Co se to děje s rostlinami?
2 08.11.2009 18:11 P1 Omlouvám se, zvolil jsem špatné pořadí - těch 11.5 je dH (celková), uhličitanová byla ta okolo 5, když jsem to měřil je uhličitanová polovina celkové.
1 08.11.2009 17:42 Usine – Re: P1
Píšeš že máš nestabilní CO2, ani se moc nedivím voda z KH 12 není pro používání CO2 moc vhodná. Většinou se uvádí 4 - 10 KH. Pufrační schopnost vody je velká. Proto ti po okyselení vody CO2 nestačí PH udržet. Musel bys sytit podstatně více ale to ti hrozí i otrava ryb CO2.
(nemáš vápenec v akváriu)
2 08.11.2009 15:49 smik – Re: P1
Každopádně dej vědět.
Ne všechny kobercovky potřebují hodně světla. Třeba takové HC stačí méně světla ale hodně CO2
Jinak držím palce.
1 08.11.2009 14:34 P1 Na vypínači ne. Ale je to omezeno předřadníky. Teď mohu třeba dvě zhasnout, ale to zase některá místa budou osvětlená stejně a jiná málo. Ideální by bylo vyměnit zářivky za menší, například 18w za 15w. Jenže to nejde kvůli předřadníkům. Tedy jde, ale bylo by to dost drahé.
Jinak ještě ke světlu - líbí se mi kobercovky, jenže většinou vyžadují hodně světla.
V takto nasvíceném akva je výhoda/nevýhoda rychlost. I když se to nezdá, změna v hnojení či CO2 se projeví během dne či dvou. Jenže o to horší jsou chyby
Už jsem se rozhodl. Opravím CO2 a uvedu na původní hodnoty okolo 30-40, přidám K v podobě K2SO4 a uvidíme. Za týden napíšu co a jak
Včera večer jsem začal a výsledek je na cestě - jávský mech má cca 1mm nových, krásně zelených přírůstků
1 08.11.2009 13:55 smik – Re: P1
Ta tabulka je orientační, jde o to aby všechny živiny v akva byli v nadbytku a dostupné pro všechny druhy rostlin. Pokud bude v akvárku převaha rychlerostoucích rostlin řekl bych že ta spotřeba bude vyšší než pokud tam bude spousta Anubiasů, tam se snad shodneme. Ano týdně akva může spotřebovat 7mg/l NO3 nebo 28mg/L NO3, nebo úplně něco jiného
.
Při tak vysokém světle, tak velkém množství hnojiva a vysokém CO2 ta Alternathera vyroste o 10-15cm za týden. Otázka je co je cílem v rostlinném akvárku. Prořezávat rostliny 1x za měsíc nebo 2x týdně. Na to si musí každý odpovědět sám. Cest k rostlinnému akvu je několik, jenom je potřeba si zvolit to co každému vyhovuje.
Když nemůžeš snížit světlo (i když moc nechápu proč 5ks zářivek snad není na jednom vypínači?) Tak bych snížil dobu osvitu nádrže na třeba 6 hodin. Tím snížíš poptávku po CO2 a živinách.
Můžeš samozřejmě vyzkoušet hnojit méně a omezit poptávku CO2 nedostatkem PO4.
Volba je na tobě.
2 08.11.2009 12:44 P1 Mne zase štve, když nejsem schopen přijít na to, proč se to poto a jak to spravit. Když to šlo a už to nejde, tak mne zajímá, proč.
Sid napsal: Ono to docela štve, když se něco v akva "poonďá"...
Občas podobnou situaci řeším tak, že to, čemu se nedaří, jde ven, a na uvolněné místo jde něco jiného, co mi udělá radost jako "rybičkářovi" nová rybka. Ono to docela štve, když se něco v akva "poonďá"...
Občas podobnou situaci řeším tak, že to, čemu se nedaří, jde ven, a na uvolněné místo jde něco jiného, co mi udělá radost jako "rybičkářovi" nová rybka.
1 08.11.2009 12:24 P1 – Re: smik
Ale hodnotu vstupní vody známe také
Naše vstupní má asi 25 NO3 a 1 PO4. V některých případech lze tedy hnojit výměnou vody. Nebo alespoň NO3 a PO4. Potřebný zbytek dodat do té nové vody.
Ta tabulka mne celkem pobavila
Rozmezí 1 - 4. Jaká rostlina? Malá, velká, rychlá, pomalá ...
Já spotřebu akva určil testem. Udělal jsem test, týden dávkoval a pak znovu. Podle rozdílu bylo vidět, zda je tam více, méně nebo stejně.
Světlo snížit nemohu, ale mohu týden nestříhat
Pak je hladila pokrytá, spodek tedy zastíněný.
Na cca 100 l vody(?) - akva má rozměry 80x40x35cm.
A koncentrace se zvyšovala denně o cca 0,5mg/l. (Tedy - vinou KNO3. O kolik vinou dalších zdrojů N, to netuším.)
Mohu se zeptat, co jste chtěl svým příspěvkem říci?
Pokusím se stručně zrekapitulovat.
Výpočty jsem vysvětlil v odpovědi Smikovi.
Alternathera - co jste tím chtěl říci. Uřízl jste ji a zasadil...
Chtěl jsem tím říct toto: před nějakými třemi týdny jsem odstříhal a zasadil vrcholové řízky alternanthery a přestože hnojím výrazně méně než vy, rostliny za ty tři týdny vyrostly o nějakých 10-15cm a kromě "odcházejících" listů z nejnižších pater, (podle mne důsledek nedostatku světla - akva zarůstá rychle), nevykazují nějaké zjevné potíže. (Viz foto růstových vrcholů.) Nic víc jsem tím říct nechtěl.
Fest přehnojeno: Opravdu považujete NO3 10-15 a PO4 0,5 - 1,5 za fest přehnojeno?
(Jde sice jen o slovíčka, ale napsal jsem "přehnojeno" a "fest vyhnojeno". Mohu-li tedy upřesnit - nikoli "fest přehnojeno".)
Upřesním tedy: na "můj vkus" máte koncentrace NO3 i PO4 skutečně "vyšší". Píšete, že aktuální přihnojování je jen udržovací dávkování živin. Můžete ho, samozřejmě, zkusit ještě zvýšit. Jestliže to pomůže, přehodnotím svůj názor na tyto souvislosti.
Zakrslé vrcholky přičítám tomu, že je tam hodně světla a špatně dávkované CO2. Může to být tím? Jestliže jsou rostliny zvyklé na 30-40 CO2 a najednou to klesne pod 10 a vše ostatní zůstane stejné, co se stane?
Co se stane? Možná se zpomalí fotosyntéza. Jestli to ale bude mít vliv na "krpatění" vrcholových lístků, to netuším.
Nechci se moc rozepisovat, abych si nevysloužil další krititku, jen zkonstatuji, že mám v poslední době potíže s CO2 - musel jsem z tlakové láhve přejít na "burčák" a neměl jsem možnost zkontrolovat pH – pH metr jsem si vyzvedl z opravy u Technika teprve včera. No a CO2 jsem měl v akva velmi pravděpodobně málo... I to málo stačilo k "normálnímu" růstu kytek.
Narozdíl od vašeho akva mi v něm ale CO2 nespadlo z cca 35 na 10mg/l...
...zpět k mé první otázce - může být v akaváriu málo K i když přidávám KNO3 a KH2PO4?
Týdně přidáte přibližně 1g K. Aby bylo toto množství K rostlinami využito, musely by spotřebovat (zhruba!) 90g CO2. Co myslíte - kolik asi CO2 týdně spotřebují vaše kytky? (Jasně - "spočítat" to sotva půjde, ale alespoň odhadnout?)
A otázka druhá - mohou být zakrslé vrcholy a zkrabacené listy následek velkého neodstatku CO2?
Jak vám radí Smik - zkuste zvýšit koncentraci CO2 a uvidíte.
(Jestli jsem ani tentokrát nic "použitelného" nenapsal, omlouvám se a dalších komentářů se zdržím.)
2 08.11.2009 11:55 smik – Re: Sid
Ještě se chci zeptat Side. Když jste přidával 50mg NO3. Na jak velké akvárko? Kolik se tedy denně zvedlo NO3 v mg/l?
2 08.11.2009 11:52 smik – Re: Sid
Jo tak tomu už rozumím.
...jak jste přišel k té koncentraci K, mě ...vychází, že ... P1 dodává do akvárka ... denně 1,5mg/l. Když beru ty vyšší dávky (10 ml). Plus něco z KH2PO4. asi 0,2 mg/l. Což za týden udělá 11,9 mg/l K. To se mi nezdá nějak extrémně moc. Side vadilo těm rostlinám těch 30mg/l NO3?...
S tím K se v podstatě shodujeme: vy jste uvažoval horní dávku KNO3 (10ml), já střed (8ml); u KH2PO4 vy 2ml, já 1,5... Pak mi vychází, (jak jsem P1 napsal: "...Pro zajímavost - vy přidáváte denně (+-) 140mg K, já 90."), že v průměrné denní dávce je cca 140mg K, takže ve 100 l nádrži se zvýší koncentrace o 1,4mg/l.
Jestli je to moc nebo málo? Jak jsem napsal - já bych zkusil ubrat. Ale třeba má pravdu P1. Píše: "...z počátku byly dávky vyšší, toto jsou jen udržovací..."
Ta vyšší koncentrace NO3 (podle AQUARu 30mg/l) nevadila ani tak rostlinám, jako mně.
Jednak mi taková koncentrace v mém akva připadá příliš vysoká a především - svědčí o tom, že někde dělám chybu. (Tedy - krom toho, že přihnojuji KNO3 při tak vysokém obsahu NO3...)
Standardně totiž mívám podle téhož testu (přípravku) někde mezi 0-5mg NO3/l a NO3 přidávat musím...
A jak připomněl JRK: ne všechny rostliny vyžadují "vyšší" koncentraci NO3; stačí vychytat jejich potřebu a tu jim dopřát.
...no ja uz KNO3 - ani nepridavam - malo kedy...o to sa staraju rybi...
...ale pridavam K2SO4 a MgSO4 - a Bioflor od rataja - casom asi prejdem na Plantex kvoli cene...
...z vodovodu mi tecie 2-3 Gh a 10mg/l NO3
1 08.11.2009 10:24 smik – Re: P1
Na obě spodní otázky já odpovídám, že dle mého názoru může.
Jen je potřeba se na to podívat komplexně. Právě dle Liebigova zákona ja potřeba rostlinám dodat všeho mírný přebytek než potřebují. Dodávky mikro a makro prvků jsou vcelku lehce měřitelné (testy se dají zkalibrovat, obsah prvků v dodávaných chemikáliích je znám). Světlo je podle mě taky celkem změřitelné ať už nějakým přístrojem (PAR metrem). Největší problém je právě s CO2, s tím je potřeba si prostě hrát.
Přikládám tabulku orientační spotřeby některých makro živin rostlinami za 24 hodin při vysokém světle a živin dodávaných bez omezení.Z toho jde tak nějak orientačně vyjít. Nutno si uvědomit, že jsou prováděny nějaké výměny vody, těmi se prvky buď přidávají nebo odebírají. Proto při zachování cílových hodnot vody může být přidáváno více nebo méně prvků.
Jak jsem psal já bych zkusil snížit světlo při zachování současného hnojení a pozoroval bych reakci rostlin. Ta se však nestane během pár dnů, ale spíš 2-3 týdny
...30mg/l NO3 - "nemoze" vadit rastlinam - ja napr."drzim" 20-25 mg/l
Teď již vím, že netřeba držet hodnoty NO3 na měřitelných hodnotách (10 mg/l a více - rybkám to moc příjemné asi není - čím míň, tím líp). Velice pěkně mi začaly růst rostlinky po započetí přihnojování pomocí KNO3, když jsem měl v akva NO3 neměřitelné - toto u mě bylo způsobeno především velkým množstvím plovoucích rostlin. Začal jsem přidávat KNO3 tak, že jsem denně zvedl hodnotu NO3 o 1 mg/l. NO3 je sice stále dlouhodobě neměřitelné, ale rostlinky rostou jako o závod! Doplňuji pouze NO3, které rostlinky jsou schopny za den spotřebovat - není třeba více. Díky Side
2 08.11.2009 10:04 smik – Re: kortezhugo
já vím
2 08.11.2009 09:21 P1 Máte pravdu, už jsem tu párkrát psal, ale jako Petr2 ne.
Mohu se zeptat, co jste chtěl svým příspěvkem říci? Napsal jste ho poměrně dlouhý, ale po vyškrtání nedůležitých věcí mi skoro nic nezbylo. A i ty výpočty jsou nějaké divné. 10g KNO3 do 250ml udělá koncentraci, kde jeden ml přidá do 100l akva 0,15 ppm. Při dávce 6ml denně to dělá 0,9. KH2PO4 se mi nechce počítat, ale obsahuje to 30% KH2. Při dávce 1ml do akva to není nijak moc. K se doporučuje někde na úrovni 20-30 a 50 by ještě mělo být neškodné. Opravdu považujete moji dávku za nadměrnou?
Alternathea - co jste tím chtěl říci. Uřízl jste ji a zasadil. Co z toho pro mne vyplývá? Mělo to nějaký konkrétní důvod?
Fest přehnojeno: Opravdu považujete NO3 10-15 a PO4 0,5 - 1,5 za fest přehnojeno? Abych tam měl tyto hodnoty, musím tam přidávat to, co tam přidávám. Aquatar ani Azotan neznám, používám Seru či Tetru. Kdž jsem dávkování snížil, rostliny začaly odcházet. Micranthemum, Hygrophila corymbosa ... z krásných kytek zbyla po snížení dávek spíše torza. Opadaly spodní listy a podobně. Odešly kobercovky.
Akva bylo bez řas a z jedné kobercovky jsem zachránil poslední asi 3 cm. Akva se vzpamatovalo právě po opětovném dávkování uvedených dávek (z počátku byly dávky vyšší, toto jsou jen udržovací).
Zakrslé vrcholky přičítám tomu, že je tam hodně světla a špatně dávkované CO2. Může to být tím? Jestliže jsou rostliny zvyklé na 30-40 CO2 a najednou to klesne pod 10 a vše ostatní zůstane stejné, co se stane?
A věc druhá - v souvislosti s novým dávkováním jsem měl i nové PMDD a to právě bez K2SO4. Rostliny rostly, ale spodní listy opadávaly. Byly děravé jak cedník. Ta Hygrophila corymbosa i Alternathea měly spodní listy krásně velké, ale jak jehelníček. Samozřejmě za chvilku zežloutly a odpadly. Viz ta Glossa.
Tedy se obloukem vracíme zpět k mé první otázce - může být v v akaváriu málo K i když přidávám KNO3 a KH2PO4?
A otázka druhá - mohou být zakrslé vrcholy a zkrabacené listy následek velkého neodstatku CO2 ?
...30mg/l NO3 - "nemoze" vadit rastlinam - ja napr."drzim" 20-25 mg/l
1 08.11.2009 08:02 smik – Re: Sid
Side jak jste přišel k té koncentraci K, mě na všech dostupných kalkulátorech vychází, že v takové koncentraci KNO3 kterou P1 dodává do akvárka tak přidává denně 1,5mg/l. Když beru ty vyšší dávky (10 ml). Plus něco z KH2PO4. asi 0,2 mg/l. Což za týden udělá 11,9 mg/l K. To se mi nezdá nějak extrémně moc.
Side vadilo těm rostlinám těch 30mg/l NO3?
P1: Tu barvu JBL testu jsem řekl s předpokladem, že uvnitř bude roztok (4dKH) o známé alkalitě tvořené pouze hydrogenuhličitany (jedlá soda). Pak je jedno jaká alkalita je v nádrži a vždy když bude mít testr barvu světle zelenou tak koncentrace CO2 se bude pohybovat kolem 30mg/l.
Tvrdost mě zajímala proto jestli může dojít k omezení právě Ca a to si myslím že při 12dGH (aspoň předpokládám, že ta vyšší hodnota je dGH)by nemělo hrozit.
Mám pocit, že jste na tomto fóru v minulosti na podobné téma debatoval... Naposledy jako Petr2(?)
Nebo se pletu?
Spadlo mi připojení, takže jdu s křížkem po funusu - to téma "zvedl" (především) Smik a až na pár detailů v podstatě nemám co dodat.
Takže těch pár detailů...
Světla máte i na můj vkus docela dost.
Já svítím do podobně velkého akva jen(?) T8=> 0,9W/l, CO2 přidávám spíš méně, než "akorát", a hnojím výrazně méně, než vy a (ťukyťuk!) - kytkám se jakž takž daří.
Nemohu se zbavit dojmu, že máte přehnojeno... A myslím si to i přesto, že ta Glossa svádí přesně k tomu, co tu zaznělo - nedostatek K...
Pro zajímavost - vy přidáváte denně (+-) 140mg K, já 90. (Ostatních živin přidáváte cca 2x-4x víc, než já...)
Na té druhé fotce vidím nějakou alternanheru (splendida?), takže toho využiju ke srovnání...
Já mám tuhle kytku v akva taky a naposledy jsem ji zkracoval a růstové vrcholy sázel právě před třemi týdny. (Omlouvám se za kvalitu fotky - fotil jsem před chvílí a akva už nesvítilo.)
Co se týče vody, KH se mi dlouhodobě pohybuje okolo 9, GH okolo 12.
Ještě pro zajímavost dodám, že až do dneška jsem s ohledem na poměrně bujný růst kytek denně přidával cca 50mg NO3, ale dnes jsem na burze v Brně (konečně!) sehnal svůj "oblíbený" test NO3 od AQUARu a nestačil jsem se divit, jak vysokou koncentraci NO3 v akva mám - podle tohoto testu 30mg/l...
(Jak už jsem dříve napsal, test AZOTAN od Rataje neukázal nic... Dnes jsem ho zkusil použít znovu - se stejným výsledkem... Dokonce srovnávací roztok 50mg/l ukázal 0...)
Závěr:
Podle mne máte "fest vyhnojeno", přiklonil bych se k doporučení Václava.
2 07.11.2009 22:09 P1 – Re: smik
Ještě že jsi se zeptal
Přišlo mi hodně divné, že jsi mi doporučil tu světle zelenou aniž bys znal tvrdost
Tvrdost je cca 5,5 / 12. Ten ventil je prima, ale už vyžaduje složitější zařízení (další hodiny, pojistný ventil).
P
1 07.11.2009 22:00 smik – Re: P1
Ještě jeden dotaz jaké máš dGH a dKH ? Úplně postačí když tam bude skutečných 30-40 mg/l CO2
. Možná bych zauvažoval do koupi elektromagnetického ventilu abys zbytečně nezatěžoval ryby v noci.COčko pak pustit 2 až 3 hodiny před zapnutím světel a vypnout tak 1 hodinu před vypnutím. S tak silným osvětlením se dá bez problémů svítit jen 6-7 hodin denně. Jakej máš filtr?
1 07.11.2009 21:53 P1 Svítím 10 hodin teď od 9:00 do 19:00. Podle toho, jak se rostliny rozevíraly a zavíraly. CO2 mám stále, ryby jsou ok
Trochu byl problém s prvotním přívodem. Rozpouštělo se vše a za chvíli toho bylo moc. No a po zkoušce redukčního ventilu a dalších kravin se ho očividně rozpouští málo ...
Asi budu muset investnout do profisetu. Nebo to kolísání držet spíše v oblasti Akorát/Hodně než Akorát/Málo. Jak to tak vidím, je lepší 60 než 10.
P.
1 07.11.2009 21:26 smik – Re: P1
Jo a stím CO2 bacha na ryby, ale to předpokládám víš.
1 07.11.2009 21:24 smik – Re: P1
No já bych K2SO4 moc nepřidával. Draslík z KNO3 a KH2PO4 by měl stačit. Možná by stálo za to zkusit ještě trošku přidat KNO3.1. bych se zaměřil na CO2. Do toho JBL testu bych použil referenční roztok o hodnotě 4dKH vyrobenej z destilované vody a jedlé sody. Pak tu barvu v testu držet někde na světle zelené. Přidáváš CO2 24hodin nebo na noc vypínáš? Jak dlouho svítíš. Pomohlo by také snížit dobu svícení. Fakt bych ale zkusil nějaké zářivky vypnout. T5 dávají poměrně hodně světla.
2 07.11.2009 21:10 P1 Děkuji, naše teorie se shodují
jen narážím na ten problém stabilizace CO2. Měřím ho permatestem od JBL. Vychází z měření pH, tolik asi ke spolehlivosti.
Světlo mám celkem asi 110 wattů, 5x T5 trubice rovnoměrně po celé ploše, vše Osram 840. Bohužel, snížit to moc nejde. Trubice jsou dané a předřadníky také.
Nechám CO2 naplno. Totiž když ho držím tam, kde bych chtěl, tak některé rostliny nerostou nebo mají jen miniaturní přírůstky (pogostemon helferi).
Zkusím zvýšit to CO2 a přidám opět K2SO4. Uvidíme za týden
smik napsal: No ty dírky v listech většinou způsobuje nedostatek K. Možná, že jeho příjem je nějak blokován právě nedostatkem CO2 a chtěl by třeba ještě zvýšit. Podle mě ty problémy ti bude způsobovat právě to nízké případně nestabilní dodávání Co2. Doporučené hodnoty vody kdy mají rostliny všeho dostatek se většinou uvádí v těchto rozsazích. NO3 20mg/l, K 30mg/l, PO4 3mg/l, Mg 10mg/l, Fe 0,5mgl. To při vysokém osvětlení a velmi dobrém Co2 30mg/l. Zajímalo by mě jaké máš složení světla, myslím W trubice ne barvu. Můžeš snížit jeho intenzitu? Jak měříš obsah Co2?. Já bych zkusil hnojení zachovat a snížil intenzitu světla a pohrál si s CO2. 1 07.11.2009 21:09 Usine – Re: P1
Co je u tebe kolísající CO2 (bomba nebo burčák)
Zapojím se tedy i já, 15ml KNO3 a k tomu 3-5ml PMDD denně mi přijde jako silné kafe i když tam téměř nejsou ryby a podle toho co píšete bych se pomalu uchyloval k antagonismu některých prvků, paradoxně výsledkem Vaší snahy dopřát rostlinám dostatek draslíku způsobujete "poruchy vstřebávání" (či jak bych to nazval) Ca(krabacení listů a odumírání vrcholků) či Mg, zkusil bych tedy snížit dávky KNO3 i PMDD.
Ohledně CO2, co považujete za kolísání?Pokud nesytíte CO2 je jasné, že rostliny při fotosyntéze posléze zvyšují pH, ale za důvod problémů bych to nepovažoval...
1 07.11.2009 20:52 smik – Re: P1
No ty dírky v listech většinou způsobuje nedostatek K. Možná, že jeho příjem je nějak blokován právě nedostatkem CO2 a chtěl by třeba ještě zvýšit. Podle mě ty problémy ti bude způsobovat právě to nízké případně nestabilní dodávání Co2. Doporučené hodnoty vody kdy mají rostliny všeho dostatek se většinou uvádí v těchto rozsazích. NO3 20mg/l, K 30mg/l, PO4 3mg/l, Mg 10mg/l, Fe 0,5mgl. To při vysokém osvětlení a velmi dobrém Co2 30mg/l. Zajímalo by mě jaké máš složení světla, myslím W trubice ne barvu. Můžeš snížit jeho intenzitu? Jak měříš obsah Co2?. Já bych zkusil hnojení zachovat a snížil intenzitu světla a pohrál si s CO2.
2 07.11.2009 20:32 P1 – Re: smik
Děkuji za vyčerpávající odpověď. To pmdd je opravdu do 500ml a dávám 3-5 ml denně.
S tím fosforem i výpočtem NO3 je to správně. Ale rostliny to vše spotřebují. To, co dávkuji, je dávka udržovací, kdy jsou hodnoty stále zhruba stejné.
Nejlepší pro rostliny bylo, když jsem tam lil cca denně 15 ml KNO3, 2-3 ml P a 5-10 ml PMDD. To opravdu bylo na kosu. Jenže ruku v ruce s tím šla i řasa. Taková ta dlouhá vlákna. A stejně jsem se nevyhnul zkrabaceným listů.
Začátečník nejsem, pár let akva mám. Ale poprvé tento typ. Nejsou tam téměř ryby, vlastně tam mám dvě betty a 3 malé SAE. To, proč jsem se rozhodl napsat sem, souvisí s tím, že prakticky nevím, co je příčinou problému. Na 90% si msylím, že je to velmi kolísající CO2. Ale stejně jsem s tím CO2 začal hýbat právě kvůli těm dírkám v listech a dalším drobnostem.
Má někdo názor na to, čím může být tento stav listů způsobený?
1 07.11.2009 20:12 smik – Re: P1
Pokud rozpouštíš 9,6g plantexu v 500ml vody pak s tvým dávkováním 5ml denně jsi někde u 0,5 mg/l Fe týdně. No mě se to nějak výrazně moc nezdá.
Vzal bych to od jiného konce a v hnojení bych příčinu nehledal, když mrknu na aktuální foto Vaší nádrže vidím přehršel živorodek=rychlý metabolismus=spoustu bordelu=tedy dusičnanů...Jak často měníte vodu?S takovým to obyvatelstvem a počtem rostlin bych to viděl tak na 1/3 týdně, jinak hladina dusičnanů stoupne raz dva a hlavně nepřidávejte další pomocí KNO3...
Jo tak to jsem nějak přehlédl
Jednak smik odpovídal někomu jinému a dále pak dost dobře nechápu proč do tak přerybněné nádrže s tak málo rostlinami cpeš tolik chcemie. Přidej rostliny, na čas nějkaké rychleropstoucí, nehnoj a za pár týdnů máš po problému.
2 07.11.2009 20:04 smik – Re: achyles73
Já taky neodpovídal tobě ale P1
Přidávám pmdd bez kno3, takže takhle to asi nebude, mimochodem je to v Živém akva (prezentace).
1 07.11.2009 19:51 smik – Re: P1
Podle mě je několik možností. Roztokem, který přidáváš z KNO3 doplňuješ týdně do akva 17mg/l NO3 a jestli tomu dobře rozumím tak kolem 4mg/l fosforu (což mě osobně by nevadilo). Jak máš namíchané PMDD nevím (v kolika vodě). Tím dodáváš i dost K. Podle Liebigova zákona v tvém akvárku je limitujícím CO2 (píšeš, že je nestabilní). Máš hodně světla (s tím asi Sid nebude souhlasit) a to je důvod vysoké poptávky rostlin po živinách včetně CO2, protože přidáváš ještě dost fosforu tak ta poptávka po CO2 se zvyšuje. V podstatě jseš dávkováním na tzv. EI systému hnojení. Aby ri to při tomhle dávkování a světle fungovalo tak musíš zajisti stabilní CO2 na 30-40 mg/l a slušný průtok vody po nádrži. Další možností je snížit světlo někam k 0,4 až 0,5 W/l tím se sníží poptávka po CO2. To bys ale měl stále udržovat kolem těch 30mg/l. Výměna vody cca 50% týdně. Pokud v akva nebude žádný limitující prvek pro růst rostlin budeš je muset sekat kosou.
Pak bych viděl ještě jednu možnost. Omezit poptávku po CO2 fosforem. Nepřidávat fosfor vůbec a NO3 snížit někam k 5-10 mg/l týdně. Železo bych držel někde kolem 0,3-0,5mg/l
Nicméně si myslím že pro začátečníka je 1 W/l celkem sousto a problémům se asi nevyhneš. Já považuju světlo za plynový pedál k růstu rostlin. Pokud je všeho dostatek tak světlem reguluješ rychlost růstu rostlin. Toť můj názor.
Nastal mi v akvariu parádní problém a nevím kde se mohla stát chyba, asi 14 dní hnojím pmdd
(3ml/115 l) bez kno3 a toto je asi jediná možnost, kde se stala chyba. Dnes jsem si všimnul, že ryby ztěžka dýchájí, tak jsem změřil NO3, no a hrůza, asi 70mg/ l. No a abych to nepohnojil úplně tak jsem vyčistil filtr, považoval jsem to za prvotní příčinu, rozebral, část vyčistil ve chlorované vodě a část v akvarijní a teď už jsem v koncích, vím že mám trochu víc přerybněno, ale co teď, babo raď !Často měním vodu a budu doufat, že se to vzpamatuje, ale jestli to pomůže, to nevím.
1 07.11.2009 19:24 P1 Hodně rostlin nyní jede tímto způsobem - max dvě tři patra, zbytek jak rozpíchaný od špendlíků.
1 07.11.2009 19:22 P1 – Re: P1
1 07.11.2009 19:14 P1 Sid napsal: Mohu-li věřit testům, tak NO3 někde okolo 10 a PO4 okolo 0,3 - 0,5...
Čím měříte?
Testy Tetra / Sera. Používám to spíše ne pro přesné hodnoty, ale pro tendence více/méně. Občas změřím i železo, to udržuji na sotva měřitelné hodnotě, tedy tak do 0,2 (samozřejmě vím o přesnosti i o tom, že tam může být železa hodně aniž by bylo změřitelné)
PMDD mám od ... teď nevím. PMDD s CSM Plantex. Tedy stopové prvky plus MgSO4. Mícháno dle návodu.
Přečetl jsem toho hodně, nějaké zkušenosti také mám, ale teď jsem jaksi v slepé uličce, kde nevím, jak ven
V akva je několik příznaků, které jsou proti sobě. Buď je tam jedna sada problémů nebo druhá
Samostatně je řešit umím, ale vyřešit obě najednou mi nejde. Je to jak pokus o horkou zmrzlinu. Buď je to studené nebo se to roztaje
Dám nějakou tu fotku.
Mohu-li věřit testům, tak NO3 někde okolo 10 a PO4 okolo 0,3 - 0,5...
Čím měříte?
K tomu 3-5 ml PMDD bez K2SO4...
To je příliš neurčitý pojem - "PMDD bez K2SO4"...
Takže co všechno, v jakém množství a v jakém objemu vody rozpouštíte?
1 07.11.2009 18:45 P1 Děkuji Václave. Také jsem si to myslel. Přiznám se, že se v úvahách průběžně pohybuji mezi krajními hodnotami "chybí hnojivo" a "přehnojeno". Co mne k tomu vede? Pokud nehnojím tak, jak píši, jiné rostliny přestávají růst. Například teď mám krásné Limnophyly o průměru cca 20cm. A krásně ode dna. Pokud omezím hnojení, průměr se dost změnší
Prostě z jedněch příznaků mám pocit, že akva strádá a z jiných zase že akva je přehnojené
Zkusím dát fotku.
Ještě uvedu světlo - mám tam cca 1 watt na litr.
P.
vaclav napsal: Přehnal jsi to z hnojením, to co liješ do akvária je koňská dávka. Experimentovat z jednotlivými komponenty PMDD není jednoduché. Musíš začít znovu a opatrněji. Vyměň větší množství vody několikrát za sebou a začni z nova a z výrazně nižšími dávkami. 100l/1ml PMDD a ne každý den. Přestanou se ti kroutit nové listy a sklovatět špičky listů. 1 07.11.2009 18:40 P1 – Hodnoty
kortezhugo napsal: ...meral si kolko NO3 mas v akva???
...a preco nepouzivas K2SO4 - ???
Mohu-li věřit testům, tak NO3 někde okolo 10 a PO4 okolo 0,3 - 0,5. Zhruba tam někde to i udržuji. Maxima bývají 1,5 PO4 a do 20 NO3
1 07.11.2009 18:21 Usine – Re: P1
Přehnal jsi to z hnojením, to co liješ do akvária je koňská dávka. Experimentovat z jednotlivými komponenty PMDD není jednoduché. Musíš začít znovu a opatrněji. Vyměň větší množství vody několikrát za sebou a začni z nova a z výrazně nižšími dávkami. 100l/1ml PMDD a ne každý den. Přestanou se ti kroutit nové listy a sklovatět špičky listů.
...meral si kolko NO3 mas v akva???
...a preco nepouzivas K2SO4 - ???
1 07.11.2009 17:51 P1 – K
Pročetl jsem téměř celou tuto diskuzi, ale nějaké závěry tu tak trochu chybí. Přijde mi to jen jako nepodložené teorie a dohady
Zkusím se tedy zeptat přímo a konkrétě: Může v hodně zarostlém akva chybět draslík, když přidávám KNO3? Roztok je 10g KNO3 do 250ml vody. Do 100 l akva přidávám denně cca 6-10 ml roztoku. K tomu 3-5 ml PMDD bez K2SO4 a cca 1-2 ml KH2PO4 (roztok jako to KNO3). CO2 mám, ale tak nějak kolísavé. Rostliny jeví všechny symptomy nedostatku draslíku, starší listy jsou jako cedník, zažloutlé, později potrhané. Při poklesu CO2 zakrňují nové výhonky a špičky odcházejí.
Má někdo zkušenost a názor? Trochu mne v tom ještě mate krabacení a zakrslost nových listů u listnatých rostlin
Děkuji
Díky
Přidat reakci
1 ...... [128] ...... 201
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 163131x