Co se to děje s rostlinami?
Vyhledej si pojem Biogenní odvápnění.
Tak nevím jestli tím mám začít, ale dočetl jsem se v tvé prezentaci že máš rampu z měděné trubky to je dost neobvyklé a nevím nakolik je to jedovatá záležitost. Další věc je ta UV lampa 6 hodin denně to přijdeš o železo a v akváriích s rostlinami bych ji zapínal preventivně tak jednou za měsíc kdyby byly náznaky sinice nebo něčeho podobného. CO2 od 7-16 hodin to je hrozně málo a já bych jel nonstop. Na ten draslík si dej pozor moc bych přes 10 nešel. Ryb máš na 700 litrů hodně málo a tak ti bude scházet jak dusík tak i fosfor.
0 16.07.2017 11:23 marcuss – Hodnoty
Koupil jsem testy, K vychází okolo 10-15 což by bylo podle návodu v normě. Naopak Co2 mam na 3g, přidávám Co 7-18.00 hod, 120 bublinek/minuta ale asi pořád málo?
Dále jsem přidal led pásku 14,4 wat po obvodu krytu zda to také něco neudělá.
ten článek je až děsivej, a vypadá to že je to ve finále fakt i nevýhodný, nejsem si ale jistej jestli teda vůbec dávat co2, momentálně v místnosti kde je aqua i spíme, a nerad bych aby tu byla vyšší koncentrace potom , hodně lidí psalo co čtu že to musí jít i bez toho
takže si najdu nějaký rozumný hnojky a testy vody a zkusim je "nakrmit" .
ten keramzit asi teda nechám, přecijen bude pro mě takovej blbuvzdornější
-Tak jestli chceš přidávat co2, tak bych dával něco lepšího než tekuté viz
akvarijni-hnojivo.cz/…
-Přírodní voda nemusí být špatná, ale chtělo by to znát její složení. Jenom to že v ní žijí ryby a rostou rostliny neznamená, že je vhodná i pro tebe.
-No jestli nechceš trápit ryby, tak na ty pancéřníčky asi budeš muset zapomenout. Těch tvých 22 litrů pro ně nebude to nejlepší bydlení.
-To dno záleží na tobě, ale ani s keramzitem neuděláš chybu.
0 15.07.2017 15:13 Rammer díky za reakce . ta Limnophila sesilliflora a Hygrophila difformis se mi líběj takže zkusim sehnat
jinak teda budu muset něčím hnojit nevim zatim čim, možná taky co2 tekutý ? vyčet sem teď na horacovo akvarium že čim víc světla tim víc by mělo bejt zhruba hnojek ... takže zesílením světla to paradoxně můžu zhoršit když nehnojím ...
vstupní voda tedy co dolejvám je prostě pramen no a dál co to teče potokem tak žijou rybky i různý rostliny takže špatná určitě nebude , kohoutek u mě nepřichází v úvahu
ryby nevim nerad bych je trápil , chtěl bych je dát až to bude fungovat, možná jenom pancéříky , líbí se mi jak jsou aktivní.
jinak Amano se mi líbí ale né všechno, chci aby to v akváriu vypadalo jako pod vodou a né jako živej obraz z venku, kterej někdo utopil
znova jsem pozoroval šneky a musim ted konstatovat že někteří to žerou, a to se vlastně děje právě proto že ty kytky zkomíraj ...
Angus68 mi pod prezentací doporučil říční písek, věřim že do něj se sázej rostlinky určitě líp, ten keramzit je takovej moc "polétavej" a moc to v něm nechce držet, jeho výhoda je ale určitě vzdušnost, nevim co je výhodnější ...
0 15.07.2017 14:03 Maq Amano je jako Lenin - i po smrti dokáže zabíjet. V obou případech je princip stejný: oba vytvořili nějakou šílenou ideu, která se lidem zalíbila a kvůli ní zabíjejí buď jiné lidi, nebo obyvatele akvária.
Dala by se na těchto stránkách najít řada akvárií, které dopadají špatně, protože se majitel shlédnul v Amanových "přírodních" výtvorech. Ten přídomek
přírodní je stejně bestiální lež, jako když se o socialismu napíše, že je
humánní.
Rammer napsal: chci se poradit o stavu mých rostlin
tím myslíš ty dvě rostlinky?
Nechci aby to vyznělo zle, ale naučit se ,,rostlinkařit" na celých dvou rostlinkách asi úplně nepůjde. Už s těmito máš problémy a to Microsorko ani Cryptoška nepotřebují zrovna bůhvíco. A to chceš Adu. Nezvládáš základ a chceš mezi ,,elitu".
Koukal jsem do deníku. Zvyšuješ světlo. Nehnojíš a nemáš ani rybky. Z čeho pak ty kytky mají žít? (třeba stačí výměna vody, ale o parametrech vstupní vody jsem nic nenašel)...
Moje rada zní, vykašli se na Adu a další zázračné substráty. Přikup nějaké rychlejší stonkovky, co ti v relativně krátkém čase odpoví na jakoukoliv změnu v akva a uč se. Doporučuju Limnophilu sesillifloru, Ludwigii repens cokoliv z Hygrophil (polysperma, costata, difformis).
0 15.07.2017 11:01 Rammer – postupná degradace ...
Zdravím vás
chci se poradit o stavu mých rostlin, když byly koupené (cca před rokem ) tak měly živější barvu, zejména ta menší, a rozhodně nebyly děravý a nahnědlý listy u tý velký, některý zhnědnou celý a upadnou, šneci ty díry podle mě nedělaj co sem je pozoroval, ty prostě jen "olizujou"
něco je jasně špatně a tak sem začal tím že sem zesílil osvětlení , vše jsem popsal a nafotil v mojí prezentaci. Ryby už tam nejsou a nebudou ještě dlouho ( poslední živorodka to bud dá nebo ne ... ), chci se trošku naučit je dát dokupy a vychytat ty chyby, pak bych rád přešel na substrát od ADA asi a rozjel to pořádně. Nebo by možná bylo lepší rovnou udělat znovuzaložení a tyhle rostliny dát do novýho dna ?
Starší reakce
I to je možný, zkusit to můžu.
Test na draslík je poměrně drahý ale stojí za to si ho pořídit. Co když to je to ale pesně obráceně a toho draslíku je tam moc.
Mokřanka to je
Nový listy jsou krásný, hezky zbarvený, bez problému. Ty starší prostě rychle odumíraj. Nebo to je u ní normální jev? Hlavně jsou v nich malý dirky, ale s nedostatkem draslíku bych neměl mít problém, když ho denně dodávám.
Na tej mokranke (dúfam, že vidím dobre) ti odpadávajú len staré, spodné listy (čo by bolo normálne), alebo aj tie nové, mladé navrchu?
Ahoj, mám problém s jednou rostlinou. Vždycky jede krásně a pak pomalu odpadá. Pak se zas chytne a zas odpadá. Nevíte, co jí může chybět?
0 01.07.2017 13:31 marcuss No sice jsem v rostlinách amatér, ale taky jsem se s nimi hodně trápil.
Být tebou, koupím si test na NO3, P (PO4) a K. Železo by jsi měl poznat podle barvy listů. A taky PMDD včetně KNO3 a KH2PO4, ať můžeš dávkovat hnojivo dle potřeby.
NO3 buď Seru nebo JBL. S JBL se sice mnohem snáze měří, ale je dražší a jedno balení vystačí na mnohem méně testů. Draslík a fosfor neměřím, ale Sera a JBL by neměly zklamat (na rozdíl třeba od Rataje).
0 01.07.2017 10:53 marcuss
Papírkům bych až tak nevěřil ale čemu říkáš dobře.
0 30.06.2017 22:26 marcuss – test
Prosím jaký konkrétně je nejvhodnější, mám nějaký 9 in a tam vychází vše dobře.
To není žádné kompletní hnojivo ale jen draslík a stopové prvky, dá se říct že to hlavní tam chybí. Kup si testy a zjisti si co máš za vodu.
0 30.06.2017 21:51 marcuss Easy Life ProFito 1000 ml, lampu jsem teď už vypnul, protože už ani řasa neroste
Teď už tam leju od poslední výměny popravdě ten levnej sajrat akvaflor protože profito mi došlo a nechtěl jsem objednávat další, když to stejně nic nedělá.
Co přesně je to za hnojivo(jednou týdně) většinou dusík s fosforem neobsahují a po určité době to dojde hlavně pokud máš silnější světlo. Pokud platí ta UV lampa tak ta tě připraví o železo.
0 30.06.2017 21:17 marcuss – neroste
Nyní svítím postupně, dopoledene levá, okolo oběda, střed, navečer pravá. Jsou to hqi výbojky 150 w každá a jsou to světla k bilboardu. Co 2 přes den. Hnojení jsem dával kompletní od easy life. Výměna vody 1 x za 14 dní. Po založení se akvárium zazelenalo, toho jsem se úspěšně zbavil, potom vše začlo růst vč. blyx apod. Potom jsem jednoho dne kousek přesázel a od té doby se to pro mě nepochopitelně převrátilo, blyxi jsou už dávno pryč, eleocharis taky, koberce řídké, nic neroste. Zdali to dělá teda to světlo, které není vhodné, ale to zase nevím proč až následně..
díky za vysvětlení....konečně jsem to trošičku pochopil
...
dobrman101 napsal: Každé aq by se mělo rozjíždět jen s K. A potom postupně pokud je vidět, že něco chybí tak ten daný prvek a né vše dohromady. Potom z toho tady lidi jsou zblblý a ani neví kde je chyba. Dělají moc změn na jednou.
Já bych byl taky rád, kdyby existoval nějaký "univerzální" postup "pro lidi". A připustím ochotně, že K a Fe patří mezi prvky, které nezřídka bývají skoro od počátku v nedostatku.
Nicméně zastávám ten názor, že "lidi jsou zblblý" především ze zjednodušujících návodů. Návod obchodníka nalejte naše hnojivo a máte vystaráno je zavádějící podobně jako dejte K2SO4 a Fe-EDTA a pak se uvidí, přestože oba tyhle postupy se někomu mohou osvědčit.
Faktorů je příliš mnoho, ani se je nepokusím vyjmenovat, a proto žádná univerzální formule nemůže existovat, ba ani postup jak se dopracovat k té optimální v daných podmínkách.
Vevodova otázka se ale týkala konkrétně Alternanthery v novém akváriu, přičemž uvádí, že ostatní rostliny jsou v pořádku. Domnívám se (i podle fotky), že to je situace, která s hnojením celkem nemá moc společného. Pokud vůbec něco rostlinám (a celému akváriu) univerzálně prospívá, pak je to myslím perfektně a rychle fungující dekompozice a mineralizace organických látek.
A zde je podle mne hlavní kámen úrazu. Lidé vidí problém a snaží se jej narovnat minerálním hnojením, když skutečnou příčinou je "bordel voda", tedy voda s nadbytkem rozpuštěných organických látek.
Proto si myslím, že cesta k úspěchu nezačíná hnojením, ale nastolením podmínek pro spolehlivé fungování akvarijní mikroflóry. On se záběh akvária často ztotožňuje s rozběhnutím nitrifikace, ale to je jen jeden z mnoha důležitých procesů, o které se musejí mikroorganismy postarat, aby akvárium dobře fungovalo. Nastolení takové situace trvá měsíce spíše než týdny, a až v návaznosti na to přichází čas starat se o vhodnou skladbu minerálních živin, tedy hnojení. Teprve potom těm šikovnějším (či šťastnějším) z nás rostou citlivější rostliny jako je např. Alternanthera.
Proč by měl dávat KNO3 a kh2po4? Stačí k2so4.
Pokud mluvíš o přehnojení tak v KNO3 a KH2PO4 je draslíku tolik že už ho nemá cenu do akvária strkat a zhoršovat situaci.
K je ve vstupní vodě nedostatek. Tak proto. Jinak ostatních živin může být již dost. A jestli ještě nalijeme komplexní hnojivo do toho tak nám to může způsobit blokování prvků. Každé aq by se mělo rozjíždět jen s K. A potom postupně pokud je vidět, že něco chybí tak ten daný prvek a né vše dohromady. Potom z toho tady lidi jsou zblblý a ani neví kde je chyba. Dělají moc změn na jednou.
Žádné dvě dohromady, moje otázka je jasná, "proč jen K" když si myslíš že akvárium je přehnojené.
Přidávat jen K jsem psal jen marcuss s výměnou vody. A potom K a Fe zas Vevod. Takže si asi spojil dvě dohromady
Trochu si protiřečíš. Pokud je přehnojené akvárium většinou je obsah draslíku příliš vysoký a jeho dodáváním asi nic nevyřeší. Pokud jde o světlo nejsem ten kterého by jsi se měl na to ptát.
Jsem zacatecnik tak se ucim....takze souhladim....
Dam tomu cas a Fe ( dal jsem i dnes) a uvidime jak to dopadne.
Diky za info...kdyby te jeste napadla nrjaka rada budu za ni rad....
Každá kytka se dá dát dohromady, stačí jí dát čas a to potřebuje. Kytky dokáží velice dlouho stagnovat ( měsíce) ale to asi víš. Stačí když bude dávat Fe a K. Souhlasíš
Ne. Nehnoj. Zatím.
Je to prostě nové akvárium a Alternanthera to nedala. Žádné překvapení.
aha myslíš jako železo, draslík apod....??? vždyť jsem to pohnojil tím bioflorem a je tam nová rašelina.....co s tím????
Nedostatek makroprvků.
Protože není moc, rostlin v tom akváriu. K ve vodě chybí a výměny pomůžou odčerpat nadbytek živin. Jinak jak máš vysoko ty výbojky? A co barva DC?
Proč jen K?
Řekl by jsem, že ještě nemáš zajeté aq, a s největší pravděpodobností jsi to přehnal z hnojivem. Dělej velké výměny vody denně a přidávej jen K.
Co je to základní hnojení a to svítíš jen 7 hodin.
0 28.06.2017 09:42 marcuss – Všechno chcípá
Starší reakce
Prezentace, detailní informace... normální postup.
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli neměl někdo podobný problém s blyxou viz. foto. Přidal jsem CO2 i zvýšil dávky hnojiva , vodu měním pravidelně cca 30% obsahu jednou týdně. Předem děkuji za rady
Starší reakce
Mikroprvky sú tam z PMDD.
Dám im týždeň, ako sa prejavia a potom uvidíme. Zatiaľ by s povedal, že sa to lepší...
Ze střední zpátky na základku?
Co třeba koupit pořádný kompletní hnojivo jako je profito nebo seachem flouris? Chybí ti mikroprvek.
Přidat reakci
1 ...... [33] ...... 201
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 163131x