Zakládání akvária
Aha, zajímavé.. já četla že těch třicet je v pohodě. Hm, a jak je to vlastně se samičkami? Dají se chovat samotné? Pár jsem jich viděla ve společných akvárijích. Nevím, prostě mi přijde smutné mít tam jen jednu rybu (i když krásnou)
Samec a 2 samice ve 30 l nebude delat dobrotu, dej tam samce samotneho a bude mit luxusni bydleni. Dle mych zkusenosti je nekdy na samce s dvema samicemi mala i 100litrovka
Jinak do toho mensiho bych doporucovala nejake Razborky, treba
rybicky.net/atlasryb/razborka_bornejska, klidne 10 - 15 kusu
0 30.06.2016 18:37 Bára – osadníci akvária
Ahoj, ráda bych vyslechla nějaké tipy na osádku akvária. Mám založené nano, 25 litrů, zatím s krevetkami a přemýšlím, co k nim. Druhé 30 litrů zatím vidím na bojovnice (samec + 2 samice.). V obojích jsou/budou živé rostliny a filtr, v případě potřeby i topítko (v zimě - zatím má voda 24 jako byt. Spíš se děsím že budu muset za chvíli chladit). Nějaké nápady?
Starší reakce
Já mám závěsný filtr u 20 l AQ.Přesně v tom provedení jaké jsem popisoval a funguje.Teoreticky by měl fungovat i v 60 l AQ,když bude zvolen odpovídající typ a jeho provedení bude nastaveno na tento objem.Tak bych v tom neviděl problém.
O altmanu jsem četla spoustu kladných recenzí, já jen hledám nějakou jinou vhodnou kvalitní náhradu za vnitřní filtr. Chci dělat akvárium s nižšími rostlinkami, kameny dragon stone a s kořenem red moor, tak aby mi tam ten vnitřní filtr opticky "nepřekážel".
Ten siporax nechat v té síťovině a takto celé vložit do filtru.Až bude potřeba propláchnout,tak se nemusí vybírat kulička po kuličce.Jde o to,aby z toho závěsného filtru nebyl jen honič vody,takže tu komoru je potřeba vyplnit co nejvíce filtračními náplněmi.Jinak,jak psali zkušenější kolegové ten Atman s tou kostkou biomolitanu je opravdu prověřená záležitost.
Jo ten nevypadá špatně, děkuju za tip. Si myslím, že moje 60l akvárko musí zvládnout stejně dobře jako atman 200. Akorát bych místo uhlí teda nasypala ten Siporax v sáčku.
Když už závěsný,tak se dá sehnat i levnější
např.
www.profiplants.cz/…
Jen z něho vyndat tu vložku s uhlím a schovat,kdyby byla náhodou potřeba po léčení ryb.
Náplně dovnitř po proudu bych volil střední molitan(PPI 20)
a případně i tuto náplň
www.akvarista.cz/…
Pokud by se do něj vešla 2x,tak jenom dobře.A za ní buď vatu nebo další biomolitan jemný(PPI30 nebo PPI 45)
Na sání jako předfiltr bych klidně osadil hrubý biomolitan(PPI 10)
Např.
www.profiplants.cz/… Osobně bych to už dále neřešil, když není místo, je to sice blbý, ale to řešení čerpací hlavy a kostky biomolitanu je prověřený, relativně levný a hlavně velmi účinný řešení filtrace. Jak jsem to navrhoval, tak jsem to spíš lehce předimenzoval, ono víme jak to, bez urážky, u začátečníků chodí.
Vysoká cena to je relativní argument, to že nemáš filtr kam dát to je pádný argument.
Eheim kbelík k tomuto akvu bude stát tak o pětikilo víc než ten závěs co si poslala.
www.berge.cz/…
Výkonnově je to to samé a lepší co jsme řešili včera, spoštovným je na půlce ceny, ale nemá adaptéry na uchycení k akvu. Jen aby si o tom věděla
Tenhle kšeft funguje už jsem ho několikrát použil.
Ok, díky
Ty kbelíkový filtry se mi taky líbí, ale cena už je na mě vysoká a asi bych ho ani neschovala, protože akva bude na komodě, takže ten filtr by musel stát venku vedle ní
Jen jsem řešila tu možnou výhodu mít filtr mimo akva....
Vem toho Atmana s molitanem, je vyzkoušený a když ho v budoucnu nahradíš tak se Ti vždy bude hodit. Ten závěsný je menší, je vidět, jinak proti němu nic nemám, jen když filtr ven tak "kbelíkový"
A neotravuješ, normálně se ptáš
0 24.06.2016 15:33 Renatta Že ještě otravuju
, co tento filtr, je dobrý?
www.happyzoo.cz/…
Líbí se mi, že je mimo akva.
Flexiobklady mám ve všech svejch akvech, jsou super. Substrát bych už nedávala, stačí tablety ke kořenům, jak jsi psala
Flexiobklady v Praze prodává ZOO Bráník.
Černý štěrk nemusí bejt zrovna vhodnej, tedy pokud se bude jednat o nějakou drť s ostrejma hranama. Dno, bez ohledu na barvu by mělo bejt tvořený zakulacenýma kamínkama, aby se to dalo efektivně zbavit bordýlku formou odkalování. Zásobní substrát bych nedával, ale použil jenom zásobní hnojivo typu Osmocote, rozhozený a zahrnutý do dna. Jako filtraci bych volil klasiku v podobě čerpací hlavy a kostky biomolitanu, tedy vnitřní řešení
www.akvapotreby.com/… a
www.akvapotreby.com/… 0 24.06.2016 06:11 Renatta Diky moc všem!
výšku nechám udělat tedy na 35cm. Jako dno budu mít černý štěrk, mám pod něj dát nějaké hnojivo, třeba toto
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Nebo něco jinýho nebo nic? Snad nejsem moc otravná, ještě bych prosila jestli nemáte nějaký dobrý tip na filtr. Nevím jestli vnější nebo vnitřní. Cena kolem 1000.
Jasně to je fakt, bez céóčka bude to jedno stačit, ta výška ... no z nějakého důvodu asi je ... hlavně je třeba si to promyslet,postavit si na místo třeba krabici .... na údržbu a zakládání bych volil co největší akvo. 5cm už není tak velký rozdíl při týdenní údržbě.
To AQ vol raději vyšší, alespoň 35 cm, kytky rostou rychle, takže se v tom nebudeš muset tolik hrabat.
Na 60x35x30 to tvoje bude stačit (bez CO2 určitě). Druhé vždy můžeš dokoupit. Ale dej si pozor, lepší je jen bílé světlo - tato velikost se dělá i modrobílá, což je už zbytečné. Stmívač můžeš dokoupit také později podle toho, jak to bude svítit.
Taky nemám CO2 a roste to pěkně.
rybicky.net/nadrze/18227 To světlo z toho odkazu je taky moc pěkný, ale cena je už na mě vysoká. Takže to moje, co jsem dávala je slabé, měla bych tam dat dvě? Aby to zas nebylo zbytečně moc
stmívač koupím.
Ten stmívač je určitě dobrý řešení a lze si s tím vyhrát.
www.akva-exo.cz/…
Je to ten typ co jsi linkovala, ale 60cm. 1500lm se mi zdá málo já bych dal 2ks ubrat se dá vždycky, ale to i přidat
Tohle to určitě není špatný kousek:
www.rataj-spk.cz/…
Já osobně jsem to vyřešil LED reflektory a zatím jsem spokojen.
Já mám to osvětlení,co jsi měla v tom odkaze.A jsem s ním spokojen.Jenom bych doporučil k němu pořídit stmívač a s ním ladit intenzitu světla
www.akvarista.cz/….
Nastavil bych na začátku intenzitu tak na 45 - 50 %.Pokud nechceš používat CO2 tak plný výkon je na začátek moc silný a budeš mít přeřaseno.Ono taky záleží kolik cm bude světlo nad dnem apod.
0 23.06.2016 21:45 Renatta Ještě jednou děkuji za vaše rady, vážím si toho. Co2 zatím neplánuji, zkusím to bez něj. Jen mám ještě dotaz k tomu led osvětlení..to jak jsem posílala v odkaze je slabé na ty moje rozměry 60x30x35? Jaké jiné led osvětlení byste doporučovali vy? Kdyžtak mi hoďte odkaz.
Já nedoporučuji,chce to líp číst.
Dokud není akva nebo jeho rozměry, je to akademický.
Jo, doporučujte všem COčko. Obzvláště začátečníkům. Jen letos vím o 2 komplet vybitých nádržích po poruše CO2. A nebyly to nádrže s neonkami a podobnými "krmnými" rybkami, ale s mnohem zajímavější osádkou.
Rostliny rostou i bez CO2. Jen to chce možná trošku více ladění aby nebyly řasy a růst rostlin je pomalejší než s CO2.
Podle mě CO2 patří jedině do holandských akvárií, kde ryby jsou tak trochu navíc a vše se podřizuje rostlinám.
Akvárko na míru ("normálních" rozměrů) udělá dnes každý sklenář a nebo na to lidi. Rozmysli si velikost akvária taky z hlediska údržby a pohybu kolem něj. COčka se neboj, ale jde to i bez něj. Kobercovky bych asi řešil až za čas a ne hned. Filtry jsou, velmi zjednodušeno,biomolitan a nebo různé filtrační média. Doporučil bych určitě vnější filtr a větší, to samé s osvětlením, radši silnější.
Ale napřed je třeba to akvo
vyzkoušej si do jaké hloubky dosáhneš bez problémů, u nižších akvárií je snažší výsadba,údržba i osvětlení.
Zrovna dnes jsem při výměně vody ve váze vyčistil drátěnkou sklo (foto).
Ocet je zajímavé řešení - neměl bych na něj odvahu (stopro bych si nakapal), ale je to zajímavý nápad.
I při drátěnce, pokud to člověk dělá při výměně vody, tedy napolosucho, je fajn sklo otřít (používát papírový ubrousek nebo toaletní papír - obvykle je po takovém utření docela špinavý).
P.S. Renatta: Váza je hodně nestandardní a pro většinu ryb nevhodný formát nádrže. Použít se dá jen, pokud člověk přesně ví, co dělá.
drátěnku mám taky otestovanou a funguje to dobře, akorát se mezi ni a sklo nesmí dostat kamínek... tak jako mezi cokoli jiného, pak jsou škrábance hned na světě
Renatta napsala:A pak jestě jestli nevíte jak zamezit vzniku toho vodního kamene na okraji skla akvárka, co jsem koukala na fotky akvárek, tak každý to má krásně čistý. Mám kupovat balenou vodu?
Zamezit nelze. Pouze čistit čistit a zase čistit. Nevím jak s tou drátěnkou - mě se to moc nezdá. Já jsem na čistění používal hadřík namočený v octu. Při výměně vody jsem tím vodní kámen ofidlal, ocet ho rozpustil a za chvíli jsem to setřel a bylo čisto. Samozřejmě dávat pozor aby se ocet nedostal do vody v akváriu ...
0 23.06.2016 17:19 Renatta super, díky za rady. Doporučíte nějakou ověřenou firmu, co lepí akvária na míru, popřípadě posílá i na adresu? Nebo aspoň někoho v okolí středních čech, Praha, Pardubice? A co to osvětlení na ten můj rozměr 60x30x35, bude stačit toto
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Renatta napsala: A pak jestě jestli nevíte jak zamezit vzniku toho vodního kamene na okraji skla akvárka, co jsem koukala na fotky akvárek, tak každý to má krásně čistý.
Nejjednodušší je nalepit podél horní hrany skla proužek černé pásky nebo samolepicí tapety a je to vyřešené. Usazenin se nezbavíš, ale nebude je vidět.
drvi napsala:Naopak, jako příklad dobře fungujícího setu ti nabízím inspiraci třeba u rybicky.net/nadrze/23292 .
Akvárium, které linkuješ, funguje s CO2. Ona nechce CO2.
Nemohu si pomoci, mě se líbí toto:
rybicky.net/fotogalerie.php… Přičemž podotýkám, že v horním akváriu teprve začínají být vidět lekníny a v dolním lagenandry nejsou vůbec dlouho (lagenandry mohou být, pokud se jim bude dařit, o dost větší). Za půl roku budou tato akvária vypadat ještě výrazně lépe - jako každé akvárium, které se vyvíjí a o které se majitel stará.
Renatta napsala:
A pak jestě jestli nevíte jak zamezit vzniku toho vodního kamene na okraji skla akvárka, co jsem koukala na fotky akvárek, tak každý to má krásně čistý. Mám kupovat balenou vodu?
Upřímně si nemyslím, že existuje něco, co způsobí, že se vodní kámen nebude usazovat (to bys musela mít permanentně destilovanou vodu). Domnívám se, že každý, kdo prezentuje čisté sklo, ho tak má proto, protože ho před focením vypucoval.
Prostě jednou za měsíc, dva, půl roku použít tu drátěnku.
P.S. Na vodní kámen jsem zkoušel umělohmotovou drátěnku, umělohmotovou drátěnku se solí, hubky na nádobí, speciální akvarijní škrabky, stěrky - standardní drátěná drátěnka je nejlepší (smutné zjištění - existují plastové hubky na nádobí, které dovedou zanechat jemné, ale nepříjemné škrábance na skle akvária).
0 23.06.2016 16:09 Renatta Projíždím teď fotky akvárek a akvárka bez krytu jsou pro mě hezčí, takový hodně "in"
Jestli můžu ještě pár otázek, doporučili byste mi někoho na netu, kdo dělá fakt super kvalitní akvárka na míru? Pak bude stačit toto osvětlení aby se rostlinkám dařilo nebo jiné?
www.rostlinna-akvaria.cz/…
A pro jistotu bych tam chtěla filtr, bude stačit tento?
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Ještě jednou děkuji za vaše rady.
A pak jestě jestli nevíte jak zamezit vzniku toho vodního kamene na okraji skla akvárka, co jsem koukala na fotky akvárek, tak každý to má krásně čistý. Mám kupovat balenou vodu?
Používám obyčejné úsporné žárovky (nebo přirozené světlo). Ale v zásadě si nemyslím, že by to s trubicemi nemělo fungovat také.
Ten pás vodního kamene jde úplně v pohodě dolů kouskem drátěnky (nejjednodušší - jakýkoli - i ten nejhnusnější vodní kámen, jde dolů obyčejnou drátěnkou). Nepoužívám ji celou, odtrhl jsem si z ní kousek, který mám odložený zvlášť. Stačí jednou za čas přejet sklo při některém odkalování a máš to čisté.
K tomu, co píše drvi: Každý jsme jiný. Já jsem uvnitř primárně přírodovědec. Chci dlouhodobě udržitelný, blbuvzdorný biotop, ve kterém se obyvatelé budou cítit co nejlépe. Když něco začne dominovat a stávat se "plevelem", nechám to (takové rostliny jsou pak nejkrásnější). Nejsem ideální zákazník pro obchody, protože, poté, co jsem si například do miniakvária nad stolem koupil jeden košíček Cryptocoryne lengroi, stačily rostlinky v košíčku na osazení celého miniakvária, od té doby tam jsou, prosperují a já nepotřebuji žádné další nákupy. Taky skoro nemusím krmit, protože těch pět krevetek si žrádlo najde. Jen svítím. Nejhorší, co se takovému akváriu může stát, je, že buď na týden vypadne elektřina nebo praskne nebo vyschne. A mě se líbí. Jsou lidé, co z toho budou omdlévat, ale na druhou stranu kdo ke mě kdy přišel osobně, líbilo se mu. A ve vedrech, jaká momentálně panují, jsou odkrytá akvária fajn. Snadno se do nich dostanu, když chci zalít starou vodou kytky, ochlazují byt (venku je 30, před hodinou jsem v akváriích naměřil 23-24), zvyšují vlhkost.
Já ti naopak, na rozdíl od minulého příspěvku, doporučuji koupit akvárium 60 - 100 l, ve větším se lépa udržuje biologická rovnováha. Pro začátečníka není špatné pořídit kvalitní set, např. Juwel, který má slušný filtr a dobré osvětlení, levnější polské sety moc nedoporučuji. Časem můžeš, tak jako já, přidat ještě externí filtr, nejlépe Eheim.
Máš pravdu, že dobré osvětlení je pro rostliny důležité, ale aby ti dobře rostly, je vhodné přidávat už od začátku CO2, nejlépe z bomby a spojit ho i s pH kontrolerem, aby se ti automaticky udržovala stabilní hladina pH. Odpadnou ti pak starosti s nastavováním množství CO2 a jeho dávkováním, což je pro rostliny velice důležité. Set s ovládáním pH dodává např. firma Rostlinná Akvaria
www.rostlinna-akvaria.cz/… . pH kontroler je ale jen bonus navíc, úspěšně ti bude akvo fungovat i bez něj.
Samozřejmě se můžeš vydat i tou cestou, jak ti nabízel kolega v první reakci, tj. bez filtru a veškeré techniky , jen s osvětlením, ale pak zvaž, jestli chceš, aby ti akvárium sloužilo jen k udržování biologické rovnováhy nebo od něj požaduješ také nějakou estetickou hodnotu. V prvním případě , jak jistě vidíš z prezentací pana Ščobáka, sice akva fungují, rostliny rostou, živočichové se množí, ale estetická úroveň takových akvárií je (prosím bez urážky) zcela katastrofální. Naopak, jako příklad dobře fungujícího setu ti nabízím inspiraci třeba u
rybicky.net/nadrze/23292 .
Díky za rekaci, trpělivost určitě mám
akvárium na míru bych si nechat mohla udělat,ale nevím jaký světlo nad to koupit, kdybych si nechala udělat dejme tomu akva 60x30x30. Jestli ty led rampy nebo obyč zářivky, vůbec nevím jaký typ. Pak mám strach z toho otevřeného akva, že se rychleji odpařuje voda a taky z toho, že se po vrchním kraji bude tvořit ten nevzhledný pás vodního kamene. Loni jsem měla 20l otevřené akvárko s krevetkama a po celým vrchním okraji se mi vytvořil nevzhledný 3cm pás vodního kamene.
Staurogyne nemám zkušenost, ludwigia je ok, E. quadricostatus také. Anubias neuškodí, ale taky z počátku moc nepomůže, protože velmi pomalu roste. Cubu nevím, zda bych dával na záběh akvária - doplnit ji později by mohlo být snažší (ale osobně s ní zkušenost nemám).
Podstatné je, že bez CO2 (prý) není nutné svítit tolik, jako s CO2 (nemám zkušenosti s CO2). Na druhou stranu lidwigia CHCE hodně světla - nejlépe se jí daří těsně pod žárovkou. Toho dosáhnu, že ji umístním těsně pod hladinu - buď ji nechám vzplývat nebo ji nějak přichytím nebo mám nízké akvárium.
Mám výhodu, že v žádném akváriu nemám filtraci ani pohyb vody - nedávno jsem jednomu člověku na Akva.sk radil Pogostemon stellatus prostě "hodit na hladinu" a vyplynulo, že jemu to proud z filtru narve někam do vegetace. Proto s filtrem, který je v setu většinou silnější, než by musel být, může situace s vzplývajícími rostlinami vypálit jinak.
Když uvažuješ, jak uvažuješ, zkus akvárium bez filtrace. Vyžaduje menší množství ryb, než akvárium s filtrem, vyžaduje větší trpělivost, ale to podle toho, co píšeš, možná máš. Finálně tak možná nepotřebuješ set, ale jen akvárium a osvětlení. A mohla by sis nechat udělat akvárium přesně na míru. Pokud chceš rostliny a jsou pro tebe zajímavé, pak standardní akvária mají (v mých očích) nevýhody v tom, že jsou moc vysoká. Já jsem schopen si nechat udělat akvárium vysoké jen 25 cm, ale s půdorysem 50x50 (nebo 60x40 nebo 120x20, nebo 80x40). V reálu mám tam na objem dost velkou plochu hladiny a současně se rostlinám dostane hodně světla. Problém takového akvária je pak ten, že na úvod potřebuji doopravdy hodně rostlin na osázení.
P.S. Koukni na tohoto kluka. Začal zle, ale zapracoval. Použil úplně jednoduché rostliny a vypadá to, že se něco naučil:
www.akva.sk/… 0 23.06.2016 13:25 Renatta Zdravím všechny, mám na Vás prosbu ohledně výběru a rad pro založení nového akvárka, tak abych neudělala chybu. V první řadě bych potřebovala pomoc s výběrem fakt dobrého akvarka, asi v setu. Představa je asi něco kolem 50 až 60L. Chci aby bylo opravdu kvalitní, hlavně aby mělo výborné osvětlení kvůli rostlinkám. Nevím jestli je lepší nějaké s led nebo obyč zářivkama. Z rostlinek bych tam chtěla Anubias barteri var. nana, Staurogyne repens, Ludwigia repens, E. quadricostatus, Micranthemum callitrichoides 'Cuba'. Ryby zatím neřeším, chci akva nechat několik týdnů bez ryb, jenom s rostlinkami, abych věděla, že vše funguje a ryby budou tak mít vše dobře připravené k životu. Jako dno se mi líbí černý písek, fakce asi 1-2mm a co jsem četla, tak asi bych do toho písku dala k rostlinkám nějaké hnojivo v tabletách, co2 neplánuji.
Kobercovky su dost narocne na co2, svetlo... Ja osobne keby som chcel koberec, pouzijem ricciu. Na kus bridlice, sietku , naviazat. Z casu na cas ostrihat, previazat a mas vystarane aj bez co2.
A jakou byste mi doporučil Kobercovky aby rostla jen v substrátu a udělala krásný koberec. Co2 nemám...
Ten filtr pořád funguje i právě teď. Takže nebude mít žádnou pauzu. A ty ryby? Tvůj osobní typ? Co Tobě se líbí?
Aháá, já to pochopil, že je to nějaká akutka.
Tím způsobem, jak popisuješ si trochu pomůžeš, tedy řekněme že si nadběhneš tak týden, takže dobu záběhu zkrátíš tak na 10 dní, tedy v případě, že budou bakterie něčím krmený, tedy že tam nedáš jenom ten zaběhnutej filtr a nebudeš si myslet, že ej to v richtiku. Osobně používám sem tam špetku sušenýho krmení, nebo v nově založený nádrži nechám něco hnít(s mírou) a tím se živí vznikající populace nitrifikačních bakterií. Osobně bych tu zaběhnutou kostku před umístěním do novýho akva lehce propláchnul a dal tak prostor pro další nové generace bakterií.
Edit: Tedy ty ryby potupně za 14 dní první partu, před i pop vpuštění vyměnit polovinu vody a za týden druhou partu se stejným rytmem výměny, mezi tím možno vyměnit v průběhu týdne 1-2x 1/3 objemu, s krmením nebláznit.
Ryby přemýšlím, nechám si tady poradit a je to 150l
Co to bude za ryby? Jak velký to akvo je, tuším něco většího přes 200 litrů.
Když budu zakládat nové akva, budu dávat nové dno, nové rostliny, ale použiju novou čerpací hlavu ATman 202(3) ale militantní bych tam dal starý zaběhlý s fungujícího akva cca 2 roky tak mohu ryby dávat kdy?
Děkuji
Pak se omlouvám, s cubou osobní zkušenost nemám. Vycházel jsem z článku, který je o micranthemu obecně a vycházelo mi, že jsou obě rostliny charakterově podobné.
Přidat reakci
1 ...... [50] ...... 144
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 145855x