Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Zakládání akvária

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Zakládání 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 87 Přejít na další stránku   1  
Zakládání akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   18.12.2011 14:25 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Jarda
Znáte to? Informace! Informace! Informace! :-D
(E.T. - mimozemšťan. :-))
Příliš málo informací, aby bylo možné dovodit nějaký konkrétní závěr... :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   18.12.2011 11:22 R Muž romant [27982] Re: jarda
Pokud jsi nečetl tento článek, tak bych řekl, že právě tam se bude skrývat odpověď na Tvoji otázku. www.horacovoakvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2011 11:20 jarda
Fotka k příspěvku jestě jedno foto
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2011 11:18 Jarda – řasa
Fotka k příspěvku Ahoj, mám akva 400l a pořád se mi dělá řasa asi černá roducha a už nevím co mám dělat. Na netu čtu málo světla, hodně světla, velký proud, malej proud vody a pod. Mám 4 ks zářivek T8 délka 120cm jedna zářivka 36w.Ph mám 7,2-7,6. Světlo zapínám na 6-8 hod. Na filtru mám rampu. Na dně mám substrát a kvůli řase používám PMFE. Řasa se začíná dělat i na nových listech tak už si nevím rady tak píšu. Předem děkuji za odpověď.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2011 22:00 David608 Re: Amy
Ano,je vhodné
a kryt se asi dá dokoupit :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   23.11.2011 22:42 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: Martin
Chlape, voda jak ze studánky není ani v nejmenším známkou toho, že že vše jak má být. Čím víc budeš kolem toho akva vymýšlet, tím spíš rozhodíš stávající rovnováhu. 10 sumečků je dost šmějdivých rypáčků na to, aby permanentně vířilo jemný kal. A pokud ryby náhodou krmíš vločkama tak, že jim je nasypeš na hladinu a dál tomu necháváš volný průběh, tak se děje to, že krmení padá prakticky po celém dně. No a sumci se naučili je hledat taky po celém dně, takže je bagrují zprava doleva a zepředu dozadu. Jestli je tomu tak, tak trochu změň techniku krmení: sevři dávku mezi palec a ukazováček a ponoř jí pod hladinu na 2-3 vteřiny. Vločky natáhnou vodu a pak budou padat přímo na dno v podstatně menším rozptylu a tím naučíš sumce bagrovat především zde.
Protože máš v akváriu kořeny, pod kterýmmi se kal snadno usazuje ale blbě se z pod nich luxuje, tak počítej do budoucna s tím, že tento"problém" budeš řešit často. Zkus udělat jeden triviální, leč účinný zásah: "vyrob" někde v popředí pomocí kamenů v písku takovou kapsu o ploše 10-20 cm2, hlubokou cca 2 cm a na tu se zaměř při odkalování, nejlépe denně. V téhle kapse se ti totiž bude detrit usazovat nejvíc, ti sumci ho tam defakto nahrnou. A do 14 dnů máš průzračnou vodu, čisté dno a nebudeš muset vyvádět brykule s fitrem;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2011 21:40 R Muž romant [27982] Re: Martin
Voda bude třeba i čistá, ale nebude rozhodně jako ze studánky, protože nebude tím působením uhlí mít moc živin. Neexperimentoval bych s tím dlouhodoběji, jak již napsal kolega HaDaS.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2011 21:37 HaDaS Re: Martin
Nemyslím si, že je to u Tebe poslední zásah do filtru. A že jsi vše vítězně vyřešil. Co budeš dělat po 6ti týdnech, jak bude vypadat bio-rovnováha v akváriu? Možná Ti doplnění tohoto aktivního uhlí zachytává mechanické částečky, ale pochybuji, že by je aktivně za 24 hodin odstranilo. I když je aktivní :-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2011 21:26 Martin – zázrak
tak jem včera dal do filtru sera super carbon a do 24hod je voda jak ze studánky tak nevím asi zázrak?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2011 12:25 HaDaS Re: MARTIN
Danila s Ivošem Ti již odpověděli. Všiml jsem si, jestli mne zrak nešálí, dvou kousků větších plžů. Pokud tam takovýchto máš vícero (Měchýřovky ?...), tak ty Ti udělají také pěkný čurbes. Hodně kálí.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2011 19:53 MARTIN
Fotka k příspěvku Z DÁLKY TO JE V POHO, VODA SICE ZABARVENÁ OD KOŘENU ,ALE TO MNĚ NETRÁPÍ ZKUSÍM FOTO TĚCH KOUSKŮ CO MNĚ VYTÁČEJ
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2011 19:48 MARTIN
sumečky mám tak 10ks. Ve fluvalu na boční straně 4ks hrubej molitan pak to jde přes karamiku a 3 fochy jemné vaty.Ale našel jsem tohle tak nevím jestli to pomůže:. Aktivní uhlík má omezenou kapacitu, a proto by se měl občas nahrazovat. Používá se však většinou pouze po založení akvária.JINAK UŽ NEVÍM BUDU ASI ČEKAT CO Z TOHO BUDE UŽ MĚ NIC NENAPADÁ
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2011 19:22 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: martin
Jestli tam máš nějaké sumečky nebo ryby přehrabující se ve dně, jemný písek a příliš neodkaluješ, tak budeš mít detrit zvířený často. Zkus pro zažátek odkalovat 3x v týdnu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   21.11.2011 19:21 Žena Danila [4489] - Sumci – Re: martin
martin napsal: ....nemůžu přefiltrovat vodu do čista. Voda je čistá ale pořád mi tam plavají takové malé částečky. Mám filtr fluval 404 ve filtru mám keramiku a jemnou vatu. Už jsem se ptal i jinde a řekly mi ať si koupím ještě malej vnitřní filtr na dočištění a místo bio filtru tam dát taky jemnou vatu. Je to zaplé týden a žádná změna vnitřní filtr peru každý den protože je úplně černej, tak nevím kde je chyba.

Chybu bych viděla v tom, že ve filtru chybí mezistupeň mezi keramikou a jemnou vatou.Ideální je bioakvacit - biomolitan střední hrubosti. Tím také odpadne neustálé čištění jemné vaty při kterém se navíc likvidují nitrifikační bakterie. To, že je vata dohněda, je normální:-)
Držím palce.
Danila
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2011 18:06 Muž souky [592] - Rostliny
uhlí ti na sebe naváže různé chemické látky, že by ti pomohla od nějakých pevných částic pochybuju, nejsou to spíš drobné bublinky nebo tak něco, třeba z coočka?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2011 17:13 Martin – Voda
Nasávání mám na konci cyklu i jsem přiškrtil filtr na polovic, keramiku mám fluval bio max. Mě se zdá jako by se zvedal detrit. co kdybych tam vrazil na chvilku tohle uhlí: Sera Super carbon pro 400 l vody
Rychle a spolehlivě absorbuje látky a barviva z akvarijní vody. Žlutavý nádech akvarijní vody zmizí. Voda se křišťálově vyčistí, sera super carbon (sera aktivní uhlí) neovlivňuje hodnotu pH. sera super carbon neobsahuje fosfáty a nitráty.
Po ukončené léčbě byste měly na krátkou dobu zvýšit množství média sera super carbon ve filtru, nebo vyjmout použité filtrační uhlí, před zahájením léčby. Jinak aktivní látky léčiv budou okamžitě absorbovány. Díky vélkému povrchu zůstává sera super carbon zůstává aktivní po 6 týdnů. Je vhodné pro filtraci ve sladkovodních i mořských akváriích..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2011 16:48 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: martin
nebo dát do vnějšího filtru ještě lepší hmotu, třeba nějakou bio od eheimu. Ale s tím zkušenost nemám, určitě poradí jiní. Taky záleží jakou tu keramiku v tom filtru máš, jak je kvalitní/funkční
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2011 16:37 HaDaS Re: martin
Každá rada bude jen dohad. Ale něco by se poradit dalo. Záleží kde máš umístěné nasávání a kde tu rampu. Nasávání by mělo být na konci "cyklu" cirkulace vody v akvárku. Důležité je taktéž to, aby byla voda v pohybu v celém vodním sloupci akva. Otázkou je, co za částečky Ti ve vodě plave. Může to být příliš krmiva, zvířený detrit (z důvodu proudu směřovaného ke dnu), který se ještě nerozkládá tak jak by měl, ale i sinice. Z toho mi vyplývá následující. Pohrát si s nasměrováním rampy a umístěním nasávání, popřípadě snížení výkonu filtru, snížení krmných dávek a nepřerybnění. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2011 16:25 martin – voda
Tak prosím zase o radu, mám akvárko založené 2 měsíce, rostlinky jedou jako blázen a ryby zatím v poho. ale teď to podstatné nemůžu přefiltrovat vodu do čista. Voda je čistá ale pořád mi tam plavají takové malé částečky. Mám filtr fluval 404 ve filtru mám keramiku a jemnou vatu. Už jsem se ptal i jinde a řekly mi ať si koupím ještě malej vnitřní filtr na dočištění a místo bio filtru tam dát taky jemnou vatu. Je to zaplé týden a žádná změna vnitřní filtr peru každý den protože je úplně černej, tak nevím kde je chyba. Jo ještě jedna věc mám na fluvalu rampu.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2011 12:47 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Ooona
Nic nepokazíte ani tím, když budete zpočátku toto množství vody měnit denně. Než používat k výměně vodu surovou, (čerstvou z vodovodu), je lépe nechat ji "odrazit" = chvíli odstát, vytemperovat.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2011 12:27 Muž PepaV [30] Re: Ooona
Plánuješ dobře výměnu vody, odkalovat bez ryb nemusíš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2011 12:26 R Muž romant [27982] Re: Ooona
Já zastávám názor, že výměnou vody se nedá nic skazit, ba právě naopak a to jak v počáteční fázi, tak při zaběhnutým akváriu. V začátcích akvária vodu měním klidně obden polovinu, ale to je na každým, co tzv. snese. Takto intenzivně postupuji týden a další týden už s menší intenzitou a v třetím týdnu již najedu na standartní týdenní výměnu vody 30% objemu akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2011 12:17 Muž Ooona [0] – Výměna vody u nové nádrže
Ahoj, včera jsem založil své první akvárium něco lehce přes 50L a nechávám zaběhnout filtr (zatím bez rybiček jenom s rostlinkami). Chci se zeptat zda mám i v tomto období měnit vodu (odkalovat)?
Plánuji, že budu měnit tak 15-20L 1xtýdně.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2011 22:40 Žena Danila [4489] - SumciRe: kaqpo
Při svícení 6 hodin denně se můžete třeba umadanovat a výsledek bude stát za ...nic smich

Aktivní uhlí Vám dusíkaté látky nevychytá,doporučila bych se držet klasického postupu zakládání nového akvária rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou
a nesnažit se to celé nějak "vylepšit".
Držím palce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2011 21:35 HaDaS Re: romant
Ani toto si nedovedu představit zalité vařící vodou a pak rychle schlazené. Ale doporučil bych časosběrné video při této akci (viz. invalida), mohlo by to být velice přínosné :-D .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2011 21:30 R Muž romant [27982] Re: HaDaS
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2011 21:26 S Muž invalida [3881] Re: HaDaS
Nejlíp to zalejvat v akva....a pak studenou....a prasklý akva do popelnice....už se neangažuju...je to zhoubný na mý duševno :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2011 21:23 HaDaS Re: kaqpo
Co to je manado? Jediné Manado co znám je v Indonésii. A to si zalité vařící vodou nedokáži představit. coze smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2011 20:05 Muž kaqpo [7] Re: katterinecka
pomocník na riasy to by sa hodilo :-D ale v nádrži čo mám teraz mi nežijú slimáky a ani krevety a tí traja otíkovia boli vyhodené peniaze tí absolútne nič nerobia ani na skle nieje vidno žeby sa aspoň snažili a to kŕmim mrazenými cyklopmi a to neónky žerú takým tempom že na dno sa dostáva možno tak 5% z toho čo dám do akvária a aj do toho sa hneď pustia pancierníčci ja som vlastne tie otocinclusy ešte nevidel žrať a to ich mám už 8 mesiacov :-)

A ku tým riasám ja riasy v akváriu už nemám len keď som zakladal akvárium tak asi po mesiaci mi nenormálne nabehla zelená riasa a zničila všetky koberčekové rastliny ona síce potom ustúpila ale to už bolo neskoro pre rastliny. Aj keď asi viem čo to spôsobilo pred vpustením rýb do akvária som sa ešte trochu pohrabal v dne a pod substrátom som mal sera floredepot a dosť som ho rozmútil tak že sa dostal aj na štrk a presne v tom čase mi nabehla aj riasa a asi do mesiaca sa vytratila a to je presne čas po ktorý účinkuje tento substrát. Takže si za to môžem sám :-(

ešte jednu vec sa chcem opýtať aj keď to sem nepatrí zajtra sa chystám napustiť to akvárium a chcem vedieť či je dobré zaliať to manado vriacou vodou a potom ho rýchlo schladiť aby nasalo viac vody ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   04.11.2011 18:01 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: kaqpo
tak to nemáš zakládat pořád znova ale snažit se ty řasy překonat, nebo něco změnit aby se to už nestávalo. Jenom aktivní uhlí tě podle mě nezachrání. Hlavně hodně prosperujících rostlin a třeba nějaký pomocník co ty řasy bude požírat
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   04.11.2011 16:26 R Muž romant [27982] Re: kaqpo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2011 16:22 Muž kaqpo [7] Re: katterinecka
Myslím že to nespozná preto sa pýtam či to takto môže fungovať alebo to radšej nechať zabehnúť na sucho žeby som dal len substrát kamene a nechal v tme na mesiac tak by to šlo ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   04.11.2011 14:07 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Nobody
a jak to uhlí pozná že jsou ty látky jedovaté a ne potřebné pro rostliny?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   04.11.2011 14:06 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: kaqpo
když ti aktivní uhli "vychytá všechny minerály", tak ty stonkovky nebudou mít z čeho růst a řasy budeš mít zas
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2011 23:15 Nobody Re: kaqpo
Aktivní uhlí slouží k odstranění dusíkatých a jiných jedovatých látek z vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2011 17:05 Muž kaqpo [7] Re: Tudy
To aktívne uhlie sa tam chystám dať len na začiatok práve aby vychytalo všetky minerály a podobne tie stonkovky tam chcem nechať len počas zábehu a v podstate je mi jedno ako budú vyzerať po mesiaci lebo podľa všetkého ich niekomu podarujem alebo vyhodím. Až bude zabehnuté akvárium a nasadím tam eleocharis tak začnem svietiť normálne a možno začnem mierne hnojiť s PMDD ale to nieje isté podľa toho ako to bude vyzerať.

To s tým aktívnym uhlím som čítal na fóre na stránke akva.sk písal to tam jeden užívateľ čo mal dlho po založení veľmi pekné a čisté akvária :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 11   03.11.2011 16:57 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: kaqpo
Dle mého názoru aktivní uhlí zbytečně vychytá živiny (stopové prvky). Svícení 6 hod. denně bude možná stačit řasám a mechům, ale Vámi plánované rostliny budou strádat.
Tedy aktivní uhlí bych vynechal a prodloužil dobu svícení alespoň na 10 hod denně. Vhodné by bylo osadit dno jílovými kuličkami (páč nemáte ryby).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2011 16:23 Muž kaqpo [7]
Zdravím chystám sa založiť novú nádrž 63 litrov pre krevety na dno použijem JBL manado 10 litrov už mám kúpené a rastliny na dno eleocharis parvula a niejaké machy na koreň podľa toho čo sa podarí zohnať. Doteraz mi vždy po založení akvária nabehla zelená riasa a sinica a nechali za sebou spúšť :-(

Chystám sa po na pustení nádrže dať do filtra 0,5 litra aktívneho uhlia na týždeň a po týždni tam nasadiť limnophilu sessilifloru alebo egeriu densa a nechať ju tam asi mesiac kým sa akvárium nezabehne potom ju vybrať vysadiť eleocharis nechať ho trochu zarásť a potom pustiť krevety. Svietiť budem tak 6 hodín denne.

Má tento postup niejakú šancu na úspech ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2011 10:00 Martin
Jak jsem psal mám tam začínající zelenou řasu, můžu použít přípravek PMFE? Tím prej nemůžu nic podělat a je to prý na všechny druhy řas? máte s tím zkušenosti. :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2011 21:22 Muž SanelOne [5] - TetryRe: Fugee
Jak říkám, světla mám dost a přírodního hnojiva také :-D Po měsíci bylo vše OK, rostly jak z vody, akorát ten spodek zůstal prázdný...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2011 21:20 Muž SanelOne [5] - TetryRe: romant
Měl sem s tim právě před časem problem, konkrétně u "Hygrophila costata". Určitě kvůli změně z emerzního na submerzní, jelikož světla mám dost a ostatním rostlinám se hojně daří. Díky ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   27.10.2011 21:17 Fugee
Není to jen světlem, ale hlavně živinami, které se ke spodu rostliny nedostanou z důvodu špatného čeření vody, tam, kde chybí rostlinám listy, je nedostatek světla A živin, dá se to napravit vhodným předěláním rampy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.10.2011 21:12 R Muž romant [27982] Re: SanelOne
Na to trpívají stonkovky a značí to méně světla v těch spodních partiích, ale není to nic neobvyklýho, takže to prostě chce třeba tam kde ty listy končí(začínají) tu rostlinu ustřihnout a znovu zasadit a jede se dál. Ta neolistěná část se taky může v akvárku ponechat a ten stonek začne obrážet a když ne, tak se prostě vyhodí. Ty stonkovky to chce zázet ne tolik k sobě, by tam toho světla mohlo více.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2011 21:05 Muž SanelOne [5] - TetryRe: romant
Já to chtěl napsat tak nějak, aby to pochopil :-) ale když už sme u toho. Co když ten spodek upadá a vršek roste a vypadá to tak že od spodu je cca 6 cm prazdnej stonek a až pak rostou listy. Co s tim?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2011 20:59 R Muž romant [27982] Re: Martin
Bude se nejpravděpodobněji jednat o tzv. přelistování těch rostlin z listů emerzních na submerzní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2011 20:54 Muž SanelOne [5] - TetryRe: Martin
Je možný, že ty kytky si zvykaj na vodu, tím pádem spodní listy uhnijou a na vrchu by měly narůst nový. Pokud tomu tak nebude, nejspíš to bude něčim jinym...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2011 20:49 Martin – rostlinky
Ahoj, ještě jedna věc akvárko mám 14dní založené na dně mám substrát od tetry, rostlinky se začaly pěkně růst,ale u některých začaly opadávat spodní listy ,ale mají hodně nasazeno ze stran je to normální nebo to mám řešit? Rostlinky o proti 14 dnům jsou tak o 20-30% větší tak nevím. zatím dík za rady. stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2011 21:13 R Muž romant [27982] Re: Martin
Ty rybky tam dávej postupně, ne najednou! To by byl průser a nemuselo by to dobře dopadnout. Klidně můžeš často měnit vodu, to je dobrá služba nejenom začínajícímu akváriu. Ten filtr bych nějakejma keramickejma kroužkama, nebo ještě lépe třeba od Eheimu Substrátem pro vylepšil, to je dobrá volba. Ve filtru nikdy neměnit celou filtrační náplň najednou, když tak po třetinách, aby nedošlo ke ztátě všech nitrifikačních bakterií, který tam již bydlí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2011 20:56 Martin
chodím nakupovat do vivaria Mělník v pondělí si jedu pro pár sumečku a chtěl bych tam dát zatím asi 50 neonek.Tak doufám že to pošlape. Ještě jeden dotaz ohledně filtru mám tam všude jemné molitanové náplně má cenu kupovat keramické kroužky a pod? co by jste mi dopo. stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2011 20:49 Martin – našel jsem na netu
pH VODY



Nejdůležitější vlastnost vody je stupeň její kyselosti nebo zásadovosti tzv. pH. Většině ryb a rostlin vyhovuje mírně kyselé pH s hodnotami asi od 6,4 do 7,2.
PH vody ovlivňuje hlavně množství uhličitanů ve vodě tzv. KH a způsob filtrace.





KH uhličitanová tvrdost

Optimální KH vody je 4-10 dKH. Pokud je KH menší než asi 3 dKH obsahuje voda málo rozpuštěných uhličitanů a má slabou pufrační schopnost (malá schopnost tlumit výkyvy pH). Hrozí pak náhlé okyselení na hodnoty pod pH 6 a následný úhyn ryb. Toto nebezpečí poklesu pH se zvyšuje, je-li v akváriu nadbytek ryb, nebo je v něm málo pomalu rostoucích rostlin, jako jsou mechy, kapradiny a anubisy, a pokud málo měníme vodu.



Pokud má voda naopak KH vyšší než asi 12 dKH, obsahuje nadbytek rozpuštěných uhličitanů. Voda je potom příliš alkalická s pH často kolem
7.5 -8. Taková voda je pro akvaristické účely nevhodná. Pomůže nám reverzní osmoza nebo iontoměnič. Pomocí těchto zařízení získáme vodu s nulovým obsahem uhličitanů. Tuto vodu potom použijeme k naředění vodovodní vody.



FILTRACE

Způsob filtrace vody zásadním způsobem ovlivňuje její kvalitu. Základní chybou je, že převážná část filtračních zařízení akvárium příliš agresivně prokysličuje. Může to být způsobeno těmito důvody:

1. Průtok vody filtrem za hodinu podstatně převyšuje objem akvária
2. Vývod filtru je umístěn těsně pod hladinou, takže dochází k silnému
čeření vody.

V obou případech dochází k nadbytečnému promíchávání vody a vzduchu. Ve vodě se pak rozpouští daleko více kyslíku než je to obvyklé v domovině většiny akvarijních ryb a rostlin. Současně dochází k vypuzování CO2. Zvedá se pH vody často vysoko nad 7.5 a stopové prvky jsou oxidovány do forem, které jsou pro rostliny nepřijatelné. Tím vytvoříme optimální podmínky pro růst řas. Jak tedy filtrovat?
Optimální je tzv. biologická filtrace. Při této filtraci nejde jenom
o mechanické zachycení nečistot, ale hlavně o jejich rozložení bakteriemi, které žijí ve filtru. Filtr by měl mít co největší objem, asi 1-2%
z celkového objemu akvária. Dále je důležitý použitý filtrační materiál.





Požadujeme po něm, aby měl co největší povrch, který může být osídlen bioaktivními bakteriemi. Z toho pohledu jsou zajímavé porézní materiály, jejichž vnitřní povrch několikanásobně zvyšuje efektivnost filtrace. Průtok vody filtrem za hodinu by měl zhruba odpovídat objemu akvária. Výtok filtru by měl být umístěn dostatečně hluboko pod hladinou, aby nedocházelo k jejímu čeření. Při tomto způsobu filtrace bakterie přeměňují odpadní látky na živiny, které přijímají rostliny. Dále produkují oxid uhličitý a aktivují stopové prvky do formy, která je rostlinám přístupná. Rovnováha kyslíku a CO2 je podobná jako v přírodě. Voda se stává bioaktivní, její pH je mírně kyselé nebo neutrální, vytváří se ideální podmínky pro ryby a rostliny.

Případy z PRAXE


Karel měl ve svém akváriu neustále problémy s řasou. Rostliny měl bledé a neduživé. Zjistil, že pH vody je příliš vysoké, skoro 8. Napadlo ho vyměnit filtr. Místo malého vnitřního filtru, který mohutně čeřil vodu, umístil do akvária velký hranol z polyuretanové pěny s čerpadlem. Výtok čerpadla umístil asi 10 cm pod hladinou a citlivě přizpůsobil rychlost filtrace objemu svého akvária. Za měsíc po tomto opatření nastala v akváriu výrazná změna. Řasy z akvária téměř zmizely, rostliny byly daleko vitálnější. PH vody se "samo" upravilo kolem 7.

Honza měl své akvárium zarostlé jen mechem. Choval v něm nadbytečné množství rybek a moc neměnil vodu. Rybkám se přesto výborně dařilo. Jednoho dne mu ale většina z nich uhynula. Zjistil, že má téměř nulový obsah uhličitanů /KH/ a velmi kyselé pH pod 6. Začal pravidelně měnit vodu a měřit hodnotu KH. Pokud se snižovala asi pod 3 dKH přidal do akvária přípravek Stabilan. PH vody se mu bez problému drželo kolem 6.6. Problém s úhynem rybek se mu již nikdy neopakoval.





+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [87] ...... 144

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 145811x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13369-zakladani-akvaria?od=4301