Co se to děje s rostlinami?
Pokud jde o NO3 tak sera nebo jbl. Ty levnější v tomhle případě bych nekupoval.
A jaky bys doporucil koupit tester? Diky
Vysledek testu je NO3 50-100 , NO2 je 0 , ph 7.2 , chlor 0 , Kh 6 , Gh asi 10. To vypadá na nějaké papírkové testy a ty hlavně pokud jde o NO3 můžou hodně kecat. Aby jsi pak neměl problém přesně opačný.
Stačí ti hnojiť striedmo tým Profitom, ale ryby už nepridávaj, ale pridanie rastlín je nutné ako ti už poradili aj plávajúce napr. Pistia ti zrazí dusičnany dolu.Postupne môžeš zvyšovať aj svietenie a keby vystúpali dusičnany tak kludne urob aj väčšiu výmenu vody aj 3/4.
Krmim jednou denne rano..primerene do 5 minut snezeno. Vstupni voda ma parametry: dusicnany:27 , horcik:10,2 , vapnik:77 , zelezo:0.18 , ph:7.2 , je to Boskovicka voda.
Hodina pauza v svietení nemá žiadny význam a na začiatok svietiš moc. Stačí 6-7 hodín, rozdel ich na ráno a večer s prestávkou aspoň 4-5 hod. A urob väčšiu výmenu vody aby si dal dole tie dusičnany a môžeš aj 2x v týždni s hnojivom opatrne.V prezentácii máš, že hnojíš Profitom, ale nechápem kde sa ti vzali tak vysoké dusičnany-v Profite nie sú.
Já sem z Liberce. Podobnou vodu jsem měl kolejích. Mimochodem stačí na SČVK napsat maila a pošlou ti kompletní rozbor z nejbližšího odběrového místa. Nicméně i tohle jako základ stačí. Je vidět, že výměnou vody moc nepřihnojíš...
Světlo máš celkem slabé, tak si nemyslím, že bude potřeba hnojit nějak vehementně.
Doporučil bych ti přihnojovat jednotlivě MgSO
4x7H
2O a KNO
3.
Problém je,že SČVK nemá moc dobrý info na stránkách. Je tam jen: Dusičnany:<1,00 mg/l . Vápník:31,6 mg/l . Hořčík:0,55 mg/l . Tvrdost:0,81 mmol/l . Tvrdost něm. stupně:4,5 °dH .
Prvně bych snížil NO
3. Ty testy jsou pouze orientační ale ta koncentrace bude vysoká. S tím ti pomohou ty rychlerostoucí rostliny. Jak hodně krmíš? Jakou máš vstupní vodu?
Edit: O rozsivkách se více dočteš zde:
rybicky.net/forum/6594 .
Vysledek testu je NO3 50-100 , NO2 je 0 , ph 7.2 , chlor 0 , Kh 6 , Gh asi 10. Takze pokud je to teda rozsivka tak se s tim da bojovat? Rychlerostouci rostliny dokoupim v pondeli.
To je rozsivka. To občas v nových nádržích bývá. Jaké jsou výsledky toho testu? Zvolil sis na rozjezd málo rychlerostoucích rostlin podle mě.
Řekl bych, že je to hnědá řasa.
Rastliny musia šlapať od začiatku a keď budeš čakať než si to sedne, tak o polovicu prídeš alebo sa ti to zariasi.Preto je dôležité sadiť vitálne rastliny na začiatku a dodať čo potrebujú, a na to sú tie testy čo tu opakovane vypisujem-pásik je velmi orientačný/nepresný/ a netreba na testoch šetriť na NO3 je dobrá a lacna proti JBL Sera a podobne aj PO4 používam roky.Pozri tú vstupnú vodu na stránke vodární ako ti poradili podľa bydliska a budeš vedieť presne čo je vo vode a čo treba dodať.Meranie vody je najjednoduchší spôsob ako prísť na príčinu problémov a ako vidíš ani Lowtech sa tomu niekedy nevyhne-skúšaním to zaberie viac času, nervov a v konečnom dôsledku aj peňazí.
Vodovodní vodu nemusíš měřit testem. Koukni na rozbor.
Díky za radu,mám málo zarybněné akva a navíc celkem čistotný rybičky, navíc nejsou dospělý.Takže si taky myslím, že je problém v živinách z odpadu.
Zarybňoval jsem cca po dvou týdnech od založení a postupně, nakonec přišli krevetky. Před dvěma týdny jsem daroval živorodky a po pár dnech nasadil razborky.
Možná to moc řešim a chce to jen čas.Můžu zkusit to kompletní hnojivo.
to máš měřenou vodu z akvária nebo kohoutkovou....Z vodáren ti co teče...
PH-6,8.KH-6.GH-8.NO2-1.NO3 je 5-10. Měřeno Tetra Test 6v1.Nevím jak moc je to přesný.
Jaké máš parametry vstupní vody?
Ahoj, máš akva set, takže svetla by tam malo byť dosť. Guličky od rataja obsahujú len K+mikro a teda pri nedostatku rýb musíš prihnojiť N a P aby si vytvoril rovnováhu svetlo živiny. Takže kúp test SERA NO3 a komplexné hnojivo aj s dusičnanmi a fosforečnanmi napr. PROFIPLANTS COMPLETE PLUS a hnoj tak, aby si vo vode meral 5-10mg/l NO3. Ak však budeš pridávať viac rýb bude neskôr treba upraviť hnojivo podľa množstva rýb a rastl. hmoty.
Od kdy jsou tam doopravdy ryby, které máš teď?
Kolik máš malých šneků a jaké druhy?
Stále platí, že by rostlin mělo být 2x tolik a kryptokoryny rozsázené po jednotlivých rostlinách.
EDIT- Začni krmit mraženým žrádlem. Rostou po něm lépe rostliny.
Hele mám akva necelý měsíc a mám sám problém s rostlinami, ale co je to řasa ZATÍM nevím a tuším že to je díky tekutému CO2. Možná by to stálo za zkoušku, tak uvidíme, co na to řeknou zkušenější akvaristé...
Nahrál jsem aktuální foto. Osádku jsem tam nepřidal najednou. Byli tam zajížděcí rybičky 6 ks, které jsem daroval.Krevetky tam jsou cca 3 týdny.Hlavně mam zelenou řasu na skle a trošku řasa na rostlinkách.Není to nic hroznýho.Spíš mi vadí, že to neroste a listy jsou světle zelený.Rostlina uprostřed je hygrophila corymbosa.Rybičky jsou maličký,takže velká zátěž to asi nebude.
Přidej 2x tolik rostlin, než co máš. Přidej jen ty druhy, které ti rostou!!!
1) Nové kryptokoryny rozsaď po jednotlivých rostlinách.
2) Rostlina, kterou máš uprostřed, ze stran kolem kamene, mi nepřipadne být akvarijní. Víš název?
Body 1 a 2 bych ti řekl v čase založení. Dnes dodávám:
3) Dej aktuální fotografii celého akvária!
P.S. Hnojení ne. Máš tam 20 ryb, 17 krevet, má to 100l a něco přes měsíc. Všechny ryby a krevety jsi tam dal před třemi dny a nemáš šajnu, co to udělá s akváriem.
Ahoj,mám problém se stagnací rostlin. Akvarko založené cca 6 týdnů, ze začátku všechno pěkně rostlo a teď mi rostliny stagnujou a objevuje se řasa.Zdá se,že podle příznaků mi chybí fosfor a dusík.Mám to řešit přihnojováním, nebo počkat.Svítím 6 hodin denně.
Děkuji za rady.
V něčem jsem se už polepšil. Vodu měním obden nebo jednou za tři dny cca třetinu. Vzduchování půjde pryč jen co dorazí rampa s větším molitanem, mám objednáno. Tu hrůzu uprostřed si vymínila manželka, jí se to tak líbí, osobně jsem chtěl klasickej pořádnej kořen. Kytky jsem objednal z Invitalu a podle fotek se to těžko vybírá, tak třeba tam časem ještě něco přidám, ale kupovat už budu jen to co uvidím na vlastní oči. Světlo je 70 cm dlouhá led zářivka 17 W, což by mělo na tu kubaturu stačit, ty rostlinky mají být nenáročné...
S pH je to tak že mám vstupní vodu kolem 6.3 a v tom akváriu to po ránu bylo pod 6, ale ani to by úplně problém nevysvetlovalo. Nevím co se to tam dělo, ale už si to začíná sedat.
Dívám se na tvoje akva a tak nějak si říkám že potenciál dna jsi teda moc nevyužil. Chtělo by to osázet tak ex tolik, vyhodit tu hrůzu uprostřed (ale je to tvoje akva, pokud se ti to líbí...). Hnojení se asi nevyhnes. On ten substrát sice něco obsahuje, ale ne vše. Jestli je ta rybí osádka tak malá tak bych zkusil nějaké komplexní hnojivo, klidně i s dusikem a pomalinku začal dávkovat.
Filtr nech bez vzduchování to tam máš úplně zbytečně. Světlo asi nebude z nejsilnějších - ta Ludwigie se fest vytahuje za světlem.
Jo a ryby ti podle mě hynou protože měníš málo často vodu. U toho substrátů to chce první 2 měsíce aspoň 2x týdne.
Zatím nehnojím vůbec, ale třeba časem začnu, pokud to bude nutné. Jak je špatná voda, je to problém. O nízkém pH jsem
ještě nečetl. Co se s tím dělá? Pokud se nepletu tak platinum powder soil je na snížení pH? Akva mám necelý měsíc tak sbírám informace. Za tu dobu mi stonkovky vyrostly trojnásobně, a ty co se jim kazí listy se šíří šlahouny po dně taky slušně, jen kdyby hned neodcházely listy...
Buď rád že ti tam nějaký zbyl. Jak jsem řešil svuj problem níže tak můj se úplně rozpustil a přišel jako něj. Tenelus dostal taky zabrat, ale snad to dá - začal vyhazovat další výhonky.
Je pravda že jsem tekuté CO 2 taky používal, ale jen lehce a už delší dobu jsem ho nedával než se mi začali rostliny rozkládat. Teď má akvárium odpočinek, sníží jsem intenzitu světla na minimum, nehnojím, snažím se udělat reset. O víkendu bude velká výměna a zase začnu hnojit.
A jedna poznámka - při rozkládání rostlin opravdu opatrně s hnojením. Já jsem to svoje akva úplně totálně pohnojil, dával jsem dusík podle návodu a na konci týdne to odskakal jeden Panda. Nevím kolik dusíku tam bylo, ale bylo ho asi hodně, krevety to naštěstí přežily.
Takže pokud dojde k velkému rozkladu s hnojením opatrně, i když se provádí sestřih, tak se toho uvolní fakt dost.
S pH je to tak že já třeba bojuju s úplně necim jiným než většina akvaristů - mám ho hodně nízké. Zakládal jsem akva s paltinum soil a než si to sedlo tak byla voda tak měkká a nestabilní že v tom nic nerostlo a vše se rozpadalo. Až teď po 3 měsících a dvou doplnění rostlina si to sedlo a začínají se objevovat nové lišty. Stonkovky za ty 3 měsíce prakticky vůbec nevyrostly.
Ahoj, mám dno z japonského substrátu powder soil, který pH stabilizuje. Pohybuju se kolem 7, ale to měření od Dajany není moc přesné. Ale věřím tomu, že kyselá voda může dělat divy...
Jj, přesně. Co akvarista to trochu jiný názor. Každýmu holt funguje něco jiného. Aspoň že ty ostatní zatím rostou. To kvítko ve sklenici je velice originální, pěkné...
o VZV
Koukám do prezentace sklenice
rybicky.net/nadrze/25220-sklenice-i-na-severnim-okne Od srpna 2018 do ledna 2019 jsem vodu jen doléval. Zapisuju každou výměnu, podívej se do deníku, kolik jich reálně bylo. H. quadricostatus
. Je fakt, že v tom nemám ryby, nicméně i tam, kde ryby mám, měním nejčastěji 10-25% a to ještě podle potřeby toho kterého druhu.
V reálu jde o to, na co je to, které akvárium nastavené. Někteří akvaristé doopravdy týdné mění 50%, registroval jsem i 80% vody. Když to akvárium takto šlape rok, dva a vše žije, dobře. Každé jedno akvárium je specifické. Můj styl je po založení nádrže čekat klidně i 1-3 měsíce, než vložím první ryby, během té doby pozoruji a měním vodu, jen, když je to třeba. Spíš neměním.
Pokud tobě rostou ostatní rostliny, jsi na tom ještě dobře a je možné, že to H. quadricostatus je doopravdy náchylnější. Taky bych si tipnul, že jeho rozklad dodává jiným rostlinám živiny.
No vidíš, a podle jiných akvaristů je třetina málo a doporučovali mi měnit polovinu vody... Těch rostlinek rychle přibývá, ale to listí strašně odchází...
1/3 vody je podle mě moc. Menší množství stačí - můj přístup.
Světlo - podle mě důležitější, než délka svícení, je intenzita. Pokud ti ostatní rostliny rostou, je ok.
Měl jsem teď také problém s rostlinama-chřadly,rozpadaly se a začala se dělat sinice..Častější měnění vody moc nepomáhalo a nedostatkem živin počítám že to nebylo,neboť je jich ve vodovodní vodě dost..Přidal jsem ale punčochu s rašelinou a začíná se to viditelně lepšit..Myslím tedy,že byl problém jenom v pH,tudíž v tom,v jaké formě se živiny nacházely..Nevím,jestli je to k aktuálnímu tématu,je to jen poznatek.
Vzhledem k úhynu dvou pavích ok měním teď obden až jednou za tři dny 1/3 vody. Nejspíš uhynuly z důvodu nemoci ale kdoví... Světla jsem už ubral tak nevím, jestli to teda nedat zpět na 10 hod denně? CO2 bych zkusil přednostně, dává to logiku. Hodně svítím, nehnojím, rybiček mám relativně pár, ostatní kytky rostou pěkně...
Jsou to přeci spojené nádoby. Jedna věc je dávat méně CO2, druhá vyměnit několikrát 10% vody. Souvisí to. Chemii, kterou dosud vložil, by bylo dobré dostat alespoň v nějaké míře ven.
Taky nemyslím, že Klof dosud vodu neměnil. Pravděpodobne měnil, ale nepomohlo to.
Co bude vědět jestli to bylo intezivnější výměnou vody nebo nepoužíváním tekutého CO2?
Nejprve na dva týdny omez jen to CO2 a udělej pár 10% výměn vody. Následně budeme vědět, jestli je to tím nebo ne. Václav to napsal správně - nedělat víc věcí současně.
Ešte by som k tým hypotézam pridal ďalšiu a to je nedostatok živín vo vode sklovatenie je železo ale rozpad môže spôsobiť aj málo CO2/plynné-volné/ aj keď nie je rastlina náročná na CO2 pri presvetlení akva môže nastať deficit-ostatné rastliny rozrastenejšie ho rýchlo spotrebujú. A tablety než začnú v dne fungovať tiež nejakú dobu trvá aj 2 týždne.Rastie aj pri 0,5w/l a pri ledkách je to ťažko trafiť.Rastliny pri nedostatku živín-smerujú energiu do koreńov.
Mohla bys dělat častěji menší výměny vody - 10-15%. Klidně 10% obden. Pokud je nějaký problém s chemismem, tímto by se to pomalu, postupně mohlo napravit.
Malé, postupné změny. Velká změna "k lepšímu" dovede ničit.
Tak já vyčkám a uvidím, možná nějaké rostliny odejdou, některé budou přechodně vypadat blbě a pak se zlepší, některé vypadají že prosperují, přeci jen je to akvárium tepve necelý měsíc staré.
Rozpad listů může nastat z více důvodů. Hypotéza: V případě H. quadricostatus se možná jedná o rostlinu obecně citlivější na chemizmus. Nejen na tekuté CO2, ale obecně.
H. quadricostatus jsem v srpnu 2018 strčil do sklenice o objemu asi 1 litr a dal na okno. Pod substrát jsem dal hrst zeminy. Nejprve se skoro celý rozpadl, protože to nebylo zaběhnuté, pak začal růst. Mám ho dodnes. V identické sklenici jsem ho měl i v minulosti. Roky. Dokonce jsem tu sklenici jednou vzal i na výstavu nanoakvárií. Fotka z roku 2008
rybicky.net/fotogalerie.php… Péče minimální, jen dolévání vody.
S dovolením se připojím - mám řekla bych identický problém na (dle mého názoru) stejných rostlinách u čerstvě založeného akva. Na začátku jsem pouze do dna aplikovala Tablety NPK+mikroprvky. Od té doby (cca 20 dní) jsem nic nepřidávala (sice mám koupeno Seachem Flourish a Rataj CO2 Vital , ale ještě jsme neaplikovala, takže u mě to asi nebude tím tekutým CO2). Na radu jsem darovala ancistruse, kdyby za tím byl on.
Vždycky dám na vlastní zkušenost a ne na to co jedna paní povídala. Glutaraldehyde občas používám.
Dělej vždy jen jednu změnu aby jsi mohl vyhodnotit co bylo nebo nebylo příčinou. Pokud jich uděláš více než jednu nebudeš vědět nic.
Tvá akvária budou stabilnější, nejsou nově založená a víš, jak chemii používat.
Mě doopravdy připadne klofovo Helanthium quadricostatus uměle něčím "spálené". Což jsem mu napsal už dřív. Jen jsem nevěděl čím.
Člověku, který sem nesmí psát, jsem zvyklý věřit. Minimálně budu přemýšlet nad tím, co řekne. A toto mi připadne mít racio. Asi má něco vypozorováno, co ostatní nemají. Pokud Klof omezí tekuté CO2 a listy přestanou sklovatět, tak to bylo ono. Dej mu dva týdny.
Jasně, akorát to zhoršení je docela výrazný. Když omezím CO2 a světlo, tak tím určitě nic nepokazim...
Akvárium nemáš ani měsíc takže to chce klid a nedělat předčasné závěry. Ne všechny rostliny ti porostou a že by zrovna helanthium bylo nějak extra náchylné na použití tekutého CO2 jsem zatím nezaregistroval.
Díky za radu, vyzkouším a dám vědět, jak to dopadlo. Špatné listy pravidelně v neděli stříhám a přijdou z akva pryč.
Přidat reakci
1 ...... [16] ...... 201
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 163131x