Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Zakládání akvária

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Zakládání 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 41 Přejít na další stránku   1  
Zakládání akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.01.2017 06:38 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumímRe: začátečník
Jestli to půjde, tak se zbav těch kamenu co tam máš a pročti si odkazy v článku rybicky.net/clanky/578-vhodna-temata-pro-zacatecniky rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2017 22:10 začátečník – Jak na to
Po úhynu axolotla mi zůstalo akvárium (100x40-výška vody/50-výška akvax38cm) a v něm chudáček 1ks Danio(bylo určené jako živá potrava..) Rozhodla jsem se pro akva s rybkami. Jsou tam říční šustry poslepované akv.silikonem jako úkryty a jeskyňka,jinak nic. Takto jsem ho měla přes 3 roky, pouze se čistila a dolévala voda. Řasami trpí minimálně (ze začátku to bylo hrozné). Jak teď postupovat? Danio si tam plave už tak 3(a myslím že i víc?)měsíců,bylo jich víc (axl vychytal), ale zůstalo jedno.
Je nutné něčím pokrýt dno? Pod akva je zelená karimatka,zezadu barevná tapeta. Chtěla bych i nějakou rostlinu, ale jak ji vysadit? Postačí třeba nějaká plovoucí? Nevím,jestli není zbytečné vylívat celou vodu, když se nekalí a neřasuje, lze to považovat za zaběhnuté? Je nutné pořizovat světlo a zakrytí? Akva stojí cca 50 cm od okna. Když do něj nesvítí přímo, tak odrazem od protější budovy (axlovi jsem stínila..teď asi sundat, že?)
Chtěla bych dokoupit nějaká Dania (a další ryby),vím, že žije ve skupině..ale jak teď na to. Díky a omluvte chudáka začátečníka..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2017 21:23 Muž Jarry [1437] Re: MadmanCZ
Jak píše ctibum, jinak světlejší listy na anubiasech jsou nové listy, alespoň moje anubiasy se tak také chovají.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2017 21:20 R Muž ctibum [6926] Re: MadmanCZ
Po šesti dnech bych nic moc neřešil a z ničeho nepanikařil. Rostliny si nejspíš zvykají na nové prostředí a přecházejí na submers, řekl bych. Ale počkej si na zkušenější, jen nahlas tipuju... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2017 20:44 MadmanCZ
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj, před časem jsem se zde ptal na vhodné rostliny a akvarium pro krevety. Konečně jsem se dostal k realizaci, ale po 6 dnech jsem došel k tomu, že mi na jedné rostlince dochází k bělání listů (Hydrocotyle verticillata). A na části dalších rostlin slabě žloutnou listy, viz přiložené fotografie.
Hodnoty čisté vody na bytě (odstátí 16 hodin ve sklenici) NO3 10 mg/l, NO2 0 mg/l, GH 8°, KH 6°, pH 6,8 , Cl2 0.
Po 6 dnech má voda hodnoty tyto: NO3 10 mg/l, NO2 0 mg/l, GH 8°, KH 7,6°, pH 6,8 , Cl2 0. Došlo tedy jen ke změně KH, což nevím jestli toto může způsobovat nebo ne. Na netu jsem nalezl mnoho tipů a nápadů, ale některé si odporují tak bych se rád zeptal zkušenějších :-) A je normální u toho Anubiasu, že jeden list je takto světlejší? :-)
Předem moc děkuji za rady.

PS.: Ty černé tečky na rostlinkách jsou zrnka písku, chtěl jsem ty rostliny chvíli nechat růst a pak je očistit (abych jim zbytečně neubližoval :-) )
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2017 11:16 Muž MartinH [142] - L144 závojRe: TheHonca
A ještě bych dal pozadí, třeby černou samolepící tapetu, nebo já na zadní stěnu napnu černý igelitový pytel na odpadky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2017 11:09 Žena Karnal [196] Re: TheHonca
Přidávám se o ostatním, chce to tak 10x víc jednotlivých stonků rostlinek. Být tebou, tak bych dokoupila druhy, co už tam jsou a nasázela je do skupinek k zadnímu sklu - tak, aby ty druhy byli spolu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.01.2017 10:32 Žena drvi [2894] Re: TheHonca
Jj, víc zeleně, podstatně víc. Nacpi tam nějaký stonkovky, ať není vidět zadní stěna, nečekat až to zaroste, to by ses taky nemusel dočkat. Protrhat to pak můžeš vždycky ;-) S víc rostlinama se ti akvo líp a rychleji zaběhne. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2017 06:31 Muž Faire42 [37] - Z donucení miníčkaRe: TheHonca
Chce to víc zeleniska.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2017 21:40 Muž TheHonca [0] – Budu rád za každý názor... :)
rybicky.net/nadrze/26465

Budu rád za každý názor... :)
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2017 16:38 Muž MirekSazava [71] Re: derata
Já sem co2 ani hnojiva ze začátku nedával. Všechny kytky se krásně nastartovaly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2017 15:12 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: derata
Určitě CO2 hned od začátku aby si rostliny zvykly na jeho snadnější příjem maniakva.sweb.cz/… . PMDD bych začal dávkovat až ho bude potřeba je to dost individuální podle počtu ryb, rostlin a síle osvětlení. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2017 14:28 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: derata
Někdo nechává být, někdo hnojí od samého začátku. Já jsem druhý případ a zdůvodňuji si to tím, že mám velmi měkkou a na živiny chudou vodu. Ale CO2 jsem při založení nikdy nepoužíval, jen jsem ho jeden čas zkoušel na už zaběhnutém akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2017 14:12 Muž derata [11] – hnojeni a co2
Ahoj, chtěl bych se zeptat, jestli u čerstvě založeného akva mám hned nasadit PMDD a co2 nebo ho nějakou dobu nechat žít svým životem? Půjde o rostlinné viz prezentace.

Děkuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   27.12.2016 10:02 Muž doubler [80] Re: Karel
skaláry a parmičku dej pryč co nejdřív, ancistrus by měl jít taky, jakmile trochu vyroste. Když se pavím očkům bude dařit, brzy jich budeš mít desetkrát víc, když ne, znamená to, že v akváriu je něco špatně. Já osobně bych přidal i nějaké šneky. Co se filtrace týká, JKA-IF302 je jen honič vody, ale pro takhle malé akvárko by mohl stačit. Minimální průtok by měl být víc než dostačující. Co se týká obavy z "udušení" rybiček, kdybys opravdu hledal, zjistil bys, že je úplně zbytečná. Tři živé rostlinky mohou být pro 20 l dost, ale taky hodně málo - záleží na druhu a velikosti. Udělej si prezentaci, ať máme lepší představu, pročti si doporučenou četbu pro začátečníky a začni hledat někoho, kdo si vezme ty skaláry a parmičku..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2016 00:13 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Karel
20 litrů a skaláry? Jak tam máš ryby dlouho?

Upřímně. Není to nejbrutálnější, s čím jsem se potkal. Pokud pominu akvária s plastovými rostlinami, první místo drží holka, která na Akva.sk nedávno prezentovala relativně velké akvárium, ve kterém ale mimo jiného plavaly skaláry, diskusi a (!) závojnatka. Ty jsi v závěsu. Možná jsou ty skaláry malé, ale stejně. Brutální. Neřeš vypínání blbého filtru na noc, prosím. Řeš, komu věnovat většinu ryb. Pak zabydli akvárium rostlinami.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   26.12.2016 23:37 Maq Re: Karel
I když to zní trochu jako paradox, pravdou je, že malá akvária nejsou vhodná pro začátečníky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2016 23:34 Žena Mesala [22] Re: Joshuax
Paví očka se tam přemnoží, radši razborky, bettu nebo krevety...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2016 23:29 Muž Joshuax [17]
Odpovez si sam... Mas filtr na 50-100L a mas 20L akva... Cokoliv vice, nez minimalni prutok, bude zbytecne moc... Klidne to mej na minimum celou dobu... Ale ty skalary bych nekomu daroval a pridal vice tech pavich ocek... 20L neni na vetsi ryby...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   26.12.2016 23:27 Žena Mesala [22] Re: Karel
Jednoduše: Ryby dejte pryč, kupte 6x víc kytek a filtr na 20l!
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   26.12.2016 23:24 Muž Surdo [35] Re: Karel
2x Skalara v 20l to si neviem ani predstaviť ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2016 23:14 Karel – problém s filtrací během noci
Dobrý den, chtěl bych se zeptat mám 20l akvárko fungující asi měsíc z toho už týden tam mám rybičky.1X Ancistrus, 2x Skalara, 3x Paví Očko,1x Parmičku Mechovou.3 živé rostlinky.Vodu zatím měním jednou týdně 1/3. topítko mám na 25 stupňů a filtr JKA-IF302 s průtokem 300l/h na 50-100l. Je regulovatelný a potřeboval bych vědět jestli ho můžu mít přes noc ztlumený na minimum nemůžou se mi rybičky udusit? Nebo není to pro ně moc škodlivé? Jsem úplný začátečník, snažím hledat informace všude možně, ale něco podobného jsem v diskuzi nenašel.Ještě bych se chtěl zeptat jestli je nutné do tak malého akvária nutné vzduchování. Děkuji za každou radu

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2016 20:41 R Muž romant [27987] Re: Driv3r
Tak ono, jakýpak si nalhávání čehosi do vlastních kapes, čas je v akvaristice vždy tou nejvytíženější proměnnou, která může věci posouvat jak do plusu a je tím tak častěji hlavně do mínusu. Ano, umím akvo založit a v ten den tam plavou ryby, ale není to pro všechny živočichy a rozhodně to ve výsledku může znamenat velké zklamání, proto je lépe se o těchto stavech moc ani nezmiňovat a tvrdošijně trvat na klasičtějších metodách zakládání, tedy na těch o nichž je i toto vlákno, kde je nějaký většinový názor, který se tu a tam lehce odkloní, ale ta hlavní lajna je jasná, netřeba jí opakovat a nebo i jo, je to čas. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2016 20:16 Muž Driv3r [236] Re: Maq
hm ockovat od nekoho jineho je risk s tim souhlasim . je to jako jit do nemocnice mezi hrchlali kdyz jsi zdravi.ale proc si nepomoct s ockovanim ze sviho?pouziva se voda vyplach filtru dno .
sam si napsal(je rozumné předpokládat, že jejich zárodky se objeví i ve filtru. Ty si přeneseme do nového akvária, a ony už tam pěkně čekají na naše ryby.) ktery uz at je to cokoliv .s tim do kontaktu prisli.prendava ryby ze stavajiciho netusim proc to truli chtel uspisit ale nez pustit ryby do cerstveho akva a nemit kouzelne ruce a zkusenosti romanta neni to vhodnejsi alternativa?nerek jsem ze to takhle ma udelat ale ze si takhle muze pomoct.a ze nechat tomu cas je nejlepsi.

ps: romant :kouzelne ruce a zkusenosti nema byt nejaky pomlouvani ci neco podobneho. jen obdiv
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   17.12.2016 19:30 R Muž romant [27987] Re: Maq
Nedočkavého začátečníka ničím neodradíš a ani nepřesvědčíš, pracuju s nima i v osobním kontaktu a proto si dovolím na tom, co jsem napsal tak trochu neurvale trvat. ;-) Někdy je prostě všechno oč se snažíme jenom házení hrachu na stěnu a perel sviním zárověň. Za svojí vcelku bohatou praxi jsem se naučil nezachraňovat všechny, prostě píšu co píšu a kdo se chce dozvědět další, možná "tajné" :) informace, tak se klidně ozve. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.12.2016 19:15 Maq Re: romant
Fajn. Odhalil jste maličko svůj recept, je jiný než jsem si domýšlel. Té mojí představě spíš odpovídá ten postup který tu zrovna popsal JirkaŠčobák.
Ale myslím si, že právě vy, zkušení, byste měli konzistentně odrazovat všechny začátečníky a málo zkušené od všech snah záběh "obelstít" a trvat na tom, že musejí prostě počkat. A když budete říkat čtyři týdny, a oni si to "načerno" zkrátí na dva-tři, hodně ryb, akvárií a akvaristů se tak může zachránit. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.12.2016 18:50 R Muž romant [27987] Re: Maq
Nemám po ruce tu dobrou vodu, ale nestydím se vzít na pomoc chemii, kterou zde drtivá většina tak nekompromisně odmítá a ve finále sem tam použije, ovšem i zde je třeba býti trošku poučen a vědět po čem sáhnout a co je jenom tahák na peníze a kdo chce relevantní informace si dohledá, jenom na tomhle fóru jsou je to napsáno tolikrát, že to až hezký není. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2016 18:49 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Maq
Mě se před pár týdny povedlo založit akvárium, druhý den do něj dát malou krevetku a když žila, přidal po pár dnech další a dalších pár dnech zase další, až jich tam je asi dvacet, akvárium založené necelé tři týdny a ani jedna krevetka neuhynula (naopak rostou a mají pěknou barvu). Vůbec je nekrmím.
Použil jsem odkalenou vodu z akvária s krevetkami, omyté staré dno z předešlého vyschlého akvária a po pár dnech doplnil detrit z dalšího akvária.

Jenže to obecně nedoporučuju a nedovedu garantovat, že by mi to fungovalo i napodruhé. S první krevetkou jsem to zkusil jen proto, že jsem chtěl co nejjemněji očistit listy od nečistot a krevetek mám hodně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2016 18:43 Maq Re: Driv3r
A já si nemyslím, že jsme odbočili. Tady jde o zakládání akvárií, a diskutujeme, do jaké míry je prospěšné pomoct záběhu nového akvária přenesením násady z jiného, například cizího.
Především nejde jen o nitrifikační bakterie. To ani zdaleka ne. A dále nejde jen o bakterie. V takovém filtru toho žije mnohem víc. Ryby vždy mají nějaké parazity (i když jsou zdravé), a je rozumné předpokládat, že jejich zárodky se objeví i ve filtru. Ty si přeneseme do nového akvária, a ony už tam pěkně čekají na naše ryby.
Kromě toho se v každém akváriu časem nashromáždí nějaká mini-fauna-flóra. Různí červíci, korýši, měkkýši a cojávím co všechno. Většinou škodí jen málo a nepřímo (třeba jako mezihostitelé skutečných parazitů), ale proč bych si je tam měl tahat? Jen pro ten dost problematický pocit, že můžu o dva týdny dřív vypustit ryby?
Věřím třeba romantovi když píše, že když to jinak nejde, umí založit akvárium a vpustit ryby tentýž den. No jo, on má po ruce dobrou vodu, ví přesně co dělá, a hlavně taky ví co dělat potom. A jistě i on v tom má zakalkulované nějaké to riziko.
Já normální smrtelník v tom mám jasno: Nebudu si dělat z roviny kopec, tedy žádné násady, žádné triky, ale prostě 4 týdny počkám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2016 18:04 Muž Driv3r [236] Re: Maq
rek bych ze sme trochu odbocili od tematu a presli k prilisne hygiene nit bakterie jsou bakterie ktere rozkladaji (hovinka) jak je chces namnozit z niceho? pochopitelne ze neni asi nejlepsi tam cpat detrit z filtru tesne po lecbe nebo z nemocneho akva ale asi tak velky rozdil v tom nebude.bacily a viry budou vzdy jen my uz nebudem taky nevihazis celou domacnost jen proto ze si byl nemocny ne? hmm
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2016 21:37 Muž TRULY [164] Re: romant
oka idem na vec. Co sa tyka tej nh3/4 pkriesit to zajtra pre istotu? zabudol som ten test kupit a asi pri tom zaciatku je to dost podstatne. ci?
edit:dal som tam asi 17ks ale dost maly su 3-5mm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2016 21:31 R Muž romant [27987] Re: TRULY
Okružáky, rozhodně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2016 21:23 Muž TRULY [164]
Akva napustene - 9den (voda nova vodovod)
Filtracia spus.- 8den (bez ockovania)
Rastliny - 20% z pozadovanych (4den)
NO2 - 0mg

Ziadny slimaci ani ryby.
Mam tam pustit 2,3 anciatrusov albin 3cm. Aby to troska ozivili? Alebo kupit zajtra Nh3/4 test a podla toho sa zariadit?
Alebo tam nahadzat 10-15ks malych okruzakov?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.12.2016 12:17 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Driv3r
alternanhera rubla se moc nedari furt straci listy myslim ze de do kopru rybicky.net/atlasrostlin/alternanthera_rubra :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2016 23:58 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Driv3r
Když musíš dát ryby, nedávej pro začátek víc, než dvě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2016 20:14 Muž Driv3r [236] – Volcano over the lake sand
tak akva mam zalozeny od 3.12 chtel bych nazor jestli tam muzu dat nejakou rybku a ulevit prerybnenymu chaosu viz prezentace testy jeste nemam jsou na ceste.asi ve stredu nebo zitra. pri zakladani bylo pouzito dno ze zrusenyho akva filtr byl zaplaven detritem z vyplachleho vnitrniho filtru z chaosu a i sem trosku nakrmil prazdne akva.voda bohuzel kohoutkova.doufam ze me neukamenujete:-)but bych sem hodil 4 pavata nebo 4 gold moly +2 xify max 6 ks but ty nebo ty nebo jen ty 4ks? ;-) jeste prybude druhy filtr ktery je uz mesic v chaosu na dukladne zajeti ale nechci ho odendavat nez dam nejaky ryby sem.trochu narostli a je jim to mali jeste po tom co sem vzal na byt sirotka velkyho skalara. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   12.12.2016 17:57 Muž martinCA [33]
vobec som nesledoval diskusiu na temu rakov, len na jednu myslienku by som chcel reagovat. kto chova ryby dlhsiu dobu, tak vie do istej miery povedat podla vzhladu a spravania ryby, ci je blizsie k stavu spokojnosti alebo k nespokojnosti. pozoroval som pripady toho nami ludmi nepochopeneho, obrateneho scenaru, tj 8-10cm ryb zijucich v pare na teritoriu 20x30cm v perfektnej kondicii a vitalite. alebo spokojnej ryby z hierarchickych dovodov traviacej zivot v ukryte s vychadzkami len za krmivom. Nieco podobne pisal aj Jirka dole - cim jendoduchsi zivocich, tym je vnimanie viac o zmysloch a instinktoch. Ako ludia sme schopni nie len vnimat okolie v ramci uspokojenia zakladnych zivotnych potrieb, ale aj o situacii premyslat, hodnotit ju, lutovat sa, atd. Nizsi organizmus = nie som hladny, nie som chory, som 100% spokojny. Clovek = telku som chcel mat o 5cm vacsiu, farba tej policky neladi so stenou, v praci ma nastavl kolega, terasa je mala, benzin je drahy, preco mam taku malu vyplatu, co si o mne mysli sused , preco on ma to co ja nemam.. atd = vsetky zivotne potreby su ok, ale mam depresiu a potrebujem prasky. Ak aplikujeme ludske metriky pre hodnotenie situacie, vzdy najdeme problemy aj tam kde pre "zviera" nie su.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2016 22:33 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Urtman
Ještě přemýšlím.

Rataj píše, že problém akvárií se slunečním světlem nespočívá v tom, že by rostliny nezvádaly teplotní výkyvy, ale, že to nemusí zvládat mikroorganizmy (krevetky, šneci mám vyzkoušeno, že v pohodě). Takže takovéto akvárium může být víc náchylné na různé mikroorganizmové kalamity a tak (netvrdím, že s tím mám nějakou brutální zkušenost, ale stejně je zodpovědné zmínit).
Dáváš affinisky, o kterých se říká (nemám zkušenost), že jsou z běžně pěstovaných kryptokoryn nejnáchylnější na změny a tím pádem i rozpad listů.
Z čehož vyplývá, že je možná třeba trochu víc, než standardně, dávat bacha na prudké změny.

P.P.S. K oknům: Rostliny nenáročné na světlo, mám na severním okně. Na západním, kam pár hodin dopadají sluneční paprsky, mi marsilka začala pod vodou dělat čtyřlístky - a dělá i teď v zimě. Takže západní okno je dost dobré, co se světla týče. Jižní okno bude podle mého názoru světelná bomba a bude tam růst dost i náročnějších rostlin. Přál bych si nesmírně vyzkoušet, ale bohužel jižní okno nemám :(.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   11.12.2016 22:15 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Urtman
Už hrozně dlouho jsem nepoužil rašelinu, nevím. Mě bys stačily 2-3 cm substrátu. Když je to bez filtrace, dají se rostliny zasazovat velmi najemno a nevyplavou. Funguje výška substrátu i 1,8 cm. Nižší substrát má taky výhodu, že v něm příliš nebude fungovat hnití.
Nicméně si nemyslím, žes při 5 cm substrátu udělal zle. Budeš se o to jen starat trochu jinak.
Malé šneky dej okamžitě (pokud nepíšeš o nějakých vzácných šnecích). Netvrdím, že znám všechny své malé šneky jménem, ale neregistruji, že by mi kdy nějaký po vložení do čerstvé nádrže uhynul. Oni nejsou blbí. Když se jim nelíbí, zjistíš to (budou utíkat). Pak můžeš něco změnit. Nicméně útěky levatek jsem zažil jen ve sklenici, co měla necelé dva litry. 25 litrů musí být v pohodě. Věř mi.
Jsem zvědavý, jak se ti vybarví kryptokoryny na jižním okně. Myslím, že sluneční světlo je nejlepší, co může být. Jen možná budeš muset časem vymyslet nějakou "clonu". S jižním oknem nemám zkušenosti.
1) Myslím, že ne.
2) Proč? Není třeba. Uvidíš. Slepá hladina je právě super, protože tě upozorní na přebytek organických látek (slabou neřeš). Levatky, okružáci, kružníci a kupodivu taky občas i malé piskořky (viděl jsem na vlastní oči) ji žerou. Prach dopadající do akvária - občas nad tím někdo v diskusi uvažuje, podle mě je vliv tohoto tak malý, že není vidět. Prostě ti přibude nepatrně substrátu, no.
3) Myslím, žes dal rostlin dost (spíš mě napadlo moc, protože nemám šajnu o velikostech a tom kořenu). Dáš fotku?
4) :)

P.S. Není nutné plnit hned na úvod akvárium celé vodou. Dej tolik, aby všechny rostliny byly pod vodou. Budou mít v tomto pošmurnějším počasí víc světla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   11.12.2016 21:54 JoKa Re: JirkaŠčobák
Když už si se ozval, navíc ve správném vlákně (ve správném z pohledu na to, co chci napsat), tak se "pochlubím"...

Ačkoli úplně neuznávám Tvůj způsob super ultra low-end akvaristiky, ani Tebe moc nemusím (to už si asi taky zaznamenal), rozhodl jsem se zodpovědně (nemůžeš přece kritizovat něco, co sám nevyzkoušíš), že jedno takové lechtátko také založím....

Takže, založil jsem na okně elementku. Má poctivých 25l čistého objemu. Ani použitá elementka není nová, na tom samém místě byla ta samá, jen jsem tam experimentoval s emerzními rostlinami... Na dně je 2cm hrubšího písku, 4-8 mm z emerzárka (který jsem jenom lehoučce propral, fakt lehce, jen abych odstranil staré kořeny a bordel). Následuje 1 cm "zajeté" rašeliny, použité v tom emerzárku a přikryté 2 cm jemnějšího písku 1-4... Vodu jsem použil "živou" z jiného akva.
Lechtátko je prosté jakékoli techniky a tak i zůstane. Osvětlení zajišťuje slunce. Je přímo na okně, na jižní straně, takže rostliny méně náročné na světlo, mají přes normální den 10 hodin světla, pojedou... Zasadil jsem tam 8x kryptokotinu affinis (sorry za latinské/české názvy, nejsem kytičkář) a dvě jiné kryptošky, jejichž název bych musel hledat... Dále pak 4x nenáročnou hygrophilia polysperma a jeden menší kořen (z jiného akva, už více než adekvátně zajetý) doslova obsypaný hnědovkou...

Mám v plánu, že to bude mé nové šnečkárium a možná, opravdu možná, když uvidím, že to jede, tam pošlu pár krevetek... Šneky tam dám nejdřív za měsíc a krevety za dva nejdříve...

Takže se hned ptám na čtyři věci:

1) udělal jsem někde chybu?
2) hned po založení mě napadlo, sakra, jak ten chlap řeší cirkulaci vody? Co slepá hladina?? A co prach dosedajici na hladinu??
3) je to dost rostlin, aby to udželi? Pokud ne, tak pritlačím, mám tu dva kubíky vody a rostlin asi tak tunu... :-)
4) ten dotaz určitě přijde, když už si mě "donutil" to zkusit...! Nechávám si vrátka otevřená... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2016 21:28 Muž TRULY [164]
Oka vdaka beriem kazdy argument. Skor islo o opatrnost ako o nejake cielene odkladanie.

Este musim osetrit rastliny z akva.
Cize nejake 4 dni+

Mam v druhom akva planariu.
Chcem to spravit tak ze rastliny dam do vedra na 3 dni. A aplikujem No planariu na tych 72hodin a tak ich prehodim do noveho akva.
Osetrit rastliny potom este hypermanganom?
Co sa tyka planarie tak hypermangan nezabera takze najpr dam no planariu ale neviem ci ivh este prebehnut hyperm. alebo nie.
Mozno to komplikujem ale neche mat problemi ake som mal v starom akva. Viem ze vsetko je o zabehmuti a starostlivosti a prave to chcem docielit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2016 21:15 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: TRULY
Anubiasy a kryptokoryny muzes urcite sadit okamzite, nejsou tak narocne na svetlo. Ostatni nevim, nevidim ti do akva, je to na tvem zvazeni.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 13   11.12.2016 20:38 R Muž romant [27987] Re: TRULY
Nevím kde se vzal ten divnej postup zakládání kdy se postupuje po dnech a přidává se za den, dva, to a to. Jaký kouskování, prostě v jeden den naoustíš vodu, zasadíš rostliny, zapneš filtr, světlo a fertig. Vodu je jedno jakou použiješ, chlór je bubák, ten za hodinu ve vodě není, bakterie jsou tahák na peníze, když něčemu pomoci, tak bordelem z funkčního filtru a nebo odkaleným ze dna jinýho akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2016 20:32 Muž TRULY [164] Re: romant
tak ide o to ze tie rastliny mam este v 126 akva kde su ryby a vsetko je zabehnute tak preto sa pytam ci este pockat alebo nie.

2. moja otazka by bola cibuvazujem soravne ze pouzitie startovacih bakterii by som nechal na cas kedy vysadim do akva rastliny.
Budu mat teoreticky potravu z rastlin a pouzijem aj nejakych slimakov kotulky.
Nechcel som davat bakterie prve dni aby som ich nezabil chlorom
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.12.2016 20:19 R Muž romant [27987] Re: TRULY
Pracuješ s tím co máš, založil jsi, s technikou jakou máš s rostlinama jaký máš, tak do toho holt musíš jít, tak jak to je. Někdy se trošku přípravy vyplatí, ale nehrotil bych to, jak jsem psal, teď už není nač čekat. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2016 20:16 Muž TRULY [164] Re: romant
Ano len taky detajl som zabudol ze voda a filter je nova. Cize ziadne naockovanie starou vodou koli tej planarii.
+ nebude problem s tym osvetlenim?

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   11.12.2016 19:50 R Muž romant [27987] Re: TRULY
Není nač čekat. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2016 19:41 Muž TRULY [164]
Ahojte,
Akva mam napustene 4 den.
Filtracia spustena 2 den.
Teplota 25 stupnov.
Osvetlenie zatial len trapna trubica zo setu 15w.
-(kým nepredam hlavne akva tak asi tam pribudne len dalsia 15w - cca 3 týždne)

Chcem sa spýtať či pri týchto technických podmienkach a podmienkach prave založeneho akva môžem začať vysádzať rastliny.
Problem je v tom že zopar kusov som musel posadiť nakolko boli len vo vedre - darovane

Momentalne mam v akva
Valisneria gigantea - dosť si užila asi týžden vo vedre 22 stupnov a bez svetla

Zaujíma ma či tam môžem posadiť
1.Valisneria spiralis
2.Cryptocoryne pontederiifolia
3.Cryptocoryne_affinis
4.Ludwigia repens
5.Ludwigia palustris
6.Anubias barteri var. barteri
7.Anubias barteri var. caladiifolia

(všetky tieto rastliny momentalne žiju pri 2x18w cca 7hodin denne bez hnojenia)

Môžem tieto rastliny vysadiť alebo sa mam na začiatok niektoremu druhu vyvarovať.
Ide o to že este nemam svetlo čo potrebujem (financie-pracujem na tom)
a dalsi problem je že akva a filter je este v zábehu.
Mam jednoznačne počkať kým sa akva zabehne cca 3 týždne a počkať aj na svetlo alebo su rastliny ktore nemaju problem prežiť počiatočné stavy NO2 a NO3 v akvariu a zaroven zvladnu slabšie svetlo ako napr. barteri

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.12.2016 09:22 Muž Jarry [1437] Re: Maq
Ja postupuju tak, ze poustim filtr hned, ale davam na sani externiho filtru molitan - dokud se voda nevycisti, pak ho dam zase pryc. Vodu take ze zacatku nemenim, ale davam treba uz po 10ti dnech nekolik (tak 1 malou na 100l vody) ryb a pak zacnu menit + teda pred nasazenim ryb vymackam do filtru filtracni medium z jineho, zabehleho akvaria :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2016 14:30 Muž LukasHH [3] Re: drvi
Tohle vypadá moc dobře a když to řekne někdo koho akvárka sleduju už dlouho, tak na tom asi něco bude. Asi si to tedy objednám.

Díky moc:-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [41] ...... 144

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 145816x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13369-zakladani-akvaria?od=2001