Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Zakládání akvária

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Zakládání 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Zakládání akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2019 09:26 Muž Martin7 [14] Re: JirkaŠčobák
Tvůj styl je rozhodně zajímavej a baví mě Tě sledovat, ale chtěl bych jít cestou, která bude někde mezi tebou a Maqem :-) Živorodky moc nechci, nechce se mi řešit, komu je rozdávat do příšerných podmínek, jak se budou množit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   13.03.2019 09:25 R Muž Anthrax [5075] Re: brukiz
brukiz napsal: má ve vstupní vodě pouze 4,2 mg/l dusičnanů, což mu určitě stačit nebude. .
Tak s tím fakt nesouhlasím, měl jsem na koleji vevstupní vodě cca 1 mg/l dusičnanů a kytky (samozřejmě nenáročné) bez hnojení rostly že jsem je nestačil rozdávat....
Edit: rybicky.net/fotogalerie.php… netvrdím že to je nějaká krása ale když člověk nechce hnojit, tak to prostě jde, a ne že ne. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   13.03.2019 09:24 R Muž vaclav [15090] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Martin7
Když nebudeš moc svítit a spokojíš se z málo náročnými rostlinami a třeba z gupkami což jsou nejlepší hnojiči, stačí ti měnit týdně část většinou 1/3 vody. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   13.03.2019 09:14 Muž JirkaŠčobák [3238] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Martin7, brukiz, Cyklohentán, all :)
Je trochu omezené, vyjádřit se jako brukiz, že se o něčem "nehodlám bavit". Buď dovedu obhájit svůj názor nebo ne ("obhájit" neznamená vždy "přesvědčit druhou stranu").

Václav dal dobrou poznámku, že je voda měkká. S takovou například nemám zkušenost (máme tvrdou, až velmi tvrdou). S Maquem, který napsal, že by "výjimečně" některá flaštičková hnojiva mohla pasovat, se nehádám - nejsem na takovéto věci expert. Věřil bych mu.

Ono to není úplně, že bych nehnojil. Larix se jednou vyjádřil, že mám ve svých akváriích možná víc CO2, než on. Dávám 2-3 cm vysoké dno, které neodkaluji. Nikdy. Na úvod pod štěrk dávám často hrst (pár hrstí) zeminy pro pokojové rostliny. Sem tam bahno z potoka. Jednou jsem použil výhradně štěrk, bahno a vodu přímo z přírody. Když zakládám akvárium, naliju do něj detrit a starou vodu odjinud. Následně hodně pozoruju. Pokud jsem to s živinami přehnal, vyměním část vody nebo nasadím ceratophyllum. Omezuju řasy ručně. Samozřejmě levatky a jiní šneci od prvního dne. Buchanky mi nevadí, dafnie občas cíleně nasadím (ne všude se chytnou). Už jsem měl dafniárium i buchankárium. Rozhodující přitom je, nakolik bují řasy. Pomalý růst rostlin, pokud řasy nejsou, nevadí.

Abych byl upřímný, většina akvárií si prodělala problémy, než se stabilizovala. Přičemž stabilizace bez ryb není až tak těžká. Když se dají ryby, řeší se často druhá stabilizace. Nejlepší zkušenost mám, nasadit do nádrže potěr živorodek, nechat je vyrůst a rozmnožit. Rostliny často rostou a bují s nimi. Je to příjemně pomalé a rostliny stíhají. V čase, kdy je živorodek plno, už mohou být velmi silné. Když tohoto dosáhnu (což občas vyžaduje podporu třetí stabilizaci), získám hodně blbuvzdorné akvárium, které, jak napsal Cyklohentán, který u mě už několikrát doma byl, hnojivo nepotřebuje vidět. Skoro. Protože pokud bych zaregistroval, že rostlinám něco schází, použil bych velmi malé množství (v malých nádržích vyloženě na navlhčenou špičku pinzety) hnojiva pro hydroponii. Toto používám do akvárií asi 15 let, mám ho vyzkoušené www.kvetinace.cz/… Myslím, že je dost komplexní a hodí se pro empiricky fungujícího člověka, jako jsem já.

P.S. Pokud si myslím, že jsem v něčem dobrý, tak bych si dovolil tvrdit, že poslední rok, dva ve vytváření nádrží, ve kterých nic nehyne (klepu na dřevo). Milan Murko si ke mě snaží odkládat záložní populace divokých živorodek, které dovezl a které jiným akvaristům uhynuly (bohužel mám omezené kapacity).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2019 09:03 Muž Martin7 [14] Re: vaclav
Rozhodně nechci mít ryby a nestarat se o ně. Jen mi není příiš milý přístup, kdy se z akvária dělá chemická laboratoř a když pozoruji výsledky některých chemiků tady, tak si nejsem jistý, jestli tomu úsilí ty výsledky vždy odpovídají. Chci jen najít způsob, jak to nějak rozumně vyvážit. Samozřejmě počítám s pravidelnými výměnami vody, zastřihováním rostlin, odkalováním a teď zjišťuji, že i s hnojenim. Předchozí akva mi na sinici rozhodně nezašlo. Koupil jsem si do něj rybu s multirezistentní nemocí, kterou nebylo možno z akvária odstranit a na základě bakteriologického rozboru z FVL mi bylo místními doporučeno vše vydezinfikovat a začit znovu. Jinak sinici jsem nikdy neviděl a řasu skoro také ne. Jediný důvod, proč jsem neměnil vodu, byl ten, že akvárium čekalo na likvidaci. Říkám, že mám zvířata rád a to ne tím stylem, že doma šišlám na umírající bettu v kelímku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.03.2019 08:59 Muž NHKG [3901] - HadohlavciRe: Martin7
Jestli to bude fungovat ti nikdo neřekne. Každé akvárium je jiné, takže co funguje v jednom, může ve druhém skončit katastrofou.
Já třeba mám 2 akvária ve kterých se snažím pěstovat kytky. O obě se starám podobně, ale v menším to zatím končí sinicí na hladině.
Hnojím jednou týdně pmdd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2019 08:50 Muž Martin7 [14]
Mně to hnojení v podstatě nevadí, pokud neškodí rybám. Mám rád zvířata a v tomto ohledu je to se mnou trošku těžký :) Dělat to Jirka Sčobák style zase v plánu nemám, nic se nemá přehánět. Takže tedy hnojit asi budu. Teď jde o to čím a jak složitě. Věřím, že to co navrhuje Maq, je asi nejlepší, ale obávám se, že na to vzhledem k ostatním koníčkům a práci asi nemám dostatek času a energie. Další věc je, že pokud se nemýlím, tak třeba Drvi tu má krásná akvárka, kde hnojí jen do písku. Ale zase má CO2, který taky moc nechci a nevím, jaký to má souvislosti. Občas něco strčit do dna plus třeba používat to Complete Advance od Profiplants by bylo OK. Teď jde jen o to, jestli to tak bude fungovat, aniž by to bylo špatně pro ryby. Věřím, že když dávám všechny prvky v jednom přípravku, tak třeba jeden může být pořád nedostatkový a druhý by se mohl hromadit v nezdravém množství. Jak tedy z toho? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.03.2019 08:34 R Muž vaclav [15090] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Martin7
Měl by jsi se rozmyslet jestli chceš mít něco živého protože se o to člověk musí trochu starat. Akvárium bez ryb a jen z doléváním odpařené vody ti zřejmě chcíplo na sinici ale to se při tvé měkké vodě dá předpokládat. Takže si rozmysli jestli chceš něco podobného zopakovat. Limitujícím faktorem je světlo a podle toho jak je silné takový přístup by si k akváriu měl mít. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2019 08:26 Muž brukiz [85] - RostlinyRe: Cyklohentán
Ano, dá se to, ale pouze pokud máš zkušenosti a lepší vstupní vodu. Kdyby ses podíval o pár příspěvků níže na jeho prvotní příspěvek, zjistil bys, že má ve vstupní vodě pouze 4,2 mg/l dusičnanů, což mu určitě stačit nebude. Chce hodně rychle rostoucích rostlin a málo ryb. A to se bavíme pouze o jednom prvku hnojiva.

O tématu na jméno Jirka Ščobáka se tu bavit nehodlám. Mám svůj názor na jeho přístup. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2019 07:16 Muž Cyklohentán [258] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: Martin7
Nesúhlasím.

Brukiz síce hovorí že bez hnojenia sa nezaobídeš, ale tak to nie je. V takom type akvária aké má sa bez hnojenia nezaobides, ale tazatel hovorí že chce mať nenáročné nizkoudrzbove akvárium. Je to o tom že budeš rastlinám poskytovať len toľko svetla aby nespotrebovavali živiny príliš rýchlo a tak ti nikdy nevznikne nedostatok. Ale ak chces viac svetla a rýchlejší rast, hnojivo je dobrá vec. Ako som už spomínal, kryptokoryny sú mimoriadne vhodné do takého akvária, vystačia si s tabletku do dna ;-) Pozri si jirku ščobáka, jeho akvária hnojivo nikdy nevideli pivo
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.03.2019 00:44 Maq Re: Martin7
Máš dobrou, docela měkkou vodu s minimem dusičnanů. Základ tedy celkem dobrý.
Ideální to ale není. Chybí tomu rovnováha v zastoupení potřebných živin. Na to náročnější rostliny reagují citlivě, méně náročné to zvládnou. Nehoví-li Ti tedy studium akvaristické chemie, hodně práce si ušetříš, když se v rostlinách omezíš na odolné tutovky.
=
Na Tvoji vodu by náhodou (výjimečně) některá "flaštičková" hnojiva mohla pasovat, pokud obsahují hořčík, draslík a železo. To jsou prvky, kterých tam budeš mít málo.
Já na Tvém místě bych si připravil toto:
www.funchem.cz/…
www.funchem.cz/…
www.funchem.cz/…
(Pozn.: Doporučené hnojivo Complete Advance od Profiplants je z valné části magie pro ty, co chtějí "to nejlepší" a nechtějí u toho přemýšlet.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2019 23:55 Muž brukiz [85] - RostlinyRe: Martin7
Už nějaký ten pátek chodím osobně do té prodejny, objednávek habaděj, a není to jenom prodejce či prodavač. :-) Každopádně abych neodbočil od tématu, tak pokud budeš v akva mít rostliny, prostě hnojit budeš muset.

Pokud chceš mít menší údržbu, tak je ideální mít dostatek živin ve slabším osvětlení. Oni samy rostliny udělají dost údržby, pokud krásně rostou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2019 23:44 Muž Martin7 [14] Re: brukiz
Podívám se na to, já instinktivně moc těm radám od prodejců nevěřím, ale když říkáš, že to stojí za to, tak super :-) Děkuji za rady, ukázalo se, že hledat chyby ještě než začnu, se asi vyplatilo :) Kdyby vás ještě cokoliv napadlo, tak sem s tím :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   12.03.2019 23:38 Muž brukiz [85] - RostlinyRe: Martin7
Hnojení není složitý, ale musí se s opatrností. :-) Jestli mohu doporučit, mám velice dobré zkušenosti s firmou Profiplants. Jejich hnojiva jsou opravdu kvalitní a dělají přesně to, co mají. Používám od nich Complete Advance. Mrkni na www.profiplants.cz/… a tam dole je i video, který tě provede aspoň tím stručným základem.

EDIT: Dokonce i ta jedna vodička dokáže zázraky. :-) Ale musíš k tomu porovnávat vstupní hodnoty vody, který do akva liješ.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2019 23:32 Muž Martin7 [14] Re: brukiz
Dobře, budu se tedy asi ještě muset naučit hnojit hmm a předpokládám, že to asi nebude o pravidelném lití jedné vodičky. Existuje nějaký jednoduchý postup, nebo mám zase trávit víkend vysokou školou hnojení? :-O :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.03.2019 23:29 Muž Smetany [1226] Re: Martin7
Živiny ve vodě nevadí ( řasy potřebují výrazně méně živin než rostliny ) důležitá je ta rovnováha ( zjednodušeně akvárium je schopno zužitkovat alespoň většinu toho co zde vzniká) a k tomu jsou potřeba bakterie a rostliny které tím že prosperují obohacují vodu nejen o kyslík.
Je to ještě o něco složitější ale obecně platí že fungující rostliny se velkou měrou podílejí na fungujícím akváriu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2019 23:25 Muž brukiz [85] - RostlinyRe: Martin7
Pokud nechceš žádnou chemii, tak rostliny neporostou. Rostliny potřebují k životu hodně prvků a pokud jim nějaký schází, tak se růst zastaví. A jakmile rostlina přestane růst, chytne se na ni řasa a ta si hezky pojede. Dokonce i tzv. Low akva s minimem techniky a doplňků musí rostlinám dopřát hnojení. Je to prostě něco jako "jídlo". Ty taky bez něj dlouho nevydržíš.

Pokud chceš chcemii držet na uzdě, určitě se to dá. Držet na spodních číslech, hlídat si je a omezit osvětlení. Ale hlídat se to musí extrémně. Stačí aby jeden prvek byl lehce pod minimální hranicí a už máš problém. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2019 23:17 Muž Martin7 [14] Re: brukiz
Aha, tak tomu asi nerozumím :-) Moje teorie byla, že potřebuju, aby rostliny spotřebovávaly přebytečné živiny a tím, že je do nádrže dávám v podobě hnojiva, tak je tam naopak přidávám, což vlastně kvůli zdraví ryb moc nechci. Jak to tedy funguje? Jinak o brždění růstu mi nejde, to je jen vedlejší efekt nehnojení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2019 23:16 Muž Smetany [1226] Re: Martin7
To je těžké říct ale obecně bych řekl že fungující rostliny jsou takové na kterých lze pozorovat pravidelné přírůstky, listy se nezařasují a nemají žádné deformace ani žluté či hnědé listy. Na kořen bych doporučil něco takového rybicky.net/atlasrostlin/bucephalandra_sp_color_leaf
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   12.03.2019 23:12 Muž brukiz [85] - RostlinyRe: Martin7
Brzdit růst rostlin nehnojením, případně min. hnojením, je docela náročná a odvážná hra. Jakmile to lehce přepískneš, okamžitě tam máš řasy. Nedostatek živin je hodně nebezpečné. Nebudeš mít nikdy rovnováhu a potrápí tě nejeden druh řas. Ideální limitní faktor je osvětlení. S ním se lépe manipuluje.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2019 23:09 Muž Martin7 [14] Re: Smetany
A dají se rostliny považovat za fungující, když vypadají zdravě, ale rostou pomalu z důvodu nehnojení? Jinak kořen jsem chtěl nechat hodně zarůst mechem a pár rostlinami (což teda zatím nevím jakými, jelikož Anubiasy nemám moc rád :) )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   12.03.2019 23:02 Muž Smetany [1226] Re: Martin7
Správně založené akvárium nepotřebuje odkalovat (určitě se mnou někdo nebude souhlasit) ale pokud bude správně zarostlé a rostliny fungující vážně nevidím důvod. Pokud jde o hnití ještě mi žádný red moor hnít nezačal. ( Nejdéle mám 2 roky) asi záleží na tom jakou máš představu pokud chceš mít kořen a na něm třeba nějaké rostliny asi bych se téhle představy nevzdávál jen kvůli strachu z hniloby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2019 22:49 Muž Martin7 [14] Re: Smetany
Fotka k příspěvku S hnojením uvidíme. Při předchozím nevydařeném pokusu, kdy se mi do akvária dostala multirezistentní bakterie, kterou jsem musel zlikvidovat Savem, mi to rostlo jen s Levatkama, bez ryb, bez hnojiva a bez výměn vody asi 3 měsíce celkem hezky. Vadí něčemu, když rosliny vypadají zdravě a jen kvůli menšímu množství živin rostou pomalu?
Toho kořenu se právě trošku bojím, kvůli němu asi poměrně velká část nepůjde pořádně odkalit a v místě toho "kmenu" je hodně masivní, tak nevím, jestli to uvnitř nemůže nějak hnít a něco vypouštět.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.03.2019 22:33 Muž Smetany [1226] Re: Martin7
Voda je za mě super ale myslím že se ti hnojení nevyhne zvlášť když chceš tak málo ryb. Co se týče kořenu vůbec bych se ho nebál. Bude barvit vodu což plánuješ stejně a na začátku zaroste plísní jinak by s ním němém být problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2019 22:29 Muž Martin7 [14] Re: vlka
Díky. Přečteno bych něco měl, ale praxe je praxe :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2019 22:28 Muž vlka [3531] Re: Martin7
Trpělivost a nezapomeň si o tom něco přečíst. Držim palce. např. www.akvarijni.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2019 22:20 Muž Martin7 [14] Re: Maq
Fotka k příspěvku Stačí tyto údaje ze Severočeských vodovodů a kanalizací?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2019 22:15 Maq Re: Martin7
Typicky chybí základní údaj: Jakou vodu tam budeš lít?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.03.2019 21:57 Muž Cyklohentán [258] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: Martin7
Ideš na to dobre. Rastliny odporúčam okrem rýchlorastúcich hlavne kryptokoryny :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2019 21:49 Muž Martin7 [14] – Akvárko na jistotu
Fotka k příspěvku Ahoj, po prvním neúspěchu jsem si řekl, že to zkusím ještě jednou a budu zakládat nové akvárium 126l. Tentokrát bych si rád nechal poradit od zkušených už na začátku, ať začnu bez zbytečných chyb :-) Mám v plánu to udělat tak, aby bylo, pokud možno, bezproblémové a velmi jednoduché na údržbu. Také chci, aby tam rybám bylo dobře. Na technice jsem moc nešetřil, mám vše Eheim (externí filtr s molitanem, pemzou a filtrační vatou, 2 x led světlo, topítko a UV). Mám připravený křemičitý písek 2 až 4mm bez substrátu, budu vybírat nenáročné, rychlerostoucí rostliny včetně plovoucích a nacpu jich tam co nejvíce (za každé doporučení budu rád). Chtěl bych, aby to fungovalo bez hnojiva a chemie, nebo maximálně jen s hnojivem do písku a CO2 nechci. Jinak do vody asi budu dávat Torben, mandlovníkové listy a olšové šišky. Po zaběhnutí chci mít nenáročné ryby a chci jich málo. Zatím přemýšlím, že bych tam dal jen 10 x Tetru ohnivou a levatky na úklid. Mám tu jeden velký, celkem masivní kořen Red moor wood (viz fotka), kterým si nejsem úplně jistý, jestli by byl k užitku, nebo spíš na škodu. Je nový, a nikdy nebyl ve vodě, zde uvítám radu, jestli ho tam dávat a nebo v rámci bezúdržbovosti a bezproblémovosti raději ne. Co myslíte? Mám tam něco špatně? :-)
 
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   06.02.2019 16:58 Maq Re: Rennee
Rennee napsala: mám pocit že nejvíc peněz z celýho akvárka jsem vrazila do rostlin smich
To by nemělo být k smíchu ani k divení. Pokud nevyužiješ nabídky dárců, rostliny jsou běžně jedna z největších položek.
Všichni začátečníci by měli být jasně upozorněni, že to tak je, a že rostliny nejsou žádnou třešničkou na dortu (když už jsme utratili tisíce za techniku a vodičky).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   06.02.2019 12:59 Žena Rennee [22] Re: Rennee
Děkuji všem za rady ;) netlačím nic na sílu, ráda si nechám poradit od zkušenějších. S rybkami tedy počkám a ještě pořeším ty rostlinky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2019 10:28 Muž AkvaBlázen [138] - RostlinyRe: Rennee
Jak píše JirkaŠčobák. Kup nějaké rychlerostoucí rostliny (ceratophylum, limnophila). Akvaristika není holt nejlevnější koníček, ale když proto uděláš co je třeba, tak se ti to vyplatí. A nebo už rostlinky nekupuj a počkej tak 1 měsíc než se ti rozrostou jiné rostlinky (hlavně ta egeria) a rozmnož si je. Ale s těmi rybkami alespoň 2 týdny ještě počkej
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   06.02.2019 10:09 Muž JirkaŠčobák [3238] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Rennee
Jsou fajn, ale primární je, jak vypadá akvárium a jak ti rostou rostliny. Tvé rostliny nevypadají schopné zužitkovat dostatečně produkty rybího metabolizmu a je jich málo. Dej tam ryby a za pár týdnů jsi tu zpátky, že ti vyskočily řasy a co máš dělat. Na to dostaneš odpověď, žes dala ryby moc brzo a měla jsi málo rostlin, které navíc pořádně nerostly. Chceš tomu předejít nebo si chceš natlouct? Pak to budeš mít dražší, protože řasa ti část rostlin sežere.

P.S. Koukni na ty tvé ohromné prázdné pláně :).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2019 09:23 Žena Rennee [22] Re: JirkaŠčobák
ale tady v jine diskuzi mi zas doporučili že pancéřníčci jsou dobří na začátek. Rostlinky tedy ještě dokoupím, akorát mám pocit že nejvíc peněz z celýho akvárka jsem vrazila do rostlin smich (pozn.nemám auto, takže dojíždět si k někomu pro zbytky je pro mě dost komplikované). Jinak fotka v prezentaci je asi tyden stará, teď to zas vypada o trošku jinak.

Re: Anthrax: dobře díky za tip ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2019 09:03 Muž JirkaŠčobák [3238] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Rennee
Nedávej pancéřníčky. Máš velmi málo rostlin a ještě pořádně nerostou.
Dvakrát tolik rostlin potřebuješ (primárně druhy, co se tváří, že ti rostou). Přidej je a počkej tři týdny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2019 07:55 R Muž Anthrax [5075] Re: Rennee
Kdybys přece jen chtěla testy, tak spíš to NO2 a nemusí to být nic extra přesného a drahého. Důležité je aby to určilo, že tam žádné NO2 není. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2019 07:47 Žena Rennee [22] Re: Anthrax
Bezva díky moc. Rybky pujdou až někdy v průběhu příštího týdne, spíš koncem ;) vodu tedy vyměním. Testy nemám bohužel, ale uvidím, když se vlezu do rozpočtu tak ještě koupím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2019 21:19 R Muž Anthrax [5075] Re: Rennee
Jak by napsal Romant. Den před a po vypuštění ryb vyměň půlku vody.... :)
A nezačni hned krmit. Pár dní počkej ;-)
Udělal bych testy na NO2 a NH3, jestli máš. Jestli nemáš tak bych je ani nekupoval, mělo by to být v pohodě. Důležité je jestli už prokazatelně rostou rostliny.
Edit: Na rostlinách bych ještě přidal. A s rybami počkal ještě o chvilku déle. Ať se to zabíhá opravdu měsíc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2019 20:59 Žena Rennee [22]
Dobrý den, mám měsíc založené akvárium a příští týden tam chci dát první ryby (pancéřníčky). Chci se zeptat, zda je potřeba před nasazením rybek dělat nějaké testy vody (a jaké) a také jestli je potřeba vyměnit na začátek část vody? Děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2019 01:08 Muž AsusKD [85] Re: Yves
K bodu 1.:
Či s krytom alebo bez záleži od vkusu. Každopádne u malého akvária asi neušetríš. Samotné akvárium www.vyrobaterarek.cz/… + krycie sklo. Osvetlenie napr. www.rostlinna-akvaria.cz/… a si na 1.000,- kč. Celý set aj s “filtrom” a topítkom stojí cca 1.150,- kč
Topítko www.akvaristik.eu/…
Filter, ak je vôbec pre bettu potrebný www.akvapotreby.com/…
Ak to teda poskladáš, tak si na cca 1.700,- kč.

K bodu 2.:
Ja mám volcano black a vyživný substrát. K akva som sa vrátil po 15 ročnej pauze a za mňa je teda kremičitý piesok lepšia voľba. To volcano a substrát som chcel vyskúšať, našťastie som nepohorel (zatiaľ), ale sadiť do toho stonkovky je des. Vyťahovať staré a zakorenené je ešte horšie. Ako ti už písali, pri vrtaní v dne to robí nehorázny bordel. Preto som nepresádzal ten veľký echynáč dozadu.

K bodu 3.:
tam sa mi nezdá, že maš rastliny na rozdávanie. Ale dosť ľudí ich tu má, a určite sa podelí ;-)

A k 4. určite nebude na škodu, keby sa tu zaregistrovala
Držím palce pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.02.2019 18:55 R Muž Guppy [2296] - Rostliny, paví očka, malé cichlidy
K bodu 4: doporuč jí toto forum ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2019 15:46 Muž Cyklohentán [258] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: Yves
Keď sa ti uvoľní nutri plant do vody. Obrazné pomenovanie ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2019 15:38 Yves Re: Cyklohentán
Díky, zapisuji si :-) Jen tak mimochodem, jsem trochu votroubená stydim co je blátová polívka?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2019 15:29 Muž Cyklohentán [258] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: Yves
Zásadné chyby tam nemáš ;-) Ale tie echinidory by som vymenil za kryptokoryny (wendtii, beckettii). A keď tam máš výživné dno a niekto neskúsený sa v tom bude babrať, hrozí blatová polievka. Akvárium nechaj zabehnúť asi tri týždne keď sa ponáhľaš :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2019 15:13 Yves – založení akvária
Zdravím zkušenější. Mám od nového roku akvárium s bettou, zatím mi to klape, tak doufám, že to vydrží.
V práci o tom vyprávím, ukazuji fotky a kolegyně tedy po akváriu s bettou zatoužila také, snad mě nezavrhnete, vím, že rybka ani žádné jiné zvíře by nemělo být bezhlavým dárkem bez uvážení, uvědomuji si, že je to živý tvor, tak snad mi poradíte a pomůžete vytvořit pěkný a hlavně prosperující domov, ve kterém bude rybě dobře. Blíží se kolegyni narozeniny a přišel za mnou dnes její manžel, jestli bych mu s tím nepomohla, když už akvárium doma mám a vím co a jak (chacha). Snad jsem jen neusla na vavřínech a tenhle můj pokus o dobrý skutek nebude po zásluze potrestán, ale chci mu podle svého nejlepšího vědomí a svědomí pomoct, když mi byla dána možnost začít správně, a ne s dvoulitrovým betárkem, umělou kytkou a modrým pískem, jak by pravděpodobně pochodil v obchodě, kdyby šel sám.
Říkala jsem si, že přišel v celkem ideální čas, že pokud to co nejdřív s rostlinami a šneky založím a nechám do jejích narozenin (11.3.) zaběhnout, bude to snad akorát, aby si mohla vybrat rybičku podle sebe a hned ji tam dát, aniž by chudák rybka přišla k větší újmě, než kdyby si to udělala po svém a hodila ho do kdovíjakého čerstváčka.
Moje otázka, nebo dotazy zní - pokud mrknete do mé prezentace, vidíte tam třeba něco, co je úplně špatně, čeho bych se měla u nového akvária vyvarovat?

1) AKVARIUM: já osobně, kdybych zakládala znovu pro sebe, bych už asi nešla do setu, který jsem si koupila. filtr šel pryč za chvíli a topítko také není bůhvíjaký zázrak, i když pro bettu mi zatím postačuje. ze setu bych ponechala světlo, akvárium a kryt - mám jít tedy do nějakého kvalitnějšího setu, nebo si to nějak sama poskládat? dá se sehnat samostatně akvárium s krytem, nebo samo akva a k tomu samostatný kryt, vybrat si do něj zářivku atd? úplně finančně do toho zahučet nechci, ale samozřejmě mám od svého akvária zkušenost, že jsem sice ušetřila za začátku, jenže jsem stejně dokoupila dražší filtr, takže ve finále to vyšlo dráž, než si pořídit dražší set.

2) DNO: já mám ve dně nutriplant a na něm volcano black od rataje. mám zde již mírně načteno, že klasický říční písek nebo štěrk je za začátek nejlepší. je v té mé verzi něco špatně a mám jít spíš do písku a štěrku, nebo mohu použít už to, co mám? pro mne by to znamenalo, že nebudu muset kupovat nový základ, protože mi toho od mého zakládání hodně zbylo, ještě tak na tři nová akvária. navíc, zatím mi vše roste, jak má, víceméně bez obtíží, přírustky viditelné po 14 dnech.

3) ROSTLINY: samozřejmostí pro mne budou ty nenáročné, egerie, růžkatec, plovoučky, vše ode mne, protože se mi to pěkně množí a vyhazovala bych to. samozřejmě projdu atlas a mrknu na nenáročné kytky, ale třeba mi lépe poradíte z vlastní zkušenosti..

4) napadá mě ještě jedna věc, a to, pokud si to bude chtít pak přizpůsobit svému oku, vím, že má doma kameny od moře a tak, bude velký problém, když ji poučím, že kameny nesmí mít v sobě vápenec apod. pokud se v tom třeba pošťourá, přesadí si rostliny, vloží kameny a tak? ví, že to teď těžko říct dopředu, ale kdyby vás napadl případ, na co upozornit, čemu se vyhnout, spíš teoreticky, dopředu, až budu předávat informace, co s tím..

Další moje myšlenkové pochody třeba vyplynou. Předem díky, pokud jste dočetli až sem a najdete čas mi něco odepsat :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   18.01.2019 22:47 R Muž Anthrax [5075] Re: Čelisti
Betta ti může s velkou pravděpodobností krevetky sežrat. To je riziko se kterým musíš počítat. Na staré dno bych se vykašlal. Dost lidí s ním má špatné zkušenosti. Řasové kalamity atd. Ten eleocharis acicularis bych do začátku nedával. Do začátku bych volil bych něco rychlerostoucího, nenáročného. A až se nádrž zajede, tak bych teprv nasadil náročnější kytky- Jinak ti hrozí že to skončí v řasách nebo hůř. ;-)
Jinak ke dobré ty věci řešit v příslušných tématech zvlášť:
rybicky.net/forum/5233-jake-ryby-ke-krevetkam
rybicky.net/forum/7510-filtr-do-maleho-akvaria-21-50-l
rybicky.net/forum/11175-osvetleni-do-maleho-akvaria-21-50-l
atd. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2019 22:32 Čelisti – Založení miniakvária
Ahoj, chtěl bych od vás prosím poradit. Chtěl bych si založit miniakvárium o těchto parametrech:-D 40 cm;V 33 cm; šířka 35 cm. Přemýšlel jsem o krevetkách a jednom Beťákovi.
Světlo: Chihiros LED A351 21W délka 35 až 55 cm
Topítko
Dno: Profi soil + staré dno
kořen
filtr: tam si nejsem jistý - chtěl bych vnější filtr, ale nevím zda EHEIM classic 2211, EHEIM Ecco Pro 2032 nejsou už moc silné
rostliny: Eleocharis acicularis, Singapore moss (nalepit na kořen), pak něco do čeho se může schovat Beťák, ale nevím co.

Děkuji za rady palec

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2019 09:20 Žena Hanumana [79] – Voda
Jenže Strakáč si ještě nepřipustil, že je s jeho vodou něco v nepořádku. Myslí si, že byli smutné protože měli špatně mezirybi vztahy...vím že bych to neměla říkat ale taky jsem založila 200 litrové akvárium tak že jsem ho napustila a kdyz se ohřála voda tak jsem vpustila první osazenstvo a spokojeně si tam plavou do ted, bez filtru, topení a bordelu z filtru. Takže si nemyslím že by to nešlo stydim ale je jasné že tam nejde po 2 dnech nasypat 100 neonek naráz.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2018 17:31 Muž jarovo [1695]
OT - Páni máte úplnú pravdu ;-) čím rýchlejšie to naplní - tým rýchlejšie pôjde znova kupovať. Pre niekoho je rýchlo bez filtru za pár dní pre druhého za pár mesiacov ahoj

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 144 145

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 146869x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13369-zakladani-akvaria?od=920