Co se to děje s rostlinami?
Já s Tebou v tomto zcela souhlasím. Je to tak jasné a jednoduché. A přesto, onehdy ve kterémsi vlákně vstoupil do diskuse NHKG s námitkou: "Co máte pořád s rostlinama? Stačí měnit vodu a kvalitní filtr. Začátečníkům rostliny stejně nerostou." Starší tohoto fóra ho v tom víceméně podpořili. Hleděl jsem jak zajíček ve své jamce.
"Přetížené akvárium." Jaká je velikost? Cca 40l? A v tom tři druhy ryb? To je samo o sobě moc. Navíc na ono množství ryb málo rostlin - není to vyloženě málo, ale potřeboval bys ideálně dvojnásobek rostlinné hmoty. Plus - kolik tam máš rostlinných druhů? Vidím čtyři. A kolik ti doopravdy prosperuje?
Mám 60l, v tom jeden druh ryb, jeden krevetek a co se rostlin týče, vždy jsem čekal, až dva druhy budou dominantní (a pak doplňoval dalšími).
Ty řasy jsou indicie. Akvárium, které ideálně nefunguje, je příčina.
P.S. Dělám akvária bez filtru. A pořád slýchám, jak to není pro začátečníky a tak. Jenže v praxi rostlinné akvárium "potřebuje být" rostlinné akvárium tak, jako tak. Že tam má být určité množství rostlinné hmoty, aby rozložila odpad ryb, že dávat víc druhů ryb do nádrže menší, než 60l, znamená koledovat si o komplikace - toto se prostě neokašle. Lidé jsou povzbuzováni: "Dejte ten a ten filtr, můžete dát tolik a tolik druhů," ale ona to je kravina! Falešný pocit bezpečí! Filtr neudělá nic víc, než, že urychlý rozklad živin bakteriemi pro rostliny, ale když tam těch rostlin není dost a pořádně nefungují - bohužel! Chce se mi říci, aby lidé přestali začátečníkům říkat: "Technika First".
0 19.02.2017 23:29 puccini – Cerny povlak



Ahojte, rad bych pozadal o radu, proc se nam dela na rostlinach cerny povlak ci co to je.
Co je spatne? Kde delame chybu?
Diky za rady...
Bacha na ten tekutý uhlík a na nějaké hnojivo nemáš dost rostlin.

Listy které jsou z 90% živé a zdravé neotrhávej, nebuď takový perfekcionista.
Mně z Tvé prezentace není moc jasné, jak je akvárium vlastně staré a jak dlouho máš ty rostliny. Asi jsi to v poslední době několikrát důkladně předělal. To je pak těžké radit, co
zrovna teď rostlinám chybí nebo přebývá.

0 19.02.2017 22:15 MichalNecek –
Re: Maq Na těch listech to jsou takové malé hnědé tečky byli tam již dříve, postupně otrhavam ,, napadené" listy. Co se týká vody, je dost tvrdá, ale raději bych to měl asi změřit. A co tedy potom s tím? A čím to nejlépe a nejpřesněji změřit? Děkuji.
No to ani nevím, jelikoz tyto hodnoty nemerim,
V prezentaci máš napsáno PMDD bez KNO3 to ho máš tolik ve vstupní vodě?

První fotka: Takhle to vypadá na drobné mechanické poškození. (Asi od manipulace v té drrrrti.)
Druhá a další: Chybí vápník nebo bór. Pokud máš měkkou vodu, spíš ten vápník. Pokud tvrdou, naopak.
Vypadá to že to jeden leknín zabalil. Koukni se jestli je tam ještě hlíza. Mě se takhle válela několik měsíců v akváriu než začala růst. Pokud ji ale nenajdeš je po něm. Leknín potřebuje hodně živin pokud je nemá roste z hlízy a až ji vyčerpá končí. Jinak ty listy co směřují k hladině stříhej. Neměl by poznat kde je hladina jinak bude vytvářet jen hladinové listy.

Nechci tě děsit, ale možný problém je právě v tom kamenlomu skryt, tedy v podobě velmi špatné možnosti odkalit tuto drť, což může za nějaký čas být jak časovaná bomba.
Světlou jsem úplně vyhodil a prisel jen černý ale ten byl takto lehce namixovany s občasným bylim sterkem
0 19.02.2017 19:17 MichalNecek –
Re: Maq 
No neměl jsem problém s touto zrnitosti nikdy, takze jsem sel do stejné, většina je hrubá v mixu s jemným pískem. Tak jsem rád, ze se jim daří. Dekuji
Ty jsi tu černou drť překryl tím štěrkem a nebo to zkresluje a tu černou nahradila světlá?
Předpona "akva-" se dá dát před cokoli, zejména když chceme něco prodat. I s předponou je ten substrát nevhodný.
Ale ty mokřanky Ti červenají pěkně, všechna čest.
Takze je to v poradku? Nikde jsem nenasel, ze by se zbarvovala, takze ji nic asi nechybi, ale misty mi prijde, ze se ty listy jakokdyby zcvrkavaji. No je to Akva štěrk o zrnitosti 3-8mm,
Holt blíže světlu se ti pěkně vybarvuje.
EDIT-ale to dno nevypadá nejvhodněji,řekl bych,že to je nějaká drť
0 19.02.2017 14:36 MichalNecek – hygrophila carimbosa

Zdravím Vas, mám na Vas dotaz. Mám rostlinu hygrophila carimbosa, rostlině se daří, ale začala ve vrchní části na Všech 5 ks, červenat viz foto. Nevite jestli je to v pořádku, nebo je nejaky problem? Prihnojuji CO2, svitim 12 hodin denne světlo mam Led 90cm 24,8w, nove mám i vnější filtr. Děkuji za reakce
Starší reakce

Dobrý den, dovezl jsem si dva lekníny, jeden vzrostly, chvilku rostl, čekal jsem že shodí listy, dočkal jsem se, teď vyrostly nové, ale jsou dost malé, zakrnělé mi přijdou, potom jsem si dovezl další leknín, menší, ten měl náznak shození listů, ale teď se rozjel tak že posílá na hladinu už druhý list za týden, máte někdo zkušenost s tím že staršímu leknínu trvá dyl než se rozjede?Vlevo je velký leknín a napravo se krčí malý, teď je to naopak
Bude to pravděpodobně souviset s tím, že rostliny umějí živiny přijímat takříkajíc do zásoby. Což podporuje domněnku, že chybí spíš nějaký mikroprvek.
A ještě jedna věc... Proč ty nové rostou jako zblázněný a ty starý bílý prostě stagnují?
TheHonca napsal: Už jsem to sem jednou dával, ale vůbec se nic nezměnilo a třeba na něco přijdeme. Blednou mně vršky u sessiliflor a ludwigií. Tyhle rostlinky jsem koupil ve stejném obchodě. Ze začátku krásně rostly a teď se jejich růst zastavil a prostě jsou bílé jako stěna. Maličko se mi zdá, že u ludwigií se lístky i deformují, ale těžko říct, jak vypadá deformace v praxi. V úterý byl přidán poprvé N, P a Fe v koncentrované formě a od čtvrtka jede CO2. Do té doby jen bioflor a CO2 vital. Doma máme velmi tvrdou vodu. Od posledního sázení nové rostliny velmi rychle začaly růst a silně poskočily, se starými se nestalo nic. Vše je v prezentaci a sem přikládám i bílé vršky.
Díky za info.

Môže byť, každé ráno trošku. Asi by som dával v prepočte na železo 1:1. Ak ide naozaj o nedostatok železa, malo by sa prejaviť zlepšenie už po pár dňoch.
A kombinovat ferro s bioflorem?
Pri takej tvrdej vode by bolo určite lepšie nedávať Bioflor raz za týždeň, ako píše návod, ale každý deň menšiu dávku. Ak sa bude dávať raz za týždeň, železo sa môže vyzrážať a byť ho nedostatok. Bioflor sa mi javí ako rozumná zmes mikroprvkov, okrem železa je tam i primerane mangánu, ktorého nedostatok sa prejavuje takmer rovnako. No Easy Life Ferro obsahuje asi len železo bez mangánu, čo by v prípade nedostatku mangánu mohlo situáciu skôr zhoršiť.
Tak vata s aktivním uhlím je tam, jednu kytku jsem uštípl, jedné dal tabletku a poslední nechal bez zásahu. Zítra na burze koupím hnojivo a pak dám vědět jak se situace vyvíjí, třeba to někomu dalšímu pomůže. Zatím díky!
Klidně uštípni, a ten nápad s aktivním uhlím se mi líbí.
OK, díky za rady, zkusím koupit Tenso Cocktail a uvidíme. Ostatní kytky vypadají v pohodě. Marně přemýšlím co jsem do akva dával i delší dobu zpět, žádná léčiva, jen Esha Optima v tom by problém být asi být neměl. Na nic jiného si nevzpomínám, kromě těch tablet.
Pokud by to mohlo být něco toxického, dám do filtru černou vatu s aktivním uhlím, ublížit to nemůže, mám ho do foroty pro tyto případy.
Nemám zkusit u jedné kytky ten nemocný konec uštípnout? Pokud jsem se dočetl správně, množí se řízkováním, takže víc ji ublížit než teď už asi nemůžu.
Mně se Hygrophily uplatňují jako signální rostliny. Stěžují si velmi zřetelně na každý deficit.
Jinak jsem si zapsal do paměti, co tady píšeš.

S tým bórom naozaj opatrne. Nejako sa mi to však nezdá, voda nie je až tak tvrdá, že by mohol byť jeho nedostatok voči vápniku. Ten som kedysi mal, ale to som mal cca 16 °dGH (z toho väčšinu tvrdosti tvoril vápnik) a prejavoval sa trochu inak, na všetkých rastlinách (aj inak bezproblémovom Echinodore) boli mladé listy zvlnené, nie až tak znetvorené ako na fotke.
Žiaľ, s Hygrophilou nemám žiadne skúsenosti, tak sa neviem vyjadriť, no mi to pripadá skôr ako toxicita niečoho. Aj pod týmito rastlinami sú tie tablety? A i to zvýšenie dusičnanov by mohlo mať súvis, asi treba teraz trochu viac sledovať ich stav.
Čili nedostatek dusíku můžeme vyloučit, velmi nepravděpodobný je nedostatek vápníku a málo pravděpodobný nedostatek hořčíku.
Zkus ten bór. Buď si kup nějakou směs mikroprvků (Tenso Cocktail aj.), nebo kyselinu boritou, a nebo v nouzi borovou vodu v lékárně.
Ale pozor - i když jeho nedostatek může nadělat paseku, je to mikroprvek, takže si vééélmi dobře spočítej dávku. Bude malilinkatá!
Nejlepší bude asi ten Tenso Cocktail, stejně ho skoro určitě budeš potřebovat i později.
Aktuální test vody z akva:
NO3 - 25 ted to docela vyskocilo, byva to mene (10), mozna ze jsem dneska odkaloval
NO2 - 0
GH - 8
KH - 6
PH -7,5
Chlor - 0
Vody z kohoutku nijak neupravuji, měla by být středně tvrdá
Máš měkkou vodu?
Může to být nedostatek i jiné živiny, každopádně to vypadá dost vážně. Tablety nepoužívám, takže nemám moc přehled co umějí. Nicméně od tohoto závažného deficitu Tě neuchránily, čili je namístě uvažovat o jiném hnojivu.
Co všechno víš o vodě co Ti teče z vodovodu a jakou máš v akváriu?
V těch tabletách bór je, můžu zkusit k jedné z nich dát ještě jednu.
Jedna z možností: nedostatek bóru.


Zdravím všechny,
prosím o radu, Hygrophila corymbosa začala nějak zlobit, má pokroucené vrchní listy, začínají hnědnout viz foto. Před třemi týdny jsem dělal řádné protrhání ostatních kytek - na tyhle jsem ani nesáhl. Jinak žádné jiné změny v akva se nedějí. Po protrhání jsem dál pár tabletek Dajana Plant Root do dna, aby to ty protrhané měly jednodušší. Tím by to snad být nemělo, napadá mě světlo, jak se vyšplhaly nahoru, že by jim to nesvědčilo?
Díky za rady
Začal bych pravidelně týdně měnit obvyklou 1/3 objemu vody, podle potřeby odkaloval, když odkaluješ, nečistil filtr, to si nechal tak za 14 dní, vodu měnit vždy. Chce to dát akváriu nějaký pravidelný rytmus, podle toho co čtu je to ode zdi ke zdi a to není nikdy dobře.
Ano, kořeny i kameny se vyndají, vše se opláchne, vnitřek filtru se propere v části vody z akvária...
Děkuji

Jen se bojím, když zkusím něčím přihnojit, aby se mi tam nerozlezla řasa

A teď jsem měřila tvrdost vody a vyšlo mi méně jak 2...není i toto problém? Máme extrémně měkkou vodu...
Jak probíhá to větší čištění? Odkaluješ i pod tím kořenem a kameny? Jinak si nemyslím že by rostliny nerostly, přežívají tam jenom ty, kterým to zacházení s akváriem vyhovuje, tedy akceptují toto.
Makroprvky su ziviny, ktore rastliny potrebuju vo velkom mnozstve - dusik, fosfor, draslik. Tipol by som, ze vzhladom na dostatok ryb a zriedkavu vymenu vody ich tam bude dostatok (z krmenia a toho co ryby vyprodukuju). Nemas tam vela rastlin, preto by som nieco menej narocne dokupil a skusil opatrne prihnojovat mikroprvkami (to je napr. zelezo, mangan a pod., skus pohladat kde kupit Tenco Coctail, CSM alebo PMDD).
To svetlo tiez nie je ziadna hitparada ale na menej narocne veci to staci (koniec koncov vam to tak minimalne rok fungovalo). Inak ziarivky by sa mali menit kazdy rok, ich svietivost extremne rychlo klesa. Po roku to kludne moze byt len 50%. LED pasky do krytu udelat problem nie je, vela ludi to tu tak ma, staci trosku pohladat.
A co sa tyka vody, tak vymenit kludne 1/3 tyzdenne.
Najlepšie je vápnik dopĺňať alabastrovou sadrou CaSO4.2H2O ,ktorú používajú zubári na otlačky zubov, je lacná a dobre sa rozpúšťa.Navštív zubného laboranta, oni to berú vo veľkých 10-25kg vreciach určite Ti odsype

.
Netuším, co jsou makro a mikro prvky

Vodu zkusíme měnit častěji, to je to nejmenší...žárovky byly měněné tak 2 roky zpět tuším, tak se mají zase vyměnit? Manžel už dlouho přemýšlí o led páscích, ale máme problém s krytem a jak to tam dát... Ryby doplním, stejně jako rostliny - ale je tam 9 neonek, 1x perleťový čichavec, asi 4 ancistrusi, 2x parmička černopruhá, 3x pancéřníček, 1x mřenka pakystánská, 1x paví očko a 4xtetra...
Hnojení: NE
Asi im nieco okrem svetla chyba (za predpokladu, ze tie ziarivky menite a nie su tam uz 8 rokov

). Myslim, ze makroprvkov by malo byt dost, aj ked teda netusim ake ryby tam mate. Skusil by som decentne prihnojit mikroprvkami a sledovat ci sa to zlepsi.
1x za 1,5 měsíce odkalení a výměna části vody, 1x za pár měsíců kompletní čištění včetně filtru, výměna tak 2/3 vody
Toto je tiez velmi, velmi malo. Treba menit vodu omnoho castejsie.

Zdravím, dlouho jsem tu nebyla. Dříve nám rostlinky v akvárku docela šly (v mých akváriích je to jako "Naše první"), osvětlení tedy nemáme moc dobré, ale i tak to šlo.... Nyní (akvárium "po 8 letech")ale již nějaký rok akvárium vypadá otřesně, nechápu proč. Rosliny mají načernalé okraje, rozpadají se, nerostou, žloutnou, poslední měsíc se na kořenu dokonce udělala zelená řasa.... Moc bych prosila o radu někoho zkušeného, co vyzkoušet, kde začít, jak rostlinám zase pomoci ke kráse... Podívejte se na fotky na nádrž "po 8 letech" a pomozte někdo

Napadají mě tyto možnosti:
1) přehnojení,
2) organické znečištění,
3) možná citlivost na NaCl (kuchyňská sůl).
Čili míň hnojit, míň krmit, měnit vodu, a nesolit. Zkus a uvidíš.
Přidat reakci
1 ...... [38] ...... 201 202
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 164074x