Zakládání akvária
To akvárium si říká o hightech akvárium jak píše Lojza007. Ale trochu více práce, pomalu denně.
U těch plovouček doporučuju tohle:
rybicky.net/atlasrostlin/limnobium_laevigatum
Roste to pomaleji než salvinia natans a hlavně se s tím dobře pracuje a udržuje. Taky má hezky dlouhý kořeny, což se líbí spoustě ryb i krevetek a vypadá to hezky.
K tomu snížení dusičnanů je k zvážení reverzní osmóza, dokonce byste si tak mohli dělat pitnou vodu i domů, ale to by musela být mnohem výkonnější, než ta pro akvaristy. Ale myslím si, že se s tím dá pracovat i bez RO. Filtr bych nacpal zeolitem a pravidelně regenerovat nebo měnit, stojí pár kaček. Doporučení rychlerostoucích rostlin už tady je. Pak to bude chtít změřit draslík a fosfor, aby nedošlo k velké nevyváženosti. Ale osobně si myslím, že obojí bude taky vysoko, tipuju to na důsledek hnojení polí v okolí. Celkově si to říká o hightech akvárium, hodně světla, přidávat CO2, aby ty rostliny spotřebovali maximum dusíku, ale nevím, jestli to je možné a jestli do toho bude chuť a peníze.
Osazenstvo bych pak vybíral tak, aby hnojilo co nejméně - tetry, neonky a podobně. Určitě bych se vyhnul živorodkám, ancistrusům.
Jak říkal správně ajajak...rychlerostoucí rostlinstvo...dá se to i vyselektovat tady v atlase v pokročilém hledání je to parametr "Růst":
rybicky.net/atlasrostlin/hledat/
Růžkatec je super, vytáhne hodně dusičnanů a dá se jednoduše krátit. Dále třeba podobná Egerie nebo plovoucí rostliny čerpají jen z vodního sloupce
Vstupní hodnoty dusitanů jsou vysoké ale časem se stáhnou a dusčnany to je pecka. I to se porovná. Dej hodně rychle rostoucích rostlin Růžkatec a podobně. Udělej prezentaci a foto. Na stránkách Profiplants je dobré video o hnojení, pán to docela dobře popisuje to prohlídni a písni.
Jo, vodu díky dusičnanům doma nemáme pitnou. Ok, zkusím to tedy naředit. Jakou kytku byste tedy doporučovali na rozjezd akvária? Díky!
Ahoj,
tak mít NO3=65mg/L na vstupu je docela masakr a to jsem zvyklý na brněnskou vodu, která má téměř 40mg/L. Norma pro pitnou vodu je tuším 50mg/L.
Toto se dá řešit ředěním s reverzní vodou, ale to tak 1 díl kohoutkové na 2 díly RO, aby ses dostal na maximální hodnoty do 25mg/L (ideálně se udává kolem 15mg/L).
NO2 má být rovno nule, ale samozřejmě při zajíždění to není hned.
Papírkové testy bych bral s velkou rezervou, těch 250mg/L se mi nezdá reálné.
Nejlepší hnojivo do mini akvária jsou "živočichové".
Rybky a šneci
Radu ?
Zakládám akvária po staru,bez urychlovačů.
Ono si to "sedne", a nebo taky ne,a pak to chce čas na delší rozjezd.
Pokud tam máš anubias a šáchor , není to ( dle mého názoru) šťastné na rozjezd.
Přidal bych více "stonovek" a dal tomu čas ( mnoho zeleně ani v tvrdé vodě nechce růst).
Řasa bývá jako bonus k rostlinám, buď nám ji dá prodejce,nebo kamarád "zadara"...
Děkuju moc za rady a doporučení, pánové! Aktuálně v akváriu ničím nehnojím, pouze tedy ten výživový substrát pod pískem. Měli byste doporučení na nějaké konkrétní hnojivo? Dusičnany v naší vodě z vrtu jsou 65mg/l, Dusitany 0,10 mg/l, PH 6,9, Ca+Mg 4,77 mmol/l, Fe 0,06 mg/l
Dělal jsem v akvárku TetraTest 6 v 1 a tam to vyšlo takhle: Dusičnany 250, Dusitany 5, GH 8, KH 3, PH 7,2 CL 0
Rozhodně by to chtělo nějaké údaje. Co znamená hodně dusitanů, dusičnanů. Určitě ste někdy dělali rozbor toho vrtu.
Souhlasím s tebou ale prvně bych přidal rostliny kterých je tam žalostně málo a přihnojoval bych bez fosvátů a dusičňanů.
Eheim Substrat Pro je pouze porézní materiál pro bakterie. Nebude mít nějakou výraznější funkci oproti jiným porézním materiálům nebo molitanu, prostě ho osídlí bakterie, které budou odbourávat dusitany. Pro snížení dusičnanů je třeba zeolit, který je aktivně váže.
Otázka je, co je hodně dusičnanů a dusitanů, možná bude stačit nehnojit makroprvky nebo jenom dodávat draslík a fosfor a občas přihnojit mikroprvky a rostliny dusík spotřebují. Ale bez znalosti hodnot je to jenom věštění z koule. Jednorázově je lepší nechat udělat laboratorní testy, při větším počtu testů je lepší koupit kvalitní testy.
Nemyslím si, že bude kdy potřeba tam lít ten nitrate minus, pokud tam bude dostatek rostlin a nebude přerybněno, dusík se spotřebuje. Ty bakterie na nastartování samozřejmě ničemu nevadí, urychlí to zaběhnutí akvária.
0 09.06.2022 09:40 Tlapa – Akvárium po 12 dnu od založení
Ahoj, chtěl bych vás poprosit o zhodnocení 54l akvária. Je 12 dní od založení, filtr tam je provizorní z druhé ruky, kdy nevím, jak dlouho byl na suchu, takže zřejmě bez bakterií. Pod pískem je výživový substrát pro rostliny. Vodu jsem zatím měnil dvakrát. Začala se objevovat řasa na rostlinkách a některým se moc nedaří. Co uhnívá, tak hned odstraním. Ve vodě mám velmi vysokou koncentraci dusičnanů i dusitanu, což je problém už z naší vody, kterou bereme z vrtu. Pořídil jsem novej filtr Aquael turbo 500 a do něj se chystám dát EHEIM Substrat pro, kterej by měl dusičnany trochu redukovat. Do filtru chci nasadit Tetra Filter Active, abych pomohl filtru v nastartování. Mám v plánu přidat ještě jednou tolik rostlin, aby dusičnany spotřebovávaly a pro jistotu jsem ještě pořídil Tetra nitrate minus, kdyby to nešlo jinak. Měli byste pro mě, prosím, nějakou radu? Dost jsem toho načetl, ale nějak teď nevím.... Díky moc!
Starší reakce
Dobrý den. Pokud by to pH bylo ve vstupní vodě opravdu 8, bude potřeba ho snížit. Být vámi zakoupím si kapkové testy na pH a tvrdost. Víc zatím nepotřebujete. Pokud máte hodně měkkou vodu, je to lepší varianta než hodně tvrdou. Přitvrdit vodu jde velice snadno.
Co se týče ryb, neonky s mečovkami mám také a úplně v pohodě. Jen bych dal více než dvě sice na jednoho samce. Co se týče ancáků, tak se jim v nové nádrži vyhněte. Místo toho dejte na dno hejno pancéřníčků.
Já bych Mečovky k Neonkám nedával, dovedou slušně ozobávat ploutve a jsou to ,,divočáci,, ale je to jen moje zkušenost...
Dobry den, mám dotaz před založením akva. Chci si pořídit akva 100-130l. Ráda bych hejno tater neonových, k nim cca 4 mečovky (1 samec a 3 samice) a dva krunýřovce (pár). Ale když jsem si našla na netu parametry vody z řadu v naší obci, tak má byt ph 8 a tvrdost 1,2. Tyto hodnoty nemám potvrzené testem, ale považuju je za pravdivé. Lze v takové vodě tyto ryby chovat aniž by trpěli? změní se ph a tvrdost v akvariu díky rostlinám? Popřípadě je mozné hodnoty upravit přídavkem nějaké chemie (které bych se raději vyhnula). Když jsem byla malá tak jsem akva měli, ale tyto věci šly mimo mě a nerada bych začala hned na začátku s nějakou "blbou" chybou, která by skončila úhynem ryb či rostlin.
Muzu jeste poprosit o odpoved? Premysleli jsme, jestli jsme nemeli poridit vzduchovani, ale nekdo pise, ze neni potreba a jini zase ze musi byt
Ahaaa, tak to jsem teda opravdu hodne podhodnotila???? Myslite, ze kuli tomu i umiraji ty rybky?
Myslím zhruba tolik, aby při pohledu zepředu nebyla skoro vidět zadní stěna.
Dalších tak 20. A i víc. Ten anubias vytáhnout nad písek, takhle odehnije.
Kořen je nakonec umělý, měli jsme přírodní a i přes vyvařování strašně zabarvoval vodu
Takže přidat...třeba dalsi 2 nebo myslíte jestě víc?
Nejsou tam vůbec rostliny.
0 23.02.2022 19:32 Eleanor – Nové akvárium
Dobrý den, prosím, poradil byste mně někdo, jak dle vás zkušených vypadá naše akvárko? Co mu chybí nebo co může být problém?
Měli jsme klasické paví očka, ale pomřeli nám a mám pocit, že i těmto dalším rybkam to moc nesvědčí
Akvárko máme 3 měsíce, 54 litrů. Děkuji
Starší reakce
Čauky, hlavně nezapomeň založit od začátku prezentaci a pokud možno podrobnou. Do budoucna to pomůže nejen tobě, ale i těm, kteří můžou zkušenou radou poradit. A fotky, ty jsou také důležité. Tvarované dno bude potřebovat pomoci různými ,,pomocníky,, protože budeš-li mít třeba Pancéřníčky, Krevetky, tak to časem ,,srovnají,,. Světlo, časem uvidíš. Stejně budeš stále zkoumat, zkoušet, zlepšovat, studovat, možná přejdeš od nenáročných k náročným, tak se to světlo tak nějak samo ,,vykrystalizuje,,. Držím palce...
Konečně se snad dočkáme všech komponentů a do týdne zakladame. No alespoň je nějaký čas na studium. Chci se zeptat,pokud chcete trochu nějak vytvarovat dno, jak na to? Používá se něco speciálního, nebo se různé zahrabe někdy kámen, nebo třeba kvetniac, miska apod? A dotaz na světlo. AkvRium bude 120x40x50, v krytu LED 24W, 2550lumenu.. bude to dostačující pro nenáročné nebo v budoucnu třeba středně náročné rostliny, zatím určitě bez CO2.
Starší reakce
Nechej je tam, jsou to užiteční tvorové a když nebudeš překrmovat, tak se ti nepřemnoží.
Mám další otázku, našla jsem dnes tyto mikro šnečky, to jsem si tam asi zavlekla s nějakou rostlinou? Vyřeší se to, až tam časem nasadím nějaké malinké rybičky?
Pár jsem jich posbírala, ale nedělám si iluze, že všichni sedí na skle a čekají, až si jich všimneme.
Je to makro fotka, je to opravdu mini.
Děkuji
Starší reakce
No nevím jestli jsme se v tom neztratili
Bylo psáno, že bakterie ve vodě nejsou, že jsou ve dně apod. Pokud je nádrž úplně nová, tak jsou bakterie, sic minimum, právě jen ve vodě, později na povrchu všeho a ještě později ve filtru.
Velmi doporučím do začátku tuhle rostlinu
rybicky.net/atlasrostlin/ceratophyllum_demersum
Roste prakticky okamžitě a navíc rychle. Takže ideální na rozjezd akva. Postupně se pak může nahradit něčím jiným. Ale na začátku málokterá rostlina odvede tolik práce. Každou chvíli je k mání v přebytcích jiných akvaristů.
rybicky.net/forum/19452-darovani-vymena-akvarijnich-prebytku
Tak přeju hodně zdaru a trochu víc štěstí při nákupech.
Bez speciálního substrátu, který ovlivňuje vodu, by to bylo pro začátečníka jednodušší. A například ta neritina je potravinový specialista. Nebude tam toho mít moc k snědku...
Já bych řekl, že je to myšleno tak, že čerstvě po založení tam skoro žádné bakterie nejsou a je potřeba nějakou dobu počkat, než se bakterie rozmnoží.
A já bych přidal ještě jednu radu, občas tady v tvém okolí někdo nabízí přebytky rychle rostoucích rostlin, je to lepší, než je kupovat nový, protože jsou to mnohem odrostlejší kusy. Není pak problém zasadit něco dle vlastního vkusu a časem ty darovaný vytrhat. Je to mnohem rychlejší cesta, než kupovat malý sazeničky, kterým bude trvat měsíc nebo dva, než pořádně vyrostou.
S krevetama je jinak záhodno počkat víc jak měsíc po založení, jsou citlivé na kvalitu vody, to je lepší tam dřív dát ryby.
Já to nepsal jako vyjádření k přidání vody z želvária, to jsem naopak zamítl. Reagoval jsem na to, že v akváriu jako takovém je nejvíce bakterií právě ve vodě, na skle, listech, povrchu substrátu a pak ve filtru, pokud funguje tak jak má.
Není důvod někam spěchat, akvaristika je hlavně o trpělivosti. Jestli si chceš trochu pomoct, tak vem ten molitan z filtru a vymáchej ho ve vodě z odkaleného akvária. Ale taky je dobré vědět jestli je to akvárium odkud je ta použitá voda v pohodě.
Hlavně přidej ty rostlinky a zapracuj i na tom akváriu pro želvu.
MARTIN HORÁK napsal: Ve vodě nejsou užitečné bakterie? Jako vážně? Sice hodně akvaristů používá při záběhu nového akvárka starou vodou v naději, že tak něco urychlí. Ale pokud jde o nitrifikaci, vodou jako takovou si opravdu moc nepomůžeš. Moc toho tam totiž nebude. Rozhodně se to nedá srovnat s tím, co bude ve dně, filtru a dalších površích v akva. Ty bakterie žijí přisedle.
Žádnou vodu od želvy tam nelejte.
Normálně kohoutkovou vodu teploty +/- co je v nádrži, nemusí být ani odstátá.
Ať se daří.
Děkuji všem, želvě plánujeme na jaře jezírko, tohle je zimní příbytek. Už nám kapku přerostla svůj výběh
Rostliny pogooglím a nějaké dokoupím.
Vodu teda dávat od té želvy? Asi lepší než odstátá vodovodní. A na ryby nespěchám, jak jsem psala, v plánu jsou spíše krevetky, možná pár nějakých neonek, ale ty by šly asi jako druhé.
Ve vodě nejsou užitečné bakterie? Jako vážně???
A k těm rybám do nové nádrže - pokud se dá výživný substrát, je radno opravdu počkat, pokud tam výživný substrát není, je naopak žádoucí dát ryby v rozumném množství co nejdříve.
Potřebuješ užitečné bakterie a ty ve vodě nenajdeš. Žijí na povrchu něčeho, takže ve filtru, ve dně atp.
Jako začátečníkovi bych ti urychlení čehokoli nedoporučoval. A jestli chceš urychlovat proto, že Ježíšek plánuje nadělit Bettu, tak s ním promluv, ať to minimálně o měsíc odloží. Jak pravil Horác, čím dřív dáš do akvárka rybu, tím dřív budeš kupovat novou...
Mimochodem, ten substrát se dává do akvárka proto, aby měly rostliny živiny a musí se to s ním umět. Ty tam prakticky žádné rostliny nemáš, a to ani pro případ záběhu s normálním dnem, natož se zásobním substrátem, takže se připrav na komplikace s tím spojené viz rada od Jimmiho.
Ať se daří
Myslím, že průser je i želva v tom těsném vězení...
Přesně jak napsal Jimmi. Hodně, hodně přitlačit na kytkách. Tohle je na průser.
Držím palce.
Pre rýchlejšie zabehnutie určite pridaj na rastlinách a zo začiatku často men vodu.. japonske substraty su nabuchane živinami a na začiatok ich veľa uvolnuju...
Ahojte, založili jsme nové akva, je to akvarijní set cca 54L, filtr jsme obohatili o něco jako seachem matrix, na vstupu houba(jsou v plánu krevety), na dně japonský substrát, přidali jsme bactoesex od rataje
Teď mě primárně zajímá, jestli urychlím záběh tím, že při výměně části vody vezmu vodu z akvária od své vodní želvy s fungujícím vnějším filtrem?
Děkuji
Starší reakce
Téměř každá chovná nádrž = holé dno. To ovšem neznamená, že to musí vypadat hnusně.
Můžete vzít onen květináč a do něj dát lehčí substrát typu Aquaclay ground apod. Ale ještě lepší řešení je kořen třeba s anubiasy a na hladinu pořádný trs nějakę stonkovky - růžkatec, egerie, bahnatka atd
Mrkni do mých prezentací, mám několik nádrží s holým dnem.
Zde přikládám foto nádrže 54 litrů s halančíky. Holé dno, dole anubiasy nana bonsai a nahoře růžkatec.
Písek v těch miskách chce občas proprat dost to rádo zahnívá.
Dle mého názoru je v případě, že máš v akváriu účelově misku s rostlinami a jedná se o chovnou nádrž docela jedno jak to vypadá. Hlavní je, aby to bylo maximálně funkční a co nejlépe se to dalo udržovat...
No říkal jsem si, že by to s ním líp vypadalo a líp by na něm seděla miska s rostlinami.
Podle toho jak to popisuješ to vypadá spíš jako chovné nádrže. Jen bych se možná ještě vzdal té tenké vrstvy písku na dně, aby se ti to lépe udržovalo v čistotě.
Ahoj, chtěl bych založit pár velmi jednoduchých nádrží, které by se snadno udržovaly a dobře by se v nich pracovalo s rybami. Zatím mám představu o zhruba 30L nádržích s tenkou vrstvou písku na dně, molitanovým filtrem poháněný vzduchem a nějakou rostlinou (sagittarii/C.affinis) v misce (aby s ní šlo snadno manipulovat) plus třeba růžkatec do prostoru. Mátě někdo něco podobného zařízeného případně nějaké tipy na co si dávat pozor ? díky
Přidat reakci
1 ...... [2] ...... 144
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 145855x