Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Zakládání akvária

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Zakládání 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 53 Přejít na další stránku   1  
Zakládání akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2016 23:12 R Žena Jája [1426] - ŽivorodkyRe: 1Jana
Rostliny nech zasazené, jak jsou, nevadí to, nic neredukuj. Odkalovat nemusíš klidně dva měsíce, je to nové AQ. Já odkaluju kam se dostanu, prostě přiměřeně, toho se neboj. Detrit je pro rostliny hnojivo. Na očičko možná budou stačit ty výměny vody = lepší prostředí. Zatím bych počkala, než do nového AQ cpát chemii. Jestli bys chtěla ještě rostliny, jak jsem ti dnes nabízela (příspěvek ve 14:42), tak mi napiš. Ještě se jich tam dost vejde a bude to lepší - čím víc, tím to je pro AQ lepší (i pro ryby). Tu červenou stonkovku zasaď pod zářivku = více světla je nutnost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2016 22:52 1Jana Re: Archa
Vždyť tam nezbyde žádné místo? A jak budu odkalovat? Už teď mi to přijde tesne,ale tak já tomu nerozumim takže určitě mas pravdu, jen tedy nemám potom tedy rostlinky zredukovat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2016 21:57 Žena Archa [14] - ŽivorodkyRe: 1Jana
moja rada, vyber to, zastryhni korienky a poriadne to rozsat po celom akváriu ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2016 19:39 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: 1Jana
Velká sagitarie má potenciál okupovat celé akvárium. Pokud nebude okupovat, nemusí se jí vůbec dařit. Uvidíš. Podobná potvora je ten rohatec. Tahle rostlina, když se jí daří, chce nádrž sama pro sebe. Jedna rostlina!
Nezávisle na tomto to chce ještě další rostliny na dno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2016 19:19 1Jana – Mycopur
Chci se ještě zeptat,jedna rybička ta nejmenší ma něco na oku,je to vidět jen z určitého úhlu,něco jako trochu bily až průsvitný povlak u konce ocicka, chci se zeptat bojím se aby to nebyla plisen, radši bych to zalecila, mycopurem, co si myslíte? A vadí lék rostlinkám?nebo ostatním rybkam?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2016 19:12 1Jana Re: Archa
Tak kořínky jsem nezastrihavala :(. Ale oplachla poradne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2016 18:19 Žena Belisana [476] - gavúnci, labyrintkyRe: 1Jana
Fotka k příspěvku Takhle to bude lepší :)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2016 18:14 Žena Archa [14] - ŽivorodkyRe: 1Jana
más dost rastlín, len tie rastlinky si mala zasadit kazdú rastlinku zvlást, takto ti to moze uhnívat, si myslím, dúfam, ze si tie rastlinky dobre umyla a zastryhla korienky, aby sa chytili X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2016 18:03 1Jana Re: Jája
Jako prosím té ty jsi říkala ze mas stejně dno,prosím té jak odkalujes? Jen částečná kde to jde?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2016 17:58 1Jana – Akvarko
Fotka k příspěvku Tak teď jsem to do dělala, co si o tom myslíte?
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   20.05.2016 14:42 R Žena Jája [1426] - ŽivorodkyRe: 1Jana
Ještě ti poradím - kup např. v Hornbachu zrcadlovou tapetu (ufiknou ti, kolik potřebuješ) a zevnitř s ní polep kryt AQ. Trošku tím zesílíš světlo v AQ. 15W je na to AQ málo. V Hornbachu, když máš štěstí, tak koupíš i pěkný malý kořen - vol tropické dřevo - bývá dvoubarevný (světá a tmavá hnědá) a je těžký oproti jiným kořemům. Jednak nebarví vodu, neplave a nemusí se zatížit - mohla by ses vejít do 150-200 Kč. Co se týká toho lepení tapety, tak až budeš tapetu lepit, tak než houbička je lepší špachtle s co nejširším listem. Já ji obalím měkkou látkou (např. flanel, staré triko a raději ve více vrstvách), abych tapetu rohem neprotrhla, a tím ten vzduch z podtapety vytlačím. A chce to dělat fakt rychle, jak psal Marcel. Vytlačuju to hned, postupně, když tapetu lepím, protože, když tu tapetu přilepíš a máš ji špatně navlhčenou, tak ty bubliny z toho nedostaneš, ty pak musíš každou propíchnout a vytlačit. Takže máčej víc, ale pozor, aby se ti jar nedostal do AQ. Pokud tam zůstane pár malých bublinek, tak na plném AQ nemusí být vidět. Ale je lepší si na tom dát záležet. Vodu v AQ napusť až ke krytu, o zářivku se bát nemusíš.

Pokud bys chtěla rostliny, tak bydlím u Flory, a můžu ti nabídnou cca 3 druhy kryptokoryn:
rybicky.net/atlasrostlin/cryptocoryne_affinis
rybicky.net/atlasrostlin/cryptocoryne_walkeri
rybicky.net/atlasrostlin/cryptocoryne_wendtii

Dále:
rybicky.net/atlasrostlin/heteranthera_zosterifolia
rybicky.net/atlasrostlin/hygrophila_polysperma , mám pocit, že to v AQ ale máš (zatím v emerzní formě)
rybicky.net/atlasrostlin/limnobium_laevigatum
rybicky.net/atlasrostlin/limnophila_sessiliflora .

A jedna malá na závěr - nekupuj červené rostliny, ty potřebují hodně světla. A ani nekupuj nic, o čem se dopředu neporadíš. :-)

EDIT: kdyžtak mi napiš do zpráv.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2016 13:39 1Jana Re: 1Jana
jo a tapetu taky nalepim dneska, pak dam foto ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2016 13:37 1Jana Re: Marcel G
Děkuji moc, zrovna jsem hledala obchody s akvaristikou a jedu dneska po praci do Branika a doufam že už snad ty rostlinky tam budu mit dneska a možna si tam vyberu i kořen a hned co přijdu domu, vyvenčim psa a hned se do toho dam, prostě opatrně rozhrabu kaminky a budu je zasazovat a budu pravidelně svitit, ja měnim 20 litru denně tak při te přiležitosti to tam zasadim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   20.05.2016 13:24 Marcel G Re: 1Jana
1Jana napsala: ještě mi tu někdo radil nalepit tapetu, tapetu mam,ale nevim jak ji nalepit, ona mi nedrži a dělaj si mi tam pof ni bublinky ktere nevypadaj hezky
Stručný návod: Samolepící tapety se lepí tak, že si opatrně odlepíš ochrannou fólii a tu lepivou stranu tapety postříkáš jarovým roztokem (do rozprašovače plného vody kápneš pár kapek jaru na nádobí). Ten postřik způsobí, že bude tapeta po skle hezky klouzat, takže s ní půjde docela dobře manipulovat, a dostat jí tudíž přesně tam, kam potřebuješ. Je ale třeba to dělat trochu rychle, protože postřik začne brzy osychat a tapeta se pak přilepí (nebude už klouzat). Čím více to postříkáš, tím více to bude klouzat. Až tapetu zarovnáš a houbičkou z ní vyhladíš největší bublinky, tak to pak stačí nechat vyschnout. Až to vyschne, většina malých bublinek sama zmizí. Ty, co nezmizí, stačí propíchnout jehlou a vzduch vytlačit (třeba opět suchou houbičkou).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2016 13:15 Marcel G Re: 1Jana
1Jana napsala: Ja jsem z Prahy...
Docela pěkný výběr rostlinek mají buď v Hornbachu na Černém Mostě nebo v ZOO Braník. Tam určitě budou mít docela velký výběr nenáročných rostlinek do začátku. Setkání akvaristů v Praze jsi bohužel propásla (bylo včera). Možná si toho ale některý pražák všimne a nějaké rostlinky ti nabídne (já bohužel momentálně žádné na rozdávání nemám a ty co mám, jsou dost náročné). :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.05.2016 11:07 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Horác
Horác napsal: samostudiu neunikneš, protože akvaristiku ti prostě v několika otázkách a odpovědích nikdo nevysvětlí ...

Je to tak. Navíc, i když vezmeš člověka "za ručičku" a založíš mu akvárium, jak nejlépe umíš, nemáš tušení, čeho je takový člověk schopen. Já v nádrži kamaráda, kterému jsem vytvořil "instantní akvárium" (pouze dolil vodu) viděl po pár měsících řasy, které bych nezískal, ani i kdybych se o ně snažil :).

Své bitvy si musíš vybojovat sama.

P.S. Tapeta a bublinky na ní jsou úplně to nejméně, nejméně, nejméně podstatné ze všeho. Řeš ji, až budeš mít nádrž pořádně zaplněnou rostoucími a prosperujícími rostlinami.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   20.05.2016 10:56 Muž Horác [3942] Re: 1Jana
ad tapeta ... O tom je tu taky celé vlákno ... (popravdě, o všem, na co jsi se tu ptala, jsou tu celá vlákna :o) ... mnohastránková vlákna ... obsahující obrovské množství informací ... Akvaristika je natolik rozsáhlý obor ... Pokud to myslíš vážně, tak tomu samostudiu neunikneš, protože akvaristiku ti prostě v několika otázkách a odpovědích nikdo nevysvětlí ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2016 10:45 1Jana – tapeta
ještě mi tu někdo radil nalepit tapetu, tapetu mam,ale nevim jak ji nalepit, ona mi nedrži a dělaj si mi tam pof ni bublinky ktere nevypadaj hezky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2016 10:41 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: 1Jana
1Jana napsala: Našla jsem tu v inzeratech tuhle rostlinku, tu mužu mít jako začatečnik? ve svem akvu? Vallisneria gigantea (zákruticha obrovská) aby nepotřebovala CO2

Je dost super, ale po pár měsících budeš muset jemně protrhávat. Já ji mám v 35 litrech a vypadá to takhle: rybicky.net/nadrze/24575
Vůbec nepotřebuje CO2, ale uvítala by dostatek živin (hnojivo do dna).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2016 09:56 Žena Xlienka [276] - Amerika
ne doporučuji vzít vše co bude a pak se ukáže čemu se bude dařit (myslím že stejně budou mít tak 2-3 druhy), alespoň 5-10 kousků/košíčků. Proto je lepší se domluvit s nějakým akvaristou vyjde to mnohem levněji (třeba za čokoládu ;-) )
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2016 09:55 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: 1Jana
Růžkatec ani rostliny na hladinu ve většině akvaristik nejsou. Seženeš tam maximálně egerii.
Odkud jsi? Často se dají vhodné rostliny koupit na burze.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2016 09:53 1Jana – rostlinky
Tak ja si tedy radši zajdu koupit, mam zkopirovane nazvy rostlinek a vyberu si, ještě radši tedy jeden druh že?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2016 09:48 Žena Xlienka [276] - Amerika
i kdy koukám že tam toho hodně chybí třeba ten růžkatec nebo Najas indica, a s plovoucích úplně cokoli
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   20.05.2016 09:46 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: 1Jana
Moc velká. Dobrá pro akvária 1000l a víc. Ale jinak dobře roste bez cočka.

Já bych doporučil růžkatec, nebo něco na hladinu (nepukalka, okřehek,...).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   20.05.2016 09:46 Žena Xlienka [276] - Amerika
spíš bych volila něco ze seznamu v odkazu jak začít z akvaristikou neboli Ceratophyllum demersum, Egeria densa, Hygrophila polysperma, Hygrophila difformis, Heteranthera zosterifolia, Vallisneria spiralis, Hydrocotyle leucocephala, Limnophila sessiliflora, Ludwigia palustris, Ludwigia repens
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2016 09:43 1Jana – Jana
Našla jsem tu v inzeratech tuhle rostlinku, tu mužu mít jako začatečnik? ve svem akvu? Vallisneria gigantea (zákruticha obrovská) aby nepotřebovala CO2
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2016 09:26 Muž Horác [3942] Re: Xlienka
vo tom právě mluvím resp. píšu ... proč by měl bejt klidnější? :o) ... setkal jsem s různým důvody "proč vařit ve slané vodě" ... a všechno to byly s odpuštěním krávoviny :o) ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2016 09:15 Žena Xlienka [276] - AmerikaRe: Horác
racionální ne, ale pokud je pak člověk klidnější, ničemu to neublíží ;-)
OT
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2016 09:14 Muž Horác [3942] Re: Xlienka
Xlienka napsala: Myslím, že všechny postupy jsou správné. No ... minimálně to vaření ve slané vodě žádné (racionální) zdůvodnění nemá (podrobnosti viz můj článek Bludy, mýty a fámy v akvaristice) :o) ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2016 09:08 Muž Horác [3942] Re: 1Jana
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   20.05.2016 09:08 Žena Xlienka [276] - Amerika
Myslím, že všechny postupy jsou správné. Já pouze pouze oplachuji hodně teplou vodou (max propleji vodou z konvice) a šoupnu do akvária. Pokud plave zatížit, z vrchu případně přivázat závaží (třeba kámen).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2016 08:47 1Jana – Jana
Chci se zeptat, jestli dneska se mi odaři koupit kořen, co mam udělat abych ho mohla dat do akvaria? slyšela jsem že ho musim vyvařit ve trochu slane vodě, někdo zase řika že jen oplachnout a někdo zase že ho musim nechat ve vodě tři tydny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2016 23:36 Jana Re: JirkaŠčobák
Samozřejmě ze bych byla rada,už jsem premyslela i o firmě která akvaria zakládá od základu, jen se proste bojím ze když je zase dam do kýblem a budu měnit dno ze to rybky nedají, je to teprv nedávno co jsem je tam dala no
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2016 23:30 Jana Re: lhajek
Denní výměna probíha , zařídím ty rychlorostoucí rostlinky a pořídim molitanovou kostku k filtru a budu doufat ze to bude OK a do budoucna vylepšim to dno
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2016 23:20 Jana Re: romant
Rozhodne bych se chtěla naučit se poradně o ne starat, mám je opravdu hodně rada. Ještě jedna zajímavost, moje starší tetra která byla s Perovci snad od zacatku vzniku starého akva, z doslechu a nikdy se jich nevšimla a oni ji a teď jak jsem tam dala malé tak nejspíš je bránila a když jsem hledala tu strácenou rybicku tak do jednoho zle stouchla,jako by mi ukázala kdo to udělal. A Perovci zase když jim menim vodu tak se mazlej s moji rukou,všichni tři a nechtěj mě pustit :))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2016 19:07 Jana – ...
Aby jste mě spravně pochopili, ja jsem zatvrzely vegitarian, milovnik všech zviřat a jednou jsem zachranila bandu sumečku, to jsou 3 peřovci o kterych jsem již psala a byli tam i tři tetry, jedna černa už hodně velka a dva albinci, jelikož tomu vubec nerozumim tak jsem to nechala jak je a pravidelně udržovala, časem velka tetra černa umřela a po roce a pul jedna albinka, zustala jen jedna a ja si řikala samotne je ji smutno,tak ji pořidim ještě par. Manžel mi udělal překvapeni a koupil mi 5 teter ale hodně male,jedna se ztratila a tak jsem to narychlo žačala řešit. Hodně se mě dotyka umrt jakehokoliv tvora, takže to nezkutečně proživam a pokud ja nezvladam se starat o svoje všechny rybičky, tak bych je věnovala někomu, kdo by se o ně co nejlepe staral, ja nechci aby mi poumirali
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2016 18:58 Muž bahno71 [287] - RostlinyRe: Jana
zatím nehnoj..max něco do dna např. akvarijni-hnojivo.cz/… ,nebo jílový kuličky pmdd-hnojivo.cz/… do vody zatím nic nelej ;-) ... ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2016 18:57 Muž bahno71 [287] - RostlinyRe: romant
Pravdu díš předsedoo :-D já se toho vstupování taky vzdáváám...vidno že Jana zvolila Jáju palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.05.2016 18:51 R Muž romant [27982] Re: Jana
Hnojení neřeš, to tobě jako začátečníkovi do rukou nepatří, tedy nic ve zlým. Hnojení obstaráš jak výměnou vody, tak rybama a když mluvit o hnojení, tak použít nějaký hnojivový, nejčastěji kuličky třeba typu Osmocote vkládaný přímo pod kořeny rostlin, jako hnojivo zásobní do začátku a dále to nechat na tom, jak jsem psal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2016 18:43 Jana Re: Jája
Děkuji moc Jajo, molitan pořidim, takže nemusim mit nějaky ten specialni pisek do akvarka pod kaminky pro rostliny? a jake rostlinky? Mohla by jsi mi doporučit prosim tě. Ja to podle fotky nepoznam
A ještě jake hnojeni?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.05.2016 15:06 R Muž romant [27982] Re: Jana
Moje rada zní, zaregistruj se a začni si sjedním z těch co se ti snaží pomoci dopisovat přes vzkazy. Nebudu do toho i já vstupovat, byl by v tom ještě větší bordel a ty potřebuješ na jasnou otázku jasnou odpověď. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2016 15:03 R Žena Jája [1426] - ŽivorodkyRe: Jana
K tomu dnu. Máš naprosto stejné dno jako mám v AQ já - říční písek č. 4. Když se podíváš na mojí prezentaci, tak uvidíš, že kytky rostou dobře. Akorát můžeš zapomenout na jemné rostlinky, tzv. "trávník", protože se v tom dnu neudrží (vlastní zkušenost). Ono je říční dno dnes zatracované, leč to je dlouhými roky, spolu s křemičitým pískem, osvědčená klasika. Být tebou, tak se na výměnu dna vybodnu (zase tě to navíc bude stát další peníze) a zaměřím se na rostliny, to je to nejdůležitější. Co se týká filtru, tak kup kostku akvarijního molitanu, trošku vydlabej a ten stávající filtr do něj zasuň. Filtr musí v molitanu pevně sedět. Pak je podle mě důležité vychytat hnojení. S tím bych ale začala, až na rostlinách uvidíš, že vypadají přijatelně, což do týdne by se mělo projevit. Hlavně se v tom AQ už moc nešťourej (kromě sázení rostlin a častou výměnou vody), aby se ryby nestresovaly víc, než je nutné. Ještě to pro ně není konečná, ale mohla by být, stres je pro ně spouštěč - (nemoci...smrt).

EDIT: ve dně mi nic nehnije, i když neodkaluju každý týden, ale "dle potřeby". Prostě do AQ kouknu a vidím - k tomu se také časem možná dopracuješ. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2016 15:02 Žena karmen1976 [362] - AmerikaRe: JirkaŠčobák
Myslim, že je zbytečné motat Janě hlavu míchánim různych druhů dna.
Každopadně dno to chce jiné, jemnějši. Nejen kvuli rostlinam, ale také kvuli udržbě. Do hrubého dna bude zapadat potrava a ryby ji tam odsud nedostanou. Také se hrubé dno špatně odkaluje a s tim jsou spojene další problemy.

Co se týče dna, mě se osvědčil křemičitý písek, hnojení jsem vyřešila tabletama do dna...

Takže koupit jemnější dno rychlerostoucí rostliny na hladinu plovoučky.
Ryby odlovit předělat dno, sadit rostliny. Nechat ustat, aspoň několik hodin, filtrace puštěna na plno. Zmeřit hodnoty, pokud nebudou dusitany, dat ryby a dalš sledovat hodnoty vody .
Přeci jen to bude čerstve. Ale když už ty ryby má, tak se neda nic jineho dělat.



 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.05.2016 14:55 Muž lhajek [1870] - Rostliny
Mám pocit že už se tu řada lidí co radí ztratila v původním problému co Jana má. Tak jen taková drobná rekapitulace.
Původně byly rybky v jiném akváriu společně s peřovci, ale protože měla podezření že jednu rybku si dali "ke snídani", tak rychle zařídila nové ubytování s tím že ví že akvárium je nezaběhnuté a že se pokusí aby to rybky zvládli při denních výměnách vody.
Já bych zůstal při tomto co jsme se dozvěděli na začátku a všechny dobře míněné rady bych shrnul asi takto: přidat masu rychlerostoucích rostlin, setrvat ve výměnách vody a čekat až se to ustálí.

Až když bude po cca měsíci a více jasné že to rybky přežily (to už se i výměny vody dostanou ke standardní týdenní výměně), tak bych řešil výměnu dna tak jak postupně uvádí Xlienka (byť to bude pracná piplačka tak to ale jde) a případně bych rozšířil filtr o větší kostku akvacitu (to lze udělat klidně i dříve, ale tak jak uvádí Jirka, filtr nemusí být vůbec důležitý když ho zastanou rostliny).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   19.05.2016 14:53 Marcel G Re: Jana
Jana napsal: co mam dat na dno aby dobře rostli rostlinky ...?
Ahoj Jano, je pěkné, že Ti tu tolik lidí radí a řekl bych, že i dobře. V první řadě bych Tě chtěl povzbudit a moc Tě pochválit, že máš o svoje rybky takovou starost. Určitě se na to ale zkus podívat s rozvahou a v klidu. Než se definitivně rozhodneš něco řešit, měň pravidelně část vody, aby se v akváriu nehromadily příliš odpadní látky, což by rybkám nedělalo dobře. Pokud jde o ten substrát, osobně se také přikláním spíše k názoru, že bych ho vyhodil a koupil místo něj raději obyčejný jemný filtrační písek (25kg za 150,- Kč). Problém u toho tvého hrubozrnného substrátu je, že Ti do něj bude všechno zapadávat (jak tuhé výkaly ryb, tak i krmivo, které rybky nestihnou chytit). Ten bordel se Ti tam pak začne rozkládat a hnít, což bude znamenat jen další problémy. Proto bych na Tvém místě opravdu zvážil výměnu toho dna za nějaké vhodnější (jemnější). Do jemného písku Ti žádný bordel zapadat nebude a podle mě je pro začátek ideální. Navíc se do něj dobře sází rostlinky. V pitné vodě je většinou živin dost a pokud ne, tak si stačí koupit v akvaristice nějaké základní hnojivo (to mají zpravidla ve všech akvaristických obchodech) a sem tam trošku do vody přidat (podle návodu na lahvičce). Filtr ani světlo bych zatím neměnil, ať nemáš moc výdajů. V klidu si to všechno promysli a nedělej moc ukvapených kroků najednou. Zkus se zde zaregistrovat, a pak pošli někomu z těch, co Ti radili, vzkaz a dořešte spolu všechno přes vzkazy (to je lepší, než to řešit přes fórum, protože jak už zde zaznělo, co člověk, to názor). Myslím si, že z lidí, co mají nějaké zkušenosti, Ti nikdo špatně neporadí, ať už Ti doporučí jakýkoli postup. Vše se dá většinou vyřešit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2016 14:48 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Jana
Jana napsal: co mam dat na dno aby dobře rostli rostlinky, takže třeba rybičky do kyble s vodou s akvarka, udělat dno a nalejt z pulky tu samou vodu co tam byla předtim a dalši pulku vodu novou? tak se nemuseji šokovat rybkyje to tak?co tedy nejlepe na dno?

Nemyslím, že musíš dávat novou vodu. Vodu klidně nech tu, co je.

Štěrk máš doopravdy hrubý. Problém je, že když ho smícháš s jemným, jemný klesne dolů a navrchu máš znova hrubý. Když použiješ něco jako liapor - to na dno neklesne, protože je to lehké (a akvaristé, co mají pouze liapor, bojují s tím, že se jim uvolňují rostliny).

Být na tvém místě, nechám 1/3 toho, co máš a 2/3 použiju jemný substrát (ideálně "staré dno" - prodává se) a to celé "popráším" liaporem. V podstatě to samé dělám i ve svých akváriích - jen v minulosti, když nebyl liapor, jsem používal keramzit pro hydroponii (ten standardně ke dnu neklesá, ale když ho necháš namočený, část klesne a tu pak můžeš použít).

Rostliny jsou pak druhá kapitola. Nechceš najít ve své blízkosti nějakého akvaristu, ať ti pomůže? Přebytky a tak?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.05.2016 14:21 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Jana
Jana napsal: no vzhledem k tomu že tyhle rybičky byli ve zverimexu kde ani nepachne rostlinkama,natož aby je měli v akvarkach, a rybičky jim tam neblednou a vypadaj naopak k světu,samozřejmě chci aby se moje rybičky měli dobře a budu se snažit

Přečti si toto a už nikdy nebudeš takto argumentovat: rybicky.net/clanky/856-aklimatizace-akvarijnich-ryb-

Akvaristika je přechodná stanice, kde musí prodejci dát velmi rychle ryby do prodejného stavu a co nejrychleji je prodat. Čerstvý import se v akvaristice ani náhodou nedá dát do fungujího rostlinného akvária už jen proto, protože léčit ryby v zaběhnutém rostlinném akváriu znamená riziko poškození rostlin v rostlinném akváriu a nutnost použít víc léčiva, protože ho část vstřebá fungující zaběhnuté dno. Akvaristiky pracují s novými importy často a každé zbytečně použité léčivo jsou peníze.

P.S. Poté, co bude x prodavačů honit síťkou v zaběhnutém rostlinném akváriu x rybiček pro x zákazníků, přestane být akvárium zaběhnuté i rostlinné :).

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   19.05.2016 14:03 Žena Xlienka [276] - Amerika
Bohužel v tomhle má bahno71 pravdu. Dva lidi se málo kdy shodnou na stejném postupu. V tenhle moment je totiž hodně lidí co by řeklo, že rybky již mají šanci na přežití malou, tak ať klidně pojdou a založ to znovu. Bohužel s tímto moc nesouhlasím, kdyby to řekl někdo třeba o vašem dítěti, taky by jste přemýšleli jinak, přeci jenom je to živý tvor a vyplatí se udělat vše proto aby přežil.
Mě to přijde jako zbytečnost, má to skoro týden, dno jsi schopna naočkovat z vedlejšího akva. To dno je hrubší, ale není ostré. Teď se v něm budou dobře množit bakterie. Časem se může postupně odsávat a nahradit jemnějším, ať ti tolik nezapadává odpad mezi kamínky a lépe se odkaluje a většina rostlinek, které budeš později sázet jej taky ocení.
Pokud přidáš rychlerostoucí masu plevelu, ta poroste z živin z vody a do dna ji stačí pouze přichytit, takže pokud není ostré, tak to ničemu nevadí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2016 14:00 Jana Re: bahno71
co mam dat na dno aby dobře rostli rostlinky, takže třeba rybičky do kyble s vodou s akvarka, udělat dno a nalejt z pulky tu samou vodu co tam byla předtim a dalši pulku vodu novou? tak se nemuseji šokovat rybkyje to tak?co tedy nejlepe na dno?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   19.05.2016 13:55 Žena Wendy2 [543] - Tak nějak od všeho trochu :)Re: Jana
ono je to jedno s druhým... máš v nově založeném akva s nefungujícím filtrem hejnovou rybu ve 4 kusech, což hejno není... plus dalších x věcí blbě, tak černá ryba není černá, ale stresovaná

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [53] ...... 144

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 145811x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13369-zakladani-akvaria?od=2601