Rozsivky
Za me, kdyz nacpes akva stonkovkama, muzes svitit hned poradne. Naopak tim omezenym svetlem potlacujes rust rostlin. Ale treba ti nekdo poradi fundovanejc.
Pretože som čítala, že pri zakladaní treba začať pri cca 5 hodinách a postupne zvyšovať práve aby riasy nevznikali ale teraz teda neviem či robím dobre... Akva má výšku 40cm ale je to na všetkých rastlinách cca rovnaké
A proc svitis tak malo? Jak mas hluboky akva? Mne se delaly prave ve vetsi hloubce, kde to bylo malo prosviceny
Ahojte, mám týždeň založené akva a objavila sa táto riasa. Mám sa s ňou pokúsiť nejako bojovať alebo to nechať tak a malo by sa to vyriešiť po naštartovaní nitrifikacie? (dopĺňam seachem stability) Nezničí mi zatiaľ rastliny? Žatiaľ svietim 5 hodin denne.
Dám tomu zatím vodo léčbu s RO a uvidím. Děkuji všem za rady, aspoň mi to nalilo čistou krev do žil
Počkaj,máš to čerstvé,meň vodu a uvidíš.Myslím že pomože aj RO.
No můžeš zkusit v tom místě odstranit kytky a odsát to staré dno hadicí a pak tam hadicí s trychtýřem dopravit to co máš normálně nahoře a pak zasadit kytky.
Tak jsem asi přišel na viníka mého problému a to je stare dno od Rataje :( složení jsem nevěnoval pozornost (velká chyba) mám ho tam jen dva litry a dal jsem ho jen pod kytky co potřebují hnojivo do kořenů.
Jenže u předního skla jsem si ho špatně nahrnul a neni nad ním žádná vrstva substrátu a leze mi ven.
Jak z toho ven?
nechci do toho hrabat.
Rozumím ti, člověk se piplá se layoutem, aranžuje kytky, ladí cestičku úvozem a ono si to pak dělá co chce a člověka to deptá
Taky jsem to ze začátku nechtěl slyšet, ale někdy je lepší nedělat nic. Pokud se tedy nejedná o řasokalamitu a tu u tebe nevidím. Máš čerstvé AQ a musí si to sednout.
Rozsivky jsem měl ze začátku taky, pak nějak zmizely, někdy jsou lehce nad substrátem a ohobluje je neritina
A není pod pojmem hnědá řasa víc druhů. Všude píšou hnědá řasa=rozsivky, ale někdy funguje zvýšit intenzitu a někdy snížit.
DH napsal:Ohledně hnědé řasy, jsou na netu rozporuplné informace, někdo doporučuje zvýšit intenzitu někdo zas naopak snížit.
No jo, každé akvárium je originál.
Máš čerstvě založené akvárium, takže to může být ze začátku divočejší, časem si to sedne. Máš možnost regulovat intenzitu, tak můžeš laborovat abys vychytal rovnováhu světlo-živiny. Je to založené bez chyb, hodně rostlin, málo ryb, není důvod, aby se ti řasy držely delší dobu. Chce to jen čas, popř. jemně ladit intenzitu světla.
Proto se v tom motám. Někde se dočtu ono a pak zase to ono je špatně a dokola. Proto píšu jestli někdo nepřihodí něco do pranice
co bych vyloženě dělal špatně, nebo měl špatně.
Zatim je řasa únosná, ale chci to řešit hned u zrodu.
Kytky nevypadaj zle i rostou, ale asi jim něco chybí, když se dělá řasa.
Zatim jsem se pral s vodou, teď k tomu ještě tohle. Asi v tom bude souvislost jen potřebuji postrčit
nebo to
a bude
Mně se v záběhu dělala hnědá řasa na kamenech, dočetl jsem se, že to jsou rozsivky a že je potřeba intenzivnější světlo. Jenže mi nakonec pomohlo, když jsem naopak intenzitu snížil. Ohledně hnědé řasy, jsou na netu rozporuplné informace, někdo doporučuje zvýšit intenzitu někdo zas naopak snížit.
0 10.02.2019 14:37 Luky13 [60] Ahoj, začínám mít trable s rozsivkou. Zkusil jsem navýšit dávku hnojení a nepomáhá. Tropica Specialised Nutrition 4 pumpičky denně. A přidávám KNO3 10ml denně. Vodu jsem začal měnit obden.
Vodu mám: (měřeno JBL)
NH4 je 0
NO2 kolísá 0,1/0,2
NO3 10/15 víc se nedostanu.
FE 0,2/0,1 hodně klesá, když nedoplnim sólo.
PO4 0,05/0,1
Bolbitis heudelotii neprospívá a má na sobě nejvíc rozsivky společně s Helanthium tenellum 'Green' začalo to na těchto kytkách a postupně se to dostalo všude.
Světlo mám na 95% a kde je zakopaný pes. Prosim o radu nebo mi z toho praskne hlava
Četl jsem snad vše a stále to roste
Ještě mě napadlo, jestli to neni tím, že jsem začal měnit parametry vody pomocí osmózy.
Koukni na stránky vodáren, tam by to mělo být. Pokud máš vlastní zdroj vody, tak bys měl mít rozbor...
To netuším. A nemám to bohužel jak zjistit.
Len preto, že máš túto riasu by som sa nespoliehal, že limnophila nehladuje. Zo situácie, keď chyba nejaká zivina vedia riasy úspešne ťažiť. Podľa toho čím krmis a čím hnojíš to tipujem na dusik. Máš NO3 vo vstupnej vode?
Mi se pořád tvoři zelena řasa takže bych řek že živin je dost ale ty limnophyly vypadaly že jim něco scházi stracely barvu ale nevim tak mam měnit vodu a vyčistit filtr nebo co stim
Děkuji za rady
Rozsivka ako parazit? To si nemyslím. Skôr je to naopak, limnophila je podvýživená a rozsivka "konzumuje" jej mŕtve časti
Dobry den, chci se zeptat. Mám asi pul roku založenou nádrž. Po 4 měsících jsem přidal vice rostlin kvůli řase. Byly to především limnophila sesilisflora, egeria densa a plovoučka ceratophlylum demersum. Dnes jsem po týdnu nedívání se do akvária, z důvodu nemožnosti si akvárium pořádně prohlédnout, zjistil že rozsivka mi zlikvidovala prakticky všechny limnophyly. Zachránil jsem jen několik nejnovějších výhonků. Zbytek rostlin v akva zatím nejeví napadení rozsivkou. Myslíte že je ještě zachráním?
Děkuji za odpovědi.
Tak to jsem nečekala, přidala jsem 3 velké rostliny a rozsivky viditelné mizí
Rostliny dokoupim v hojném počtu, včetně plovoucích. A je to Hemigraphis? Paní v akvaristice mi tvrdila, ze jsou do akvarka, měla je tam..
Čtu, ze Levatky hodně kalí vodu a rychle se mnozí.. do toho se mi jako zacatecnikovi moc nechce. Co s nimi pak budu dělat?
Rybky jsem počítala podle litrů a radil mi pán z akvaristiky (je to pro mě strop).
Krmim jednou, dvakrát denně.. vločky a obden jedno krmeni místo vloček tablety na sklo a na dno. Řídím se tím, aby vločky nepropadavaly až na dno, rybky je driv odchytaji. Tablety seženou během 20 minut... fakt je to moc? Jednou týdne půst.
Dekuju moc za zkušenosti!
Ach jo. Potřebuješ 3x tolik rostlin, než máš.
Nasadila jsi 4x tolik ryb, než jsi měla dát.
Hemigraphis není akvarijní rostlina.
Hladina je v rámci možností ok.
Moc krmíš.
Powery: Okružáky ani tak ne (teď).Levatky. 40levatek.
Dobře, ještě dokoupim rostlinky.. plovoucí se mi libi, jen mi na hladině prijde od LED zářivek dost teplo, tak si rikam, jestli to rostlinky nebude vadit. A když jsme u té hladiny, je normální, ze tam jsou neustále prachové kousky?
Chvilku potrvá, než se rozrostou. Zredukovat jdou vždycky. Ne všem druhům se musí dařit. Nějaké plovoucí rostliny by taky určitě nebyly naškodu.
Díky. I když se rostlinky rozrostou, bude jich málo? Zatim jsou to mrnousove, ale rostou hezky.
Jsou. Okružáky bych klidně dal. Rostlinek je na můj vkus málo
Ahoj, mám měsíc založené akvarko 180l.. mé první. Dnes jsem vložila prezentaci. Vím, ze bývají rozsivky často u nove založených akvárií.
- Jsou tohle rozsivky? Mam to na kamenech, listech, mechu.. jde to mechanicky sundat, ale třeba z mechu nebo malinkych rostlin blbě.. Jinak rostliny mi rostou krasne, rybky jsou taky v pohode, mamm4 ancistrusy.
- Doporučili byste okruzaky? Kolik k osazenstvu (viz prezentace)
- Nezlikviduje mi to rostliny? Co s tím mužu ještě víc dělat? Vodu menim cca jednou týdně (30%), odkalovala jsem teď poradně poprvé..
- Jo a nemůže to být tabletami (krmenim)? Jak se postupně rozpouští a rybky do nich “klovou”, tak pak po celém akva plavou minikousky a usazují se.
Přikládám par fotek. A moc díky za rady... snazim se tu vždycky nejdřív přečíst vlákno, ale jak jsem nova, nejsem si jista, jestli to rozsivky jsou.
Díky
Oni to mají přeložené ze zahraničních stránek, mě se to moc nelibí, ale změřit to nedokážu tak to jen beru na vědomí.
Ten odkaz znám. Zajímá mě, zdali ta víra má třeba ještě nějaký jiný důvod.
0 06.03.2017 11:18 Maq – Re: KarlosS
Proč myslíš že rozsivkám chutná čpavek? Můžeš to nějak doložit? Zajímá mě to.
Neřeš to nějak významně, to máme v akváriu všichni.
Tady je foto aspoň kousku
Jo uz vím kde je chyba hodnoty dkh a ph jsem napsal ze predvcerejsiho měření a obsah Co2 sem ospal ze sešitu který si vedu a nedošlo mi ze se mi zmenilo ph a dkh a tím pádem obsah Co2
Pokusím se neco malo vyfotit ale mam k dispozici pouze mobil , tak nevím jestli to bude vidět. Rasa je přisedlá na sklech na Co2 difuzoru pak se nejak pustila na hydrophylu polispermu a na kořen na na dno nevím protože je substrát hnědý
Co je to v slabém množství? Ono žádný akvárium, tím jak stárne, nezůstane bez přítomnosti toho či onoho druhu řas a i největší borci je ve svých nádržích mají.
Pokud je to měsíc "stará" nádrž, tak bych se tím neznepokojoval, ono totiž rozsivkám, jsou-li to dopravdy rozsivky se v čerstvých nádržích velmi daří, obvykle čas, tak jak akvárium tzv. přichází do usedlejšího věku tuto neplechu sám napraví.
P.S. Byl jsem to já kdo odmáznul identický příspěvek v jiném obdobném vlákně, tady holt máme takový pravidla, tedy že je nejlepší daný problém řešit jenom v jednom vlákně, neb vícevláknové tříštění je cesta k zaplevelování fóra zbytným balastním materiálem.
Ph-6,8 DKH-6, Co2-14,7mg/l Na ten výpočet jsi přišel jak?
Chtělo by to prezentaci akvária,ale po měsíci bych ještě nestresoval.Pořád to je čerstváček.
Chtěl bych se zeptat proč se mi dělají v akváriu rozsivky sice v slabém množství ale přece jenom. Hodnoty Co2 optimální , Ph-6,8 DKH-6, Co2-14,7mg/l , osvětlení 0,7w/l 6500K 865.
No3 - 12,5mg/l , Kh-7 nevím si stím rady akvárium založené měsíc.Akvarium neni zas tak malo osazene. Děkuji za rady
To akva chci bez CO2 a protože jsem měl problém to řídit se zařivkou tak jsem šel do LED kde to regulovat jde dobře. Takže to nyní musím vyladit. Rozsivky mě ale překvapily, čekal jsem při nadbytku světla, podle zkušenosti z minula z tohoto akva, vláknitou řasu a sinice. Asi bude hrát roli i jiné spektrum...
KarlosS napsal: ...(nevím proč to dostalo OT)...To kvůli mně, přijde mi zbytečné, aby to tu zůstavalo, když je to jen duplicitní výrok k mému prvnímu. Turbínka to označila správně.
lhajek:
No, věštit se mi příliš nechce, možná vážně podceňujeme světlo. Jak píše Horác, není to jen o intenzitě jednoho z faktorů(živiny x světlo), ale jak jsou vyvážené. A ještě dál... nejde jen o světlo a "živiny", ale i proudění, okysličení, teplotu, pH, kompetici, atd. Například v jednom českém lomu
itras.cz/…
se daří řasám, které by si jinde příliš neškrtly.
Živiny se mohly uvolnit právě z odkalování. Klidně může být, že větší podíl nese to světlo, ať už intenzitou nebo změněnými peaky. - Každopádně by to mělo být možné časem ukočírovat.
máš pravdu, to by krevetky nedaly. Ale úhyn může nastat později. V tom má RBSC pravdu (nevím proč to dostalo OT), jistota to není.
Že by světlo? Přidal jsi na co2 a živinách?
OT: Také se mi zdá, že to bude tento případ. Ale jistý si tím teda nejsem, když se jedná o skupinu s velkou ekologickou valencí.
Přesně tak.A jako příčinu bych viděl úhyn těch plžů.
rozsivka roste hlavně když je v akváriu amoniak, čili nedostatečná biologická filtrace, přerybněno, či zvýšený organický odpad.
Ajo, celkem dobrá analýza, zejména předposlední souvětí.
Odsál bych zbytek přípravku, sivon tuším psala, že může být pro některé měkkýše toxický i několik měsíců po použití (případně i odkalil, nestalo-li se už, což na chvíli asi zhorší situaci, ale pořád lepší než tam ty mrtvolky nechat). Zkontroloval bych, jestli nepřežily ploštěnky, ať to později nemusím zas opakovat, a pak postupoval dle návrhu. Pak se snad zas nastolí nějaká rovnováha bez nadbytku řas.
(Každá skupina organismů preferuje trochu jiné vlnové délky záření, spousta druhů řas má raději modrou složku světla - žijí trochu hlouběji, nebo stíněně. To však samozřejmě ještě neznamená, že se jim jen kvůli světlu bude dařit.)
0 07.08.2015 11:12 lhajek [1870] - Rostliny Tak zrovna jsem se chystal položit dotaz jak je to se světlem a rozsivkami a poslední příspěvek to docela vysvětluje jasně. Někde se totiž lze dočíst že mimo jiné tyto řasy může způsobit moc světla (
www.rostlinna-akvaria.cz/…) a jinde zase že je to málo světla (
rybicky.net/clanky/480- a
rybicky.net/clanky/625-). Takže spíše jen napíšu jestli si nemyslím úplnou hovadinu:
V mém akváriu se objevili během poslední cca 5 dní povlaky hnědých řas. Pravidelně měním vodu viz moje prezentace 54L a právě posledním zásahem v akváriu byla výměna osvětlení za LED, které podle mě svítí daleko více než původní světlo a ikdyž jsem intenzitu již před 5 dny snížil tak je to asi pořád hodně. Světlo ale má teplotu 6000K, kdežto předchozí světlo bylo daleko teplejší a i proto se mě může zdát že to nyní svítí více.
Navíc před 4-mi týdny a minulý týden proběhla likvidace ploštěnek v akváriu přípravkem no planaria, takže jsou pryč všichni okružáci, piskořky apod. a zůstalo jen cca 15 krevetek.
Takže jedna varianta je, že rozsivky v akva se vždy tvořily ale bezobratlí je dokázali přiměřeně likvidovat, jenže to by museli nastoupit daleko dříve již po první dávce no planaria. Druhá varianta je právě zvýšené množství světla, což by potvrzovala i opět se rozrůstající vláknitá řasa.
Ve skutečnosti se asi obojí zkombinovalo a navíc tlející tělíčka mrtvých živočichů akvárium a zejména jeho filtraci zatížili víc než bylo do té doby běžné a to mohlo také rozsivky podpořit.
Takže bych to nyní viděl tak že osvětlení ještě stáhnu a opět vysadím okružáky a levatky s čímž jsem chtěl počkat až jestli se povedlo ploštěnky vyhubit, ale udělal bych to hned.
Nebo by jste to viděli jinak?
Zaregistroval jsem stejný dotaz i ve Facebookové skupině ČAPA, a opět jsem se musel pousmát, když tam někdo přišel s tvrzením, že
"rozsivka není z přemíry světla, ale spíš z nedostatku". Moje odpověď se ti určitě nebude líbit, ale pokud chceš pochopit, proč se ti v akváriu přemnožily řasy, tak je třeba tomu věnovat trochu více úsilí, než jen vznést dotaz na fóru. Ocituji teď pár důležitých poznatků z
www.sinicearasy.cz/… :
Rozsivek je velmi mnoho – dnes žije 285 rodů, a asi 10-12 tisíc popsaných druhů. Řada autorů se ovšem domnívá, že drtivá většina rozsivkových druhů nebyla dosud popsána a že jejich počet bude přes milion, snad až 10 milionů. Jedná se patrně nejpočetnější vodní eukaryota.
Rozsivky si svojí schránku staví z křemíku, který vychytávají z vody v podobě kyseliny křemičité. Růst rozsivek je naprosto determinován obsahem křemíku v okolí. Jejich ekologické nároky jsou mnohdy druhově specifické – jednotlivé druhy mají různé nároky na obsah kyslíku ve vodě, rychlost proudění, obsah živin, pH atd.
Co z toho všeho plyne?
Z toho jednoznačně plyne, že (pokud pomineme křemík jakožto hlavní zdroj materiálu pro stavbu jejich schránek) každý druh rozsivek může prosperovat v jiných podmínkách => tj. při různé intenzitě osvětlení, různém pH, různé rychlosti proudění vody, různém obsahu živin, různé koncentraci rozpuštěného kyslíku ve vodě apod. Pokud tedy někdo tvrdí, že všechny druhy rozsivek mají rády slabé osvětlení, pak je to jasná známka toho, že o rozsivkách neví naprosto a zhola nic. Existují zcela jistě rozsivky, které milují silné osvětlení, stejně tak ale existují zcela jistě i rozsivky, které dávají přednost slabšímu osvětlení. Zajímalo by mě, kdy už konečně tohle akvaristé pochopí a přestanou donekonečna házet všechny druhy řas do jednoho pytle. Je to úplně stejné, jako když bych říkal, že mě pokousal
hmyz a dělal z toho závěry, že kompletně všechen hmyz je bodavý a nebezpečný, a ve všech situacích a za všech okolností reaguje vždycky stejně, tj. kousnutím. První otázka, kterou je třeba si položit, je "o jaký druh hmyzu se jedná"! Určitě je rozdíl mezi mouchou a vosou. A podobné je to u řas. Mluvit paušálně o rozsivkách je jako mluvit paušálně o hmyzu.
Dovolím si ještě malou poznámku na závěr: Z toho všeho také jednoznačně vyplývá, že na řasy neexistuje (a ani nemůže existovat) žádný univerzální všelék ... pokud nám tedy nejde o vyhlazení veškerého života v akváriu (v takovém případě tam můžeme nalít třeba koncentrované Savo a bude vymalováno). Existují ale určité postupy a faktory, které mohou některým řasám znesnadnit růst => např. přemístění živin z vodního sloupce do substrátu (řasy totiž nemají kořeny), časté výměny vody (ta voda ale musí mít vhodné parametry), velké množství rostlin a optimální prostředí k jejich růstu, velké množství řasožravců apod.
PS: Řasy také milují CO2 (podobně jako rostliny).
0 29.06.2015 12:11 dkoudela [13] - Cichlidy Zdravím všechny, mám asi necelé 2 měsíce nádrž viz prezentace,
nyný mi za 4 dny tak narostla rozsivka, že nebyly vidět rostlinky..... po odsátí jí snad bylo kilo...
Parametry vstupní vody
pH 7.8
Acidita 0.08 mmol/l -
Alkalita 1.7 mmol/l -
Tvrdost celková 1.82mmol/l
Železo 0.19mg/l
Mangan 0.017mg/l
Dusičnany 12.54mg/l
Vápník 54.2mg/l
Hořčík 9.3 mg/l
svítím 6x LED reflektor 20W položený na krycím skle, bublám CO2 z bomby, svítím a bublám přes spínací hodiny od 10:30 - 19:00. Teploa je kolem 25 stupňů. Před 4 dny jsem začal přidávat PPMD 10 ml denně bez KNO3 - ( že by to bylo příčinou? ) Dno je Rataj Aquaground, pod tím je od diversy 5kg spodní vrstvy.
Prosím o jakoukoliv radu, už jsem zaufalej - myslíte že za to může to osvětlení, které je moc blízko, nebo to hnojení? Nejsem úplný laik, ale takováhle epidemie řasy - to jsem nevěřil že je možné.
Mne sa tiež tvorili akési hnedé povlaky hlavne na starých listoch, ale akonáhle som vrátil párik prísavníkov (ancistrus) z materskej dovolenky, všetky zmizli.
To jsem si nevšiml srry , no nějakou dobu jsme rosivky řešili i u nás po výměně dna za liapor, s hnojením do vodního sloupce se k nim přidla ještě i zelená , vyřešil jsem to vyhnojením dna Osmocote (což bude u flexiobkladů dost potřeba)a do vody dávkujem jen mikroprvky a železo , řasy jsou pryč oboje ,zelen se zelená a vše je už v cajku
"Vyskytují se nejčastěji v nově založených akváriích s nadbytkem fosforu a křemičitanů nebo v nádržích s nedostatkem světla. Z nově založených nádrží většinou sami zanedlouho zmizí. Dá se tomu pomoci přidáním na intenzitě osvětlení a odsáváním, některé ovšem pevně přirůstají a tak se z rostlin těžko mechanicky odstraňují. Pokud z nádrží povlaky rozsivek nemizí, bývá na vině nízká intenzita osvětlení."
Stačí trošku hledat
rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu Zkuste si zjistit, jak má vypadat médium pro pěstování rozsivek. Třeba při tom zjistíte, co potřebují k životu.
EDIT: A nebo si změřte obsah
čpavku, který Štefan označil za příčinu...
...způsobuje jí čpavek...
To je hodně silné slovo do pranice...
podívej, to je takový kolotoč, když málo svítíš, rostliny přijímají málo živin a tudíž rostou pomalu a docela bych věřil, že se jím moc nedaří. Pokud jím budeš svítit déle cca 10hodin, spotřebují více hlavně N látek, tedy i amoniak a bude v nádrži větší rovnováha, než je teď. Pokud budou prosperovat rostliny, nebude prosperovat řasa.
Tím si nejsem jistej, protože rostliny vykazují nedostatek N. A při delší době mám problém s řasami. Až budu mít hnojivo, tak se to možná zlepší a i to svícení prodloužím. Ale teď mě trápí problém s rybami. Ale to už je na jiné téma.
způsobuje jí čpavek, pravděpodobně ho máš v nádrži moc, u nově založeného aq se dost často objevuje. Takže pár dní bych zkusil menít vodu denně. Také bych prodložil dobu svícení. Šest hodin je málo.
přesně tak, jde o hnědou řasu. Až budeš odkalovat, tak jí odstraň, jde lehce setřít rukou, nebo houbičkou. Kolika waty svítíš?
Rozsivka.. Mrcha jedna
O "základu" si uděláte představu buďto pomocí akvatestů, (přesnost odpovídající ceně testů), nebo laboratorním rozborem. Ten sice stojí poměrně dost peněz, ale mohou nastat situace, kdy člověk vyšší obnos "zainvestuje".
Co se týče vstupní vody, můžete zkusit potřebná data získat od svého dodavatele. (O tom se tu toho napsalo taky dost.)
S těmi otíky vám neporadím.
Jde mi o základ - tvrdost, pH, Fe, K, NO3, NO2, P.
U otíků mi jde hlavně o nějaký typ na dobrého chovatele, dobrou akvaristiku, kde je mají ve slušném stavu. Já jsem projel už dost akvaristik a vždy byly v docela mizerném stavu. Samozřejmě ne všechny a proto se Vás ptám.
Ukončíme to raději tady.
Otíky bych koupil tam, kde by se mi zdáli být vizuelně v pořádku.
Od Si vám pomůže voda, která ho obsahuje minimum. Třeba permeát, kterým podle potřeby naředíte vstupní vodu a doplníte ji živinami pro rostliny.
Nikoho s PAR-metrem neznám.
A co se testů vody týče, záleží na tom, jak podrobný (a případně přesný) rozbor potřebujete. (Je vícero institucí, které se rozbory vody zabývají.)
Dobrý den,
pokud Vám to nebude vadit, tak naší konverzaci přesunu do soukromých zpráv, ať se tím zbytečně "nespamuje" fórum.
Kde byste kupoval otíky Vy? Nejde mi o úplnou kvalitu. Jde mi jen o to nekoupit vyhublého mrzáčka, který už má o život postaráno. To bývá většinou příčina úmrtí všech otocinclů. Proto ho už dost lidí zavrhlo.
Nevíte, jak Si omezit? Nijak ho nedodávám. Není nějaký "prvek", který by s ním byl nějak úzce spojen, aby mi pomohl snížit množství Si?
Ještě se zeptám na jednu věc. V Olomouckém kraji. Neznáte někoho s PAR metrem a někoho, kdo je schopen otestovat vzorek akvarijní vody?
Když se vám okružáci nelíbí, tak co s tím, že?
Kde byste mohl v Olomouci koupit otocinkly, to bych nějak dohromady dal. Ale jestli by byli podle vašich představ, to netuším.
A k těm rozsivkám: pokud vás opravdu trápí už dlouho a nedaří se vám s nimi skoncovat, zkuste jim zkomplikovat život tím, že jim omezíte přísun jedné pro ně "extrémně" důležité živiny. (Vím, že důležité jsou všechny, ale Si má pro rozsivky skutečně zásadní význam...)
Betty pryč dávat nechci. Jsem za ně rád, že mi je požírají.
Vím, že jsou pro systém v akváriu okružácí důležití, ale mně se prostě nelíbí.
Zkoušel jsem už ledacos. Mám to v obou akváriích. Obě akvária zcela bez řas jen s rozsivkou, ale vždy jen na skle. Osvětlení je slušné. Měním část vody často(řekl bych i více než je dostatek), odkaluji povrchově. Rozsivky se mi dělaly už dříve. Akvárium bylo zaběhlé. Už vážně nevím, jak na ty potvory. Čištění skel mi nevadí. Rád se o to starám, ale když se to furt objevuje a já to zapomínám čistit, tak to není hezký pohled. Pokud se nedostanu na nějaké místo a po čase dělám předělávku, tak je tam velký hnědý flek. Jsou to malí "zrnka". Takové malé tečky, ze krerých se dělají skupinky. Popravdě si úplně nejsem jistý typem řasy.
Když otíky, tak radši větší hejnko. Jde mi jen solidní maximum, které mohu do akvária dosadit, když tam budu mít současnou osádku. Když hejno, tak pořádné. osobně si myslím, že dávat otíky do akvária, kde budou jen tři je hloupost. Nebudou se držet svého hejna a ani to nebude vypadat hezky. Podle mě min. 5ks. Asi zajdu pro 6 kousků a uvidím. Když už jsem to nakousl, Vy asi neznáte v okolí Olomouce nějakou schopnou akvaristiku nebo prodejce, který má otíky ve výborné kondici? Jde mi především o velká bříška. Žádné vystresované, hubené chudáčku z importu nechci.
Vyndejte bety, nasaďte okružáky.
Kolik otíků? Co třeba čtyři nebo pět. Nebo jen tři? A co třeba šest? Fakt potřebujete k případnému rozhodnutí názor druhých?!
Teď vážně: co zkusit nějaké jiné opatření, jak se rozsivek zbavit, než rozšiřovat rybí osádku?
Okružáky bohužel nemám. Žerou mi to betty.
Kolik myslíte, že bych těch otíků do nádrže 64l mohl dát?
EDIT:
Osádka je:
2x bojovnice pestrá
9x živorodka endlerova(dnes nové - pokusím se je držet na uzdě).
krevetky(vyžírají mi je betty, takže ty počty zase tak rychle nenarůstají).
okružák určitě, možná otocinklus.
Hlavne ted men casteji vodu, protoze Rozsivky mohou rikat, a casto take rikaji, ze akvarium neni zabehle a hromadi se v nem cpavek. A samozrejme pri vymene vody co jde rozumne sundat odsaj (co nejde snadno nech byt, z toho se nestrili).
Já teda nevím co je na řase v akváriu špatného v rozumné míře mám v nádrži rozsivku i nějakou malinkou zelenou co vypada jako lišejník
a zabvovat se ji nebudu časem ustoupí sama. Většinou se mi rozsivka rozjede když mám na plnění bombu s COčkem ale jak ho zapojím po naplnění tak zase začne ustupovat jo a taky když se to přežene s hnojivem a dám špatnou dávku (moc).
Umravnil jsi proudeni vody v akvariu, rekneme k lepsimu, ale prutok filtrem jsi moc nesnizil (pumpuje stale moc vody), takze nejspis stale nitrifikuje spatne. Jakym stylem to jde z filtru je jedna vec, ale Tebe taky zajima jak rychle proudi voda mediem, a ono je to nejspis stale moc. A az to dostanes kam to patri, necekej zazraky za par dni, protoze pokud filtr temer nenitrifikuje, bude chvili trvat, nez zacne nitrifikovat jak nejlepe muze (pujde o par tydnu).
Tohle jsem Ti psal, a pokud jde stale o "hnedou rasu", na tohle se zamer:
Designer napsal: Rekneme, ze pricpany svincikem bude cerpat 250l/h, to je neco malo pres 4l/min (pro nitrifikaci moc, zde pres 40cm/min mediem), takze ho zkus nastavit na maximum, at vidis kolik to asi tak je, a pak ho stahni na tretinu.
Prijde mi, ze ten filtr chce jeste pred tou rampou necim pricpat, protoze predpokladam, ze ve clanku popsana rampa buhvi jak prutok vody nesnizi...
No takze tok som upravil podla tohto clanku (
rybicky.net/clanky/711-jak-jsem-vyresil-nadmerne-proudeni-z-vnitrniho-filtru ) , uz na druhy den som si vsimol rastliny zacali rast ovela viac aj vyzeraju krajsie vsimol som si zmenu niektore tie riasi zacali aj miznut no aj tak sa mi vytvaraju nove hlavne na starych listoch neviete cim by to mohlo byt? Ak je potrebne prilozim aj foto.
0 20.12.2013 00:42 Ira Děkuji všem (nikomu) za "vyčerpávající" odpovědi k mému příspěvku (žádná)
Pavučinky se tvoří pořád, rybky taky žijou pořád, takže se asi nic neděje.
Díky za nic
Takze jsme se zase sesli
.
Pro Adam:
Ono je potreba si uvedomit, ze kolik filtr precerpa za hodinu neni totez, jako jak rychle bude proudit voda v akvariu.
Udelej si kafe a zacni ho pomalu michat polevkovou lzici. Bude se tocit tak rychle (detaily vynechme), jak tocis tou lzici. A ted si vem spejli a poradne rychle zamichej, kafe se toci jak zbesile.
A ted si predstav stejne cerpadlo. Z jednoho tece voda ven malym prurezem, z druheho velikym. Precerpa to stejne (zanedbejme detaily), ale proud vody je ruzne rychly. Strhava s sebou vodu okolo a kolik se proudeni v celem akvariu pribrzdi je otazkou, jak moc co v akvariu klade odpor tomu proudu vody a jaky je prurez celeho proudu te vody v akvariu. Zkratka rychlost proudeni vody neni definovatelna jen tim, kolik cerpadlo precerpa v case.
Ovsem precti si to poradne:"Snažte se dosáhnout přefiltrování vašeho akvária 10x za hodinu (je to udávaný výkon- ten co je napsán na filtru, nikoliv reálný)."
A filtr jak se Ti zabehne, se trosku ucpe, takze co je napsano na cerpadle je klidne i vice nez dvojnasobek toho, co je realne.
Bezne se rika, ze 2 az 3x za hodinu je akorat, a taky to funguje.
U rostlinného akva s palbou světla, hnojením do vodního sloupce, dodáváním CO2 z venku je to skoro nutnost. Jinak pro běžná společenská akvária kde jsou ryby a rostliny v nějakém vyváženějším poměru, je to číslo docela velký a postačuje to otočení akva 2-3, ale mějme na paměti že to bude platit pro výkon filtru po zašpinění, jenž bude oproti papírovýmu cca poloviční.
www.rostlinna-akvaria.cz/… na spodku tohoto clanku je napisane ze je idealne prefiltrovat akvarium 10 krat za hodinu co je natom pravdy?
No to by nevadilo, trci z nej trubka, tak ji trosku ucpi. Ale rozumne, at z toho neni vylozene tryska
. Kdyz na to natahnes hadici, kterou teplem nejprve ohnes, vytvoris uzke misto pred zahybem a za zahybem uz mas po efektu trysky a zase zpet stejny prumer jako na vytoku normalne, jen potece mene vody.
A neni k tomu jako prislusenstvi neco na konec te vystupni trubky i s nejakym skrcenim? Obcas se to k takovym vecem pribaluje.
Lenze na tom filtry sa neda nastavit prietok vody, teda aspon o tom neviem nikde tam nic podobne nevidim ani som sa nedocital ze by tam nieco take bolo.
Nemas ten filtr uplne ucpany, ze by uz voda ani nechtela tect pres medium, a nastaveny na moc silny prutok? Ten filtr by nevypadal zle (koukam na obrazky na webu), ale pri tom razeni medii za sebe bych si tak myslel, ze jeho optimalni cinnost nastane pri 1l/min (pokud odhaduji spravne prurez tech materialu kolmo k toku vody na 1dm2). Jenze to uz je pro Tve akvarko trosku mene, nez by to chtelo. Rekneme, ze pricpany svincikem bude cerpat 250l/h, to je neco malo pres 4l/min (pro nitrifikaci moc, zde pres 40cm/min mediem), takze ho zkus nastavit na maximum, at vidis kolik to asi tak je, a pak ho stahni na tretinu. Optimalni to ani pak nejspis nebude, ale pokud to akvarium nemas pretizene prerybnenim (v prezentaci ryby nejsou), ono to muze stacit. Jen pak muzes mit zase problem s nedostaecnym proudenim vody v akvariu. Zkus, za 2 tydny se uvidi, jestli to nekam speje.
a mohol by si mi prosim poradit co by som mal teda robit? Mam vymenit cely filter alebo staci len nejake castejsie vymeny vody alebo je nato nejaky iny sposob?
Vsechno co zije nebo roste, potrebuje nejake minimum podminek, aby vubec mohlo. A tak je spousta akvarii, kde je nejaky problem jen v urcite casti akvaria.
A Rozsivka? Cpavek a hodne svetla, to je pro ni hotovy raj
.
Dakujem to ma este nenapadlo ale skor som si myslel ze je to zo svetla lebo rastliny ktore su priamo vystavene svetlu su uplne hnede a tie co su v tieny alebo kryte pod listami su v poriadku moze mat aj na toto vplyv filter?
Zamer se na filtr. Tohle se deje v novych akvariich, kde nefunguje nitrifikace. Jakmile nitrifikace naskoci, problem konci. Pokud ma filtr prilis velky prutok vuci filtracnimu mediu, stava se z hlediska nitrifikace nefunkcni, coz je velice casty jev u bezne prodavanych internich filtru. Pri vhodnem proudeni muze ledacos zachranit i nitrifikace ve dne akvaria, ale tady to nejspis nevytrhla. S velkou pravdepodobnosti mas v akvariu vyssi koncentraci cpavku.
Zdravim v mojej 125l nadrzy sa neustale tvori hnedy povlak na rastlinach a dekoracii, rastliny rastu velmi pomali svetlo mam 2x28w. Nadrz ma zhruba 4 mesiace. Celu nadrz aj s informaciami dalsimi a fotkami mam v profile. Neviem si uz poradit citam vsetky mozne fora a clanky vsade pisu nieco ine uz som toho tolko skusil a vobec sa mi nedari.
mě se takto rozjely rozsivky taky, když jsem zakládal, nejvíc na nejvíce osvětlených místech, postupně pokryly prakticky vše, ale během cca 3 tejdnů samy od sebe zase zmizely. Bylo jich opravdu hodně, přemnožili se mi na nich šneci, ačkoliv sem v té době neměl ještě ryby a nekrmil. Prý se to u nových nádrží stává, většinou samy odejdou.
Téměř jistě rozsivky. (S tím světlem je to trochu složitější, než se traduje.)
0 06.12.2013 19:48 Ira – Bílé "pavučinky"
Zdravím.
Mám 54L akvárium,založeno před třemi měsíci, osazenstvo:(ampulárie,beťák, 2x ancik a 5x molly) nasazeno před dvěma měsíci, jsou tam dvě kytky (amazon sword a název druhé nevím).
Zhruba před týdnem se mi začal na skle a po kamenech tvořit bílý pavučinkový povlak. Nehnojím. Týdně odkalení dna a výměna 1/3 vody, kterou nechám odstát 24 hodin.
Krmení pro rybky bílé komáří larvy mražené, TetraMin vločky, pro ancíky od té samé značky tablety. Po odkalení jim tam "máčím" 12 hodin plátek okurky.
Poraďte mi prosím, jak se povlaku zbavit a zda není nebezpečný pro rybky. Děkuji za reakce
0 06.12.2013 18:29 Cheron [89] Zdravím.
Mám taký malý "problém" ... Niekedy koncom augusta (srpna) som znovuzakladal akva. Všetko ide ako má, ale na listoch rastlín sa objavuje akýsi hnedý povlak. Dá sa zotrieť prstami. Napadlo ma, že by to mohli byť rozsievky, ale ... svietim 0,6 W/l a to 10 hod. denne. Myslím, že svetla je dosť nato, aby sa tam rozsievky netvorili ... Pred 2 týždňami sa mi objavila sinica, tak som akvo zatemnil. Po odkrytí zmizla nielen sinica, ale aj ten povlak ! No po týždni sa zase objavil. Zaujímavé ... Najviac postihuje H. tripartita - na ostatných rastlinách moc nie je. Tak teraz neviem isto, či sú to skutočne rozsievky, alebo niečo iné - prejav nejakého nedostatku v akváriu ... Ak by niekto vedel, bol by som rád
Priložená fotka je narýchlo z mobilu - sorry za kvalitu. Na fotke je vzadu za H. tripartita L. sessiliflora - práve aj na nej sa ten povlak posledný týždeň objavil a to v hornej tretine rastlín (na fotke nie je vidieť), ktoré sú už pri hladine - tým pádom majú dosť svetla - nič im netieni !
PS: žiadne veľké zmeny v akva za posledný mesiac nenastali (z mojej strany).
No jestlis udelal hloubkovou orbu a dole neco za ten rok zacalo zahnivat, tak by mohlo. Proste se Ti povedlo do vody vypustit neco, co si doted spokojene odpocivalo pod dnem. Vymenil bych parkrate po sobe vodu, a kdyz to driv fungovalo, ono se to zase srovna.
Měl bych otázečku. Začaly se mi dělat ve 162litrovce řasy, co jsem tady brouzdal, mělo by se jednat o rozsivky. Akva je něco málo přes rok staré a problémy s něma nebyly, začaly se vyskytovat až když jsem začal odkalovat dno. Tedy otázka zni, zda může mít odkalování dna souvislost se vznikem těchto řas?
Aha, takže akvo čerstváček, chtělo by to tu prezentaci, ať je možný to skouknout, ona jedna fotka vydá za spousta řádků psanýho textu.
A kdo psal o nějakým splachování? Jsou přeci i jiné možnosti, jako třeba někomu darovat, nebo se domluvit v akvaristice atd.
Prostě za mě, pokud tam bude ten ancák, tak tam otíky nedávej.
Když otíky(5-6ks), tak ale bez toho ancáka, to je bordelář a otíci mají radí čistotu.
Tech 15W zarivky je pro tohle akvarko malo, dost malo. Casto se udavaji Watty na litr akvaria. Sice to neni nic moc meritko, to je jasne, ale kdyz to vezmes jako hodne orientacni zalezitost, 15W/54l=0.28W/l a s timhle to s rostlinami moc nepujde, pokud nejsi milovnikem Anubiasu, ktere jak nekdo kdysi napsal, rostou i pri svicce
.
0 25.06.2013 18:08 Aforte [570] Zdravím,
již delší dobu mám něco hnědého v akváriu. Lítá to tam všude a mám, kvůli tomu zničené vallisnerie. Uvnitř filtru a za filtrem je toho poměrně více. Myslím, že je to rozsivka. Ten povlak, nebo jak tomu říct je především na stinných místech.
O akváriu:
60x30x30 - 54l
osvětlení: T8, 15W, sun-glo
Na internetu jsem si něco počet, ale zajímá mě taky váš názor. Četl jsem, že hnědá řasa se tvoří na slabě osvětlených nádržích(zatím je viděna především na místech, na kterých nedopadá přímé záření od zářivky a jsou trochu schovány bokem). Prý pomáhá výměna zářivky za třípásmové. Díkybohu mi moje sun-glo zářivka přestala svítit, tak jsem v obchodě zakoupil Narva LT - 15W, T8, 840(kdyžtak mám v prezentaci).
Popř.: jakou rybu nasadit, která je schopná to požrat. za cca. měsíc budu 3 týdny pryč. Z toho dva týdny bude někdo doma a bude se o akva starat. Proto při výběru ryb dbejte na to, aby týden vydržela bez jídla a světla. Co říkáte na běžné Otíky? Pomůžou?
Díky všem za rady.
Aha teďka mi to došlo. Tak to ano
já ale mluvím o metodě EI, ne o kapání PMDD
Asi jsem dával moc veliké dávky. Mám doma tekuté pmdd
já jsem to zkoušel v pokusném miníčku a šlo to, akva bez řas, po měsíci bylo zrušeno a prodáno
Já aplikovala chvíli po založení Algexit a maximální spokojenost. Záleží také jak je akvárko vybaveno, pokud je kvalitní filtrace a světlo...
No já jsem to zkoušel jednou a nedopadlo to dobře spíše úplným fiaskem rozjela se řasa jak divá. Poté jsem přestal hnojit a nechal to tak řasa se ztratila a bylo po problému. Ale teď už hnojím normálně jelikož už rostlinky nerostou co rostly tak je podporuji pmdd
Po založení nového akvárka je napřed hnusná hnědá řasa, pak hnusná rezavá, pak snesitelná zelená a pak nesnesitelná černá
Normální průběh
Pokud bude v akvárku dostatek rostlin a přiměřené množství ryb nebude za měsíc, dva po řase ani památka. Jen ta zelená se dělá na skle každému
blbost to není, ale musí se to umět. Znám pár lidí, kteří hnojí od 1.ho dne EI a vše je bez problémů
Myslím si že hnojit do vodního sloupce v čersvě založeném akva je blbost. Hnojit ano ale začal bych až uvidím že rostlinky přestanou prosperovat
Dobrá, vrhnu se na to
.
Já v čerstvě založeným akváriu do vodního sloupce nehnojím, ale já jsem sedlák a nehnojím skoro jinak než přes ryby, ale na nějaký kvalifikovaný odhad Tvého problému by bylo opravdu nejlepší si zřídit prezentaci a uvést tam co nejvíce údajů, aby ten kdo bude chtít a umět poradit měl z čeho čerpat.
Ještě jsem si vzpomněl, že hnojím PMDD, měl bych přestat? Díky
.
Takže by to mělo opadnout samo? Ještě plánuji vylepit kryt alobalem, tak uvidím
.
Založím ji až seženu chybějící rostliny, potřebuji nějaké pořádné Echinodory
.
Nebylo by na škodu si založit prezentaci
Akva je čersvě založené začal bych výměnou vody třeba obden část
Ahoj, mám zhruba týden založené akvárium a před několika dny se mi v něm objevily tyto řasy. Jsou to rozsivky? Akvárko má 112L a osvětlení 2x 18W. Nemůže to být tím, že je akvárium nově založené? Děkuji
.
Máš pravdu, je to vlánitá řasa. Přejdu tedy do jiného vlákna
díky
tady se podívej a přečti si, pár článků.
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Já bych řekl, že to je klasická vláknitá řasa. Jak proti ní, je tam popsáno taky.
Chuchvalce tam opravdu mám. Nejse odborník na řasy, ale podle fotek na netu mám za to, že to rozsivky jsou. Přikládám nekvalitní foto z mobilu. Pokud to rozsivky nejsou, tak mi prosím někdo napište co to tedy je. Je toho plné akva a na špejli se to dá krásně namotávat. Barvu to má hnědou, tovří to chuchvalce, tam kde je proud to tvoří vlákna. Dělá se to jak na rostlinách, na dně tak i na dekoraci a pozadí (prostě na všem).
To by mě taky zajímalo, jak se rozsivky namotávají na špejli...
Taky mi to prislo divne, ale pak jsem si rikal, jestli jich ma tolik, ze uz to dela poradne chuchvalce... Takze jsem to nechal byt, at ze sebe zase neudelam jeste vetsiho vola, nez jsem
.
rozsivky? na špejli? cože?
Snížení intenzity osvětlení pomohlo jen přechodně. Vzdávám metodu pokusů a omylů. Budu akva nadále čistit, na špejli namotávat rozsivky, měnit často vodu (použiji tentokrát filtrovanou), COčkovat, přihnojovat PMDD a budu vyčkávat a vyčkávat až se akva pořádně zaběhne. Asi není jiná cesta. (Nechce se mi kupovat drahé filtrační náplně na odbourání Si a doufat, že to možná pomůže.)
Kaplan007 napsal: Zdá se, že mi na rozsivky pomohlo snížení intenzity osvětlení. Není to divné? spoustu lidí zde píše, že rozsivky vznikají právě z nedostatečného osvětlení.
"Řada autorů se ovšem domnívá, že drtivá většina rozsivkových druhů nebyla dosud popsána a že jejich počet bude přes milion, snad až 10 milionů" (citace z webu
www.sinicearasy.cz/… ).
Otázka na tělo: O kterém z těch 10 miliónů druhů rozsivek ti lidé psali?
Jinými slovy: Co druh, to jiná ekologie, jiné nároky ... To, že některým druhům rozsivek může vadit silné světlo, neznamená, že to bude vadit všem druhům! Samozřejmě v našich sladkovodních akváriích žije jen určité omezené množství druhů řas, ale bylo by chybou si myslet, že to, čemu říká "rozsivky" jeden akvarista, je automaticky stejný druh rozsivek, který mám já ve své nádrži. Takže pokud bych měl odpovědět na tvou/vaší otázku, tak divné to určitě není (vzhledem k tomu obrovskému množství druhů rozsivek, se kterými se v akváriích můžeme setkat).
Zdá se, že mi na rozsivky pomohlo snížení intenzity osvětlení. Není to divné? spoustu lidí zde píše, že rozsivky vznikají právě z nedostatečného osvětlení. Já vypl jeden ze dvou led pásků a rozsivky se přestaly šířit. Včera jsem udělal generálku. Vydrbal jsem veškerou dekoraci, očistil všechny kytky a odkalil dno. Tak doufám, že už se ta mrcha nevrátí. To už bych asi akva hodil z balkónu.
Horaci, moc dekuji, zachranil jsi mi cest...
Legrace, ale az a jestli se nekdy uvidime, urcite mas u mne panaka
.
To mám z toho, že raději čerpám z jiných zdrojů, než z WIKIny.
Jak vidno, i ten studijní materiál je třeba čas od času "aktualizovat".
Omluva technikovi!
Tohle jsem našel na tom Designerově odkazu (dole):
Moderní taxonomové rozsivky oddělují zcela od rostlin a řadí je do samostatné, páté říše živých organismů, Chromista. Zdůvodňuje se to tím, že svými vlastnostmi leží na rozhraní mezi rostlinami a živočichy. V této říši tvoří část jedné ze dvou podříší (Chromobiota), do níž jsou zařazeny jako samostatná třída kmene (oddělení) Ochrophyta.
Takže nebyl zase tak daleko od pravdy, jak by se na první pohled mohlo zdát ... holt, časy se mění :o) ... včera řasy, zítra ...
Aha, tak dekuji, zase budu chytrejsi
.
PS. Co bys cekal od technika
.
Tak to jste skutečně vedle.
Zbytečně si lámete hlavu nad něčím, co žádnou záhadou není. Rozsivky se řadí mezi hnědé řasy. Co jsou to řasy, to si (třeba na již zmíněné WIKIně) snadno dohledáte. Stejně tak jako to, co se rozumí výrazem organismus.
Spis ma domenka. Kdyz se podivame jen na prvni co se da najit:
cs.wikipedia.org/… , vety jako: "Rozsivky (Diatomeae, syn Bacillariophyceae) jsou velkou skupinou jednobuněčných fotosyntetizujících organismů s dvojdílnou křemičitou schránkou, tradičně řazenou mezi hnědé řasy." nebo "Některé rozsivky žijí i v půdě.", navozuje to ve mne dojem takove dvojatosti. U rostlin se vetsinou nepise ze ziji a prave tak se o nich moc nepise jako o organismech.
A jinak to beru, treba jsem vedle, nejsem odbornik a rad si to dam vysvetlit. Vetsinou se v akvaristice setkavam s pojmenovanim "hneda rasa".
To jste se dočetl kde, že rozsivky jsou "něco mezi rostlinou a živočichem"?!
Koukl jsem na web, a o tom co potrebuji rozsivky k zivotu, se pisi cela vedcka pojednani. Je to jedna z nejrannejsich zivotnich forem na Zemi, pry se podilely na vzniku kysliku v atmosfere... takze kdyz to prezilo tak dlouho a vsechno co tady bylo, asi budou dost odolne
.
Muzes se treba docist: "Jejich ekologické nároky jsou mnohdy druhově specifické – jednotlivé druhy mají různé nároky na obsah kyslíku ve vodě, rychlost proudění, obsah živin, pH atd. (indikační hodnota)."
Takze se pokus znicit ten druh, ktery mas. Zvys a nebo sniz proudeni vody, jestli hnojis nebo nehnojis - prestan nebo zacni, zkus zmenit i osvetleni (mas 2 LED pasy, treba jeden na tyden zhasni, co to udela). Jestli to Tve ryby snesou, hni vyrazne s pH, muzes take zkusit raselinu...
Mne pomohlo lecivo "Tetra Medica Lifeguard" (myslim ze 10 tablet je na 60l vody), coz nebylo umyslne, ale behem leceni timhle se zacaly rozsivky tak nejak "drolit", odpadavat z listu rostlin, a proste jsem je pak ze dna odsal jako furu svinciku. Nevim, jestli je to doporuceni hodny postup, ale lecivo se ukazalo jako velice setrne, rostliny na nej nijak nereagovaly (rostly stale stejne) a dokonce bohuzel prezili i sneci, coz jsem zase az tak neuvital (mam jich tam par, ale radeji bych je nemel vubec).
Ony rozsivky jsou podle popisu neco mezi rostlinou a zivocichem, takze mozna proto to lecivo nerady, ze se to do nich trefilo taky.
Mimochodem, mrkni na fotky v me nadrzi
rybicky.net/nadrze/17109 . Na nekterych (i kdyz jsou ty fotky z mobilu fakt mizerne, potrebuju fotak), rozsivky uvidis (nekde u fotky je popsana jako hneda rasa a ze uz ustupuje, ale bohuzel tehdy neustoupila), myslim ze hlavne budou patrne na listech Valisnerie. A na posledni fotce jsou listy Valisnerie uz ciste a na dne, pokud se to da poznat, se vali rozsivky, ktere to vzdaly za poslednich par dni (uz musim odkalit).
Rozsivky stále vládnou v mém akva. Založeno je od 12.3.2013. Ani bych to moc neřešil, kdyby mi neomezovaly růst rosltin. Původně jsem je zatím řešit nechtěl, ale když vidím, co mi dělají s kytkama tak nevím. Předpokládám, že časem zmizí. A chtěl bych se zeptat, zda mají kytky ještě šanci na rozjezd, nebo jestli jsou už předem odepsané? U některých se růst téměř zastavil.
Ještě musím pro nejednoznačnost původního výroku upřesnit, že původním zdrojem byla "840", (v provozu pár týdnů), Oceanic Colour pak tím novým, "úspěšným".
V jiném tématu se řešila výška akvária a to 1 metr a více, tak jsem si tak nějak vzpomněl na tu tabulku a ta je jen do poloviční výšky.
Špinavá krycí skla uberou opravdu velice hodně světla.
Ano, něco takového.
Myslíte něco takového? Stačí změna barevného spektra, špinavá krycí skla.
Taky mám podobný názor u akvária kde se ze začátku nešetří na rostlinkách, svítí se a nepřerybňuje by to neměl být vážný problém. To že některá vstupní voda může mít hodně křemičitanu je docela možný. Voda není všude stejná a vodárny tohle neřeší. Ten kdo má opakovaný problém možná by tento test vody jen uvítal.
Chtěl jsem upřesnit, co vás zajímá - jestli způsoby likvidace hnědých řas nebo prostředky ke změření obsahu SiO2. Než jste se stihl vyjádřit, Martin71 celou věc shrnul.
Tak jen pro zajímavost dodám, že "už staří Římané", pardon - akvaristé - hovořili (a psali) cosi o tom, že na hnědé řasy někdy platí i pouhé otočení krycích skel. Což je nutné individálně vyzkoušet, jestli zabere nebo ne.
Protože pracuji v podstatě jen s nádržemi bez krycích skel, nemám tyto letité teorie jak vyzkoušet, zato mám možnost testovat např. vliv zvýšení intenzity osvětlení nebo vliv "pouhé" záměny světelného zdroje.
Zatím poslední "experiment" - záměna "840" za Oceanic Colour. Výsledek nad očekávání dobrý!
(Možný vliv jiných okolností minimalizován na nejvyšší možnou míru = žádné další změny oproti stavu předcházejícímu výměnu zdrojů.)
v mořském akvka to beru, ale ve sladkovodním? Myslím že je to zbytečnost, ten měsíc po startu je prostě párkrát utřu ze skla, pak už se většinou neobjeví. Další využití bych viděl u Malawi, ale znovu, v klasickém akva? Proč? Akva není chemická laborka.
Pokud jste to opravdu četl tak by jste měl dostat odpověď už v tom článku. Ten kdo má problém se vstupní vodou bohatou na křemičitany - třeba.
Překrmuje má hodně ryb, akvárium bez rostlin nebo s minimem rostlin. Mořská akvária často mají tento problém hlavně při rozjedu i přesto že se v nich hodně svítí.
Sera má v nabídkách podobný druh filtračních medii.
www.akva-tera.cz/…
Filtrační media to není žádná ošklivá chemikálie. Dodávat do akvária mikroprvky nebo makroprvky pro rostliny je už pro mnoho lidí samozřejmé. A naopak je někdy z akvária, akvarijní vody potřeba z vody i něco odebrat přesněji snížit. O rozsivkách a co je způsobuje se dočtete i tady
rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
Filtrační media nejsou jediné řešení pokud se problém opakuje stačí změnit zdroj vody, nebo používat RO.
už se stalo, každopádně otázkou je proč to vůbec do filtru dávat?
Do akvária nic neliješ, je to filtrační medium.
Než začneš reagovat tak si to nejdříve laskavě přečti. Je tam i popsáno co rozsivky způsobuje a jak se do vody dostává křemík. Včetně testu a optima SiO2 v akvarijní vodě.
neptám se na chemii, tyhle hnusy lít do akva - lepší je tomu předcházet. Mimochodem, neptal jsem se tebe, ale Tonika. Já s řasama problém nemám, jsem jen zvědavý
tak nevim, ale pokazde kdyz jsem posilila osvetleni, tak rozsivky zmizely. pak se ale objevil zabi vlas
ale to uz je jina....
ja fakt nevim cim to je, ted jsem si taky zoufala a vymenila jsem projistotu zarivku a jsou pryc, ale fakt nevim jestli mimo nove zalozene nadrze se tyto rasy vyskytuji i jinde...
Křemičitany se sice dají změřit, ale nic nepotřebuji prokazovat, když vím, jak se těchto řas zbavit.
a jak to chceš v akva změřit - prokázat, že mají málo Si?
U žádných řas nemůže nikdo s jistotou
přesně říct, co je způsobuje.
Že rozsivky bez dostaku Si, který mají za makroprvek, nemohou přežít, je ale prokázano.
(Čili nejde jen o nějakou hypotézu, jak je možné se dočíst na některých hobbystránkách.
)
to platí téměř pro všechny řasy, hnědá je tak trošku výjimka, stejně tak jako ruducha a další
0 24.03.2013 21:19 finnnp Já myslím,že je to ůplně obráceně.Řase se dobře daří v přesvětlených nádržích.Když chce někdo hodně svítit musí do nádrže rvát hodně hnojiva a CO2.Jinak rostliny začnou hladovět a tam začíná prostor pro řasu.
domnívat se můžeš, je jich tolik druhů, že zatím nikdo nedokáže přesně říct, co je způsobuje. Jediné, co můžu spolehlivě říct, že se téměř vždy objeví v čerstvých nádržích
Rozsivky se objevují tam, kde mají příznivé podmínky, zejména pak dostatek křemíku.
Na světlo nijak náročné nejsou, intenzivní osvětlení jim v akvarijních podmínkách evidentně nevyhovuje. Domnívám se, že jednou z příčin může být rychlé vyčerpání křemičitanů, bez nichž přežít nedokážou.
to že jsou rozsivky ze slabého osvětlení je mýtus, hnědá řasa roste i v přesvětlených nárdžích
ahoj mela jsem to minuly tyden, tyto rasy, moje akva ma jenom dva tydny. ja mam za to ze je to s nedostatecneho osvetleni. zmenila jsem zarivku, rozsivky odstranila rucne a zatim je klid.
ja teda hnojim dal. mam komercni hnojivo takze hnojim jednou tydne. urcite bych ti radila treba menit casteji vodu a odstranit to teda rucne, jde to uplne dobre.
ja myslim ze ti tyto rasy brzo zmizi...
hodne zdaru!
Objevili se mi v akva rozsivky. Nedělám si z toho těžkou hlavu, protože je to v nově založené nádrži. Přesto se chci zeptat zda bych měl třeba přestat hnojit? Má na ně hnojení vliv? Hnojím velmi střídmě PMDD (0,5-1 ml na 150l). Nebo mám prostě pokračovat v běžné údržbě, hnojit dál a sama zmizí? Světla je dost a CO2 taky, jde mi jen o to hnojení. Jinak kytky rostou jako z vody.
romant napsal:jsou to špindírové.
To souhlasí, mám tam dva špunty a jsou jak živorodky
ok
Nedávej tam ty ancíky všechny najednou. Před tím, než je tam budeš vpouštět, tak vyměň vodu a při dalším zarybňování znovu měnit. To, že je akvo 3 neděle zaběhnutý, neznamená, že nemůže nastat problém a tech ancíků bych tam všech 8 nedával, jsou to špindírové.
..hodně štěstí
..já se s tím asi mordovat moc nebudu - ale je fakt, že jsem si taky zadělal na pěknej problém - s tím nepropráním aquaclay ground dna - vpustím v sobotu ancíky, ať to trochu ,,odrbají,, - jinak tím kalem přímo vybízím řasy k uchycení
Douška už tam je, plus dalších několik rychlerostoucích nenáročných rostlin
Zelená řasa se pomalu rozpadá a hnědá se zatím nešíří. Bohužel jsem na dnešek nepřepnul spínačky a svítilo se 24h nonstop (měl jsem noční) a zadělal si tak na dalších pár problémů
Nicméně jsem přečetl dalších několik článků a už trochu vím co dělat tak uvidím.
dle mne je to spíš sinice - svítíš (svítil jsi) opravdu velkou watáží - rozsivky by to asi moc nesnášely
...máte asi vodu dost ,,ohnojenou,, fosforem, dusíkem apod...já bych možná zkusil kromně ubrání světla něco dělat s tím fosforem a dusíkem - nejlepší by bylo hodit do akva trs doušky nebo bahnatky apod - co Ti ty ,,živiny,, rychle ,,vysají,, - zeptej se někoho zde - možná by stačilo filtrovat přes aktivní uhlí - co já vím?
...jsme řešili extrémně nízké pH v jeho nádrži s ADA substrátem... Vytržení ze souvislostí je v takových případech skutečně nešťastné...
Xixao by měl podobnými výroky šetřit.
To má Xixao ode mne - jsme řešili extrémně nízké pH v jeho nádrži s ADA substrátem...PH kolem pěti by se našim rybám při přesunu do jeho akva nelíbilo, proto to napsal jak to napsal
tak je jasné že s KH to souvisí... chtěl jsem pouze nastínit kde může být problém, pak jsem si přečetl že uživatel nedávkuje CO2 tak jsem to již dále nerozváděl...
Když napíšete
nizke PH hure pro rybky, jde o velmi vágní výrok. Podobně, jako když já napíšu
vysoké pH, hůře pro rybky a pro kytky také.
...myšlenka je o tom že CO2 nejde zvyšovat do nekonečna...
Jak jsem napsal - hluboká myšlenka.
Kdybyste ji dal do souvislosti třeba s alkalitou a víc se na dané téma rozepsal, pak klobouk dolů. Ale takhle... ?
nehnojíš, nepouštíš CO2 ... a svítíš... to je nepoměr... méně světla už máš, a hnoj tím že často budeš měnit vodu a při každém hnojení zkus na špejli namotat co nejvíce řas... možná bys mohl zkusit na dva dny zcela zakrýt akvárium
jinak řečeno: Čím více CO2 tím nižší PH, myšlenka je o tom že CO2 nejde zvyšovat do nekonečna a má sve limitní faktory, které ovlivnuje...
Taky bych to viděl na sinice a na nich třeba ty rozsivky.
(Tomu liliovníčku to na začátek tím vysazením v trsech zrovna dvakrát neusnadňujete...
)
Podle mě to nejsou rozsivky, ale sinice.
Jde to dobře sundat, i odsát. Mazlavý to je, takovej sliz. A v proudu je toho víc, v podstatě na každý hraně, ať listů nebo kamenu, se to udělá během jednoho dne a pak už to jen roste. Ancistrusové na to kašlou
Jde to z rostlin dobře odstraňovat a je to mazlavý? V tom proudu je toho víc nebo míň?
Tak to jsme minimálně dva
Bez ironie - skutečně se těším na výsledek!
to byla ironie nebo ne?
...co2 bude limitovat PH, nizke PH hure pro rybky...
Hluboká myšlenka...
Co jste jí chtěl říci?
Docela se těším na výsledek - nezapomeňte se pochlubit.
daleko jednoduzsi je ubrat svetlo ... co2 bude limitovat PH, nizke PH hure pro rybky. Doporucuji mene svitit tyden a uvidis co to udela... rovnovaha co2, hnojeni, svetlo...
bez co2 to pujde hure...
jestli mas akvarko chvili ubral bych svetlo a mesic to tak jeste moc neresil...
Udělat jak píše Sid. Cesty jsou asi dvě. Přidat na hnojení, včetně CO2 a nebo ubrat na osvětlení a ani tady se ta podpora CO2 nevylučuje, hlavně aby to bylo kontinuální a nelítalo to.
je to v plánu, jsou objednané 865 místo 640
četl jsem
viděl bych se na "B", akorát rostliny mi nestagnují, rostou docela dobře na to jak jsou tam dlouho, ale řasy taky mno :( Hnojit se bojím aby si to nepřisvojily řasy a nebylo to ještě horší.
Tohle jsem nikdy řešit nemusel tak trochu tápu :(
Zkuste nahradit ty širokospektrální "640" nějakými třípásmovými, např. zase "840".
FSL jsou zdroje dobré do podlinkového osvětlení do kuchyně, a to ještě jen na chvíli - jejich životnost je nízká.
Píšeš v prezentaci o znovuzaložení. To snad nebude třeba. Mrkni se třeba sem a zkus se zamyslet nad tím jak akva provozuješ, já osobně tě řadím do kategorie, trošku uloven do sítí watového šílenství, to není osobní, to rozhodně ne.
www.horacovoakvarium.cz/… Podle všeho co jsem četl a viděl jsou to Rozsivky... tak uvidíme no
vice svetla vice starosti... nicmene rasy resit az tak mesic a pul po zalozeni...
V nově založených akváriích je to běžná věc, která většinou po zaběhnutí akvária sama zmizí. Pokud tedy myslíte opravdu hnědou řasu neboli rozsvitky.
Už se někomu podařilo se jich zbavit? Svítím 0,6W/l, ale ze třech zářivek mám dvě 640. Jinak je akva založené před dvěma týdny a rozsivky jsem si tam zavlekl v trsu Liliovníčku. Nemám třeba zkusit na noc pouštět vzduchování?
0 08.08.2012 20:30 jenda88 ještě jedno foto
0 08.08.2012 20:29 jenda88 – Rozsivka??
Ahoj, tak měsíc po založení akva se mi udělala řasa a ne a ne se jí zbavit. Je to rozsivka?? Popřípadě jak se jí zbavit?? svítím zářivkou 15 W, která byla zakoupena s akvarijním setem.. Díky za odpovědi.
Vzít si kartáček každej týden kameny čistit.
Mě se líbí a neřešil bych to a rozsivky to podle mě jsou.
Řešení hledejte pod pojmem "rozsivky" a/nebo "hnědá řasa".
Ahoj, mám založené 2 měsíce akva - tanganiku. Po 4 týdnech se mi udělal na kamenech a písku rezavý povlak. Je zajímavé, že jenom tam, kde nejvíce svítí osvětlení. Ze spodu kamenů a vzadu u filtru na písku nic není. Nevím, jak se toho zbavit. Dělám akvaristiku již několik let a s tímto jsem se ještě nesetkala. Poraďte. Děkuji.
0 02.02.2011 21:24 Joeali – Re: beowulfx
NO filtr je sice dost silnej, ale je hezky přiškrcenej. Předtím tam byl vnitřní Hailea hl-bt 700 s rpůtokem 690l/h, to byl frčák. Z tohohle vychází pěkně slabej a mítnej proud nasměrovanej na hladinu, která se sotva čeří, jak je to seškrcený. Ve filtru mám pouze keramické válečky, bioakvacit a vatu. Chápu, že se zabíhá dlouho, ale to asi nijak neurychlím. Doufám, že až se zaběhne, tak to bude s tou řasou lepší. Taky doufám, že pomůže zesílení osvětlení.
Asi též záleží co jsi tam měl za filtr předtím, trochu bych se i přikláněl k tomu, že ti ten nový filtr v akva dělá docela vítr, jelikož na velikost Tvého akva je výkonem značně předimenzován, zvýšuje proudění a pohyb vody v samotném akva, což zčásti podporuje růst této řasy, na které se i zachytává pak bordel poletující všude možně po akva. Samotné zaběhnutí filtru na toto může mít taky zčásti vliv, jelikož takovéto filtry se stávají plně funkční až po několika týdnech či měsících podle toho jak tomu zaběhnutí pomůžeš. Ve filtru pak používej klasické filtrační náplně bioakvicit, keramiku a např. vatu, žádné zekarby, uhlí, řašeliny a co je ště dalšího s radosti někteří výrobcí k tomu přikládají. Když se mi tato řasa v akva tvořila bylo to prostě nestabilními podmínkami v akva, něco je narušovalo, musíš zkusit najít příčinu a odstranit ji.
0 02.02.2011 19:46 Joeali – je to rozsivka?
Tady detailnější fotka.
0 02.02.2011 19:43 Joeali – je to rozsivka?
Ahoj, potřebuju poradit. Tohle se mi začalo dělat na bacopě a rozlézá se to na echinorody, je to takový červený až hnědý, dá se to setřít rukou, takže to štětičková nebude, myslím, že je to rozsivka, co myslíte vy? To akvárko běží už přes rok a nemělo problém, ale teď jsem odnesl ancistruse, co požíraly kytky a koupil jsem novej filtr atman CF 800. V tu chvíli se to na těch kytkách začalo dělat. Může to být tím, že se ještě nezaběhl filtr? Mám 112l akvárko, vody je tam cca 92l. Osvětlení je 2x18W, ale během pár týdnů přibude dalších 2x18w. Ph vody je docela vysoký kolem 7,4. Krmím jednou denně, ale jen trošku. Odkaluju jednou za 14 dní a u toho vyměním asi 1/2 vody. Zatím nehnojím, akorát Bivoj od Rataje u některých rostlin, chystám CO2, ale až v létě. Substrát mám černý křemičitý písek. Mám dvě parmičky černopruhý, ale ty se toho ani nedotknou. Co byste mi poradili vy, abych se toho zbavil? Díky za rady. Fotky jsou mizerný z mobilu, tak to omluvte.
ertze: starsi modely Juwel setu meli T8-30w novejsi maji T5-45W.
Jinak mam ten samy set a ten samy problem:( Hneda rasa vsude po akvarku a zacina se delat i zelena. Zacnu casteji menit vodu a uvidime...
0 01.08.2010 10:30 netmenko – Re: Moucha
dakujem vykonam napravu
je to o svetle, zivinach a prosperujicich rostlinach....
0 31.07.2010 23:18 netmenko – Re: Sid
konecne niekto kto asi cital to iste co ja neni to vo svetle
Zvýšení intenzity osvětlení opravdu většinou od rozsivek pomůže, ale příčiny jejich objevení a růstu jsou jiné.
rybicky.net/rady/rasy :
1)Hnědé řasy - Rozsivky
Vytvářejí tenké hnědé povlaky řas na stěnách, dně i rostlinách. Příčinou jejich růstu je nedostatek světla a pro zabránění jejich výskytu postačí tedy většinou zesílit intenzitu osvětlení. Požírají je plži i ryby - hlavně krunýřovci.
...hneda rasa se dela vetsinou z nedostatku svetla...
0 31.07.2010 19:51 netmenko – Re: BarbarOSA
ok dik uz citam
netmenko napsal: ok neham si poradit chyby je asi vo mne furt nieco som tam lial,proti riasam,hnojiva,rastliny boli cele zarestene hnedou riasou,niekde som cital ze sa rastliny cistia v save,pripadalo mi to dost brutalne tak som radsej ocistil zubnou kefkou.oskrabal zelenu riasu,upravil filter a v pondelok kupim vsetky testy,co pridavam a ryby su ok nedichaju na hladine difuzor nema rozprasujem bud cez vz. kamienok alebo cez filter z cigarety a vcera som opral filter v horucej vode,viem chyba predtim som to robil z vody z aqwa ale teraz bol znecisteny brutal,uz viem ze nemam,nie som profik to vidno ucim sa na chybach.
Same to z teba vypadlo..
Ako hovorim, treba studovat, sadni za pc a studuj..
Strasne vela rad potrebujes..
Casopis Akvarium, a fora - akva.sk, rybicky.net, akvarista.cz, aquapage.cz atd..
0 31.07.2010 19:41 netmenko – Re: Moucha
ok neham si poradit chyby je asi vo mne furt nieco som tam lial,proti riasam,hnojiva,rastliny boli cele zarestene hnedou riasou,niekde som cital ze sa rastliny cistia v save,pripadalo mi to dost brutalne tak som radsej ocistil zubnou kefkou.oskrabal zelenu riasu,upravil filter a v pondelok kupim vsetky testy,co pridavam a ryby su ok nedichaju na hladine difuzor nema rozprasujem bud cez vz. kamienok alebo cez filter z cigarety a vcera som opral filter v horucej vode,viem chyba predtim som to robil z vody z aqwa ale teraz bol znecisteny brutal,uz viem ze nemam,nie som profik to vidno ucim sa na chybach.
hele rozsivka (hneda rasa) se mi tedka taky dela v akva a to svitim 30W na 30L, ale mam tam hodne kytek a proste ne vsude se svetlo dostane, ale mam to protoze ty kytky budu potrebovat a vim proc se mi dela
pokud to bylo u filtru tak bych typnul na bordel z filtru, a je otazkou jestli to byla skutecne rasa a ne neco jinyho
hele zatim jsem nucenej vestit podle svyho pupku protoze chybej podstatne informace a fotodokumentace..... takze se uklidni a radsi vem aspon mobil a nafot to, vem testy a zmer vodu (pH, KH, GH, NO3 pripadne P, NO2) sepis report udrzby (jak casto a jakym zpusobem cistis filtr, jak casto a kolik menis vody, jak casto odkalujes), pak koukam ze mas CO2 z kvasnic, kolik bublas a proc pridavas CO2 (ale to by mozna daly odpoved hodnoty vody), u kvasnic je problem kolysani dodavky CO2, jaky mas difuzor? (jak co2 rozpoustis)
no pokud vyberes rostliny tak budou znovu zakorenovat..... pokud budou prosperujici rosliny tak nemaji rasy misto....
radsi nafot co te trapi, zmer obsah NO3
rozepis se o udrzbe
\"kdo poradi\", nejni zrovna dobry nazev vlakna, navic vlakno o rasach huz tu je davno a pokud by jsi si ho procetl tak by jsi byl moudrejsi, hneda rasa se dela vetsinou z nedostatku svetla, zelena rasa, kvuli dusiku, sinice vetsinou kvuli fosforu a prebytku svetla
jo a porid si lepsi filtr... idelni je venkovni nebo poradnou kostku biomolitanu a cerpaci hlavu
plantamin je osidne hnojivo, nikde nejni uvedeno jeho slozeni takze nevis co do akvarka lejes
porid si hodne rychlerostoucich rostlin
udelej si rozbory vody at muzes zjisti jake asi rostliny by ti tam sly a mohl upravit hnojeni (nekdy prebytek jedne ziviny blokuje pristup k jinym zivinam)
pripadne proste vyzkousej jake rostliny ti jdou a jake ne.....
0 31.07.2010 19:11 netmenko – Re: Moucha
zaujimave a co tak hneda riasa z vykonneho filtrovania,hm?,toto bol ten problem hnedej riasi nie svetlo atd mam o.5 na liter
0 31.07.2010 19:10 netmenko – Re: BarbarOSA
uz som ho objednal
no pokud vyberes rostliny tak budou znovu zakorenovat..... pokud budou prosperujici rosliny tak nemaji rasy misto....
radsi nafot co te trapi, zmer obsah NO3
rozepis se o udrzbe
"kdo poradi", nejni zrovna dobry nazev vlakna, navic vlakno o rasach huz tu je davno a pokud by jsi si ho procetl tak by jsi byl moudrejsi, hneda rasa se dela vetsinou z nedostatku svetla, zelena rasa, kvuli dusiku, sinice vetsinou kvuli fosforu a prebytku svetla
Nie som mudry, ale co cakas, ze ti to odrapocem poucku sa toho zbavit??
Sam si si narobil problemy cistenim, tak sa pokus to poriesit..
Studuj, prid nato sam a podel sa s infom..
Ked chces napisal som clanok vyskusaj to jedna sa o JBL Bioferm..
Kup neritiny a SAE..Atd..
0 31.07.2010 18:44 netmenko – Re: BarbarOSA
boha aky si mudry a co som mal robit z hnedou riasou ?????????????????
mal som hnedu riasu vsade po vsetkych rastlinach a niektore isli ko rastlinu si ani nevidel iba riasu ale filer uz je zmenseny vytok takze uz len zelena ma stve
A to preboha naco robis??
Aky ma zmysel vybrat vsetko a ocistit??
To sa vobec ani necuduj, ze ti nabehla riasa..
Odporucam ti poriadne si nastudovat z kazdeho rozku trosku, alebo radsej poriadne..
Aby akva fungovalo musi v nom byt rovnovaha a nie umyvat rastliny a vsetko..
To nikdy rovnovahu nedosiahnes a budes mat riasu dookola neustale..
Drzim palce..
0 31.07.2010 18:15 netmenko – Re: BarbarOSA
zelena na skle? vsade.aj strk ale vcera bola generalka vybral som rastliny von vycistil nie dokonale ale vycistil a myslim ze to pride zase
Zbytocne zakladas nove temy..
Hnojis??
Aka zelena riasa, na rastlinach?? Na skle?? Dlhe vlasy ci nieco kratucke??
Tazko poradit len ked spomenies svetlo..
0 31.07.2010 18:06 netmenko – Kto poradi
Mam cisty objem aqwarka 170litrov svietim 0,5w na liter 86wat,tvori sa zelena riasa,mozem vypnut jednu neonku 28wat a svitit 58watmi mam len valisnerie a tie nie su narocne na svetlo? cize 58wat staci?
0 07.05.2010 16:58 lumpy Ahoj taky mám problém na rostlinkách se mi dělá tento hnědý povlak okva. mám čerstvě založené pomůže tomu jak jsem zde četla více světla mám tam jen 11W.
Díky za odpověd
0 04.03.2010 21:12 JuraS Včera otočená rampa a dnes viditelný rozdíl...rozsivka na ústupu..
...pokud mám ... dno z bílého křemičitého akva štěrkopísku tak si tímto nepřímo žádám o další generace rozsivek?...
Křemen je nerost chemicky velmi stálý - z něj se jen tak křemičitany uvolňovat nebudou. Takže výměnou dna se netrapte.
0 04.03.2010 08:22 JuraS – Re: TraumaZero
mě to žerou všichni šneci..hlavně piskořky, pak okružáci, levatky a tahle havěť, neritiny i marisa si občas zobne, ta mi spíš spásá jemné zelené trávníčky, SAE mají zábavu.."jezdí" po skle a držkou sestřelují šneky..ancíka přes den nevidím a v noci se zřejmě nejvíc věnuje kytkám..
Nejrychlejším likvidátorem rozsivek je podle mě obyčejný ancík.Ale na druhou stranu je také nejrychlejším likvidátorem kytek
Ještě by mě zajímalo které akvarijní druhy opravdu žerou rozsivky. Všude se dočtu že XX zvíře je řasožravé, ale opravdu žere všechny 4 základní druhy řas ? Takže co konkrétně likviduje rozsivky ?
Neritiny ?
Black Molly ?
Ampulárky ?
SAE ?
Okružáci ?
Otoncius ?
Takže pokud mám kompletní dno z bíléhp křemičitého akva štěrkopísku tak si tímto nepřímo žádám o další generace rozsivek ?
Čím jej nahradit ?
Já bych začal tím světlem a počkal na výsledky NO3 a P
0 02.03.2010 20:48 JuraS – Re: vaclav
Václave nevím....proto se ptám..ale od té chybičky kdy jsem přehnal kapání jsem 2x během týdne vyměnil 50% vody abych hnojivo naředil...jak jsem psal, změnil jsem toho hodně naráz..teď jsem z5 otočil rozstřikovací rampu aby nečeřila hladinu (zase tam mám ale ten hnusný olejový povlak). Doteď se proud vody i co2 rozbíjel o přední sklo přesně v místech kde je nejsilnější vrstva rozsivek...uvidíme na konci týdne..ubral jsem svícení..těch 15 hodin bylo fakt moc..poznat i na doúčtování elektriky...jo a hnojivo kapu ale ředěné dost na to abych to nemohl "nikdy" přehnat...
0 02.03.2010 20:32 Usine – Re: JuraS
Nejsou to jen následky tvého experimentu z kapajícím hnojivem (PMDD)?
0 02.03.2010 20:27 JuraS jo a testy...cestou sjem se zastavoval v akvaristice a testy na P a na NO3 nebyly k mání...tedy od sery na no3 ano ale za 299,- a to si ho můžou strčit do....
0 02.03.2010 20:26 JuraS ta nejlepší mi zůstala na disku...tady je...
0 02.03.2010 20:25 JuraS poslední fotka.. udělal jsem změnu..stáhl jsem osvětlení se startem v 9:00 a otočil jsem rozstřikovací rampu tak aby proud vody šel šikmo dolů a druhý na zadní sklo...
0 02.03.2010 20:23 JuraS další fotka
0 02.03.2010 20:23 JuraS fotka
Je to - jak píše Eff - o nevyváženosti světla, tepla, živin... U rozsivek pak na předním místě o vysoké koncentraci křemičitanů. Dejte sem večer tu fotku, ať víme, o čem je vlastně řeč.
A dovolím si takovou drobnou radu.
Až budete měnit vodu a přidávat rašelinový výluh, nedělejte to raději současně, ale s odstupem alespoň několika hodin nebo raději dne...
Já uvádím: trpělivost. To akvárko je čerstvé, ony časem zmizí.
Polák ve své knize Akvárium uvádí proti rozsivkám nalít do akva 3 procentní kysličník vodičitý v určitém poměru k litrům vody v akva
Zkoušel to někdo ?
Požírají Neritiny nebo jiní šneci rozsivky ? Též mám v akva rozsivky a ne málo, anubias čistím co týden (viz prezentace) a rád bych se jich nějak zbavil. Vím že mám málo světla, cca 0.3W/L. Co Řasobijec ? Pomáhají takové "zázračné vodičky" na rozsivku vůbec ?
Já si pořád myslím že to nejsou rozsivky, ale zelená přisedlá.
0 02.03.2010 14:42 JuraS – Re: Eff
to je mi jasné, právě proto jsem se ptal jaká je rovnice..někde jsem nějaké viděl a z toho co jsem četl o rozsivkých pak málo světla a hodně živin=rozsivky, moc světla, co2 a málo živin=rozsivky...potřeboval jsem to potvrdit nebo vyvrátit.
Někde jsem se dočetl, že rozsivka na čelním skle i při silném svícení napovídá, že je nedostatek živin pro kytky.
O tom mohou napovídat prakticky všechny řasy, a stejně tak mohou napovídat o tom, že je živin přebytek. A přitom je to ve skutečnosti především tím, že živiny jsou v nesprávném poměru. Přesněji řečeno buď jsou v nepoměru samotné živiny (mikro a makroprvky), nebo je nepoměr mezi živinami, světlem, CO2, případně kombinace obojího.
...Někde jsem se dočetl, že rozsivka na čelním skle i při silném svícení napovídá, že je nedostatek živin pro kytky...
A našel byste, kde jste to četl?
(To se mi nějak nezdá...
)
0 02.03.2010 14:30 JuraS – Re: Sid
prozatím jsem se rozhodl ubrat světlo o 2 hodiny ráno tak, že vychází 0,15w/lt - 1hod, 0,30w/lt - 6 hod., 0,60w/lt - 6 hod..celkem 13 hod. Doplním si testy o P a NO3 a zjistím kolik mám živin v akva. Poslední 3 týdny jsem měnil 1/2 akva týdně. Někde jsem se dočetl, že rozsivka na čelním skle i při silném svícení napovídá, že je nedostatek živin pro kytky.
0 02.03.2010 14:03 JuraS – Re: Sid
proto svítím různýma trubicemi a samostatně zapínané. ne svícení celý den naplno..
Proč se přerušuje svícení do akva, to si můžete dohledat - fóra jsou diskusí na toto téma plná. (Je pravdou, že v nádržích s regulovaným přísunem CO2 se význam takové pauzy poněkud ztrácí...
)
V přírodě sice Slunce v poledne jen tak nevypne, ale spektrum a intenzita dopadajícího záření se může výrazně měnit.
0 02.03.2010 10:05 JuraS – Re: Sid
fotky navečer..proč díru ve svícení uprostřed ? co to vyřeší ? ani v přírodě v poledne slunce nevypne..to raději zkrátit ráno a večer..si myslím...
...na flaškách píší, že pozitivně přispívají k růstu rostlin...
Napsat se dá ledasco.
Tím nepopírám, že by se nenašel argument podporující podobné tvrzení, ale i naopak...
Mně ale jde skutečně o tu přímou souvislost mezi použitím rašelinového výluhu a čerstvé vodovodní vody a možnou nepřímou souvislost s problémy rostlin...
Se světlem naložte raději tak, jak píše Eff.
Co nějaká ta fotka řasy?
.....Světlo mohu upravit zkrácením o 2 hodiny ráno....
Spíš bych dal 3-4 hodinovou pauzu doprostřed svícení.
0 02.03.2010 09:41 JuraS – Re: Sid
Rašelinový výluh jsem dával do čerstvé vody. Světlo mohu upravit zkrácením o 2 hodiny ráno. Ano v době kdy odešli stonovky. To mě nenapadlo, na flaškách píší, že pozitivně přispívají k růstu rostlin. Fotku dám večer.
Jestli svítíte 14 hodin v kuse, pak je to při vaší intenzitě osvětlení příliš dlouho.
Co se týče rašelinových výluhů, ptal jsem se, jestli jste je aplikoval
současně s čerstvou vodou. A ještě dotaz: pokud ano, tak jestli i v době, která by mohla souviset s vámi uváděným "odejitím většiny stonkovek".
Co se týče řasy, nemůžete sem dát fotku? Nebo odkaz. (Nechce se mi hledat ve vaší prezentaci.
)
0 02.03.2010 09:33 JuraS – Re: Eff
aktuálních fotek je tam jen asi 5 ale po oškrábání předního skla houbou na nádobí..na druhý den tam byla zase...
0 02.03.2010 09:32 JuraS – Re: Sid
Přidával jsem aquahum, torben ale přišlo mi že ryby byla nespokojené tak jsem přestal používat. Nějaký zbytek v akva určitě ještě bude.
Na fotkách v prezentaci vidím zelenou přisedlou, tudíž Světla i CO2 bude dostatek. Teď by to chtělo změřit dusičnany a fosfor. Buď bude něčeho přebývat, nebo chybět. Tipuju tu druhou možnost.
Rašelinové výluhy používáte současně s doplňovanou čerstvou vodou (při výměnách)?
0 02.03.2010 09:21 JuraS – Rosivky na předník skle.
Před 4 mi týdny jsem udělal reoredi v akva. Velký echináč jsem omladil, rozesadil další echináče, vyměnil zářivkové trubice (doba životnosti) a hlavně z hladiny odebral všechny stínící okřehky a piscie. Svítím od 7:00 do 21:00 (viz profilové akva) a sytím co2 automaticky na pH 6,65, vstupní voda má ph +- 7,2, gh 5, kh 3. Hnojím kapkovou metodou pmdd (základní 3 složky) ředěné v 4 lt místo 400 ml. V prvních 14 dnech po reoredi odešla většina stonovek a lotos (ten mi v podstatě v akva vadil..příliš solitérní). Kvůli usazování mastné hladiny na hladině (krmení hovězím srdcem) jsem otočil rozstřikovací rampu tak aby jedna řada dírek čeřila hladinu a druhá pod úhlem 45 stupňů směřuje na dno. Na čelním skle se mi rozlezla hnědá řasa asi rozsivky. Všichni šneci ji spásají ale nestíhají. Co jsem zanedbal, co akva chybí nebo naopak přebývá ?
Akvárium máš hezké, i docela čisté, ale pokud je čistě nově založeno, tak to je jasné
. je více možností jak na ty řasy - konkrétně na rozsivky. Buď budeš čekat do té doby než se sama ztratí, což mě to trvalo asi 2-3 měsíce, nebo zjistíme příčinu proč tam je. Může se klidně stát, že při založení nádrže naskočí rozsivky. To právě musíme zjistit. Buď počkat, nebo zaexperimentovat
2 anubiasy patří právě k nejpomalejším rostlinám co se týče růstu. Jinak v jakém stavu je filtr? Jak často ho čistíš a celkově informace o něm. Filtr je také v tomto velice důležitý. Já ho měl udělaný špatně a pak jsem na to přišel, popravil jsem filtr a asi 1/4 problémů zmizela. Pokud máš Malawaii tak v tomto biotopu se moc nevyznám v rostlinách.
Přesně ty silikáti jsem měl taky na mysli
. A právě proto bych v tom Malawi opravdu spíš jen čekal...
Ale pozor. Rozsivky se nemusí tvořit jen kvůli nedostatku světla. Mohou se také objevit díky zvýšených hodnot silikátů. požírají je ryby: Ancistrus, Otocinclus affinis a další. Mě pomohla prevence jiná, a to přidat hodně rostlin (rychlerostoucích). Dále už si nepamatuji, co přesně jsem udělal, jelikož je to dávno. Změř hodnoty vody a uvidíme...
Možná to bylo tím, že původně bylo málo světla i na ty rozsivky, po přidání už jim to stačí. V Malawi bych to asi neřešil a počkal až rozsivky časem odejdou.
0 24.02.2010 07:07 weishauplik ano je to
Za málo.
0 23.02.2010 15:40 Redvoo – Je nebo není?
Na dně nádrže a na dekoracích se mi udělal hnědý povlak podobný rzi. Není to rozsivka?
Pokud by to byla třípásmová zářivka (8xx), pak by měla mít 2600, 2750 nebo 2900 lm; pokud plnospektrální (9xx), pak "jen" 1900 lm. Jestli má skutečně 2200 lm, copak je to za zářivku?
(Zejména v případě "8xx" to není málo ve srovnání s jinými zdroji, ale jak už tu bylo mnohokrát zmíněno - "lm" není to, co by kytky nějak zvlášť zajímalo...
)
K pěstování běžných kytek v akva vaší velikosti by takový zdroj stačit mohl, ale jednak bude záležet především na druhu kytek, "jak dost stačit", a taky musíte brát v potaz to, že ta trubice má jen 41cm, takže kraje akva budou "skoro potmě". (Tzn. - tomuto musíte přizpůsobit skladbu rostlin.)
Navíc - jak už jsem napsal - zbytečně snižujete výkon tohoto zdroje tím krytem...
Aha. Tak to se vzdávám potěšení dalších komentářů.
Myslíte, že je ten kryt vodotěsný?
Sundejte ten plastový rozptylovací kryt - zbytečně vám snižuje intenzitu osvětlení.
Accorus neškodí, pouze zabírá místo a to bude něčemu vadit až nebude jiné místo provysazení dalších rostlin
Chybí mi tu smajlík, který krčí rameny...
Tak ještě jednou...
Můžete zkusit opsat z těch zářivek, o jaké zářivky se jedná? A nafotit kryt zevnitř? Dohromady 25W nějakými kompakty je "bída a utrpení"; nedivte se, že si řasy vybírají místa, která jsou alespoň trochu osvětlena - taky potřebují světlo k životu.
(Mimochodem..., Acorus je hezký v truhlíku na okně, do vody nepatří - zabírá místo vhodnějším rostlinám.)
0 27.01.2010 11:06 Kerze [14] Takto to vypadá teď - jsem zvědavá, jak dlouho to vydrží.
Ještě dotaz - pomohlo by koupit parmičky černopruhé ?
0 27.01.2010 11:04 Kerze [14] Dvěma zářivkami svítím druhý týden - mám tam teď dohromady 25W.
Teď jsem opět vyměnila půlku vody (byla úplně hnědá). Oškrabala skla, štětcem pozadí a kytky, odkalilo dno, vytáhla kořeny a vykartáčovala, vyčistila filtr. Jsem zvědavá, jak dlouho to vydrží. Na rostlinách a kořenech jsou úplné chuchvalce vlajících řas.
Možná to teď bude opět stupidní dotaz, ale zdá se mi, že ty řasy jsou právě v místech, kam dopadá nejvíce světla - pod listy nejsou, jsou na listech, kořeny dtto. Tak mě napadlo - co kdybych naopak, na nějakou dobu přestala svítit úplně ?!
Přikládám foto, jak vypadá povlak listů
...přidala jsem další zářivku...
Jakou další zářivku? A jak dlouho už svítíte dvěma zářivkami?
Vě většině případů jejich výskyt v čase od založení slábne. Pokud budou mít rostliny dobré podmínky pro růst a bude jich dostatek, pak si opravdu vystačíte s běžnou údržbou.
Pokud je to hrubší povlak, pak to rozsivky asi jsou. Objevují se běžně v nových nádržích. Pokračoval bych v běžné údržbě, ale nijak ji nepřeháněl. Dávám jim měsíc, maximálně dva.
Ono by to chtělo při údržbě také odkalit dno. A rostliny doplnit o nějaké rychlerostoucí.
Prosím o posouzení, jestli se jedná o rozsivky. Akva mám druhý měsíc,co tři dny měním část vody, odkaluju, přidala jsem další zářivku, svítím 12 hodin denně, nepřekrmuju. Naposledy jsem dokonce vypustila dvě třetiny akvárka, kartáčkem vyčistla pozadí, škrabkou skla, štětcem očistila lístek po lístku rostliny, vyprala kořeny...po dvou dnech to tam bylo znovu...toto je stav po čtyřech dnech od čistky...ty řasokoule i sklo byli čisté
...Daylight více modrou a zelenou složku. V té vypadají perfektně ryby...
A dobarvují se "červené" rostliny.
0 11.01.2010 13:32 jarda.j – Re: zavo
Každá z těch zářivek vyzařuje jinou část spektra.
Daylight více modrou a zeleou složku. V té vypadají perfektně ryby.
Warmlight více červené a žluté. Tu potřebují rostliny aby perfektně rostly.
Jde to poznat při koupi trubice. Na obale je barevný graf. Čím vyšší je sloupek dané barvy, tím víc v této části svítí.
Takže je to správně. Pozor při výměně. Je nutné nahrazovat stejným typem. Nemusí to nutně být ta samá značka.
0 19.10.2008 18:53 sokar – Re: ertze
V mojim juwelu rio 240 mám taky dva druhy zářivek.Jsou to T8.Pokud tam máš tlustý zářivky tak jsou to T8,ale novější jsou T5,které jsou mnohem tenčí a výkonnější.Reflektory sem zkoušel taky,ale řasa mizela dlouho a až skoro zmizla tak zas začala zelená.Tak sem je dal pryč a už přes půl roku mám akva úplně bez řas.
Mám tam vnější filtr,protože ten vnitřní nebyl tak dobrej a musel sem furt dokupovat vložky,hlavně ty horní bílé.
0 19.10.2008 17:47 ertze standardní údržba, reflektory na cestě, nasazení ancitrusů kterým ta potvora řasa pěkně chutná, snad se toho nepřejí, a bude jim to šmakovat i nadále
chci se zeptat jak konkrétně to je s akváriem JUWEL RIO 180? Já tam mám už od koupě 2x 30W, ale ve většině katalogů se píše 2x 45W, nevěřím tomu že by mě v hornbachu okradli, ale když to v těch originál katalozích od JUWELU uvádějí, asi na tom něco bude. Máte tedy nějaké zkušenosti? Je možné vyměnit jen zářivky za silnější (30W => 45W), nebo je s tím spjatá i výměna těch rozvodů před tím?
Děkuji za odpověď
S pozdravem
Honza
Přidání reflektorů je nejsnadnějším krokem, jak zvýšit intenzitu ozáření akva. I když se tato třeba nezdvojnásobí, přínos reflektorů je neoddiskutovatelný.
(Nechci zde vyvolávat flameware, ale za jistých okolností mohou reflektory zvýšit množství dopadajícího světla i o více než 100%, takže bych jejich význam nepodceňoval...
)
Proč osazuje výrobce kryt 1x teplou a 1x denní bílou zářivkou?
Třeba četl podobné internetové diskuse, kde se tato kombinace uvádí jako dobrá.
0 16.10.2008 15:02 zavo – artze
Javi sa to ako hneda riasa.Aj ja som mal takyto problem.Zintenzivnil som svetlo a riasa zmizla.Ak ti to pomoze, u mna to vyzeralo takto.
rybicky.net/forum/8316… 0 16.10.2008 14:16 ertze
0 16.10.2008 14:15 ertze
0 16.10.2008 14:14 ertze – jedná se skutečně o rozsivky?
Dobrý den,
vlastním akvaristický komplet RIO 180 od Juwelu, zhruba 14dní v něm mám vodu i rybičky, před pár dny se hlavně na dně začal objevovat takový hnědý povlak. Dost jsem zagooglil, i zde na foru, a vše naznačuje tomu, že se jedná o rozsivky! Bohužel si nemyslím, že by řasa byla způsobená nedostatkem světla, na akvárium totiž během dne dopadá denní světla, také svítím 13hod/den, a akvárium je osazené 2x 30W (warmlite a daylite od Juwelu). Pro kontrolu přikládám několik fotografií, ta mrška se během dne hodně rozlezla proto Vás prosím o
1)zhlédnutí fotografií.
2)pokud se jedná o rozsivky, jak vůbec zvýšit osvětlení? vzhledem k tomu že se jedná o komplet, silnější zářivky tam asi těžko půjdou (ano Juwel vyrábí i 45W, ale poběží? není potřeba měnit i rozvody?) tudíž jediné co mě napadá je koupě reflektorů, ovšem slyšel jsem že zvýšení osvitu zdaleka nedosahuje 100% které Juwel uvádí.
3) jiné řešení, jiná příčina, nápad, diskuze
Děkuji,
S pozdravem
Jan Káňa
A když snížím velikost osvětlení tak, že pojede jen jedna 15W zářivka 12 hodin denně a k ní se zapnou další dvě 15w jen na 3 hodiny v době 20-23h? Mohlo by to pomoct?Dodnes jsem svítil naplno 12 hodin denně 60W (72 L akva), což bylo asi moc..
Takže si myslíte, že je to osvětlením?
Mám na listech echinodorů něco podobného vypadá jako hnědá řasa ale roste nejvíce tam kde je nejsilnější osvětlení.
Ta řasa je chlupatá, ne? Pak to není hnědá řasa nebo alespoň - není sama. Ta fotka ale není dost čitelná...
Fotka z větší nádrže...150L/60W
Dobrý den,
mám delší dobu problém s rostlinkami. Rychle rostou, nové části jsou krásně zelené, ale ty starší části jsou takové do hněda. Tvoří se na nich takový divný, hnědý povlak připomínající plíseň. Již dříve mi bylo řečeno, že se jedná o rozsivky (hnědé) ale ty se tvoří nedostatkem světla, ale já mám 0,7W/L což je myslím dost, ne-li moc. Pokud jsou to opravdu hnědé rozsivky, nevíte někdo, jak proti nim bojovat? Mám je v obouch nádržích. Předem děkuji
Tak, rád bych zde prezentoval své zkušenosti s hnědou řasou/rozsivkami a tím i uzavřel toto téma:
Po různém zkoušení v tomto akváriu, jsem nakonec zjistil, že i když tam svítím 3x8W zářivky a akvárium má nějakých 26 litrů objem vody, tak tvorba rozsivek není ani tak závislá na množství světla, ale je závislá na výměně vody a odkalování (aspoň v tomto akváriu). Pokud jsem zanedbal (ať už schválně nebo z lenosti) výměnu vody, nebo neprovedl pořádné odkalení dna, tak rozsivky vesele bujely a množily se dál. Když jsem odkalil a vyměnil třeba 50% vody, tak do 24 hodin jich velmi razantně ubylo. V závislosti na množství ryb a krmení pak tento stav vydržel různě dlouhou dobu (týden až tři týdny).
Rozsivky neměly negativní vliv na růst rostlin (možná jsem to tak daleko nenechal zajít).
Ampulárie je dokázaly přijímat za hlavní zdroj potravy asi tři týdny. Pak už se jí asi přejedly a zaměřily se na rostliny. Vzhledem k množství očištěné plochy a množství exkrementů ampulárie přímo napomáhá rozvoji hnědé řasy - rozsivky.
Rozsivky nejsou nebezpečné rybám, které se při jejich výskytu běžně třou.
Rozsivky mladým ancistrusům velice chutnají.
3 14.10.2007 12:25 Nik [191] o hnědých řasách odtud:
userweb.pedf.cuni.cz/…
Rozsivky („hnědé řasy“)
- křemičitá schránka ze dvou polovin
- chromatofory obsahují žlutá, olivově zelená či hnědá barviva
- vyžadují polostín, nedostatek kyslíku, přebytek dusičnanů
Likvidace:
- zvýšení osvitu
- zvýšení proudění vody
- účinná filtrace
Dneska jsem přidal další 8W zářivku, tak budu referovat jak to zabralo. Dle výše napsaného zvažuji zavedení buď vzduchování, nebo přímo biomolitanového filtru. Zajimavé však je, že čichavci zakrslí, kteří jsou v té nádrži, by se i klidně množili, kdybych jim trochu zvedl teplotu. Samec tam má hnízdo postaveno skoro pořád.
1 23.09.2007 19:57 Sidonius 2 23.09.2007 19:02 Nik [191] Když tak o tom přemýšlím, tak mi to z počátku nedocvaklo, ale já jsem zároveň tohle akvárium přesunul do stinného kouta, kam nedopadá sluneční světlo, takže z toho důvodu tam poklesla intenzita osvětlení... Hle! A je to
. A jsme u jádra pudla.
Před tím blo akvárium více na světle a dokonce do něj chvílemi i dopadalo sluneční světlo (i když to mi zelenal zase štěrk u čelního skla, což taky nebylo pěkné).
Takže přidání zářivky se nevyhnu.
2 23.09.2007 18:16 Sidonius Mno, já se chvilku potýkal s rozsivkami i v nádrži v prezentaci. A ta se určitě nedá považovat za "nedosvětlenou" - cca 1W/l.
Přesto se objevily...
Řasa se tvořila na čelní stěně v dolní části a ve střední části obou bočních stěn. V obou případech na místech zastíněných rostlinami. Chvilku mi trvalo, než mi docvakla příčina. Nebyla ani v malém pohybu vody ani v nemožnosti odkalovat dno, ale zase jenom ve světle.
Zářivková tělesa jsem osadil do krytu symetricky. Při délce 18W zářivek 60 cm, (resp. 13W - 52 cm), zůstávalo 10 cm (resp 14 cm) akva z každé strany nedosvíceno...
Takže jsem rozhodil jednotlivé zářivky střídavě k levému a pravému kraji krytu a fertig.
1 23.09.2007 17:30 :-) – niku
Předpokládám, že hlavní příčinou nebude nedostatek světla, ale velmi hrubé dno, které se nedá dobře odkalovat, po určité době se naplní odpadem, kytkám začnou chřadnout kořeny a cesta k potížím je volná.
A zkuste pouvažovat o nějakém tom jednoduchém reflektoru. To také trochu pomůže...
Sidonie:
Napadle mne ještě jedna kacířská myšlenka, což trochu "rozpohybovat" vodu, třeba mini vzduchováním? Nemohla by mít vliv na tvorbu rozsivek stojatá voda?
1 23.09.2007 16:26 Nik [191] Fajn, udělám to takhle:
Vyměním zářivky za lepší. Když to nepomůže budu postupně přidávat po jednom světlu.
Do rybiček ze savan nejdu - mám rád labyrintky.
Díky všem. Byl to můj první kontakt s hnědými řasami
2 23.09.2007 16:01 Sidonius Však nemusíte celých 12-13 hodin svítit všemi 6 zářivkami...
Třeba budou stačit 4 a těmi zbývajícími 2 už budete jenom dolaďovat detaily.
A nebojte se - jestli najdete drobné rybky ze savan, které by se vešly do akvária této velikosti, světlo je nepřekvapí...
O.K. - tak tam dejte jen 4...
1 23.09.2007 15:46 :-) – podstata
Ano, jde o tzv. rosivky
Pak je ještě možnost při návštěvě nějakého většího města se podívat po "krámech", nebo využít služeb internetu, třeba si trubice objednat. Poštovné určitě nebude "300%".
Nebudeme se tu asi handrkovat o obchodech v mém městě zvláště když tu nebydlíte
Prostě mi jen věřte, že jsem opravdu několikrát obešel obchody s tím, že potřebuji nějakou zářivku s označením 8xx (Philips, Osram, Narva). Obvykle na mě jen vykulili oči a ukázali mi to, co měli, ať si to přeberu sám. Vždy se jednalo o výrobky Hungary (nevím, zda je to země původu či samotná značka). U nás se snad ani jiné nevyskytují - mám na mysli ty větší (18W). Ve dvou obchodech je nabídli za 41,- Kč, v tom posledním, kde by mi to byli snad i schopni objednat stály ty samé 71,- Kč. Nechci ani vědět, kolik by si naúčtovali, kdyby speciálně kvůli mně nějaké objednávali. O malých 8 W zářivkách se ani nemá smysl bavit. Ty všude prodávají tak, že jich leží hromada v neoznačené krabici, trubice na trubici, a ani na samotné trubici není nic vytištěno. Dokáži si představit ty obličeje, kdybych se jich tam zeptal, jestli to jsou třípásmové lineární zářivky
.
Přiznávám, že jsem se nebyl ještě podívat v Planeu, které je na druhé straně města, ale schválně to zkusím. Třeba to vyjde
.
Každopádně jsem se pořád nedozvěděl, jestli to jsou na těch obrázcích rozsivky, bo co.
2 23.09.2007 14:01 :-) – Niku
Nechci obhajovat personál elektroprodejen ve tvém okolí ale možná o těch zářivkách ani tolik vědět netřeba. Nevím co si mám představit pod pojmem No-Name zářivka. Všechny co se vyskytují u nás, mají některý z těchto názvů: Tungsram, Philips, LG, Osram, Sylvania nebo Narva. Všechny se vyrábí na stejné výrobní lince a mají na chlup stejné parametry. Protože zářivky 8xx patří mezi tzv. obyčejné, mají je běžně v každém supermarketu i elektru za pár korun. Já je například kupuji (Philips 58w) za necelých 60 Kč. Jestli na tom už je těch "300%" to netuším.
1 23.09.2007 09:12 Sidonius mně se ten povlak začal tvořit po výměně jedné NONAME zářivky za Brilux 6300K
Ne, že bych chtěl ampulárku připravit o živobytí
, ale co tam tu NO NAME vrátit?
Nebo už dosloužila?
...u nás je problém získat jakoukoliv značkovou zářivku...Asi budu muset pro tu NARVU někam vycestovat.
Ve Vsetíně by se nenašla nějaká slušná prodejna elektro, kde byste si 8W/8xx mohl objednat? Já tedy mám "svůj" velkoobchod, kde koupím i to, co běžně skladem nemají...
Co mají, to jsou schopní obchoďáci.
1 22.09.2007 22:58 Sidonius Tak jo!
Děcka, POZORTE! Zase se potvrdilo, že nejlepší alternativou pro osvětlování akvárií s rostlinami jsou třípásmové zářivky. (Štěpán promine
)
NO NAME zářivky zakoupené jako součást svítidel můžeme vyměnit za výše uvedené třípásmové buď ihned po nákupu nebo až poté, co doslouží.
2 22.09.2007 22:47 Norton [109] Já se ale přít nechci.
Nejspíš máte pravdu.
Zkusil bych porovnat 765 a 865, jenže ta 765 už toho má hodně za sebou...
Souhlasím Sidonie.
Mám vyzkoušeno PHILIS 640 vers. NARVA 840 a onu "2700kelvínovku" vers. NARVA 827, vše nové a rozdíl je dle mého nekalibrovaného oka patrný (i manželka si všimla změny...
)
0 22.09.2007 22:39 Sidonius Nooo, o tom, že není rozdíl jak vypadá akvárko pod 640 a 840 bych si troufl i přít se.
Já se ale přít nechci.
Nejspíš máte pravdu.
Zkusil bych porovnat 765 a 865, jenže ta 765 už toho má hodně za sebou...
Side, ne vyměnil jsem ji nejdřív za 827, ale nakonec stejně skončil u 840tky...
Nooo, o tom, že není rozdíl jak vypadá akvárko pod 640 a 840 bych si troufl i přít se.
O vlivu na růst rostlin si jít do sporu s Vámi netroufnu.
Ovšem i to, jak akvárko vypadá "pro oko" je pro mne dostatečný důvod.
0 22.09.2007 21:53 Sidonius Nemohu vyloučit, že NO NAME zářivky ve svítidlech Brilux jsou skutečně širokopásmové.
Moje filozofie je - nechat je svítit, dokud vydrží, pak je nahradit třípásmovými.
Např. NARVA T5 8W 8xx se dá koupit za cca 50,-Kč.
Musím ale zdůraznit, že nemám problém s tím, že by pod těmi NO NAME rostliny nešly!
(A to bez ohledu, jde-li o třípásmové nebo širokopásmové provedení.)
Co se teploty chromatičnosti týče - rozdíl v barevném podání mezi třípásmovou a širokopásmovou zářivkou o teplotě chromatičnosti 2700 K, (nebo 3OOO K, 4000 K atd.), není žádný.
Takže předpokládám, že jste původní NO NAME 2700 K vyměnil za zářivku s jinou teplotou chromatičnosti...
(Pokus o fór!
)
Právě že v těch "baumaxových" svítidlech jsou standardně používány ty nejlevnější trubice. (také proto jsou ta svítidla také levná) Také jsem jich pár koupil a mám silné podezření, že "no name" osazení je právě halofosfátovou "jednopásmovkou". Trubice jsem v oněch svítidlech vyměnil a již subjektivně je poznat rozdíl v podání barev. Zrovna ty 2700K svítí skutečně vysloveně žlutě...
Při nákupu je dobré se držet Sidoniova doporučení a kupovat pouze ty, které nesou označení 8XX nebo 9XX. Nedejte se "ukecat" některými prodavači, že "to číslo 133 je to samé jako 840"! Jako možné vodítko: jednopásmové trubice bývají také označeny jako "standard", třípásmové jako "lux" např. colorlux, lumilux a podobně.
0 22.09.2007 21:01 Sidonius Nik: a dělají se i v 8W?
Třípásmové 8W zářivky koupíte jak v provedení T5 (lineární), tak v provedení kompaktní (úsporná) zářivka.
Dnes jsem kupoval na miniakva taková svítidla:
www.elektro-oaza.cz/…
Zářivka v odkazu má teplotu chromatičnosti 2700 K, ty moje (nákup v Baumaxu) 6400 K.
Jen upřesním - třípásmové zářivky jsou značeny 8xx. 9xx je značení pro plnospektrální zářivky.
no tak to ti nepovim, poseckej vsak se sem nekdo znalej dopracuje
je to na foru urcite
rada 8xx a tusim i 9xx
Taky jsem to měla...krátce po založení akvária. Potom jsem vyměnila světla...příkon zůstal stejný ale místo původních setových jsem dala třípásmovky a řasa byla do měsíce pryč....
vic svetla (ale nemuseji to byt oni)
si myslim ze sou to rozsivky, ale to je jen takovej odhad
Zdravím. V mé menší nádrži se již více než měsíc vyskytuje divný hnědý povlak, který pokud není setřen, zestříbřití (zešedne). Na přiložených snímcích jsem se to pokusil vyfotografovat.
Usazuje se všude - rostliny, kameny a sklo.
Jeho počátek se traduje od chvíle, kdy se v tomto
rybicky.net/nadrz.php… akváriu vytřely bojovnice a já tam asi měsíc odchovával potěr. U toho se samozřejmě překrmuje a drží poměrně vysoká teplota (27 - 28°C, místy panovaly i 30°C). Když jsem mladé přelovil, tak jsem vytáhnul všechny rostlinky a pořádně odkalil štěrk (vlastně vypustil všechnu vodu a u toho odkaloval a odkaloval a odkaloval). Pak jsem vrátil vodu čerstvou a znova zasadil ty samé (omlazené) rostliny. Tak dva týdny bylo akvárium v klidu, ale pak se to všechno vrátilo.
Akvárium nemá filtraci a jsou v něm 3 labyrintní ryby (2x čichavec zakrslý a bojovnice pestrá). Překrmovány rozhodně nejsou.
Potřeboval bych identifikovat o co se jedná a případně jak proti tomu bojovat.
Osvětlení je 1x 8W zářivka totální noname a 1x8W zářivka Brilux 6300K. Obě cool white.
Přidat reakci
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 8987x