Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Co se to děje s rostlinami?

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Problémy s rostlinami 

Přejít na předchozí stránku 68 Přejít na další stránku   1  
Co se to děje s rostlinami?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2014 11:38 Žena lucie.aqua [511] Re: Marcel G
Aha, děkuji za vysvětlení. Mě jen napadlo, že málokdo zná přesný objem vody v akváriu (zvlášť těch větších) a že by se ta doporučená koncentrace mohla lehce přestřelit. Z toho bych měla právě u hypermanganu strach. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2014 11:35 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: Marcel G
Což pak o to, třeba já bych se do toho pustil hned. Jen je problém v tom, že doma si toho člověk kromě NO2,NO3,NH4, železa v nějakých specifických vazbách a fosforu moc nezměří. Právě charakter a množství těch organických sloučenin, které můžou mít na věci rozhodující vliv, se v domácích podmínkách určuje dost těžko. Vzhledem k tomu, že každá nádrž je jiná, těžko se taky bude nějaký stav reprodukovat. Odkdy jsem bojoval se sinicí, přemýšlím, jak by se to dalo studovat nějak systematicky a smysluplně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2014 11:34 Marcel G Re: lucie.aqua
lucie.aqua napsala: Proč hned lít manganistan do akvária...?Tento postup se používá nejen k tomu stanovení kvality vody, ale zároveň i k jejímu pročištění (přidáváním hypermanganu do akvária se v něm zoxidují prakticky všechny rozpuštěné organické látky). Kromě toho čím větší 'vzorek' vody, tím lepší (přesnější) výsledek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2014 11:30 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: ludvik
Hele pH kolem 7. Taky jsem mival, ale ted mam 6.3 az 6.6 a prijde mi, ze rostlinam to vyhovuje mnohem lepe (nakonec obecne nejlepsi dostupnost zivin pro rostliny by mela byt nekde mezi pH 6.3 a 6.8).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2014 11:20 Marcel G Re: ludvik
Já vím, že to mnohdy není jednoduché. Chtělo by to prostě více akvaristů s vědeckým duchem (a penězi, protože časté testování a zkoumání bohužel také něco stojí), a méně akvaristů, kteří o tom jen diskutují. Dokud se budeme spoléhat jen na názory, tak se asi moc daleko nepohneme. No, aspoň za sebe můžu říct, že se snažím zkoumat, co jde (nebo aspoň dávat dohromady informace, které by mohly pomoct), ale jde to pomalu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2014 11:14 Žena lucie.aqua [511] Re: Marcel G
To je zajímavé, jen si myslím, že tento test s hypermanganem by šel bezpečněji provést odděleně třeba v kádince popř. nějaké sklenici. Proč hned lít manganistan do akvária...?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   12.03.2014 10:59 Marcel G Re: KarlosS
Nijak jsem to neověřoval, ale tipl bych si, že Ratajův test na org.znečištění není nic jiného, než roztok manganistanu draselného = hypermangan, který se používá ke zjednodušenému stanovení ChSK (chemické spotřeby kyslíku) => viz cs.wikipedia.org/… . Hypermangan se v akvaristice používá už hezkou řádku let jako indikátor kvality vody: Obecně se doporučuje vypnout filtr a nalít do akvária opatrně roztok hypermanganu tak, aby po přidané dávce byla jeho koncentrace v akváriu 2 mg/L. Pokud bude mít akvarijní voda i po 4 hodinách růžové nebo světle fialové zabarvení, tak by měla být kvalita vody vynikající. Pokud se ale voda v akváriu po méně než čtyřech hodinách zabarví do žluta nebo dokonce do hněda, tak je kvalita vody špatná (přičemž čím rychleji přejde barva vody do hněda a čím tmavší odstín hnědé bude mít, tím větší je organické znečištění vody). V takovém případě je možné po těch čtyřech hodinách přidat do vody další dávku hypermanganu, a pokračovat, dokud nezůstane voda i po 4 hodinách od přidání dávky růžová. Tímto postupem je tedy možné zoxidovat organické látky v akvarijní vodě a vodu "pročistit".
POZOR: Pro některé citlivé druhy živočichů nemusí být koncentrace 2 mg/L bezpečná !
Podrobnější informace (v angličtině) najdete třeba zde: web.archive.org/… .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2014 10:33 Muž ludvik [1082] Re: Marcel G
Jsem si jenom povzdechl ... to co píšeš samozřejmě vím. Tedy až na to, že Barr už zase má rád čpavek ... Ale uznávám teorii Occamovy břitvy, nejjednodušší řešení je obvykle správné. Spóra je blbá, musí mít něco co jí řekne "jsi správně". A že by to byla nějaká šíleně složitá kombinace tisíce různých faktorů je nepravděpodobné. Problém spíš je, že ne všechny řasy na tom budou úplně stejně ...

Mám rád šneky, mám rád otíky. Nemám rád sterilní akvária. Ale jakousi kontrolu nad řasami bych rád někdy dokázal. Zvlášť některé jsou prostě hnusné.
Problém se mnou je také ten, že chci krásné rostliny ... ale ne obden zahradničit. Dělá mi to trochu problémy fyzicky.

Souvislosti podle ostatních akvárií si dohromady nedám. A to přesně z těch důvodů, co píšeš. Je jich prostě moc. A informace o akváriích nedostatečné a nepřesné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2014 10:20 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Marcel G
mám taky vypozorované, že např. ruduchy, apod. hlavně jedou na organickém znečištění. Chci se proto zeptat nakolik lze věřit testu CHSK od Rataje? Většinou mi to ale potvrdí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 23   12.03.2014 10:04 Marcel G Re: ludvik
Jsou akvaristi, kterým řasy nevadí, a ti by asi řekli, že si s tím příliš lámeš hlavu. Já osobně mám třeba rád, když jsou akvárka čistá a spíše silněji osvětlená, aby v nich vynikla krása rostlin. Kromě toho upřednostňuju rostliny před rybami (více rostlin, méně ryb). Touhle cestou (zatím) kráčím. Záleží tedy čistě na tobě, jaké akvárko chceš mít. O teorii akvaristů ohledně přímé souvislosti amoniaku s přemnožením řas vím, a pokud vím, tak jeden z jejích hlavním propagátorů (Tom Barr) nedávno sám přiznal, že už v tom souvislost nevidí. Já jsem nespoléhal na Toma Barra a ptal jsem se na to přímo některých vědců (algologů), a ti mi samozřejmě tvrdili, že amoniak je prostě jen další živina, kterou řasy samozřejmě s chutí využijí, ale o tom, že by byl nějakým spouštěčem řas, nic nevědí. Řasy podle nich potřebují prostě světlo, živiny, trochu zabordelené místečko k životu a čas. Pokud jde o CO2, tak když jsem těm vědcům říkal, že přidáváme do akvária CO2, tak se docela divili, že nemáme mnohem větší problémy s řasami, protože v přírodních systémech bývá obvykle CO2 limitním prvkem, a i tak se tam mohou řasy bez problémů přemnožit. V našich akváriích mají tedy prakticky všechny předpoklady k úspěšnému přemnožení. Důležitým poznatkem pro mě ale bylo třeba to, že když si vědci kultivují řasy (aby je mohli zkoumat), tak si dělají speciální živné roztoky, do kterých se přidávají různé živiny v různém množství podle konkrétního druhu řasy, který si chtějí namnožit (nakultivovat). A je zajímavé, že do většiny těch roztoků se (kromě dusíkatých látek a fosforu) přidávají i nějaké organické látky, což je prý pro kultivaci většiny "našich" řas důležité. Myslím si, že vědci i firmy, které řasy "pěstují" na zakázku, určitě moc dobře vědí, co řasy k namnožení potřebují. Kdyby řasám stačil pouze amoniak, tak nevidím důvod, proč by jim tam cpali něco dalšího. Řasy prostě potřebují všechny živiny, ovšem nejen anorganické, ale i organické. Je také zajímavé, že některé řasy se kultivují v šeru, zatímco jiné pod silným světlem. Proč asi? Prostě všechno má své zákonitosti. My lidé máme vrozenou touhu si všechno zjednodušovat (vytvářet si zkratky, vnímat věci černobíle, na všechno si dělat škatulky), což je naprosto normální chování (jinak bychom se v tomhle světě prostě zbláznili). No, jenže pak prostě musíme počítat s tím, že spousta věcí nám do našich jednoduchých konstrukcí a představ nebude zapadat (protože prostě něco není černobílé, ale šedé). Akvaristika je toho dokonalým příkladem. Pozorujeme svoje akvárko a připadá nám, že všechno pracuje tak, jak má ... ale přesto máme problémy s řasami. Dokud se na to budeme dívat zjednodušeným pohledem (CO2: přidávám, živiny: přidávám, světlo: dostatečné, voda: měním ...), tak se prostě může stát, že nám bude stále něco podstatného unikat. Někdy to může fungovat, jindy to fungovat nemusí. Co s tím? Zkus třeba přijít na to, co mají akvária 'bez řas' společného. Může za ten 'úspěch' substrát? Může za to filtrace? Čistota vody? Světlo? Když ti někdo něco poradí, a ono to třeba zafunguje, můžeš nabýt zcela mylného dojmu, že se problém s řasami dá vždycky vyřešit daným způsobem. Jenže ono to může platit třeba jen pro tvůj konkrétní příklad => pro tvou konkrétní souhru faktorů. Pokud chceš přijít na to, v čem je zakopaný pes, je nutné podle mě pochopit zákonitosti, souvislosti.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2014 09:21 Muž ludvik [1082] Re: Marcel G
Jsem jenom rejpal ... seber živiny abys neměl řasy a přitom aby rostly rostliny :-)

Nejsem biolog. Ale zatím ze všech různých názorů a teorií vypadá nejlogičtěji ta, co tvrdí, že se sebrat musí jedna jediná živina - čpavek. Omezí to šanci na množení řas ze spór.

Škoda, že u mě to zatím moc nefunguje :-( Hygrophily mají stále díry, vallisneriím se také přestalo nějak dařit. Řasy mám asi všechny druhy. Přidávám draslík (10mg/l týdně) s trochou horčíku, fosforečňany (kvůli GSA - pomáhá to, ale ani 1.8mg/l jí neomezí dostatečně) ... dusičňanů mám 40 samo o sobě (to měřím i ve vodovodu). Přidávám i mikroprvky, ale podstatně méně než dle návodu (profito) - když dám víc, začínají hygrophily krabatět a zakrňovat nové listy. Jenže největší Echinodorus major je na můj vkus trochu průhledný - ale pod kořeny má už 4 tobolky s osmocote. Neměl by trpět ... CO2 dávám, ví bůh kolik přesně, ale dc je světle zelený (pH metr ladí okolo 7, UT okolo 5).
Světla mám dost, podle mě - ke konci cyklu dokonce některé rostliny bublinkují (s podivem občas i cryptocoryny a anubias). A přitom mám přistíněno Salvinií. Ale stejně se Echinodorus leopard nějak táhne nahoru, nevypadá jako na obrázcích. Mám tedy světla málo, nebo moc? 2x54W blízko nad hladinou, cca 250l vody, průměrných 36cm výšky hladiny.
Výměny vody neflákám ... a stejně to otíci a clithoni nestíhají.
Jsem v tom pěkně zamotaný, že jsem se vůbec do alahightech pouštěl.

A potom mě naštve jeden můj známý, který prohlásí "na co hnojit ... mám přeci ryby". Stačí mu CO2.

Mimochodem jak snáší výměnu poloviny vody ryby a rostliny? Měním třetinu a stejně mám takový pocit, že ryby nemají kde plavat a rostliny se musí zlomit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   12.03.2014 09:02 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: amrtin
amrtin napsal: ..."rostliny z vody odčerpají většinu živin, a pro řasy už jich tolik nezbude".Tuhle větu bych pozlatil a vystavil na hlavní stránky všech webů o akvaristice palec

Ja bych tuhle vetu naopak nechal zakopat jak hluboko to jen jde a uz ji nechal spat. Jak se o EI zminil Marcel, jsou zde v prezentacich akvaria hnojena EI, tedy aby vzdy mely rostliny dostatek (coz v praxi znamena prebytek) a vetsinou patri k akvariim s nejnizsim vyskytem ras.

Ze to muze byt take tim, kdo to akvarium provozuje (mysleno vlastne jak), to se nepru ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   12.03.2014 08:40 Marcel G Re: ludvik
ludvik napsal: A teď si tref přesně ten správný okamžik a koncentraci, kdy rostliny odčerpají vše co chtějí řasy, ale zároveň zbyl pro ně dostatek k životu ...Není nutné se do toho přesně strefovat. Živin může zbýt ve vodě (pro řasy) klidně habaděj, a stejně to nemusí vést nutně k přemnožení řas, protože řasy nepořebují k růstu pouze živiny, ale také dostatek světla, zaneřáděné prostředí a čas. A čím více z toho jim omezíme, tím více jim znepříjemníme život. Jak už jsem třeba několikrát psal, spousta druhů řas potřebuje k namnožení do nějaké viditelné podoby (když už nám to začne vadit) třeba i pár týdnů ... a to dokonce i pod hodně silným osvětlením. Takže všechno je o komplexním přístupu k akváriu. Čím více věcí zanedbáme, tím lepší podmínky řasám vytvoříme (a naopak). Já třeba hnojím metodou EI, takže mám živin v akváriu opravdu hodně (řasám by se mělo teoreticky v mých akváriích dařit jako 'prasatům v žitě'), ale přesto se tam s žádnou invazí řas nesetkávám. Osvětlení mám také středně silné, a kromě toho přidávám i CO2, což řasy milují. Přesto to ale není pro řasy příliš vhodné prostředí. Proč? Možná proto, že jim prostě nedám ten 'čas' na to, aby se tam v klidu mohli přemnožit. Každý týden akvárium čistím a měním polovinu vody; kromě toho tam mám pár otíků, kteří mi to taky vydatně pomáhají pucovat. Je tedy jedno, zda se půjde na řasy zleva (přes živiny) nebo zprava (přes údržbu) či přímo (přes světlo). Důležité je vzít jim prostě něco, co potřebují. Toť můj pohled na věc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2014 01:45 amrtin Re: ludvik
To se ale dá,i když né hned,samozřejmě,pozná se to vlastně až v okamžiku,kdy je řasa na ústupu.Ale dá se to praktikovat jen s dostatečným počtem rostlinstva,pak se můžou do akva prát živiny horem dolem a stejně se na řasy nedostane.Já vím,je to hodně nadnesené a je spousta důvodů proč to nemusí fungovat(přebytek jednoho prvku a blokace jiného,...),ale dá se to ;-).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   12.03.2014 01:02 Muž ludvik [1082] Re: amrtin
A teď si tref přesně ten správný okamžik a koncentraci, kdy rostliny odčerpají vše co chtějí řasy, ale zároveň zbyl pro ně dostatek k životu ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2014 00:06 amrtin Re: Marcel G
..."rostliny z vody odčerpají většinu živin, a pro řasy už jich tolik nezbude".Tuhle větu bych pozlatil a vystavil na hlavní stránky všech webů o akvaristice palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2014 13:39 Muž kolzik [3] Re: Designer
aha děkuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2014 13:37 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: kolzik
Ne kazda rasa jde setrit, treba zelena prisedla drzi tak, ze se treba z Anubiasu odstranuje v lazni Savo s vodou 1:20.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2014 12:53 Muž kolzik [3] Re: kolzik
kolzik napsal: pokusím se tedy omezit hnojení a snížit dobu svícení pro začátek a uvidíme jak bude proces probíhat.Jelikož na boj je opravdu hodně názorů vezmu to asi tímto vylučovacím způsobem.

ještě takový doplněk. Řasa by měla přeci jít z listů setřít ale toto je zažrané jakoby do listu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2014 10:21 Muž kolzik [3] RE:
pokusím se tedy omezit hnojení a snížit dobu svícení pro začátek a uvidíme jak bude proces probíhat.Jelikož na boj je opravdu hodně názorů vezmu to asi tímto vylučovacím způsobem.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   11.03.2014 10:09 Marcel G Re: MarekP
MarekP napsal: Když se vyskytla řasa, rozhodně bych přestal přidávat hnojivo. To totiž růst řas jen podporuje. Zřejmě je v akváriu více živin, než stačí spotřebovat ty rostliny, a tak přichází na řadu řasa. Ale důvod může být i jiný.No, myslím si, že tento příspěvek si negativní palce zrovna nezaslouží. Když už se bavíme o řasách a o tom, co je podporuje v růstu, tak musím jednoznačně souhlasit s tím, že řasy potřebují k životu světlo a ŽIVINY (vodu teď pominu). Bez toho by samozřejmě nepřežily. Každý, kdo tedy tvrdí, že množství živin s růstem řas nijak nesouvisí, se mýlí. Souvisí to, a troufám si tvrdit, že hodně. Každý, kdo o tom pochybuje, ať si vezme sklenici, nalije do ní trochu akvarijní vody, do níž právě přidal dávku hnojiva (EI), a nad to dá nějaké silnější osvětlení. Zaručuju vám, že nejpozději do 14 dnů bude voda ve sklenici zelená. Čím více živin do sklenice přidáte, tím dříve se voda "zazelená". A proč k něčemu podobnému nedochází i v akváriu? Protože tam vstupuje do hry řada dalších faktorů, které řasám znepříjemňují život => např. časté výměny vody (zkuste měnit každý druhý den v té pokusné sklenici polovinu vody, a uvidíte, jak tím přemnožení řas oddálíte), řasožravci, kvalitní filtrace, proudění vody, omezení světla (zastínění rostlinami), spotřeba živin rostlinami nebo jejich natažení do substrátu, pravidelná údržba akvária (každým odkalením a očištěním skla a dekorací řasám "zformátujete" disk, takže musí začínat odznovu). Mimochodem, když jsem se ptal jednoho vědce (Roger Bachmann), který zkoumal vliv vodních rostlin na přemnožení řas (viz např. prirodni-akvarium.cz/… ), na to, co podle něj může za to, že v jezerech s vyšším obsahem rostlin nedochází tak často k přemnožení řas, odpověděl mi, že hlavním důvodem je podle něj to, že rostliny z vody odčerpají většinu živin, a pro řasy už jich tolik nezbude. Často se tady (nebo i jinde na fórech) omílá, že řasám stačí asi 1000x méně živin než rostlinám, ale je třeba si uvědomit, že každý systém má své hranice (tzv. úživnost). Jinými slovy, v akváriu se 100 mg/L NO3 a 10 mg/L PO4 se uživí určité množství řas. Když ale toto množství živin snížíme třeba na desetinu, uživí se tam jen desetina původního množství řas. Omezením živin tedy rozhodně omezíme i kvantitativní množství řas. Každopádně (jak už jsem psal) živiny nejsou jediným faktorem, který hraje v přemnožení řas nějakou roli.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2014 09:48 Marcel G Re: Sid
Sid napsal: Kolik "balastu" se nabalilo od včerejška, kdy jsem Kolzikovi doporučil, aby si něco nastudoval o hnědé řase...Snažil jsem se jen o přesnou charakteristiku problému = určení konkrétního druhu řasy, která tazatele trápí. Identifikace "nepřítele" by podle mě měl být první krok při řešení jakéhokoli problému. Druhým krokem pak bude zjistit, jak tohoto nepřítele zkrotit. I k tomu by myslím tazatel našel docela dost informací na uvedeném odkazu (příp. na celých webovkách). A pokud tam někdo narazí na nějaké protichůdné informace o postupu při eliminaci řas, tak to pouze svědčí o tom, že třeba na "hnědé řasy" rozhodně nemůže fungovat jeden jediný zaručený způsob, protože hnědých řas existuje minimálně několik desítek tisíc druhů. Akvaristi se například dost často dohadují o tom, zda na rozsivky platí spíše slabé osvětlení nebo silné osvětlení. Neuvědomují si totiž, že co platí na jeden rod rozsivek, neplatí třeba na jiný.
PS: Nemyslím to teď konkrétně na vás.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2014 09:18 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: romant
romant napsal: Hmm, to by potom ti, jenž provozují metodu El, měli zařasený akvária až hrůza. Obávám se, že v té přemíře živin to nebude. ;-)

A pod tohle se klidne podepisu, protoze EI hnojim (a take pridavam CO2) a ne ze bych nejakou tu rasu nemel, ale je spis potreba ji hledat, zkratka mne netrapi.

A ve druhem akvariu hnojim vyrazne mene (ne ze bych vic nemohl, ale neni tolik potreba, stejne je to vic nez je nutne), a svetlo jsem upravil co to jeste snese, je to vlastne dost na hrane (54l s 2x15W zarivek, ovsem uplne bez reflektoru pod cernym deklem, takze je to asi jako 15W s reflektorem, jen jinak rozprostrene). Tam mam rasy malinko vic, ale zase spis jen tak, abych si obcas neco malickeho vytahl a nenudil se ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2014 09:01 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Marcel G
Kolik "balastu" se nabalilo od včerejška, kdy jsem Kolzikovi doporučil, aby si něco nastudoval o hnědé řase... hmm :)
A tak to tady, bohužel, chodí... :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2014 05:27 Marcel G Re: kolzik
Odhadoval bych to na rozsivku 'Cocconeis placentula' (najdi si to zde: prirodni-akvarium.cz/… ).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   10.03.2014 22:12 Muž pancéřníček [168]
Všichni se pořád učíme a čím více se učíme, tím více zjištujeme, že toho zas až tak moc nevíme... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2014 22:03 Muž MarekP [812] - MalawiRe: Srpenec
Nj, člověk se pořád učí. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2014 21:55 Muž ludvik [1082] Re: MarekP
Neřeš to ... buď se neubírá, ale naopak přidává - pak se nakonec dostane k EI. Nebo ubírá (alespoň něčeho) a pak je to sice bůhvíjaká metoda, ale pak máš pravdu. Třetí cesta neexistuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2014 21:54 amrtin Re: MarekP
Tohle je totiž jeden z omylů rozšířených mezi akvaristy ;-).
rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2014 21:53 Muž Srpenec [43] Re: MarekP
Klidně piš, ale jen to co 100% víš, každej někdy poradíme dle svého nejlepšího vědomí a svědomí a přitom je to špatně. Jsme jen lidi ;-)
Zase si se alespoň něco dozvěděl.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.03.2014 21:49 Muž MarekP [812] - MalawiRe: pancéřníček
Ok, tak radši už nebudu nic psát, ať neradím blbě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   10.03.2014 21:48 Muž pancéřníček [168] Re: MarekP
To spíš zapláčou rostliny než řasy...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2014 21:46 Muž MarekP [812] - MalawiRe: romant
Já to nemyslel tak, že hodně živin způsobuje řasu. Vidím ale jako řešení, jak se jí postupně zbavit tím, že uberu na tom dodávání živin do vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.03.2014 21:45 Muž pancéřníček [168] Re: MarekP
MarekP napsal: Když se vyskytla řasa, rozhodně bych přestal přidávat hnojivo.
Tuhle myšlenku dodatkem nezachráníš... pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2014 21:40 Muž MarekP [812] - MalawiRe: romant
Proto ten dodatek. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   10.03.2014 21:38 R Muž romant [27987] Re: MarekP
Hmm, to by potom ti, jenž provozují metodu El, měli zařasený akvária až hrůza. Obávám se, že v té přemíře živin to nebude. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -2   10.03.2014 21:35 Muž MarekP [812] - MalawiRe: kolzik
Když se vyskytla řasa, rozhodně bych přestal přidávat hnojivo. To totiž růst řas jen podporuje. Zřejmě je v akváriu více živin, než stačí spotřebovat ty rostliny, a tak přichází na řadu řasa. Ale důvod může být i jiný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.03.2014 21:25 Muž pancéřníček [168] Re: kolzik
kolzik napsal:


svítím 12 hodin denně...... hnojení dle návodu od Sera Florena, CO2 nepřidávám


Dlouhá doba osvitu (intenzita?), hnojeno, ale bez CO2 = jeden z možných důvodů vzniku řas. Buďto uprav světlo a hnojení k poměru k CO2 a nebo obráceně...jinak se řasy ve větší míře budou s velkou pravděpodobností vyskytovat stále.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2014 20:59 Muž kolzik [3] Re: Designer
Designer napsal: Nejcastejsi pricina porustani listu rostlin rasou je prilis mnoho svetla na to cim to akvarium jako celek je, tedy co nadelaji ryby, co obsahuje vstupni voda, jak se hnoji, jak se filtruje, jestli a kolik se pridava CO2, jake je proudeni vody, jaka je teplota...

Pokud ma rostlina listu dost, ty zarasene klidne ostrihej a zkus zvazit to co jsem napsal.



svítím 12 hodin denně, vstupní voda odstátá a přidáno agausafe, hnojení dle návodu od Sera Florena, CO2 nepřidávám, proudění vody na střed akvária sila dle filtru nedá se regulovat. Teplota 24-25 stupňů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2014 20:42 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: kolzik
Nejcastejsi pricina porustani listu rostlin rasou je prilis mnoho svetla na to cim to akvarium jako celek je, tedy co nadelaji ryby, co obsahuje vstupni voda, jak se hnoji, jak se filtruje, jestli a kolik se pridava CO2, jake je proudeni vody, jaka je teplota...

Pokud ma rostlina listu dost, ty zarasene klidne ostrihej a zkus zvazit to co jsem napsal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2014 20:40 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: kolzik
Hledejte info o "hnědé řase".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2014 20:30 Muž kolzik [3] Re: patamatix
ok ale jaké mohou být nejčastejší příčiny ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2014 20:27 Muž patamatix [408] Re: kolzik
Bude to nějaká řasa,ale bez dostatečných informací,těžko radit,jak říká kolega udělej prezentaci a k něčemu se určitě doberem ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2014 20:25 Muž kolzik [3] Re: kolzik
jinak ostatní Bacopa caroliniana spodní lístečky trochu také černají jinak vše v pohodě ale rostliny rostou i tyto co jsem vyfotil tak nevím
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2014 20:23 Muž kolzik [3] Re: kolzik
Fotka k příspěvku ještě jedna
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2014 20:23 Muž kolzik [3] Re: Designer
Fotka k příspěvku nějaké foto
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   10.03.2014 20:07 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: kolzik
Kdyz Ti napisu, ze mam cerne nohy, poznas cim to je, jestli jsem cune a nebo mam cerne ponozky?

Prosim, upresni to, jak cernaji, na jakych rostlinach, jak jsou na tom jine rostliny, a jeste lepe porid fotku. A uplne nejlepe udelej prezentaci akvaria, at se nemusime na vsechno ptat. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2014 19:36 Muž kolzik [3] – černání listů
prosím o radu černají mě listy na rostlinkách nevíte čím to může být ?. Mám komplet od Juwelu 125 litrů. Děkuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.03.2014 11:35 jamajcan Re: Designer
No3 do 100mg/l,samozřejmě nemusí pro kytky,být zle.Ovšem v případě,že jsou v rovnováze,i ostatní makroživiny,z onoho pověstného trojúhelníku N-P-K.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.03.2014 11:25 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: jamajcan
Ne-e, nezkousim. Nikdy v akvariu nemam tak moc NO3, aby se to nejak mohlo projevit, a myslel jsem si, ze rekneme NO3 do 100mg/l (a mozna i vic, dal uz bych se bal o ryby) nemuze byt problem.

EDIT: Ne ze mne nekdo narkne, ze mam NO3 100mg/l v akvariu, to ani zdaleka, musim doplnovat, pac bez dodavani KNO3 mi zacnou rychle zloutnout plovoucky.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [68] ...... 200

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 161575x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/8369?od=3351