlina která mě v akváriu přes 14ti denní dovolenou většinou zmizí.
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2010 22:19 Krahulíci – Egerie neroste
Fotka k příspěvku Egerie densa - neroste (roste pomalu), odumírají listy, zelený je pouze vršek, dole listy blednou a odumírají (viz foto). Výsledkem je skoro holý stonek. Hnojím PMDD a CO2, teplota 26-27st., osvětlení 0,44W/litr/11 hodin/den. Ostaní rostliny (Anubias barteri, Cryptocoryne affinis, Echinodorus amazonicus, Sagittaria subulata) rostou dobře. Řasy pod kontrolou. Poradí mi někdo? Děkuji.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2010 08:35 Muž čichavec [0] - Živorodky
práve schánim eště jedno světlo 15w minimálné do 20w
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2010 08:32 Muž Sid [6646] - Rostliny – Re: Pete
Douška poroste dobře i při nízkém obsahu volného CO2, umí totiž dobře "biogenně odvápňovat", (využívat HCO3). Potřebuje k tomu ovšem dostatek světla, jak už tu bylo zmíněno. (A ostatních živin také, samozřejmě.) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2010 00:18 Muž Pete [10] – Re: čichavec
S egerii jsem měl stejný problém, když mi odešlo CO2. Po třech týdnech, když jsem začal CO2 zase plnit, se mi hezky vzpamatovala a opět krásně roste i při světle 0,3W/L. :-) X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2010 22:00 Muž ancistrus [25] - Rostliny
Pri takhle nizkem osvetleni proste zivori. Hnojivem to muzes jeste zhorsit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2010 21:20 Muž čichavec [0] - Živorodky
a jak jste to vyřešil
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2010 21:06 Muž jajaapaja [174] – Re: čichavec
No to mě dělala taky asi špatná voda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2010 21:04 Muž čichavec [0] - Živorodky
mislíte přidat třeba hnojivo :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2010 21:03 Usine – Re: čichavec
Nemá asi z čeho být silnější, světlem to nebude. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2010 21:00 Muž čichavec [0] - Živorodky – egéria
mam egériu densu ale dělá mi valmi ůzhé výhony čím to může být osvětlení mam 15w na 65l čistého oběmu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2010 21:07 GP – Re: vaclav
jen takovej postreh... kdyz ji nechate zakorenit, dari se ji o mnoho lepe a u korenu se vetvi jak diva...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2010 16:00 Usine – Re: Joxa
Spodek odstřihni a vyhoď. Pokud ji chceš ale namnožit, tak je to nejlépe ustřihnout hlavní stonek těsně nad odnoží. Jestli že to uděláš výše konec stonku zčerná a nevypadá to dobře.
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2010 13:20 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetky – Re: Joxa
ostrihej co se ti nelibi.... muzesh ji i "narizkovat" je to plevel
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2010 12:45 Joxa
Ahoj, mám taky Egerii a roste jako z vody. Jen mám problém s "mateřským" stonkem který je tmavě zelený až hnědý. Hnědé jsou jen části které jsem přinesl z akvaristiky, části které z ní rostou jsou nádherné zelené. Mám ji odstřihnout a vyhodit nebo něco pomůže? Díky za odpovědi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2010 16:46 Žena Kalupinka [32] – Re: jose
Ve velkém i malém byla jak plovoucí, tak i zasazená. Prostě si kytka odešla do věčných lovišť, její smůla. Truchlit pro ni nebudu :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2010 15:47 jose – Re: Kalupinka
tipoval by som opačne, kvôli hrubšiemu dnu, robia si čo chcú :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2010 15:14 Žena Kalupinka [32] – Re: jose
Ve velkém rostla krásně, rozpadla se v malém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2010 14:12 jose – Re: Kalupinka
v tom väčšom ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2010 14:07 Žena Kalupinka [32] – Re: jose
My máme podle vodárny ph 8,2. V jednom aq rostla jako blázen a v druhém se úlně rozpadla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2010 13:55 jose – Re: geminika
pokial to funguje ani ja netestujem vodu :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2010 13:45 Žena geminika [39] - Živorodky – Re: jose
Hm, ja Ph ani nič iné okrem teploty vody nemeriam. Možno by som mala. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   12.01.2010 13:34 jose – Re: geminika
Mne prestávala rásť pri nižšom pH
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2010 13:29 Žena geminika [39] - Živorodky – Nerastie
Chcela by som poprosiť o radu. Mám tiež v akvarku Egeriu densu asi 5 ks cca 15 cm. Dlho sa držala veľmi pekne, rástla ako divá. Ale zrazu sa nejako "pokazila". Nerastie do výšky, ale z boku vyháňa nové, ale keď tie výrastky dosiahnu asi 2 cm, pustia korienok aj 5cm dlhý a viac nenarastú. Keď som ich odtrhla aj s korienkom, nech zakorenia do dna, tak sa s nimi nič nestalo. Ani o 1 mm nevyrástli.Dokonca som si všimla, že tá materská rastlina stratila farbu, tiež nerastie a akoby odhnívala. Výrastky sú zelenšie ako materská, ale jednoducho nerastie. Takto to (ne)funguje už asi 2 mesiace. Akvarko je založené pol roka. Žiadne vážne zásahy som v ňom nerobila. Hnojím Florilom 3-4x/mesiac, odkaľujem po 3 týždňoch, svietim 9-10 hodín denne, TT vody je 25 °C. Ďakujem za rady. sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2010 11:57 Muž ludviko [24] - Živorodky
Je pravda, že pokud egerii zaštípnete vrcholovou část, spodní část chvilku zpomalí růst a regeneruje. Nicméně po čase opět vyraší nový vrchol a roste dál jako blázen. Jinak pokud ji chcete udržet v rozumné míře, doporučuji zasadit vrcholovou část a spodek vyhodit, protože stejně časem od spodu opadává a bledne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2010 09:39 Muž Farrael [28] - Živorodky – Re: paia
Jinak ano tvá obava je správná s tim, že by mohla vytlačit rybičky z akvárka za chvilku :-D Přece jenom je velmi podobná kanadskému moru :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2010 09:31 Muž Yirka [9139] – Re: paia
Pokud chceš mít pěkné a silné rostliny je nejlepší je časem obměňovat právě tím způsobem, že uřízneš silné vrcholy a nahradíš jimi stávající. Dělám to pravidelně cca co 3 měsíce, protože v létě za tu dobu vyrostou třeba 1,5m.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2010 09:29 Muž paia [3]
Tuhle rostlinku mám necelý měsíc a když pozoruju tempo, jakým roste, tak mám trošku obavu, abych měl za chvíli v akva ještě nějaky místo. V jiném příspěvku jsem četl, že po ostříhání vrcholků začala rostlinka chřadnout. Jaké máte zkušenosti. Asi to na jedné rostlince vyzkouším, mám jich dost a přinejhorším si namnožím z výhonků.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2009 21:03 Muž Jrk [143] – Re: Marek19
Některé rostliny (nevím jestli je to i případ Egerie) při intenzivním osvětlení mají tendenci měnit barvu na hnědo-červenou. U Egerie se mi ovšem stávalo, že měnila barvu na světle hnědou poté bílou až průsvitnou a dále se rozpadla - to ovšem bylo ve spodních partiích, když jsem se snažil o to, aby rostla "ze dna". Nemyslím si, že by u takto rychle rostoucí rostliny byly její listy pokryty řasou jako takovou. Jestliže plave po hladině, tak spíš možná nějaká sinice - lze ji snadno odstranit prstem nebo jemným štětečkem a charakteristicky zapáchá. Neřeší to ovšem příčinu jejího vzniku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2009 20:54 Muž Alexandross [2] – Re: Marek19
řasa
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2009 20:40 Muž Marek19 [0]
aha... a co ta zmena farby. neublizil som jej niecim?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2009 20:37 Muž Yirka [9139] – Re: Marek19
Tato rostlina typické kořeny nevytváří, může být i plovoucí či vznášející se. Více tenkých bílých kořínků vypouští většinou má-li nedostatek živin.
rybicky.net/atlasrostlin/egeria_densa
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2009 20:33 Muž Marek19 [0]
potreboval by som poradit. donedavna som mal tuto rastlinu zasadenu, ale kedze sa jej dost dlho nevitvarali korene skusil som ju nechat plavat. neviem ci by to mohlo byt tym, ale teraz sa jej farba zmenila z krasnej zelenej na zvlastnu hnedu. poradte prosim...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2009 17:49 Usine – Re: hf
Pokud jí máš dost tak to udělej jak si napsal. Je to nejlepší řešení. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2009 17:32 DeathAngell
já mám malé čili nízké akvárko (23cm) a vždy sem byl rád že se hodne rozrůstá a nechával sem to tak jen kdyz sem toho mel plný akva tak sem odstrihl výhonky (menší "větvičky" ) a nechal hlavní stonek , vysadil sem pred ni echináč a ten zakryl nevzhledný stonek u dna
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2009 17:28 Muž hf [54]
Zdar,

Jak se správně douška zastříhává?

Nejprve jsem stříhal hlavní stonek když už byl moc dlouhý v místě, kde z nej rašil boční výhonek. Výsledkem po 2 měsících je nevzhledná změť Egerie, kde každý stonek má několik zatáček, prostě hnus. No hold nejsem žádný Mičurin.

Až se to trochu vzpamatuje plánuju ustříhat rovné hlavní stonky, zbytek kompletně vyndat a vyhodit a ty zelené čerstvé stonky zasadit (v podstatě tak jako když mi to přišlo z pěstírny).

Nebo je nějaká 3 tí správná varianta?

H.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2009 20:22 Muž Sid [6646] - Rostliny – Re: andy
Všechny ponořené rostliny zvyšují za příznivých podmínek (intenzivní asimilace bez průběžného zásobení CO2) pH, jenže různé rostliny různě intenzivně. Ty, které umí čerpat CO2 z hydrouhličitanů, mohou pH zvýšit i přes 9. Některé sinice dokonce k 11. Egerie - podle mých zkušeností - zvyšují pH přes 8,5.
(Zkuste na toto téma pohledat v historii zdejší diskuse.) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2009 20:15 Muž beowulfx [131] - Amazonské ryby a cichlidy
Já bych se taky optal, měl jsem tuto rostlinku z počátku rostla hezky ale asi tak 15 cm pod hladinou se zastavila a začala se poměrně dost větvit do stran do celého akva, taky se mi u ní změnila struktůra listů, kdy již nebyla tak krásně sytě zelený s hustými kratkými listy ale větší rozestupy o lístku na stonku, delší a tenčí listky, a rostla tak nějak chaoticky, jistě s tímto máte mnoho zkušeností, tak by mě zajímalo co toto způsobuje?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2009 20:13 Muž Jrk [143] – Re: vaclav
Mě "zvyšovalo pH" posílení osvětlení (1x15W->4x15W). Asi začaly růst rostlinky (tak už bublám). Egeria roste poměrně dobře, tak možná, že by mohla způsobit něco podobného: Rychlý růst - velká spotřeba CO2 - zvyšující se pH... Možná, nevím...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2009 20:04 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: beowulfx
A nebylo to "krátce" po koupi a zasazení do akvária?

Každá vodní kytka při svém růstu více či méně zvyšuje pH.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2009 18:52 Usine – Re: andy
Pravda to není.
Může se ti stát že v dobře zarostlém a prosperujícím akváriu, kde uměle sytíš CO2 a přestaneš s tím, ti rostliny CO2 spotřebují a PH začne stoupat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2009 18:33 andy – egeria densa - versus PH
Mám dotaz zda je pravda že egeria densa zvyšuje PH díky za info.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2009 00:52 marsz
Problém jsem s ní měl jen na slunku. Pod různým umělým rostla v pohodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.03.2009 22:02 Muž filipsi [1296]
Sid napsal:...Jako rychle rostoucí rostlina však potřebuje velmi dobré zásobení živinami zejména v návaznosti na intenzitu osvětlení, která je pro ni optimální od střední po velmi vysokou...

To potvrzuji, kdyz jsem mel osveleni bidne (mirne pod tim, co povazuji za bezproblemove), nedarilo se ji ani trochu. Nyni roste "jak z vody", ale jako prvni reaguje na nedostatek vyzivy odumiranim vrcholku a neduzivosti (hodne rychle). Zaroven jako prvni zacne rychle "odvapnovat", kdyz citi tu potrebu. Zaroven jako prvni zareaguje na dobre podminky. Dobry indikator.
(podobne jako me vesteni obsahu N z listu rotaly r. Ale to mi stale trochu pripada jako vesteni z cajovych listku :) )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.03.2009 21:26 Muž Sid [6646] - Rostliny – Re: filipsi
Jen doplním... :-)
Je pravdou, že se o této rostlince traduje, že je hodně náročná na obsah vápníku. Nevím, kde se tato informace vzala a proč se tak "drží" ve vědomí akvaristů, ale podle věrohodných zdrojů se této kytce daří i ve vodách velmi měkkých, dokonce s tvrdostí pod 3 st. dGH, což potvrzuje Filipsiho zkušenost.
Resp. k tvrdosti je tato kytka velmi tolerantní - roste dobře ve vodě se škálou tvrdosti od velmi měkké (méně než 3 st. dGH) až po vodu velmi tvrdou (více jak 20 st. dGH)...
Jako rychle rostoucí rostlina však potřebuje velmi dobré zásobení živinami zejména v návaznosti na intenzitu osvětlení, která je pro ni optimální od střední po velmi vysokou...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2009 19:58 Muž filipsi [1296] – Re: achyles73
S vapnikem to tak horke nebude, roste i u me: Ph6.6, Dkh 0, Dgh 2, vodivost 70uS/cm. Stejne tak valisnerky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2009 19:50 Muž achyles73 [12] - Živorodky
Tahle kytka potřebuje vápnik, píšou to v každé knize, a každému neroste, mi se rozpadla ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2009 14:42 Muž Fajnxman [1] - Rostliny
Musim se priznat, ze me ten plevel rostl ze zacatku,ale tedka vubec. Listky jsou drobnejsi a ne a ne rust . . . ostatni kytky okay.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.03.2009 14:09 Muž sportsmen [62]
Ahoj sice si tu z toho dělám srandu že někdo hnojí egerii ale dokud jsem měl akvarium s vodou 24st tak mi rostla uplně z vody ale jakmile jsem pořídil terčovce a přendal ji do teplejší vody tak tam mi úplně odešla. Takže né vždy rostle jako plevel. Nedělal bych si s tím hlavu a nahradil jí jinou rostlinou co ti tam půjde lépe, člověk se pořád učí pořád zkouší nové druhy, někomu rostou jako plevel, jinému nerostou tak už to někdy je!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2009 14:03 Muž piano300d [0]
Nechápu to ostatní kytky celkem rostou,některý až překvapivě dobře.Plevel ne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2009 13:59 Muž piano300d [0] – Re: Yirka
To mě nedělá dobře že všem jde tak jak píšou-nenáročná kytka- :-D Jsem Pražák jinak bych klidně a rád obsah kbelíku vyměnil třeba za láhev vína...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2009 13:55 Muž Yirka [9139] – Re: piano300d
Mně bují bez hnojení, než pustí kořínky ovšem trvá delší dobu. Teď mám právě od pátku půl kbelíku doušky na vyhození, nikdo z mých známých ji už nechce. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2009 13:42 Muž piano300d [0] – Re: Yirka
Stím problém nemám drží ve dně pěkně ale neroste tak jako na "obrázku" :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2009 13:23 Muž Yirka [9139] – Re: piano300d
Pokud chceš aby ti držela ve dnu, zkus ji uvázat-přigumičkovat k nějakému oblázku a jemně zatlač do substrátu dna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2009 12:59 Muž piano300d [0] – Re: libca
Zasazeno mám a to cca 3 týdny ke každé kytce dávám ke kořenům Sera flora plus ale i tak nechce pustit v substrátu kořeny.plavat ji nechat nechci to se mě nelíbí :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2009 12:48 libca – Egerie.
Já ji mám taky v akva a když jsem ji koupil taky mě čekalo tohle překvapení. Mám ji už měsíc a nebýt toho, že mě ji Kančíci vyhrabou tak roste hezky. tak že žádný strach. Zasaď a poroste jako z vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2009 12:34 Muž piano300d [0]
Ahoj mám problém s touhle kytkou a to ten že kytka sice roste ale zdá se mě že je "řídká" napadá vás něco kde je chyba?díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2009 22:41 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: MartinPHX
Před antukou varuju... je to strašná houba na živiny, je lehká a trošku zvyšuje pH a tvrdost. (ale jinak super :-D , použiju ji do 450 :) )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2009 22:23 MartinPHX – Re: vaclav
Ahoj, ta drť už tam dlouho nebude, chtěl bych tam dát antuku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2009 22:15 Muž radogr [0] - Živorodky – Re: Ajllyn
no ja mám dno štrk 3-5mm. Mám tam kúpený samorast pekne ťažký. Predavač mi vravel, že aj prítomnosť toho samorastu spraví to, že sa bude dariť rastlinkám... a asi mal pravdu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2009 22:07 Žena Amy01 [39] – Re: radogr
tiež mám živorodky, ved pozri moju 60L :-)u mna mozno odumrela skrz zle dno terarijné, ale ostatne rastliny su v pohode tak neviem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2009 22:06 Muž radogr [0] - Živorodky – Re: Ajllyn
možno málo CO v akva? aké máš osadenstvo ? ja mám samé živorodky a tie len pekne serú a serú :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2009 22:05 Usine – Re: MartinPHX
Akvárium máš pěkné ale má jednu chybu. Ty bílé kamínky to je mramorová drť. Dokud je nevyndáš nemá cenu ti něco radit. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.02.2009 21:56 Žena Amy01 [39] – Re: radogr
ja mám tiez 25 stupnov a uplne mi odisla
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2009 21:53 Muž radogr [0] - Živorodky
mám v akva 25 stupnov a egeriu som doniesol minulý týždeň. Za pár dní narástla o 5-7cm.
Nemyslím že to bude len teplotou. aku mas ty v akva?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2009 21:43 MartinPHX
Ahoj, mám v AQ egerii densa a stává se mi, že třeba 15cm dlouhá rostlinka v polovině jakoby uhnije a zlomí se. Nevíte někdo čí to může být? Když jsou polámané v pulce nebo někde jinde tak to moc pěkně nevypadá!
Díky za rady předem ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2009 13:13 Muž Yirka [9139] – Re: ronan707
Zasadit ji, jinak ale je růst stonkových kořínků této rostlině vlastní tak s čím bojovat?
Pokud ti to opravdu tak vadí tak můžeš křínky odstrańovat,je to nezmar, nijak zvlášť jí to neublíží.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2009 13:10 ronan707 – Egeria
Já mám s touhlerostlinou problém, nevyhání kořínky dole, ale různě ze stonků a je to dost nevzhledné, nevíte jak by šlo zařídit aby kořeny vyháněla dole?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2009 13:09 Žena Voloďka [59] - Tetry
Ty zahnědlé konce klidně odstraň jestli je to vidět a není to pěkný...v pohodě to poroste dál ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2009 12:55 Jealoussy – Re: Vadam
Fotka k příspěvku Jestli se uchyti a zacne rust,tak si koreny vytvori.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2009 12:52 Vadam – Re: Jealoussy
Dík, zasadil jsem ji, kupodivu drží ve dně i se zapnutým filtrem, tak uvidím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2009 12:50 mato127
tak ties bud si precitaj alebo ju zasad alebo nechaj plavat ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2009 12:23 R Muž Silent [5949]
Tady máš vše co potřebuješ vědět. rybicky.net/atlasrostlin/egeria_densa
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2009 12:15 Gaskol – Re: Vadam
Jak píše Jealoussy klidně jí šoupni do akva, tahle rostlinka roste "sama" a kořenový systém je u ní minimální a bez problémů se bez něj obejde. Takže koupě byla naprosto v pořádku. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2009 12:09 Jealoussy
Bud ji zasad do dna nebo ji nech plavat na hladine.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2009 12:08 Vadam – Egeria densa tropische
Můžete mi prosím někdo poradit, please? Jsem začátečník a donesl jsem si z obchodu tuto rostlinku (tedy několik jednotlivých stonků). Po vyjmutí z košíčku a odbalení "vaty" na mně zíraly mírně zahnědlé konce bez kořínků. Trochu mne to vyděsilo, tak jsem scháněl informace, ale stále nevím. A tak jsem tady. Děkuji za odpověď.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2008 16:40 Muž Sid [6646] - Rostliny – Re: KAKTUS1010
Spathiphyllum do akvária nepatří. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2008 13:53 KAKTUS1010
no uz sa jej svieti a dal som ju do 70l akvaria co mam nove tak uvidime
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2008 13:27 Muž Eff [417] - Rostliny – KAKTUS1010
Hnojivo tam žádné nedávej, jen začni svítit. Podle fotky je to jediná rostlina kterou tam máš, a osvětlení jsem u tebe nenašel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2008 13:22 Muž pakozdy [17]
obchodny nazov hnojiva od rataja. www.rataj-spk.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2008 13:08 KAKTUS1010
to hnojivo to brutus je akoze co?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2008 13:01 Muž pakozdy [17] – Re: KAKTUS1010
ja som pustil ozivovaciu kuru svetlom - prisvetlovanie zboka akvarka uspornou ziarivkou lebo sucasne 1x15w je malo, hnojivo brutus od rataja kazdy den rozpocitane tak aby som neprekrocil odporucanu hranicu.
rastlina ozila, spustila rast, zhustla, takisto aj ostatne rastliny ozivli.
potom som svetlo odstavil brutus uz len raz za tyzden a teraz musim kazdy tyzden strihat.
mozno ti pomoze.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2008 12:26 KAKTUS1010 – Eregia najas
Mam problem s tuto rastlinku.Vsade sa pise ze rastie strasne rychlo ale mne vobec nerastie mozete mi povedat cim by to mohlo byt?Ked som ju kupil bola husto zarastena ale teraz je uple mala a ma strasne drobne listocky sad a mozem dat do akvaria rastlinu rodu Spathiphyllum
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2007 21:16 Muž georged [44] - Živorodky
Mne roste krásně... jen po čase se na ní usadí bordel a nejde sundat aniž bych rostlinku poškodil... ale jinak roste jako z vody :-D smich :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2007 19:09 Muž tesartomas [5]
Mně taky pouští vzdušné vořeny a rostou mi i vzhůru a plavou na hladině. Jinak ta rostlina mi roste jako divá, mám tam pěknou houštinu... :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2007 11:08 Sidonius – To Rebbie
Mnoho otázek najednou... :-D
Bude nejlepší, když si s tím přestanete lámat hlavu a necháte tomu volný průběh. :-)
Pravidelně obměňujte část vody a ono se to nějak vyvrbí. A kdyby se rostlinkám nějak extrémně nedařilo, jsou tu tyto stránky. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2007 20:31 Žena Rebbie [71] – to Sidonius
Moc děkuju za odpověď, Side.... ale já to s tim CO2 neumim a určitě bych si otrávila rybky... :( Je teda fakt, že kytky mi moc nejdou až na růžkatec, ale ten asi jde úplně všude.... Jsem teď přilejvala přes půl akvárka vody, nebude to tím? Nestačilo by jen počkat až to rybky víc "zabydlí"? I když tim se asi CO2 nezvýší že? :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.07.2007 18:05 Sidonius – To Rebbie
Jde skutečně o projev biogenního odvápnění.
Můžete to tak nechat. Na místě je ale úvaha, jestli by nebylo vhodné zvýšit obsah volného CO2. Nejen, že by se ten povlak rozpustil, ale i rostlinám, vyžadujícím dostatek volného CO2 ve vodě, byste pomohla.
(Když zadáte do vyhledávačů "biogenní odvápnění", informace vás zasypou... :-) )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.07.2007 15:47 Žena Rebbie [71]
Pozdě mě napadlo se podívat na další akva stránky a hle, našla sem co sem hledala, nicméně pro zajímavost to chcu uvést: "Roste i ve velmi tvrdé vodě, kterou díky odčerpávání vápenatých solí částečně změkčuje (projevuje se při silném osvětlení vysrážením bělavého povlaku na listech)." Moje otázka se teda mění - nevíte někdo co s tim? Necham to tak, nebo ju mam nějak od toho povlaku čistit? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2007 13:39 Žena Rebbie [71]
Mi roste egeria densa docela dobře, ale v Rebbíčkáriu se mi na ní dělá takovej jakože bílej až našedlej povlak.. jak kdyby byla zaprášená teda spíš... Nenapadá někoho čim a proč to? V malym akvu se to nedělá.. Taky bublinky na ní sou, ale to asi bude tim, že je blízko filtru, kterej i vzduchuje, že?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2007 15:24 Žena Myšák [1] - Amerika
Mě roste velice dobře, taky asi těch 20cm za měsíc. Pořád ji přistřihuji. I když takhle růst mi začala až od té doby co hnojím Brutusem a je to dost poznat i na ostatních rotlinkách. hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2007 11:20 LuXy
Keď som ju doniesol domov, opadli mi z nej skoro všetky listy, ale potom sa pozbierala a rasie tak 10-15 cm týždenne. So zahnívaním problém nemám, je zasadená bez matíc, šróbov, nie je privarená ku dnu a drží. ;-) hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2007 11:16 Žena Voloďka [59] - Tetry
Jo a mohu mít dotaz? Já si to furt pletu... Jakej je rozdíl mezi densou a najas? Najas je hustší a dělá takový větší zelenější lístečky a nebo to je densa? Díky moc. Jinak před pár dnima jsem si ji přivezla do akva a už mám kousek ožďobanej od nějaké potvory. Asi ancistrus, jinak fakt nevím...potvory jedny tone O 106 mi to zatím teda nejde i když se o ní píše, že roste jako blázen. Nechápu to... co chce? Tvrdou vodu? Dost světla nebo co? hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2007 11:08 Muž Bodík [0]
Taky mi roste o 106 - a taky doporučuji Horácův patent: matička,stonek obalit do kousku molitanu, vrazit do matičky,položit, či přisypat na dno...ale s uhníváním nevím...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2007 22:32 slada – tak proč??
ahoj lidi, všude poslouchám jen jakej je tahle rostlinka plevel..jak jí vyhazujete..mě roste pomalu a navíc teď hnědne pár výhonů..nechápu to smich mám jí v krevetáriu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2007 22:13 Žena popelucha [12]
Tuto radu jsem dostala v obchodě, ale vztahovala se na bahnatku. Nicméně, zkuste ji aplikovat na egerii a uvidíte: ke stonku dole přivázat nití matičku (odmaštěnou a nejlépe nějakou starší, klidně i rezivou) a kytku nezahrabávat do štěrku, ale zkrátka jen umístit. Třeba to půjde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2007 21:59 sonja
Ahoj prosím o radu: když tuto rostlinku zasadím - tak do týdne mi vyplave, nepomáhala ani gumička s kamenem - nakonec jsem si všimla, že je to zkrátka tím, že konec uhnije. Ale rostlinka roste dál, ikdyž pomaleji. Poradte, jak ji někde uchytit nebot plovoucí někde v prostoru nepůsobí zrovna esteticky. Děkuji za rady
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2007 20:02 Vendy
Mě najednou odumřely růstové vrcholy zřejmě po přidání soli. + možná ještě nějaký výkyv prostředí. Egerii o kousek dál vyrašily nové vrcholky a roste spokojeně dál. Je to tou solí? Jak jí zvládá?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2007 13:09 Muž Roman [100] - Cichlidy
Egerie jsou rostliny středního pásma, a více se jim daří spíše v chladnější vodě, než při klasické akvarijní teplotě.U terčů je to pro ni extrém.Vyměnil bych ji za hygrophyllu, ta není na tak vysoké teploty háklivá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2007 10:42 tonik666
Třeba je jí horko?!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2007 09:13 Muž Johns [30] - Cichlidy – Egeria densa
Děláse mi na ni černé flíčky v kterýcho odumírá je to u terčovců
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2007 14:58 markyz
mně vyhání i tzv.vzdušné kořeny - třeba uprostřed výhonu pustí ke dnu kořínek => vypadá to blbě, co s tím?já je ztím odstříhal, ale nevím nevím
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.02.2007 12:01 Lessli
To je fuk, chytne se ti, je hodně životaschopná, měla jsem jich pět a teď už mám obravskej trs :-) , třeba jí rozlomím na dva kusy když už je hodně vysoká a ona znovu obrazí ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2007 11:15 Gerrik – množení Egeria densa
Moje Egeria pustila boční výhonky, které bych chtěl zasadit. teď otázka - mám je odlomit nebo odstřihnout, příp. uříznout? Dík
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2007 21:32 DanMan – vlasec
dělal jsem to taky tak ale místo gumičky jsem používal vlasec
palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2006 00:24 nigule – tomas
jo, tomasi, gumicka neni spatnej napad, to urcite zkusim, sice se mi libi, i kdyz delaj takovou tu "zaclonu", ale trsik aky bude fajn, za tu cenu, ze bude drzet :-))) je mi to totiz lito, kdyby nerostla, tak na to kaslu, ale ze krasne pousti korinky a novy vyhonky a kdyz ji znovu a znovu zahrabavam, tak myslim, ze korinky tak akorat pekne porusuju :-((
urcite to hned zitra udelam! diky!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2006 21:40 tomas j – egerie densa
Mně taky roste velmi dobře,dokonce mi na jeden čas zaplnila skoro celou nádrž, ale teď jí mám jen na to aby mi zakriya topení.Mně taky občas vyplavávala a vyřešil jsem to tak ,že jsem všechny stonky té egerie přidal k sobě a gumičkou je zagumičkoval a pak jsem všchny konce u sebe zahrabal hluboko do štěrku. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2006 16:08 nigule – egeria
ok, diky...sice zatizeno mam, ale spis mensimi kamynky, ktery asi krunyraci zvladnou odstrcit, tak zkusim vetsi .-)) sice hezky rostou, ale stve me, ze je kazdou chvili musim znova nekam zapichovat :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2006 16:02 Jana – kytky
Zatížit nějakým větším kamenem mně vdycky pomohlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2006 14:25 nigule – egeria densa
rada bych se zeptala, jak vam tahle kyti roste? me roste moc pekne, koreny jednou a vyhonky taky, az jem usim obcas i zastipnout. JENZE vecne mi ji vyhrabavaj krunyrovci...:-((( tak se chci zeptat, jestli nekdo pestujete tuhle rotlinku volne plovouci na hladine? nebo svazek k necemu privazat??? diky za rady n.

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 14067x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/9812-egeria-densa-pestovani-problem?kolik=4999