Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Co se to děje s rostlinami?

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Problémy s rostlinami 

Přejít na předchozí stránku 92 Přejít na další stránku   1  
Co se to děje s rostlinami?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   21.08.2012 23:10 Muž grunda [1781] - Cichlidy
na druhou stranu, když si člověk něco nastuduje, nemusí pak řešit problém řasy, nerostou kytky atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2012 22:36 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: Tomas Enderson
Jasne,nikdo nikoho nikde nenuti! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   21.08.2012 22:22 R Muž romant [27981] Re: Tomas Enderson
Ale vždyť to já taky. :-D Jenom je ta současná diskuse takovým příjemným letním odbočením od klasiky, pomoc, proč mám řasy, atd. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2012 22:15 Muž Tomas Enderson [697] - TetryRe: romant
Nic proti vědeckém pojetí, jen mne trochu zaráží jak to tady vzali odborně. No a prostě jsem jen napsal svůj názor. Kdo chce mít místo akvárka vědeckou laboratoř, ať si ji klidně má, když jo to baví. ;-) Já zůstanu u toho co se mi osvědčilo a je v mých časových možnostech. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2012 22:12 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Sid
není zač ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2012 22:10 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: Sid
Je to asi tak jak jste rikal,sorry jsem pomaly a pak strasne rychly! :-) Hold v tom aute to neni jako doma!! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.08.2012 22:01 R Muž romant [27981] Re: Tomas Enderson
Ale ono už to chtělo trošku vědecky provětrat ty stojatý vody zdejších vláken. ;-) Kdo chce, ať se začte, popřemejšlí, postuduje a pustí se do toho, nebo zůstane u svých sedláckých metod, prostě svoboda volby. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2012 21:55 Muž Tomas Enderson [697] - Tetry
Tak mi nějak přijde, že na to jdete moc vědecký. Vždyť stačí rozumně svítit eventuelně přidat nějaký to hnojivo a CO2. Samozřejmě nedělat z vody sodovku a kytky porostou. Když ne tak není problém je nahradit něčím co bude růst. Vždyť kytek pro akvárka je dost tak proč mít místo relaxu u akva hlavu jak diplomovanej fyzik a chemik v jedné osobě. Pravda řasy se mozna objeví, ale nikdy mi to nedosáhlo fáze kdy by se jich nedalo rozumným způsobem zbavit.

Martin Honzejk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2012 21:44 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: Sid
Ne Side,ten prepocet zalezi na typu svetla fluorescencni,metal halide,vysokotlaka sodikova lampa apod. a take kolik kelvinu svetlo ma.Pro nas by mel stacit prepocet zarivky v rozmezi 5500-10000K a ten je pocet luxu krat 0.0135 = vysledek v μmol m-2 s-1 pri mereni vodotesnou sondou uvnitr akva,da se to merit na "sucho",ale ten prepocet je jiny. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2012 21:21 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: grunda
Proč myslíte, že píšu cca 60 lx? hmm
Ale jinak díky za odkaz. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2012 21:05 Muž grunda [1781] - Cichlidy
tenhle přepočet je velmi nepřesný, pro každý typ zářivky platí jiný koeficient.


Converting Lux to PAR

If you have a lux meter, it is possible to convert lux to PAR. Since spectral quality plays a part in these conversions, each light source (actinic lamp, 6,500K metal halide, etc.) will have a difference factor. The equation is:
Lux ÷ Constant = µmol·m2·sec
Lux to PAR Conversion Factors
Light Source Constant
Sunlight 54
Warm White Fluorescent 76
Cool White Fluorescent 74
URI (now UV) Actinic Fluorescent 18
URI (now UV) Daylight Fluorescent 54
Actinic/Daylight Combination 38
Philips 03 Actinic Fluorescent 40
Panasonic 6,700°K Power Compact 72
Panasonic 7,100°K / 6,700°K Combination 55
Osram Powerstar Metal Halide 57
Ushio 10,000°K Metal Halide 54
Coralife 10,000°K Metal Halide 30
Venture "Daylight" Metal Halide 46
Radium "Blue" Metal Halide 51
Fusion Sulfur Lamp 41
Westron Mercury Vapor Lamp 70
Iwasaki 6,500°K Metal Halide 57

zdroj:http://www.reefcentral.com
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2012 20:43 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Kamilstrom
Ten přepočet uvažujete - umol/m2/s = cca 60 lx?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2012 17:34 Muž grunda [1781] - Cichlidy
ono taky hodně záleží na tom, jak jsou trubice od sebe daleko a v kterém místě akva se měří
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2012 14:06 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: kortezhugo
Spravne by se to melo merit PAR meterem,ale jelikoz je to drahy pristroj(kolem $300),pouzivam levnejsi variantu a to LUX meter z vodotesnou sondou($80) a pak to prepocitam na PAR(musi se brat v potaz i kolik Kelvinu zarivky maji,ja verim ze vetsi nez 10% odchylka mereni tam neni) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2012 08:05 Muž kortezhugo [983] Re: Kamilstrom
A cim to vlastne merate?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2012 01:23 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: gargamel
Ja kdyz se podivam na tu tabulku,tak podle teto tabulky kdyz mam 3 T5HO 27 inch nad substratem tak bych tam mel namerit 110 par,ale ja namerim jenom 62 par,to je zvlastni :-) (3 krat T-5HO each 80W = 240W Giesemann bulbs,ATI ballasts,MIRO4 reflectors)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2012 23:34 Muž kortezhugo [983] Re: gargamel
No volakedy davno som mal akva iba z dennym svetlom.A plne rastlin cr.affinis a machu.Bez osvetlenia bez hnojiva bez CO2 a bez rias.Toto je tiez jedna z metod len sa malo vyuziva pre maly pocet pouzitelnych rastlin.
Napr. Vallisnerie mam uz cca 2 roky v flaske na okne do obedu na priamom slnku bez CO2 bez osvetlenia bez hnojenia bez prudenia vody bez rias.Jedine co musim je vymenit raz za tyzden vodu.
Proste aj toto su metody ktore funguju.A tu sa ani netreba zaoberat ziadnou tabulkou,spektrom,dlzkou trubic,vykonom.......
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2012 22:45 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: gargamel
zajímavé
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2012 22:34 gargamel Re: katterinecka
Diskuze pod článkem: www.rostlinna-akvaria.cz/…
Tam je to i s vědeckými výpočty ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2012 22:33 gargamel Re: kortezhugo
Však to je v pořádku. Já vám tady neříkám, že to děláte špatně. Sám mám někdy období, kdy používám hodně světla, běhám kolem akvária s testama a limituju to živinama. Jenom se vám tady snažím sdělit, že to jde i s málem světla a pořádným hnojením, čemuž vy evidentně něvěříte, i když jste si to nikdy nevyzkoušeli. Na rostlinných-akváriích.cz jsou daleko ortodoxnější "nesvitiči". Snažíme se tam ale propagovat právě tu druhou metodu - málo světla a hodně živin, protože je tak daleko snažší akvárium ukočírovat, nemusí se vůbec používat testy a pro začátečniky je to prostě jednodušší.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2012 22:31 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: gargamel
je ale trochu rozdíl jestli ten 1 metr je metr vodního sloupce, nebo vzduchu, to ta tabulka neřeší
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2012 21:50 Muž kortezhugo [983] Re: gargamel
Ja pouzivam tieto reflektory www.akvaobchod.sk/…

a trubice su 6cm od hladiny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2012 21:36 gargamel Re: kortezhugo
akva.wu.cz/…
Když máš 4 T5 zářivky v krytu těsně nad hladinou, bude u substrátu hodně přes 150 umol PAR.
Když je máš ale ve výšce 100 cm od substrátu, bude tam jen 70 PAR.
To je o víc jak polovinu světla míň! Ta tabulka skoro přesně odpovídá tomu, co napasal Tom Barr - že tam je 60 umol PAR. Těch 10 může dělat třeba ta kalná voda + odchylka v tabulce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2012 21:30 Muž kortezhugo [983] Re: gargamel
gargamel napsal: Není 0,5 W/l jako 0,5 W/l. Je to 1 metr na substrátem!
Tomuto celkom nerozumiem.Preco?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2012 21:19 gargamel Re: kortezhugo
Není 0,5 W/l jako 0,5 W/l. Je to 1 metr na substrátem!

Sid byl u mně agent ČEZU
Mě to právě taky tak přijde :) A neuzná že to jde i jinak a neuzná :-D
Je to na prd takhle přes net, na pivku bysme to měli probrané za chvíli.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2012 20:22 Muž kortezhugo [983] Re: gargamel
No ale to je cca 0.5W/l.
120g je cca 450l.
Pri tejto nadrzi sa este vyuziva aj nizka hladina vody.Na tom prvom odkaze to vidno - trochu nestandartny rozmer.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2012 20:10 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: gargamel
Já jsem byl odjakživa nesvítič a Sid byl u mně agent ČEZU. Že rostou velmi dobře rostliny i pod slabším osvětlením + CO2 vím dávno. Řekl bych že už je to skoro deset let. Takže mě připadá že jste z mého pohledu trochu pozdě znovu objevil Ameriku. Ale jinak nic ve zlém stránky jsou to pěkné a člověk se tam dozví spoustu zajímavých informací. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2012 20:06 gargamel Re: Sid
Tady jsem vám to našel přesně:
I use 3 Giesemann powerchrome daylights and one of their pink Aquafloras. The color is a bit too pink for my own taste. I'd like to change this and will try some LED's on the tank in a month or two and see what the color looks like.

This is 216 watts at 70-80 cm above the tank and about 1 meter from the plants for a 450 liter tank and a total of about 500 liters. The fixture is a Tek 4ft fixture that I painted white to match the decor. I do not like the pink bulb, I have some spare daylight I might switch out.

4 zářivky, 216 W, ale 70-80cm nad akváriem! Celková velikost 500 litrů.

Zdroj: ukaps.org/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2012 19:42 gargamel Re: Sid
Máte to popsané například v tom odkazu od kamilstroma nebo z ukaps.org. Používá jen některé a během dne to přepíná kvůli barvě zářivek. Já mám nad 300 litrovým akváriem momentálně taky 4x54W a nepoužívám je všechny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2012 19:41 Muž kortezhugo [983] Re: Sid
To bude nieco taketo www.aquariumspecialty.com/…

Pekne solarko :) na 450l
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.08.2012 19:36 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: gargamel
...Buď neumíte anglicky nebo jste to nečetl. Používá 4 trubice cca půl metru nad akváriem...
Anglicky opravdu neumím, tak vás poprosím o překlad. :-)
ATI T5 48" fixture with dimmer (bulbs: 1 ATI purple; 2 ATI blue specials; 2 GE starcost; 2 Aquawave red; 1 Giesemann aqua flora)
Hlavně mne, prosím, poučte, jak se v angličtině sčítá. Děkuji. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2012 19:27 Muž kortezhugo [983] Re: gargamel
gargamel napsal: Vy ale nedokážete uznat, že to jde i tou druhou metodou, i když jste ji nikdy nezkusili, ale stejně mi pořád budete tvrdit, že to nejde.

Ako ze nie? -v tom spodnom akva svietim 0.4W/l a tiez tam mam eleocharis ktory este zakryvaju rastliny.Ale nemozem napisat ze pri tom porastie hocico.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2012 19:24 gargamel Re: kortezhugo
Píšu o kobercovkách, jako fotky použiju akvária s kobercovkama. Nechápu, proč řešíš fotky na Rostlinna-akvaria.cz a spamuješ. Bavili jsme se o vlivu světla na růst rostlin ne? A pořád čekám na zdůvodnění, proč by rostliny nemohly růst pod slabým světlem, třeba i podložené nějakou vaší zkušeností, když mi tady pořád tvrdíte, že to nejde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   20.08.2012 19:14 Muž kortezhugo [983] Re: gargamel
No je to prinajmensom zavadzajuce - dat tam foto 240l nadrze osvetlenej 324W a pisat kolko W postacuje. :)
To je ako pisat o trabantoch a na fotkach Ferrari.Potom napisat - foto je len ilustracne a ved aj to je auto. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2012 19:03 gargamel Re: kortezhugo
Dole jsou moje fotky. Nevím co je na tom podvod. To mě ani nenapadlo, že musím použít fotky jen některých akvárií. Takže když budu psát o EI tak musím použít fotky akvárií, které jedou na EI a když o PPS Pro, tak zase jiných? Máš zvláštní logiku. Ty fotky tam jsou jako dekorace. Demonstraci toho, že to jde máš dole na mých fotkách.
K pěknému akváriu jde dojít mnoha způsoby a málo světla + hodně živin je jeden z nich. Vaše metoda zase je hodně světla + limitace živinami. Já vám to neberu a sám jsem se přesvědčil, že to jde. Vy ale nedokážete uznat, že to jde i tou druhou metodou, i když jste ji nikdy nezkusili, ale stejně mi pořád budete tvrdit, že to nejde. Dneska vás tu otravuju jen kvůli tomu, že jsem si večer vyvrtnul kotník, musím ležet a nemám co dělat :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2012 18:53 Muž kortezhugo [983] Re: gargamel
Trochu podvod pisat ten clanok a pouzit fotky z nadrzi kde sa svieti poriadne - co povies?
www.bubblesaquarium.com/…

www.bubblesaquarium.com/…

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2012 18:47 Muž kortezhugo [983] Re: gargamel
0.4W/l v T5 HE mam v tomto rybicky.net/nadrze/10026
Tak ze uz sa mozem zaradit k pestovatelom "nesvieticom". hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2012 18:44 gargamel Re: usine
Ta fotka s blyxou je rok stará, tehdy ještě rostlinna-akvaria.cz ani nejela ;-)
Nechápu, můžete přihodit konkrétní článek? Například můj článek z prosince: www.rostlinna-akvaria.cz/… - tady mluvím o tom samém, co teď.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   20.08.2012 18:28 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: gargamel
Nevím jestli se mě to nezdá, ale vaše teorie co se týče osvětlení se mění podle přeložených článků na www.rostlinna-akvaria.cz/…
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2012 18:26 gargamel Re: kortezhugo
Omezovat to nemusíš, já jsem pod tímto osvětlením měl třeba alternatheru nebo ludwigii repens a nezezelenaly :) Na vybarvení stonkovek (hlavně rotala, didiplis atd.) má podle mých pozorování vliv hlavně koncentrace NO3. Tady jsem rostliny limitoval živinami a měl jsem nízké koncenrace makroživin ve vodě: www.akvarko.cz/… Světlo jsem tady měl ale silnější. Asi 0,4 W/l v T8.
Po tom, co jsem přidal velké dávky makra a zvednul NO3 k 50 mg/l to při stejném osvětlení vypadalo takto: www.akvarko.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2012 18:19 Muž kortezhugo [983] Re: gargamel
Vystacil by som aj ja.Len ja rad kadeco skusam a nechcem sa obmedzovat pouzitelnostou rastlin.Proste cervene rastliny chcem mat cervene. :)

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2012 18:04 gargamel Re: kortezhugo
:) 0,5 W/l v T5kách je na moje poměry hoodně. Mělo by to být cca 130 umol PAR (pokud to teda máš pár cm nad hladinou. Já bych si vystačil s jednou z těch zářivek, ale já jsem podle vás divnej :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2012 17:55 Muž kortezhugo [983] Re: gargamel
gargamel napsal:tolik, aby ji nestačily tyhle vaše zabijácké dávky watů...

Toto ma trochu rozosmialo :)
Preto ze fakt nepatrim k ludom co to prehanaju z osvetlenim.A v tom 160L akva som bol rad ked som presiel z 2x18W na 2x39W.
Ono stale to chce kompromis (jedna trubka malo - dve su uz vela).Idealne by bolo predradnik regulovatelny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2012 17:32 gargamel Re: kortezhugo
Určitě bude chtít více světla, ale určitě né tolik, aby ji nestačily tyhle vaše zabijácké dávky watů.
K tomu ,aby se těm náročným rostlinám dařilo i pod slabounkým světlem jim ale musíte dodat maximum CO2, silný a vhodný proud a hodně makroživin. To vy jste narozdíl ode mě nikdo nezkoušeli. Já jsem hnojil týdně 5 mg/l PO4 a voda se mi v akváriu přečerpala 10x za hodinu. Vy jste to hádám nikdo netestovali, takže vám příjde, že bez světla to nejde. Pokud ale dodržíte to, co já, tak vám to půjde taky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2012 17:25 Muž kortezhugo [983] Re: gargamel
Ono sa to takto neda porovnavat.Pretoze zelene rastliny si vystacia z podstatne slabsim svetlom.
Ludwigia peruensis - o ktorej sa bavime je extremne cervena - az do fialova.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2012 17:18 gargamel Re: Sid
Nebo máte v tomto směru nějakou osobní zkušenost?
Nemám sice prostory na to, abych si osobně vyzkoušel pěstování všech rostlin, ale nějaké pokusy dělám a všechny mi potvrdily to, co je v tom pdf.
Jako příklad uvedu blyxu, kterou zde považujete za vysoce náročnou na světlo. Mně se podařilo vypěstovat nádherný a hustý koberec za svícení pouhých dvou 36W zářivek T8 nad 300 litrovým akváriem vysokým 50 cm. Tady je foto: www.rostlinna-akvaria.cz/…
Kdybych si tyto věci neověřil sám, tak je tady nepíšu. Zkuste jednou i jinou metodu pěstování rostlin a možná taky pochopíte, že to jde i jinak než to provozujete vy ;-) K pěkným rostlinám nevede jen jedna cesta. Já jdu cestou velice slabého osvětlení a aspoň nemusím brečet nad účtem za elektřinu. Když to funguje s málem světla, tak nevidím důvod zběsile svítit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2012 17:17 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: gargamel
Mozne je vsechno,ja to merit nebudu,ale aby jste se nedivil(bavime se o mnozstvi par/pur na DNE nadrze,pod hladinou jich stovky klidne mohou byt :-) )Jinak v tom vasem prvnim odkazu tam Tom ma 8 trubic(v soucastne dobe tam prazi 120 par) a nekde rikal ze ma kolem 50 ppm CO2 a vice,pri w/l by se melo byt obsah CO2 pro ryby v pohode problem je,jen ho zmerit(jen ne Tillmanem). :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2012 16:56 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: Sid
Sorry,me to normalne trva dlouho(vetsinou pisi v aute,nekdy i za jizdy :-),zrovna jsem zastavil,tak to bylo rychlejsi) :) Jinak me LP rostlo pod T-8 kdysi taky rostlo dobre(ale nikdy ne tak dlouho jak bych chtel) a krasne cervene,ted pod T-5HO se mi zdaji vybledlejsi!!! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2012 16:53 gargamel Re: Kamilstrom
Pri 60 par na dne by se melo dat pestovat naprosta vetsina kytek,nevim jestli tady ma "80%" lidi pres 60 par na dne nadrze(o tom pochybuji

Většina lidí tady má osvětlení v řádech stovek umol. Viz. tabulka v článku: www.rostlinna-akvaria.cz/…
O tom se snad brzy přesvědčíme, jestli vše klapne, bude kolega z Rostlinných-akvárií.cz provádět měření PAR metrem: www.rostlinna-akvaria.cz/… Určitě se budete moci taky zapojit.

Co se těch mých týče, nepovažoval jsem za nutné zdůrazňovat, že při osvětlení 1W/l v T8 trubicích na 100 l akva je "CO2 doping" a zajištění dostatečného přísunu živin, zejména Fe a dalších mikroprvků samozřejmostí. :-)

Při takové světelné palbě nemůžete CO2 určitě zajistit. To by ho muselo být ve vodě tolik, že by nebylo pro ryby možné dýchat. Limitujete to živinami. Viz.: www.akva.wu.cz/…

Vám připadá 1W/l v T5 HO trubicích málo?!

Buď neumíte anglicky nebo jste to nečetl. Používá 4 trubice cca půl metru nad akváriem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2012 16:47 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: kortezhugo
Mas ji peknou,jinak Tom ji ma poprve uvedenou,tusim datum 5 ledna 2012(1/5/2012)
www.barrreport.com/…

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [92] ...... 200

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 161517x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/8369?od=4551