Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Zakládání akvária

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Zakládání 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 16 Přejít na další stránku   1  
Zakládání akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2019 09:42 Žena Pavla28 [210] Re: jamajcan
Taky si myslím, ze rozdíl mezi jílovým a černozemním substratem je velký rozdíl, jílový substrat je takřka bez živin, je určen proto aby neslehalo dno, aby v něm dobře cirkulovala voda a že je tak lehký má být dobrý pro kořenový systém rostlin, kdežto např. Takový platinum soil je z černozemě plné živin, tím se může ovlivňovat voda a není třeba přihnojovat v začátcích záběru akvaria, celkově ovlivňuje parametry vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2019 09:32 Silviebaris Re: Atomret
No tak snad nemysliš to tekutý,co maš v prezentaci... X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.05.2019 09:22 Muž Smetany [1226] Re: jamajcan
Tak jelikož si nedal na mou radu, obhájím své tvrzení sám. Černozem se skládá z 95% z anorganických látek (rozpadlých hornin) ty můžeme podle zrnitosti ještě rozdělit na písky a jíly. Zhruba 3-5% připadá na organickou hmotou. Jíl je ta složka díky které se dají dělat kuličky které drží a nerozpadají se. A jelikož je pro precizní Japonce naprosto nepřijatelné dojít na zahradu tam nakopat hlínu z ní kuličky a prodávat to. Používají jako nosné médium konkrétní směs jílů od kterých očekávají konkrétní vlastnosti. Tuto směs pak obohatí o organickou hmotu (humus) a další příměsi o kterých konkrétně u platinum soil nemám představu ale ADA používá rašelinu a sopečný popel. Stačí nebo si přeješ vzdělat podrobněji?
Edit: O tom jestli s ním máš víc zkušeností se nepřu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2019 09:13 Muž Atomret [41] Re: jamajcan
Kluci v klidu, v reklamě se píše černozem jejíž součástí je organický humus. Obchodně je to zařazené mezi sušené jíly. Ale je to tak nějak pro laika fuck.-) Pálený jíl mám za sebou a vím , že moc nefunguje bez add hnojiva. Dneska ho půjdu ekologicky zlikvidovat.-)))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2019 09:10 Muž Atomret [41] Re: silviebaris
Ahoj, CO2 mám v záloze, teda zatím teoriticky.-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2019 09:07 jamajcan Re: Smetany
Nesmysly tu plácáš Ty. Černozem a jíl, jsou naprosto odlišné záležitosti.
A jestli mě chceš poučovat o Platinum soil, tak jen pro informaci, byl jsem jeden z prvních, který ho v ČR testoval.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2019 08:46 Muž Smetany [1226] Re: romant
Já ale nikde nepsal že je pálený. Za tím že je to jílový substrát si stojím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2019 08:44 Muž Smetany [1226] Re: silviebaris
Proč ne? Mě taky funguje jen to dlouho trvá než se tomu dá říkat koberec. Ale zase sem ho nemusel za celé 2 roky redukovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2019 08:34 Silviebaris Re: Atomret
ale jen nevím,jestli ti koberec půjde bez cočka...ale zkusit to můžeš ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2019 08:32 R Muž romant [27987] Re: Smetany
Podle mě je ten hlavní rozdíl v tom, že Platinum je pouze sušená černozem na rozdíl od jiných substrátů na bázi páleného jílu.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2019 08:29 Muž Atomret [41] Re: Smetany
Ahoj, chci ,,koberec,, na předku akvárka a samozřejmě hodně kytek. A byl mi doporučen.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2019 08:20 Muž Smetany [1226] Re: jamajcan
Můžeš to prosím nějak rozvést? A než se budeš snažit obhájit tu blbost co si napsal doporučuji se zamyslet (případě nastudovat) nad složením černozemě. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2019 05:37 jamajcan Re: Smetany
Platinum není z jílu, ale z černozemě. To je zásadní rozdíl ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2019 01:19 Muž Smetany [1226] Re: Atomret
A co konkrétně tě zajímá? Moje zkušenost s platinum soil je vesměs pozitivní. Jen je trochu složitější start ale dá se to zvládnout na druhý pokus už sem to zvládl bez řasové kalamity. Můžu se zeptat proč si se rozhodl pro jílový substrát?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2019 21:12 Muž Atomret [41] – Platinum soil
Tak změna programu.-) Chci do té 240 dát platinum soil. Můžu vás poprosit o názory a rady?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2019 20:27 Muž Atomret [41] Re: vaclav
Tak nemusím zase všechno.-) Mám na balkoně furt jílovej substrát namíchanej s vulcanem.-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2019 20:13 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Atomret
Záleží jestli budeš používat CO2 nebo ne ale ten první je mě povědomý a to co se prodávalo v akvaristikách šumělo v octu dost.
Takže si počkej jestli někdo nemá zkušenost. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2019 20:05 Muž Atomret [41] Re: vaclav
www.hornbach.cz/…
tohle hodnocený není a vypadá to v reálu hodně dobře
Ale bojím se aby to nebylo jako tohle
www.hornbach.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2019 17:45 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Atomret
Odkaz by se hodil. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2019 11:18 Muž Atomret [41] – Hornbach
Zdravím, jdu konečně na tu 240l.-) Příští týden a rád bych vícebarevný křem. štěrk z Hornbachu aspoň částečně. Na jejich webu někdo psal, že je plný vápence. Má někdo prosím zkušenost?
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.05.2019 22:45 Anďaska Re: KaGaOri
Šneci baští jen uhnilé části rostlin. Ty zdravé ne. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2019 22:43 Žena KaGaOri [89] Re: JirkaŠčobák
Děkuji všem za odpovědi. Že si něco najdou je mi jasné, jen bych nerada, aby si našli rostliny. Šneci tedy nic nedostanou, jen ať hezky uklízejí a okurku zbaštím já :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.05.2019 22:23 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: KaGaOri
Nekrm, je jich málo, něco si najdou. Tvým cílem je, aby žrali, co si najdou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2019 22:01 Anďaska Re: KaGaOri
Klidně můžeš přidat špetičku vločkového krmení 1xtýdně. Taky to tak dělám při zabíhání akvárií
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.05.2019 21:08 Muž Smetany [1226] Re: KaGaOri
Nekrm oni si něco najdou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2019 21:04 Žena KaGaOri [89] – šneci v záběhu - přikrmit?
Mám 3. den napuštěné akvárko (250 l, viz. prezentace) a v něm šneky - 11x okružák(od neděle), 10x levatka a hrst miniaturních piskořek (ode dneška). Primárně jsou tam proto, aby uklízeli počáteční borčus, ale zatím tam nevidím ani řasy, ani slepou hladinu, ani povlak na kořeni ... Tak si říkám, jestli je něčím přikrmit, třeba kouskem okurky. Nerada bych aby se mi levatky hlady daly do rostlin, ale zase nechci takhle v úvodu zbytečně zaneřádit vodu. Dusík jsem měřila JBL EasyTest ("papírky") - NO2 je stále 0 a NO3 proti vodovodní vodě dokonce kleslo - z 25 na 15. Nevím jak moc tomu mám věřit, raději jsem si donesla ještě kapky od Sery, které vyzkouším zítra. Co myslíte - přikrmit, nebo vydržet s nervama a nedat jim zatím nic?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2019 11:48 Žena gabinka632 [14] Re: Smetany
Jsem z Pohořelic u Brna, moc jsem toho v Brně nenašla...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.05.2019 11:42 Muž Smetany [1226] Re: gabinka632
Odkud jsi? Určitě se ve tvém okolí najde alespoň jeden hodný akvarista který ti rostliny daruje. Kupovat 60 košíčků kytek které tam třeba do budoucna ani nebudou mi nepřijde ekonomické.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2019 11:34 Žena gabinka632 [14] Re: JirkaŠčobák
Je těch řas příliš, už to nějakou dobu řeším. :-( Teď jsem si založila i novou složku na ty krásný fotky, a dnes musím musím udělat nové aktuální fotoalbum. Každopádně až budu teď zakládat nové akva, tak se budu pořádně snažit, abych to znovu nezkazila. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2019 11:26 Anďaska Re: gabinka632
Ne vždy na prodejnách dobře poradí. Co si všímám, tak to začíná být pomalu rarita hmm
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2019 11:18 Žena gabinka632 [14] Re: Anďaska
Aha, v prodejně mi tvrdili, že to bude stačit. tone Musím teda dokoupit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2019 11:08 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Anďaska
Přidávám se, alespoň 60 rostlinek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2019 10:39 Anďaska Re: gabinka632
Na 180l bude prvních 10 rybek v pohodě. Jestli myslíš 25 košíčků s rostlinami, tak to moc není. Měla bys hned ze začátku osázet co největší plochu dna. Vezmi míň druhů nenáročných rostlinek po více kusech + nějaké plovoucí např. růžkatec.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2019 10:37 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: gabinka632
Neplánuj. Můj soukromý tip je, že ti do dvou měsíců odejde lilaeopsis. Už teď máš zaděláno na komplikace, takže čekej, jestli bují vše okolo. To je podstatné, ne nějaký konstantní časový údaj.

Lepší méně ryb, než víc.
Co je špatné na řasobydlení? Dej fotku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2019 10:20 Žena gabinka632 [14] Re: Anďaska
Děkuji. Počkám tedy raději až na ten 8. týden (pro jistotu), až budu přidávat rybky, mám je dávat po 5, nebo můžu dát naráz i 10 rybek, abych nerozdělovala hejno?
Ještě bych se chtěla zeptat, zda bude 25 rostlin na nádrž 180l stačit, nebo je to ještě málo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2019 09:51 Anďaska Re: gabinka632
Pokud budou hlavně dusitany na 0 na konci 6. týdne, už bys mohla začít přidávat . Pokud bys neměla dusitany čím změřit, začala bych pro jistotu první ryby přidávat až na konci 7. týdne :-) A ano, ryby přidávat postupně, ne všechny najednou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2019 09:35 Žena gabinka632 [14] Re: Anďaska
Takže když to půjde dobře a nebudou žádné řasy nebo jiné problémy, tak můžu 9. týden vypustit prvních 5 ryb a za týden dalších 5 a takto je postupně přidávat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2019 09:18 Anďaska Re: Maq
Tak s tím já rozhodně (i z mých zkušeností) souhlasím ano ano ano Já bych viděla jako začátek (pro začátečníky) k vypuštění prvních ryb 6.- 7. týden, dřív ne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2019 09:13 Žena gabinka632 [14] Re: JirkaŠčobák
Takže by to znamenalo nasadit ryby až za dva a půl měsíce? To budu čekat teda hodně dlouho, než je budu moct chudáky přestěhovat z řasobydlení. :-( Myslela jsem, že za měsíc už by to mohlo být ok, snad teda do té doby přežijí. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2019 08:34 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: KaGaOri
Pak ale pozor: Kvůli teplotě máš omezený výběr rostlin. Vlastně je hodně málo rostlin, které můžeš použít.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2019 00:11 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Maq
Já to už dělám, ale prospělo by, kdyby nás bylo víc.

"... nejprve zjistěte, zda rostliny prosperují a zda nenastupují řasy (3-8 týdnů), pak ještě další dva týdny počkejte a až teprve pak vložte prvních několik ryb."
scobak.blog.sme.sk/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2019 23:41 Maq
Nejen při čtení příspěvků gabinky632 si říkám, jestli bychom začátečníkům neprospěli víc, kdybychom místo čtyř týdnů říkali osm týdnů. Čímž myslím dobu od založení po vypuštění prvních ryb.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.05.2019 16:52 Maq Re: gabinka632
Je dobré si uvědomit, že mnohá taková videa nejsou žádné "nezištné návody".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2019 16:43 Žena gabinka632 [14] Re: Anďaska
Díky, koukala jsem totiž na nějaká videa o zakládání akva a cpali tam hned vše možné - bakterie, železo, kapsle, hnojiva atd., tak jsem z toho už celé tumpachová... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   01.05.2019 15:10 Žena KaGaOri [89] Re: Planorbella
Tím specifickým jsem myslela hlavně to, jestli zastanou v novém akváriu nějakou úlohu, kterou jiné druhy nezvládnou. Už jsem se dovzdělala z odkazu, co poslal Jirka Ščobák (děkuji palec ) - zbaští mimo jiného slepou hladinu. Poslední akva jsem zakládala někdy koncem devadesátých let a přiznávám, že jsem tehdy (ani před tím) šneky neřešila. Tak nějak jsem počítala, že zasadím rostliny a šnečci se nastěhují spolu s nimi (a ono to fungovalo). Teď, když se do toho vracím po letech a čtu abych se moderně dovzdělala, si říkám, jak jsem vůbec mohla tak nevědecky dělat akvaristiku :-D.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2019 14:57 Žena KaGaOri [89] Re: JirkaŠčobák
Topit hodlám kvůli rybám, které bych tam ráda nastěhovala - v první fázi Hypancistruse zebra a pokud se mi budou dlouhodobě dařit držet vhodné parametry vody, tak po pár měsících terčovce. Když se s prostředím tolik dařit nebude, vrátím se zpátky ke svým starým známým skalárám, kterým bych ale přitápěla taky (i když ne až na 30°C) + tam pořád budou ty zebry.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2019 11:44 Muž Planorbella [643] Re: KaGaOri
Levatky vpohodě zvládnou tyto teploty, dej je tam.
Tím specifickým myslíš teplotu v tomto případě, že? V atlase je napsáno, že u piskořek věžovitých by neměla teplota vody klesnout pod 15°C, ale už není napsáno proč...já mám zkušenost, že přežijí i tyto teploty i méně (12°C) a aktivní byly normálně. Než okružáky a piskořky bych porovnával okružáky a levatky s piskořkami.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2019 11:34 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: KaGaOri
scobak.blog.sme.sk/…

Proč tam chceš mít 28°C?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2019 11:22 Žena KaGaOri [89] Re: JirkaŠčobák
Levatky jsem vyřadila z výběru kvůli teplotě - hodlám tam topit tak na 28 - 30°C a myslím, že by to nedaly. Nebo ano? Asi budu začínat na nižší teplotě kvůli kytkám, ale během pár týdnů postupně přitopím a to, že bych je přinesla, nechala odvést práci do začátku a pak nechala utrápit se teplem mi přijde dost brutální i jako "nemilovníkovi" šneků. Je něco specifického co levatky zvládnou a okružáci a piskořky ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2019 09:12 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: KaGaOri
Nově založené akvárium potřebuje jako první levatky.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [16] ...... 144

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 145816x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13369-zakladani-akvaria?od=751