Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Co se to děje s rostlinami?

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Problémy s rostlinami 

Přejít na předchozí stránku 186 Přejít na další stránku   1  
Co se to děje s rostlinami?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2007 12:16 Radka – .
Nový štěrk pořádně proper,ať nemá žádný kal.Potom nabírej třeba hrníčkem a z malé výšky ho dosypávej.Kytky samozřejmě budeš muset vyndat ,protože pak ten štěrk pomalu promícháš s tím starým.Voda sice bude trochu zakalená detritem,ale po chvíli si to sedne.Rybky by to měly zvládnou,když budeš vše dělat pomalu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2007 10:58 Muž Norton [109] – Pavlínko
Pokud je Vám líto AquaGlo, což chápu ano, zkuste se raději poohlédnout po 840. (můj názor). Proč? Třeba proto, že v krámech běžně 860 nemají skladem. A podle mé zkušenosti a v neposlední řadě vkusu, se s AquaGlo vzájemně celkem fajn doplňují a rostlinkám nevadí. Používám uvedenou kombinaci ve dvou akvárkách a výsledek je jaký je... ;-) (v 45tce asi měsíc testuji kombinaci 840 + PowerGlo…ale to je teď „mimo mísu“)
A mimochodem, máte akvárko něco málo přes měsíc, takže se právě dostáváte do onoho „kritického období“ (opět má zkušenost) mezi 1. až 6. měsícem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2007 10:48 Žena pavliina [50]
Pro zářivky se vydám odpoledne. Jen mám trošku zamotanou hlavu hmm Tu 765 bych nahradila 865 a Aqua-Glo bych nechala. Je mi líto ji vyhazovat :-) nebo by bylo lepší nahradit i jí? Jsem z toho trošku paf :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2007 10:38 Muž Norton [109]
765 nebrat. 860, nebo 865 bude lepší - je třípásmová. A stojí (jak kde) kolem 70ti Kč. To už bych nejraději koupil kombinaci 840(teplejší bílá)+860(865)(studenější bílá), nebo 8XX + 9XX(plné spektrum - něco jako aqua glo)

Trochu si přisadím... srovnání AquaGlo a 9xx není zrovna nejšťastnější. Jen velmi zjednodušeně, AquaGlo má na rozdíl od 9XX takřka potlačenu zelenou část spektra a naopak posílenu část modrou a červenou. Z ostatním souhlas.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2007 10:32 Sidonius
Effouš, teda teď jste trefil capa...! :-D
Je to hnědá řasa a daří se jí vinou nedostatku světla. ano
Jinak s tím dosazením kopy rostlin a hlavně - změnou zářivek - souhlas. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2007 09:47 Muž Eff [417] - Rostliny
765 nebrat. 860, nebo 865 bude lepší - je třípásmová. A stojí (jak kde) kolem 70ti Kč. To už bych nejraději koupil kombinaci 840(teplejší bílá)+860(865)(studenější bílá), nebo 8XX + 9XX(plné spektrum - něco jako aqua glo)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2007 09:42 Žena pavliina [50]
Moc těm zářivkám nerozumím :-) Ale je to zářivka, kterou jsem koupila se setem a na ní je označení Sylvania 54-765 :-)
A k té zrnitosti Radko: Jak tam mám přidat jemnější štěrk? Ryby nemám kam dát, to tam mám takhle "zaživa" dosypat jemnější štěrk a promíchat to? To nechci vidět tu vodu. To by těm rybám nevadilo? A znamenalo by to znovu přesázet všechny kytky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2007 09:31 Muž Eff [417] - Rostliny
Ta Aqua-Glo je vepředu. To je správně? Nebo bych ho měla zkusmo prohodit?
Mno... je trochu do modra a když je ve předu, vypadají barvy ryb a rostlin lépe (toť můj subjektivní názor) - z tohoto pohledu to dobře je, ale fakt bych je zkusil prohodit, abychom zjistili, jestli to opravdu dělá ona, docela bych tomu věřil. Kdyby se to potvrdilo, hodil bych tam místo ní nějakou 960, nebo 860. A ta druhá zářivka je jaká?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2007 09:30 Radka – .
Zdá se mi ,že tam máš dost velkou zrnitost toho štěrku.Přidej tam nějaký jemnější štěrk, a rostlinkám se bude více dařit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2007 09:24 Žena pavliina [50]
Děkuji ti za rady. Ta Aqua-Glo je vepředu. To je správně? Nebo bych ho měla zkusmo prohodit? Takže až budu odkalovat tak budu pořádně rejdit :-D
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2007 09:15 Muž Eff [417] - Rostliny
A koukala jsem ten hnědej povlak jsem měla i na předním skle a nejvíc veprostřed u dna.

Takže tam, kde je nejvíc světla. To Aqua glo je ve předu nebo vzadu? Z toho štěrku to opravdu dostaneš při odkalování. Kamínky se poobrací a budou "hezkou" stranou nahoru.
To akvárko je nové a měsíc po založení se tohle vždy objeví. Myslím, že údržba, kterou teď porvádíš je správná. Pravidelně odkalovat, nehnojit, zkusit přehodit to světlo a hlavně pořídit víc rostlin a za pár týdnů bude po problému. Držím palce palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2007 08:51 Žena pavliina [50]
Zelená řasa? coze Já si furt myslela, že málo svítím. Ale jestli jsi si všimnul, tak ta kytička za kryptokorynou - Ludwigie taky moc neprosperuje :-( Opadaly jí lístky. Pravda, že moc velkých kytiček nemám, jen egerii, takže je fakt, že moc nestíní. Dneska mi mají přijít nové kytičky, větší, tak to osázím a uvidíme. Jinak k tomu povlaku, setřít se dá ale z těch listů docela blbě, spíš to musím seškrábnout nehtem a z těch kamenů to nejde, to bych je musela vyprat. A koukala jsem ten hnědej povlak jsem měla i na předním skle a nejvíc veprostřed u dna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2007 08:41 Muž Eff [417] - Rostliny
Kryptokorynám tmavnou, hnědnou, barví se lehce do červena satrší listy přirozeně. Ten povlak bude zelená řasa (ikdyž je hnědá). V předu je asi dost světla a žádné vyšší rostliny mu nestojí v cestě. Předpokládám, že z rostlin to jde setřít a ze štěrku a kamenů se toho zbavíš při odkalování když prošťouráš dno. Taky by určitě pomohli okružáci, ampupárie a další podobná havěť. Nic moc bych s tím nedělal. Nejlepší by bylo asi vysadit dozadu trochu víc větších rostlin. Když to bývá jen ve předu a máme dvě různé zářivkové trubice, je dobré zkusit je vyměnit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2007 08:14 Žena pavliina [50]
Fotka k příspěvku Pardon, nebyla jsem přihlášená. Tady ta fotka :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2007 08:12 pavliina – Hnědé rostliny
Mé dvě kryptokoryny zhnědly. Pátrám po příčině, když jsem si tu přečítala fórum radíte, že by to mohlo být světlem. Já svítím 2x 15W na 60-ti litrovém akva. Že bych překrmovala, to bych neřekla, spíš krmím míň. A hlavně ten hnědý povlak se mi usadil i u předního skla a na kamenech. Teď už týden svítím 2x 15W ale dřív jsem svítila jen 15W, myslíte, že to může být tím? A jak dlouho bude trvat, než se to vše vrátí do normálu a já budu mít zelené kytičky. Přikládám foto.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2007 22:20 Usine
Máš měkkou vodu, ideální jen srazit o pár desetin PH a uvidíš jak to pojede. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2007 22:17 dvin
no v tom by mohl být zádrhel, protože jsem občas hnojil co2 ze sodový vody, kdežto Mg je obsaženo 5mg/l. ...No koukam že to asi ne, je to moc malý množství, v pmdd je toho řádově víc
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2007 22:14 Sidonius
jak velká /tvrdost/ už může rostlinám komplikovat život?
Různým rostlinám různá... ;-) :-)
Ale já jdu spíš po myšlence, že Mg by mohl brzdit příjem Ca... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2007 22:11 dvin
OK, tvrdost celková bude asi pořád kolem 6°, u nás teče vcelku měkká, přeměřím to (akva). Ohledně té tvrdosti, pro zajímavost jak velká už může rostlinám komplikovat život?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2007 22:11 dvin
OK, tvrdost celková bude asi pořád kolem 6°, u nás teče vcelku měkká, přeměřím to. Ohledně té tvrdosti, pro zajímavost jak velká už může rostlinám komplikovat život?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2007 21:23 Sidonius
to Filipsi: Díky. Možná bych neměl řešit několik věcí najednou... (Simultánka...:-D) Pak nemám čas ani proběhnout prezentace... :-)

To Dvin: Zkusil bych jako jedno z opatření vypustit MgSO4. Ale až tehdy, když s Effoušem projdete ta jeho opatření. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2007 20:42 Muž filipsi [1295]
Dovolim si: 25°C velmi měkká KH 3°N, GH 6°N, pH asi 7
Je v prezentaci. Bohuzel nevim, jestli pri pridavani, nebo pred? Jestil pred, jak to vypada ted?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2007 20:32 Sidonius
MgSO4, jak jsem uvedl složení toho hnojiva o pár příspěvků dřív
:-D Toho jsem si, samozřejmě, všimnul... Já jen...
Jakou máte tvrdost vody? (To jste tu dnes, tuším, nezmiňoval?! :-D )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2007 20:08 dvin
ano i MgSO4, jak jsem uvedl složení toho hnojiva o pár příspěvků dřív, přidávám všechny složky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2007 19:12 Sidonius
Jsem rád, že tušíte souvislosti. :-)
A taky jsem rád, že se rostlinkám zadařilo. Ten antagonismus vzpomínám pro to, co už tu zaznělo od Effouše - možná vám něco blokuje příjem něčeho jiného... :)
Psal jste, že přidáváte MgSO4?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2007 17:35 dvin – Sidonius
já zásadně NEDOPORUČUJI! používat jakoukoli směsku různých živin
to rozhodně stojí za zamyšlení, tušim proč :)

Tehdy jsem měl vytáhlé a světlé rostliny s řídkými listy a díky Vám jsme došli k tomu, že mám nulový dusičnany, což mě vůbec nenapadlo vzhledem k vyskytujícím se řasám. Poradil jste mi KNO3 a tak jsem se dostal k pmdd.

Ten antagonismus živin si dohledám, díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2007 13:41 Sidonius – To Dvin
Škoda, že se archivované příspěvky automaticky po měsíci mažou... hmm Bylo by zajímavé oživit si naši tehdejší korespondenci. ;-)
Jestliže jsem vám doporučil použít KNO3 (a já zásadně NEDOPORUČUJI! používat jakoukoli směsku různých živin), musel jste mít obsah NO3 blížící se nule. ;-)
Další závěry dělat nebudu - Effouš vám neradí špatně - jen bych vás nasměroval na problematiku antagonismu živin.. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2007 12:33 Muž filipsi [1295]
A mikroprvky jsou v cem? Ja doted zil v tom, ze prave v tenso koktejlu, ktery je soucasti hnojiva. Kde jsi objednaval? Pri tvem slozeni se mi zda kno3 zbytecne (pokud po vysazeni neklesa no3 v tvem akva na 0).
Ampularky asi nebudou tu sepii olizovat, myslim, ze si to berou z vody a potravy, ze vapence cilene nechroustaji. Jakou mas ted tvrdost a alkalitu? (mozna to niz pises, podivam se)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2007 12:32 Muž Eff [417] - Rostliny
Mikroprvky máš(asi CSM), to je fajn. Tenso cocktail jsou taky mikroprvky. Jen s jiným názvem a lehce jiným složením.
Povinná četba: pmdd.mrp-cz.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2007 12:26 dvin – filipsi
tenso coctail jsem ani neobjednal, mám směs KNO3, K2SO4, MgSO4.7H2O a mikroprvky
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2007 12:23 Muž Eff [417] - Rostliny
pokud je to jen trochu na středu ulity, tak je to celkem běžné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2007 12:22 Muž Eff [417] - Rostliny
Právě směs mikroprvků Tenso coctail nebo Plantex CSM je často způsobem, jak dodat něco co chybí. Pokud to chybí...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2007 12:21 dvin
ok dík za čas, zkusím co2 a uvidíme. Jinak ještě nevím co je u těch ampulárek normální a co ne, ale středy ulit jsou asi trochu rozpadlé, co tedy ten vápník? Vhodil jsem do akva kousek sépiové kosti - tak 2x2cm, ale moc si jí nevšímaji..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2007 12:18 Muž filipsi [1295]


....Tenso coctail jsem nepřidal.....



Co tim myslis? Nepridal jako pridavek, nebo jsi ho tam vubec nedal? .. a pouzil samotne kno3?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2007 12:17 Muž Eff [417] - Rostliny
Začnem s tím CO2 a uvidíme. Ale je taky možné že se rostliny ještě víc rozjedou, jen těm dvěma problémovým to nepomůže. Holt nezavděčíš se každé kytce a když nepůjdou, tak ven s nima. Mě taky všechno bují, ale valisneria spiralis odešla, a amazonicus je sice hezký, ale prcek. Ostatní Echinodory jsou přitom několikanásobně větší. Hlavně sleduj ty řasy a uvidíš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2007 12:13 dvin – Sidonius
Tehdy šlo tuším o málo dusičnanů, poradil jste mi KNO3.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2007 12:11 dvin – Effouš
jo to naprostej souhlas, tu řasu způsobuje asi nadbytek jak říkáte živin, ale čeho konkrétně to teda netušim. Ale aby tyhle živiny zpracovaly rostliny, asi jim k tomu něco chybí a co to taky nevim. Aspoň je pořád co řešit hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2007 12:05 Sidonius
Nevím proč vidíte problém v PMDD.. Nedavno jste mi to Vy sám poradil.
smich
Co když jsem v tehdejších souvislostech viděl přidání PMDD jako vhodné? ;-) :)
Navíc - určitě jsem vám radil PMDD a ne jeho jednotlivé složky? hmm To se mi moc nezdá... A jak jsem dal to případné doporučení do souvislosti se světlem a CO2?! X-) Připomenete mi, oč šlo?

Uvítal bych, kdybyste svou věc zkusil řešit ve spolupráci s Effoušem. Jeho názor nepostrádá logiku; zkuste to a uvidíte. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2007 12:03 Muž Eff [417] - Rostliny
Nechci odpovídat za Sida, ale můj názor je tento:
1. PMDD určitě pomůže ve spoustě problémů, ale trefit se přesně do vyváženého poměru jeho složek by znamenalo změřit úplně všechny prvky a podle toho PMDD dávkovat (to po tobě ani po mě ovšem nemůže nikdo chtít). Prostě PMDD zabralo na 90% a teď to zbývá jen doladit.
2. Vápník ti právě ty ampulárky ukážou. Pokud se vyloženě rozpadávají, může být problém s rostlinami zapříčiněn vápníkem (píšeš, že máš měkkou vodu).
3. Chuchvalce zelené řasy = přebytek živin
4. Já dávkuji taky 2-3 ml PMDD, a řekl bych, že zelené hmoty mám o něco víc než ty, rostliny rostou dobře, ale stejně mám pocit, že bych měl ubrat (na listech ležících na hladině pod světlem se taky tvoří zelená řasa).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2007 11:57 Sidonius
CO2 by mohlo pomoct
Měl bych trochu obavu z toho, že ani tak rostlinky nebudou stíhat nabídnuté živiny využít. V tom případě by bylo možné následek dovodit... ;-)
Ale jinak souhlas - když změny, tak postupně a s prodlevami. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2007 11:50 dvin – - Sidonius
Nevím proč vidíte problém v PMDD.. Nedavno jste mi to Vy sám poradil a musim říci že rostliny mi rostou o poznání lépe. Ovšem původně jsem s tímto začal hnojit kvuli bujení řasy, kterou nyní sice pořád v akváriu mám, ale mnohem míň.

Ta řasa tvoří zelené, někdy trochu do hněda jemné chuchvalce, dlouhé někdy i několik cm.

Tenso coctail jsem nepřidal.

Co si myslíte o přidání toho vápníku, možná by to uvitaly i ampularie..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2007 11:38 Muž Eff [417] - Rostliny
CO2 by mohlo pomoct, pokud rostliny nakopneš tím, že jim dáš světlo a základní stavební prvek (uhlík v CO2), budou víc PMDD zpracovávat. Taky mírně klesne pH. Jestli rozjedeš CO2 v nejbližší době, nic dalšího neupravuj (světlo, dávkování PMDD), aby jsi mohl určit, zda to bylo opravdu CO2, které zabralo. Pokud do 14ti dnů neuvidíš žádný výsledek, zkus pak ubrat PMDD.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2007 11:28 dvin – - Effouš
přebytek něčeho by možná docela vysvětloval to že se u mě daří té řase, CO2 ještě pořád nebublám, ale dneska snad dám dohromady tlak. lahev a ventily. Btw koukám že se Ti taky líbí akva ve stylu velkej kamen a kobercový rostlinky :-) , taky mam na něj spadeno
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2007 11:25 Sidonius
lehce pmdd znamená že hnojím asi 2-3ml/100litrů. Doporučená max. denní dávka je tuším 5ml.
Problém je, že jako mnoho dalších jste si naběhl na "zázrak" jménem PMDD...
Myslíte si, že máte tolik rostlin a tak intenzívně rostoucích, že se bez jakési směsky živin neobejdou? Že to poslední, co jim chybí, je směs makro a mikroprvků?
Ten žabí vlas by bylo možné vidět zblízka?
(Jenom abyste si nepěstoval zeleně zbarvenou ruduchu...)
Fe v chelátu máte i v tom PMDD, pokud jste do směsky přidal i Tenso cocktail.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2007 11:19 Muž Eff [417] - Rostliny
Tak nedostatek dusičnanů to taky nebude. Že by tedy přebytek nějakého prvku? Co CO2? ještě nebubláš? Která z valisnerií dělá problémy? Mě například asiatica odešla, zatímco spiralis bují jak splašená.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2007 11:07 dvin
řasy mám trochu žabího vlasu. NO3 mám z kohoutku 10mg/l a v akváriu asi 15
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2007 11:05 Muž Eff [417] - Rostliny
A co řasy? Jsou tam nějaké, nebo ani zelená řasa se nevyskytuje? Co NO3?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2007 10:55 dvin
lehce pmdd znamená že hnojím asi 2-3ml/100litrů. Doporučená max. denní dávka je tuším 5ml.

Máte pravdu nečetl jsem pozorně :-), zmátl mě ten graf na konci stránky www.sweb.cz/… No a jak je to s těmi chelátovými sloučeninami, železo obsažené v pmdd je v chelátových sloučeninách? V biofloru tuším je..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2007 10:44 Sidonius
Hnojím lehce pmdd
To znamená co? :-)
četl jsem něco o dostupnosti Fe jen pod pH 6,8
To jste nečetl dost pozorně nebo zdroj nebyl z nejlepších. Rostliny si určitě dokážou vzít z prostředí železo i při hodnotách pH nad 7...
(Kdyby tomu tak nebylo, rostliny by při pH vyšším než 6,8 nemohly vegetovat - to bez Fe nejde...)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2007 10:11 dvin – něco chybí..
prosím o radu, nové výhonky u valisnerie jsou dost jakoby sklovité a malé a amazonicus má listy taky prťavý a jakoby pokroucený. Škoda že nemůžu přiložit foto. Koukal jsem na stránky maniakva a vypadá to na nedostatek Fe a asi i Ca. Hnojím lehce pmdd, ovšem zde Ca pokud vím není. Spíš bych se ale chtěl zeptat jak lze přidat ten vápník? Stačí skořápky z vajíček nebo šnečí ulity? To železo bude asi problem, četl jsem něco o dostupnosti Fe jen pod pH 6,8 a já mám teď přes 7. díky

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [186] ...... 200

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 161575x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/8369?od=9251