Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Co se to děje s rostlinami?

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Problémy s rostlinami 

Přejít na předchozí stránku 74 Přejít na další stránku   1  
Co se to děje s rostlinami?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2014 22:50 Muž LMI [6] Re: zervan
Fotka k příspěvku je to tažko odstrániteľný povlak. Nie je to uschnutý list.
Z kameňa sa to dá odstrániť kuchynskou hubkou na riad, z rastlín to takto nešlo, zničli sa listy a odumreli
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2014 22:43 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: LMI
A to je len nejaký povrchový povlak alebo to hnedé je už "uschnutý" list? Ak trochu pomohlo menej kŕmenia, tak možno je nadbytok nejakého prvku a možno by bolo dobré skúsiť úplne prestať hnojiť, prípadne presadiť nejakú rastlinku do iného akvária bez hnojenia na porovnanie. Ale nech sa vyjadria radšej skúsení rastlinkári ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2014 22:30 Muž LMI [6] Re: zervan
robilo, CO2 bol pokus pomôcť (asi po roku...), zatiaľ bez úspechu.
Problém je, že v akva stagnuje všetko, čo môže, hadám s výnimkou anubiasov, ktoré ešte ako tak vypustia nové listy. Valisnerie absolutne nejde, ani ostatné rýchlorastúce, čo ostali...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.01.2014 22:10 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: LMI
Robilo to aj pred tým prilievaním "tekutého CO2"? Vraj je to dosť sajrajt a niektorým rastlinkám to skôr škodí ako pomáha.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2014 22:06 Muž LMI [6] – Pozna niekto riesenie na tento problem
Fotka k příspěvku Asi rok a pol sa mi na rastlinách tvorí toto čudo. (viac foto u mňa v zložke Problem)
Vie niekto, čo to je a ako z toho von?
Riasa? Sinice? ????
Problémy so stagnáciou rastlin a týmto čudom začali (podľa mňa) po zmene svetla (765 2x18w) za 830,840 a potom aj za 865, 2x18 W. ALe možno to s tým nesúvisí a ide iba o blbú zhodu náhod...
Údržba je v zásade pravidlená - výmena polovice vody +/- raz za 2 týždne.
Posledný týždeň som začal menej kŕmiť (v zasade iba "soliť" vodu krmivom)a mam pocit, že to trošku pomohlo.
CO2 prilievam v tekutej forme, hnojím pri výmene vody podľa návodu. Kedysi som pri údržbe vyhadzoval rasliny, dnes ich musím dokupovať....
Budem vďačný za každú radu, rád by som sa vrátil k pôvodnej "záhrade" bez potreby veľkej investície do nových rastlín....
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2014 20:48 Muž Burik [727] - AquascapingRe: Jardzino
nebo se ke spodním patrům nedostávají živiny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2014 20:43 Muž Jardzino [6]
Fotka k příspěvku Ludwigia : svítím denně 12 hodin, Po zakoupení a zasazení rostlin se postupem času začaly spodní listy deformovat žloutnout objevily se černé tečky až opadly. Rostlina jinak roste a nově vyrostlé listy jsou vitální, velké a načervenalé. Tak já být. Přisuzuji to buď změně z emerzní formy nebo nedostatkem světla ve spodní části rostliny. Má někdo zkušenost ?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2014 09:27 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: kamenstav
kamenstav napsal: Ok. Nebudu to hrotit. Listy se spraví nebo je mám odstranit?

Listy se nespravi, tohle neumi, narostou nove ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2014 20:32 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: kamenstav
Pokud se koukneš na YouTube jak se sází rostliny tak uvidíš že většinu starších listů přijde pryč už při sázení. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2014 20:28 Muž kamenstav [-1] Re: vaaclav
Ok. Nebudu to hrotit. Listy se spraví nebo je mám odstranit?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2014 20:20 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: kamenstav
Většinou tím že jde třeba z lepších do horších podmínek, nebo má moc listů a málo kořenů, možností je více, třeba oschnutí nebo namrznutí atd. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2014 19:34 Muž kamenstav [-1] Re: vaaclav
tomu rozumím zajímá mě ovšem čím je to způsobené
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   13.01.2014 18:53 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: kamenstav
Kdyby jsi to měl takhle po třech měsících tak by to trochu problém být mohl, ale po třech dnech bych to neřešil. Nepočítej s tím že ti v akváriu hned poroste všechno co tam zasadíš. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2014 18:46 Muž kamenstav [-1]
Fotka k příspěvku
Zdravím. Po založení nádrže mi cca od 3 dne flekati od vrcholu sagittaria. Listy se az rozpadaji.jakoby ztráceli pigment. Muže to byt předzvěst problémů nebo bezne přepeření? Aqua 180l, dno deponmix+ manado. Voda ph7 GH18 kH7 no2 ok no3 17.5 co2 20mg/. - 40x/min. t 25st. Hnojil jsem zatim dal pouze s7 dennerle. E15 a v30 zatim neaplikovano. Prezentace není aktuální. Díky za rady.


 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2014 23:01 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: michalt
Ahoj, asi před týdnem jsem si tady stěžoval na to, že rostliny tak nějak stagnují navzdory hnojení a relativně dostatečnému osvětlení. Zdá se, že problém se vyřešil. V první řadě jsem "porichtoval" světlo. Opravdu pomalu odcházely zářivky a na dno se už nedostalo tolik světla, kolik dřív. Když se intenzita snižovala pomalu, ani jsem si toho moc nevšiml. Koupil jsem nové zářivky a osvětlení se viditelně zlepšilo.

Taky jsem začal přidávat malinko KH2PO4 (asi 1 mg/l při každé výměně vody, jak mi tady dudak se znalostí složení místní vody doporučil). Teď mi kytky rostou ještě o trochu líp než v časech, kdy světlo bylo ještě v pořádku. Díky všem za rady.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2014 17:08 R Žena Jája [1426] - ŽivorodkyRe: Patoo31
A není ten štěrk náhodou mramorová drť? To by také mohla být příčina. Vápenec rostliny nemají rády. A co ta želva - nepustoší ty rostliny ona?
EDIT: A měníš v tom AQ vodu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2014 17:04 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Patoo31
Rostly a prestaly, nejspis to co mas pod tim sterkem uz je jako zasobni substrat vycerpano a ted uz rostliny nemaji z ceho, takze pak by to chtelo prihnojit. Druha moznost je, ze to co je pod sterkem zacalo nejak hnusne vyhnivat a rostlinam uz se v tom nedari.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2014 16:44 Muž Patoo31 [0] - Sumci – hnitie rastlin v akvariu
Fotka k příspěvku Ahojte, mám akvarium(160) založene okolo pol roka, zo začiatku sa rastlinky rozrástli ale teraz povymierali a zvyšné sú flakaté a hnijú a nerastú, dno tvorí rašelina a nanej štrk , teplota je 27-28°C , osvetlenie doma robené 4x18w T5 klasické na osvetlenie priestora , odsávam raz za 10 dní okolo 30 L dolievam vodu odstatu . Neviem ani názov rastlinky prosím poraďte prípadne dopoviem ostatné údaje.Ďakujem.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2014 11:57 Marcel G Re: Johan
Mně se ji povedlo "vypěstovat" i ve sklenici od okurek. Přidal jsem do ní nějaké hnojivo (docela vysoké koncentrace) a použil jsem hodně silné světlo (asi 4x více než mám běžně v akváriu). A do 14 dní jsem tam měl už opravdu pěkné vzorky. Ale né každý ji třeba "chytí". Já zase nemám moc štěstí na tu Coleochaete.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2014 10:55 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Marcel G
Evidentně jsem neměl to správné štěstí. Alespoň je zase motivace setřít skla. :-D
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   06.01.2014 10:47 Marcel G Re: Johan
Fotka k příspěvku Johan napsal: Protože kdykoliv jsem to dal pod mikroskop a nebylo to Oedogonium, tak to vypadalo stejně (Coleochaete) - jen různě velké, podle stáří.
Sám za sebe mohu potvrdit, že v mých akváriích jsem z těch "přisedlých" druhů zaregistroval především Chlorococcum (pokud jsem to tedy správně určil). Určitě to ale nebyla řasa rodu Coleochaete.
PS: Přikládám jedno foto (400x zvětšeno).
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2014 09:46 Muž dudak [1885] Re: Johan
Souhlasím, že Coleochaete je GSA, ale jako GDA se většinou označuje rod Chlorococcum, nejsem žádnej odborník a možná máte pravdu, ale mě i z mé praxe přijde, že buď je tam jedna nebo druhá a nejedná se o stejnou řasu. Podobně na to nahlíží i dost jiných akvaristů, pod mikroskopem jsem ale řasu už dlouho neměl :), pouze přijímám co jiní zjistili, takže se můžu mýlit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2014 09:44 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: dudak
V těch malých dávkách jsem tušil problém spíš kvůli proudění vody. Jestli je nějaké místo, kde voda moc neproudí (a že se třeba v mé nádrži několik takových najde), může se stát, že větší množství rozpouštěné látky tam "uvízne," k rostlinám se toho dostane málo a stejně se to může hromadit. Ale to je jen úsudek, který nemám podložen zkušeností. Když v tom není problém, je to jen dobře.

Měřit asi zatím nebudu, uvidíme, co se stane za pár týdnů, pak zvážím investici do testu (kromě NO2 kvůli bezpečností ryb zatím nejsem velký kamarád s testy vody).

S PMDD jsem původně začal hlavně kvůli pocitu, že asi nebude dostatek železa. Snad se to s tím zlepšuje. pH asi problém bude, ale pravidelně přidávám Torben, který by to pH měl trochu srazit. Ale nevím, o kolik. Znovu, pH změřeno nemám. Právě včera jsem uvažoval, že jestli přidávání fosforu s růstem nepomůže, zkusím pokusně kontrolovat pH tím Torbenem přesněji a zjistit, jestli se dokážu dostat někam mezi 6.3 a 6.8.

S tím vychytáním se nedá nesouhlasit :-). Hezký den.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2014 09:34 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: dudak
Protože kdykoliv jsem to dal pod mikroskop a nebylo to Oedogonium, tak to vypadalo stejně.
Bohužel nemohu najít žádnou svojí fotku, ale přibližně takto: protist.i.hosei.ac.jp/… - jen různě velké, podle stáří.
Škoda, že se v posledním roce k nám začínají šířit tyto anglické skratky, které akorát dělají nepořádek a nedají se kloudně napasovat na žádné tradičně rozlišované skupiny. Kdyby to bylo alespoň opodstatněné, ale podle mě není.
Tímto nechci vyloučit, že se v akváriu nemohou vyskytnou řasy, které by vytvořili jemný povlak, asi i tuším, co tím chtěl autor říct, ale zatím co jsem viděl (jak z charakteru na forkách, tak v různých nádržích), tak mě to přišlo jako to samé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2014 09:13 Muž dudak [1885] Re: Johan
Proč myslíte, že je to to samé? i z různých anglických zkratek GSA a GDA bych usuzoval, že jde o řasy rozdílné, zřejmě i rozdílné rody, jediné co mi na nich přijde stejné, že se jedná o zelenou přisedlou řasu. Ale rád se nechám přesvědčit
zde jsou obě docela dobře popsané www.aquaticplantcentral.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2014 09:08 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: dudak
Nedostatek fosforu často indikuje GSA zelená flekovitá řasa (nezaměňovat se zelenou prachovou). To dost dobře nejde, když to je jedna a ta samá řasa.... :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2014 09:07 Muž dudak [1885] Re: dudak
ještě ohledně přidávání hnojiv jako u EI, když nedáváš CO2 - vím jaký názor na to má Designer ;-) ,dáváš menší dávky, ale základem EI je nadbytek veškerých živin, aby nemohla být žádná limitující, a CO2 je taky živina. Takže bez přidávání CO2 je zavádějící mluvit o EI. Spíš bych to nazval PMDD + fosfor, ve vyšších koncentracích, nebo PPS-Pro. S tím souvisí i přidávání většího množství chemikálií do vody najednou, bez CO2 bych to neriskoval a dával to po dnech nebo aspoň obden. Protože tam budeš mít limitující neustále to CO2. Výměna vody jednou týdně je rozumná, snižuje se tím dost riziko, že se něco rychle pokazí
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2014 08:58 Muž dudak [1885] Re: michalt
malé dávky to jsou, ale nevidím v tom problém, jestli teda nechceš sypat suché směsi. Když to zředíš ve vodě v nějakém rozumném poměru, hned se to dává líp. Nedostatek fosforu často indikuje GSA zelená flekovitá řasa (nezaměňovat se zelenou prachovou). Kumulace se za 3 tejdny podle mě ještě neprojeví, to je v řádech měsíců, jestli budeš měřit, tak bych přidal jen občas, když bude potřeba. Ale v naší vodě je kromě málo fosforu i hodně málo železa, navíc když nepřidáváš CO2, budeš mít pH někde kolem 7,5-8 a železo se ti bude špatně uvolňovat z chelátových vazeb - pokud nemáš nějakou směs mikroprvků pro vyšší pH. Co se týká dusičnanů, než jsem si to nechal změřit v laborce, dával jsem do akva cca 1mg/l denně a za 3 měsíce mi to vylezlo na 50mg/l, teď dávám 0,3mg/l a jde to pomalu dolu. Ta vstupní voda ho má dost. Ale co se tím omezením drasticky snížilo byl draslík - projevuje se například dírkováním listů, takže jsem musel přidat víc K2SO4. Chce si to vychytat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2014 00:44 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: dudak
Díky za zkušenost. Já mám s těmito malými koncentracemi trochu problém, protože doručit do akvária s objemem několika desítek litrů koncentraci něčeho 1 mg/l mi s trochou nadsázky přijde trochu jako homeopatie. Taky proto jsem se přidávání fosforu doposud bránil. Tak je fajn ze zkušenosti vědět, že má smysl pracovat i s tak malými dávkami.

V tuto chvíli mi jde jen o to, abych si ověřil, jestli je fosfor tím scházejícím prvkem nebo je potřeba hledat problém jinde. Na to by zhruba dva týdny (v mojí nádrži tři výměny vody) měli stačit a nic by se nemuselo kriticky nahromadit, když je 1 mg/l tou rozumnou mírou.

Jestli nám tady opravdu teče těch 30 mg/l NO3 (bydlím na Ládví), tak zřejmě přidávám KNO3 v takové dávce docela zbytečně. Jestli fosfor rostlinám pomůže, zkusil bych pak tu dávku KNO3 snížit a jen udržovat stabilní hladinu tím denním 1 mg/l, ať zbytečně dál nezatěžuji vodu. Při tak "výživné" koncentraci NO3 se tedy ani dlouhodobě asi nemusím obávat nástupu sinice, pokud bych to s tím fosforem nějak nepřeháněl.

Co se týká poměru mezi N:P, tak ten opravdu počítám jen z přidaného NO3. Stejně tak se však počítá i v EI. Ale celé je to stejně jen takový hodně naslepo nastřelený odhad, protože nepřidávám CO2, tak možná i ten 1 mg/l týdně bude v mém akváriu hodně, když si tak čtu, kolik toho rostliny vlastně za týden spotřebují. Díky za komentář.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2014 23:36 Muž dudak [1885] Re: michalt
1,5mg/l fosforečnanů je docela dost, podle mě by stačilo i méně, jestli na to máš test, tak si to po pár tejdnech změř ať se ti to tam nekumuluje. I když jestli měníš 1/2 objemu jako při EI, tak by to nemělo vadit. Já přidávám cca 1mg/l/tejden, ale zase neměním 1/2 vody a tak nějak se mi to udržuje. Navíc ten poměr počítáš jen z dodaného KNO3 v hnojivu, ale vodovodní voda na Praze 8, aspoň u mě už má v sobě přes 30mg/l (z laborky 31mg/l)na rozdíl od fosforu, kterej je skoro na nule
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2014 22:34 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: Designer
Díky za vysvětlení. Tak já bych si tedy to KH2PO4 rozdělal samostatně a zvolil bych snad nějakou počáteční dávku. Tu bych pak měnil podle reakce rostlin.

Vzhledem k tomu, že KNO3 dávkuji podobně jako v EI (po výměně vody přidám 15 mg/l a pak každý den doplním 1 mg/l), zkusím tu počáteční dávku fosforu taky odvodit z EI. Tam je poměr N:P zhruba 9:1, tak zkusím přidávat 1.5 mg/l po každé výměně vody a mezitím nic. Zní to rozumně? Nebo je tam riziko, že se při tak nízké koncentraci k rostlinám žádný fosfor nedostane?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.01.2014 06:08 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: michalt
Nebal bych se toho. V poslednich mesicich liju do akvaria hnojivo metodou EI, poradne vodu menim a funguje to, problemy se nekonaji. A kolik procent hnojiva vuci 100% davce EI volim odhadem. Prikladem rostliny jeste nejsou totalni jungle, svetla by slo mit i o dost vic, naliju tretinu, ze to je me EI, vic me rostliny nemohou spotrebovat. Mohl bych i plnou davku, nic by se nestalo, ale nemam k ni duvod. Zkratka takhle jednoduchym odhadem.

A ve druhem akvariu, kde jsem mel Sinici, jsem se zbavil zahnivajiciho korenu, a liju tam totez hnojivo pro EI, zase takhle odhadnutou davku, nepridavam tam CO2, takze neni duvod ani tak moc hnojit (i vuci svetlu) a taky bez problemu. Sinice od zbaveni se zdroje hniloby a vymachani filtru nevykoukla.

Mohu tedy rict, ze kdyz mas ve vode pro rostliny vsechny ziviny v dostatecnem mnozstvi, neprekrocis kriticka maxima (menis dostatecne vodu), a podle pridavani ci nepridavani CO2 prizpusobis svetlo, rostliny rostou pekne a rasa nebuji. Ono mne to liti hnojiva ve stylu EI dost vylecilo z nejakeho davani si pozor na to kolik ceho (a ano ci ne) abych se nepredal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2014 03:30 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: Designer, Bella
Děkuji Vám za odpovědi. Napadlo mi, jestli ten problém přeci jen nebude v rozdílných světelných nárocích různých rostlin (kryptošky toho světla hodně nepotřebují). Zkusil jsem dnes koupit nové zářivky a nádrž se víc rozzářila. Zkusím to takto chvíli provozovat a uvidíme, co se stane. Ty původní zářivky asi odcházely tak postupně a spojitě, že jsem to ani nějak nepostřehl.

Co se týká toho fosforu, rád zkusím přidat taky KH2PO4. Myslíš, Jirko, že je rozumné začít ho dávkovat tak, jak předepisuje PMDD nebo si mám dávku spočítat relativně vůči přidávanému KNO3 tak, abych měl vhodně dodržený poměr N:P:K? Mám taky při výměně vody přidat tolik, aby byla zaručena jeho přístupnost rostlinám (jako u KNO3) a pak tu koncentraci jen denně korigovat nebo prostě dávkovat zároveň s PMDD?

Je dobré být ujištěn, že ty kryptokoryny opravdu "nehubí" ostatní rostliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2014 19:59 Muž marek21 [16]
neviem ci mam malo alebo vela lebo vela ludi mi pisalo ze mam tam vela svetla tak neviem ci je tam malo alebo vela ... pouzivam led reflektory ...+1x trubica 840
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2014 19:23 R Žena Jája [1426] - ŽivorodkyRe: marek21
Podle mě máš v tom AQ málo světla. Ty listy opadávájí odspodu a nahoře jsou v pořádku. Je to tak? Souhlasím s tím, co napsal Kamilstrom.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2014 17:50 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: marek21
Ty listy by mohla stracet z nedostatku svetla a krehka je normalne,stonek i listy se zlamou lehce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2014 09:59 Muž marek21 [16]
zdravim

Aky by mohol byt problem v akva ked Ludwigia peruensis straca listy vsetke zaradom... cela je taka krehka a ked sa zlomi rastlinka alebo ulomim list tak pocut jak to praskne ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2014 23:25 Žena Bella [1047] - RostlinyRe: michalt
"Opravdu se můžou kryptokoryny libovolně kombinovat (pokud se shodují praktické a evidentní nároky) s jinými rostlinami?"
V jednu dobu jsem mela kryptosek hodne, a najednou 5 druhu urcite, mozna vic... mela jsem kryptosky hned vedle valisnerek, nekde jsem cetla (Rataj? nebo 333 akvaristickych otazek? uz si nevzpomenu), ze je to akvaristicke ne-ne... mela jsem je mezi ruznyma echacema, anubiasama, microsoriema, bolbitisem, bacopou caroliniana, blyxou, jak normalni tak aubertii... a vsechno rostlo. Cas od casu mely kryptosky zachvat, ze se tvarily, ze si rozpadaj listy, ale nebyla to zas takova pohroma, a bylo to zpusobene vymenou vody, a ne rostlinnymi sousedy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2014 22:56 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: michalt
Jedine co nedodavas je fosfor, muzes zkusit i posledni pridavek k PMDD. Nedostatek fosforu zpusobuje zakrsly a znetvoreny rust. Ale pochopitelne Ti nedokazu rict, ze to tim nutne je, jen moznost.

Pokud budes pravidelne a dostatecne casto menit dostatecnou cast vody, poroste Ti cokoli s cimkoli, cemu podminky vyhovuji. Predpokladam, ze vymenit kazdy tyden 10l kybl v 25l akvariu nebude problem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2014 20:40 Muž michalt [737] - Miniakvária – Cryptocoryne vs. ostatní rostliny
Ahoj a promiňte, že se poslední dobou tolik vyptávám. Snažím se trochu snížit počet (těch nejcennějších) zkušeností získaných vlastními chybami.

Vysadil jsem do miniakvária (25 l - z prezentace) rostlinku cryptocoryne wendetti grun v hojnějším počtu než ostatní kytky. Těch kryptošek je asi sedm pěkných rostlinek, ostatních je méně. Nahradil jsem ní rohatec jemnolistý. Taky jsem vysadil jeden kousek cryptocoryne affinis.

Od té doby se těmto kryptoškám vede moc dobře...na rozdíl od všech ostatních rostlinek, které byly v akváriu už dřív. Echinodorus Indian Red má podstatně méně nových listů a ty, které vyrážejí, jsou nějaké zakrnělé, v jiných jsou malinké dírky. Vallisneria (nebo sagitaria, pořád mám problém rozpoznat to) přestala odnožovat a roste pomaleji, limnohphila je sice pěkná a zelená, ale zcela přestala růst. Nerozumím zcela, proč.

Při mojí návštěvě u Hořánků mi bylo zděleno, že kryptošky dělají vodu kyselejší, co neprospívá ostatním kytkám. Už jsem četl články pana Rataje, kde tuto teorii vyvrací, tady na fóru se o tom taky dost diskutovalo a chápu, že to tak jednoduše nefunguje. Ale faktem je, že když jsem přidal tu kryptokorynu, něco se v nádrži stalo a ostatním kytkám se to nezamlouvá. Opravdu se můžou kryptokoryny libovolně kombinovat (pokud se shodují praktické a evidentní nároky) s jinými rostlinami?

Hnojím přiměřenou dávkou PMDD (4 ml / 100 l denně), přidávám KNO3 samostatně tak, aby jej nikdy nebylo málo, většina rostlinek má jílové kuličky u kořenů a ty kryptokoryny rostou rychleji, než by se očekávalo. Světla by mělo být dost (7 hodin denně, 2x8 W).

Tak asi ani nečekám nějaký konkrétní recept, spíš nějaký zkušenější odhad, jestli se mám podívat na hnojení, na světlo, nebo jestli mám radši několik kryptokoryn vyndat...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2013 10:31 Muž Jardzino [6] – Dírky v listech
Fotka k příspěvku Chtěl bych se zeptat zda by mi někdo neřekl oč se jedná a jak vše napravit. Viz. foto. Předem děkuji za odpověď.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2013 19:29 Žena EditHa [91] - TetryRe: wewas
Já bych ho vyměnila za Sedoulek japonský, vypadá podobně.Sice píší, že se do akvária nehodí, ale já ho mám docela dlouho a pěkně mi narozdíl od Acorusu roste.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.12.2013 11:12 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: wewas
Acorus je rostlina do akvária nevhodná a dlouhodobě v akváriu nevydrží. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2013 10:16 Muž wewas [12] – listy rostlin
Fotka k příspěvku Takto se mi začali listy od poloviny rozpadat. Mám v aq i trochu silnice (zacinajici). Četl jsem, že to může být málo NO3 (mám 10mg/l). Co2 vital dávám 1x denně 1ml a hnojivo mám hagen NutraFin Plant Gro to dávnými 1ml denně. Filtr jsem včera čistil a byl dost zanesený. Vodu měním 1/3vody za 6dni. Razbora Galaxy 10ks moc aq nezanáší.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2013 12:45 R Žena Jája [1426] - ŽivorodkyRe: Luke12
A nejsou náhodou obě rostliny emerzní?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   21.12.2013 04:17 Marcel G Re: Luke12
Osobně jsem tento výživný substrát ještě nezkoušel, ale jako u všech zásobních substrátů je třeba se držet doporučení výrobce: max. 2 cm vrstva výživného substrátu, kterou je nutné překrýt min. 4-5 cm vrstvou nějakého "krycího" materiálu. Pokud ses tedy nepřepsal, tak ty to máš přesně naopak (5cm zásobní + 2cm krycí). Navíc jako krycí vrstvu není vhodné používat příliš hrubozrnný materiál (což ty očividně máš). Uvědom si, že ten výživný substrát obsahuje pravděpodobně velmi hodně živin (NPK a možná i hodně mikroprvků). Když ho překryješ jen slabou vrstvou hrubozrnného materiálu, tak se ti spousta vyplavených živin uvolní do vody. Ta krycí vrstva (min. 4-5cm) má právě tomu prosakování živin zabránit. Proto je lepší použít nahoře nějaký jemnější křemičitý písek (1-4mm). A čím hrubší materiál, tím silnější vrstva je potřeba, aby nedocházelo k vyplavování živin do vodního sloupce. Ve tvém případě by možná stačilo přisypat nahoru pár centimetrů jemného písku.

PS: Těžko ale říct, jestli bude tohle jediná příčina tvých problémů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2013 19:33 Luke12 Re: Marcel G
Mam tam nutriplant 3l od vyrobce diversa. Zpetne si myslim, ze baleni s objemem 3litry je do mojeho maleho akvarka s cistym objemem 45 litru hodne tzn. je to prehnojene. Omlouvam se za diakritiku diky nedostatku casu pisu z mobilu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2013 19:08 Marcel G Re: Luke12
Luke12 napsal: dno v akváriu ... tvoří 5 cm substrátu pro rostliny a pouhé 2 cm štěrku
Problém to být může. Co je to ten "substrát pro rostliny"?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2013 19:06 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Luke12
vše musí být v rovnováze, pokud hodně svítíš, zvýšíš tím poptávku rostlin po co2 a hnojení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2013 19:00 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Luke12
odpověděl jsi si sám, svítíš hodně a nedodáváš CO2

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [74] ...... 200

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 161559x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/8369?od=3651