Co se to děje s rostlinami?
Diky za typ. Už len pozháňať.

Dobrý postrech ja vôbec nie som chemik, tak sa snažím v tom trocha zorientovať.
Horčík v mikroprvkoch nie je (ak si teda nepletieš magnesium a manganese

).
Horčík spravidla pridávame vo forme horkej soli, MgSO
4.7H
2O.
Nadväzujem nato, že horčík dodať do akvária viem len cez tenso kokteil. Inú možnosť nepoznám.
Dzumigar napsal: Takže môj problém by mohol vyriešiť tenso kokteil.
Nevím nač navazuješ, o mikroprvcích nebyla řeč.
koľko živín sa dodá živím a mrazenim krmivom?
Určitě jich tam je nenulové množství, ale určitě to nestačí dodávat dost, minimálně železa a bóru. Naopak molybden a nikl jsou potřeba v tak nepatrném množství, že se skoro určitě v akváriu vyskytují v dostatečném množství, mj. z krmiva.
Takže môj problém by mohol vyriešiť tenso kokteil. Plus zvlášť železo ak by som pridal to ktoré je stabilnejšie pre vyššie pH. Keďže nepoužívam CO2.
Ešte ma napadlo, pani neviete koľko živín sa dodá živím a mrazenim krmivom?
Podľa mňa to tiež mohol byť zdroj mikroprvkov.
Argumentuješ správně, ale přesto by to mohl být i dusík.
Jeden příznak bohužel není vidět: při nedostatku dusíku by nové listy měly být také menší.
Je to Hygrophila siamensis a já ji dobře znám, držím si ji právě jako signální rostlinu různých nerovnováh.
stranku poznam, ale tuto problematiku tam nespominaju. Dusik ma velmi dobru schopnost prenosu zo starych listov, preto sa jeho deficit prejavuje naprv na nich, ale pri pohlade na fotku vyzaraju stare listy inak.
jedna sa o nove listy, to na dusik ako transportnu zivinu nevyzera, ci?

Zdravím, hygrophila ma žlté okraje listov.
V čom môže byť problém?
Starší reakce
Ať je to co chce, tak tady
akvapedie.cz/… píšou, že pokud ho nemá, tak ji odpadávají listy a hodně brzy se celá "rozpadne". Takže je u tebe pro ní málo světla.
PS: Nenahrávej sem fotky, které nejsou tvoje. Dej sem příště odkaz.

ááá pomalé vedení, už to chápu...
www.akvariumruzicka-eshop.cz/…
Mam taky problem jednou rastlinou Hydrotriche hottoniflora ktora mi listocky rozpadavaju rastliny kazdy den su na prvchu akavrka. Ostatne sú dobre. Ta to rastlinu hottoniflora som skusil skratit stonky.

Momentalne mesiac davkujem iba soli mikroprvkov a Fe-DTPA.
Az na zelezo nepouzivam chelaty, iba anorganicke soli kovov.
Dík chlapi, řeším už snad dva roky podobný problém. Taktéž jsem si časem spojil deformace růstových vrcholů a krpatění Ammanie, Alternanthera a rotal s Fe a mikroprvky. No měl jsem za to, že dochází k toxicitě nějakého mikroprvku. Že může být problém ve formě železa mě nenapadlo. Mám doma nějaké cheláty dtpa a eddhma, tak vyzkouším.
Každopádně díky

Acinonyx napsal:
Momentalne mesiac davkujem iba soli mikroprvkov a Fe-DTPA. Pri rovnakej davke zeleza ako predtym nepozorujem deficit zeleza. Ako bonus mozem predchadzajucu maximalnu davku TC/MicroMixu prekrocit 5-krat bez negativnych prejavov (viac som neskusal).
EDTA do mojho akvaria uz nesmie.
Můžeš to trochu rozvést? Měl jsem za to, že edta je součástí jak tc, tak micromixu. Proč si najdnou můžeš dovolit dávkovat 5x víc?
Jenže já EDTA nemám...
Jasně, jeden symptom může mít vícero příčin.
Tak prave takto vyzerali tie problemy s EDTA co ludia reportovali. A hranie sa s vapnikom skusali tiez. Pokial viem, pomohlo az vysadenie EDTA.
Zkusím to. Ale bude nešikovná, protože jsem je před pár dny přesazoval, a ještě se "nenarovnaly" ke světlu.
Slovně: Tvoří úplně droboučké a "smuchlané" lístky.
No, najcitlivejšia rastlina na tento problém, ktorú som mal, bola Nesaea/Ammannia pedicellata.
Vedel by si sem prosím umiestniť (alebo poslať do správy) fotku, prípadne odkaz na fotku tej A. senegalensis?
U hygrophil ne, ale vyskytlo se to u alternanther a zle s něčím zápolím u Ammannia senegalensis. Ale vše příliš krátce, měnily se podmínky, zabíhá se akvárko - čili žádné domněnky si netroufám vyslovit.
Dobře si pamatuji na Tvoje "vápníková" pozorování. Pokud bych k tomu něco měl, určitě bych dal vědět. Ale chce to čas.
Maq, mám otázku - v tej tvojej riedkej vode nepozoruješ deformácie mladých listov niektorých druhov rastlín (napr. Hygrophila sp., Alternanthera sp.)?
Je to totiž jediný problém, s ktorým v mojich akvárkach občas zápasím. No a vždy to vyrieši zvýšenie koncentrácie vápnika. Zatiaľ neviem, či je to fyziologický proces (keďže vápnik moderuje vstup iónov do bunky cez bunkovú membránu) alebo ide o nejakú substitúciu (alebo niečo iné) mimo rastliny. Rovnako stále neviem, či deformáciu spôsobuje nejaká toxicita a vápnik jej zabraňuje alebo je to nejaký deficit a vápnik danú živinu sprístupňuje. Alebo či sú deformácie spôsobené samotným (relatívnym/absolútnym?) nedostatkom vápnika, čo sa mi ale nezdá, keďže rastliny tieto problémy nemávajú aj v podstatne mäkších vodách.
Veľa otázok a málo odpovedí

ahoj, taky nevím jaký je řešení. pokud plavou ty samý rostliny po hladině tak si jich půl roku, možná rok nevšímnou. jakmime je jakoby zasadím, zasypu štěrkem, přikryju kamenem tak je do 5 dnů překoušou a zase si jich nevšímaj
Myslím že Ti rozumím. Budu o tom přemýšlet.
0 07.11.2017 13:05 Acinonyx –
Re: Maq 2.) Fe3+ sa pri pH nad 5 zraza ako hydroxid a oxidy zeleza. Takze je jedno ci je to riedka alebo aka voda a v podstate nic s tym nenarobis. Specialne je to zle v oxidativnom prostredi, to znamena vo vode nasytenej kyslikom. Ty jednoducho neberies do uvahy kinetiku. V high-tech akvariach vsetko prebieha niekolkonasobne rychlejsie ako v low-tech. To znamena, ze tam musis toho zeleza naliat 5- alebo mozno 10-krat viac. Cim viac ho tam nalejes, tym rychlejsie sa zacne zrazat, resp. vo vacsej miere (jediny sposob, kde by to mozno nemusel byt problem je pridavat zelezo defacto kontinualne pocas celeho dna). Ked by niekto nechcel hnojit zelezom denne, ale trebars 2-krat do tyzdna, je to este horsie.
3. a 4.) To je presne to o com hovorim. Ja som sa snazil hnojit co najmenej, resp. drzat dusicnany relativne nizko, az som skoncil dlhodobo pod 2 mg/L. Rastliny zacali stagnovat, postupny rozklad organickeho materialu v kombinacii s vysokou intenzitou svetla vyustil v mensiu katastrofu. Podobne to zatial vyzera so Zervanom a odkalovanim. Rychlost procesov (kinetika) je najzasadnejsi rozdiel medzi high-tech a low-tech akvariami, aj ked tomu asi neveris. Niektore procesy sa totiz "scale-uju" s intenzitou svetlom - rast rastlin, rast rias, zatial co ine nie - rozpustanie zrazenin (Fe) alebo bakterialne procesy. A tu je prave ten kamen urazu.
Inymi slovami - u teba je limitnym zdrojom svetlom (to je ta lepsia varianta), takze aj tvoja "riedka" voda je pre rastliny nelimitna. U high-tech akvaria svetlo nie je limitnym zdrojom, takze ak sa pouzija voda rovnako "riedka" ako mas ty, rastliny su limitovane zivinami a moze nastat problem.
(1) Jedna z věcí, která se mi na RO vodě líbí, je právě její "přesnost". Když se kohokoli zeptáš "jakou máš vodu?", poskytne Ti celý seznam všelikých parametrů, a můžeme si nekonečně mnout brady, co ovlivňuje co a jak. Já ve vodě nemám nic (skoro), a je to jasné. Jakýkoli experiment s takovou vodou je rovněž snadno replikovatelný. Je to jasně definovaný bod nula.
(2) Železo (například). Dodávám primitivně jako chlorid železitý. Vycházím z předpokladu, že v řídké a kyselé vodě se moc srážet nebude a je tedy k dispozici přímo. Nemusím tedy až tak záviset na tom, jak účinně nebo rychle probíhají ve dně pochody, které železo rostlinám zpřístupní.
Takto hnojím v pěti akváriích už pár měsíců. Nedostatek železa pozoruji na rostlinách jen tam, kde mám alkalitu a pH jasně nad 7. V ostatních akváriích pohoda, takže se zdá (nic nabeton netvrdím), že ten předpoklad je správný.
V této věci nenacházím důvod, proč by neměla fungovat i v high-tech. Při vyšší spotřebě živin bych prostě i toho železa dával víc. CO2 navíc tlačí vodu do kysela, to je jenom správně. Pravda, v silně mineralizované vodě by se to mohlo zkomplikovat nějakými nevítanými reakcemi. Proto opět - řídká voda.
(3) Řasy. Ve dvou akvárkách s řídkou vodou mám trochu vláknité na sagittarii na místě, kam silně proudí voda z filtru. Jinak ale vždy a všude pozoruji, že v řídké vodě je řas míň; fakticky mě nezlobí nikde.
Měl jsem teď problém se sinicí, ale to bylo právě ve vodě s alkalitou. Ve vedlejším akváriu bylo všechno až na tu alkalitu úplně stejné, a sinice se neobjevila.
Hnojím denně, a to běžně méně než ekv. 2 mg/l NO3 (obvykle ekv. 1.5 mg/l). Měřením konduktivity přibližně kontroluji, zda se ionty ve vodě nehromadí. Svítím dostatečně na to, aby Rotala macrandra byla pěkně červená (ne vyloženě fialová, ale taky ne oranžová). Žádné řasy, ani sklo škrábat nemusím.
Samozřejmě vycházím z toho, že samotná "řídkost" nestačí, že je k tomu třeba hnojit ve vyváženém (v zásadě Marschnerově) poměru. V jiné než RO vodě by udržování takového poměru živin bylo prakticky nemožné.
(4) Plně s Tebou souhlasím, že high-tech podmínky jsou v mnohém jiné a přiznávám hlasitě, že já jedu bez CO2. Leccos z mých nápadů by bylo dobré vyzkoušet v high-tech. Principiální problém ale nevidím v "rychlosti" procesů, nýbrž v tom, že sycení CO2 by vodu bez alkality zřejmě tlačilo příliš do kysela. Zatím mám vyzkoušeno, že pH 5.5 obecně rostlinám nijak nevadí (okřehek Lemna mi v tom roste nejlíp!).
11 06.11.2017 23:49 Acinonyx –
Re: Maq Ja si myslim, ze velmi zalezi od toho o akom systeme sa bavime. V high-tech akvariach plnych svetla bude situacia podla mna uplne ina ako v low-tech akvariach. Ked som hnojil Fe-EDTA/Fe-glukonatom, zelezo sa evidentne zrazalo, no rastliny ho neboli schopne ziskavat a prejavovala sa chloroza. Podla mna je problem v tom, ze pri pouziti CO2 a vysokej intenzity osvietenia su tieto procesy (vratane uplne mineralizacie) jednoducho prilis pomale. Tam kde su bezne rastliny/riasy limitovane svetlom resp. CO2 a maju dost casu vydolovat Fe, resp. bakterie rozlozit organicky odpad predtym nez narobi paseku, moze byt pri high-tech nadrziach problem. Lebo skratka potrebuju ovela rychlejsi prisun zeleza. Takto to aspon vnimam.
Podobne je to i s tou velmi riedkou vodou. Napriklad, ked ti na dlhsiu dobu klesnu dusicnany pod 2 mg/L (ako mne posledne 2 tyzdne) a budes do toho svietit 3-krat viac ako teraz, dost pravdepodobne narazis na problem. Mozno nie s rastlinami, ale s riasami takmer urcite. Po cca tyzdni sa na mna vyvalilo kopec sinice a vlaknitej zelenej riasy.
Dolezite je najst v kazdom systeme rovnovahu. Ta je ina pre high-tech akva s CO2 a ina pre low-tech. A je ina pre kazde jedno akvarium. Je v tomto smere fakt tazke generalizovat.
P.S. Toto sa tyka i Michalovej otazky.
I já o tom laicky přemýšlím. Spíš než na hrubosti substrátu je to možná závislé na odkalování; to dost možná situaci zhoršuje. Tohle "nefunkční" dno je dost možná hlavním zdrojem problémů s růstem rostlin v mladých akváriích.
Jifi: In-vitro kultury tohoto druhu myslím mívají většinou ph vyšší než 7 a vyšší redox. Acinonyx: Já jsem zase cheláty vyloučil z hnojení úplně. Nepozoruji problém tam, kde mám měkkou a kyselou vodu. Ale musím to mít dobře spočítané, abych naopak nepřehnojil...
A ano, i já si myslím, že když je voda hodně mineralizovaná, tak se stále nějaké ionty "přetlačují" s jinými, a logicky nejvyšší riziko deficitu je u těch, které jsou přítomny v nepatrném množství, tedy u mikroprvků. Proto primárně pracuji s velmi řídkou RO vodou, a více mineralizovanou vodu mám jenom v pokusných akvárkách pro srovnání. Ještě jsem nenarazil na rostlinu, která by prokazatelně v husté vodě rostla líp, a to testuji i takové jako Egeria densa, Ceratophyllum demersum, Sagittaria platyphylla a dokonce Samolus valerandi. (Ale musím uznat, že mám na seznamu i vícero "nepřečtených" rostlin, např. Ammannia senegalensis, Proserpinaca palustris, Limnophila hippuridoides.)
Dam otazku do placu pre mudrejsie hlavy: Ak vyssia tvrdost znepristupnuje niektore ziviny, resp. dochadza k ich vyzrazaniu, nie je cesta pouzit jemnejsi substrat (jemny piesok), ktory dokazu rastliny "kontrolovat", resp. prostredie v nom si vlastnymi kyselinami vylucovanymi korenmi spristupnovat?
Mam pocit, ze pouzite dno nemusi robit problem pri mäksej vode, ale tu by to problem mohol byt.
Za moj lajcky vyklad sa ospravedlnujem

0 06.11.2017 21:35 Acinonyx –
Re: Maq Myslim si, ze pouzitie EDTA bol najhorsi napad v historii akvaristiky.
Specialne Fe-EDTA je stabilne iba pod pH 6.5 (co ma v akvariu relativne malo ludi). To znamena, ze sa vacsina zeleza stane nedostupnym. Navyse (predpoklad) EDTA, ktora tym vznikne robi v akvariu nejakym sposobom paseku (u mna som to pozoroval iba na Alternanthere, ciastocne Rotale).
Momentalne mesiac davkujem iba soli mikroprvkov a Fe-DTPA. Pri rovnakej davke zeleza ako predtym nepozorujem deficit zeleza. Ako bonus mozem predchadzajucu maximalnu davku TC/MicroMixu prekrocit 5-krat bez negativnych prejavov (viac som neskusal).
EDTA do mojho akvaria uz nesmie.
Klíčová je taky dostupnost prvků - tj. jestli jsou v daném pH a v přítomnosti dalších prvků přítomny ve formě dostupné nebo nedostupné pro rostliny.
Přirovnám to k lidskému tělu - například hořčík se nemá brát dohromady s vápníkem, protože vápník zhoršuje vstřebávání hořčíku. Proto ze stejné dávky hořčíku tvoje tělo získá víc, když si vezmeš jen tabletu hořčíku, než když si k němu vezmeš ve stejnou dobu i vápník.
U rostlin je to o pH a o množství prvků ve vodě. Nadbytek jednoho prvku může zhoršovat příjem prvku jiného.
Proto máš dojem, že prvku jsi dodal sice dost, ale pozoruješ příznaky nedostatku ...
Jo, tohle je biologie + biochemie

A proto mám rád i tu empirii - jakmile zjistím, co mně funguje, tak se toho držím
Edit: Na postgraduálu jsem zkoumal vliv železa v in vitro kulturách, ale to bylo u obilí. A bylo klíčové to, v jaké formě jsem železo do kultivačního média dodal. Nešlo jen o množství.
To je možné. Ale já zrovna experimentálně pozoruji toto: V akvárkách bez alkality a s pH kolem šesti i v akvárkách s alkalitou (4°d) a pH nad sedm hnojím mikroprvky úplně stejně. V prvních nic nechybí, ve druhých je patrný deficit železa a nejspíš i něčeho dalšího.
To není celkem žádné ohromné překvapení. Ale názorně to ukazuje, jak je to s tím dávkováním železa a dalších kovů ošemetné... a jak jsou omezená všechna "univerzální" hnojiva.
Trochu mám strach, že dle vyjmenovaných hodnot šlo o nějaký papírek, takže hodnoty patrně budou velmi orientační

Je to zvláštní, protože dusičnanů máš dost a to hnojivo by
údajně mělo do vody dodat vše potřebné. Přesto souhlasím s komentářem
larixe - ty rostliny hladoví. Snad bych k tomu seznamu nedostatků přidal ještě fosfor.
Předpokládám-li, že dávkování jsi uměl spočítat, pak se nabízí jen to vysvětlení, že v tak tvrdé a alkalické vodě je to všechno nějak na levačku. Konkrétně hnojení železem a fosforem je v takové vodě určitě obtížné.
Ještě bych ubral světla....
... než koupíš reverzní osmózu.

Jěště pro doplnění dnes jsem měřil hodnoty vody a tady jsou výsledky: NO3 (18mg/l), NO2 (0mg/l), CT - celková tvrdost (21d), TU - tvrdost uhličitanu (10d), pH (7,2), CO2 (15 mg/l)
Ahoj,tuto rostlinu tam mám asi 2 měsíce ,ancistrusy už nemám a prezentaci si zatím nechci dělat protože tohle akvárium budu

rušit mám totiž objednané 150 litrové.Samozřejmě bych tam rád přesadil i tyhle rostliny akorát nevím čeho mají nedostatek nebo nadbytek.Hnojím 1ml denně PMDD komplex plus + přidávám trochu Flourish Excel.
A není tam v tom všeobecném nedostatku ještě nadbytek ancistrusů?
Spodní patra stonkovek takto dopadají téměř vždy a u tebe půjde ještě o čerstvý akvárko, si myslím, tedy rostliny budou i přelistovávat. Jinak podle té barvy listů to opravdu vypadá, že rostlina živoří, jílový kulišky(čti kuličky) pod kořeny jsou obvykle dobrou a tzv. blbuvzdornou volbou.
A nebude to len reakcia na nové prostredie? Ako dlho ju máš v akváriu?
Ako píše Václav - čím chceš presnejšiu radu, tým viac vstupných informácií musíš dodať.
Takto podľa fotky tej rastline určite chýba draslík. Okrem toho asi aj horčík, dusík a železo (resp. mangán).
Doporučuji ti udělat prezentaci akvária, jen z fotky když nevíš nic o akváriu je to většinou jen o hádání.



Ahoj, chtěl bych se zeptat, co se děje s touto rostlinou??
Díky předem za odpověd.
Starší reakce
Starší reakce
Bohužel tohle je hádání z křišťálové koule. Založ si prezentaci akvária s co nejvíce údaji.

geri1 napsal: Dobrý den. Na této rostlince mi začali jakoby usychá konecky listu.nevite někdo čím by to mohlo být. .Alba mám 3 měsíce a záclo to až teď. 180, rybičky skalary a neonky. .světlo amazon day + speciál Plant To 35 W..pravidelně vyměňují a odkazují vodu.moc mě to mrzí. .tak krásně sla.děkuji mnohokrat
Mám ten samý problém.
Poradí prosím někdo??
Přidat reakci
1 ...... [32] ...... 201 202
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 164164x