Co se to děje s rostlinami?
Je to tzv. biogenní odvápnění(BO), tento pojem si vyhledej. Jenom ve stručnosti, nejčastěji se vyskytuje při nižším obsahu CO2 a vydatnějším osvětlení, což spolu souvisí. Tolik na úvod, pohledej příslušný vlákno, vše je zde popsáno.
0 16.11.2013 21:33 Origin 
Zdravím, potřeboval bych radu. Nevíte někdo prosím co se mi to objevilo na listech například u tohoto anubiasu ? Na něm i jemu podobných pomalu rostoucích květinách se mi udělaly takovéto šedo/stříbrné tečky. Vypadá to jako bych je třeba pokapal cínem.Nejběžnější testy vody jsem dělal a vše mám v normě, možná trošku hraniční PH na vyšší hodnotě. Nádrž necelých 70l, světlo dostatečné (30W - zářivka a LED),hnojím ProFitem a 2x za měsíc přidám do vody EasyStart kvuli upravě vody, tu měním každý týden. Žádný problém s řasou momentálně nemám. Za případné rady předem děkuji.
Starší reakce
Mozne to samozrejme je, urcite nemam zadne podklady to popirat.
Drive jsem daval PMDD (to nejaky draslik obsahuje), KNO3 jen minimalne, aby mi nezloutly plovoucky. Ale treba toho drasliku v PMDD bylo pro me akvarium zalostne malo, i tak to muze byt.
To zlepšení ale nebylo tím že si zvedl obsah NO3 ale tím že si s tím dodal draslík.

Sice nemam test na NO3 od Sera (mam AQUAR), ale podle zbarveni jsem odecital tak 20 az 30mg/l, tedy podobne. Nakonec jsem si rekl, ze to neni mozne a behem 3 dni postupne zvedl NO3 o 10mg/l pomoci KNO3, ze tim nicemu neublizim i kdyby byl test spravne. A fakt jsem koukal... to byl obcas novy listecek na Echinodoru a najednou ma 3 nove za tyden (ten treti zacal teprve vykukovat, jde o obycejny mirne vzrostly Blaherak). A nove listy i vypadaji lepe.
Mozna ty testy neumim podle barvy spravne precist, mozne je vsechno. Drive jsem KNO3 pridaval jen jemne, tak aby mi nezloutly plovoucky. Jak zacal zloutnout i Okrehek, pridal jsem vic. Ovsem jak se zda, bylo to stale malo.
Treti den pridavam vsechno, tretinu podle metody EI, protoze CO2 nedodavam. Zatim je brzy hodnotit, treba to bude prusvih, ale za cas se urcite pochlubim, i kdybych tim mel jen rict, ze to nebylo dobre, protoze uspech i neuspech jsou vysledek

.
Mám podobné zkušenosti s měřením NO3 od sery jen se mě zdá že to měří zase málo.

Ano je to problém a nejen měření Fe. Naposledy mě totálně zklamalo měření NO3 (sera) - podle testu jsem se pohyboval kolem 25mg/L přesto Limnobium na hladině odcházelo a sinice vytvářela na hladině nepříjemný povlak. Vykašlal jsem se na test a přidal NO3 a bylo po problému.
Ale úplně stejný problém je snažit se ze vzhledu listů rostliny určovat jaký prvek jí chybí. Já osobně jsem to už dávno vzdal a řídím se celkovým stavem akvária a typy řas které se v něm vyskytují nebo začínají vyskytovat. Podle jedné nebo dvou rostlin se nelze orientovat. Ikdyž na to náhodou přijdu a dodám jim co chybělo tak to ale může znamenat pro jiné druhy zase nesnesitelné podmínky.
A proto už se mě nějakou dobu rodí v hlavě nápad jít do čistého biotopu ....
Jenže já to doporučené dávkování vlastně nepřekračuji. Mám něco přes 250l vody a dávkuji 30ml profita týdně (resp. dvakrát týdně 15ml). Zmínku o špatné měřitelnosti těch chelátových vazeb jsem zaregistroval. Proto jsem si s tím zatím zase tolik hlavu nelámal. Ale asi budu muset.
Fakt je tedy většinový názor ubrat Profito?
Měřit železo byl a je problém a docilovat nějaké měřitelné výsledky hrozí většinou průšvihem hlavně pokud jde o společenská akvária.

ludvik napsal:... Hnojím ProFitem (+draslík a trocha fosforu - na 0.8mg/l koncentraci). A mám ty listy u hygrophil hodně podobně špatné.
A v tom to je, tyhle komerční hnojiva dodávající mikroprvky mají pravděpodobně hodně silné chelátové vazby, které se zase tak snad nerozpadají jako když si doma namícháme mikroprvky z Tenso coctailu a tak se často hladina železa jeví jako nedostatečná. Lépe se to pozná třeba podle výskytu řas co chybí a co přebývá.
Někdy se radí že takovým hnojiva máte dávkovat daleko víc než udává návod, protože někdo někde vyvěštil složení takového hnojiva a že tedy při doporučeném dávkování bude železa málo, ale není to pravda.
Přesněji to ale napsané zde:
www.akva.sk/…
A ten člověk pokud si pročtete diskuze k jeho akváriím ví co dělá a co píše.
Jeho akva:
www.akva.sk/…
www.akva.sk/… ano, tím že je tam hodně Fe, není Mn pro rostliny dostupný. Proto bych to vynuloval

a začal od začátku.
Hygrophila corymbosa 'Siamensis' na ten nedostatek draslíku vyloženě trpí.
Edit: Aha, teď jsem četl tvé starší příspěvky a tím už jsi prošel

Jenže tenhle příznak bych já házel právě na nedostatek železa. Nebo manganu ... případně nedostatek manganu díky přebytku železa. Problém je v tom, že ani jednoho (mluvím o mě) nemůžu mít moc. Železa sotva něco měřím (JBL test). Nemluvě o tom, že by se to mělo projevit na mladých listech, ne starých. Takže to bude něco jiného. Ale co?
Kolik je Mn netuším ... Hnojím ProFitem (+draslík a trocha fosforu - na 0.8mg/l koncentraci). A mám ty listy u hygrophil hodně podobně špatné.
tohle asi znáš:
maniakva.sweb.cz/…
ale já bych vyměnil 1/2 vody a nějakej čas bych nehnojil ničím a pravidelně měnil vodu. Pokud máš tedy dobře zásobené dno.
viz spodní odkazy:
www.rataj-spk.cz/… Děkuji za nápad, železa mám asi víc i ruducha se rozjela. První přiznaky se v dubnu objevily po skoro dvouměsíčním přidávání Feroxu. Ten jsem teď vysadil a draslík přidávám jen pomocí K2SO4, tak se uvidí. U anubiasu a hnědovek je to na dlouho.
Draslík vypadá jinak. Ale čím to přesně je nevím. Občas mi tohle udělá hygrophila a pomůže (u mě) vyměnit vodu a ubrat železo/mikro. Chtělo by to nějakýho odborníka


Ve vodě

Nemohl by to být přeci jen nedostatek draslíku?
Fotka v protisvětle.
Starší reakce
Ob den jsem měnil od 7.10 i s přisolováním. Ale ono se mi asi zase vrací "hniloba" (dost jsem to probíral zde:
rybicky.net/forum/3947-uhnivajici-rostliny )
Dusíku před výměnama bylo po týdnu v akváriu kolem 10mg/l a vstupní voda mívala 5mg, ale můžu to změřit. Když marodila skalára, KNO3 jsem přidávat nechtěl, tak jsem do dna napíchal osmocote. Draslík přidávám Feroxem a K2SO4. Spíš si myslím, jestli nemám málo vápníku, anubias má nové listy pokroucené, malé a na krajích průhledné, sem tam díra.
Akorat si myslim, ze to co vidis, je u rostlin uz minulost, co se jim uz stalo, ne co se uplne aktualne deje. Kdyz neco zlepsis/zhorsis (i nechte), je to vzdycky videt az s odstupem (at uz je ten odstup u ruznych veci ruzne velky).
U vymeny vody by to vadit mohlo, pokud treba nemas moc NO3 ve vstupni vode, vlastne jsi to NO3 neustale odstranoval. Ale naopak, pokud je ve vstupni vode treba NO3 30mg/l a v akvarku ryby zadne, muzes rostlinam castejsi vymenou vody pomoct. Je to jen priklad na dusicnanech, mohl byt i na jinych vecech, ale myslim ze dost vystizne ukazuje, ze vymena vody neni jen o tom jak je casta, ale hlavne o tom, jaka voda se meni za jakou, co obsahuje ta co jde z akvarka a ta co jde do akvarka.
Zvyk je železná košile.

To zní docela logicky

. Takže by jim u mě vadilo, že jsem měnil ob den vodu? Nebo že dostaly ke kořenům osmocote? Zvýšil jsem i teplotu na 25°C. I filtr jsem pral před dvěma měsíci a už zase proud polevuje...
Jdu ho vyprat a zase vyměnit vodu.
Ja jenom k tomu uhnivani a deleni stonku u stonkovek,ve spodni casti.Pred casem jsem cetl hypotezu Dr.T.Barra,ze k takovemu jevu dochazi u stonkovek tehdy,kdyz se jim v prirode( akvariu) zmeni podminky tak,ze uz jim nevyhovuji a hledaji si nove pusobiste,je to pry jejich zpusob jak se odpoutat od stareho(nevyhovujiciho)mista a najit si nove(lepsi)misto!

jde o to, že je třeba kytkám maximálně usnadnit přísun živin, aby byly schopny využít i to minimum světla co na něj dopadá, btw. já jsem taky amatér

Amaterske to ode mne jiste je, bylo by nelogicke od amatera cekat neco jineho, nejsem profik.
Ale jinak i jine mozne vlivy se snazim najit, pricemz moznost konfliktu jsem predpokladal a za nazor moc diky, mam jeden roh strasne tmavy, tak ho zkusim lepe prohanet vodou, jestli to tam pomuze, at tam drzi stonkovkam listi

. Proste jsem napsal co sam pozoruji v jednom rohu.
to je blbost jak mraky, mě teď po půl roce opadaly stonkovky, světlo je pořád stejné, jen mi chcíplo přídavné čerpadlo - honič vody, po 14ti dnech bez čerpadla spodní patra úplně holá, tvrdit že je to světlem je přinejmenším amatérské, kromě toho, že je to blbost

Nasel jsem u Tveho akvarka zminku o vode z Kruzberku.
Mrkni sem:
www.ovak.cz/…
Nejake rybicky tam mas, ale jestli dost casto menis vodu, ani ty ryby to nemuseji dohnat. Dusicnany jsou v nekterych uvedenych oblastech kolem 5mg/l (nevim presne kde jsi), coz je dost malo.
Ohledne hnojeni, mas uveden jen CO2 Vital. Na ten se podle mne klidne vybodni, zamer se na zmereni NO3 v akvariu a rozhodni se o ne/pridavani KNO3 a pripadne i dalsich slozek, jenz jsou bezne prikladem v recepture PMDD (nejake mikroprvky je fajn dodavat prakticky vzdycky).
Napada mne, ze pokud bys mel svetla dost, jako ze klidne s tim co mas ho dost mit muzes, a dusiku je pro rostliny malo, ze by to treba i mohlo zavanet podminkami pro Sinici a pokud ano, neco by to rikalo a neslo by o svetlo (toho by v tom pripade bylo dost). Nemas nahodou takovy zemity zapach vody, nebo primo viditelnou tu Sinici?
Ono hned s tim neco nedelej, nejdriv vzdycky premyslej. Muzeme to tady urcite probrat, treba se nas tady i par pohada, doladime si nazory, ale treba i na neco prijdeme

.
Děkuji moc

hned s tím něco udělám...
Nejcastejsi rozpad spodnich casti stonkovek je nedostatkem svetla u dna. Nemusi byt, ale kdyz je rostlina nahore hezka a dole opadava az ohniva, je to svetlem.
No, mi se spíš z té limnophily odškrcují celé kusy listů, takže se rostlina pořád po patře zmenšuje a hnědne jí stonek..

Asi takhle?
Přidávám se s dotazem, ludwigia repens.
0 19.10.2013 17:34 denda96 – Rozpad limnophil
Ahoj, prosím Vás o radu. Sestříhal jsem v aqua dlouhé výhony limnophil a v průběhu několika dní dochází k jejich rozpadu. Rostliny pomalu vadnou od spodní části stonku a jakoby škrtí stonek do fáze, něž se celá rostlina oddělí, takže mi třeba plave v aqua celé internodium. Nevím, co se mohlo stát. Děkuji za odpověď
Starší reakce
Tohle uz od Kryptokoryn ani neberu vazne, opadaly mi uz nekolikrate (2 ruzne druhy) a vzdycky vyrazilo nove listi. Holt experimenty se vsim, od hnojeni az po svetlo, jednou i poskozeni korenu. Tyhle rostliny chteji klid a pak cas.
Zajimave je, ze v jinem akvariu
rybicky.net/atlasrostlin/cryptocoryne_affinis shodila snad jediny list (a zrejme poskozeny), dlouho se nic nedelo, stale stejne, a po vice jak dvou mesicich se objevila nova rostlinka, takze az za tak dlouho mi zacala rust, uz jsem si myslel, ze to nepujde. Mozna je to tim, ze akvarko neni moc dlouho zalozene a teprve se prohnojuje dno, cele to teprve seda kam ma.
List odstraň, je možné, že se to zastaví, ale také to může pokračovat. Kdyby rostlina opadala úplně, nevyhazuj ji, znovu obroste.
Nooo je pravda, že v okolí jsem zuřivě bojovala jak s vláknitou, tak zelenou řasou... a nějaké řešení? je to zatím jen na jednom listu..mám ho odstranit, nebo čekat že to přeskočí i na ostatní listy?
Reakce na nějakou změnu podmínek, někdy se tomu říká tzv. kryptokorynová choroba. Stává se to, když se třeba razantněji odkaluje v okolí rostliny, změní parametry vody, mění vody jinak než obvykle atd.
Starší reakce
Já jen reagoval na to jak psal že 10mg/l je moc .... nepředpokládám že by tam měl nějaké krevetky nebo jiné náročné živočichy, nebo že by tam přidával no3 hnojivem až na těch 50mg/l, jen sem tím chtěl říct že pro většinu živočichů je hladina do 50mg/l možná ... taky má nejspíš papírkové testy takže podle té hladiny 10mg/l bych se neřídil klidně tam může mít 30
Ganjamir napsal: .........No3 tam není vysoké to klidně může být 40-50mg/l ...
Tohle nelze tvrdit plošně. Záleží také na tom jací živočichové tam mají být nebo jestli se tam chceš pokusit o odchov potěru apod. Takže takhle vysoké hodnoty nejsou v pořádku vždy, ale jen nějaký čas u zakládaného akvária nebo tam kde na vyšší NO3 nejcou citlivý obyvatelé a vím proč tam tak vysoké hodnoty mám nebo chci mít ....
Mám tam monosolenium křehké :( Dám ho tedy jinam.
NO3 40-50mg/l ? to je fajn

Moc díky za rady
Ono taky záleží na jiných věcech, třeba jak máš to osvětlení silné, udělej si tady prezentaci a určitě ti lidi poradí co zlepšit ... jinak koukám že testy máš asi papírkové tak se podle nich moc neřiď nejsou přesné, No3 tam není vysoké to klidně může být 40-50mg/l , NO2 by mělo být na nule, a vital tam klidně můžeš začít přidávat, co2 to nenahradí ale uškodit tím taky nemůžeš pokud v akváriu nemáš mechy, které by to nejspíš zničilo ...
Nízké CO2 ti bude vycházet vždy pokud ho uměle nedodáváš.

Děkuji, takže budu svítit míň, tak 8h? Dělají to jen velké listy na oddencích to není.
Dělal jsem test od eSHy a vychází mi tam vysoké NO3 >10 mg/l a NO2 je tam 1, jinak GH >7°, KH barva něco mezi 6°- 10°,pH cca 7,6 a chlór 0,8 mg/l což nechápu, vodu měním za odstátou každý den asi 10l z 50l

Podle tabulky mi vychází, že mám nízké CO2.Doma mám CO2 Vital od Rataje, jen nevím jestli ho můžu použít v novém akváriu. Moc díky za jakoukoliv radu
ja ju mám v tieni a rastie normálne
Uvidím, dvě jsou tam už tři neděle a zatím dobrý. Ale mají mnohem menší listy než ty co rostly v tuňce. Teď mám světla dost, CO2 fakt nechci.
Mě se vrbině daří jen pod silným světlem a co2, pokaždé když jsem ji přetáhl do jiné nádrže tak se táhla za světlem a postupně odumřela ...
Může to být odumírání emerzních listů v tom se moc nevyznám, jestli to dělají jen staré listy a rostlina se dál rozrůstá tak bych to moc neřešil, ale určitě bys ve 14 dní založené nádrži neměl svítit 11h denně, je to moc ...

a ještě jedna
0 13.09.2013 12:16 Denis – Přechod z emerzních listů?

Dobrý den, mám cca 14 dní založené akvárium a toto se mi děje s rostlinkami. Pod kořeny mají jílové kouličky, teplota 24°C,svítím 11h. Je to přechod mezi emerzními listy?Moc díky za rady
Raději jsem ji teď vyhodil. V misce jsem měl ještě dvě ze břehu, tak jsem dal do akvárka.
Přidat reakci
1 ...... [77] ...... 201 202
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 164061x