Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Zakládání akvária

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Zakládání 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 23 Přejít na další stránku   1  
Zakládání akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2018 16:02 Muž bobikcz [135] - ups .... ono to roste :)Re: LIBOR
1, námitka založ si a řádně vyplň prezentaci a přestaň to cpát do příspěvku ve vlákně, bude to přehlednější a snažší se zorientovat co tam vše máš.

2, nevím co chceš za ryby, ale čekat 3 měsíce mi přijde zbytečné :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2018 15:30 LIBOR – AKVARIUM 600L PO 12 DNECH ZALOŽENI
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku na dne topny kabel startovaci bakterie.zasobni substrat nutriplant .nahoře volcano red.kořeny 5 hodin vařene v soli.rostlinky všechny možne .hodne jich po založeni odehnilo.topitko 300w.filtri vnejši jbl 1502.osvětleni led celospektralni .zatim bez hnojeni .nahoře ve filtru filtračni vata a seachem purigen. budu daval šneky a až po 3 měsicich rybičky .chci od vas namitky a rady děkuji libor
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2018 15:41 Muž nekdo [353] Re: kriri
rostliny musi zakorenit - nezacnou rust hned pred ocima...
dalsi duvod, proc se jim nemusi darit muze byt take to, ze nejsou proste vhodna do akvaria (presto, ze jste je jako do akvaria koupila)
ale jak tu psali ostatni - zalozte prezentaci a uvidime a poradime vice...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2018 14:32 Muž xvalp06 [145] - ŽivorodkyRe: kriri
I v čistém říčním písku mohou rostliny prosperovat, záležet bude na dalších podmínkách.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   21.11.2018 13:06 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: kriri
Máš pravděpodobně jiné problémy, než nevhodné dno. Udělej prezentaci, dej fotku celého akvária, povíme ti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   21.11.2018 12:57 Muž PeCh [77] Re: kriri
To nemáš zle založené dno. Riečny piesok je často najlepšia voľba, aby si predchádzala problémom. Určite by som tam nedosypal žiadny iný substrát. Koledovala by si si len o problémy. Výživný substrát síce obsahuje živiny, ale zázrak ti neurobí. Tie živiny fungujú len istú dobu a aj tak potom musíš hnojiť.

To že sa rastlinám nedarí môže byť svetlom alebo málo často meníš vodu. Možno by si mohla aj prihnojiť.

Ak založíš prezentáciu, popíšeš detaily (aké rastliny, aká voda, aká je údržba...) dostaneš presnejšiu odpoveď.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   21.11.2018 12:50 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: kriri
Udělej prezentaci akvária aby jsme věděli co ti za rostliny nejde a proč. Jinak dno bych zatím neměnil. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2018 12:47 kriri – substrát
Zdravím,bohužel mám špatně založené dno akvaria,mam jen říční písek bez substrátu a já zjistuju,že je to špatně,rostliny neprospívají moc.
Našla jsem tento substrát www.profiplants.cz/… , je vhodný?
A další trable,až dno dodělám, mohu do nově založeného akvarka se substrátem dát rybičky? nemám je kam na pár dní dát,bojim se,aby se ze substrátu neuvolnovaly živiny a rybičky neumřely.Počítam s každodenní výměnou vody,ale i tak..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.11.2018 11:51 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: saarka
Na rostlinách záleží. Přečti si scobak.blog.sme.sk/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.11.2018 21:20 Muž erwinek [40] - Skaláry,Corydoras ,Thoracata,EchinodoryRe: vaclav
Já se vyřádil za ty roky spíše ve tvarech nádrží-zpočátku rámových,pak lepených.Za ty roky jich bylo určitě 30.Jen jednou jsem si nechal zasklít akva od sklenář-ruplo za týden ,pak jsem už sklil a lepil sám.Až v r. 2005 jsem si nechal slepit akva od odborníka viz příspěvek "Přímělkov".Už se mi třásly ruce.Tvary beden různé :Trojůhelníkové-dvě nad sebou.čelo 140,v=50cm,nebo rámové tvar "L" 140x100,V=45,vnitřní roh byl lepený,taky dvě nad sebou.Horor byl zkušebně ho napouštět v panelákové koupelně na vaně.Moje žena byla blízko infarktu,ale byli jsme mladí a odolní.Taky pro výstavu jsem lepil,tam jsem se to naučil,lepidlo Cenusil z DDR.Takže nebylo to tak hrozné se koukat to jedné bedny.Teď kupuji bedny v akvabazaru.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   16.11.2018 20:42 R Muž ctibum [6870] Re: saarka
Viz bobik. Klasický křemičitý písek bude ok. Do šedesátky bych dal jemnější 1-2 mm...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2018 20:30 Muž Marcelko [-3] - RostlinyRe: saarka
Hagen tmavsi strk zrnitost 1-2 mm je trosku drahsi, ale je velmi pekny akvarijni-pisky.heureka.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.11.2018 20:05 Muž bobikcz [135] - ups .... ono to roste :)Re: saarka
Moc to začínáš řešit :) Kup si kř. písek barevnej dle vkusu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2018 19:54 Žena saarka [21]
Jaké mám volit materiály pro dno, mám brát ohledy na vodu, záleží i na rybičkách a rostlinách???? Začínám propadat panice že si to p....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2018 12:23 Muž erwinek [40] - Skaláry,Corydoras ,Thoracata,EchinodoryRe: AsusKD
Fotka k příspěvku Před 10.ti lety jsem měl tohle.Objem filtrační hmoty 2 l. Výška akva byla 60 cm.Do volné komory se dala čerpací hlava,v mém případě sací trubice Eheimu 2213.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.11.2018 14:30 Muž Martin7 [14]
Nakonec jsem dal ani ne pětinovou dávku Toxivecu a je to dočasně vyřešeno, cca do týdne by nitrifikace měla fungovat a bude snad po problému.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2018 10:40 Muž MichalV [327] Re: Martin7
Ak nemáš NO2 nulové, tak pridaj kuchynskú soľ (čajovú lyžičku na 10 l vody) a pár dní nekŕm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2018 10:31 Muž Martin7 [14] Re: Jája
Dobře, budu. Naštěstí se zdá, že to bakterie začínají rozjíždět a pomalu to klesá. Mám tu v zásobě Toxivec, měl bych ho tam dát?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   12.11.2018 09:39 R Žena Jája [1426] - ŽivorodkyRe: Martin7
NO2 na 0,1 vůbec není v pořádku, to už je riziková hranice. NO2 musí být na nule, aby to bylo v pořádku. Měň víc vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2018 08:48 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: erwinek
Upřímně tě obdivuji!

Já sice štěrk dost promývám, ale zas pod něj dávám pár hrstí zeminy pro pokojové rostliny a nad něj detrit z nějakého starého akvária (spolu s vodou ze starého akvária).
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.11.2018 08:31 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: erwinek
Obdivuji tě že jsi se dokázal koukat na stejné akvárium 60 let. Já to vydržel jen 10 let. Rozhodně jsem ho ale nezakládal každý rok znovu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   12.11.2018 05:12 Muž erwinek [40] - Skaláry,Corydoras ,Thoracata,EchinodoryRe: Maq
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku o je přesně to na co jsem chtěl poukázat.60 let je dlouhá doba a jestli se u mně ukázalo ,že ta praxe není špatná,tak proč bych ji nedoporučoval?Proč bych mněl do bedny cpát nějaký sajrajt za drahý peníz,když ty bakterie při troše trpělivosti osadí ten filtr taky,jen o týden později.Kdysi měl každý Pionýr akvárko a krásné,dnes se snobi akvaristiky obklopí LED lampami,lahvemi s CO2,automat.stmívači,různými vodičkami,bez kterých jim prý akva bude fungovat aniž by se o něho museli starat.Pak si koupí ryby (pokud možno hned Diskuse,čím barevnější,tím lepší),za týden to vychcípá,z akva je žabinec,tak sednou na internet,dají nohy na stůl a začnou otravovat.Číst?kdoby četl,v dnešní době,pustí si YouTube,tam mu nějaký anciáš ukáže založení bedny za jedno odpoledne i se zapichováním "koberečků"pinzetou a za použití min.čtyř druhů štěrků a písků,různých vodiček na to ,nebo ono.Někdo mi říkal ,že to je pokrok.Jediný pokrok vidím v sortimentu krmiv,kdy už nemusíme přes léto sušit na slunci perloočky a ve filtraci.Dnes už to je 40 let ,co jsem dostal první Ehaim 2 lit.dnes 2213 a 2215.Ten filtr jel v kuse 35 let a kdyby "nežral"25 W jel by dodnes.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2018 18:51 Muž Martin7 [14]
Tak v pátek jsem přidal mix zeolitu a aktivního uhlí a purigen. Test na amoniak jsem bohužel na rychlo nesehnal. Měním 1/3 vody každý den a NO2 se drží někde kolem 0,1, tak doufám, že to je snad OK. Rostliny krásně rostou i bez hnojiva. Jediný nový problém je, že Beťák má lehce zakalené jedno oko, jinak vypadá normálně a rozpad ploutví se mu nevrátil. Nevím co s ním. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2018 18:27 Muž MichalV [327] Re: romant
Súhlasím, ale erwinek písal, že to dôkladne prepiera. Doplnil som jeho postup. Ja by som krmivo nedával, ale pár hrstí hliny by som na spodok rozsypal, ale to je už môj pohľad.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2018 18:23 R Muž romant [27982] Re: MichalV
Stejnou službu ti udělá dobře špinavej písek ve dně, já nikdy moc neperu. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2018 18:19 Muž MichalV [327] Re: erwinek
Súhlasím, len ja by som si dovolil tam jednu drobnosť doplniť, a to, že 24 h po napustení tam dať jednu dávku krmiva ako by bolo akva obsadené
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   11.11.2018 18:11 Maq Re: erwinek
Však lidé by častěji zakládali akvária takto - rozumně, na jistotu, bez zbytečných vymyšleností, kdyby Internet nebyl zahlcený obrázky "přírodních" akvárií, aquascapingu a podobných zrádných lákadel, a kecy o všemocnosti techniky a vodiček.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   11.11.2018 17:00 Muž erwinek [40] - Skaláry,Corydoras ,Thoracata,Echinodory – Založení akvária
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Toto je návod na založení bedýnky pro začínající adepty akvaristiky,praktikovaný 60 let,neznající pojem kalná voda,nerostoucí rostliny,uhynulé ryby.1. při zakládání akva nespěchat.Odjakživa používám štěrk 2-4mm-poslední dobou z OBI 20kg za 80,-kč.Propláchnu dočista a bez jakýchkoliv přídavků hnojiv,jílů apod.vsypat do bedny a napustit vodou.7-10 dnů nechat akva v klidu,vyrovná se teplota ,vyprchá chlor atd.Naplánovat si rozmístění rostlin.Zasadit rostliny-u mně Echináče,moje zamilované- a kochat se jimi dalších 7-10 dní.V té době asi některé rostliny nezvládnou přechod z emerzní formy na submerzní-ty vyměnit.U mně je to 2 rostlinky z 10.Během této doby se začnou jevit první známky života rostlin.Vpustím pár oblíbených Corydoras.Ještě počkám týden a můžu přidat ke kořenům tabletku Bivoje a vpustit zbytek rybí osádky.Od samého začátku je v provozu filtr.Závěrem:Takto mně naučil zaklátat akva můj otec a já jen pokračuji.Nikomu netvrdím,že můj způsob je jediný správný.Jen jsem vás chěl seznámit s tím,jak to dělám já.Přikládám fota založení mého posledního 260 l avária.Od napuštění po zarybnění uběhl necelý měsíc.Foto je v rozmezí 3 měsíců.Z chemie používám testy Ph,NO2,NO3.Žádné CO2.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2018 21:49 Muž AsusKD [85] Re: MichalV, majo540
Osobne, keby som mal misto, nechal by som si vlepiť komorový filter aspoň 150mm široký priamo na zadnú stranu akvária. Variant je mnoho.
Ešte by bolo dobré vedieť, či chceš sladkovodné, alebo morské akvárium. Morské má trochu inú techniku.
Parametre vody nájdeš na stránkach dodavateľa.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2018 21:24 Muž MichalV [327] Re: majo540
Na tvojom mieste by som riešil niečo takéto:
www.youtube.com/…

externý prepadový filter ale jednu komoru by som si vyhradil ako riasovú. V podstate ti na to stačí silné svetlo a nejaký nosič. Pri pravidelnej údržbe okrem čistenia filtra oškrabeš úrodu. Takto rybám vykompenzuješ chýbajúcu zelinu ktorú nechceš z vizuálnych dôvodov.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2018 18:18 majo540 Re: Maq
Jasne, ďakujem.

1.) Tak filtraciu by som dokupil túto: www.hornbach.sk/…

2.) Ano, na toto som pripravený:) Hadica do sprchového kútu a viem si pripojiť hadicu priamo na kohútik.

3.) Vodu zmeriam a teda podľa toho sa budem pýtať:-D.

4.) S tými rastlinami som to skôr myslel tak, možno je to divné ale mne sa to nepáči:) Aj najlepšie hodnotené akvárka čo sú tu na rybkách a sú v nich rastliny. No vizuálne sa mi to nejde - na druhú stranu vysvietený "útes" je to čo sa mi veľmi páči.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   10.11.2018 08:16 Maq Re: majo540
Pokud chceš akvárium bez rostlin, musíš dvojnásob důkladně uvážit některé záležitosti:
(1) Jak uvedl AsusKD, budeš potřebovat obzvlášť výkonnou filtraci s možností použití sypkých náplní (aktivní uhlí, zeolit, aj.). Filtry u setových akvárií bývají obvykle na té slabší straně.
(2) Bez rostlin budou nutné časté a velké výměny vody. Vyplatí se čerpadlo+hadice. Je rozumné toto promyslet předem, tahání kýblů se brzy omrzí.
(3) Výběr ryb hodně záleží od parametrů vody, kterou tam budeš lít. Např. terčovci na straně jedné a Malawi-cichlidy na straně druhé jsou dva extrémy, které vyžadují naprosto odlišnou vodu. Takže dřív než začneš koukat po pěkných rybičkách, měl bys vědět, jaká voda Ti teče z kohoutku.
(4) Správná cesta pro začátečníka je naučit se rostliny pěstovat, a ne problém obcházet. Ale kdo chce kam...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   10.11.2018 07:16 Muž AsusKD [85] Re: majo540
Určite ti tu dobre poradia. Za mňa len terčovce do maleho akvária určite nie, síce môžu byť bez rastlín, ale nie pri vysokom ph malawi.
Nekupuj setové akvárium a nechaj si doporučiť správnu veľkosť filtru. Ten setový bude na akva bez rastlín určite malý. Nech sa darí ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2018 23:48 majo540 – Zalozenie akvaria utes
Ahojte, prosím o radu a pomoc pri zakladaní akvária.

Pred niekoľkými rokmi som mal spoločenské akvárium kde som sa čo to poučil, čo to pochybil a podobne. Preto teraz som sa rozhodol si najprv čo to prečítať, naštudovať kým sa pustím do realizácie.

Presťahovali sme sa do nového bytu a plánujem si v ňom vybudovať akvárium.

Akvárium bude mať 180 l - konkrétne sa bude jednať o JUWEL akvarijný set Rio LED 180 čierny.

Čo by som chcel dosiahnuť?

1. Určite nechcem v akváriu rastlinky. K rastlinkám naozaj nemám vzťah, aj v predošlom akváriu to bolo pre mňa skôr trápenie - a asi aj pre tú rastlinku popravde.
Veľmi sa mi páčia typy akvária kde je v princípe dno, dva tri majoritné kamene/utesy/korene - proste majoritný prvok a pár malých doplnkových detailov. Pekne presvetlené a pod.
Napríklad: rybicky.net/nadrze/29397-250-malawi

2. Chcel by som pieskové dno

3. Rybicky
Veľmi rád by som dosiahol aby osadenstvo akvária bolo v nejakom zložení kedy budú:
- jeden / dvaja králi akvárka potlesk
- niekoľko menších "poddaných" ktorí budú vzhliadat na tých dvoch so závisťou :-)
- niečo na dne akvária čo by sa hrabalo v tom piesku(to ale nie je nutnosť)

Napríklad a to teraz skôr neriešim, či sa rybky spolu hodia vyberám iba podľa toho ako sa mi páčia a iba pre príklad.
Dva terčovce a k nemu 10-20 neoniek.

Nechcem aby sa rybky cítili stiesnene alebo celý život prežili v depresii z toho že ja som na začiatku nespravil poriadne štúdium.

Myslím, že útes a "skaly" dokážem spraviť, vedeli by ste mi ale prosím poradiť k výberu rybiek?
Mne osobne sa veľmi páči predstava dvoch terčovcov a doplnením neoniek. Terčovec je naozaj krásny avšak myslím a aj podľa atlasu tu na stránke bude 180l málo a mali by byť ako hejno čo sú 4. Druhá vec je, či terčovec vôbec môže mať akvárium bez rastlín?

Alebo som tu našiel potom malawi - toto prostredie je pre nich asi bežné - napríklad rybicky.net/fotogalerie.php… niečo takéto - len tu mi chýba práve ten môj kráľ s kraľovnou:))

Viete mi prosím poradiť alebo pomôcť s inšpiráciou?

Ďakujem


 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2018 23:41 Muž Mirek64 [68] Re: Martin7
Ano.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2018 23:34 Muž Martin7 [14] Re: Mirek64
NaCl, tedy běžná kuchyňská sůl?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2018 23:31 Muž Martin7 [14] Re: Maq
Rozumím, děkuji moc za srozumitelné vysvětlení :-) Zítra tedy snad seženu test a změřím amoniak, koupím zeolit a dám ho do filtru. Vodu vyměním 1/3 hned ráno a podle hodnot možná ještě 1/3 večer.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2018 23:26 Muž Mirek64 [68] Re: Martin7
Zdravím. Doporučil bych preventivně přidat NaCl do akvária. Stačí čajová lžička na 100 l. Chloridové ionty blokují příjem dusitanů a snižují tak jejich toxicitu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2018 23:24 Maq Re: Martin7
Martin7 napsal: (1) Ano, ne že bych tomu rozuměl, ale pokud NO2 vzniká hnilobou a v nádrži nemá co hnít, tak je to podezřelý... Existuje něco, co se dá koupit a máš to vyzkoušené, že funguje?
Více podezřelý je ten čas. Můžeš sníst zkažené jídlo, ale je podezřelé, když se z něho pos...eš již za pět minut.
...
Přímo na dusitany leda iontoměniče. Na amoniak je levně dostupný zeolit. A různé na zeolitu založené přípravky, jak zmiňoval romant.
Možná nerozumíš souvislosti, tak opět uvedu, že napřed musí být amoniak, a z něj potom můžou vzniknout dusitany. Když tam dáš zeolit a za dva dny vytáhneš (a dáš nový), tak ubude toho, z čeho dusitany vznikají.
...
To amonium/ak by bylo dobré změřit. Když totiž bude na nule, budeme vědět téměř určitě, že test na NO2 ukazuje špatně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2018 23:04 Muž Martin7 [14] Re: romant
Měl bych tedy použít ten Toxivec?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2018 22:59 Muž Martin7 [14] Re: Maq
(1) Ano, ne že bych tomu rozuměl, ale pokud NO2 vzniká hnilobou a v nádrži nemá co hnít, tak je to podezřelý (veškeré vybavení je fungl nové). Test na amoniak nemám. Mám ho zítra sehnat a udělat? (Mám jen NO2, NO3 , Antialgae a pH.

(2) Pravda. Existuje něco, co se dá koupit a máš to vyzkoušené, že funguje?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.11.2018 22:47 R Muž romant [27982] Re: Martin7
Martin7 napsal: Takže tedy takto krmit můžu?Ano, ale jak ti píše kolega Antrax.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   08.11.2018 22:46 R Muž Anthrax [4739] Re: Martin7
Ovšem za předpokladu velmi časté výměny vody. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2018 22:45 Muž Martin7 [14] Re: romant
Takže tedy takto krmit můžu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   08.11.2018 22:44 Maq Re: Martin7
Martin7 napsal: Zpět k mému akváriu :-) ... pro rychlejší náběh nitrifikace jsem přidal Bactoesex ... Dnes jsem změřil NO2 a trochu jsem se lekl, že je dost vysoké,... Nevím, kde se to tam bere ... A věříte někdo na zázraky jako je třeba tohle? www.rostlinna-akvaria.cz/…
(1) NO2 čtyři dny po založení?!? To je velmi zvláštní, odporuje to teorii i všemu, co jsem sám vyzkoušel a naměřil. Napřed tam máš organickou hmotu a pětapůl bakterií, obojí nejvíce z rostlin. Tu organickou hmotu musejí napřed bakterie rozložit (to je dekompozice), aby vzniklo amonium/ak. To naměřím vždycky tak zhruba pět dní po zahájení. Pak teprve tam nitrifikační bakterie (které z NH4 dělají NO2 a pak NO3) mají důvod žít. Než se namnoží, trvá jim to minimálně další týden. Vidím dvě možnosti:
- měření je nějak chybné (to nemusí být Tvoje chyba, ty kolorimetrické testy mohou být zkreslené lecčím), anebo
- do věci tvrdě zasáhla ta bakteriální násada.
To druhé se mi zdá docela možné, ale neznám přesné údaje, nechci spekulovat. V každém případě - jak jsi na tom s amoniem/akem?
(2) K tomu filtračnímu "zázraku", jak jsi to nazval. V textu se píše, že je to médium, které osídlí "filtrační" bakterie. Dvě věci mi k tomu nepasují:
- Proč se médium musí po dvou měsících vyměnit? Všechna biofiltrační média fungují dlouhodobě, nanejvýš se občas propírají.
- Prohlédni si ty křivky odbourávání NH4 a NO2. Pokud by se tam množily nitrifikační bakterie, první hodinu by to určitě neudělalo vůbec nic. Jenže podle toho grafu právě v první hodině dochází k nejrazantnějšímu snížení koncentrace, a dále to jde už pozvolněji.
Odpovídá to spíš fungování nějakých iontoměničů. To bych akceptoval, takové věci existují a fungují. Ale protože se k tomu píše nějaký canc o bakteriích, vyvolává to u mě silnou nedůvěru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2018 22:44 Muž Martin7 [14] Re: Anthrax
Vím, že to není dobře, ale potřeboval jsem Bettu akutně avakuovat, důvod jsem tu také vysvětloval. Pár lidí mi tu napsalo, že jedna ryba nebude do větší nádrže problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2018 22:43 R Muž romant [27982] Re: Martin7
Jsem tady jenom na skok, nečetl jsem to tvoje celý. Tak jak to praktikuješ bude ku prospěchu věci, tedy to krmení. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2018 22:41 Muž Martin7 [14] Re: romant
Krmim tu jednu Bettu z ruky přesně kolik sní, takže nesežrané krmivo je 0%. Jde o ten odpad z krmení a nebo o to, aby neprodukovala výkaly?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2018 22:37 R Muž Anthrax [4739] Re: Martin7
Ze zahnívajícího dna taky utíkají bublinky, tím vlastně zjistíš že dno zahnívá....
Možná by nebylo od věci založit prezentaci. Jak je akvárko staré?
Edit: Aha. Tak 4. 11. Jsi psal že zakládáš. V tom případě je to jasný. To opravdu zahnívající dno nehrozí. Je to o čerstvé nezaběhlé nádrži.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.11.2018 22:37 R Muž romant [27982] Re: Martin7
Na zázraky nevěřím, ale věřím médiu na bázi zeolitu a dost možná že ten odkaz je na tomto postavený. Tedy např. přípravek Toxivec je velmi dobrým pomocníkem c vyšším NO2, on tem mletej zeolit dovede opravdu hodně dobře zamakat. Samozřejmě že ty výměny jsou nutností a to klidně i 2x denně, jak jsi psal, no a nekrmení v tomto stavu je taktéž samozřejmostí. Najdi si nějakého akvaristi ve tvém okolí a opokud bude mít akvo bez nemocí, požádej ho o trochu bordelu ze dna a nebo filtru a toto bez opardónu nalij do svého akvária a nehleď na estetiku, to je to co ty teď velmi potřebuješ a to podpořit, nastartovat nitrifikaci. Tak hodně zdaru. X-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [23] ...... 144

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 145811x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13369-zakladani-akvaria?od=1101