Co se to děje s rostlinami?
Co si pod stromeček nadělit něco jako Twinstar 60B?
Tak já mám na výšku akva taky 30 cm ale mám tam světový světlo. Ale mám v plánu si poridit větší led trubici a s ní to snad bude lepší

Mám ho v Mazlíkáriu, je tam dost silné světlo a nízká hladina (jen 30cm). Roste "jako blbé". Je z Invitalu, normálně květináček. Přišel ho obrovský trs. V Utopencích je na něj u předního skla opravdu málo světla a tam se mu nelíbí. Zmenšuje lístky až odejde úplně.
Není náhodou Monte Carlo náročná rostlinka? Ta se mi vždycky líbila ale jelikož sem začátečník tak by mě asi štvalo ji zasadit a pak vidět jak se jí nedari

Nám dle vodáren teče tvrdá (Kárané), ale tím, že je to prastarý dům s ještě staršími trubkami, dala by se krájet. Z vodovodu mám skoro 20dkh... v akva s dragonstonem dokonce 23dkh.
Jedou mi tam opravdu výborně
cryptocoryne wendtii tropica i green,
lomariopsis lineata je výstavní,
vallisneria
sagittaria subulata,
kosokvět
Anubias barteri nana
okřehek
růžkatec
monte carlo
Bucephalandry rostou velmi pomalu, ale nechcípají
Jávský mech jde celkem také.
Ludwigia ovalifolia (ta s kulatými lístky, ne podlouhlými "repens").
Moc mi nejdou hygrophily - zkoušela jsem asi 4 druhy, nedaří se echinodorům, crypt. willisii taky nešla, obšíráky ani jiné běžné plevele se mi rozpustí. Limnophyla mi také nešla. Tak snad ti to pomůže.
zkusím se podívat na rostliny do tvrdé vody který by se mi líbily a uvidím kolik mi jich to najde

právě že sem na netu hledal a jak píšeš, hledá se to dost blbě

Edit: Tak pán z vodovodů mi na rovinu řekl že mi to pošle na mail ale že máme nejtvrdší vodu která moc do akvárka není smich není nad upřímnost potlesk uvidím co mi pošle palec
Osobně si myslím, že ty výsledky někde na webu budou, jenom se to tam většinou dost blbě hledá.
Tak zavolej nebo napiš svému dodavateli vody mají za povinnost rozbor sdělovat. Sežeň si rostliny do tvrdé vody tady většinou hnojení moc nepomáhá.

Tak já vím že mi z kohoutku teče hodně tvrdá voda ale prvky nevím. Snažil jsem se najít na netu kde zjistím hodnoty vody ale nikde sem to nenašel.
tak já mám osvětlení setový takže počítám že je hodně slabý. Teď jen čekám jesi na vánoce dostanu světlo co sem si přál nebo ne a pokud ne tak si ho koupím. To setový světlo je malý a slabý, na každé straně má od konce světla ke konci krytu tak 10 cm takže slavě jen osvětluje střed akvárka. CO2 vůbec nedodávám takže to je určitě nízká hodnota určitě. Takže říkáš při výměně vody nic nedoplňovat a sledovat co se bude dít a pak případně dodat hnojivo, železo nebo co bude potřeba?
U mně byla ruducha zapříčiněná Ancistrusy s Thoracaty a špatným prouděním.....i přes sycení CO2

Nejdříve si zjisti, co ti teče z kohoutku a podle toho bych přistoupil k hnojení. Obsah co2 v normálním akváriu bude vždycky nízký, rostliny si ho vyrábí jinak a ty co to neumí nerostou. Nic na úpravu vodovodní vody do akvária nelij jsou to vyhozené peníze.

Příčina je nerovnováha, může to být mezi prvky, nedostatek světla nebo nedostatek CO2, přidávání CO2 vůbec nemusí pomoct, pokud je nějakého prvku nadbytek (např. NO3 ve zdrojové vodě, špatně vyvážené hnojivo a podobně).
A pricinou je co sem tak cetl nizka hladina co2 je to tak? Tak asi budu muset nainstalovat co2 z kyseliny citronove a jedle sody az mi prijde zbozi

Tak přímou aplikaci ustojí tuholisté rostliny, ale také už jsem si anubias spálil.

To ano ale když neodstraníš příčinu tak se vrátí.
A ruduchy se zbavim lokalni aplikaci tekutyho uhliku na postizena mista ze? Pokud se nepletu

Je to na starších listech - chybí něco ze skupiny NPK. Možná všechno. Zelená řasa na skle - málo P. Díry v listech - K. Tradičně je většinou málo N. Nebo nadbytek některého prvku blokuje příjm jiného. Asi budeš muset něco občas změřit.
Když se podívám na ty tečky a okraje listů, tak bych to tipl na ruduchu.
Děravé listy tipuji kalium a tečky mangan? Takže nějaký tensococtail......

Pravidelne jednou tydne menim vodu, dodavam pripravek na upravu kohoutkove vody (aqua safe od tetry) a k tomu jeste zelezo, hnojivo (seachem flourish excel) a dusicnany. Presto mi listy evidentne davaji najevo ze jim neco chybi. Muze mi nekdo poradit co? Diky
Starší reakce
Mně připadá, že se tam dostává málo hnojiva. Problém nastává přesně na opačné straně, než je výtok filtrace, osobně bych zkusil dozadu rozstřikovací rampu, jestli se to nespraví.
Připadá mi, že porost mizí tam kde je nedostatečné proudění vody. Pokud je substrát vyčerpaný, tak rostliny čerpají živiny jen z vody. Bez testů vody si víc netroufnu odhadnout.
Se speciálními substráty nemám zkušenost a nevím, jak dlouho fungují asi si budeš muset vodu trochu změřit, jestli nebude třeba přitlačit na hnojení.

0 21.11.2021 13:46 jirkafar – hnědnoucí listy rostlin




Dobrý den, chtěl bych Vás touto cestou požádat o pomoc s problém s rostlinami v mem akváriu.
Vlastním rostlinné akvárium o celkovém objemu 160 litrů. Toto založené před 7 měsíci. Rybí osádka akvária je: 15x neonka obecná, 3x parmička černopruhá. Svítím od 8:00 do 18:00 hod. Co2 přidávám cca. 2 bubliny/sec. Hnojivo jednou za týden a to: Seachem Flourish - 2,5 ml, Seachem pottasium - 5 ml, Seachem stability - 5 ml.
Co se tyče techniky tak akvárium disponuje:
- externím filtrem eheim professionel 4+ 350,
- osvětlení: Chihiros RGB A901 Plus ( nastaveno 90 procent výkonu)
- Co2 set s reaktorem napojeným na hadici externího filtru s nočním vypínáním
Substrát:
ADA Power Sand, Ada aqua Soil
Co se týče problému, akvárium prvních 5 měsíců krásně prosperovalo, avšak poslední 2 měsíce mi začínají hnědnout listy u kobercové rostliny Micranthemum Monte Carlo. Především na levé straně akvária. Místama jde vidět dokonce i podloží pod rostlinami. Chtěl bych Vás poprosit o radu, čím to může být, popřípadě jaké řešení například hnojivem a co do dávkovaní. Přikládám detailní fotky a předem děkuji za pomoc.
Starší reakce
Já bych si dovolil odhadnout nedostatek dusíku.
Starší reakce
Tropica Aquarium Soil je spíš pro zkušené akvaristy. Čeká tě měření, hnojení, chemie a hlavně testování...
Najdi si, co jsou rozsivky a sinice. Máš tam málo rychle rostoucích rostlin a ten substrát je spíš určený na přidávání CO2, protože snižuje alkalitu až k nule.

Dopbrý den chtěl jsem se zeptat,jak zjistit u rostlinek jaká prvek jim schází?Mám založené akvárium jeden měsíc a rostlinkám se kroutí listy a je na nich hnědý a místy modrý povlak.Jsou to nenáročné rostlinky a akvárium je Lowtech takže nepřidávám Co2 jen hnojení jednou za 14 dní BioFlor Ratai.Co2 jsem přidával ze začátku a oběvila se řasa,tak jsem ho zrušil.Řasa už není.
Děkuji za rady.
Starší reakce
Áno fotku aktualizujem rovnako aj v prezentácii ktorej som sa už dlhšie nevenoval, akvárko vyzerá už dosť inak

testom a celkovo hnojeniu som sa chcel čo najviac vyhýbať, jedine ak niečo všeobecne prihnojiť bez testovania a podobne

To som sa dočítal aj ja na internete, no práveže jediná vec čo viem o vode čo mi doma tečie je že železa tam je viac než dosť , tak mi to nesedelo

zrejme pôjdem cestou čo radí Roger, dám jej šancu nech sa sama pozviecha, a ak nie tak pôjde kade ľahšie

vďaka za odpovede hoši
Jestli ostatní kytky prosperují jak píšeš tak bych to neřešil a dal jí pryč, jinak Ti hrozí akorát to, že se s prvky zamotáš do kolotoče a nebudou ti prosperovat žádné. Být Tebou tak volím jednodušší cestu


Zdravím. Po dlhej dobe sa obraciam opäť s otázkou. Čo prosím vás chýba tejto rastlinke? Všetky ostatné prosperujú a strihať ani nestíham, no lobelia akosi chradne, nové listy tlačí a aj rastie do výšky, no staršie listy sa postupne rozpadajú. Vyblednuté, spriesvitnejú a nakoniec odpadnú, takto opadali už takmer celé stonky rastlinky. Čo jej pravdepodobne chýba? Ďakujem za rady

Starší reakce
U některých kytek mám tohle taky a to mají všeho dle měření dost

Neřeším, hlavně, že vršky vypadají dobře. S řasou mi dost pomohlo vypínání CO2 na noc, ze začátku jsem se bál, jelikož v Č.B. máme velmi měkkou vodu,ale když se to s citem nastaví, včetně lehkého čeření hladiny,je to v pohodě. PH pak tak nekolísá......
Pokud se ti tohle dělá jen na jednom max dvou druzích rostlin tak bych v tom nehledal nějaký nedostatek spíš těmhle typům rostlin nevyhovuje úplně složení vody. Nikdy ti neporoste všechno, co zasadíš, a to i při přidávání CO2 a hnojiva.


Zdravím všechny akvaristy, mohl bych poprosit o vaši, co chybí mé rostlině (stejný problém jako u Alternathera Reineckii Mini). V prezentaci mám veškeré info. Staré listy žloutnou a objevují se v nich dírky. Nové jsou krásné a červené. V akva mám problémy se Staghornem (je vidět na bucephalandře). Předem Dekuji za rady.
Starší reakce
Přečti si nějaký článek o hnojení je několik způsobů jak na to. Potřebuješ dodávat makro živiny a stopové prvky s železem to ale musíš mít v akváriu několika násobně více rostlin a aspoň přibližně si něco změřit.

Teraz som prestala kvoli riase.. Tazke uz to ide mesiac bez fosforu a inych hnojiv, stale ide iba co2
Ty přidáváš jenom fosfor?


Dobrý večer, prosím poradte... Mok eleocharis parvulus je v akvariu asi 2mesiace a az teraz zacal zhnednut... Ide aj co2, bojovala som s riasou, takisto aj rotale sa nedarí... Na fotke hnedu farbu dost nevidno nazivo je to velmi viditelne
Starší reakce
Po založení se rostliny musejí nejdříve "rozkoukat", takže kolikrát vypadají nevábně. Možná vyběhne i řasa. Ne vždy je nově založené akvárium ke koukání. Až si sednou podmínky, tak bude lépe. Je to o trpělivosti a spoustě času.
A teď co vidím. Do tak malého akvária ancistrusové nepatří. Zaslouží si alespoň 100 litrů, až povyrostou, daruj je někomu, kdo má opravdu velké AQ. Navíc jsou nasazeni příliš brzy a ke všemu to akvárium ještě nefunguje. Když už tam jsou, tak jim měň alespoň 2x týdně 1/3 vody. S rybami se vyplatí počkat na dobu, kdy to akvárko bude fungovat - viditelně dobře porostou rostliny, což je tak za 6 - 8 týdnů (nejdříve). I déle, pokud AQ nefunguje.
Nemám dobrý pocit z té bílé drti, která je součástí dna. Dělá na mě dojem vápence, což rostlinám ve dně neprospívá. Odeber trochu bílé drtě, dej do misky a zalij octem, nech působit. Jestli bude šumět, je to vápenec.
Rostliny - echinodorus je emerzní (pěstovaný na suchu), takže ty listy odejdou, pokud budou růst nové, bude to OK. Ty staré odstraňuj průběžně, až budou cca z poloviny špatné. U stonkových rostlin, když je zkrátíš, spodky nevypadají moc dobře, protože se připravují na růst nových stonků (jsou oslabené), takže se mohou zařasit, listy odcházejí...
Kryptokoryny jsou citlivé na změny - reagují rozpadem listů, případně celé rostliny. Pokud zbyde jen oddenek, nevyhazuj - obroste.
Šípatka - pokud rostou nové listy, je to OK. Ty odumřelé odstraňuj.Když se jí bude dařit, tak má cca 30 cm i víc. Nehodí se k přednímu sklu. Přesadila bych jí, až vyroste, teď jí dej čas, aby si zvykla.
Do AQ bych přidala malé šnečky (okružáky, levatky). Jsou to pomocníci - živí se odpadem a odcházejícími rostlinami. Zdravé nedokážou žrát.
A rada na závěr - jeden druh rostlin sázej vždy jen na jedno místo, vypadá to lépe.
Máš ,,mladé,, akvárium a musí si ,,sednout,,. Přidal bych rostlinek a počkal, jak se která ,,odrůda,, chytne...
0 15.05.2021 14:10 Mia1993 – Rostliny
Starší reakce
To máš asi nějaký jiný, než já u mě trojka není.

JBL test

Zajímalo by mě jak těch 3 NO3 měříš.

Dobrá děkuji za radu, upřímně mě to ani nenapadlo, protože jsem měl za to, že když se mi konstantně drží hladina NO3 na 3 mg/l, tak Rotala nebude strádat (ostatní rostlinky jsou v pohodě)

Přidat reakci
1 ...... [6] ...... 201 202
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 164164x