Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Zakládání akvária

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Zakládání 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 66 Přejít na další stránku   1  
Zakládání akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2015 22:03 Muž deck [85] - Všeobecně akvariaRe: PavíholkaXXL
Začni dnem, je to do budoucna pro akva důležité, filtr, světlo...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2015 22:00 Žena PavíholkaXXL [7] – založení nového
Ahoj,potřebovala bych poradit.Doma mám 63 litrové akvárium(těsní a nerozlepuje se) a chtěla bych poradit jak ho založit než se do něj vrhnu :-D máte nějaké rady ? :-) každou ocením :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2015 14:47 Žena Katchi [13] - betta splendens, živorodky, krevetkyRe: Legioix
S tema levatkama souhlasim smich a taky bezva jsou piskorky ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2015 20:18 Muž Legioix [574] Re: zdenekps
Okružáky a nebo Levatky. Levatky jsou zábavnější palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2015 20:17 Muž volvik [21] Re: zdenekps
Staci obycejne okruzaky :) kolikrat je dostanes i na rostlinach nebo si sezen nejakeho akvaristu pobliz urcite jich bude mit v akvariu dostatek :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2015 20:14 Muž zdenekps [0] Re: Legioix
A poraď jaké šnečky? Dík
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.01.2015 20:10 Muž Legioix [574] Re: zdenekps
Klidně to rozběhni i bez rostlin a nasad tam nějaký šneky. Pomohou se záběhem a je co pozorovat hop .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2015 20:07 Muž zdenekps [0] Re: Zoidik
Plánuju tam dát Razbory klínoskvrnné nebo něco jím hodně příbuzného a po nějakých týdnech pancéřníčky, to by bylo zatím vše. Napadlo mě, rozběhnout to bez rostlin, protože už se tak nějak nemůžu dočkat. Ale rostliny do konce týdne budou. A až se akvárko i s rostlinami zaběhne tak teprv pak tam šoupnu ty rybky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.01.2015 19:55 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumímRe: zdenekps
Ano, klidně filtr a topení už zapni, to není sebemenší problém. Po osazení kytkama ovšem počkej alespoň 4 týdny a teprve potom začni dávat POSTUPNĚ ryby, ne všechny současně. Zarybnění si klidne rozlož na dva měsíce. Co máš v plánu za ryby? Ještě jenom doplním, že dno by bylo vhodné jednotné. Volil bych levou jemnější frakci i když pokud by bylo tmavší, taky by to nebylo vůbec ke škodě. Nezapomeň taky na kořen, dá akvárku šmrnc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   13.01.2015 19:54 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: zdenekps
Klidne to spust bez rostlin, tim padem nesvit (nebo minimalne, kdyby ses chtel divat, jak to mas hezke...) a akvarko trosku krm, jako by tam byly ryby, at to vyhnije a rozbehnes nitrifikaci.

EDIT: Tim spust myslim at to napustis vodou, spustis filtr a topitko, na ryby mas od te chvile minimalne mesic cas.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   13.01.2015 19:54 R Muž romant [27987] Re: zdenekps
Počkej si na ty rostliny a zařídíš to komplet a na ty ryby si počkáš 3 týdny, aby jsi posléze nanavštěvoval vlákna o nemocech ryb. Založený akvo lehce narkm hrstkou sušenýho krmení, aby bylo žrádlo pro bakterie a vodu můžeš měnit klidně častěji, tedy několikrát týdně, obvyklý objem 1/3 nádrže. Před vpuštěním rybí osádky, ne všechnu najednou, ale dávkově, určitě vodu vyměnit a den po vpuštění taktéž. Společně se založením můžeš nasadit šneky, třeba piskořky do dna a dělníky okružáky do vodního sloupce na píglování rostlin a ostatního.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2015 19:46 Muž zdenekps [0] – Rostliny do už napuštěného akvárka
Ahoj.Zakládám akvárko(viz. mé foto). Mám už v něm připravené dno, substrát i kameny. A ted se ptám: Můžu zatím takto zařízené akvárko napustit komplet vodou a zapnout filtraci a rostliny tam doplnit až tak za dva tři dny?(jelikož je mám objednané přes internet a mají teprv dorazit). Že bych je tam pak dosadil a následně cca týden počkal a pak do něj koupil rybky? Může byt i tento postup nebo je to hloupost? Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2015 19:25 Žena IwiGT [0] Re: romant
Tak hlásím, že nic nepomáhalo až nakonec jsem vzala jak já říkám "zaprděnou" s dočasného akvárka, kde byly rybička a dala do nového a voala, už se neobjevil ani zákal, ani ten sliz a akvárko šlape jak hodinky :) Takže už je v kupě i s novým vzhledem. Uf!

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2014 16:36 Žena IwiGT [0] Re: romant
No myslím, že v tomhle fóru to nebylo taky.. Bylo tam v nadpise něco s nálevníkem :-) Každopádně dám na tvou radu ;-) A děkuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2014 16:34 R Muž romant [27987] Re: IwiGT
Ptám se proto, že se velmi často zjednodušuje a to co si přečteš, jako finální radu může mít zajímavý předchozí vývoj. ;-) Toto fórum má velmi silnou denní návštěvnost a napsaný blud je obvykle vcelku rychle uveden znalejšíma na pravou míru. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2014 16:23 Žena IwiGT [0] Re: romant
Jojo dočetla jsem se to tady, ale kde to už nevím :-O Já dala do googlu nálevník při zakládání akva a vyjely mi odkazy tady, ale jen jsem četla rady, ne forum celé nebo tak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2014 16:19 R Muž romant [27987] Re: IwiGT
Můžu vědět, zda-li bylo tou informační základnou zdejší fórum a popř. který vlákna?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2014 16:15 Žena IwiGT [0] Re: romant
Tak já to zkusím... Šnečky nemám. Takže tam jen tak naprázdno i hodit krmení? To jsou všechno přesně obrácené rady, ale vzhledem k tomu, že tamto nefungovalo, tak ten opak by mohl snad. Děkuji ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2014 16:14 R Muž romant [27987] Re: IwiGT
Tak snad to píšu jasně. :-) Rostliny, který budou nicotný, vyhodit, nasadit zdravý, vyměnit jak jsem psal polivinu a klidně i více vody a začít svítit tak 6 hodin, pokud nejsou a máš, tak dát nějaký šneky a popř lehounce akvo přikrmit vločnovým krmení. V tom akváriu kde jsou ty ryby dočasně ubytovaný taky vyměnit vodu a uvidíš jak se to bude vyvíjet. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2014 16:09 Žena IwiGT [0] Re: romant
Takže mám normálně vyměnit většinu vody, co tam teď je, ošolichat třeba ten sliz z rostlin a kořene a filtr nevyčištěnej nechat jak tam je? A svítit? Bojím se, aby se to zase nevrátilo na začátek a dalších x týdnů jsem čekala, ale zase pravda, že teď se to nikam nehýbe :( Rybky tam zatím samozřejmě nedávat..? To by nerozchodily.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2014 16:00 R Muž romant [27987] Re: IwiGT
Silně vzduchovat, to ano, neb nálevník dokáže spotřebovat velké množství kyslíku, ale to nesvícení, to je špatná rada. Platí co jsem již napsal. Ten restart tedy ještě jednou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2014 15:58 Žena IwiGT [0]
No já tu na diskuzích právě četla. že je to nálevník a že doporučují nesvítit, silně vzduchovat a filtrovat. Tak jsem to udělala, ale mám dojem, že to právě přešlo v sinice :( Jinak filtr jsem nechala z původní nádrže nečištěný záměrně, ale asi to bylo málo... Původní zajetou vodu z nádrže mám spolu s rybkami v tom dočasném ubytování pro ně. Akvo jsem skutečně od základu změnila. Pokud rostlinky pojdou tak mám spoustu náhradních, hrozně se mi rozmnožily, tak jsem si je zatím schovala, než se akvo rozběhne pro jistotu. Jo a taky jsem tam dávala nový kořen fingerwood, který samozřejmě než se zajede plesnivý nějaký čas... No jsem z toho v rozpacích, snažím se každý den najít nějaké rady, ale všude radili to co jsem teda dle toho udělala a výsledek zatím nulový.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.12.2014 14:47 R Muž romant [27987] Re: Tojsouvěci
Vůbec nemusí, záleží na event. době odstávky(po hodině se přestávají množit a po třech hodinách ustává proces nitrifikace) a pokud neproběhlo nějaký čištění vy stylu dočista, dočista, tak by to měla bej solidní základna. 2-3 hodiny bez přístupu kyslíku zas tak moc neznamenají a bakterie po znovuzprovoznění dále pokračují ve svém množení, ale to jsou všechno spekulace a dohady, počkáme na odpověď tazatelky a bude jasněji. Osobně si myslím, že tady to bylo dokonaný tím nesvícením. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2014 14:39 Muž Tojsouvěci [3590] - Kytky s čudlamaRe: Tojsouvěci
S Romanem 100% souhlas,pouze předpokládám,že živý obsah filtru z původní nádrže,to za čas rekonstrukce má také za sebou a bude nepoužitelný,ale to je jenom moje domněnka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2014 14:28 Muž Tojsouvěci [3590] - Kytky s čudlamaRe: IwiGT
Čtrnáct dní nesvítíš a to jako proč?Rostliny potřebují světlo k asimilaci,tak těm chudinkám rozsviť,nebo Ti skutečně zajdou.Pokud máš možnost sežeň si výplach z filtru zdravé nádrže (čím větší maglais,tím rychlejší výsledek,v transportním obalu nech dostatek vzduchu,bakterie bez kyslíku hynou),celou tu hrůzu nalej do filtru,nebo nádrže,pokud není pozdě,kladný výsledek se během pár dní dostaví.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.12.2014 13:52 R Muž romant [27987] Re: IwiGT
Nastol normální chod nádrže, tedy i se svícením, jednorázově bych vyměnil polovinu vody a sledoval. Filtr předpokládám ten původní, tedy zaběhnutej.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2014 13:13 Žena IwiGT [0]
Ahoj, prosím o radu. Předělávala jsem celkový vzhled akvaria, tedy jako bych zakládala znovu. Rybky mám zatím jinde. Samozřejmě se objevil hned na druhý den bílý zákal, ale čekala jsem, že to časem samo ustoupí. Filtruji, vzduchuji, nesvítím. Je to už 14 dní a zákal je tak silný, že nevidím nic a na rostlinách a vlastně vším je takovej hnusnej sliz (takže rostliny evidentně pojdou). Je to nálevník? Či sinice? Myslela jsem, že by to mělo ustupovat, ale zatím je to jen horší :-/ Děkuji za každý názor a radu!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2014 20:40 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: georg
Napísal si to úplne presne palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.12.2014 23:37 Muž georg [112] - AfrikaRe: cezarmilan
Já se nehádám a ani netvrdím,že se nádrž nemusí nechat ten měsíc zajet. Jen říkám, že to lze s jistými zkušenostmi udělat jinak,za kratší dobu bez ztrát. Ale jak správně píšeš, každá nádrž je originál, a komu funguje jedno,tak druhému se to za stejných podmínek podařit nemusí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   09.12.2014 10:35 Muž maryn [40] Re: jennis83
Aby se nemuselo vše psát dokola, existují tyto geniální odkazy :) :)

rybicky.net/clanky/578-vhodna-temata-pro-zacatecniky
rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou
www.akvarijni.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…


Pokud jde o záběh akvária, ten trvá určitě měsíc - je nutné aby se ti rozmnožily nitrifikační bakterie... Pokud máš ve svém okolí někoho z již zaběhlým akváriem, lze tuto dobu mírně zkrátit vymácháním náplně tvého nového filtru v jeho bordýlku hop
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2014 10:23 jennis83 – založení malého akvária
Dobrý den všem, ráda bych poprosila všechny zkušené akvaristy, aby mi poradili se založením, konkrétně mého, akvária. Přečetla jsem již nějaké odborné články o tom, jak akvárium postupně založit apod. Ale zajímalo by mě, jak postupovat konkrétně v mém případě. Budu mít menší akvárium (toto: akvaria.heureka.cz/… ) Neplánuju mít mnoho ryb, ale jen tolik, aby se cítily dobře. Proto vás prosím o rady 1) jaké rostliny a jaký počet do akvária pořídit? 2) Jaké rybičky a jaký počet pořídit (podotýkám, že mám už jednoho betta samce. Rybičky samozřejmě pořídím, až bude akvárium zaběhnuté a rostliny zakořeněné. Jelikož už máme bettu, za jak dlouho, po zřízení akvária, ji tam mohu dát? Předem děkuji všem zasvěceným za cenné rady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 13   07.12.2014 20:37 Žena Danila [4489] - SumciRe: Majk1
První nástřel do 90 l s dvěma závojnatkami, rakem a čtyřmi čichavci + nějací ti ancistrusi je spíš na zastřelení :-D Bude nutno nastudovat X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2014 20:28 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: georg
Všetci vieme, že každé akvárium je iné a svojim spôsobom originálne. Preto je fakt lepšie akvárium zabehnúť. Tie baktérie naozaj potrebujú čas a nové dno, je nové dno. Kým ho osídlia trvá to a hodnoty vody sa môžu meniť ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.12.2014 16:36 R Muž romant [27987] Re: Majk1
Stále jsi mě nepochopil, nevadí, tak znovu. Měl jsem na mysli, aby se dotazy vkládaly do konkrétníh vláken a to jmenovitě třeba rybicky.net/forum/5930 , rybicky.net/forum/120 např. S tím dnem bych nebyl až zase tak přesvědčen a mrknul bych do vlákna třeba rybicky.net/forum/3914 jsou zde různé možnosti od výživným substrátů po obyčejný křemičitý písek. Ty ryby škrtám všechny nad krom těch ancáků a i tam bych měl na paměti jejich bordelářský schopnosti a mnohdy také jejich zálibu v broušení rostlin, čímž netvrdím, že to u tebe budou dělat, ale zamyslet se nad tím můžeš. ;-)
Edit: Aby jsi nenabyl dojmu, že tě prudím třeba z pozice funkce, ale tohle vlákno je svojí podstatou určeno pro diskusi jak akvárium založit, tedy jak správně postupovat při tom mechanismu zakládání, čeho se vyvarovat atd. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2014 16:18 Majk1
OK, zkusím tedy svůj první nástřel vybavení :-)

- filtr: www.happyzoo.cz/…
- topítko: www.happyzoo.cz/…
- písek, pozadí, kořeny, rostliny atd... pořeším na místě v prodejně

Z osazenstva by se mi líbilo toto:

- 2x Ancistrus (síla zvyku z dřívějška)
- 1-2x CARASSIUS AUR.BLACK MOOR - Závojnatka
- 2x NERITA SP. - Šnek nerita (nepřemnoží se jako klasický šnek?)
- 2-4x TRICHOGASTER TRICHOPTERUS GOLD - Čichavec zlatý
- 1x PROCAMBARUS FALAX BLUE - Rak

Nevím, jestli je to moc nebo málo, ale hlavně jsem opravdu nedohledal, jak se snesou vzájemně a jak podobné potřebují prostředí...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2014 15:10 Majk1
Ahoj, všem moc děkuji za rady. Většími rybkami jsem měl na mysli cca 5-10cm, více určitě vzhledem k velikosti ne. Jinak já již něco z vybavení "vybráno" mám, ale nevím, jestli sem mohu dávat odkazy na konkrétní výrobky v e-shopech (na některých fórech je to "zakázaná reklama"), tak se radši ptám předem. Stejně tak výběr ryb jsem chtěl spíše nechat na někom zkušeném, protože sice vyberu, co se mi líbí, ale tyto nemusí "pasovat" k sobě. No a stejně tak (alespoň co jsem zde vyčetl) je pak třeba podle tohoto zarybnění volit výbavu... Takže pro mě takový začarovaný kruh... :-)

Jinak spoustu vláken jsem pročetl, ale přišlo mi to spíš jako taková "obecná doporučení"...

Ještě jednou díky, Michal
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2014 12:04 JoKa Re: georg
A měřil si dusíky? Po 14 dnech jsem tam dal hloupý potěr pavích oček, aby pomohli se záběhem a okamžitě začli dusíci lítat, ne nijak zásadně, nebo neukočírovatelně, ale lítat...
A také záleží, co tam plánuješ za ryby. Toto akvo bylo od začátku plánováno pro mimojiné krunýřovce leopardího. Docela drahá rybka a poměrně náročná na kvalitu vody (3,5 cm rybka za 800). Tak jsem si radši počkal, abych měl opravdu jistotu, než si potom drbat palici a letět 100 kiláků do Prahy pro další rybu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2014 10:58 Muž georg [112] - AfrikaRe: Urtman
Nevím, tyto přípravky jsem nikdy nepoužíval, a mám o nich své mínění. Zázračnou "žívou" vodu v nich asi nenajdu. Ty bakterie jak píšeš, tak ty se množí neustále a jestli z nádrže neuděláš zpočátku olejovky, tak se jistě množit budou i s tou osádkou, co tam s nima bude. Neříkám, že to co jsi dělal je špatně ale ve tvém případě zbytčně dlouhý čas na vpuštění ryb. V mém případě jsem takhle zabíhal to první a v ostatních byly ryby do 24 hodin, od napuštění (nové dno, stará voda 1/2 nádrže, bakterky z filtru přímo do nádrže i 20litrů, starý filtr). S pravidelnou vodou jsem začal po týdnu a vše bez karambolů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2014 10:47 JoKa Re: romant
Vidíš, tak jsem asi extremista. Já tam měnil vodu obden, i když tam ještě nic nebylo...
A jak je to dlouho, co jsem to zakládal? Teprve minulý týden sem dokončil stěhování finální osádky...
Život už mě naučil, že v tomto případě není kam spěchat a trpělivost nese své ovoce...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2014 10:38 R Muž romant [27987] Re: Urtman
A nebo s kontrolní osádkou denně měnit část vody, čímž se dosáhne efektu stejného. Ten zdroj výživy pro bakterie je zde nejdůležitejší a proto se stává, že začínající akvaristé nechají v dobré víře svá nová akvária několik týdnů bez toho zdroje a po zakoupení, obvykle většího množství osádky jsou nemile překvapeni, že začne docházet k úhynům. ;-) Což tobě jasné jest, ale snad pro vnímavého čtenáře. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.12.2014 10:27 JoKa Re: georg
Dle mě je ta technologická přestávka ve tvém případě zbytečná, podotýkám, ve "tvém"případě
Není, startu akvária jsem maximálně pomohl a zkrátil dobu, ale rozhodně jsem ho nezaběhl hned... Bakterie potřebují čas na rozmnožení. Já jsem tam tak maximálně nějaké dal, ale tím sem nezabezpečil jejich množení... Udělal jsem zhruba to, co dělají přípravky typu aquastarter a nitrivec (akorát jsem to udělal lépe a ve větší míře). Pořád ale potřebuješ dva až tři týdny, než se začnou bakterie solidně množit... Tři týdny určitě, já dal měsíc, aby byla jistota...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2014 08:26 R Muž romant [27987] Re: Majk1
Cení se tvoje snaha se dobře připravit a chceš, aby to k nčemu vypadalo. palec Ovšem nic není zadarmo a je třeba se ještě trošku více porozhlédnout a to třeba ve zdejších vláknech a článcích. Doporučuji k základnímu studiu tuto skupinu.
rybicky.net/clanky/578-vhodna-temata-pro-zacatecniky
rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou
www.akvarijni.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…

Jako další se sluší připomenout ten fakt, že na většinu tvých dotazů jsou zde specializovaný vlákna, kde se daná problematika řeší podrobněji kolem daného dotazu.

Možná jsem nebyl tolik konkrétní, ale mojí snahou je to správné naměrování a jak již zaznělo, ideální je pokládat již dotaz na konkrétní věc, tedy tvojí utvořenou představu, i když nebude správná, to se právě v diskusi která se následně rozběhne doladí a dále naměruje. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2014 07:35 Muž georg [112] - AfrikaRe: Urtman
Já se chci jen zeptat, k čemu je dobré to měsíční čekání, když v nádrži je kromě dna, vše ze starých nádrží. I téměř veškerá voda. Proč krmit tu nádrž bez ryb? Stačilo počkat 24 hodin, než se pročistí voda a dát tam ryby.Dle mě je ta technologická přestávka ve tvém případě zbytečná, podotýkám, ve "tvém"případě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2014 04:43 Žena Katchi [13] - betta splendens, živorodky, krevetkyRe: Majk1
Ahoj, ja prave zakladam dve takto mala akvarko a slozeni bude nasledujici - krevetky, galaxky a nejake razborky, jeste nevim, ktere vybereme. Druhe akva o stejnych rozmerech bude nasledujici - samec betty, neonky modre a pancernicci mali, pripadne trpaslici nebo triskvrnni, opet podle toho, co se podari sehnat.
Techniku neporadim, ja budu mit filt uvnitr, bez vzudchovani, osvetleni klasika zarivkama zatim, pripadne bych dosvitila podle potreby.
Jo a doporucuji vic kytek nez jen par, aby to pekne fungovalo ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2014 00:07 Muž Horác [3942] Re: Majk1
Celkem dost otázek :o) ... já se vyjádřím k té kombinaci rak a rybky - s menšíma rybkama to nebude dělat dobrotu (rovná se "rak je sežere"), naopak větší rybky mohou ublížit rakovi (při svlékání). Nemluvě o tom, že do takto velkého, resp. malého (úzkého) akvárka bych velké ryby nedával (otázkou je, co si představuješ pod pojmem větší rybka - abych ti nekřivdil :o) ...

ad úhoř ... napadá mě bichirek kalabarský ... ale pro něj je to moc malé (a taktéž by ti zlikvidoval malé rybky :o) ...

Vzduchovat netřeba - pokud není výrazně přerybněno.

Nákupní seznam přenechám někomu jinému ... lepší by ale bylo, kdybys přišel s nějakou konkrétní představou a tu si tady nechal posoudit ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2014 23:28 Majk1 – vybavení a osazení pro 90L
Ahoj všem, rád bych vás požádal o radu s vybavením a osazením nového akvaria. Bude se jednat o vestavbu ke stěně mezi dvě příčky, rozměry akvaria jsou 60x30cm, výška 50cm.

Potřeboval bych pomoc s výběrem techniky a vhodného osazení živočichy. Představa je:

- nějaká(é) krevetka či rak
- nějaká(é) větší rybky
- pár menších rybek
uvítám i něco zajímavého jako "úhoř" a podobně, ale musí to snést začátečnickou (i když pečlivou) péči :-)

Co se týče techniky:

- osvětlení bude LED cca 40W stmívatelné
- nelze vzhledem k vestavbě závěsný filtr
- může být externí - pod nádrží je na to připravený prostor
- je nutné topítko? Bude to v místnosti se stálou teplotou cca 22-24°C
- je nutné vzduchování - uvažuji pár rostlin

Celkový rozpočet na techniku je cca 3 tisíce, na osazenstvo pak cca 1-2 tisíce Kč.

Byl bych moc vděčný za nějaký "nákupní seznam" nebo odkazy vč. potřebných doplňků (hadice, filtrační náplně, "bižuterie" atd..) + případné vhodné osazenstvo, které se vzajemně snese a snese i začátečnickou péči.

Předem všem moc děkuji.

Pěkný den, Michal

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 12   14.10.2014 20:30 JoKa Re: deck, Koště
Fotka k příspěvku Tak jste na to v podstatě přišli kluci.
Původně jsem chtěl celé zakládání nafotit a napsat článek, ale pak jsem si uvědomil, že bych tahal na tomto serveru pouze dříví do lesa… Navíc můj postup není nic převratného, nic, co by zkušenější akvarista, nebo v podstatě každý, kdo něco přečte, než se do zakládání pustí, nevěděl…
Proto jsem dal pouze příspěvky sem a teď tedy popíšu (zkusím být stručný), jak jsem postupoval. Možná budu někoho nudit, ale snad alespoň pár lidí inspiruji a vyvarují se zbytečných chyb…
Dno mého nového akvária je složeno ze tří vrstev. První vrstva, 1cm, je obyčejný betoňák (nejsem rostlinář, chovám ryby. Je mi celkem jedno, jestli je rostlina žlutá, zelená, nebo červená, hlavně, že jich je hodně). Kdo by chtěl náročnější rostliny, jistě nahradí betoňák nějakým výživovým substrátem. Betoňák jsem propral, více než důkladně, a následně jako jediný vyvařil, protože je nabraný na stavbě a nevěřím mu. Mám tu výhodu, protože toto akvo bude mé osmé, že mám už zaběhlé filtry, které čistím, až když fakt výrazně klesne průtok. No a ve svém největším mám megakostku molitanu, kterou jsem nečistil dobré tři měsíce. Odsál jsem si 5l vody z toho největšího akva a vypral v tom megakostku, dokud z toho nebylo kafe. Touto pohodou jsem zalil první vrstvu. Pak dvě hodiny čekání, až si to alespoň trochu sedne a nasákne (prosakující voda mi dá v podstatě vodováhu, takže písek krásně rovnoměrně rozprostřu). Pak přišla druhá vrstva. 2cm křemičitého písku o hrubosti 1-2 mm z prověřeného zdroje. Ten už jen propírám, vyvařování netřeba, protože písek mám vyzkoušený v jiných akva a neplechu nedělá. Dalších 5l vody ze starého akva a další máchání houby (důležité je neprat houbu v čerstvé vodě z vodovodu, jinak bakterie chcípnou a celý tento proces bude jen zbytečné zašpiňování nového akva). Touto druhou pohodou jsem to zase zalil, srovnal druhou vrstvu do roviny a opět dvě hodiny čekal, než to alespoň částečně sedne. No a konečně třetí a finální vrstva. Křemičitý písek 4-8 mm hrubost a vrstva u předního skla 3mm a vzadu 4mm. Opět celé zaliju 5l pohody a srovnám písek tak, jak si to představuji ve finální fázi. Další dvě hoďky nudy…
Nyní jsem opět vodou ze starého akva dokončil úplné máchání staré houby a tímto kafem jsem zalil nové molitany. Pak akvo napustím a zapnu filtr. Je hotovo, alespoň dnes…

Co dál:
Dnes je třetí den, akorát jsem akvo lehounce zakrmil a usazená hovínka rozvířil, ať se rozmístí rovnoměrně a do neděle mám splněno. Na fotce je vidět, jak se nové molitany „krásně špiní“. Ani stopa po nálevníkovi, nebo jakémkoli kalu. V neděli, tj. po týdnu od napuštění, vyměním třetinu vody a zasázím tuholisté a hlavně nenáročné rostliny (v mém případě valisnerie gigantea a přidám i plovoucí egerii). Zase na týden pohoda. Další neděli, opět výměna vody, zasázím zbytek rostlin, co do akva plánuji a dovolím si přidat už i nějakého šnečka a lehce zakrmit. No a týden opět pohoda. Třetí neděli, po výměně vody už nasadím nějakou omladinu pavích oček. Ty si pěstuji stejně jenom na příkrm, tak kdyby něco nevyšlo, nebudou mi chybět. No a konečně čtvrtou neděli, po výměně vody je čas začít akvo plnit budoucími osadníky…
Jak jsem psal na začátku, nic převratného, ale dovolím si tvrdit, že jsem pro záběh udělal maximum a minimalizoval chyby, které by rybky nemuseli přežít… Snad jsem alespoň někomu pomohl.
S tou stručností se mi to asi nepovedlo. Ať se daří…
Pepik
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2014 18:04 JoKa – Zakládáme 300l
Fotka k příspěvku Tak akvo je dnes dva dny napuštěné. Ani známka po nálevníkovi, nebo jakémkoli kalu...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2014 10:29 Žena petulinakk [2016] Re: geminika
Ja jsem uz, podobne jako romant, nechtela reagovat, protoze mam pocit ze to nema smysl, a cokoliv napiseme tak tem ubohym rybam nepomuze... Ale ve svetle tvych dalsich prispevku...
Nikdo te tu nechce kamenovat, jen pomoci rybam.

geminika napsala: Do toho akvarka v pizzerii ešte nemôžu ísť, lebo tam majú tetry, takže preto musia podrásť. Neonky by nemali problém.
Pokud by neonky nemely problem, proc je tedy nedarujes? coze

Omlouvat tyrani tim, ze jinde se to deje taky, je dost smutne.

A porovnat neonky v 7l s tim, ze "ne kazdy zije ve vile"... Fakt uz nevim co na to rict. Tvoje svedomi se s tim ale evidentne popasuje dobre, takze tem rybam uz nezbyva nez prat, aby jejich trapeni netrvalo dlouho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2014 05:30 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: geminika
Ja to nechapu - protoze ti nekdo dal endlerky, taks' musela jit a koupit neonky? Je to jazykova ci mentalni bariera?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [66] ...... 144

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 145816x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13369-zakladani-akvaria?od=3251