Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Co se to děje s rostlinami?

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Problémy s rostlinami 

Přejít na předchozí stránku 61 Přejít na další stránku   1  
Co se to děje s rostlinami?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2014 21:59 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: John
Ano, ale nejen železo, ale všechny relevantní mikroprvky ve vhodné kombinaci. Podívej se třeba sem, co a kolik toho objednat:
www.akvarijni-hnojivo.cz/…
www.prirodni-akvarium.cz/…

Prvky je potřeba dodat ve správné formě a v rozumných vzájemných poměrech.

Hlavně abys třeba takový draslík neobjednal čistý a "neuždibl" trochu do vody. To by mohlo vyřešit všechny problémy nádrže způsobem, který by ryby ani rostliny nedocenily (pač by nestihly) :-D.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2014 21:25 Muž John [16]
Vodu menim jednou za deset dni asi tak polovinu. Reverzni osmozu nemam. A kdyz to tak shrnu a budu objednavat hnojivo tak musim sehnat kno3, horcik, draslik, fosfor a zelezo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.09.2014 10:30 Žena Raviolka [2148] Re: John
Já bych před nějakými zásahy zvážila, jestli není lepší počkat, jak se situace v akváriu vyvine. Pokud dva druhy rostlin neprosperují a jeden odešel úplně, zatímco mnoha dalším druhům se daří dobře, tak bych to nehrotila. Rostliny mají různé nároky na živiny a sladit vše tak, aby prosperoval úplně každý druh, je nemožné (ale jde se tomu přiblížit, to ano).
Jinak ten test 6 v 1 udělej i na vstupní (odstáté) vodě, ten rozdíl oproti vodě z akvária ti něco napoví. A pokud už se rozhodneš měnit chemismus resp. systém hnojení, otestovala bych fosfor a železo. Protože já bych třeba naopak přidala KH2PO4 místo dusíku, když už takhle naslepo... ;-)
Naslepo bych to samozřejmě nedělala, pokud nechceš jít snadnou cestou a přizpůsobit se akváriu, tak je lepší si ten fosfor a železo otestovat. A složky PMDD určitě nemíchat dohromady, jak už to zaznělo.
Nevím, jestli jsem to přehlídla, ale jak často a kolik měníš vodu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2014 08:56 Muž kofejn [963] Re: acik
Já mořskou sůl zkoušel od konce dubna, ale v mém případě se to na kytkách neprojevilo. Nebyla to tedy sůl, co na ní dával odkaz grunda, ale mám ji z Pepinova útesu. Prý to byla sůl běžná, žádná speciálka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2014 08:37 Muž acik [416] Re: John
tak psal jsi něco o hořčíku a grunda ti poradil mořskou sůl,která je bohatá jak na hořčík,tak i vápník :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2014 08:34 Muž John [16] Re: grunda
A ta mi pomuze k cemu? Morska sul pro akvaria asi neni stejna jako morska sul do kuchyne vid?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2014 22:54 Muž grunda [1781] - Cichlidy
kup si sůl pro mořské akva - polévkovou lžíci týdně (při výměně vody) a máš vystaráno ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2014 22:01 Muž John [16]
Ja to mam bohuzel uz vse dohromady. Ten sanytr urcite koupim a da se bezne koupit i ten horcik? Ja to kupuji vse pres internet a nechce se mi platit znovu postovny kvuli par gramum. Jinak dekuji zamrady :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2014 20:37 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: John
Kup si v drogerii sanytr (KNO3) je to na nakládání masa před uzením. Odměř si 30g a to rozdělej místo těch 6g. Doporučuji mít jednotlivé prvka zvlášť a draslík bych potom vynechal. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2014 20:35 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: John
Navys ten horcik, tim zvysis tvrdost a rostliny jej potrebuji. Vapnik nejaky taky chteji, ale ten by treba mohl stacit i co je.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2014 20:18 Muž John [16] Re: vaaclav
Dnes jsem udelal vymenil polovinu vody a zitra udelal dalsi test. Hnojim pmdd pro rostlinna aq kde je na obalu uvedeno 6g kno3 14g k2so4 a 33g mgso4. Mam to rozdelany v pul litru vody. A ted davam denne do aq 6 ml. Kolik mam teda pridat? A cim zvysim ty dve tvrdosti. Budu vam moc vdecny za odpovedi. Objem aq cca 350 l
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2014 19:58 Muž 150koni [653] Re: vaaclav
2x více tvrdosti jsi psal mi :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2014 18:20 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: John
určitě to chce přidat na NO3 aspoň 20-30 mg/l a obě tvrdosti tak 2x více ale to jsem ti asi už jednou psal. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2014 16:19 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: John
Neviem ako moc presný je ten test, ale hodnoty vyzerajú byť v poriadku, snáď by nezaškodilo i trošku viac dusičnanov a ak sa používa reverzná osmóza, tak trochu ubrať, 3°dKH je už asi aj málo, či nie? Podľa pH a KH sa zdá, že vo vode je pomerne málo CO2, ale veril by som viac permanentnému testu CO2, ak je tam prítomný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2014 14:03 Muž John [16] Re: Kamilstrom
Tak jsem si udelal test 6 v 1 jbl a vyslo mi no3 10, no2 0, gh >4d, kh3, ph 6,8. Samozrejme testy budu opakovat. Ktere hodnoty jsou divne a na co se mam zamerit. Muj stav v aq porad pretrvava. Ted jeste menim vsech 5 zarivek za nove, jestli to pomuze. Dekuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2014 15:00 Muž Toník [396] Re: bigbob
Řasy nemusí okupovat komplet celé akvárium, protože stejně jako jiné organismy si dovedou vybírat ideální podmínky ke své vegetaci. Jako třeba odumírající listy rostlin.
Mně to tedy jako řasy připadlo, ale oko se dá lehce ošálit. :-)
Pravdou ale je, že i kdyby to na té fotce byly řasy, pak je třeba příčinu jejich objevení hledat přednostně v chybě ve výživě rostlin. A na toto téma zde už jakási doporučení padla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2014 13:58 Muž Dobb [0] - Amerika – Zkroucené a flekaté listy
Fotka k příspěvku Potřebuji poradit, co by mohlo způsobovat kroucení listů rostlin (jen některé druhy - hlavně Echinodorusy. A pak ještě zelené tečky i velikosti 2mm s šedou minitečkou uprostřed. Fotku přikládám. Vodu mám Brněnskou (tvrdou), dělal jsem test na fosfor, dusičnany všechno v pořádku. Přidávám CO2. Děkuji za radu hmm :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2014 13:11 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: michalt
michalt napsal: Chemie a chemie je rozdíl. No veď to, rozdiel je aj skutočný plyn CO2 a "CO2 Vital" (zrejme glutaraldehyd, rybicky.net/forum/19442-pmfe-glutaraldehyd )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2014 11:43 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: bigbob
Chemie a chemie je rozdíl. Akvárium samotné není příroda a jestli chceme, aby prosperovalo na přírodní báze (nitrifikace, metabolismus rostlin), je potřeba na tyto procesy dodat výživu.

Tady se mluví jen o dodání nějakých solí a sloučenin mikroprvků v docela nízkých koncentracích. Jejich chemické reakce jsou dobře známé stejně jako reakce živých organizmů na ně. Tady se stačí držet základních pravidel o nepřekračování osvědčených limitů a neflákání údržby. Pak žádné nepříjemné překvapení nenastane.

Ta skutečná "chemie" ve smyslu akvaristické alchymie, kdy se do vody lijí vodičky se zázračnými účinky, začíná u lahviček s nejasným složením a všeléčivým účinkem (proti řasám do týdne, zaběhnutí nádrže za den nebo upravovače vody).

Když už to CO2 máš, nevypínal bych jej (sám nemám, ale rád bych) a místo toho bych dodával i zbytek chybějících živin. Třeba PMDD v malé dávce nebo rovnou EI metodou. Nejdřív méně, sledovat, jak budou rostlinky reagovat a pak v případě potřeby zvyšovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2014 09:16 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: bigbob
bigbob napsal: ... a mel sem asi zustat u prirody bez dodatecne 'chemie'Chemie se neboj, ale vzdycky se poradne podivej, o co jde a co to dela.

Uprimne, kdyz nekomu reknu, ze muze pouzit na rozpusteni leciva aceton v takovem mnozstvi, aby vysledne nepresahl v akvariu 10mg/l, asi mne tady nejmin ukrizuji (pro nektere vodni organismy je to smrtelna davka, ne ze to zase nekdo...) Ale jedy typu "tekute CO2" tam klidne lije kde kdo, a jeste si klidne navysi koncentraci nad doporucenou. Kdyz chemii, musis mit aspon snahu neco si zjistit, ne to delat totalne nepouceny.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2014 21:03 Muž bigbob [0] Re: MonterMonty
Ok diky za rady. Zkusim vysadit co2 a uvidime. Mam nenarocny rostlinky tak snad to bude ok..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2014 20:58 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: bigbob
no , mým laickým odhadem , je toho půl roku na zásobní substrát tak akorát k vyčerpání , ale osobní zkušenost s těmito komerčními substráty nemám , mě to funguje s osmocote slušně , přidávám do vody jen mikroprvky , problén s řasou nemám , rostliny rostou úměrně k intenzitě světla , co2 přidávám z burčáku a spokojenost ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2014 20:53 Muž bigbob [0] Re: MonterMonty
Ok.mrknu.. mam to zalozene sotva 1/2 roku. Asi zkusim schvalne vysadit co2 jestli se to zlepsi..Puvodne sem do toho nechtel moc zasahovat a mel sem asi zustat u prirody bez dodatecne 'chemie'
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2014 20:45 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: bigbob
i zásobní substrát se co se týká živin jednou vyčerpá , mám dobrou zkušenost s Osmocotte , vyhledej tady na fóru
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2014 20:42 Muž bigbob [0] Re: MonterMonty
Nic vic nepridavam, nehnojim.Mam jen pod sterkem vyzivovy substrat Denerle..Mozna sem s tim co2 nemel ani zacinat.Jake hnojeni bys mi doporucil nebo radsi prestat s co2?

Diky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2014 20:38 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: bigbob
no a co další živiny ? dodáváš taky ? v nádržích bez přidávání CO2 je hlad po živinách menší pač limitním prvkem bývá většinou ten uhlík , a když ho začneš dodávat budou chybět zase jiné živiny , četl jsem teorii že rostliny dokáží živiny do nových přírustků přesunovat ze starých listů ,pokud je jich v substrátu nebo vodě nedostatek , ty se pak takto rozpadaj, v podstatě mám i něco takového odpozorováno ve svých akváriích , ke se například o dovolené nehnojilo , tak jako normálně , i takové pleveli jako je polysperma se začaly rozpadat (žloutnout, hnědnout a děrovatět ) staré listy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2014 20:19 Muž bigbob [0] Re: Toník
To se mi nezda, je to jen na teto rostline, jinde ne..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2014 19:51 Muž Toník [396] Re: bigbob
Vypadá to na napadení řasami, ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2014 19:38 Muž bigbob [0] – hnednuti listu
Fotka k příspěvku Ahoj, dokazete mi prosim nekdo poradit co se deje s temi listy? Zda se mi ze to zacalo kdyz sem zacal pridavat CO2 vital od rataje..predtim to v tak velke mire nebylo..

Diky za rady
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2014 00:47 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: 150koni
V pohode se pestuji rostlinky(ne vsechny) i v Ph nizsim jak 6,zalezi pak na kH. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2014 09:42 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: 150koni
V atlasech se většinou uvádí optimální pH ne mezní hranice. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2014 09:25 Muž 150koni [653] Re: vaaclav
aha, já žiju pořád v domění že pro rostliny je nejideálnější neutrálních 7pH, spodní hranice 6,5pH a při pH6 už pro ně není moc přijatelné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2014 09:12 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: 150koni
Spíše bych řekl že je to optimální pH a ne spodní hranice. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2014 22:40 Muž 150koni [653] Re: John
Jestli se nepletu, tak 6,5 pH je spodní hranice únosnosti rostlin. Ale tohle mé tvrzení musí potvrdit spíše rostlináři :-) Já jsem jen věčný laik.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2014 21:54 Muž John [16]
Ja si myslim ze diky co2 budu mit hodne nizke a diky tomu to neroste. Ale jak rikam musim asi udelat nejake testy. Jake mam udelat (koupit)? Nevim jestli to ma s tim nejakou souvislost, ale drive jsem daval co2 pres atomizer a ted ho davam pres fajfku a na hladine se mi udela vzdy do dvou dnu od cisteni takovy bily povlak, je to takova vrstvicka ale mastne to neni
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2014 20:47 Muž Toník [396] Re: 150koni
pH tak vysoké mít nebude. Alespoň podle toho, co píše o aplikaci CO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2014 20:19 Muž 150koni [653] Re: vaaclav
co se týče železa v PMDD nezáleží na tom jaké železo v tom PMDD má ve vztahu k PH vody v akváriu ? Pokud je vysoké PH, nezoxiduje a zůstane ho v akváriu vůbec dostatek ? Nebo jsem něco špatně pochopil ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2014 18:10 Muž Toník [396] Re: vaaclav
Nemusí ho být dostatek. Stav rostlin něco takového naznačuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2014 17:55 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: John
V prezentaci máš napsáno že používáš PMDD tam železo snad není? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2014 01:02 Muž John [16] Re: Toník
Zkusim nejake koupit a uvidime. Musim jeste koupit nejake testy, abych vedel na cem vubec jse,
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2014 22:45 Muž Toník [396] Re: John
Zkuste začít zvýšeným (přiměřeně!) dávkováním železa a dejte tomu tak dva až tři týdny, ať se může železo projevit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2014 14:01 Muž John [16]
Fotka k příspěvku jo a dříve mi rostla i rotala welichii jako blázen a ted šla všechna do kopru
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2014 13:59 Muž John [16]
Fotka k příspěvku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2014 13:58 Muž John [16]
Fotka k příspěvku ahoj, mám problém s rostlinkama a nevím kde je problém. některé rostou dobře - althernantera rubra, rotala green, rotala rotundifolia, pogostemon erectus, ale nedaří se mi i když dříve rostly dobře - heteranthera zosterofolia, Micranthemum micranthemoides, rostinkám pomalu uhnívají listy a u zosterofolia jsou takové černé. hnojím denně pmdd a dříve ještě když rostly tak jsem pouštěl co2 jen přes den, teď pouštím nonstop. dropchecker je zelený. takže ok. jiný testy nedělám. myslel jsem si jestli náhodou díky tomu co2 hodně nekleslo ph a těm rostlinkám to nědělá dobře.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2014 23:08 Muž 150koni [653] Re: vaaclav
no mne zmátla tvá zmíňka o divných hodnotách v měření CO2 vůči alkalitě ale u téhle prezentace právě není. Tak se omlouvám pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2014 21:49 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: 150koni
rybicky.net/nadrze/20121 o jakou nádrž jde ještě poznám. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2014 01:03 Muž 150koni [653] Re: romant
Ty papírky jsem vzal jen jako rychlotest. Spíše jen pro orientaci, než přesné měření. Mám celý kufřík kapkových od SERY ale už ho mám dva roky a konkrétně na alkalitu už nedává správné hodnoty. Nakapal jsem tam 30 kapek a stále nebyla barva jak měla být. A to jsem ověřoval i na vodě z Osmy. I ta měla alkalitu vyšší jak 30° Takže nevím, čemu věřit. Koupil jsem za 150kč nový kapkový test a taky byl asi nějaký prošlý, protože ukazoval stejný výsledek na všech vodách. Teď mám papírkový SERA test 7in1. Kdyby ty testy nebyly aspoň tak drahé hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2014 00:48 Muž 150koni [653] Re: vaaclav
Tu alkalitu jsem v následné reakci na tebe opravil.
24.08.2014 00:08
Testy už mám si myslím prošlé a moc už jim nevěřím, tak teď měřím jen papírky a alkalitu mám oproti prvního měření 6° což mi potvrdili i v akvaristice měřením vodivosti. Prý mám vodu ideální. Tedy co se týče tvrdosti a alkality. a NO3 se mi teď drží mezi 25-50mg/l. Jinak se nic nezměnilo.


Také jsem poznamenal, že tam zmiňuješ měření obsahu CO2 a tak nabývám dojmu že ses koukal na archivovanou nádrž. Jelikož v aktivní nádrži není vůbec měření CO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.08.2014 21:28 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: romant
bral jsem měření 3KH a 6DH proto dvojnásobek. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.08.2014 21:26 R Muž romant [27981] Re: 150koni
Tak já to chápu na dvojnásobek a bez urážky, nelíbí se mě to měření papírkama, i když s některejma nemám až zase tak špatný zkušenosti. On nám jistě Václav potvrdí či vyvrátí, jak se to má chápat.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [61] ...... 200

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 161513x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/8369?od=3001