Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Zakládání akvária

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Zakládání 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 24 Přejít na další stránku   1  
Zakládání akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2018 22:29 Muž Martin7 [14] Re: Anthrax
To právě teď nevím, test a akvárko mám v práci. Byla to ta druhá nejsvětlejší barvička na testu od Rataje. Uhlí a Purigen zítra dám. Dno hnít nemůže, je to křemičitý písek 2 až 4mm a je to čerstvě založené, takže v něm nic není. (Drží se v něm jen vzduch ještě od založení, když to prohrábnu, tak utečou bublinky).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2018 22:24 R Muž Anthrax [4762] Re: Martin7
Určitě je to nezlikviduje. Bakterie jsou hlavně ve dně a ve filtru. Ale dvakrát denně to už mi přijde moc. Leda napoprvé abys ty dusitany snížil. Pak už bych měnil 1/3 denně. Aktivním uhlím nic nezkazí š jestli máš. Zároveň to ale neřeší příčinu. UV ti nepomůže.
Kolik NO2 jsi naměřil? Nehnije ti dno?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2018 22:18 Muž Martin7 [14]
Můžu měnit 1/3 vody 2 x denně a zároveň nezlikvidovat všechny nitrifikační bakterie?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2018 21:45 Žena Xlienka [276] - AmerikaRe: Martin7
Když je tam ryba a měřitelné NO2 tak jsou výměny vody nutností.
Já bych ještě přitlačila na kytkách jinak nezbývá než čekat.
Ten kořen bych klidně nechala, povlak/plíseň časem zmizí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2018 21:14 Muž Martin7 [14]
Fotka k příspěvku Zpět k mému akváriu :-) Je založeno, rostliny jsem zasadil, pro rychlejší náběh nitrifikace jsem přidal Bactoesex a s vaším svolením jsem do něj pustil Beťáka. Dnes jsem změřil NO2 a trochu jsem se lekl, že je dost vysoké, ihned jsem vyměnil 1/3 vody, tím se trochu snížilo, ale pořád žádný ideál. Nevím, kde se to tam bere, když má akvárium 126 litrů a je v něm jen jedna ryba, dvě levatky a překrmování nehrozí. pH je 7, zatím jsem nehnojil. Mám vnější filtr EHEIM Ecco Pro 2036 300l, zítra mi k němu přijde rozstřikovací rampa, aby dodával více kyslíku (toho je teď asi nedostatek) a abych ho mohl nastavit na větší průtok a neodfouklo to rybu,, světla mám dost, včera jsem vyhodil kořen, který začal plesnivět. Co s tím? Jsou časté výměny vody jedinou možností, nebo mám udělat ještě něco? Přidat aktivní uhlí / Purigen...? UV by předpokládám jen uškodilo... A věříte někdo na zázraky jako je třeba tohle? www.rostlinna-akvaria.cz/…
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2018 09:05 Žena Yoko [35] Re: Maq
Je to tato prezentace: rybicky.net/nadrze/29350-prvni-akvarko

Ptá se a názory chce, radila jsem mu ať se zeptá přímo ve fóru. Ale obávám se že bude psát až za nějaký čas do "nemocí"..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2018 22:10 Maq Re: Yoko
Je to zprostředkované. "Pán v prodejně" něco řekl, zákazník to nějak pochopil, a nějak to sdělil nám tady.
Každopádně nejsi mimo, to akvárium je evidentně zahájené hodně špatně. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2018 22:05 Muž bobikcz [135] - ups .... ono to roste :)Re: Yoko
Pokud to má mít hlubší smysl tak prosím zveřejni toho prodejce (chovatele) se vší parádou, ať si uděláme obrázek. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2018 19:50 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Yoko
No takhle to občas funguje... Nic moc s tím nenaděláš.

Nedávno mě dostal známý. Má nádrž jen s jedním druhem živorodek a anubiasy. Živorodky se mu přemnožily a začaly chcípat. Vodu se mu měnit nechce, tak tam lije nějakou "vodičku" a pochvaloval si, že vodička za pár stovek mu vydrží na rok a skoro vůbec mu to nechcípá. ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2018 19:47 Žena Yoko [35]
Prosím pěkně, nemohl by mi někdo říct, zda jsem fakt úplně mimo? Uživatel petrkokoska a jeho první akvárko. Dle rad prodejce, prý chovatele, nasázel do čerstvě založených třiceti litrů čtyři betty, dva ancíky a ještě paví oka. Kytek minimum. A nemá 6-8 týdnu vůbec měnit vodu, dostal své chemické vodičky. coze nebo je tohle v nějakém rybím vesmíru fakt normální? Omlouvám se, že se neptám k mé nádrži, ale mě to prostě...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2018 23:09 Muž ZDRI [1415] Re: Maq
Přesně na toto téma jsem se nedávno bavil v sauně s kamarádkou z Biologicého centra a měla stejný názor. Mě to v horku na horní lavici moc nemyslelo, takže radši nebudu laicky komolit její odborné argumenty a počkám na Tvůj článek :-).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.11.2018 22:47 Maq Re: MichalV
Takhle na fóru jsem jednou napsal, že kytky přesazené do novoty "lapají po kyslíku", a jeden známý zasloužilý akvarista se mi vysmál.
Je to dost složité. Rozebírat to na fóru není to pravé místo. Připravuji o tom článek. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2018 22:11 Muž MichalV [327] Re: Maq
to znie skoro ako by mali rastliny nároky na dýchanie (kyslík) väčšie ako baktérie a ryby. Dočítal si sa aj niečo o min. hodnotách O2 pre bežne pestované tropické rastliny?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2018 21:35 Maq Re: MichalV
To máš samozřejmě pravdu, a v tom je právě ta zrada. Prohlubuje se kyslíkový deficit právě ve chvíli, kdy rostliny kyslík velice nutně potřebují. Snížením teploty získají čas a stojí je to méně energie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2018 21:29 Muž Martin7 [14] Re: drvi
Provedu :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2018 20:26 Muž MichalV [327] Re: Maq
Skutočne má lepší priebeh? Myslel som, že vyššia teplota urýchľuje metabolizmus, a teda aj množenie a chuť do jedla baktériám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2018 19:06 Žena drvi [2894] Re: Martin7
Zasaď rostliny, vytop nádrž na 26 stupňů a bettu tam klidne dej. Určitě ji tam bude líp, než v malém bettarku. Ob den výměn 1/3 vody, měř ob den NO2, pokud bude nulové, je vše OK ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2018 18:39 Muž Martin7 [14]
Hmm, tak to mám asi smůlu. Musím mít alespoň 26C.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2018 17:40 Maq Re: Martin7
To je ta nešikovná věc s bettama, no...
Kvůli jedné bettě budeš vytápět 100 litrů. A mimochodem, záběh při nižší teplotě má lepší průběh.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.11.2018 16:09 Muž Martin7 [14]
Dobře, zítra přijdou kytky, zasadím je a dám ho tam. To nové má objem 126 litrů, čistý objem je okolo 100l. Což by jednu čudlu snad mělo snést :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2018 15:27 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Martin7
Klidně ho tam dej ale nikde jsem se nedočetl kolik má to akvárium litrů. Pro jistotu bych několikrát týdně vyměnil trochu vody. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2018 13:03 Muž Martin7 [14]
Děkuji, tak tedy abych to shrnul: Rostliny porostou bez problémů, dám tam jen trochu tuhého hnojina pod kořeny a přidám světlo :-) A ještě k tomu Beťákovi - kdy ho tam můžu hodit? Má vyléčený bakteriání rozpad ploutví a vím, že když ho nechám ve stávajícím akvárku, tak se mu to zase vrátí. Ve starém mám nevhodný substrát ze kterého ty bakterie nemůžu ani za nic dostat na 100% ven a proto se to podle mě vrací.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.11.2018 03:16 Muž nekdo [355] Re: Martin7
Jílove kuličky do dna - jíl je nosič těch pomocných látek s tím, že je možná uvolňuje postupně
Tzn důležité jsou látky a ne jíl. To, že se látky vyčerpají neznamená nutně, že se jíl musí rozpadnout - jíl může být v celku a látky už jsou dávno pryč. Je to to samé, jako když vám někdo pošle olomoucké sýrečky poštou - vy je sníte, krabice i obal a smrad zůstane - ale neznamená to, že až příště dostanete chuť na syrecky, tak si je z tohohle balení dáte.
Hnojení (ve smyslu žádoucích prvku) je v kohoutkové vodě. Kremicity Písek se dává právě pro jeho inertnost.
Zásobní substrát se vesměs nedoporučuje, protože nemáte kontrolu nad tím, co v něm je, kolik toho je, kdy se to uvolní a kdy to dojde. Ve vodě je toho sice dost, ale ne dost na to, aby stačilo jen dávat vodu (záleží na kytkach a obsahu látek ve vodě).
Pokud jste si koupil skutečně nenáročné rostliny, tak vám porostou v pohodě - uvidíte sám.
Ze stejného důvodu je zatím i potřeba aktualizovat nebo rozšířit svetlo neaktuální - nevíte jak vám to pod tím poroste a jestli to bude/nebude stačit.
Jinak odhadovaný poločas rozpadu koule je cca půl roku...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2018 00:19 Muž bobikcz [135] - ups .... ono to roste :)Re: Martin7
Zrovna ten Bivoj se mi vždy líbil a to že se po letech našly zbytky je pravda, ale nevidím v tom nic tragického (jíl).

Nechceš hnojit = nepřidávej CO2 :) Ty méně náročné kytky porostou i bez hnojení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2018 23:58 Muž Martin7 [14]
Na to se tu právě ptám. Nerad bych tím hnojivem něco pohnojil :) Nejvíc by se mi líbilo vytvořit něco, co by fungovalo i bez hnojení, ale když bude nutné hnojit, tak nevadí. Třeba o tom Bivojovi jsem četl, že ho lidé nachází v substrátu po letech nerospadlý, tak mu moc nedůvěřuji.

Se šneky značky Rataj počítám a budu za ně rád :-)
Taky nevím, jak brzy tam můžu hodit toho Beťáka. Aktuálně není v moc dobrých podmínkách a už se tam těší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   04.11.2018 23:43 Muž bobikcz [135] - ups .... ono to roste :)Re: Martin7
Mohl jsi přidat nějaké jednorázové hnojivo ke kořenum rostlin až je budeš sázet (např. Bivoj). Jinak s citem sviť, měň vodu a hlavně trpělivost s následným přidáváním ryb.

Šneky si tam beztak zavlečeš s novýma kytkama. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   04.11.2018 23:03 Muž Tučňák [97] - Chce to větší nádrž.Re: Martin7
Jestli jsi tam nalil destilku, pak je mi skutečně záhadou, jak by to rostliny přežily, ale pochybuji. Ve vodě z kohoutku je poměrně hodně různých živin. Osobně bych tam pro začátek hodil nějaké šneky. Je ale možné, že se časem projeví nějaké nedostatky.

Za chvíli se ti ozve Maq se svým výpočtem hnojení. smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2018 22:52 Muž Martin7 [14]
Ahoj, dnes jsem se pustil do zakládání nového akvária. Už tam mám napuštěnou vodu, křemičitý písek (2 až 4mm), velký vnější filtr, topítko a vše běži. Mám tam také světlo EHEIM cllassicLED 10,6W, 6500K s jen jednou barvou diod, u kterého se trochu bojím, že by nemuselo stačit. V úterý mi dorazi rostliny a budu je sázet. Vybral jsem jen nenáročné a převážná většina je rychlerostoucích. Všude čtu, ať začatečníci raději vůbec nehnojí a nedávají substrát, tak jsem poslechl, ale říkám si, jak to akvárium může fungovat a rostliny růst, když tam aktuálně asi nemohou být žádné živiny. Nějakou dobu by pro záběh mělo bežet úplně bez ryb a i potom mám v plánu mít velmi nedorybněno. Jako první tam půjde jen Betták, který už nedočkavě čeká v nic moc podmínkách malého akvárka a pak se uvidí, vůbec mě nepřitahují nádrže s velkým množstvím ryb. Co mám tedy dělat, aby mi rostliny dobře rostly? :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2018 23:56 Žena vero-ni [134] Re: Faire42
Díky za názor ;-) Zkusím toho co nejvíc vylovit z domácích akvárií, ať je to už aspoň přelistěné, a vodu si holt taky nějakou z odkalení dovezu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2018 23:26 Muž Faire42 [37] - Z donucení miníčkaRe: vero-ni
Když vylovím vzpomínky na to, jak sem v druhé polovině 20. století jako malej pulec nakukoval do akvárek, tak bych řekl 1-3 paví očka, zasadit nějaký ty crypty (možná přidat ceratophyllum) a opravdu obden měnit vodu. Těch pár měsíců by to mohlo ustát.
Jen to chce nějak poladit rychlozaložení. Skusil bych sehnat písek čerstvě vyndanej z akvárka, stejně tak i kus kořene a založit na odkalené vodě.

(A teď mě sepsujou. :-P )
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2018 21:03 Angus68 Re: vero-ni
Tak to zkus. Potom si u tebe po těch bojových podmínkách odpočinou ;-)
Kdyby to mohlo být větší, krásný by byly Rájovci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2018 20:08 Žena vero-ni [134] Re: Angus68
Vidíš, doma mám kardinálky vietnamské- pak bych je mohla rovnou ubytovat u mě doma :) ale taky no, na jednu stranu to jsou plavci, pořád projíždí akváriem sem a tam v hejnu...
no jo no, já jsem se toho zhostila tak nějak dobrovolně, aby tam fakt nebyly ty skaláry a aby to neprobíhalo tak, že se akvárko nechá stát ty tři měsíce vlastně bez údržby nebo naopak stylem "vše ven a pořádně umýt"...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2018 19:22 Žena vero-ni [134] Re: ctibum
Můžu zkusit nadhodit koncept "akvária" s takovou tou umělou rybkou z té doby, jen písek na dno a k tomu nějaká umělá kytka, bez vody.. ale nevím, nevím.. ještě jsem přemýšlela, jestli zvažovali nosnost té skříňky, na které to má být umístěné a fakt, že se tam pravidelně mění voda... dobře, a kdyby byli neoblomní, nějaké rady? přijde mi totiž zbabělé se toho vzdát s tím: "udělejte si to, jak jste sami mysleli..." sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2018 19:17 Angus68 Re: vero-ni
Snad jenom Kardinálky. ale jestli tohle vydrží hmm Měli ti dát více litrovou nádrž a topení. Žádní troškaři :-D
Ale i ten šibeniční termín teda fakt stojí za to. Zajímalo by mě potom, jak ti to dopadlo.
Držím palec ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2018 19:01 R Muž ctibum [6908] Re: vero-ni
Nepřemluvíš je raděj k projekci podvodního života?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2018 18:34 Žena vero-ni [134] Re: afc1886
No mě je to jasné, ale ráda bych jim ten život usnadnila a po třech měsících je darovala dál, do lepších podmínek... ono opravdu jsem se lekla, když se diskutovalo o těch skalárách... kdyby byla možnost topítka, tak alespoň betta, ale není..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.10.2018 18:26 R Muž afc1886 [14682] Re: vero-ni
vero-ni napsala: Ahojte, jdu pro radu. V práci je třeba pro výstavu založit akvárium. Ovšem když jsem zjistila, jakým způsobem se to chystá, tak jsem se nabídla, že se toho ujmu sama, aby ty rybky tak netrpěly....
Ve dvaceti litrech bude většina rybek trpět, ale to slyšet asi nechceš. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2018 18:11 Žena vero-ni [134] – Záchrana budoucího akvária
Ahojte, jdu pro radu. V práci je třeba pro výstavu založit akvárium. Ovšem když jsem zjistila, jakým způsobem se to chystá, tak jsem se nabídla, že se toho ujmu sama, aby ty rybky tak netrpěly.... Prvotní myšlenka kolegů byla: do akvária o 20 l dát vodu, něco na dekoraci a rybky z velkého rušeného akvária (přemýšlelo se o neonkách, skaláry byly zamítnuty z důvodu, že se tam asi nevejdou...). Takže, prosím, jak vytvořit akvárium co nejlépe, aby bylo k obývání, a zároveň splňovalo tyto podmínky? Rybky je třeba nastěhovat na konci října a budou v akváriu 3 měsíce...

-20 l objem
-nemožnost el. zásuvky- bez topení, filtru, umělého světla
-rybky, co se chovaly v ČSR v 2. pol. 20.st.

Poradíte, prosím, s:
-rostliny, co jim stačí jen denní světlo...
-rybky, co snesou teplotu kolem 20 stupňů a malý objem akvária,a co se chovaly v dané době...
-můžu nějak využít filtr z První podvodní? někde jsem četla, že se propláchne a ten "fujtajbl" se použije do nového akvária...
-není problém klidně co druhý den měnit vodu a o akvárium se starat

Já bych doma zakládala své akvárium poněkud více trpělivě a nespěchala na něj, ale ráda bych se i tak pokusila o něco alespoň trochu funkčního, aby tam ty rybky netrpěly...

Díky za odpovědi a postřehy, jak na to.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   09.08.2018 17:13 R Muž romant [27987] Re: JirkaŠčobák
JirkaŠčobák napsal: Musíš těch kryptokoryn dát na úvod fakt dost :).
V začátcích své akvaristiky jsem staré dno používal pořád, takže ho mám asi trochu osahané. Dnes jsem si oblíbil trochu bahna z potoka.
Prase nebo hrdlička, je to jedno, hlavně že to má vocas. :-D Tak nějak to před nedávnem hodnotil jeden velmi zkušený kolega. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2018 07:56 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Anthrax
Musíš těch kryptokoryn dát na úvod fakt dost :).
V začátcích své akvaristiky jsem staré dno používal pořád, takže ho mám asi trochu osahané. Dnes jsem si oblíbil trochu bahna z potoka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2018 07:10 R Muž Anthrax [4762] Re: JirkaŠčobák
To nepopírám. :-) Ale jak se ti to dostane do vodního sloupce, tak máš zaděláno na řasy. Pro někoho kdo se vtom úplně nevyzná, bude se vtom vrtat, přesazovat kytky bych to rozhodně nedoporučil. Protože zrovna tohle je dost „výbušná” směs. Nekomplikoval bych si život, pokud budou podmínky, tak kryptošky porostou tak jako tak. Pokud nebudou podmínky tak kytky neporostou ani v tomhle :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2018 07:06 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Anthrax
Anthrax napsal: Staré dno je doslova sra... to opravdu ne.
Ale některé rostliny, jako například kryptokoryny, mohou v té sra*ce dobře rust :).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   08.08.2018 23:04 R Muž Anthrax [4762] Re: Fid0
Za mě bez výživného substrátu. Jen a jen křemičitý písek. ;-) Ale furt nevím co tam chceš za ryby a rostliny...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2018 23:02 Muž Fid0 [2] Re: Anthrax
OK takže dám dole kremičitý piesok potom ma napadlo bivoj na kusky roztrusit a na to dam nejaky vyzivovy substrat ??? Dava sa na ten substrat pre rastliny este dalsi vrstva ??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2018 22:36 R Muž Anthrax [4762] Re: Fid0
Staré dno opravdu nedavej. Jinak těžko říct, normálně zasazené rostliny po čase nevyplavávají. Samozřejmě záleží taky na rybách, některé umí rostliny vyrýt nebo zničit. Takže by to chtělo bližší info
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2018 22:29 Muž Fid0 [2] Re: Anthrax
Takze staci dat dole kremicity piesok a nemusim davat stare dno ? Rastliny mam nove a vyplavaju lebo tam nejak nedrzia ... nestihnu za tu minutu este uhnit takze problem bude ze to tam asi zle sadzam ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   08.08.2018 22:22 R Muž Anthrax [4762] Re: Fid0
Staré dno je doslova sra... to opravdu ne.
Pořiďte si křemičitý písek zrnitosti třeba 1-2 mm nebo 2-4 mm a máte vystaráno.

Rostliny vyplavávají protože asi uhnivají. To podle mě dělá to šílené ratajovo dno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2018 22:16 Muž Fid0 [2] – Postup
Ahojte,idem zakladat nove 126l akvarium a chcem sa spytat na spravne poskladanie dna akvaria...
1.vrstva - Rataj stare dno (2cm)
2.vrstva - vyzivovy substrat Scaper´s soi 8l (2cm vpredu a 4-5cm vzadu)

Musi byt aj nejaka tretia vrstva nejake kamienky/strk?

Teraz ma syn malinke akvarium 24l a mam tam toto iste ale rastlinky mi stale vyplavaju na povrch ked do nich nejaka ryba drgne a to som ich sadzal pinzetov az na dno akvaria a zahrabal tym Scaper soi ....

Pripadne co poradite ??

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.07.2018 14:40 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář)Re: JirkaŠčobák
Jsi mi připoměl moje začátky akvaristiky s čolkama.. koupil jsem akvárko, naházel tam písek z pískárny i s tím jílem, nevymejval jsem ho... nadával jsem, jak je chvilku voda taková mléčná.. do pěti dnů supr křišťál. od strejdy akvaristy jsem dostal mraky kryptokoryn tak jsem je tam napral jednu vedle druhý, na dně bylo zhruba jen 2cm toho písku pak jsem tam někde naházel šutry z řeky, žádný čištění nic... napraskal jsem to tam.. byla tam i trochu souš.. pak jsem zajel do lesa k rybníku pro okřehek a dal ho do akva.. do tejdne byl okřehek po celej hladině...
měl jsem tam jen čerpadýlko pro honění vody na kamen co byl na suchu a dělal jsem jim tam takovej vodopádek... to byly asi nejlepší začátky, ale nic jsem o tomhle nevěděl...
čolci taky dělají bordel, když papaj žížaly... vodu jsem měnil jednou za měsíc, bylo jí tam zhruba 20-30l a tu vodu jsme měnil jakože jen tak... protože to bylo pořád čistý, okřehek jsem vyhazoval snad dvakrát v tejdnu.. žádná řasa.. ale asi po půl roce jsem udělal chybu a rostlinky vyházel... od tý doby jsem musel měnit vodu často a čistit to od řas.. začal jsem pomalu dávat zpátky nějaký rostliny, ale pořád to bylo naprd..
když teď čtu o těch rostlinkách, co mají v akváriu za význam, normálně se mi potvrzuje ten začátek, kdy to bylo rostlinama zarostlý tak, že nebylo vidět čolka... a to tam byly 4 :-D prostě se mi v tom schovávali, jak to bylo zarostlý, proto jsem to vykopal ven... ale voda byla supr
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2018 14:02 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Kasandra
Fotka k příspěvku Potom tam to topítko minimálně v chladnějších časech potřebuješ. Ale byl bych bez obav. Fakt to funguje i bez filtru. Hlavně, když tam máš velkou rybu, jakou je čichavec šedý.

Když vyndáš filtr, voda se čistí tak, že všechno klesne do dna. Což dovede být pro rostliny super! Ale! Nesmíš mít vysoké dno, jinak to v něm bude hnít! Stačí 2-3 cm. V takto tenkém dnu hnilobné procesy nenastávají a pokud ano, tak ne v míře, aby to způsobilo katastrofu. Dělám to takto roky, mám 26 akvárií a miniakvárií a nikdy jsem neměl problémy kvůli dnu. Dodávám, že neodkaluju - jen měním vodu (podle potřeby a většinou kvůli rybám - Phallichtys tico vyhovuje vodu jen dolévat, Skiffia francesae měním 10-15% vody asi 10x za měsíc, zbytek ryb je něco mezi tím). Takto dosáhnu relativně nízkého, ale hutného dna, ze kterého mi rostou rostliny s listy delšími, než 80 cm.

Akvárium bez filtru je super v tom, že i nejjemnější částice zapadnou do dna a mohou poskytnout rostlinám živiny. Pokud by tam byl filtr, nasají se do filtru a buď ho ucpou nebo budou časem vymyty majitelem nádrže. Jeden příklad, který ale netvrdím, že po mě máš opakovat: Kdysi jsem při zakládání jedné nádrže omyl bahno z holínek mojí ženy, která byla na nějakých polích kvůli pokusům. Usazovalo se to týden (akvárium bylo v té době jen se šneky). Vrstvička toho bahna je v stratigrafii substrátu dodnes viditelná. Akvárium bude mít pomalu tři roky a potomci 20. krevetek, které jsem do něj později dal, v něm žijí v mnohonásobně vyšším počtu dodnes. Tolik k tomu, nakolik je problém bordel v akváriu bez filtru. Není. Jak se ti jednou takové akvárium rozběhne, je hrozně málo věcí, které se na něm mohou zkazit.

P.S. Fotka. Takto vypadá akvárium dokonce s bahnem (!) z potoka na dně. Založil jsem před dvěma měsíci. Koukni, jak v tom roste ta barclaya (měla 4x kratší listy, než má dnes). Přitom: Dal jsem tam 4 krevetky - žijí. Dal jsem tam dva kusy potěru jedněch živorodek - žijí. Množí se v tom dafnie, které čistí vodu. Dal jsem tam malé šneky, které čistí sklo. Občas vyndám chomáčky řasy. Výška dna: 1-2 cm. Čisté, pro život nezávadné.

P.P.S. Máš super podmínky pro Phalloceros caudimaculatus reticulatus :).
 

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [24] ...... 144

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 145816x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13369-zakladani-akvaria?od=1151