Co se to děje s rostlinami?
Taky bych řekl na nedostatek železa.
Podľa mňa je to nedostatok železa. Čo sa červenania týka - niektoré rastliny pri dostatku svetla červenajú, vrátane Echinodorov - ja mám takto Kleine Bär a Ozelot, oba majú nové listy vždy krásne tmavo červené, potom postupne cez hnedú prejdú do zelenej. A vrcholky stonkoviek podobne.
0 06.12.2015 11:48
drvi [2964] 


Chtela jsem se zeptat, jestli pricinou neprospivani rostlin v posledni dobe muze byt nedostatek Fe. NO3 je kolem 20 mg/l, PO4 0,1 mg/l, CO2 dodavam z bomby, regulovano pH metrem, pH stabilne kolem 6,9 . Test na zelezo bohuzel nemam.
Doslo k zesvetlani novych listu, postupne se nektere az barvi do ruzova. Listy Echinodoru maji zelenou zilnatinu, ted se na nich jeste zacaly delat hnede skvrny. Vetsina indicii ukazuje na nedostatek zeleza, ale to cervenani...? 25 mg/l prece neni nedostatek dusiku
Diky za radu zkusenejsim

Draslík momentálně přes síran nepřidávám, hnojím jen KNO3 a KH2PO4 a Tenso koktejlem v namíchané v koncetracích odsud:
www.rostlinna-akvaria.cz/… a krmím ob denmraženým krmením (někde jsem se dočetl, že obsahuje víc draslíku než sušené) . Hnojím většinou ob den-dva po 8ml, při výměně dávám dvojnásobek.
Ty dírky se asi dělají po řase, co vypadá jako GSA. Zmizí puntík, objeví se dírka.
Ojha, máte dosť zvláštnu vodu - je tam len 0,8 mg/l Mg! Odporúčaná hodnota býva cca 5-10 mg/l. Ca tam tiež nie je veľa (9 mg/l), mal by ho byť zhruba 3-násobok Mg. Dá sa teda predpokladať, že voda je príliš mäkká, podľa parametrov by sa mal doplniť Mg, jeho nedostato by mal spôsobovať žltnutie starých listov. Nedostatok Ca zase rolovanie, deformovanie a odumieranie mladých listov
Podľa dier a poslednej fotke to zase vyzerá na draslík, tak ja neviem

Koľko K
2SO
4 sa pridáva?

Vodu tam leju pořád stejnou (poslední test
www.obecsudejov.cz/… ), v akvárku podle sera kapek má ph 6.5, na alkalitu testy nemám. Žloutnou nové i staré listy. Mám i dírky na ludwigii a hnědovce, ale ztrátu dorovnávají přírůstky.
Aká je tvrdosť vody? V záznamoch je stav z roku 2012. Tipoval by som to na vápnik - bóru by mohol byť nedostatok jedine tak v zvlášť tvrdej vode, ak sa hnojí mikroprvkami (inak by mali stačiť). Z fotiek však akosi zle vidím, je tam čosi žltnúce - to sú nové alebo staré listy?
0 05.12.2015 18:50
kofejn [965] 

Mám docela problém s anubiasem, kterému se kroutí mladé listí a vůbec vypadá docela blbě. A to byl pěkný fešák
rybicky.net/fotogalerie.php… . Mate mě, že se to projevuje na pomalu rostoucí kytce, přitom druhý anubias roste dobře.
Myslel jsem, že by to mohl být nedostatek vápníku (i šneci měli špatné ulity), tak ho přidávám pomocí prázdných ulit. Další variantou bylo moc světla, tak asi od března přistiňuju valiserií a růžkatcem. Taky bez výsledku. Co by mohlo chybět? Bór?
V hodně měkké vodě rostliny moc narostou.
Vlastne hej, aj tak som zvykol staré listy odstrihávať a nakoniec som aj tak musel veľkú väčšinu celého Echinodoru rozdať

Ale prv to nerobil, navyše sa niečo podobné objavuje aj na malých 'Ozelot', i keď tam je to ťažšie badať, keďže listy sú samy o sebe tigrované. Už som však zvýšil tvrdosť vody, tak uvidím, či to prestane robiť a ak áno, napíšem sem.
Kdyby se ti něco dělo z novými listy ale ze starými to bych asi neřešil.

Sinicu tu riešiť nechcem, to je kapitola sama o sebe. Stručne - dlhší čas som veľmi zanedbal starostlivosť o akvárium (žiadna údržba, žiadne hnojenie). Áno, za to si môžem sám. Pozitívne je, že sinica je už na ústupe. Skôr ma zaujíma, či mám naozaj nedostatok horčíka.
Tých 10,5 mg/l NO3, čo mám v prezentácii, je spočítané množstvo dusičnanov, ktoré do akvária prilievam za týždeň, samozrejme nie obsah vo vode...
Ty takový experimentátor který má všechno spočítané na tisíciny máš sinici a nedostatek něčeho. Jak měříš NO3 údaj 10,5 mg/l jsi změřil jak. Já ti řeknu co se ti stalo, udržet 10mg/l NO3 je problém a byl jsi za to náležitě potrestán (sinice) jeho zvýšením většinou nic nedosáhneš.


Na starých listoch Echinodoru sa objavujú najskôr žlté, potom hnedé škvrny. Ide o nedostatok horčíka? Teraz som držal tvrdosť (i alkalitu) nižšie, lebo bojujem so sinicou a vraj to môže pomôcť... Stav živín v posledných týždňoch: 40 mg/l NO
3 (dočasne som mal úmyselne zvýšené), 0,6 mg/l PO
4, 0,2 mg/l Fe, 5°dGH, 3°dKH, pH 6,6
Starší reakce
V čem se liší hnojivo vyrobené ve chemické továrně a to bio? Dáš si raději zeleninu na bio hnojivech a nebo tu hnojivou z vyrobenou ve zkumavce ? Vidím to roky v akváriu, že když zemře šnek tak ulita se za pár měsíců úplně rozpadne..
Čím se liší Ca vyrobené v sádrárně od Ca vyextrahovaného z vody plžem?
Pokud bych něco takového řešil tak půjdu přírodní cestou. Skořápka od vajíčka, ulita od šneka. a šup s tím do akvária nebo do externího filtru. Začne se to postupně rozkládat a uvolňovat právě ten nejpřírodnější vápník co rostliny vstřebají přesně jak potřebují. Jistě, dá se jít cestou chemie když jí všichni tak ochotně pojídáme v paštikách, párcích, bebe a kde čem...
Dávám toho 10 g na 200 l nejdříve do hrnku s vodou a pak to celé leju do nádrže
jednou týdně po výměně 50% vody spolu s ostatním hnojivem
zervan napsal: Mimochodom, ten spomínaný CaSO4 by nemal byť nerozpustný prášok?
Tak uvediem na správnu mieru: Domnieval som sa, že je to nerozpustné, veď to je vlastne sadra. Ale keď som pozeral, tak predsa len sa dá rozpustiť cca 0,3 g na 100 ml vody (
cs.wikipedia.org/…), čo je síce máličko, ale pre účely akvaristiky samozrejme stačí. Len asi treba takéhoto roztoku kydať do akvária dosť (alebo rovno prášok).
jak říkám vápník. měl jsem to samé. O té doby co přidávám vápník je to ok. Mámě měkkou vodu.
Mám tam i staurogyne a ten rád železo a na něm nic nepozoruju..
Nezdá sa mi to na vápnik, ak sa mení 1/3 vody týždenne za bežnú vodovodnú, mi to príde nereálne. Tie mladé listy sú príliš svetlé, mi to skôr pripadá ako železo. Mimochodom, ten spomínaný CaSO4 by nemal byť nerozpustný prášok?
Aromatiky mám a parádně červené těsně pod zářivkama.
Nedostatek vápíku je právě vidět na vrcholcích rostliny. Pokroucené listy.
Přidávám do nádrže CaSO4
Nikde jinde se nic neděje, všechny rostlinky jsou krásné, mám světlo hodně vysoko a krycí sklo takže teplo od zářivek to nebude..možna moc světla..? Jen jsem si všimnul, že tak 2-3 cm pod vrcholkem vyráží nové šlahouny..možná to je přirozený cyklus rostlinky, potřeboval bych někoho kdo má přesně tuhle rostlinku...ale díky moc za snahu pomoct, moc si toho vážím..
Edit: mám no na všech aromaticách i na těch nižší cca o 15cm
Zvláštní je, že na rostlině dole to vidět není. Máš to tak na všech rostlinách nebo jen na některých?
Asi je to mimo, ale takto vypadají i listy mých mokřanek, které se plazí na hladině a těsně nad nima je zářivka. Jsou do červena a podobně pokroucené.
To je možné ve složení biofloru vápník nevidím, mám doma nějaké pmdd tak se mrknu.
A co vápník, nedostatek vápníku má za následek zkrabacení listů.
0 18.11.2015 15:19 Jarda62 
Ahoj něco se mi nezdá na Limnophile aromatice, nové lístky jdou sice do červena, ale jsou nějaké pokroucené..akva mám 300L 55cm výška krycí sklo, svítím 8,5hod s 2 hodinovou pauzou 216W T5 světlo 40cm nad hladinou, na dně je substrát Tropica plant 1cm na něm 4-5 cm písek flexi obklady 1-2mm. Hnojím týdně 1/4 doporučené dávky Biofloru, když dám více dělá se povlak na skle,týdně měním 1/3 vody plus jemné odkalení, co2 podle DC dostatek, jemně čerím hladinu..proud je dostatečný 2 ex filtry.. Předem děkuji zabodpověd..
Starší reakce
Normální novej zdravej list, ten průsvitný konec se časem bude zmenšovat, až bude list v celozelené barvě a ano, opravdu i po těch třech měsících může přelistovávat. Nechat stále na stejným místě, je možný že na starých listěch budou vyrůstat mladý rostlinky, list nechat do rozpadu a nový rostlinky posléze oddělit.
Tmavší průhledné konce znamenají že roste.

0 03.11.2015 15:31
Raeda [4] - Živorodky 
Zdravím. Už asi tři měsíce mám hnědovku křídlatou, ale v posledních pár týdnech ji začali postupně uhnívat listy. Ještě nepřelistovala, ale to je opravdu možné, aby s tím začala až po třech měsících? Sem tam už vyrůstají nové listy, ale všiml jsem si, že jich má hodně vybledlé konce. Je to normální?
- V akváriu mám pouze jednu zářivku( která je blíže k přednímu sklu) a největší rostliny jsou zasazené vzadu, ale ona prý není náročná na světlo.
Starší reakce
Ahoj, vmisim se do diskuse, ac nevim o co se jedna, co tam mas. Na obrazku jsem videl krevetku, co vypada, ze o to ma zajem, takze mozna ti to i ty krevetky vyresi ...

Vida. Také mi to nejvíce připomíná nálevníka... kolonie přisedlých dospělců (ta bílá "vajíčka").
Nicméně by to chtělo lepší přiblížení - různé další skupiny organismů vypadají podobně.
Sufin: Lupa?
Je to něco podobného co se tvoří po nálevníkovi, vypadá to jako průhledný gel.

Žádná zelená, ani vlasová,, či jiná řasa to není. Sinice asi taky ne, protože to postrádá to typické aroma. Nejvíce mi to připomíná třeba vajíčka levatek, ale já tam žádné nemám a Neritina má jiná vajíčka a hlavně by nevylezla na Bahnatku.
Přestal jsem svítit a zkusil manuálně odstranit. Holt akvaristika je jedna věčná záhada

A děkuji za připomínky.
Ja to vidím na Rhizoclonium.
Neviem, mne to ako sinica (aspoň tá bežná) určite nepripadá. Tá tvorí tmavozelené povlaky a doslova obaľuje nové výhonky, ktoré sa potom ani rozvinúť nemôžu. Podľa fotky to vyzerá na bežnú zelenú riasu, no tá mazľavosť mätie. Nebude to nejaká kombinácia zelenej riasy a rozsievky?
pokud to nasládle "voní" když na to sáhneš, tak má romant pravdu

Měl bych tip a tím je sinice.

Ahoj, tak si v poklidu jím u filmu a najednou koukám do akvárka a na pár rostlinkách se mi najednou udělalo cosi, odhadl bych to na plíseň, možná nějaké bakterie, prostě taková mazlavá mlha. Ještě jsem se s tímhle nesetkal. Akvárium je dlouhodobě funkční, živočichové neumírají. Ano, teď k podzimu mi občas praží sluníčko přímo do nádrže.
Dík,to víš jsem z toho total mimo,ale začnu zatím jen s tím profito podle návodu,budu pozorovat a zbytek se uvidí potom.

Starší reakce
já vím

ale řešíme dotaz afc1886, a lidi tu začnou rozebírat kraviny (co2 vzduchováním) apod., takže se nedivím, žes to zpětně přehlédl ...
já nemyslel Mg, ale dá se z toho odvodit případný Ca, který by mohl blokovat příjem Mg.
Karloss..se s tebou nehádám

jen by mě zajímalo,jak se dá určit obsah Mg podle dh a kh..
přečti znova můj příspěvek - na přisedlou řasu mu doporučuji fosforečnany a ještě dřív jsem mu doporučil dát anubias do stínu.
A hořčík mu doporučuji na ty "rezavé" listy echináče.
Je to tady furt dokola ...
Přidat reakci
1 ...... [54] ...... 201 202
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 164164x