Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak předcházet rozpadu listů u cryptocoryne.

 

Články » Jak předcházet rozpadu listů u cryptocoryne.   Vytisknout tuto stránku 

Jak předcházet rozpadu listů u cryptocoryne.

Publikováno: 19.12.2013 • Autor: © Jarda1 • Rubrika: Rostliny

Rostliny rodu cryptocoryne jsou moje velká záliba, pěstuji je již 37 roků a toto jsou moje postřehy.
Nepoužívám slova kryptokorynová nemoc, nemám tento výraz rád. Rozpad listů u rostliny rodu cryptocoryne je neznalost lidstva a příroda má nad člověkem pořád navrch. Zatím nikdo nedokázal rozpad listů jako velkou záhadu rozluštit a tak se musíme snažit přírodu trochu obelstít.
Napodobovat biotop rostlin cryptocoryne nemá smysl, neboť to neumíme. Každý akvarista by se měl snažit vytvořit takové prostředí, jaké je v jeho možnostech.

Zásada je stejná jak u rostliny rodu cryptocoryne pěstovaných submerzně, tak i emerzně, které jsou komerčně dostupné u nás v republice, a to že se musí vyměnit týdně aspoň jedna třetina vody, vymění-li se více, není to na škodu. Důvod je prostý, nedovolit, aby si rostliny utvořily svoje prostředí, donutit je žít v prostředí, jaké jim připravíme my. Každý akvarista by tuto výměnu vody měl provádět proto, aby se neshromaždovaly odpadní látky od ryb, jenže každý tak nečiní. Pokud toto akvarista nedělá, tak by rostliny rodu cryptocoryne neměl pěstovat a věnovat se jiným rostlinám.

Mnoho akvaristů se diví, když si cryptocoryne koupí v obchodě nebo je získá nějakým jiným způsobem, že v krátké době nastane rozpad listů. A tady je ten kámen úrazu, my nevíme, v jakém prostředí byly rostliny pěstovány. Rozhodujícím faktorem je pH vody a vodivost μS/cm vody. Rostliny rodu cryptocoryne pěstované ve vodě, kde je vysoké pH a vodivost μS/cm, můžeme dát bez problémů do akvária, kde jsou tyto hodnoty nízké. Běda ale, pokud je tomu obráceně, rostliny, které byly pěstovány v nízkém pH a vodivost μS/cm byla také nízká, máte skoro stoprocentní jistotu, že nastane rozpad listů, neboť v tomto případě to rostliny netolerují.

Mnoho akvaristů se diví, když založí nové akvárium, že se mu rostliny rozpadnou, to samé se stane, když dáte do akvária nové rostliny cryptocoryne. Je tam velký rozdíl, jak u pH i vodivosti μS/cm, kde byly rostliny pěstovány, a vaším akváriem. Každý akvarista, když si koupí nové rybky, dá je do karantény, také je hned nedá do akvária, neboť by se mu to mohlo šeredně nevyplatit. To samé by se mělo učinit s rostlinami rodu cryptocoryne a dát je do sklenice s vodou, kterou má v akváriu, kde tyto rostliny chce pěstovat, během pár dní pozná, zda dojde k rozpadu nebo ne a má jistotu, že rostliny, které má v akváriu si neponičí.

Uvedu takový příklad, v akváriu mám pěkně rozrostlé rostliny cryptocoryne, neprovádíme výměnu vody, ony si utvoří svůj biotop, ale přijde den, kdy musíte nějaké množství vody vyměnit, a tím jsme si zadělali na velký problém, nastal velký rozdíl v hodnotách pH a vodivosti uS/cm vody, o kterých jsem hovořil, a nastane rozpad listů.
Závěr, pokud budete dodržovat, co jsem popsal, a budete měnit jednu třetinu vody, anebo i více, tak se vám rostliny rodu cryptocoryne odvděčí pěkným vzhledem. Bohužel můžete někdy čekat i rok než začnou odnožovat.

Je to rostlina pro akvaristy, kteří mají trpělivost. Reagují na jakoukoliv další necitlivou změnu, ale ne tak drasticky, aby nastal totální rozpad, bude to jen nějaký rozpadlý list nebo díra v něm. Pokud se jedná o emerzně pěstované vzácné a problémové rostliny cryptocoryne, tak to je jiná kapitola.

Jarda1

FF

 

FFFF

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 61x Nelíbilo se: 2x Zveřejněno: 19.12.2013 Upraveno: 20.12.2013 Přečteno: 2769x

Schválili: romant **** 20.12.13 • Mrakoplash *** 21.12.13 • Jarka *** 21.12.13 • vaaclav **** 21.12.13 • alpaka **** 27.01.14

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Rostliny
06.03.2014*****Malý atlas mechů2301x
19.02.2012*****Egerie, Elodea, Hydrila a Lag... Konkrétně1263x
21.04.2019*****Strategie hnojení akvarijních rostlin2847x
22.01.2014*****Výroba drop checkeru po domácku1176x
02.09.2012*****Akvarijní rostliny - nedostatek živin a jak hnojit4557x
01.09.2012*****Hnojení pomocí Easy-Life1578x
17.02.2021*****Rostliny do brakické vody201x
07.12.2017*****Ceratophyllum demersum: Variabilita a potřeby akvarijního "plevele"583x
28.03.2013*****Pistie, pozorování růstu805x
14.07.2020*****Jak a kam přichytit Bucephalandry435x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 21 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Upravit Reagovat na tento komentář [21] ® 30.04.19 17:33
Článek je velmi zajímavý,podložený letitými zkušenostmi a pozorováním, určitě se dá s většinou obsahu souhlasit. Nicméně já vodu měním minimálně a rostliny přesně jak je psáno si zvykly na prostředí, které jsem jim povolil(nabídl mi zní trochu lépe)

Reagovat na tento komentář [20] Afropithecus® 06.10.17 23:26
Tak souhlasím s vámi vodu měním pravidelně a rozpad listů není znát . Osobně jsem tyto rostliny musel mít v každém akváriu, které jsem zatím vlastnil.

Reagovat na tento komentář [19] hrochy® 16.08.16 21:25
Pěkný článek se zajímavými postřehy. Poučný a nutící k zamyšlení. Díky za něj!

Reagovat na tento komentář [18] JirkaŠčobák® 28.01.16 00:23
Máš zajímavý postřeh, že může být problém, pokud neměním vodu a náhle to udělám. Ještě se mi nestalo, ale klidně je možné. Všeobecně kryptokoryny reagují na změnu. Zažil jsem schození listů, když hladinu agresivně zarostl leknín.

Všeobecně ale kryptokoryny považuji za jednoduché. Aktuálně jsem upgradoval akvária, ve třech akváriích použil sedm různých druhů kryptokoryn a žádná neuhynula ani dramaticky neschazovala listy.

Reagovat na tento komentář [17] Dreamdiver® 03.10.15 20:56
Mně se kryptokoryna totálně rozpadla poté, co jsem (já kůň) měnil vodu a nalil jsem tam o pár stupňů teplejší než tam byla. A ráno jsem viděl, že je zle :( Předtím byla krásná, zvládla přechod ze submerzní formy na emerzní...ale změna teploty jí zničila - jen doufám, že ne trvale, snad obrazí.

Reagovat na tento komentář [16] AkvaristaŠtěpán® 23.07.15 08:32
celkem pěkný článek taky mám cryptocorynu

Upravit Reagovat na tento komentář [15] ® 06.03.14 16:09
Já Ti nevím..kryptokoryny jsou záhadný kytky. Kdysi ještě za komunistů kdy jsem měl svý první 50l akva téméř výhradně zarostlý affiniskama mi jely tak, že jsem je co měsíc chodil prodávat do akvaristiky po kýblech..údržba byla taková že cca jednou za 2 měsíce výměna asi čtvrtiny vody. Pak jsem akva předělal a už se mi NIKDY nechytly. Povedlo se je nahradit kalatkolistou - taky vytlačily skoro všechno kromě hnědovky. Po stěhování a pořízení většího akva opět konec a přešel jsem na echinodory a stonkovky. Pokusy s různými druhy kryptokoryn dopadly vždycky tragicky. Já si myslím, že se to dnes s výměnou vody obecně moc hrotí, kryptokoryny podle mě vyžadují přesně opačný přístup, co nejmíň změn a co nejvíc bordelu na dně:) Do cca 2 měsíců chci pořídit konečně větší akva 360l a tam bych moc rád, kdyby se mi povedlo je mezi echinodory zakomponovat - čemuž jsem nikdy nevěřil, ale spoustu krásných nádrží tady mluví o opaku..tak uvidíme.

Reagovat na tento komentář [14] Galdy® 23.02.14 13:30
Máte úžasné rastlinky :) máte môj obdiv :)

Reagovat na tento komentář [13] olwy® 18.02.14 14:05
Ahoj, mám affinisky - plné dno. Vodu neměním, leda tak jednou za 3 a více měsíců třetinu. Občas, asi jednou do roka, jsem se stěhoval (zatím 3x) a to tak, že jsem vypustil VŠECHNU vodu a suché kameny s kytkama převezl - znovu napustil vlažnou vodou o pár set kilometrů jinde. Affinisky vytlačily všechny ostatní kytky, stonkovky nepřežily vůbec - tyto pořád jedou a odnožují.
Děkuji autorovi za pěkný článek, těším se, až napíše o pěstování emerzně. Chtěl bych to zkusit.

Reagovat na tento komentář [12] Srpenec® 17.02.14 10:52
Moc pěkné :)

Reagovat na tento komentář [11] Kyd® 10.02.14 15:11
Pěkný článek,zajímavé zkušenosti.
Děkuji.

Reagovat na tento komentář [10] Horác® 28.01.14 11:23
Super. Článek krásně vysvětluje, proč kryptokoryny nemusí zlobit ani při metodě EI (myslím, že jsem to řešil zrovna s grundou?).

Reagovat na tento komentář [9] Carlatti® 28.01.14 10:14
No, já měl Kryptokorynu kalaktolistou v akváriu skoro rok. Po celou dobu se ji dařilo dobře, někdy až moc. Dorůstala až do jednoho metru a stále odnožovala. V létě všechny Kryptokoryny během pár dnů totálně odešly a to i při pravidelné údržbě a výměně 1/3 vody, jak uvádí autor článku. Důvod jejich rozpadu přisuzuji náhlému zvýšení teploty vody v akváriu během letních měsíců - nic jiného mě totiž nenapadá. Jinak hezky článek. Děkuji.

Reagovat na tento komentář [8] Malapa® 07.01.14 19:24
Mám zcela jiné zkušenosti ohledně affinisek. Mám je třeba u drápatek a ty je intenzivně vyrývají. Při každé výměně vody, jednou za 1-2 měsíce, zvonem zcela projedu dno. Rostlyni co povylezly ze substrátu zatlačím dolů a zahrnu kamínky. Svítím 8W zářivkou a akvárium je díky hustému porostu prakticky temné. Někdy vyfotím aktuální stav.

Reagovat na tento komentář [7] Jája® 29.12.13 13:59
Není kryptoška jako kryptoška. U affinisky už dopředu vždy počítám s tím, že se začne rozpadat, ta je tedy dost háklivá třeba i na odkalení v její blízkosti. Zato legroika, tropika a aponogetifolia, u těch jsem se s rozpadem setkala pouze okrajově - lépe řečeno lehce u tropiky a neznatelně u legroijky.. Přesazení s nimi nehne, zato když v rámci akvárka přesadím nebo trochu posunu affinisku (jak jsem psala, stačí jí odkalit od kořenů), tak se okamžitě začne rozpadat, ale jsou to pouze staré listy. Crispatula var. balansae - ta mi přijde také jako držák. Mám ji krátce, ale když jsem ji přinesla, otrhala jsem polámané listy a zasadila, tak okamžitě začala růst. Ale když se kryptoškám změní skokově prostředí, tak se začnou rozpadat všechny - syn nalil do svého AQ celou dávku hnojiva podle návodu na flaštičce (jednou byl iniciativní). A to byl tedy fofr, rozpadaly se doslova před očima všechny. Je ale fakt, že nejhůř na tom byly affinisky, ty ostatní se rozpadaly znatelně pomaleji. Po výměně vody se rozpad zastavil a zastavil se i u načatých listů. Ze jmenovaných kryptošek nemá jen Crispatula var. balansae, takže nevím, jak by reagovala.

Jinak pěkný článek, jen mi vadí velikost písma - musela jsem si stránku zmenšit, aby se to dalo číst.

Upravit Reagovat na tento komentář [6] ® 27.12.13 21:57
S kryptokorynami jsem si celkem užil. Nyní při výměně 1/3 vody týdně dodávám vždy eShu Crypto-Plus a je po problémech.

Reagovat na tento komentář [5] LinaDee® 23.12.13 01:01
Já tedy kraptokoryny nepěstuji, ale je to zajímavý článek, po kterém bych se mrkla hned, jak bych se rozhodla nějaké do té své džungle pořídit.

Reagovat na tento komentář [4] dudak® 22.12.13 22:40
nedávno jsem zasadil do svého akva 2 druhy kryptokoryn původem ze stejné nádrže a přestože vodu vyměňuji, jeden druh začal okamžitě růst a odnožovat, zatímco druhému postupně opadaly všechny listy. a teď jak to vysvětlit. ty fotky emerzů jsou moc pěkný :)

Upravit Reagovat na tento komentář [3] ® 22.12.13 20:31
Zajímavé postřehy.
Kdysi před revolucí jsem vyměňoval vodu v akva jednou za půl roku formou totální rekonstrukce. Kryptošky jen pozastavily růst než dorostly kořínky.

Reagovat na tento komentář [2] lemming46® 22.12.13 13:02
No, nevím. Moje kryptokoryna byla asi 4 měsíce po zasazení v pořádku, vypadala pěkně, rostla. Pak začala chřadnout a než jsem se rozkoukal, byla většina listů dole, hnila na dně a ryby si chodily pro kyslík k hladině. Vytáhnul jsem jí ven a zatím o další nemám zájem.

Reagovat na tento komentář [1] grunda® 21.12.13 22:38
můžu potvrdit, tohle opravdu funguje, měním vodu jak o život a kryptošky jedou jak prdlé

Další články tohoto autora
Žádné další články© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/1303-jak-predchazet-rozpadu-listu-u-cryptocoryne