Co se to děje s rostlinami?
Zrovna to množství světla je pro návrh řešení nejdůležitější. Změření NO3 na začátku bude nezbytné. Pokud test ukáže nulu, není se čemu divit že se v malém množství objevila sinice, pak by přihnojování KNO3 bylo opravdu na místě, ale to jsou stále jen domněnky.
K přesnosti testů: ať jsou odchylky od skutečnosti jakékoliv, jsem alespoň schopen naměřit nulu, nebo přebytek, a jsem schopen sledovat tendenci.
S CO2 bych asi neváhal.
0 20.04.2010 09:51 JuraS – Re: omu
nejsou přesné ty na jednom papírku pro víc hodnot..to je jen pro orientaci..rataj je moc složitý, jeho kapátka nekapou, nálepky na lahvičkách se odlepují, celkově to nejhorší..tetra, sera..klasika a kvalita..pak ještě záleží na tom jak jsi s barvocitem..nech to vyhodnotit ženské..chlapi vidí a rozeznávají jen 16 barev..odstíny nám unikají..prostě příroda...
0 20.04.2010 09:49 omu – Re: omu
Side, OMLOUVAM SE ZA PREKLEP, svitim 2x18W 640 + 1x18W akvaglo, celkem 3x18W. To je tak kdyz clovek pise v praci a do toho dela jiny veci...
Ohledne tech testu - co jsem doted postrehl s diskuzi tak nejsou nijak zazracne presne, existuji nejake min nebo vic kvalitni nebo je jedno ktere koupim?
...2x18W 640 + 3x18W aquaglo...
Proto to biogenní odvápnění.

Vypadá to, že kytkám skutečně došly živiny.
(pH má samozřejmě na jejich dostupnost vliv, ale k BO by bez schopnosti rostlin získávat při daném pH makro a mikroprvky sotva mohlo dojít...)
Edit: Dvouhodinová pauza je dost málo...
Je to jeden z nejstarších listů?
Máte v akva ancistruse?

0 20.04.2010 09:38 omu – Re: Eff
Diky za reakce.
Svitim 2x18W 640 + 3x18W aquaglo, vsechny trubice jsou 4 mesice v provozu. Od 9-13h, pak 2 hodiny pauza, 15-21h, celkem 10h denne. Kdyz jsem zkousel zvysit dobu sviceni na 12h, zacala se objevovat sinice. Tezko rict jestli to byl nasledek nebo by zacala rust i tak - bylo to chvili pote co prestaly rust rostliny. Momentalne pri sviceni 10h ji tam symbolicky stale trochu je, ale ne nijak drasticky.
Koupim doporucene testy a uvidim. co2 bych se nejradsi vyhnul, jezdim momentalne na 6ti denni sluzebni cesty coz neni idealni na zacinani si s experimentovanim.... uvidime.
Diky za odrazeni od vymeny filtr. hmoty.

Prosím vás, co je tohle ? Objevilo se to v sobotu na jednom listu Anubiasu. Hrozně rychle se to šíří, radši jsem ten list dneska ustřihla. Zbytek rostliny je v pořádku, dokonce kvete. Je to můj nejstarší Anubias s oddenkem silným jako palec, krásně hustě rozvětvený. Ve dně jsou přichyceny pouze kořeny - stojí na nich. Na žádné z ostatních rostlin nic podobného není. Nejde to sundat - je to skrz list, takže myslím, že řasa to není. Díky za rady.
Nejdřív měř, potom řeš.
To dno opravdu vypadá velice odkaleně, na druhou stranu v brněnské vodě toho zas tolik nechybí, například NO3 běžně z vodovodu měřím 40ml/l. Mě by zajímalo to pH a jak jsem psal NO3, P, Fe. Ono je totiž docela dobře možné, že tam živiny jsou, jen při vysokém pH nejsou dobře dostupné.
Takže Já radím:
Světlo, CO2, počkat, počkat, měřit, pozorovat... výsledek ale taky dost možná ukáže, že i hnojit, jen musíme nejdřív zjistit čím

To, co vás potkalo, je celkem běžný jev - velmi pravděpodobně rostliny vyčerpaly jak zásobní látky, které si přinesly s sebou, tak živiny, které měly zpočátku k dispozici.
Přehnaná hygiena taky není ve vašem případě na místě - při takto střídmě zarybněném akva je časté odkalování spíš na škodu. (Neplést s častou výměnou části vody, která může naopak živiny dodávat.)
Podle projevů biogenního odvápnění zas tak málo světla v akva nemáte, přesto se připojuji k Effově doporučení stran výměny zářivek.
Otázkou pak je, co dál... Samotná výměna zářivek problém nevyřeší, a proto budete muset buďto světla ubrat nebo dodat kytkám více živin.
A jste tam, kde jste být nechtěl...

a) O výměně filtru v této fázi neuvažuj.
b) 2x640 18W a 1x darovanou aquaglo - takže 2 nebo 3 trubice? Pokud dvě, je osvětlení nedostatečné (pochopil jsem že nádrž má 100 litrů). Darovaná aquaglo je pánbůví jak stará, začal bych opravdu výměnou/posílením osvětlení. Svícení od rána 6 hodin, pak 3-4 hodiny pauza, pak dalších 5-6 hodin světla.
c) Změř NO3, P, Fe. Dřív než o hnojení, začni přemýšlet o přidávání CO2. Takže změříme i Ph a KH. Brněnská voda bývá běžně tak Ph 7,6 a KH 8.
0 20.04.2010 08:06 omu – Problem se stagnaci rostlin

Dobry den,
Potreboval bych poradit – mam 4 mesice zalozene akva a rostlinky pomalu ale jiste po veselem rustu ze zacatku zacinaji stagnovat. Nez se pustim do nejakych radikalnich zmen, tak bych se zeptal zkusenejsich, které z nich mají smysl
a) Mam atmam cerpaci hlavu s relativne malym obyc. molitanem (cca 9x9x13cm). Pomohla vy vymena za biomolitan? Nenei to v teto chvili zbytecne riskantni zmena? Nemam druhou cerpaci hlavici tak by muselo byt nejakou dobu akvarium prakticky bez filtru, nez by se novy zajel.
b) Svitim pomoci 2x640 18W a 1x darovanou aquaglo. Zmena na 830+840 trubice by mela vliv?
c) Nehnojim, rybek nemam moc - necelych 50cm na 100l vody s tim ze se jedna o vcelku cistotny ryby - tetry, razbory, odkaluji docela casto. Takze je mozne ze v akvariu je nedostatek zivin - napovidalo by tomu to ze nemam ani pamatky po jakekoliv rase. Coz je stav ktery bych nerad dobre myslenou radou pridavej co2+ppmd narusil.
Na druhou stranu si myslim ze prave ziviny jsou hlavni problem, pokud bych mel popsat anomalie kterych jsem si u rostlin vsiml tak to jsou. Heteranthera Zoster, Ludwiga Repens, Limnophila Sessiliflora - nerostou rovne ale jak kdyby "uhybaji", nevim jak to popsat, pusobi to jak kdyby zvrchu na ne neco tlacilo a ony se snazily uhybanim do boku dostat vys. Ludwiga Repens - zacinaji ji rust trochu zkrabacene listy. Vallisneria asiatica - pozoruji na ni nejspis odvapnovani - listy se pokryvaji sedou hrubou vrsvou, ktera jde pri trochu snahy oddrolit. Rostou ji nove slahouny ale nedorustaji do normalni velikosti, zustanou male a starsi listy zacinaji docela rychle odumirat.Takze na ktere prvky myslite ze mam zamerit, koupit testy a pripadne zacit pridavat? Vodu mam brnenskou, z brezovskeho zdroje.
Pro predstavu pridavam fotku soucasneho stavu
Diky za podnetnou diskuzi.
ty listy jsou opravdu od anciku mam je na jednou echinaci uplne stejne nicmene s tim svetlem myslim ze ledka to nedozene
jinak driv jsem ty napadene listy odstranoval ale pak jsem zjistil ze kdyz je tam necham nenapadnou nove dokud ty stare nezlikvidujou uplne a to chvilku trva takze jim je tam nechavam

)
0 19.04.2010 16:13 Voloduson – Re: Clermont
Echinodory pousteji listy, narostou nove... Je to dano tim jak jsou pestovane v pestirnach... Vic o tom vsude na netu...
Já tam stopy po aktivitách ancistruse vidím zřetelně.

Ale na tom, že máte v akva málo světla, na tom trvám.

A hnojit do slabě nasvíceného akva je riskantní.
...rostlina je v akva docela dlouho a je navic koupena od akvaristy z přímo z akvárka...
A ten akvarista, od kterého echinodorus máte, ten ancistrusy chová, ne?
Hlavně ten list vlevo vypadá skutečně jako "ohoblovaný" od ancistrusů...
S tímto
rybicky.net/fotogalerie.php… vám echinodory prosperovat nebudou...

Jak píše Lada2 - na to, abyste musel přihnojovat PMDD, máte v akva příliš málo světla. (To CO2 nevadí.)
zkus dat ke korenum JBL koule mne dost pomoéhli.Navic myslim ze mas na akva dost malo svetla na to ze hnojis PMDD a CO2

Za poslední týden mám problém s hnědnutí a rozpad listů Echinodrusu a začala i hnědá řasa.viz obrázek
Mám akva 450 l, čistý objem 380 l, svítím 2x36W trubice 830/840 a led diodami na rostliny s vyšími nároky na svit. PH stabilni od 6,5-6,6 řízené jednotkou, hnojení CO2 tlaková nádoba, PMDD 15 ml denně, FE na měřeno 1,5, teplota 24 st.C Měním vodu každý týden více jak jednu třetinu.
Tak už nevím co dělat že začaly tyto problémy

Poraďte čím to tak může být? Díky Radim
Já mám anubiasy ve štěrku a podle toho, co to je za druh, přirůstají celkem dobře. Je jasné, že pokud to je nějaká miniatura, roste mnohem pomaleji.
0 18.04.2010 10:32 Usine – Re: Sanka
Jestli myslíte, že je tam méně světla, tak by to neměl být problém. Anubiasy obecně snášejí i poměrně silné zastínění. Sám jsem kdysi zapomněl jeden A. lanceolata v nádrži, kde se rok nesvítilo (byla to nádrž na emerzy, která se nepoužíval). Kytka rostla bez problémů dál.
Záleží nějak jestli je Anubias bart. var. nana umístěn vzadu v nádrži?Děkuji..

Ancici jsou vsezravy a pokud maji dostatek potravy tak sou mrsky vybiravy ale ze by sli jen po rasach tak to ne

Ancíci ti tu řasu neničí ?
tak myslis ze je muzu dat do aqa??? zarivky jsou na ho... cekam az dorazej novy
zřejmě hodně fosforu a jiných látek ve vodě.....a asi i "modré" světlo
...no az si pouzil ten recept? tak sice na rastlinach ostanu ale

uz su "spalene"...teda sa rozpadnu alebo ich "nieco" zozere...
...toto uz mas "poriesene"...to neries...
..."teraz" ries pricinu...
...no dobry recept sa stale zide - mne ho mozte poslat

Receptem jsem nemyslel "poukaz" na aspirin, ale návod na jeho použití proti červeným řasám.

0 14.04.2010 17:44 petastastna ahojky,mam taky problém s řasou,dělá sem i na listech rostlin,malinké průhledné štětinky,netušíte někdo z čeho to bude?nepřidávám fotku, nejdou vyfotit jak sou malé
Psal jsem vám, ať se ozvete, pokud půjdete do toho aspirinu, že vám předám recept...

Takže nezbývá, než držet

...

Hlavně hodně zapíjet horkým čajem s citrónem a vyhnout se alkoholu. Těhotné živorodky a potěr se o použití poradí s lékařem nebo lékárníkem.
jj

Rozumím Charliemu tak, že se neptá na druhy anubiasů, ale na druhy Sava...

tak ako pise Sid - na Anubias...
...na "ine" aj "jemnoliste" som pouzival jeden vrchnak Sava na 5l vody a cca 2 minuty...
SAVO ORIGINAL, 4minutová koupel v roztoku 1:20, potom důkladné osprchování a nejlépe i další 30minutová koupel v čisté vodě. Voda (i v roztoku) musí mít vždy přiměřenou teplotu.
Přidat reakci
1 ...... [114] ...... 201 202
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 164164x