Zakládání akvária
Tak to chápu

u velkého akva jsem to tké napouštěl z kohoutku, měl jsem takovou hadici na konci proděravěnou a nechal to do akva proudit z výšky, aby to šlo přes vzduch co nejvíc.
Pro 2 menší, co mám to nechávám den v kýblech
Pokud je to možné, snaž se ty rybky neuspěchat. A přeji hodně úspěchu v chovu! Těším se na prezentaci toho akvária, takový obřík

Díky za vysvětlení

Já musím napouštět přímo z kohoutku. Nedovedu si představit pár dní skladovat někde 300-400L vody

Proto jsem se na začátku ptal na ten Aquatan od Sery.
Nojo, teď na to koukám. Mám dojem, že ho ale používali.
PVK tvrdí, že chloramin nepoužívá. Nevím, jak je to jinde.
Záleží odkud kohoutková voda je. Další věc je, že dřív, když čističky vod dezinfikovaly především chlórem, stačilo nechat vodu den odstát, chlor vyprchal a bakteriím se nemohlo nic stát. Nebo stačilo napouštět rozstřikováním, kdy většina chlóru okamžitě vyprchala a to stopové množství, co zůstalo se v akvárku naředilo a bakterie byly více méně v pohodě.
Teď se tam přidávají jiné sajrajty, které tak snadno nevyprchají a jsou tam i několik dní či týdnů. Většina akvaristů nad tím přivírá oči a dál vodu nechává den odstát, nebo to tam láduje rovnou z kohoutku. Někdo přidává neutralizační látky a láduje to hned.
Já nechávám den odstát a pak to dám do akva a tak nějak předstírám, že o nějakým chloraminu a jiných nevím. Funguje mi to hádám proto, že koncentrace těch chemek je malá a v akvárku se to naředí a je to pod úrovní toxicity pro bakterie.
Kohoutková voda je pro citlivější nitrifikační bakterie tzv. vostřejší, není tak uhlazená, jako z jedoucího akvária, to platí ve vztahu k filtraci. Při výměně je to tak, že se vyvětrá, jako doma v zasmrádlým pokoji kam se pustí čerstvej vzduch, tedy výměnou se vydejchaná akvarijní voda občerství a dojde k ostranění nespotřebovaných látek, které akvo už jinak neumí zpracovat. Při zabíhání akvária dochází tou výměnou k naředění těch škodlivin, dělat se to nemusí, ale když už tam budou ryby(fáze zabíhání), udělat se to MUSÍ, protože jinak je to bude ohrožovat na životě.
NH3 nulová a NO2 taky. Jsou to dvě fáze, běžet musí obě.
www.google.cz/…:
Přesně, nebo čekat a dát si rezervu. Pokud budeš měřit, je třeba mít na mysli, že první dny bude téměř neměřitelné, pak to vyšplhá hódně nahoru a pak to zase přejde a pak je to zaběhlé.
Jak tedy poznám, že nitrifikace funguje? Že NH3 bude nulová?
Pokud ti nefunguje nitrifikace, žádné NO2 se v akváriu netvoří, ryby se otráví amoniakem.
Ono to asi tak jde, ale pak ti ty dlouhověké ryby vydrží tak těch 6 let, cos je měl.. kdyby jsi to tehdy zabíhal jinak, troufám si říct, že bys je měl ještě naživu.
Když už jsi utratil nemalý peníz za tak krásné akva a filtr, tak to teď přece nezaložíš, jak nějakej začátečník.
Ale dá se leccos. Kamarád nedávno "zachránil" 2 závojnatky od jednoho kluka, co je měl 3 roky v 22 litrovém akva 2 poslední roky bez filtrace, bez živých kytek v úplně černé vodě, jakou jsem ještě neviděl a taky to přežily. Otázkou je, jestli by tě tento způsob akvaristiky naplňoval.
Co si pamatuji, měřil jsem obden hladinu CO2, víc nic.
Pardon, NO2.
Otázka je, zda jsi ty problémy vůbec byl schopen poznat. Takových co to mají na háku a pak se diví je hodně. A často si ani neuvědomí souvislosti, protože mezi příčinou a následkem jsou týdny, měsíce, někdy i roky času.
0 23.01.2018 15:45
Vstrom [82] - Malawi 
Já jen nechápu, že se ty názory tak rozchází a to píše člověk, který napsal i několik knih o akvaristice. Já když zakládal své akvárko asi před 6ti lety, tak jsem to napustil, pustil exterňák, napustil bakteriema a za dva dny jsem tam vypustil asi 30 akar a kančíků do 350L vody a týdně jsem měnil půlku nádrže vody a bez problémů se to zaběhlo. Proto si teď říkám, proč by to nemohlo být stejné

))))))
No, zkusím tam napsat, jestli mi vůbec někdo odpoví

)
Viz. další článek přímo od chovatelů...
To je blbost tlamovci jsou citliví. Po měsíci nejdřív. Těch třech ryb teď bych se ale nebál (za předpokladu běžných odolných druhů a toho, že se na to nevybodneš a budeš reagovat na případné problémy).
Nejsem specialista na Malawi ale je tam potreba pH, při kterém je amoniak dosti toxický. Zároveň tam bývá hodně ryb. I když budeš měnit vodu týdně, celý ten týden se bude v nezaběhlém akváriu bez funkční biologické filtrace a kytek hromadit amoniak a pokud to ryby nestihne přímo otrávit, určitě to bude snížovat jejich kondici.
Tak já nevím, u Malawek se mění týdně 50% vody, tak si sám říkám, že ta stabilita tam může být trošku úplně jinak, když tam nejsou ani kytky a filtry dost často lidí mají jen na mechanickou filtraci
Tak tohle si řeš s tamnějším guru.

No, mě to nepiš, to se musí tazatel vyjádřit, jak to vlastně s těma rybama myslí, protože tak nějak tuším, že po tejdnu "záběhu" se tam plánuje něco většího, ale nejsem věštec, já jsem mu svoje napsal a vy ostatní taky, jak se rozhodne, co udělá, to je na něm, je to jeho akvo, jeho ryby, jeho peníze.

Ten stávající filtr má 4litry filtračních materiálů. Prázdné akvarium se 4 rybami utáhne.
Po měsíci může přidat další ryby. Plná osádka tak po 3 měsících, ale určitě koupí malé ryby, které než dorostou, bude akvárium plně zaběhlé.
Já bych se toho nebál. Třeba karanténní nádrž 130l mi se zaběhlým filtrem fungovala dobře hned od založení.
No, nelíbí se mě to ani trochu. Na chlór se vyprdni, když necháváš vodu odrazit a nebo to točíš třeba přes sprchu, netřeba se strachovat, ten Aquatan je jenom berlička, to si spíš pořiď Toxivec, protože jestli tam po tejdnu buchneš ryby, budeš kolem toho muset trošku pobíhat. Jsoun tam dva problémy, budeš mít nezaběhnutej jak ten 200 litrovej filtr, tak dno, což je filtr č.2, takže se připrav na denní výměny vody a to ještě nevíme o jaký ryby se jedná, ono ne každá ryba si nechá všechno líbit a některý to prostě nedají, ani když se snažíš jak chceš, čas ten neukecáš. Tyhle vany běžně nechávám zabíhat i dva měsíce, pěkne pomalu přidávám ryby, ne dříve než po měsíci, měním vodu.
Tři ryby tam dej, pokud to nejsou háklivé druhy. Ale plnou osádku ani omylem. A testuj vodu či pečlivě sleduj chování ryb. V případě problémů musíš měnit vodu. Plnou osádku po měsíci.
Týden na závěr nestačí, ale pokud použiješ ten zaběhlý filtr a necháš ho běžet aspoň 2 měsíce, tak tam ty ryby můžeš dát jak plánuješ. Podobně jsem to dříve dělal a nebyly problémy.
K čemu je dobrý ten Aquatan? Já bych ho nedával a chlór neřešil.
Výroba se zpozdila a jsem už dohodlej na konkrétní termín. Ale zase si říkám, když nechám vodu odstát, připojím zaběhlý filtr, že by nemusel být po týdnu provozu snad problém ryby tam vypustit. Ten Aquatan jsem myslel kvůli chlóru, napsal jsem to špatně.
Aquatan ti s tvrdostí nepomůže a týden na záběh je málo. Ale tři odolné rybky, pokud je to nutné, budou v takovémto objemu nejspíš v pohodě i při záběhu.
Proč na to tak tlačíš? To už máš někde ryby, že je tam potřebuješ dávat za tejden?
1 23.01.2018 15:04
Vstrom [82] - Malawi 
Ahoj, stačí na zaběhnutí nádrže cca jeden týden? Objem akvária 840 L a přepadový filtr a přepadový filtr o objemu asi 200L. Akvárium chci napustit, nechat odstát 24hod a pak z malinkého akvárka dát dva ancistrusy a jednu parmičku a buď připojit k nádrži současný externí filtr JBL e901 nebo jeho obsah vylít do akvária a filtrační náplně dát do síťky a dát do jedné komory přepadového filtru.
Voda je dost tvrdá, tak zvažuji, zda při výměně dávat Aquatan od Sery a nebo je to zbytečnost?
Mám vodu taky s pH 7.5 a jde to.
Stejně než tam dáš rybky tak to výměnami srovnáš

.
Ahoj koupila jsem nejake nenarocne kytky a k tomu jednu co se jmenuje eusteralis narrow leaf rika vam to neco?
Ano pestuje se tu hodne ovoce a zeleniny ale ta studanka je vysoko v horach v lese pH 6.7 tvrdost uz nevim ppuzivam ji zhruba deset let. Ta vodovodni ma vysokou tvrdost a ph.
co je zajimave ze tu stari lide moc netrpi na problemy s klouby zrejme tvrda voda prospiva zdravi
drzte mi palce az to napustim snad nepotece
akva prislo postou
Velmi zjednodušeně je to na kopci (Brdy stejně tak ty Lužické hory), takže ta voda tam ta voda je nejčistší co může v daných podmínkách být. Nějaké imise prostě budou všude. Ale v těch Brdech na rozdíl od okolí Lyonu prostě není žádné intenzivní pěstovaní plodin. Takže tam do toho vstupuje faktor povrchové vody. Navíc ve Francii jsou celkem časté krasové oblasti, kde se ta povrchová voda dostane relativně snadno do kdejaké studánky.
Prosím OT.
Ano, proč ne. Ostatně já jsem zastánce pravidelného měření i přímo v akváriu. Ale nutné to podle mého názoru není. Pokud tu studánku člověk zná, většinou ví, co od ní čekat a změny pozná i bez testů. A pokud jsou tam v létě dusičnany (v pražské vodě jsou celý rok), asi tam teče povrchová voda odněkud z pole. Pak bych se asi víc než dusičnanů bál třeba nějakých pesticidů.
Kvalitní voda jde z hloubky a bývá stabilní.
Píšeš vyzkoušet a vyhodnotit. Já říkám zkoušet a vyhodnocovat furt, každý jeden odběr.
Máme tady u města taky jeden takový profláklý lesní pramínek, lidi si tam berou vodu na kafe. A každé léto je v takovém srandokapsu, co vydává radnice, napsáno, že teď vodu nebrat, hodně dusičnanů.
To už je na posouzení každého, jak vyhodnotí konkrétní zdroj vody. To na dálku nejde. Ale z toho, co tu petulka napsala, to vypadá ok. Já jsem pil vodu ze studánek v půlce republiky i dále a popravdě, většina té vody byla lepší než pražská vodovodní. A takové studánky jsou i kousek od Prahy, třeba v Brdech.
Nee problem je s vodou z vodovodu. Ale riskla jsem to zakladam to ted za chvili jedu pro kytky. Jinpristi tyden zajedu do studanky. Ve vidovodu mame vodu tvrdou a vysoke ph. Dik drztw alce
Já myslím, že DavFM má pravdu. Nejde srovnávat vodu z Lužických hor s kvalitou vody ve studánce někde poblíž Lyonu, kde máš úplně jiné podmínky a je tam intenzivnější zemědělství, atd. I v tom okolí Lyonu budou obrovské rozdíly. Prostě nejde šmahem říct, bude to dobré nebo špatné. Takže ostražitost je na místě a to je ale jen můj názor. Nic víc

Psal jsem vyzkoušet. Ale pokud to není vyloženě povrchová voda (což si pod slovem studánka nepředstavuji), bývá to stabilní. Zkušeností mám dost na vlastní žaludek, lesní vodu piju při výletech celý život. A to už jsem při nízkém stavu vody doslova cedil blešivce mezi zubama.
Před vodou že studánky je třeba se mít na pozoru. Myslím si, že to nelze takto paušálně říct, že se není třeba vůbec bát.
Kvalita vody ve studánce může být velice proměnná, v závislosti na podmínkách,okolí atd. Co je dneska super, v létě může být hodně mimo použitelné hodnoty.
Ta tvoje voda bude pravděpodobně dost pufrovaná (vysoká alkalita, uhličitanové tvrdost). Můžeš to kdyžtak změřit. Pokud to tak skutečně je, ten substrát s tím asi moc nehne, a pokud ano, nevydrží to při pravidelných výměnách vody dlouho. Zvlášť pokud použiješ jen 4 litry.
Pokud máš tu studánku blízko a její pravidelně návštěvy tě nebudou obtěžovat, tak bych se jí vůbec nebál.
Ahojte zmekcovac ma pritel. Ja mam vodu tvrdou a vysoke pH 7.6. Ta voda ze studanky je skvela kytkam se dari a i rybam.
Koupila jsem scapers soil ale jen 4 l. Zbytek je ricni sterk. Myslite ze ve 110 l akva ten scapers soil to ph snizi? Jestli jo naliju tam vodu z vodovodu a dneska koupim kytky aje to.
prosim poradte mam dneska cas do 16 30 tak bych to mohla stihnout
Změkčovač. Tzn leze z toho měkká osolená voda.
Voda z lesa bývá fajn. Samozřejmě chce to ověřit/vyzkoušet.
No právě, že řešilo. Ale moc moudrej jsem z toho nebyl.

A právě proto mě zajímá co z toho leze za vodu. Nějaké konkrétní hodnoty, protože ty nezazněly. Protože zatím víme, že to má jen vysoké pH a žádnou tvrdost, dle slov Petulky, což je dost široký pojem.
Neřešilo se tu už někde, že nemají osmózu, ale nějakou čističku jenom?
Taky si myslím, že se zbytečně nadřeš. Jaké parametry má voda co vám doma teče z osmózy, že se bráníš jejímu používání?
Proč vodu z lesa? Ztráta času bez nějakého skutečného efektu, spíše přinášející potenciální problém.
Dekuji Jarry. Premyslela jsem ze bych to zvladla tak v utery rano proprat sterk a odpoledne zajet pro vodu do lesa a rychle koupit kytky a dopustit to.
Akorat s tim filtrem me to stve doufam ze neni moc silny.
Další možnost je normálně to napustit, pustit filtr a pak při sázení případně trochu vody vypustit. 110l akvárium asi nebude jinak zvlášť vysoké, takže bych to klidně osázel plně napuštěné - pokud tam teda nemá hned ze startu být nějaký kobereček atd., co by se sázelo lépe bez vody.
Přidat reakci
1 ...... [29] ...... 145
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 146847x