Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Co se to děje s rostlinami?

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Problémy s rostlinami 

Přejít na předchozí stránku 21 Přejít na další stránku   1  
Co se to děje s rostlinami?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.01.2019 20:52 Muž ZDRI [1415] Re: Maq
...neodolatelná pro okružáky...
Vítej do klubu pivo
Při zakládání velkého akvárka jsem pracně zasadil celý in vitro kelímek, a že s tím bylo piplání. Chytily se, začaly růst, ale jakmile se po nádrži rozlezli okružáci, sjeli to během chvilky jak králíci zelí. A u kolegyně totéž. A to se na šneky specializuje a jiné (zdravé) kytky jí nikdy nežrali. Do třetice, úplně stejně dopadl kolega, kterému se u mě líbila, objednal také a do poslední chvíle mě přesvědčoval, že malí okružáci přeci zdravé kytky nežerou...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.01.2019 20:34 Maq Re: rtomecek
Něco jsem se natrápil konkrétně s touto rostlinou, mám ji v prstech...
Ona je křehká a citlivá na poškození, kořenů i stonků. Je plná dobrot, takže je to jedna z mála rostlin neodolatelných i pro okružáky. Tím spíše pro mikroby.
Maličké trsy in-vitro se liší v míře poškození kořenů a stonků při manipulaci. Zbytky výživného gelu situaci zhoršují. V nejbližším okolí takových trsů, a tím spíše v jejich kořenech, se odehrávají vražedné věci. Masivní invaze hub a bakterií, lokální hypoxie.
Může se stát, že ty "lepší" trsy přežijí, ale raději spíše počítej s tím, že je to jen časový posun - jeden dřív, druhý později...

EDIT: Popisované potíže jsem měl i v akváriích, kde byl normálně nepředstavitelný nedostatek živin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 20:32 Muž rtomecek [0] Re: larix
Fotka k příspěvku Uff, a to jsem si myslel, ze se mi celkem dari. :(

Pro jistotu sem davam jeste jednu fotky te "druhe pulky" kytky, o ktere jsem si myslel, ze se ji dari. Omlouvam se, ale nejsem si jist, zda ti presne rozumim. Ta kytka odumira z nadmerneho mnozstvi zivin ve vode? A protoze ta "druha" ma silnejsi koren, ustoji tu prehnojenou vodu a vypada lepe?
Jestli ano, resenim by tedy bylo vymenit vodu a ubrat na davkovani hnojivem, je to tak?

PS: jedna se o jeden kelimek in vitro, doprava byla osobni
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 20:11 Muž larix [1420] Re: rtomecek
rtomecek napsal: Co me ale zarazi, ze ta sama kytka o kousek vedle uplne v pohode. :(
Ak myslíš tou "uplne v pohode" kytkou tú na fotke, tak tá rozhodne v pohode nie je. Tie lokálne rozdiely sú podľa mňa spôsobené rozdielnou mierou čerpania živín z dna (mohutnosť koreňového systému), teda ak je prehnojená voda, korene v rôznej miere dodajú kritické množstvo ďalších živín.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 20:10 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: rtomecek
Nezamrzla trebárs pri preprave?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 19:50 Muž rtomecek [0] Re: larix
No na 100% si jisty nejsem, ale podle me odumrely zespoda. Co me ale zarazi, ze ta sama kytka o kousek vedle uplne v pohode. Skoro jako by tato nemela dostatecny prisun zivin, spatny proud. Coz je presne opak toho, co pises. No uz dva dny googlim a hledam, ale vubec nic konkretniho. :(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.01.2019 19:27 Muž larix [1420] Re: rt
Keď sa nedá odlíšiť, či najprv odchádzajú mladé listy, staré listy alebo stonka t.j. nekrotizuje celá rastlina súčasne, nejde o deficit ale toxicitu živín (prehnojenie). Takže odporúčam intenzívne výmeny vody a pozrieť sa na dávkovanie hnojív (vrátane dna).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 19:03 rt – Ammania sp. Bonsai
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravim,

chtel bych zkusenejsi pozadat o radu. Na prvni fotce je "bonsai", ktera nalevo od kamene pomalu odchazi. Pritom napravo uplne OK. Na druhe fotce je detail. Je tam videt i plisen na korenu, ktera by ale podle vseho mela byt neskodna a zmizet sama. Akvarium je tyden zalozene, ostatni kytky se tvari OK, hodnoty PH 6,4, NO3 40, NO2 0, substrat Platinum Soil Powder.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   27.12.2018 14:42 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Cyklohentán
Je tu něco jako atlas rostlin a stačí se podívat na fotky. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2018 14:36 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: vaclav
:) Ďakujem. To rád počujem
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2018 14:21 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Cyklohentán
Při dobrém růstu je to normální počet. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2018 14:01 Muž Planorbella [643] Re: Cyklohentán
Fotka k příspěvku Možná je v akváriu moc živin/CO2 a pak zvětšuje plochu listů.Nebo nějaká genetická vada která se objevila až teď?
Mě zase orchidej vyhání na té laťe dva květy z jednoho očka
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2018 13:54 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybami – Rotala rotundifolia
Fotka k příspěvku Čo to... Moja rotala rotundifolia má na jednom poschodí tri listy... Ako je to možné? Najprv to bolo ok, 2 listy na poschodí, ale najnovšie prírastky majú 3 listy na poschodí :-P Neviete čo by to mohlo spôsobovať? coze
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -2   23.12.2018 20:33 Muž MichalV [327] Re: Maq
(3) alebo použiť výživné dno, ktoré je už vyzreté a nebude tak bujaro reagovať po zaliati.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.12.2018 19:53 Maq Re: dandyddt
dandyddt napsal: je koberec pořádně hustý a začnu pomaličku přidávat vodu, každý den tak 2 cm ... ... ... jak tomu předejít, nebo spíš když už to nastalo, jak to zachránit?
Napřed je pěstuješ emerzně, v tom vlhkém substrátu je spousta živin a namnoží se mraky mikrobů. Aerobních i anaerobních. Pak pomaličku přidáváš vodu, a ti mikrobi i se svými toxickými metabolity pomaličku stoupají až nad úroveň dna. Takže rostlinky jsou v tom koktejlu utopené celé, a to už nezvládnou.
S tím bouřlivým rozvojem mikroflóry jsem se setkal taky, když jsem svého času zkoušel "suchý záběh". Bylo tam strašně moc amoniaku; víc jsem toho tenkrát změřit neuměl. Podle mě suchý záběh z těchto důvodů není dobrá metoda.
Předcházel bych tomu dvěma způsoby:
(1) V jednom akvárku bych nechal semenáčky narůst nasucho, a pak je přepíchal do druhého a hned zalil vodou a začal filtrovat.
(2) Anebo bych - pokud nejsou dvě akvárka - nepřidával vodu pomaličku, ale rovnou do plného stavu - tím se to svinstvo hned naředí - a hned začal filtrovat, nejlépe přes zeolit a aktivní uhlí. A ovšem měnit vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2018 19:51 Muž dandyddt [5]
díky Všem za rady a postřehy, tak jsem zase o něco chytřejší
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.12.2018 18:07 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: dandyddt
V akváriu musí být 100% vlhkost a nejlépe do toho ještě pouští vodní mlhu. Potom ten přechod pod vodu nebude tak drastický. :-) www.youtube.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2018 17:46 Muž erik1982 [23] - rastlinneRe: Planorbella
Ja si skvor myslim ze tie rastliny zo semena asi z alli niesu vodne.Nevedia sa adaptovat pod vodou.Tak ze skus nasadit normalne kobercovky:HC,MC,eleocharis parvula atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2018 14:56 Muž Planorbella [643] Re: dandyddt
Měnit vodu.Proplachovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2018 14:52 Muž dandyddt [5] Re: Maq
a jak tomu předejít, nebo spíš když už to nastalo, jak to zachránit?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.12.2018 21:51 Maq Re: dandyddt
Ze semen a klíčících rostlin se vyplaví velké množství organických živin. Ta bílá mlha je bakteriální zákal; houby jsou tam nejspíš také.
Protože je vody minimum, nehýbe se, tak ta polévka je příliš hustá. Hypoxie. Doslova ty rostlinky udusíš; a taky otrávíš toxickými produkty těch mikrobů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2018 18:43 Muž Planorbella [643] Re: dandyddt
Možná to bude nějaká plíseň a tu rostlinu udusí.To dno je čistý písek?Sterilizuješ ho?Dal bych tam nějaké malé šneky třeba levatky, okružáky, kružníky–na to aby případně propukající zárodky snědli.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2018 18:11 Muž dandyddt [5] – co se děje s rostlinami ? :-)
Ahoj
mám tento problém:
když zakládám nové akva tak dám dno, na dno nasypu semínka když kytky vyklíčí a začnou růst, počkám cca měsíc než je koberec pořádně hustý a začnu pomaličku přidávat vodu, každý den tak 2 cm když je akva dolité tak do třetiny, zasadím stonkové rostliny a akva dopolním vodou. Po cca 10 dnech se mi nade dnem začne tvořit joko by mlha, jak bývaly nebo asi ještě i bývají na diskotéce a pak mi ty kobercovky chcípnou. Stalo se mi to už 3x za posledního půl roku, má s tím někdo nějakou zkušenost? Díky za každou radu. Předem podotýkám, že nevím jak se ta kobercovka jmenuje páč je to z číny, ale když se mi podařilo ji vypěstovat v druhém akvárku pod vodou, tak tam roste v pohodě ..... díky za každou radu a hezké svátky Daniel
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2018 15:59 Ema5 Re: drvi
OK, díky. Jinak písek je kupován z veřej. akvária v našem city.. Rybce dám dietu :), rostliny pořídím. Akvárium je cca 1,5měs. založené. Co se týká výměny vody, již neměním denně, ale po 5ti dnech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.12.2018 15:27 Žena drvi [2894] Re: Ema5
Šneci zdrave rostliny nežerou,jen likvidují odumřele části rostlin. Je jich tam podle mě tolik jen proto, že moc krmíš. Ja bych vytrhala odehnivajici rostliny ( všechny které nerostou),nahradila je spoustou jakýchkoli nových, zdravých rostlin - nějaký akvarista z okolí tě určitě podaruje. A na tyden bych přestala úplně krmit. To betta v pohode vydrží.
Jak dlouho je to akva založené? Vypadá to dost čerstvé, tak nezapomínej na pravidelně výměny 1/3 vody.
Jo a to bílé dno taky vypada dost podezřele, pro jistotu zkus udělat test -trochu těch kaminku do octa, jestli nešumí. Jestli šumi, je tam příměs vápence a v tom ti těch kytek moc neporoste.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2018 14:29 Ema5 Re: drvi
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku dno je říční písek.. plovouček už moc není, buď to odešlo samo, nebo dnes já vytahala ty pahýlky, co zbyly. Nevím,zda za to nemůžou i ti šneci?, že tam na těch rostlinách byly, na jedné i 2-3 šneci.. patrně to požírají, nevím čím to.

S těma fotkama to je horší, nedaří se mi to dobře nafotit.. něco pošlu:)

k fotkám: první fotky jsou staré 3dny zpět. Kdy tam ty rostliny ještě nějak vypadaly, měly lístky. Poslední fotka z řady je aktální. Tj. už tam nemám ty rostlinky, vyndala jsem je, neb zbyly jen pahýlky a i ty byly už uhnilé :/

Fotka č. 3 - ta rostlina vzádu, žebříkovitá.. ta mi právě celá odešla. Postupně upadaly části a nebo to pojídali přímo na rostlině šneci. Zbyly jen tyčky, které byly místy i nahnilé. dnes jsem to celé vyndala.

Svícení: od cca 16h do 22/23h denně.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2018 14:26 Žena drvi [2894] Re: Ema5
Tak jako první mě napadlo, jestli ty plovoučky nestíní moc ostatním rostlinám hmm , Anubias je na světlo méně náročný, tomu by to vadit nemělo. Jak silné světlo používáš a co to je x hodin? Nechceš přidat fotku nádrže? To by asi pomohlo, aby člověk mohl odhalit příčinu problému.
Jo a ještě, jaké máš dno?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2018 13:17 Ema5 Re: drvi
akvárium 30l, 1x betta, šneků cca 15ks. Rostliny aktuálně jen 3druhy, plovoučky, anubis a s velkými listy jedna. Zbytek šlo zas do háje, byly vhodné pro začátečníky, nenáročné. Voda má v pořádku No2 i No3, dělala jsem testy několikrát. Svítím x hodin denně. Nonstup běží topítko 27C a filtrace.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.12.2018 13:15 Žena drvi [2894] Re: Ema5
Musíš nám dát víc informací o akváriu, jak je velké, kolik tam je ryb, kolik rostlin, teplota vody, údržba, osvětlení...píšeš, že je tam spousta šneků, to by znamenalo, že asi moc krmíš. Takhle těžko říct...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2018 13:11 Ema5 – Rostliny - nedaří se
ahoj, mám probém s rostlinami v akváriu. Mám již po 3druhu rostliny. Měla jsem rostliny nenáročné, vhodné pro začátečníky. Již mi odešel 3tí druh. Postupně jim opadnou lístky nebo jsou obsypané šneky a zůstanou jen pahýlky. Co s tím? V čem je problém?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2018 20:29 R Muž romant [27987] Re: hunti
Jedná se o tzv. internodiální kořeny a tedy znak prosperity daný rostliny a jak psal kolega, ani s tím fosforem(se kterým není radno si moc zahrávat) si nepomůžeš, prostě je to normální.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   21.12.2018 20:26 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: hunti
Někdo tvrdí že přidáním fosforu se ty náhodné kořeny omezí. Já bych řekl že to moc nefunguje. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2018 20:22 Angus68 Re: hunti
Buď za to rád ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.12.2018 20:09 Muž Amatértom [514] - CichlidyRe: hunti
To je u stonkovek naprosto noumaní. ;-) Jinak to nebude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2018 20:08 Muž hunti [4] – Kořínky jdoucí ze stonků
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravím, mám dotaz ohledně kořínků. Mám nově založené akva cca týden. Některé rostliny vyhazují kořínky ze stonků, vypadá to dost nevzhledně.

Je v něčem chyba, nebo je to normální? Nemám např. rostlinky zasadit níže do substrátu?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2018 09:57 Muž Robin151 [11] Re: Maq
No ja mam akvarium pul roku a vse ok zezacatku malo rostlin sokoupil jsem nove rychle rostouci stonkovy limnophila seslisflora a egeria densa a jeste plovoucku ceratophylum myslim a kytky rostly pak jse tam objeviloneco hnedeho na tech limnphilach predevsim pod plovouckou
rikam si neco neskodneho ted tyden akva jsem nemohl hlidat a polovina limnophil na odpis a egeria uz od zacatku nevypada dobre ale je to pouze muj postreh
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2018 22:15 Muž hubipv [13]
Děkuji Afc1886, Magovi a nakonec i MichalIV za pomoc! palec Zkusím tedy srovnat ty makroprvky a pokud to nepomůže, zaměřím se na ty rozsivky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2018 22:03 Maq Re: Lasse79
Co zatím vidím jsou takové neurčité problémy. Asi se rozbíhají řasy a nějaké nerovnováhy v obsahu živin. Je to celkem normální vývoj, pokud akvárium nezakládá zkušený praktik. Neplaš a s nějakými potížemi počítej.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2018 21:40 Muž Lasse79 [38] Re: Robin151
Na začátku jsem měl jen jedno světlo a problém nebyl,rostliny byly krásně zelené. Přikoupil jsem druhé světlo a hnědne to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2018 21:25 Muž Robin151 [11] Re: Lasse79
Stejny problem mam ja akrot mi prišlo že mi rostliny hnědnou nejvice pod plovoucimi rostlinami tak jestli nemaš malou intenzitu světla ale ja to taky teprve testuju takže nezaručuju že to bude tim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2018 21:16 Muž Lasse79 [38] – Hnědnutí rostlin
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravím,mám problém s rostlinami.Cca po 3týdnech od založení mi začali hnědnout rostliny.Nové listy jsou krásně zelené a spodní hnědnou.Některé rostliny mají hnědé listy a začínají být průhledné.Z rostlin to setřít nejde. Info o mém akva v mé prezentaci.Svítím od 9:30 do 17:30.
Tydně měním cca 1/3 vody. Začala se mi objevovat hnědá řasa. Po přidání rostlin a 2ks Neritin
to vypadá,že se to zlepšuje. Ale rostliny moc neprosperují :-(
Nevíte někdo čím by to mohlo být? Díky za každou radu.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2018 21:13 Muž hubipv [13]
Mag, Michal:s makroprvky právě bojuji již dva mesice. Už několikrát se mi stalo, že jsem měl N a P na nule a nyní laboruji kolik čeho přidávat...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2018 20:55 Muž Tom384 [54] – Neroste to
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj, pred dvema mesici jsem vymenil dno. CCA 2cm stare dno od rateje a na tom cerny kremicity pisek. Po vymene vsechno roslo jak o zavod a ja vyhazoval ruzkatec po kyblech. Po dvou mesicich se asi vycerpal nejaky prvek. Ruzkatec castecne opadal, eregia ma pruhledne listy a cryptokorynam zacaly hnednout listy, delaji se na nich diry a jsou takove deformovane. Dokazali byste poradit co mym rostlinam chybi?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2018 20:55 Maq Re: MichalV
O rozsivkách to konkrétně nevím. Ale miniorganismy všeho druhu si určitě přijdou na své.
Ale myslím že rozumím logice Tvého dotazu a možná na tom něco bude. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2018 20:43 Muž MichalV [327] Re: Maq
môže nedostatok makro (hlavne dusíka), následné presúvanie živín zo starých listov (v tomto prípade spodky stonkoviek), ich rozpadávanie a uvoľňovanie viazaného uhlíka spôsobovať rozsivky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.12.2018 20:35 Maq Re: hubipv
Rozsivek je hodně druhů. Teprve pod mikroskopem uvidíš, proč patří do jedné skupiny.
Většinou v přírodě i v akváriích rychle přijdou a rychle zase odejdou. Proto se nepokládají za vážný problém.
Rozsivky přisedlé na rostlinách škodí spíš druhotně, protože okolo nich se rády usazují další mikroorganismy - houby, bakterie a řasy. Ty už rostlinám škodí víc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2018 20:16 Muž hubipv [13] Re: Maq
To že jdou setřít, jsem se dočetl v článcích o rozsivkach... :-) Navíc když porovnám příklady fotek rozsivek na ruznych web. strankach, tak není vůbec podobná tomu, co mám v aq...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.12.2018 20:02 Maq Re: hubipv
Rozsivky nejdou setřít. (To jsou ty co mají tu křemičitou schránku.)
Sinice jsou mazlavé, snadno je setřeš, těžko se jich zbavíš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.12.2018 19:41 R Muž afc1886 [14681] Re: hubipv
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2018 19:40 Muž hubipv [13] Re: Maq
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku To, co mám v aq je tedy sinice? Děkuji za odpověď.
 

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [21] ...... 200

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 161573x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/8369?od=1001