Zakládání akvária
Taky si myslím, ze rozdíl mezi jílovým a černozemním substratem je velký rozdíl, jílový substrat je takřka bez živin, je určen proto aby neslehalo dno, aby v něm dobře cirkulovala voda a že je tak lehký má být dobrý pro kořenový systém rostlin, kdežto např. Takový platinum soil je z černozemě plné živin, tím se může ovlivňovat voda a není třeba přihnojovat v začátcích záběru akvaria, celkově ovlivňuje parametry vody.
No tak snad nemysliš to tekutý,co maš v prezentaci...
Tak jelikož si nedal na mou radu, obhájím své tvrzení sám. Černozem se skládá z 95% z anorganických látek (rozpadlých hornin) ty můžeme podle zrnitosti ještě rozdělit na písky a jíly. Zhruba 3-5% připadá na organickou hmotou. Jíl je ta složka díky které se dají dělat kuličky které drží a nerozpadají se. A jelikož je pro precizní Japonce naprosto nepřijatelné dojít na zahradu tam nakopat hlínu z ní kuličky a prodávat to. Používají jako nosné médium konkrétní směs jílů od kterých očekávají konkrétní vlastnosti. Tuto směs pak obohatí o organickou hmotu (humus) a další příměsi o kterých konkrétně u platinum soil nemám představu ale ADA používá rašelinu a sopečný popel. Stačí nebo si přeješ vzdělat podrobněji?
Edit: O tom jestli s ním máš víc zkušeností se nepřu.
Kluci v klidu, v reklamě se píše černozem jejíž součástí je organický humus. Obchodně je to zařazené mezi sušené jíly. Ale je to tak nějak pro laika fuck.-) Pálený jíl mám za sebou a vím , že moc nefunguje bez add hnojiva. Dneska ho půjdu ekologicky zlikvidovat.-)))
Ahoj, CO2 mám v záloze, teda zatím teoriticky.-)
Nesmysly tu plácáš Ty. Černozem a jíl, jsou naprosto odlišné záležitosti.
A jestli mě chceš poučovat o Platinum soil, tak jen pro informaci, byl jsem jeden z prvních, který ho v ČR testoval.
Já ale nikde nepsal že je pálený. Za tím že je to jílový substrát si stojím.
Proč ne? Mě taky funguje jen to dlouho trvá než se tomu dá říkat koberec. Ale zase sem ho nemusel za celé 2 roky redukovat.
ale jen nevím,jestli ti koberec půjde bez cočka...ale zkusit to můžeš
Podle mě je ten hlavní rozdíl v tom, že Platinum je pouze sušená černozem na rozdíl od jiných substrátů na bázi páleného jílu.
Ahoj, chci ,,koberec,, na předku akvárka a samozřejmě hodně kytek. A byl mi doporučen.
Můžeš to prosím nějak rozvést? A než se budeš snažit obhájit tu blbost co si napsal doporučuji se zamyslet (případě nastudovat) nad složením černozemě.
Platinum není z jílu, ale z černozemě. To je zásadní rozdíl
A co konkrétně tě zajímá? Moje zkušenost s platinum soil je vesměs pozitivní. Jen je trochu složitější start ale dá se to zvládnout na druhý pokus už sem to zvládl bez řasové kalamity. Můžu se zeptat proč si se rozhodl pro jílový substrát?
Tak změna programu.-) Chci do té 240 dát platinum soil. Můžu vás poprosit o názory a rady?
Starší reakce
Tak nemusím zase všechno.-) Mám na balkoně furt jílovej substrát namíchanej s vulcanem.-)
Záleží jestli budeš používat CO2 nebo ne ale ten první je mě povědomý a to co se prodávalo v akvaristikách šumělo v octu dost.
Takže si počkej jestli někdo nemá zkušenost.
Odkaz by se hodil.
Zdravím, jdu konečně na tu 240l.-) Příští týden a rád bych vícebarevný křem. štěrk z Hornbachu aspoň částečně. Na jejich webu někdo psal, že je plný vápence. Má někdo prosím zkušenost?
Starší reakce
Šneci baští jen uhnilé části rostlin. Ty zdravé ne.
Děkuji všem za odpovědi. Že si něco najdou je mi jasné, jen bych nerada, aby si našli rostliny. Šneci tedy nic nedostanou, jen ať hezky uklízejí a okurku zbaštím já
.
Nekrm, je jich málo, něco si najdou. Tvým cílem je, aby žrali, co si najdou.
Klidně můžeš přidat špetičku vločkového krmení 1xtýdně. Taky to tak dělám při zabíhání akvárií
Nekrm oni si něco najdou.
Mám 3. den napuštěné akvárko (250 l, viz. prezentace) a v něm šneky - 11x okružák(od neděle), 10x levatka a hrst miniaturních piskořek (ode dneška). Primárně jsou tam proto, aby uklízeli počáteční borčus, ale zatím tam nevidím ani řasy, ani slepou hladinu, ani povlak na kořeni ... Tak si říkám, jestli je něčím přikrmit, třeba kouskem okurky. Nerada bych aby se mi levatky hlady daly do rostlin, ale zase nechci takhle v úvodu zbytečně zaneřádit vodu. Dusík jsem měřila JBL EasyTest ("papírky") - NO2 je stále 0 a NO3 proti vodovodní vodě dokonce kleslo - z 25 na 15. Nevím jak moc tomu mám věřit, raději jsem si donesla ještě kapky od Sery, které vyzkouším zítra. Co myslíte - přikrmit, nebo vydržet s nervama a nedat jim zatím nic?
Starší reakce
Jsem z Pohořelic u Brna, moc jsem toho v Brně nenašla...
Odkud jsi? Určitě se ve tvém okolí najde alespoň jeden hodný akvarista který ti rostliny daruje. Kupovat 60 košíčků kytek které tam třeba do budoucna ani nebudou mi nepřijde ekonomické.
Je těch řas příliš, už to nějakou dobu řeším.
Teď jsem si založila i novou složku na ty krásný fotky, a dnes musím musím udělat nové aktuální fotoalbum. Každopádně až budu teď zakládat nové akva, tak se budu pořádně snažit, abych to znovu nezkazila.
Ne vždy na prodejnách dobře poradí. Co si všímám, tak to začíná být pomalu rarita
Aha, v prodejně mi tvrdili, že to bude stačit.
Musím teda dokoupit.
Přidávám se, alespoň 60 rostlinek.
Na 180l bude prvních 10 rybek v pohodě. Jestli myslíš 25 košíčků s rostlinami, tak to moc není. Měla bys hned ze začátku osázet co největší plochu dna. Vezmi míň druhů nenáročných rostlinek po více kusech + nějaké plovoucí např. růžkatec.
Neplánuj. Můj soukromý tip je, že ti do dvou měsíců odejde lilaeopsis. Už teď máš zaděláno na komplikace, takže čekej, jestli bují vše okolo. To je podstatné, ne nějaký konstantní časový údaj.
Lepší méně ryb, než víc.
Co je špatné na řasobydlení? Dej fotku.
Děkuji. Počkám tedy raději až na ten 8. týden (pro jistotu), až budu přidávat rybky, mám je dávat po 5, nebo můžu dát naráz i 10 rybek, abych nerozdělovala hejno?
Ještě bych se chtěla zeptat, zda bude 25 rostlin na nádrž 180l stačit, nebo je to ještě málo?
Pokud budou hlavně dusitany na 0 na konci 6. týdne, už bys mohla začít přidávat . Pokud bys neměla dusitany čím změřit, začala bych pro jistotu první ryby přidávat až na konci 7. týdne
A ano, ryby přidávat postupně, ne všechny najednou.
Takže když to půjde dobře a nebudou žádné řasy nebo jiné problémy, tak můžu 9. týden vypustit prvních 5 ryb a za týden dalších 5 a takto je postupně přidávat?
Takže by to znamenalo nasadit ryby až za dva a půl měsíce? To budu čekat teda hodně dlouho, než je budu moct chudáky přestěhovat z řasobydlení.
Myslela jsem, že za měsíc už by to mohlo být ok, snad teda do té doby přežijí.
Pak ale pozor: Kvůli teplotě máš omezený výběr rostlin. Vlastně je hodně málo rostlin, které můžeš použít.
Já to už dělám, ale prospělo by, kdyby nás bylo víc.
"... nejprve zjistěte, zda rostliny prosperují a zda nenastupují řasy (3-8 týdnů), pak ještě další dva týdny počkejte a až teprve pak vložte prvních několik ryb."
scobak.blog.sme.sk/… 0 01.05.2019 23:41 Maq Nejen při čtení příspěvků gabinky632 si říkám, jestli bychom začátečníkům neprospěli víc, kdybychom místo čtyř týdnů říkali osm týdnů. Čímž myslím dobu od založení po vypuštění prvních ryb.
Je dobré si uvědomit, že mnohá taková videa nejsou žádné "nezištné návody".
Díky, koukala jsem totiž na nějaká videa o zakládání akva a cpali tam hned vše možné - bakterie, železo, kapsle, hnojiva atd., tak jsem z toho už celé tumpachová...
Tím specifickým jsem myslela hlavně to, jestli zastanou v novém akváriu nějakou úlohu, kterou jiné druhy nezvládnou. Už jsem se dovzdělala z odkazu, co poslal Jirka Ščobák (děkuji
) - zbaští mimo jiného slepou hladinu. Poslední akva jsem zakládala někdy koncem devadesátých let a přiznávám, že jsem tehdy (ani před tím) šneky neřešila. Tak nějak jsem počítala, že zasadím rostliny a šnečci se nastěhují spolu s nimi (a ono to fungovalo). Teď, když se do toho vracím po letech a čtu abych se moderně dovzdělala, si říkám, jak jsem vůbec mohla tak nevědecky dělat akvaristiku
.
Topit hodlám kvůli rybám, které bych tam ráda nastěhovala - v první fázi Hypancistruse zebra a pokud se mi budou dlouhodobě dařit držet vhodné parametry vody, tak po pár měsících terčovce. Když se s prostředím tolik dařit nebude, vrátím se zpátky ke svým starým známým skalárám, kterým bych ale přitápěla taky (i když ne až na 30°C) + tam pořád budou ty zebry.
Levatky vpohodě zvládnou tyto teploty, dej je tam.
Tím specifickým myslíš teplotu v tomto případě, že? V atlase je napsáno, že u piskořek věžovitých by neměla teplota vody klesnout pod 15°C, ale už není napsáno proč...já mám zkušenost, že přežijí i tyto teploty i méně (12°C) a aktivní byly normálně. Než okružáky a piskořky bych porovnával okružáky a levatky s piskořkami.
Levatky jsem vyřadila z výběru kvůli teplotě - hodlám tam topit tak na 28 - 30°C a myslím, že by to nedaly. Nebo ano? Asi budu začínat na nižší teplotě kvůli kytkám, ale během pár týdnů postupně přitopím a to, že bych je přinesla, nechala odvést práci do začátku a pak nechala utrápit se teplem mi přijde dost brutální i jako "nemilovníkovi" šneků. Je něco specifického co levatky zvládnou a okružáci a piskořky ne?
Nově založené akvárium potřebuje jako první levatky.
Přidat reakci
1 ...... [16] ...... 144
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 145855x