Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Co se to děje s rostlinami?

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Problémy s rostlinami 

Přejít na předchozí stránku 122 Přejít na další stránku   1  
Co se to děje s rostlinami?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2010 20:26 Muž fantuomas [35] - Rostliny
mám taký malý problém - na anubiasoch - barteri a barteri-nana, sa mi vytvára na listoch riasa-presnejšie "povlak" miestami...pripadá mi to ako vodný kameň (riasa s biogénnym odvapnením??)
-chcem to vyriešiť aspoň čiastočne tak, že anubias-y jednoducho zatiením svetlomilnejšími rastlinami,..

- je možné predtým anubias "očistiť" octom zriedeným s vodou a hubkou na riad?? samozrejme jemne a nie silný konc. octu..myslíte že by tých par sekúnd anubias vážne poškodilo???

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2010 21:43 hergis – anubias
-)-)-)asi maš pravdu,diky,ja měl strach aby rostlinkám něco nechybělo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2010 21:41 Muž Yirka [9118] – Re: hergis
A proč ho stříhat? Tak bude s dírkou. Akvárium přece není nějaká PC dokonalost, je to odraz přírody. Nikdy nemůžeš počítat s tím, že se ti tam neobjeví poškozený lístek, nějaké vláknop řasy.... Ať raději pokračují (když nebudou mít nic vhodnějšího) v konzumaci poškozeného než aby načínali další.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2010 21:37 hergis – anubias
a co s ním?je lepší ho hned ustřihnout nebo ponechat????diky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2010 21:28 Muž Eff [417] - Rostliny – Re: hergis
A právě proto Yirka správně usuzuje, že ho něco oždibralo ještě než se rozvinul.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2010 20:45 hergis – anubias
tim to nebude,rozvinul se az dnes a hned s dirama,tak nevim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2010 20:03 Muž Yirka [9118] – Re: hergis
Já myslím, že ti ho spíše něco prokousalo (identifikovat by se dalo dle fota) nemáš tam ancistruse či plže?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2010 19:42 hergis – anubias
dobrý večer,poradte psosim,na anubiasu mi vyrostl list s dírama,čím to může být???díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2010 15:08 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: Adriana
No a s tím světlem do budoucna asi taky něco udělat. (hold, toto téma mi je cizí...)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2010 14:32 Muž arnošt [37] - Rostliny – Re: Sid
jojo - právě jsem to dočetl - bylo to v 16. díle časopisu Akvarium - ve své knize píše, že to v akvariu existuje a autor článku to zase popírá - takže výsledek stejně žádný...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2010 14:20 Muž Eff [417] - Rostliny
A já se divil že to v Kasselman nemůžu najít, dík za připomenutí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2010 14:13 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: arnošt
...článek který jsem četl se týkal právě kryptokoryn a echinodorů...
Četl jsem na toto téma nějaká pojednání a o kombinaci kryptokoryny vs. echinodory žádná zmínka - proto mě to zajímá! :-)
Tuším, že D. Walstad se tomuto tématu docela věnuje... Až bude čas, zkusím se na to znovu podívat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2010 14:05 Adriana – Světlo
Mám AGUA GLO 38CM 14w T8
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2010 13:51 Muž Eff [417] - Rostliny – Re: Johan
S Johanem souhlasím.
Světlo by mělo odpovídat použitým rostlinám. Pokud tam bude víc rostlin, světla bych dal tak 2x18w, ale opravdu nic o tom akváriu nevím, ani jak je dlouhé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2010 13:46 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: Adriana
Určitě napíše víc lidí, ale já bych:
1. Přidal pár cm jemnějšího písku.
2. Vypnul vzduchování.
3. Přidal rostliny, hodně rostlin (ale už né tak náročné, jako ste vypisovala nazačátku (takže Cryptocoryne affinis, Vallisneria a jiné. V atlase jich jsou spousty.).
4. Pokusil se snížit průtok filtru, jelikož má malou filtrační houbičku, tak hold se musí častěji čistit=(.
5. Odkaloval jen viditelné nečistoty. Nepropíral přitom substrát.
6. 2 nebo víckrát (podle ryb) měnil 3tinu vody za čerstvou odstátou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2010 13:40 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: arnošt
I kdyby byly šípatkovci schopni alelopatie, tak na to nikdo zatím nepřišel. A pokud na to nikdo nepřišel, tak i kdyby byli schopni, tak to bude zřejmě tak slabé, že proč se s tím v pro akvária vůbec zabívat ;-) . Krom toho by to spíš působilo na rostliny, které s nimi rostou ve volné přírodě, né o půl světa mimo. Krom toho pokud si myslíte, že vám kryptošky chcíply kvůli alelopatii, tak zase jen za předpokladu, že máte v akváriu hrozné podmínky pro růst, aby se to echináčům vyplatilo ;-) .. Ale to sem do tohoto tématu nepatří.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2010 13:40 Adriana – Re: Eff
Jaké bych na 50 litrové akva měla mít? Zkusím zjistit co tam mám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2010 13:39 Adriana – Shrnutí
Takže abych si to shrnula: mám koupit víc rostlin, vypnut vzduchování, nejlíp jiný filtr a jiné osvětlení(jaké?) a měnit častěji vodu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2010 13:38 Muž Eff [417] - Rostliny – Re: Adriana
Nevím jaké osvětlení tam teď je. Nemůžeš si založit prezentaci a trochu tu nádrž popsat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2010 13:36 Muž Eff [417] - Rostliny – Re: arnošt
Spíš by měl někdo dokázat, že to tak je.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2010 13:35 Muž arnošt [37] - Rostliny – Re: Johan
nikdo nedokázal, že tomu v přírodě také tak není... navíc v přírodě se běžně nevyskytují vyšlechtěné rostliny...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.01.2010 13:31 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: arnošt
Ano, už dost, akorát se tady z toho stává zmatek. Jen dodám, že v akváriu rostliny rostou několik desetiletí, ale v přírodě se vyvinuly. Pokud jim tato vlastnost nepřinášela výhodu v přírodě, nevidím důvod, proč by se u nich najednou měla vyskytnou v akváriu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2010 13:30 Adriana – Re: arnošt
Je fakt, že když měly menší kořeny, že se jim vedlo líp.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2010 13:29 Muž arnošt [37] - Rostliny – Re: Eff
zde bych si dovolil lehce nesouhlasit - kryptošky nutně nepotřebují být zasazené - poměrně slušně se jim daří a přidělaným na kořeni - já je mám třeba i v pozadí bez jediného zrnka substrátu a rostou...nezávodí, ale rostou...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2010 13:29 Adriana – Re: Eff
Opravdu žádné šumění.

Jaké osvětlení a filtr by byl dostatečný?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2010 13:28 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: Eff
Mimochodem - opravdu žádný druh z těch kamínků co tam na dně jsou v octu nešumí? Tak i kdyby šuměl, tak by to nemuselo zas tak vadit, ne? Třeba crypt. affinis by to vyhovovalo a stejně je tam málo substrátu. Překryl bych ho pár cm jemnějšího písku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2010 13:27 Muž Eff [417] - Rostliny – Re: Adriana
Dá se s tím dělat to, že se při odkalování kryptokorynám obloukem vyhneš. Ale jestli kryptošky zkrpatěly po přesazení (nevím jak dlouho to akvárko máš) tak to je naprosto normální a je to důsledek samotného přesazení. Pokud si jich nějakou dobu nebudeš všímat, je dost dobře možné že se vzpamatují samy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2010 13:26 Muž arnošt [37] - Rostliny – Re: Johan
v akvariu sice je prodění vody, ale ta se vrací přes filtr zpět do akvaria - filtrační hmota není schopná mikroskopické prvky v žádném případě odfiltrovat - to by musela do akva jít voda přes osmozu a to by asi nešlo...
dost bylo půtek a rozepří - mysleme si každý své - stejně tak jako si lidé dřív mysleli, že země je placatá...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2010 13:25 Muž Eff [417] - Rostliny
Adriana napsala: Myslíte, že ten filtr je špatný?
Myslím že filtr nic moc ale dá se s ním přežít, pokud se minimalizuje jeho proudění. Vzduchování taky rostlinstu nijak neprospívá a o nedostatečném světle už mluvil Sid.
Mimochodem - opravdu žádný druh z těch kamínků co tam na dně jsou v octu nešumí?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2010 13:24 Adriana – Re: Eff
Je fakt, že kořeny mají pořáný. Dá se s tím něco dělat, nebo prostě jednoho dne odejdou
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2010 13:22 Muž Eff [417] - Rostliny – Re: Adriana
No já jen že kryptošky nemají rády když se jim šahá na kořeny. Potřebují mít pod sebou svý jistý ve formě nedotčeného zaprděného dna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2010 13:19 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: arnošt
pokud je to možné na souši, nevidím nejmenší důvod proč by to nebylo možné ve vodě.. já jich vidím hned několik. Většinou je na objem vody jen velmi málo rostlin (což právě neplatí např. u růžkatce a stolístku), voda je většinou proudící a tak by veškeré jedy odplavila a rostlina by se zbytečně namáhala atd.
vezměte si modelovou situaci chřipek u lidí - vyléčíme ji penicilinem a časem přijde chřipka, to sem sice nepatří, ale ste penicilínem nevyléčil ani kdysi. ;-) Tímto staráním spíš rostliny upadají a jsou zhejčkány. Jako když přesadíte rostlinu z nádrže s 1W/l, s CO2 a PMMD do takovéto. Asi to nepřežije.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2010 13:17 Adriana – Re: Eff
Ano odkaluju. Jednou za dva týdny. Je to málo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2010 13:16 Adriana – Re: Johan
Myslíte, že ten filtr je špatný?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2010 13:15 Muž Eff [417] - Rostliny – Re: Adriana
Věřil bych tomu, že kamarádce rostly kryptokoryny proto, že se nešťárala ve dnu. A právě proto že na akvárko neměla čas, neměnila vodu a neodkalovala, bylo kryptoškám dobře. Nové koště dobře mete a ty určitě poctivě odkaluješ, že?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2010 13:14 Muž Johan [4945] - Rostliny
Adriana napsala: S měněním vody to klidně zkusit můžu. Sice je to vzduchování hodně slabý, ale když ho vypnu , tak jsou ryby pak pořád u hladiny. V tom případě bych vodu měnil ještě častěji. (kvalita vodu asi nebude valná - málo rostlin, moc ryb, špatná filtrace)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2010 13:13 Muž arnošt [37] - Rostliny
nevím co řeknou ostatní odborníci, ale myslím si, že ani to vzduchování by tam nemuselo být - pokud bude v akva víc rostlin, tak bohatě pokryjí potřebu rybek

Re Johan: pokud není něco prokázáno, tak to jistě neznamená, že to není možné. pokud je to možné na souši, nevidím nejmenší důvod proč by to nebylo možné ve vodě... různé názory jsou základem diskuze a pokud není něco 100%-tně prokázáno nebo vyvráceno, tak je pro ni prostor vždy - ať se to líbí nebo nelíbí
vše se vyvíjí - základy akvaristiky jsou stále stejné, ale růst urychlovacími substráty v pěstírnách - všelijaká hnojiva mohou mít velký vliv na chování rostlin - vezměte si modelovou situaci chřipek u lidí - vyléčíme ji penicilinem a časem přijde chřipka, která je na známe léky imunní - stejně tak mohou "degenerovat" i rostliny a stávat se vodními predátory
Co se však týká této nádrže, tak nejspíš bude skutečně příčinou slabé světlo, málo živin a dovolil bych si tedy ve vší skromnosti připsat i vzduchování, které vyhání co2 z vody...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2010 13:13 Adriana – Re: Johan
S měněním vody to klidně zkusit můžu. Sice je to vzduchování hodně slabý, ale když ho vypnu , tak jsou ryby pak pořád u hladiny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2010 13:10 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: Adriana
S takovýma akvárkama nikdy nevím co udělat, aniž nezačít z gruntu... :-O Co takhle vypnout vzduchování. Je tam dost ryb, tak co takhle přidat rostliny (Vallisneria spiralis, zkusit sehnat Cryptocoryne affinis apod.), a třeba dvakrát týdně měnit třetinu vody za čerstvou odstátou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2010 12:59 Adriana – Re: Johan
Fotka k příspěvku Kryptokoryny zatím ještě přežívají, ale byly dvakrát takový. Zato Anubius se rozrostl.
K zářivce se teď nedostanu, možná později. Mám tam jednu. Celkové je akva osvětleno asi takto...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2010 12:48 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: Adriana
A jaké máte světlo? Kryptokoryny vypadají celkem fajn a jestli se vám rozrůstá třeba anubias, nebude to spíš světlem?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   06.01.2010 12:47 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: arnošt
Mínus sem sice nedal, ale dostal ste je právem, protože uvádíme v omyl ostatní něčím, co se tu roky snažíme vyvracet... ;-)
Alelopatie u vodních rostlin je stále ještě dost spekulativní věc a pokud je prokázána tak např. stolístek, růžkatec versus sinice atd. Když už mají vodní rostliny schopnost vypouštět jedovaté látky do svého prostředí kvůli omezování růstu konkurenčních rostlin, tak spíše na suchu.
Pokud přistoupíme na tezi, že rostliny expandují a ty slabší zanikají pro nedostatek živin V tom bude ten problém ;-) . V umělých podmínkách je většinou téměř nemožné aby bez zásahů spolu trvale rostlo více druhů. Jakmile jeden z druhů dokáže snížit hladinu "živin" pod mez, kterou už nezvládne druh druhý, tak je "zle" . ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2010 12:41 Adriana – Re: Eff
Zkoušela jsem to s tím octem a nic se nedělo...

Vážně budu muset dát jiné dno? Rok to fungovalo v pohodě. Přede mnou toto akva i s pískem měla kamarádka a rostliny ji rostly bez problémů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2010 12:36 Muž arnošt [37] - Rostliny – Re: Sid
článek který jsem četl se týkal právě kryptokoryn a echinodorů a ve článku bylo uvedeno, že tomuto konkurečnímu boji se dá dobře zabránit častou výměnou vody, aby se nemohly škodlivé látky nahromadit a plnit tak svou úlohu. hledal jsem to a následně četl právě z toho důvodu, že jsem do své nádrže nakoupil dost echinodorů a od té doby mi kryptokoryna tropica stagnuje a začaly se jí navíc rozpadat listy. na studii o které mluvíte jistě něco bude, protože je to přírodě naprosto přirozené a štve mě, že neinformovaní jedinci na základě vlastní nevědomosti rozdávají mínusy a kazí tak auru uživatele, který o daném problému něco ví nebo byl minimálně uveden v omyl nějakým rádoby-chytrolínem... tyto stránky navštěvu velice rád a velice často, ale tito hodnotící mě opravdu znechucují, k jakýmkoliv radám a dobře myšleným pomocem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2010 12:28 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: arnošt
A autor toho výroku na zdejším fóru? :-)
...v přírodě to tak běžně funguje - rostliny expandují a ty slabší zanikají pro nedostatek živin...
Pokud přistoupíme na tezi, že rostliny expandují a ty slabší zanikají pro nedostatek živin, pak je to ale něco úplně jiného, než co jste napsal předtím. A to, že si navzájem do vody vypouští látky, které škodí druhému druhu...
Ne, že by to takto nefungovalo, ale u vodních rostlin je toto předmětem studia a (relativně) prokázaných případů je poskrovnu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2010 12:19 Muž arnošt [37] - Rostliny
odtud z fóra - možná jen zafungovalo, že několikrát opakovaná lež se stává pravdou, ale je to logické - v přírodě to tak běžně funguje - rostliny expandují a ty slabší zanikají pro nedostatek živin...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2010 12:16 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: arnošt
...mezi kryptokorynami a echinodory je jistý konkureční boj, že si navzájem do vody vypouští látky, které škodí druhému druhu...
Odkud to, prosím, máte? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2010 12:14 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: Adriana
S tím nevhodným dnem se připojuji a ještě bych si tipnul na nevhodné a/nebo nedostatečné osvětlení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2010 11:41 Muž Eff [417] - Rostliny – Re: Adriana
arnošt napsal: to na fotkách je kryptokoryna - nevím zda je to tento případ, ale mezi kryptokorynami a echinodory je jistý konkureční boj, že si navzájem do vody vypouští látky, které škodí druhému druhu....

Hlavně bych řekl že konkurenčí boj zuří mezi rostlinami a zcela nevhodným dnem. Adriano, zkus vzít trochu toho štěrku a hoď ho do skleničky s octem, jsem přesvědčen že bude šumnět. Výměna za jemnější křemičitý písek bude nezbytným prvním krokem k fungujícím rostlinám a tím i k fungující nádrži.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.01.2010 11:03 Muž arnošt [37] - Rostliny
Ceratophyllum demersum ti opadalo?! to roste i v ČR jako plevel v rybnících a přežije to i mráz. tam asi spíš půjde o dost kritický nedostatek živin - vyzkoušej bublání co2 přes kvasnice s cukrem - najdeš na fóru
na obrázku máš riccii fluitans - ta je pro malé rybky taky super - mezi malými stélkami krásně splynou - je ale blbý, že pokud tam budeš mít velký polštář riccie, tak pod ním bude tma a kytky v akva ti vůbec neporostou nebo se potáhnou za světlem

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [122] ...... 200

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 161562x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/8369?od=6051