Co se to děje s rostlinami?
asi neumet moc dobre cesky a asi ani po anglicku....
jake kyti k tercovcum taky resil Romi, proste chce to zkouset jaky kytky ti v tvejch podminkach pujdou, koukam ze jsi Pepicku z praglu takze by jsi mohla zajit s nami do hospudky Dobra trefa tenhle ctvrtek
rybicky.net/forum/10957…
tam se urcite najde nekdo kdo ti poradi.....
Mno, podle popisu nadrze a prispevku na foru v minulosti bude problem s cestinou..
Jestli se nepletu, rostlina je
rybicky.net/atlasrostlin/microsorium_pteropus
Mozna ta teplota okolo 30° neni uz vhodna, ale spis bych si tipnul na spatne slozeni vody, prilis tvrda, jak uz nekdo psal u popisu nadrze. Celkove ty rostlinky a rybky nevypadaji moc spokojene a hlavne tato rostlina chce mekou vodu.
Jsou to jenom takove moje vecne amaterske odhady, tak je kdyztak nekdo odbornejsi potvrdte ci vyvratte
Anebo byl v noci kalit
Hrala si na hoten-toten, nebo byla cizinec a bavila se radeji anglicky ci jinak ?
Vypada to na dotaz, ze v akvariu se nedari rostlinkam a umiraji.
0 21.07.2009 07:41 pepicek – Re: pepicek
0 21.07.2009 07:36 pepicek – Re: Miras
divne rostlina
0 21.07.2009 07:31 pepicek – Re: Miras
porad mene rostlina
??? co to je za dotaz, nějak nechápu
0 21.07.2009 06:59 pepicek – problem rostlina
moje akvarium je 140lit 28-31,tepl,
chtela husta rostlina
Pro příčiny identifikaci poškození listů by pomohla fotografie. Také identifikace "sumečka" by možná příčinu objasnila stejně tak jako více informací o vodě a nádrži.
0 19.07.2009 10:46 kajo mal som este parmicku ciernopruhu ale tu som dal prec lebo som si myslel ze oni okusuju rastliny ale aj tak su dieri..
panciernicek , cihavec nie a skalar tak priatelka ho ma a dost jej okusuje rastlinky ale len Ceratophyllum demersum sumceka tak to nevim a prisavku thajsku mam tiez ale zatial som snou taketo cosi neriesil tak bud tam mas okrem tej piskorky este aj ineho slimaka nebo typnul bych na skalara mozna ze se milim
0 19.07.2009 10:33 kajo teraz sin ich kupil pred 5 dnami ale to su velke dieri priemer aj 1cm..nemozu to obkusavat ryby?
moze to byt aj zivinami a preto sa ti tvoria dierky na listoch
0 19.07.2009 10:20 kajo – dieri v rastlinach
Zdravim dnes som spozoroval na novich rastlinach a na niektorich starich dieri v listoch dost velke ako keby ich rybi zacali jest aj stonky boli ako keby okusane..
ryby mam prysavka thajska skalalr čichavci a pancirovnicky a jednoho sumceka a slimaky-Piskořka Melanoides granifera
Starší reakce
Však jo,ukončíme to,já zkusím udělat akvárku dietu (ne rybám) a snad bude rozdíl.
...pochopte, že i já sám to nevím. Nejsem typ člověka, že má pořád ruce ve vodě, něco testuje apod. b]Tyto věci dělám když už musím...
Chápu vás.
Rozpadající se listy rotaly nejsou důvodem, abyste "něco otestoval". Stejně jako třeba rozhodnutí začít používat PMDD.
Omlouvám se - další debata v podobném duchu je nad mé síly.
Těžko hledat nějaké řešení, když z vás člověk nevymáčkne ani odpověď na otázku, kolik vody a jak často měníte...
(O tom ostatním nemluvě...)
Já Vás noc dobře chápu,ale pochopte,že i já sám to nevím.
Nejsem typ člověka,že má pořád ruce ve vodě,něco testuje apod. Tyto věci dělám když už musím....
kolik vody a jak často měníte...
Na tuto otázku jsem v odpovědi o údržbě zapoměl.Takže 100l cca za 14dní.
Těžko hledat nějaké řešení, když z vás člověk nevymáčkne ani odpověď na otázku, kolik vody a jak často měníte...
(O tom ostatním nemluvě...
)
"Objem" rybek máte poměrně skromný, světla docela dost, CO2 přidáváte...
Takže asi to hnojení přiškrtím a uvidíme rozdíl. (Nic jiného mi ani nezbývá.)
S tím se dá souhlasit. Když nevíte, kudy kam, raději vypustit hnojení, než hnojit "nevím čím a nevím proč".
Ještě jedna DŮLEŽITÁ věc, tyto díry se mi objevují jenom na téhle rostlině, na jiném druhy kytek NE.
Taky vám sdělím něco důležitého
Tahle rostlina (Rotala rotundifolia) je i mezi stonkovkami docela "rychlík". Nepřekvapuje mě, že se "chybička" projeví nejdříve na takové rostlině.
však to já vím
.PMDD u mě začalo tak,že když mě kytky rostly pomalu,tak jsem tohle zkusil a to by jste měl vidět ten rozdíl!
Ale ted si myslím,že právě těch živin je tam asi moc (ale řasy jsou v omezené (normální) míře.Že je tam živin dost soudím podle toho,že mi pisticie krásně roste a dokonce i kvete.Takže asi to hnojení přiškrtím a uvidíme rozdíl.(nic jiného mi ani nezbývá)
Ještě jedna DŮLEŽITÁ věc,tyto díry se mi objevují jenom na téhle rostlině,na jiném druhy kytek NE.
...Ph cca 6,5 - 7 a zbytek střed. Naposledy byla údržba někdy před 2 týdny...
To jste mi toho moc nesdělil...
Když chcete experimentovat s umělým přihnojováním, měl byste o svém akva něco vědět...
Jinak je veškeré počínání jen a pouze "loterie"...
Pokud clovek lije takova mnozstvi komplet pmdd do akva, navic meni vodu, nepredpokladal bych, ze neco chybet muze. Spis naopak.
Pokud tedy neni bez kno3, a nechybi N.
Vlastnosti?Ty vím tak jenom zhruba...,takže Ph cca 6,5 - 7 a zbytek střed.Naposledy byla údržba někdy před 2 týdny....
Vlastnosti zdrojové vody a údržba?
Toho PMDD bude kolem 10ml každý druhý den ráno. (že by byl problém v PMDD mě ani nenapadlo)
Akva znovuzaloženo kolem 20.5. t.r.; kolik PMDD dáváte a od kdy?
0 06.07.2009 19:53 Diego [72] Zdarec,vidím,že jste se zde nějak rozepsali a já ted nemůžu najít odpověd na moji otázku,takže bych se potřeboval zeptat na jeden problém...viz foto.
Nevím,proč se v listech dělají takovy díry.Vím,že jim něco chybí,ale nevím co.
Díky
Starší reakce
V prezentaci píšete, že občas přihnojíte PMDD.
Nepřidal jste PMDD po návratu z víkendu?
K tomu výpadku CO2- rozmezí týdne-dvou (když jsme 14 dní malovali a kontakt s AQ se omezil na nakrmení ryb), ale že by to ty Crypt. tak položilo? a s odstupem 14 dní a tak náhle? ještě mě napadá nový zdroj vody, který jsem před asi 3 týdny použil (studně)-i když základní parametry byly OK, jestli v tom nebyl nějaký běžně neměřitelný sajrajt...jinak se žádné prudké změny(teplota,světlo apod.)nekonaly.
Ovšem přesazení nezpochybňuji, víme jak si kryptokoryny na kořeny nenechají sahat. To bych proto z žebříčku vyloučil. Stříhání listů mi ke kryptokorynám taky nějak nesedí.
A zkusil jsi v nádrži s kryptokorynami vypnout CO2 a např. druhý den ho opět zapnout? Tedy pohyp pH z např. 6,8 na 8,2 a potom zpět? Mě se to bohužel už párkrát stalo a kryptošky reagovaly spolehlivě. Ovšem záleží na jejich druhu, některé jsou náchylnější, jiné méně.
1 26.06.2009 19:17 Johan [4950] - Rostliny Kdybych měl udělat hodně zjednodušený žebříček, jak moc spolehlivě dojde k CH, tak by začínal nějak takto... pH v nádržích skáče tak moc, že už si na něj kryptokoryny zvykly...
1. změna teploty,
2. přesazení z jiné nádrže,
3. přesazení do vody,
4. přesazení na jiné místo
5. ostříhání listů
Atd...
Když se CH nenavodí úmyslně, tak se většinou může jen spekulovat, proč k ní došlo.
Mám opačný názor, ale uvidíme
Pár dní nebublal... - víš přesně, kdy to bublat přestalo a kdy jsi bublání obnovil? Hlavně mě zajímá to druhé datum.
Dík za odkaz,tuto diskuzi jsem přehlídl. Většina píše, že je to rakce rostliny na prudké změny. v mém AQ mohla jedině nastat před pár týdny, kdy jsem pár dní nebublal CO2... že by toto byla opožděná reakce, ale po pár týdnech a tak náhle, bez prodromů?
Ale to si clovek musi vybrat, to je jako moje manzelka, ktera stavi kytky tam, kde se ji designove v byte libi, a divi se, ze v tom tmavem rohu drive krasne rostouci kytka skomira a zivori.
Pokud to mama plati, co treba jit nekam si privydelat a na el. prispet? Svetlo je pro zdarny rust rostlin zalezitost klicova, bez nej muzes hnojit cim chces a stejne to nepujde. Vodu zkus menit casteji, ryb mas dost.
Jednoduche pravidlo, Neni svetlo? nehnojit!
Pokud je to takzvaná kryprokorynová nemoc, během pár dní vyraší nové listy. Alespoň u mne taková situace nastala. Píšeš, že se to stalo po tém návratu z víkend. Asi opravdu proběhla nějaká změna ve vodě, kryptokoryny takhle reagují. Zkus více přečíst v této diskuzi:
rybicky.net/forum/10225… Podstatnou otázkou zůstává zda je vůbec nutné hnojit. Při menším světle rostliny hnojivo stejně nevyužijí.
0 26.06.2009 14:14 Bodík [0] Mám asi obdobný problém- NÁHLÁ SMRT kryptokoryn, které dosud byly mou chloubou, 2 roky výborně prosperovaly. Během neuvěřitelných 4 dní(po návratu z víkendu)najednou naprostý rozklad, ropadající se listy. Přitom se nic nového nedělo, světloé, voda stejné, asi 3 měsíce bublám kvasnicové CO2,dosud tolerovaly...pH,NO2 norma. Je pravda,že AQ trochu zdžunglovatělo,méně času na prostřih, ale dřívější výpadky kryptkorynám nevadily. Dno je v pořádku...Je nějaké kloudné řešení?
Osobne bych si podle deniku a popisu akva tipnul obecne na prehnojeni. Ale tohle necham na jinych, projevy nedostatku a prebytku mi poznavat moc nejdou.
Ale proc svitis 5 hodin denne, kdyz vis, ze to je malo? Neni lepe nejprve delat vse jak se doctes, ze se to delat ma, a pak se teprve poustet do experimentu, a badat nad tim, proc mi neco nejde, kdyz delam "vsechno spravne" a ono to presto zlobi?
Zacal bych svitit dele, odkaloval a menil vodu (tretinu) kazdy tyden, bez hnojeni, a pozoroval to.
Mám rastlinku Mokřanku vzpřímenou (Hygrophila corymbosa) kúpenú na burze v III/2009. Postupne sa začínajú rozpadávať zo spodu listy až nakoniec odpadnú. Dokonca vyhnalo aj novú rastlinku, ktorá má asi 4 cm a pekné zdravé lístky.Svietim 2 žiarivkami priemerne 5 hodín denne (ja viem, že je to málo). Prísavník, ktorého mám to asi nerobí, lebo listy sa rozpadávajú aj v tej nádrži, kde prísavník nie je. Prikladám fotky.
Starší reakce
Ja myslim, Vaclave, ze to proste poradit nejde. Akva od akva absolutne jine. Michani zvlast, a davkovani zvlast, je zalozene pouze na tom, jak dobre clovek pozna (odhadne) co rostlinam v jeho akva zacina chybet, a ceho naopak maji dostatek (neco i odhadne s pomoci orientacnich testu). Ja si to netroufnu s jistotou rict ani u me doma, Sid to treba pozna leckdy i z fotek ... Ale napsat o tom clanek asi moc dobre nejde.
Projevy nedostatku prvku jsou dobre zdokumentovane, ale poznat jestli prave tohle nastava u me (jineho) v akva, to chce tu velkou zkusenost. A jeste vetsi nenechat to dojit tak daleko, aby nedostatek (prebytek) byl patrny.
Koncentrace vhodne pro rostlinna akvarka jsou take popsana (i kdyz kazda kytka rada neco trochu jineho, a tak dale, a tak dale ...).
Ja to delam (kdyz mam potrebu si "pohrat", bohuzel - nebo mozna bohudik, tu chut a cas nemam vzdy) tak, ze kdyz se mi zda, ze neco chybi, nadavkuji to do akva tak, abych se dostal na cca 1/3 doporucene koncentrace. Pak za tyden jeste jednou tak. A pozoruji, jestli se to lepsi, mezitim nedavam nic jineho. Mikroprvky davam komplet, opet v 1/3 doporuceni, kdyz se mi neco z mikro nezda.
No a zbytek - (dam psiiklad, pan plesola - posloucham si prave v aute Pan Kaplan ma tridu rad):
Nezda se mi K, vim, ze mam dost N, P se mi take zda dost, volim roztok k2so4. A tak podobne.
Samozrejme se to da aplikovat i na nekoho, kdo hnoji (musi hnojit) pravidelne, ten si jen postupne upravuje pomer smesi, pripadne dava jako ty komplet, a ma pripravene jeste zvlast slozky "na prilepsenou", kdyz se mu neco nezda. Ja nastesti nikde hnojit pravidelne a denne nemusim.
Pocitani kolik ml striknout pro dosazeni chtene koncentrace, je pak uz prosta trojclenka. Z molarnich hmotnosti prvku zjistime podil toho co chceme v sypke chemikalii, podle toho v kolika ml vody jsme rozpustili kolik g zjistime mg/ml toho, co nas zajima, a podle objemu akva a pozadovane koncentrace to tam strikackou supneme. Pokud nekdo tape, myslim mrp? ma na strankach i primo kalkulatory, ktere to spocitaji za nej.
Přidat reakci
1 ...... [137] ...... 201
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 163131x