Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Zakládání akvária

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Zakládání 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 33 Přejít na další stránku   1  
Zakládání akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.09.2017 10:09 Angus68 Re: Jifi
Ale je pěkná, když jí opatrně rozřežeš a použiješ jako koberec. Sama se časem přichytí ke dnu ano
Nevypadá to vůbec špatně ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2017 19:15 Muž Jifi [675] Re: Sedo
Řasokoule přežije v akvárku snad všechno ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2017 18:50 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.
Riccii nebrat. Fakt to začne plavat a nedá se to přichytnout. Dostal jsem ji darem, měl ji pár dní a jsem rád, že jsem ji většinu vylovil. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2017 18:37 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Sedo
Spíš ne. A hlavní problém je světlo. Řasokouli a monosoleniu ho stačí míň.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.09.2017 18:06 Žena drvi [2894] Re: Sedo
:-D bylo, akorat ji musis navazat na kamen, jinak ti vyplave. Ona ti teda stejne vyplave, i kdyz ji privazes, ale az po delsi dobe ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2017 17:45 Muž Sedo [6] Re: JirkaŠčobák
Bolo by možné miesto řasokoule a monosolenia použiť Riccia fluitans?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.09.2017 21:49 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Sedo
Egerii nebo ceratophyllum (dej jen jeden druh) nesmíš strkat do substrátu a jen nech vzplývat (na hladině). Nebudou si konkurovat s echinodorem. Jen ten echinodorus nesmí moc zastínit.
Ještě poházej po dně buď monosolenium tenerum nebo najemno rozcupovanou řasokouli. Zůstanou na dně.

P.S. Dlouhodobě ale egerie nebo ceratophyllum moc s echinodorem koexistovat nebudou. Jde o zastínění - jako rostliny si vyloženě nevadí. Echinodorus chce co nejvíc světla. Jak se mu začne dařit, klidně zaplní akvárium. Pak má smysl ta řasokoule nebo monosolenium, protože vydrží při málo světla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.09.2017 21:42 Muž Sedo [6] Re: JirkaŠčobák
OK, Echinodorus Ozelot, Egeria densa a Ceratophyllum demersum. Nebije sa to však s tou filozofiou, že jeden veľký, jeden stredný a druhý nízky druh? Mne sa všetky zdajú pomerne veľké.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2017 19:49 Žena Miraell [15] – Iceman a Romant
Neprala jsem, jdu napustit vodu... výherci pošlu dáreček. :)

Děkuji oběma. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2017 18:57 R Muž romant [27987] Re: Miraell
V nově zakládaný nádrži neperu nikdy, při dosypávání do již jedoucí nádrže peru. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2017 17:08 Muž Iceman [96] Re: Miraell
Já vždycky peru ano .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2017 16:57 Žena Miraell [15] – Vyprat - nevyprat..?
Ahoj, prosím o rychlou radu.
Mám černý křemičitý písek ze Sklorexu, je potřeba ho prát nebo rovnou nasypat na dno?
Kdo první správně odpoví, získá dárek. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2017 13:49 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Amazonka
Dej ale pozor na ty sagitárie. Bylo by zlé dát tam živočichy a následně bojovat s problémy rostlin. Na druhou stranu, možná že právě sagitárie živočichy potřebují.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   16.09.2017 12:37 Žena Eliss [105] Re: Amazonka
Každý den měnit 1/3 vody a než je tam dáš, tak si to změř, jestli máš NO2 na 0. Den před přidáním ryb vyměň 1/3 vody a den po přidání taky, pak kontroluj testem, nebo preventivně měň obden vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   16.09.2017 12:34 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: Amazonka
Měnit vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2017 12:25 Žena Amazonka [33] Re: Iceman
Ok, ale co mám dělat, když by byly a dusitany „špatné"?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   16.09.2017 11:31 Muž Iceman [96] Re: Amazonka
Ja bych dal půlku neonek, za týden druhou půlku a az za další týden ty otiky. Během davani rybek častěji měnit vodu.
Doporucim i koupit test na dusitany a hlídat si je.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2017 11:11 Žena Amazonka [33]
Dobrý den, mám založené akvárium viz prezentace 11 Dní. Ještě tak ty 2,5 týdnů počkám, ale :
Když nastane den D a já tam budu chtít dát ty neonky modré 20 a otíky 5 tak můžu tam dát všechny ryby najednou??? Nebo dřív ty neonky, kolik? poradíte mi?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2017 20:09 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: romant
Však já tomu začátečníkovi taky nevnucuju řasy :). A zeptal jsem se ho, jaký rostliny chce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2017 20:05 R Muž romant [27987] Re: JirkaŠčobák
Nemůžeš srovnávat akvárium nedočkavého začátečníka dychtícího po co nevětší atraktivitě své nádrže s účelově zařízeným akváriem v odchovně. :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2017 20:00 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Maq
Náhodou to mám odkoukaný. Znám člověka, co v pár nádržích používá velkou masu zelené řasy v pěstírně :).

P.S. A náhodou - jeden kluk si ode mě solidní hrst zelené řasy minulý týden odnesl! A je to asi tři týdny, co jsem dal z boxu na balkóně velkou hrst zelené řasy jinému.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2017 19:53 Maq Re: romant
Já jsem reagoval vlastně na toto: "by v zásadě stačilo mít v akváriu velkou hromadu vláknité řasy". K tomu se myslím zatím propracoval jenom Jirka. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2017 19:43 R Muž romant [27987] Re: Maq
Já říkám, že k Jirkovu stylu akvaristiky se musí člověk propracovat, odžít si ty svoje kalamitky. Sem tam to na nějakýho ne tolik informovanýho začátečníka taky zkusím, ale téměř vždy se to po několika týdnech stejně stočí do té klasiky většího množství druhů. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2017 19:34 Maq Re: JirkaŠčobák
No jó, Jiřine, ale ta estetika! S tímhle nepochodíš. ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.09.2017 15:15 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Jifi
Nebo použít hromadu detritu a vodu z nějakého starého akvária. To by taky valisnérii mělo prospět.

Možná by ale bylo jistější, dát tam na úvod ceratophyllum, jak navrhuje romant, nechat ho nějakou dobu akvárium zabíhat, pak pod to zasázet valisnerii a ceratophyllum ubírat tak, aby měla dost světla.

Kdysi jsem udělal kamarádům akvárium se sagittarií, přidali si valisnerii a po dvou měsících měli na rostlinách povlaky řas, které jsem předtím neviděl a netuším, jak jich dosáhli. Naštěstí to žrali krevetky a po nějakém čase už bylo lépe.

Sedo: Nicméně zelené řasy jsou menší problém, protože nefotosyntetizují hůř, než rostliny. Čili je třeba je omezovat, aby neutlačovaly rostliny, ale živočichům biotop zásadně nezhorší (pro zdraví ryb nebo krevetek by v zásadě stačilo mít v akváriu velkou hromadu vláknité řasy).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2017 12:55 Muž Jifi [675] Re: JirkaŠčobák
Já jsem založil v pohodě akvárko s Vallisneria americana var. biwaensis. Dal jsem jílové kuličky ke kořenům a trochu hnojiva Rataj Colour Fe+ a chytila se. Do akvárka jsem ji dal necelý týden po napuštění. Akvárko bylo nové, štěrk taky, i filtr. Úplně všechno.
Ze začátku jí chvíli trvalo, že se chytila, ale pak se pořádně rozjela a dodnes mně roste jako plevel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2017 12:00 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: romant
Já sice už dvakrát založil v pohodě akvárium s V. gigantea, ale ta asi reaguje jinak.

Sedo: S tim echinodorem(y) by to šlo, kdybys zbytek nádrže doplnil třeba egerií nebo ceratophyllem, jak píše Romant. Echinodoru(m) bude přechod z emerzu (který asi koupíš) trvat, ale egeria nebo ceratophyllum mohou udržet biotop, dokud se nechytne(ou).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2017 19:30 R Muž ctibum [6910] Re: romant
Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2017 19:08 Muž Sedo [6] Re: JirkaŠčobák
Ja mám predstavu miestneho hustého porastu v zadnej časti na spôsob "Vallisneria americana var. biwaensis" Neviem ale či je vhodná teplotne k bette a či nie je problém ju zohnať. Prípadne "Echinodorus Ozelot" tam však neviem, či na také akvárium nie sú niektoré Echinodory príliš veľké.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2017 22:51 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Sedo
Pojďme postupně. Vyber jednu nenáročnou rostlinu, která je tvému srdci blízká a napiš ji sem. Já a určitě i ostatní ti napíšeme, co by se k ní ještě dalo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   13.09.2017 19:30 Žena petulinakk [2016] Re: Sedo
Já úplně souhlasím s romantem níže, a mám stejné zkušenosti - kolikrát to co u mně "papírově" mělo jít, mi nešlo, a naopak to co mělo maximálně živořit, jelo jak o život.
Já osobně bych dala druhů víc, vybírala bych samozřejmě přibližně podle vhodných parametrů, ale zas ne moc striktně, protože něco může za chvíli odejít, něco třeba půjde dobře ale může se ti znelíbit, něčeho se naopak třeba rozhodneš že chceš víc...
Jen můj názor.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   13.09.2017 19:15 R Muž romant [27987] Re: Sedo
Ano, jak slovo psané, tak praxe říká, že je dobré mít osázenou plochu dna z 80%. Moc řešit parametry jak vody, tak vhodnosti je vcelku zbytečné, protože je velmi pravděpodobné, že to co (ne)roste ze začátku tak postupem času, jak se akvo začne stávat starším, může svojí (ne)prosperitu přehodnotit a nezřídka je to přesně naopak, co by mělo stagnovat roste a co by mělo růst jde do kopru a právě proto ono mohutné osázení různodruhovou skladbou. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2017 18:54 Muž Sedo [6] Re: JirkaŠčobák
Dobre, vzhľadom na všetky argumenty verím, že menej môže byť v tomto prípade viac. Stále však neviem podľa čoho mám vybrať tri druhy dostupných rýchlo rastúcich rastlín, vhodných k zamýšľaným rybám a veľkosti akvária. Ako zistím (zaručím), že sa im bude dariť a z môjho akva nebude po pár týždňoch žumpa? Viem, že potrebujem nenáročné rýchlorastúce rastliny a že by mali vedieť znášať tvrdú vodu. A že má ísť o tri rôzne veľkosti. Toto spĺňa veľa rastlín. Ak sa teda nejakým spôsobom dopracujem k vhodným druhom, koľko ich mám do 100L akvária zasadiť? Je na toto nejaký kľúč? Možno sa veľa pýtam, ale nerád by som sa príblížil k stavu, aký som videl na uvedených fotkách. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2017 15:49 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Maq
Máš pravdu, že vyloženě srovnávacími experimenty to prokázané není.
Nemyslím, že to nadhodnocuju. Například vůbec nemluvím o alelopatii - čistě proto, protože o ní nic nevím (viz Akvárium 16, od str. 10 e-akvarium.cz/… ). Kompetice mezi rostlinami beru čistě tak, že se podobně velké druhy prostorově vytlačují. Pozoruju to ve svých akváriích, je to vidět v akváriích jiných lidí. Vím, že o akvárií těch lidí vím málo, ale vychází to překvapivě často. Rostliny vložené jako první a v největším počtu nejčastěji prosperují.

Pokud má člověk jedno velké akvárium, dokáže pravidelnou péčí udržet velký počet druhů, systém se ale začne hroutit v okamžiku, kdy by na delší dobu přestal věnovat nádrži pozornost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2017 15:30 Maq Re: JirkaŠčobák
JirkaŠčobák napsal: systém méně nenáročných druhů obecně funguje lépe, než systém více nenáročných druhů při stejném množství rostlinné hmoty
Tohle právě nemám za prokázané. Nemám za prokázaný ani opak, to abys mi dobře rozuměl.
Kdybychom tomuhle chtěli přijít na kloub, museli bychom udělat velký počet srovnávacích experimentů. Faktorů ovlivňujících kondici akvária po založení (i později) je hodně.
věřím, že problém kompetice rostlinných druhů nadhodnocuješ, a podle toho máš tendenci hodnotit úspěch či neúspěch toho kterého případu. Ale všichni víme, že oběma postupy se to dá stejně dobře zvorat jako založit úspěšně, záleží kdo a jak to dělá, tedy na těch dalších faktorech.
Já náhodou se zájmem sleduji Tvoje deníky a postřehy a vůbec. To určitě nejsou nesmysly, co píšeš. Ale jako takové, pro mě jsou to hodnotná pozorování, postřehy a domněnky, nikoli důkazy. (Já mám taky hromadu různých domněnek, kdyby na to přišlo, ale k důkazům a exaktním zjištěním je cesta velmi dlouhá, bohužel.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   13.09.2017 15:19 R Muž romant [27987] Re: JirkaŠčobák
Ano, já tu zkušenost mám, tedy ne z nádrže kterou jsem zakládal já, ale z nádrží, říkejme zákaznických, kam jsem obvykle přizvám v momentě problému v menším či větším stádiu kalamity. Nejčastější problém je v kontextu věci, tedy tvých rad. Lidi jsou prostě nedočkavý, čtou každý třetí slovo a když se zvolí špatný rostlinný druh, jedná se o ten problém s nerovnováhou v poměru světlo x živiny. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2017 14:40 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: romant
Hej :). Jen malá část lidí se nechá přesvědčit, aby do toho šla takhle (a ještě bez filtru a vůbec). Ale to neznamená, že nemá smysl o tom mluvit, protože systém méně nenáročných druhů obecně funguje lépe, než systém více nenáročných druhů při stejném množství rostlinné hmoty. Mnoho začátečníků se finálně přes víc druhů stejně dopracuje k výsledku, který by měli rychleji s méně druhy. Proč jim to neříci hned? Vím, že to spousta z nich nechce slyšet, ale to nechtějí slyšet spoustu jiných věcí, které jim říkáme.

P.S. Je tu někdo, kdo má negativní zkušenost se založením akvária, kdy akvárium naplnil pouze 2-3. druhy nenáročných rostlin?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   13.09.2017 14:35 R Muž romant [27987]
Podle mě je názor většinový stejně tak správně jako onen menšinový, protože jde o výsledek a ten se dá docílit jak jedním tak druhým směrem. Otázkou zůstává, jak moc se začátečník nechá "uvrtat" do menšinového přístupu a i když vím, že to jde a funguje, zkušenosti podpořené tzv. každodenní realitou hovoří v neprospěch této cesty. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2017 14:31 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: vaaclav
Jasně, že všichni chtějí botanickou zahradu s trávníčky! Uspěje jich asi 15%, možná míň. 85% by bylo ve finále rádo za jakékoli zdravé akvárium.

V podstatě "jakékoli" akvárium s 2-3. druhy nenáročnými rostlin může po roce, roce a půl, vypadat úplně obdivuhodně. Většině z těch 85% by úplně stačilo ke štěstí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   13.09.2017 14:22 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: JirkaŠčobák
Buď trochu soudný nikdo si přece nekoupí x stejných rostlin aby s nimi plně osázel akvárium.
Všichni chtějí hned botanickou zahradu s trávníčky a v tom je kámen úrazu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.09.2017 14:00 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: vaaclav
Vaaclave: Takže budeš dále hovořit začátečníkům něco, co prokazatelně často přináší problémy? Ano, všeobecně se to doporučuje, ano, nikdo neřekne na radu "dej co nejvíc nenáročných druhů na úvod" ani ň, ale realita je, že kdyby začátečníci zaplnili na úvod akvárium pouze 2-3. velikostně odlišnými druhy nenáročných rostlin, dařilo by se jim lépe. Upřímně pochybuju, že bys měl sám negativní osobní zkušenost s takovým přístupem.

Je tu NĚKDO, kdo má negativní zkušenost se založením akvária, kdy akvárium naplnil pouze 2-3. druhy nenáročných rostlin? Pokud je naopak víc lidí, co mají pozitivní zkušenost, PROČ to neradit začátečníkům jako nejjednodušší postup na úvod?

P.S. Ano. Kdybych měl k dispozici jen jedno nebo jen několik akvárií a toužil po rostlinách, budu je také dávat do akvárií ve větším množství druhů. Prostě bych neměl na výběr. Já vždy stávající nádrž nechám a založím novou. Když něco roste, dovolím mu. Pozoruju, co na to říkají ostatní rostliny a když je zle, udělám pro ně někde rezervaci. Mám zkušenost s tím, jak se rostliny vůči sobě mohou chovat. Vím, že v konečném důsledku dokáže dominovat každá. Je trochu hloupé se takovýmto zkušenostem vysmívat.

P.P.S. Maq: Toto uvažování nikdy nebude tvořit hlavní proud, protože není komerčně použitelné a proto ho firmy pracující v oblasti akvaristiky nikdy nebudou podporovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   13.09.2017 13:45 Maq
O schopnostech Jirky Ščobáka založit a zdárně provozovat akvárium nemám pochyb a jsem rád, že jsou tady lidé zkoušející a propagující něco mimo hlavní proud.
I když je myšlenka třeba odsouzená k tomu, aby navždy zůstala na okraji, je dobře, když tady je. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   13.09.2017 13:33 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: JirkaŠčobák
Doporučuji ti si založit vlastní téma, např: Zakládání akvária podle JirkaŠčobák. Tvoje nápady jak na to jsou nepřekonatelné.
Pokud jde o tu sagitárii tak ta může vyrůst podstatně větší. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.09.2017 11:39 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: HanysOV
Kdybys chtěl sagitarii a dal úkol vytvořit akvárium vyloženě postavené na sagitarii, pak bych zkusil následující věc: Celou plochu dna osázel nahusto sagitárií. I když standardně větve nepoužívám, zvolil bych víc tenkých, takových, co nebudou kazit vodu a vytvořil nad sagitariemi kontrukci, kterou bude pronikat hodně světla i když trochu zaroste. Teoreticky by vůbec nevadilo, kdyby větve zarostla nízká zelená řasa - nasadily by se krevetky, aby ji udržovaly nízkou (Red Cherry by vynikly). Daly by se použít chomáčky řasokoule nebo nějaký nepříliš velký mech. Podstatné by stále bylo, aby sagitarie na dně dostávala dost světla. A muselo by být přiměřeně vysoké, protože sagitarie vyroste i 30 cm vysoko.
Mohlo by to být dost pěkné akvárium :).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.09.2017 11:24 Muž HanysOV [54] Re: JirkaŠčobák
Díky palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2017 11:21 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: HanysOV
Modifikuju: Egerii nebo ceratophyllum nechám vzplývat a pod to nasázím nízké kryptokoryny nebo anubias. Plovoučky už nepoužiju.
Sympatické na tom bude, že například anubias může pomalu růst jak chce a nebude zařasený.

P.S. Měl jsem překlep a původně nechal vzplývat sagitarii :).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2017 11:17 Muž HanysOV [54] Re: JirkaŠčobák
Tenhle názor (nebo spíš zkušenost) mi dává smysl. Uvedu trochu konkrétnější příklad, jestli to chápu správně.
Zakládám nové akvárium, takže seženu kopu stonkovek (třeba Egeria nebo Ceratophylum), vysázím od zadní stěny klidně i do více řad, před to dám třeba Saggitarii S. a na hladinu plovoučky jako Salvinia nebo Pistia. Odpovídá to té idei takto nějak?
Samozřejmě možností bude víc, jen mě napadly zrovna tyhle kytky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2017 11:06 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Maq
Nesouhlasím. Kolik akvaristů použilo na úvod velké množství rostlin jednoho druhu nenáročných rostlin a neuspělo?
Tvrdím, že velmi málo akvaristů to vůbec zkusilo. Tvrdím, že kdyby to zkusili, budou ve většině případů úspěšní. Jak pak mohou mít zkušenosti?

Poslední měsíce dost pozoruju fóra na FB. Lidé tam mají tolik problémů, že by se dalo radit celý den na plný úvazek. Nejčastější chyby: Málo rostlin. Moc brzy nasazené ryby. Mnoho druhů. Toto "mnoho druhů" je o rostlinách i rybách. Nic pak nefunguje pořádně. Velmi málo vidím aby akvárium bylo už od úvodu osázeno malým množstvím druhů rostlin a jedním nebo dvěma druhy živočichů a mělo problémy. Taková akvária naopak většinou problémy nemají a vizuálně jsou jedinečná, protože se na první pohled odlišují od standardní směsice.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   13.09.2017 10:31 Maq Re: JirkaŠčobák
Jirko, Ty víš že Tě respektuji, ale v této věci - "méně druhů má větší šanci" - pokládám za vhodné vyjádřit svůj nesouhlas.
Zkušenosti většiny akvaristů Tvoji teorii nepodporují. Osvědčená praxe je naopak taková, že se na úvod dá co nejvíce druhů (nenáročných) rostlin; skoro vždycky se některé nedaří, ale protože se dopředu nedá vědět, které to budou, je lepší mít víc želízek v ohni.
Osobně stojím na opačném pólu, protože mě zajímá hodně druhů a mám málo akvárií. Těžce to míchám, a pokud jde o "soutěž", reguluji ji jedině tím, že hlídám, aby světlomilné kytky nebyly zastíněny jinými.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [33] ...... 144

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 145816x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13369-zakladani-akvaria?od=1601