Co se to děje s rostlinami?
Já teda nevím o místě v Praze s tvrdou vodou. Pokud vím dle pvk je všude měkká až hodně měkká.
To je dobrá zpráva
Jen jeste doplnim, voda je z vodovodu Praha 9, bere se od Brandysa nad Labem, tusim Karany, tvrdost vody by mela byt spise tvrdsi, nechavam 24 a vice odstat, je to akva od Dennerle cube set 30l, cili svetlo je myslim Nano Light 11W, jen jsem vymenila filtr a dala Aquael Fan mini plus,o tom biogennim odvapneni slysim vubec poprve, zkusim tedy prozatim mene svitit, vsem dekuji za nazory! udelam dle doporuceni prezentaci
Změřil bych si hodnoty vody
Ve velmi měkké se taky všem rostlinám nedaří
Nežere.
Toto mi Egeria najas dělá v krevetáriu s hodně měkkou vodou, po vyčerpání živin ve vodě, v kombinaci s intenzivním světlem pod hladinou. V nádrži jsou jen malé krevetky, takže kytky jinak nemá co žrát. To zařasení/obalení je myslím až následný důsledek špatně prosperující rostliny. Když jsem šlahouny přendal do jiné, více "vyhnojené" nádrže, vzpamatoval se a začal růst normálně. Každopádně popis/fotky nádrže a základní parametry vody napoví víc.
Mne sa to javí ako tzv. biogénne odvápnenie (to na listoch je vyzrážaný kalcit, ak dobre vidím). Znamená to, že máš príliš intenzívne osvetlenie vzhľadom na obsah CO2 vo vode.
Ten Echinodorus vyzerá buď na zmenu olistenia (emerz/submerz) alebo na nedostatok draslíka (nevieme, ako dlho je v nádrži). Okrem toho sa mi zdá, že je to Echinodorus "Tropica", čo nie je úplne bezproblémová rastlina.
Ako písal kolega Anthrax, najlepšie bude, ak sa zaregistruješ, vytvoríš prezentáciu akvárka a uvedieš maximum údajov. Potom sa bude dať radiť presnejšie.
Diky, zkusim najit cas na prezentaci akva
No rostlině se moc nedaří. Ale těžko řekne nekdo proč. Nic o nádrži nevíme
Dekuji za komentar, toho oskubani jsem si vsimla, myslela jsem, ze se nejak rozpada, ale co ten svetly povlak, leda ze by to okusovani rostlinu nejak oslabovalo
Plíseň by nebyla asi nic hrozného. Řekl bych, že ti ty egerie někdo žere ale fotka není moc kvalitní
0 29.11.2018 23:24 Jane – Plisen nebo rasa?
Dobry vecer, prosim o shlednuti prilozenych foto, muzete prosim poradit, co by to mohlo byt? Na prvni fotce je spise nasedly porost, fotka trochu zkresluje, obavam se, aby to nebyla plisen, jine kytky, viz foto 2, mi zas sem tam odejdou tak, ze hnednou listy a jakoby se rozpadaji, jindy zase zacnou hnednout okraje. Zpocatku rostliny prospivaji a pak cca po 2 az 5 mesicich odejdou. Asi jde o nerovnovahu v akva, je jen 30l, menim az 2x tydne 1/3 vody, rybky jsou v poradku.Dekuji
Starší reakce
By mě zajímalo, zda se někomu povedlo tuhle Hygrophilu dostat pod vodu. Já to zkoušel už asi pětkrát.
Zato na v podstatě jižní lodžii paneláku v květináči se jí dařilo fakt skvěle.
Přidat světlo i pro tu Ludwigii
Pestovaná emerzne a prehadzuje na subemerz, málo svetla?
0 25.11.2018 15:28 Marcelko [-3] - Rostliny Od 14.11.2018 mam "Hygrophilu species red" kupenu cez
www.rostlinna-akvaria.cz/… a prave vyzera takto.
Co sa to s nou deje a co jej chyba? - listy deraveju a rozpadaju sa.
Starší reakce
Tahle kytka ti bettarko úplně zaroste, možná i roztrhne
No, bude to ON, tedy ten ancák.
Já tedy nevím, ale mně spíš připadnou obroušené od ancistruse. Pořídila jsi mu docela drahé krmení.
Tady pomůže jen radikální řez.Znovu založení nádrže,jinak se budeš trápit dookola.Vypustit,rostliny vyhodit,pokud chceš použít stávající štěrk,tak pořádně proprat a dát do trouby propéct.To i v případě nového štěrku.Pořádně vydesinfikovat nádrž Savem.Až budeš dávat štěrk zpět tak žádné hnojiva,hlínu ,jíl-čistý štěrk.Napustit vodu a tiše se na bednu dívat 7dní.Koupit nebo vyškemrat Vodní mor a zasadit do zadních rohů ,po 4-5 ks.Pokud se další týden nebude nic dít,můžeš pustit ryby event.doplnit rostliny.Celou dobu od začátku puštěný filtr.Ještě jednou :do dna žádný sajrajt,čistý štěrk,do vody žádná tekutá hnojiva.Na to je dost času.Ty rybky vykoupat vTripaflavinu myslím ,že se to tak jmenuje,nebo zrnko Hypermanganu.To jsem nikdy nedělal.
Starší reakce
Jasne, to je v návode. Ja môžem použiť aj vodovodnú, ta ma 0 a nepotrebujem ani destilku. Nebavíme sa ale o teste, ale o fosfore a limnophile. Ja som týmto meraním mal 5+ mg/l
U JBL testu na PO3, můžeš odečítat i vyšší hodnoty, viz návod:
Pokud dostanete při měření tmavší barvu než je na škále, nařeďte vzorek
destilovanou vodou a porovnejte znovu.
Dle použitého ředění znásobte odečtenou koncentraci:
5 ml vzorku + 5ml destilované vody výsledek 2x
2 ml vzorku + 8ml destilované vody výsledek 5x
1 ml vzorku + 9ml destilované vody výsledek 10x
Měl jsem tehdy strach, ze je tam uz ryb moc. Tři druhy zivorodych rybek, z toho dvoje docela velkého vzrůstu. Při pročítání fóra jsem se rozhodl pro velkou redukci.
Pomohlo by opětovně je do akva vysadit? Máme jedno 25 litrove akva, kde žije pávcat asi stovka a všechno tam roste jako o závod.
Zbavil jsi se pávčat, všichni na ně nadávají ale jsou to nejlepší výrobci komplexního hnojiva.
Dekuji za rady. Zkusim nektere vyuzit pri upravach pece o akva.
Jako filtr používám jen akvacit s čerpací hlavou. Snažím se poslední měsíc důkladněji odkalovat a co 3 týdny trochu vyždímat filtr. V něm je pokaždé dost bince. Od minulého týdne jsem na výtok z čerpací hlavy přidal hadici pro zeslabení proudu - na krátké koncovce se dělala ruducha.
S tým fosfórom som si neni istý. Mne takto limnophila občas vyzerá, ale fosfor bežne meriam mimo rozsah JBL testu (vela)
Zaregistroval jsem řasy, tzn. organické znečištění, a nedostatek fosforu.
Doporučím obecná opatření pro zvýšení čistoty a filtraci přes aktivní uhlí. Pokud to nebude stačit, pak KH2PO4 - dihydrogenfosforečnan draselný.
Mne takto reaguje na "vyhladovanie". Stačí aby som významne navýšil krmné dávky a za 3 týždne krásne nové zdravé nasádza. Obdobne je to pri pretrhaní a ponechaní množstva krmiva. Je dosť pažravá a keď sa rozrastie na kapacitu dodávaného krmiva, takto živorí.
Málokto si ale uvedomuje, že s krmivom denne dodávame aj CO2.
Posílám aktuálni fotky z akva. Vlastně neroste skoro žádná rostlina nijak překotně. Pistia na hladině, egeria ba ani ruzkatec, který jsem uz dal pryč. Je možné, ze po redukci počtu ryb chybí NO3 a moc svítim? Je možné dat k světlu co používám regulátor?
Ptám se hlavně proto, ze limnophila postupně přestává rust, pak ubývá a poslední dobou ji pravidelně musim jednou za čas dosazovat z přebytků od kolegy. Vždyť bych přeci mohl být soběstačný =(
Závěrem se omlouvám se kvalitu textu, jsem líný a pisu rychle z mobilu.
Test Dajana 3v1 - ph 6.5, KH 3, GH 9
BEN-TEST pH 6.8
Podle těch fotek žádný problém nevidím. Limnophila vypadá zdravě.
No když k tomu napíšeš "papírkové testy", my už si domyslíme, jak asi jsou přesné.
Prostě co víš, to zdokumentuj.
Doplním foto do neděle. Jake další info by bylo ještě potřeba dodat? Rozbory vody presne nedělám, k dispozici mam jen orientační testy papírkové a to asi není nic moc.
Mrkl jsem na Tvoji prezentaci. Není aktuální a chybí fotky problému. Takto Ti sotva někdo poradí.
Po poslednom zostrihaní pred dvoma dňami to vyzerá, že ten povlak (pravdepodobne rozsievka) sa už nerozširuje. Asi pomohlo to pridanie svietenia. Na pogostemone zatiaľ ostáva, ale ten budem strihať až v neskôr v budúcnosti.
Dusík som zatiaľ nemal možnosť premerať, ale vyzerá to ako najpravdepodobnejšia možnosť. Otázne je, či mám alebo nemám zatiaľ meniť vodu - pri výmene dodám NO3 z pitnej vody alebo vylejem to, čo naprodukovali rybky (bez merania neviem, čoho je viacej). Keďže sa mi začali trieť apistogrammy, nechcem zbytočne zvyšovať NO3 hnojením ani ich veľmi rušiť častými výmenami vody. Takže budem sledovať a reagovať nejako intuitívne a keď sa mi podarí dostať do akvaristiky, tak kúpim test alebo niečo s dusíkom (asi by som najradšej skúsil PMDD s KNO3).
Tú Limnophilu by som neriešil - trocha rozsievok na starších listoch nie je podľa mňa nič, čo by za riešenie stálo.
V druhom prípade súhlasím s drvi, môj tip je rovnako deficit dusíka (aj keď ďalších možných dôvodov je samozrejme mnoho).
Koukala jsem na tvoje akvo a napadlo mě: měřil jsi teď někdy NO3? Mě se zdá, že rostliny nemají dost makroprvků, zejména když máš ve filtru pohlcovač dusičnanů. Většina hnojiv (ten Plantamin, nebo co to tam dáváš) makroprvky většinou neobsahuje, tedy neobsahuje dusík ani fosfor. Kup kapkové testy (ne papírky!) jestli je nemáš a proměř si vodu. Pak zas budem chytřejší.
Mám dva problémy s rastlinami:
1) Limnophila sessiliflora má stále na niektorých miestach hnedý povlak - nové časti sú krásne zelené, povlak sa objavuje len na starších častiach. Podobne je to s pogostemonom erectus. Skôr si myslím, že to bude nejaká riasa. Povlak ide mechanicky (šúchaním) odstrániť, ale ide to ťažko. Inak uprostred "trsu" limnophily je húšťina nových koreňov (aj vysoko nad substrátom) a žlté listy (predpokladám, že nedostatok svetla z dôvodu zatienenia). Zatiaľ to riešim prestrihaním, ale tie "škaredé" časti idú postupne nižšie a nižšie. Čo to môže byť podľa vášho názoru?
2) Ceratophyllum demersum (ktoré som inak v nedeľu zredukoval o 80-90 % na len pekné časti) sa mi opäť mení. Okrem pekných/zdravých/zelených častí sa postupne objavujú časti, ktoré tvrdnú, lámu sa a strácajú zelenú farbu (minulý týždeň mi takto odišla väčšina ceratophylla). Odhadujem, že by to mohli byť príznaky nadbytku vápnika vo vode (vysoká tvrdosť vody), ale celkovú tvrdosť podľa DTS odhadujem na 12, max. 14 °dH. Podozrievam však aj hnojenie (Tetra PlantaMin), s ktorým som nedávno začal. Pred ním sa darilo ceratophillu lepšie a na iných rastlinách nevidím viditeľné zlepšenie po začaní hnojenia, preto idem toto hnojenie vysadiť. Špekulujem aj, či by za zhoršením stavu ceratophylla nemohlo byť to, že som postupne k nemu dal odrezky limnophilly (aby pustili korene a aby pomáhali ako ďalšia žijúca rastlinná zelená biomasa) a obe rastliny by sa nemuseli spolu znášať. Čo by to mohlo byť podľa vás?
Starší reakce
Neřeš to. Živé věci nejsou nikdy dokonalé.
Zdravím, pozoruji v akváriu celkem 3 problémy s rostlinami. První je zdokumentovaný na fotografii - jde o Echinodorus Frans Stoffels, na kterém (na všech) pozoruji ostré díry v listech, někdy kulaté, někdy přesně podél žilnatiny. Na mladých i starších listech. Konkrétně na fotografii je mladý list nové rostlinky ze stvolu. Při pohledu je člověk musí hledat, ale jsou tam.
Podle mě nedostatek draslíku, doražený nějakým šnekem, co myslíte?
Další věcí jsou zvlněné kraje listů Alternanthery reineckii (jsou vážně nádherné, jen asi ne zdravé), současně mám pocit, že i Echinodory se kroutí trochu více než obvykle (u jednoho mladého jsem i viděl list s neobvyklým tvarem banánu), viděl jsem i malé vrchní lístky Variabilky a jsou docela pomuchlané. Současně pozoruji u jedné Pagodule rozpad ulity od špičky.
Házím to všechno do jednoho pytle s nedostatkem vápníku v akváriu, odpovídalo by to?
Třetí věcí je hromada hnědých teček na corymbose, od kterých postupně listy uhnívají. Je těsně u topítka a žádná přilehlá rostlina podobné známky nejeví. Ta kytka beztak půjde pryč, jen by mě zajímalo, co to může být (kromě toho topítka, jestli něco).
Vše se týká nádrže Krevetkárium I.
Starší reakce
Ve vstupní vodě máš poměrně málo dusičnanů (13mg/l) hodně vápníku a málo hořčíku. To že hydrohila ztrácí spodní listy je normální a když u světla žloutnou až růžový je taky v pořádku. Pokud ti bioflor nepomohl což je vlastně draslík a mikroprvky tak bych zkusil PMDD kde je KNO3 kde je draslíku i dusíku dost.
akvarijni-hnojivo.cz/… www.rostlinna-akvaria.cz/… U hygrophil je to celkem nevyhnutelné, když mají spodní listy méně světla. Smrky taky odspoda vyholují a není to nic špatného.
Ale pokud bys mermomocí chtěl cíleně hnojit, zkus draslík. Běžně se používá síran draselný (K2SO4), může být i chlorid draselný (KCl).
0 30.10.2018 10:41 Bowerman Ahoj, můžu opět poprosit o radu? Moc se nedaří mým kytkám, hlavně Hygrophile. (což mě překvapuje, měla by to být úplně ta nejsnáze pěstitelná rostlina). Rozpadají se jim celkem dost listy viz fotky v prezentaci. Nevím čím to je, myslel jsem si, že to je málo živinami, tak jsem začal lehce 1x za týden při výměně vody přihnojovat Bioflorem, ale nepomohlo to. Mám za to, že je to asi vodou, hodnoty jsem nikdy neměřil, mám jen údaje z vodárny -
www.smv.cz/…
Asi bude ta voda dost tvrdá, cryptokorynám se vcelku daří.
Co s tím? Jsem úplný začátečník...Díky za radu.
Myslim ze je to vysledek prekrmovani a taky moc zivin v pude. Dno mi vlastne shnilo. Ted je vse ciste a pribudou nove rostlinky takze se to snad spravi.
To akvarium je moc male takze to neni jednoduche a navic to pritel prekrmuje. Kazdopadne dik ted uvidim jak to pujde dal.
petulka napsala: Duvod sinice byl podle mne prekrmeni a hnijici dno. ... pridala trochu stare vody.
Tak s tou starou vodou jsi sinice už jistě "nasadila".
Sinice přicházejí a odcházejí podle neznámých pravidel. Záruka není asi žádná a nikdy.
Ale přece jenom se mi zdá, že sinice - na rozdíl od bakterií a řas - závisejí taky na náhodě. Zárodky nejsou tak všudypřítomné a někdo ji nemá prostě jen proto, že ho žádná nenavštívila. A naopak je možné si ji přivléct a těžko se jí dokonale zbavit, přestože podmínky jsou odlišné.
Konkrétně: Měl jsem letos sinici ve velkém akváriu, a s rostlinami (očištěnými nejen v proudu vody a vykoupanými v hypermanganu) jsem si ji spolehlivě zavlekl do čtyřech nově založených experimentálních akvárek. A tehdy jsem víceméně náhodou teprve přišel na to, co tu moji konkrétní sinici spolehlivě ničí: pH < 6.0.
Duvod sinice byl podle mne prekrmeni a hnijici dno. Dno jsem vymenila pridala trochu stare vody. Jen na tech rostlinach ta sinice trochu je. Tak nevim.
Sinice se vrátí vždy, když bude mít dobré podmínky.
Jediná cesta je soustředit se na rovnováhu v akváriu a prosperující rostliny. Rostliny bych klidně vrátil.
Ahoj daji se vratit zpatky rostliny napadene sinici? Dukladne jsem je proplachla a znovu zalozila akvarko. Planuju koupit nove rosrliny ale nektere bych tam chtela vratit ale nevim jestli je sinice znova nenapadne.
Podľa mňa nejaký druh ruduchy
www.horacovoakvarium.cz/… ale neviem to iste. Ja to mam na anubiase a staršich listoch amazonáča.
Přidat reakci
1 ...... [23] ...... 201
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 163131x