Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Zakládání akvária

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Zakládání 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 3 Přejít na další stránku   1  
Zakládání akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2021 21:25 Muž Lojza007 [1182] Re: Askhael
Tohle je hezky popsáno v článku ze záhlaví: rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou
Stačí přeskočit tu úvodní část o pořizování akvária a podobně a přeskočit na dno, rostliny a podobně. Ten dotaz je jinak příliš obecný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2021 20:34 Muž Askhael [3] – Juwel Rio 125
Zdravím všechny akvaristy. V úterý mi dorazí nové akvárium včetně skříně. Rád bych požádal o rady do začátku, jaké dno, kolik a jaké ryby. Filtr nechám ten co je tam přilepený a CO2 zatím nehodlám provozovat. Zadní stěnu chci přelepit zvenku černou tapetou. U dna si nejsem jistý jaké (hlavně jakou barvu - černá aby to více schovalo filtr, nebo hnědá? - ta vypadá dobře) a jestli dát pod něj substrát. Dále co tam vysázet a jakou posádkou to tak zabydlet. Za všechny rady a postřehy budu vděčný. Děkuji moc

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2021 19:27 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Starka
Zasadit rostliny doplnit vodu na max a filtrovat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2021 19:25 R Muž Anthrax [4739] Re: Starka
Nevidím problém. Pokud ta voda není vyloženě studená, tak bych sázel. Že je tam zákal nevadí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2021 19:20 Starka – Opět v nesnázích
Ahoj. ahoj
Asi jsem už senilni, ale nějak nevím, jak založit dno. Mám křemičitý písek, proprany a už je v akvarku, které je z třetiny napouštěné vodou. A co teď? Už sadit rostliny nebo to nechat pořádně vyfiltrovat či usadit? I když jsem to propirala, voda není na 1oo% čirá. hmm
Ať chápete úmysly- mám kulaté akvarko s rostlinami zatím v kelímku a zakládám hranaté, které chci nechat klidně i dva měsíce zabehnout, než do něj pujdou rybky. hop
Omlouvám se za hloupý dotaz, ale googlim celé odpoledne a nemůžu svou odpověď nikde najít.
Děkuji :-)
Starka

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2021 23:05 Žena petulka [11] Re: ludvik
Aha. Videla jsem to v nekterych prezentacich. Treb Ludwigie...u Katterinecky. Nevim jestli jeste ma akvarka, mela tu kdysi prezentace. Vypadalo to uzasne. Nebyla to paludarka, proste akvarko bez krytum..nevim jak to delala, me to schne teda...krome tech kryptacu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2021 11:51 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: petulka
To co mám nad hladinou nejsou akvarijní rostliny, ale pokojové. Konkrétně voděnky, epipremnum, scindapsus atd. Co se týče schnutí nad hladinou, záleží mnoho na celkové vzdušné vlhkosti a samozřejmě na konkrétní rostlině.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2021 11:03 Muž ludvik [1082] Re: petulka
On mluvil o akvaponii, to je přeci jenom něco jiného ...

Většina "akvarijních" rostlin je spíše bahenních. Tedy růst na suchu zvládnou většinou také - jenže podmínkou je také stoprocentní vlhkost, prostě bahno na břehu řeky v tropech. Takže v bytě to jen tak samo nad hladinou moc nejde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2021 06:38 Žena petulka [11] Re: Lojza007
No jen nenarocne, co mam v jinych nadrzich, to akvarko je takova nudle, je to terarium.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2021 06:37 Žena petulka [11] Re: MARTIN HORÁK
To je krasne, mi rostliny vzdycky schnou kdyz lezou ven, krome kvetu valisnerek a echinodoru, a i ty echinodory pak vypusti nove rostlinky z tech kvetu ale pak to casme taky zeschne.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2021 22:22 Muž Lojza007 [1182] Re: petulka
Pokud tam budou nenáročný rostliny, tak by to mohlo stačit. Světlo jde v nejhorším vždycky vyměnit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2021 20:32 Žena petulka [11]
Ahoj dostala jsem akvarko zadara, velikost 80 x 30 na vysku 25 na sirku co myslite ohledne svetla, staci jedna lampa led 8 watu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.11.2021 20:27 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: Vojta
Fotka k příspěvku Většina rostlin může růst aquaponicky. Tedy kořeny v akváriu a zbytek nad hladinou. Já takto množím mnoho pokojovek.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2021 20:16 R Muž ctibum [6876] Re: Vojta
Jakože pod vodu? coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2021 20:11 Vojta – Nápad
Dobrý den. Napadlo mě si dát do akvária na rozmnožení nějaké pokojovky.. Rýmovník.. Udělá to něco rybám?? Děkuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.10.2021 16:16 Žena petulka [11] Re: vaclav
Dekuji bohuzel neznam rozmer. Neni velke. Myslim ze ma 70x 30 x 30. Sklo vypada hrubejsi nez u typickeho akvarka. Cele to vypada kvalitne, je tam i znacka aqua neco uz nevim. Myslite ze muze protekat?
Edit: Pardon, jmenuje se to aquavie, a je to urceno peo zelvy. Ma to 80 x 30 x 30. Tloustku skla nevim. Musim se ho zeptat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.10.2021 14:55 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: petulka
Existují tabulky a kalkulátory na to, jak silné potřebuješ sklo na ten rozměr. www.akvamalawi.com/…
www.vyrobaterarek.cz/… :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.10.2021 14:08 Žena petulka [11]
Ahoj mam dotaz ohledne pouziti teraria jako akvaria..kamarad choval zelvy v terarku je asi rok stare, nikdy voda, jen drevo. Ted je male a rad by se ho zbavil. Libi se mi ze je nizke q dlouhe, brala bych ho pro neonky. Nemam s terarii zadne zkusenosti. Je to vhodne pro vodu? Videla jsem ze ma pekne hrube spoje z cerneho silikonu. Dokoupila bych filtr, svetlo...prosim poradte...dik:))

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2021 17:17 Žena petulka [11] Re: Silviebaris
Tak toto bych nikdy nenalila na rostlinu leda tak na plevel na zahrade coze smich
Prave ze bojovat nemusim, rasy nemam. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2021 17:12 Silviebaris Re: petulka
Nic jsem tam nenalila,pěkně jsem ho vytáhla ven,a úplně mi spálil listy..v koupeli..V návodu to tak bylo popsaný,střiknout na ruduchu,ale ze to spálilo listy,to už nikdo nikde nenapsal..
Už nikdy bych ho do akvária nedala,je to jed..
Davej si tam co chces,tvůj boj,hlavně to netřeba nikomu doporučovat..aby si někdo třeba ryby neotrávil..
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2021 16:33 Žena petulka [11] Re: Silviebaris
Ale to ja vim!
A prosim te kolik jsi tam toho lila?? coze
Kdyz respektujes davkovani, neni problem. Ano je to dezinfekce ale to tady asi vedi stejne. Ale davkovani musis respektovat ve vsem, i treba v zahradniceni..
Ja si myslim ze pokud nechce nejake slozite rostliny tak to staci a potom treba muze pprestat pouzivat. Treba doporucuji denne a ja davam tak 3 x za tyden.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   02.07.2021 13:49 Silviebaris Re: petulka
Tekutý uhlík je úplně něco jinýho než CO2..Tekutý uhlík je dezinfekce..já si tím odpálila celej anubias a už bych to do akvária nikdy nedala..
Wiki..
Glutaraldehyd je bezbarvá kapalina štiplavého zápachu používaná k dezinfekci předmětů a povrchů. Používá se také při průmyslové úpravě vody a jako konzervant. Je však toxický a způsobuje vážné podráždění očí, nosu, krku a plic, bolesti hlavy, ospalost a závratě..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2021 13:44 Žena petulka [11] Re: franekjakub
Ahoj tekuty uhlik pouzivam zhruba 3 roky a nikdy jsem s tim nemela problem. Zadna rasa. Rybky v pohode. Predtim jsem mela roky a roky normalne domacku vyrobenou flasku s co2 vyrabenym z kvasnic a kytky rostly lepe ale obcas mi to priotravilo nejakou tu rybku. Jednou mi dkokonce vybuchnul pod vodou vzduchovaci kaminek a mela jsem to az do stropu, stalo se to v noci. Ja jsem spokojena s tim tekutym. Mam ale dobre hodnoty vody a svetlo. Driv mi vyhovovaly vic ty kvasnice protote jsem mela tvrdou vodu a vysoke pH takze mi to snizovalo hodnoty vody. Musis se zaridit podle toho jakou mas vodu. Zmer pH a tvrdost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.07.2021 15:08 franekjakub Re: Jája
ok, dám si na to pozor.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.07.2021 11:59 R Žena Jája [1426] - ŽivorodkyRe: franekjakub
Také glutaraldehyd, možná ještě s příměsí "nečeho".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.06.2021 22:20 franekjakub Re: skypi
Třeba Seachem Flourish Excel , ale CO2 bych už neřešil, díky za poznatky. Už mám Kosík pěkné plný :) teď vybrat jen správné kytky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.06.2021 21:45 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: skypi
Je to všechno zředěný glutaraldehyde to je desinfekční prostředek něco jako savo. Trochu organického uhlíku v něm je. Používá se ale hlavně na řasy zvláště na ruduchy. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.06.2021 21:07 skypi Re: franekjakub
A ten "přípravek - organicky uhlík" je myslíš co... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.06.2021 20:02 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: skypi
Tak tekuté Co2 se spíš používá proti řasám a hodně i při záběhu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.06.2021 18:49 franekjakub Re: skypi
Myslel jsme spis přípravek - organicky uhlík..fakt zacinam takže objednam něco a zbytek budu příkupovat.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.06.2021 16:16 skypi Re: franekjakub
Tak jestli myslíš tím "tekutým CO2" glutaraldehyd, tak je jeho použití jako "hnojiva" při startu akvaria naprosto nevhodné... Jedná se totiž o látku, která je schválena jako biocidní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.06.2021 13:36 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: franekjakub
Ve zdejších atlasech existuje vyhledávání stačí zadat základní parametry a vyjede ti seznam. Například akvarijní - náročnost - dostupnost a další jsou na tobě někdy se hodí i co máš za vodu. :-) rybicky.net/atlasrostlin/hledat/
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.06.2021 13:31 franekjakub Re: Lojza007
Díky moc za raedy, začnu na juwel fitrlu z jinýmy napleěmi - co2 se mi pro začatek libí tekute, nebo bio Co2. měli by jste doporučení na nenáročné rostliny ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.06.2021 12:25 Muž Lojza007 [1182] Re: franekjakub
Začni na tom filtru od Juwellu, není tím co zkazit, když nabydeš dojmu, že ti nestačí a chce to nějakou lepší filtraci, tak ho můžeš vyměnit. Vím, že u té juwellácké je to rozhodnutí lepší udělat na začátku, protože se pak musí odlepit, ale předpokládám, že by ten filtr šel sundat i někdy v budoucnosti nebo ho pak prostě zakryj rostlinama. Každopádně hned na začátku si zvaž náplně filtru, je lepší to udělat jednou pořádně, než to pořád přeskládávat.
Pokud chceš pěstovat náročnější rostliny, tak je dobrý CO2 zvážit, ale jak se tu píše, není to úplně sranda a já s tím jako začátečník naprosto souhlasím. Výhoda je, že pokud ho koupíš hned, můžeš s ním experimentovat a nevyvraždíš s ním celou osádku. Ale není to úplně levná sranda a taky potřebuješ mít v okolí plnírnu, kam tu bombu budeš vozit.

EDIT: Matrix doporučuju koupit ve Sklorexu, mají ho na váhu a je levnější, než ty celý balení. Pak taky doporučuju Purigen nebo levnější Aquapuru od Rataje, krásně to vyčistí vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2021 12:13 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Shimi
Podle mě bude za pár let CO2 standardním vybavením rostlinných nádrží, protože to by nesmělo být něco jako aquascaping nebo holandská akvária. Je toho plný internet a hodně lidí to bude zkoušet. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.06.2021 11:59 Muž Vedoucí [46] Re: franekjakub
jestli kupuješ set a máš v ceně dané čerpadlo, tak ho nejdřív vyzkoušej a nevyhazuj peníze za silnější. Uvidíš, jak budeš spokojený s proudem...
.. když pak koupíš silnější, tak máš aspoň jedno náhradní
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.06.2021 11:44 Muž Shimi [682] Re: vaclav
Já ten tvůj příměr s autem trošičku poupravím, protože ta tvoje verze je poněkud nešťastná. Když se začátečník učí s autem, tak taky neskočí rovnou na sedadlo Mercedesu S, ale mnohem raději na sedadlo nějaké staré Felicie u které nevadí, že ji při výcviku odře. No a stejné je to s CO2. Nikdo netvrdí, že si ho nemá za žádných okolností pořizovat. Ale měl by dopředu vědět, že CO2 patří do "vyšší třídy akvaristiky" a že se může stát, že to "odře" a nastane řasová kalamita. Nedejbůh, že otráví kompletní rybí obsádku. Nebylo by tedy opravdu lepší začít s "nižší třídou = Felicicí = low-tech akvárkem"?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2021 11:40 franekjakub Re: Vedoucí
Díky moc za tip, vyzkouším začít na juwel filtru - Matrix koupím rovnou + přemýšlím o silnějším čerpadlu. začnu bez C02 a uvidím jak to půjde, popřípadě pořídím dodatečně.Teď už zbývá jen vybrat rostliny a ryby. nabídka je opravdu velká a myslím že vybíraní bude dlouhé..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2021 11:14 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: MartinHorák
To že nepatří CO2 do rukou začátečníka nemá cenu řešit to bys musel nedoporučovat začít jezdit třeba na kole nebo autem. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2021 09:45 Muž Vedoucí [46] Re: franekjakub
ještě jedna drobná výhoda vnitřního filtru - je v podstatě bezúdržbový a nemá ti kam vytéct.
Já jsem koupil od Juwelu originální košíky s Ciraxem a vyměnil za Seachem Matrix. Ty košíky jdou bez poškození otevřít a zase zavřít. Možná ale zkus nejdřív přímo ten Cirax od Juwelu a zbytečně neměň, pokud ti bude fungovat. Pokud ne vyměň za Seachem Matrix. Mne to pomohlo, ale každé akvárko je jiné...
Já to mám od zhora: bílý molitan na zachycení bordelu (měním týdně), hrubý molitan, 2 košíky Seachem Matrix, dole dva košíky Seachem Matrix a jemný molitan.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2021 08:55 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: Brodys
Ono se není bez CO2 kam posunout? No to snad ne? Není akvaristika náhodou také o rybách?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2021 08:52 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: Silviebaris
Asi mne pleteš s Jirkou Ščobákem a jeho skupinou. Já nejsem zastánce hlíny a slepičinců ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2021 08:51 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: Sid
Já někomu vnucuji svůj názor? Tady někdo neumí číst. Zkus si znovu přečíst co jsem psal.
Jestli tu někdo něco vnucuje, tak jste to vy, co podporujete CO2 i začátečníkům.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2021 08:50 franekjakub Re: Sid
Opravdu jsem to tu nechtěl rozhádat. Nevím co je nejlepší a proto se ptám zde. Vím že je spoustu zastánců obou variant. Chci mít jen prosperující akvárium.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   29.06.2021 07:29 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: MartinHorák
...ano, já jedu low-tech, protože mám 11 nádrží a na hi-tech bych prostě neměl čas a ani chuť se v tom furt hrabat...
A o tom to je. :-)
Vy jedete v low-tech (a navíc bez filtrů) a myslíte si, že jako v té vaší FB "bublině" musí všichni "bublat ve stejném rytmu".
Ono to ale tady tak nechodí - tady se mohou svobodně setkávat různé názory.
Takže nevnucujte nikomu, že váš styl je jediný správný, a dopřejte lidem možnost, aby si sami vybrali, jakou cestou půjdou.
IMO - i poučený začátečník se může bavit pěstováním kytek, které se bez přídavku CO2 neobejdou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.06.2021 07:27 franekjakub Re: Vedoucí
Díky moc, začnu tedy na vnitřním filtru. Co se tyče naplní, místo houbicek, daji se koupit sáčky nebo kosiky na jiný materiál ? Nechtěl jsme tu rozhadat lidi ohledně CO2 jen co jsme četl tak mi vyšlo ze by bylo lepší..ale asi 100lidi 100 názoru..začnu na setu od juwelu a uvidím jak se akva zaběhne..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   29.06.2021 06:10 Silviebaris Re: MartinHorák
A co ti druzí mistři lowtech akvárii,co tam cpou při zakládání různé substráty a sypou slepičince pro lepší růst rostlin,to je vhodný pro začátečníky? Na FB v jedný raděj nejmenovaný skupině to často řeši a i tady se to občas objeví..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2021 05:39 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: Brodys
Pozor, já nehaním CO2 jako takové. Žijeme v moderní době a je jen dobře, že máme možnost dělat různé akvarijní styly. Pouze namítám z vlastních zkušeností, že CO2 nepatří do rukou začátečníka.
Navíc je to i o časově a finanční náročnosti. Někdo raději narve 30.000 do jedné malé hi-tech nádrže a bude okolo toho furt lítat, stříhat, čistit a testovat a jiný má za těch 30.000 třeba 5 low-tech nádrží, okolo kterých neběhá a ještě může třeba chovat více druhů ryb.

A jinak ano, já jedu low-tech, protože mám 11 nádrží a na hi-tech bych prostě neměl čas a ani chuť se v tom furt hrabat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   29.06.2021 05:15 Brodys Re: MartinHorák
No já tady s dovolením musím souhlasit s vaclavem. Po pochopení úplných základů s co2 není tolik starostí. Určitě míň, než s lepením fólie a zjišťování, jestli dost stíní nebo ne. To mi moc sofistikovaně a jednoduše nepřijde. Každopádně každý je zastáncem něčeho jiného, lowtech je určitě po vychytání všeho jednoduché a fungující, ale kde je pak ta zábava, když se není kam posouvat X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.06.2021 03:29 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: vaclav
vaclav napsal: .... a při síle dnešních světel je to spíš nutností. :-)

Nutností? To snad ne. Světelné rampy mají dávno stmívače, to za a), a za b) pokud někdo neumí regulovat jas světla (které nelze stmívat) tím, že dá na hladinu plovoučky nebo nanese na krycí sklo fólii, tak je lempl a tuplem mu CO2 do rukou nepatří.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [3] ...... 144

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 145811x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13369-zakladani-akvaria?od=101