Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Zakládání akvária

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Zakládání 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 8 Přejít na další stránku   1  
Zakládání akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2020 00:05 Muž Minky [3] Re:
tie neonky modre urcite dam, v tom mam jasno.. na neonky sa najviac tesim :) akvarium uz mam pomaly pripravene, umiestnene, cierna folia na zadnom skle nalepena..svetlo sviti, houkacka houká :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.05.2020 21:15 Muž vlka [3441] Re: silviebaris
Co píšou v atlase je jedna věc, hnojení řeším od začátku přerybněním, zatim to funguje a 35 ,,cenťáček a půl,, rybek (vím, že vyrostou, ale 2-3cm ?) není vůbec moc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   19.05.2020 21:05 Muž RAP [1549] Re: Pan Káč
Pan Káč napsal: Dle mích zkušeností jdou vidět jen když člověk nekouká...
Dle mých zkušeností nejsou extra bojácné. Měl jsem od Navika cca 10ks ve dvacetilitrové nádrži o rozměrech 60x15x20, zarostlé kryptokorýnama, Ceratophyllem a Anubiasem na větvi. Žádný problém nebyl, dokonce se i spontánně množily.
Pravdou je, že výhodou byly konzultace s doktorem Zahrádkou, který je u nás odchovával mezi prvními. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2020 20:47 Muž Pan Káč [236] - Neocaridina, PoeciliaRe: silviebaris
Měl jsem 8ks v prezentaci Red rilli. Neustále měli útočiště za hnědovnou a když jsem přišel k akva i jen nakrmit, zdrhali na stanoviště. Po nahrávání kamerkou jsem je viděl fungovat, ale po půl roce zbyla jedna. Takže dávám za vinu náhodnému úmrtí s následnou dekompozicí krevetkou a piskořkou. Byl u nich ještě jeden endlerák a pořád na všech 8 machroval ploutvičkou a celej gang se držel v pozadí. Sraby. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2020 20:36 Silviebaris Re: Pan Káč
Mě řádí v akvariu neustále...To máš jaký krevetky,všemi milovaný dajánky :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2020 20:33 Muž Pan Káč [236] - Neocaridina, PoeciliaRe: silviebaris
Dle mích zkušeností jdou vidět jen když člověk nekouká. smich
Jakmile člověk přijde k nádrži, jsou zalezlí. Už je nemám, krevetky je snědli. stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2020 20:28 Silviebaris Re: afc1886
JJ,to jsou torpéda,mám už jen 4 a je to divočina ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.05.2020 20:20 R Muž afc1886 [14655] Re: JakubN
Čistý objem je ani ne 55 litrů, takže má Silva pravdu. A jestli jsi někdy ty rybky viděl naživo, tak určitě znáš ten rozdíl v chování v různých velikostech nádrže. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   19.05.2020 20:17 Muž RAP [1549] Re: JakubN
Počítá to správně, ideální počet začíná na 10 jedincích a pro ně je minimum 30litrů.
Psal jsem to tu několikrát, i malá rybka ocení prostor. Paradoxně bývají ve větších nádržích více vidět.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   19.05.2020 20:14 Silviebaris Re: JakubN
60 litrů pro 30-40 kusů je malý...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2020 20:10 Muž JakubN [60] Re: silviebaris
Ono nesmíš počítat jablka a hrušky.. Je tam psáno minimálně 10 kusů a minimálně 30 litrů..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.05.2020 19:55 Silviebaris Re: vlka
Danio v atlase píšou 10ks na 30 litrů,to jsi se trochu přepočítal nee... ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2020 17:27 Muž vlka [3441] Re: Minky
Čauky, mám od začátku května 12 kousků ,,Dánio perlové,, a líbí se mi čím dál víc. Dal bych jich tam 30-40 a k nim Krevetky, šnečky a byla by to super podívaná...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2020 10:29 Muž Minky [3] Re: Papik
rastlinky ktore sa mi pacia a ktore su nenarocne pripadne stredne narocne:
Bacopa monnieri
Ludwigia repens 'Rubin'
Ludwigia repens
Staurogyne repens
Anubias barteri var. nana
Echinodorus compacta
Lobelia cardinalis 'mini'
Limnophila sesiliflora
Ammania gracilis red
Rotala sp. Green
Hygrophila siamensis
Cryptocoryne wendtii green
Egerie densa

samozrejme nie vsetky tam dam.. len vzhladovo sa mi pacia ktore by ste odporucili ?
myslim ze tak 3-5 druhov by mohlo stacit...
a tie neonky a panciernicci isto ano ale chcelo by to este nieco na ozivenie.. je nieco este co by sa hodilo do 60cmx30 cm ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   19.05.2020 10:21 Muž Papik [617] Re: Minky
Do začátku nejlépe nenáročné, rychle rostoucí stonkové rostliny, plus plouvoučky a skvělý růžkatec. Po vytvoření biologické rovnováhy můžeš rostliny postupně vyměňovat za náročnější a za ty, které v akváriu finálně chceš mít.

Důležité, hlavně ze začátku, je mít hodně rostlinné hmoty, která bude odčerpávat živiny. Pokud přesto začnou růst řasy, doporučuji snížit intenzitu osvětlení. Alespoň já je takhle držel na uzdě.

Výběr finálních rostlin je dobré přizpůsobit používané vodě, pokud tedy nechceš vodu dále upravovat.

Do malého akvária bych více různých druhů ryb nedával. Lépe vypadá větší hejno, navíc některé ryby je třeba dávat v jistém minimálním množství, jinak strádají a jsou náchylnější na nemoce (jednoduše řečeno).

Pancéřníčků doporučuji alespoň sedm a k nim hejno neonek. Na parmičku duhovou to bude možná malé, dle atlasu.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.05.2020 23:47 Muž Roger [1873] Re: Kawa
A jsou i akvaristi kterým rostou rostlinky co potřebují CO2 i bez CO2 což jsem nepochopil :) ale je to tak, a já před nimi smekám. Člen ze Slovenska ví o kom mluvím, jen si teď nevybavuji jeho nick :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   18.05.2020 22:30 Muž Kawasaki [2839] - AmerikaRe: Miňo_1
CO2 neni zaruka na to,ze rostliny porostou. Je spousta akvarek krásně prosperujicich bez CO2. Nejdůležitější je vytvořit biologickou rovnováhu. Mnohé rostliny CO2 přidávat nepotřebují. A jsou i akvaristi, kterým ani CO2 nepomohlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2020 22:12 Muž Minky [3] Re: Papik
dakujem, ano neonky modre, pripadne parmičky, danio teda asi nie... cize:
- neonka modra
- parmička duhová
- Pancéřníček malý alebo panda
- mozno este tetra ale 3 druhy by aj stacili...

co myslite ? a samozrejme rybky az ked budu mat vhodne podmienky.. ked som vydrzal 20rokov tak par týzdnov si na ne pockam :)

inak filter je jeden.. je to vlastne cerpadlo s dvoj-molitanom, je to dost velke tak snad na tych 60litov vody bude postacujuce..este rozmyslam nad tou co2 bombou.. ked som mal akva ako chalan tak rasliny mi vzdy posli, proste sa to riesilo kupou novych a novych a to ja nechcem.. nechce sa prizerat ako stradaju a nakoniec ich budem menit.. preto uvazujem nad co2, kde by som decentne pridaval par bubliniek..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   18.05.2020 16:00 Muž Roger [1873] Re: Papik
Se vším souhlas až na ryby, já vždycky dávám pár záběhových ryb po dvou až třech dnech od založení, škody nikdy nebyly ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   18.05.2020 15:51 Muž Papik [617] Re: Miňo_1
Záleží také jakou máš vodu.

Dánia a neonky potřebují plavat, do takhle krátkého akvária bych je nedával. Tedy pokud nemyslíš neonky modré a dánia perlová.

Filtr bych kupoval jen jeden, ale nějakou kvalitní renomovanou značku typu Eheim, JBL, Tetra apod.

Pokud máte v bytě stabilní teplotu v rozumném rozmezí, i v zimě, tak topítko nepotřebuješ.

Ze začátku rozhodně nehnojit, světlo ztlumit a přidávat jen postupně, abys jím korigoval řasy. Ono hodně záleží, jak moc budeš mít nádrž osázenou rostlinami. Třeba ani nebude CO2 a hnojení třeba, možná budou stačit jen výměny vody...

Živočichy koupit a přidat až po záběhu akvária, počkal bych minimálně měsíc, pokud neporostou rostliny, tak klidně dva. Člověk je natěšený a chce, aby mu tam hned něco plavalo, ale tím živočichy během nastartování procesu nitrifikace akorát zahubí nebo poškodí.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2020 15:45 Muž Kawasaki [2839] - AmerikaRe: Miňo_1
Co se rybek týče k Neonkám bych dal panceřničky a ještě jeden druh teter. Rasbory bych nedával. Držel bych se té Jižní Ameriky. Ale záleží na vás. Ještě je otázka jaké Neonky. Mají rozdílné naroky na teplotu vody. Od toho bych se odpichnul a pak volil další druhy ryb. pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.05.2020 15:35 Silviebaris Re: Miňo_1
Tak ono je nejlepši to založit,nasadit rostliny,vhodit tam pár šneků a chvili počkat,až se to usadí,a pak vše postupně dolaďovat,takhle ti to přesně nikdo neporadí.Výběr ryb je taky docela omezen,přece je to 68 hrubých. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2020 15:31 Muž Minky [3] – nove akvarium
Ahojte, po 20 rokoch planujem zalozit akvarium, spolocenske, v obyvacke o rozmere 60x30x38 6mm sklo..dal som si ho vyrobit firmou, nakolko co som pozeral sety alebo hotove v hornbachu tak kvalita prace a silikonovania nic moc..V akva planujem mat skupinku neoniek, razbory, mozno danio, panciernicky, uvidim necham si poradit, ale neonky urcite.. planujem mat aj dost rastliniek, nech to je pestre. komponenty/technika ktore planujem pouzit:
- substrat JBL manado dark v kombinacii s tabletkami NPK/tycinkami do stubstratu
- filter Aquael PAT v kombinacii s AquaNova NSF 200L filtrom
- svetlo sinkor LED 60cm 20W so stmievacom a casovymi hodinami
- dekoracie planujem len kamene a rastliny, kamene Dragon rock, pozadie cierna tapeta
- rozmyslam aj nad CO2 bombou s malym postupnym davkovanim 20-30 bubliniek za minutu
- chemia > sachem stability, prime, tetra profito hnojivo a nieco proti riasam pre istotu
tieto info planujem dat aj do mojho profilu spolu s foto
moje otazky:
1) je paleny il Manado dobra volba s lokalnym hnojivom tablety alebo tycinky, bude to postacujuce ?
2) treba hnojit do vody od prveho dna alebo zvolit niejaky pozvolny rezim hnojenia pri zalozeni akva..? ake su tu pravidla ?
3) moze byt v takomto akva hore spomenuta osadka ? aj panciernicky / resp. kolko ?
4) bomba CO2 ano alebo nie ? vaham..planujem nenarocne az trochu stredne narocne rastliny :)
5) je nutny ohrievac vody ak mame v byte stale 24 stupnov ? plus minus
6) ako zacat svietit ? je nejaky startovaci rezim ci hned palit..tych 20W sinkor je tak na 20m obyvacku nie na akva, pride mi strasne silne... ako svietit ?
dakujem

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   08.05.2020 22:20 Muž Kawasaki [2839] - AmerikaRe: 1965
Vím kam míříš. Pochopitelně v takovych případech už musi být filtrace výkonnější. Ja mám např.v odchovných akva min.dva nezávisle na sobě pracující filtry. Mechanickou i biologickou filtraci. A výměny vody jsou mnohem častější. Ale to není tento případ.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.05.2020 22:15 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: 1965
Každé zatím známé akvárium má dno :-) Bakterie dokáží osídlit prakticky jakýkoli povrch. Ale je-li toho povrchu málo, musíš prostě o to častěji měnit vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.05.2020 22:12 Muž 1965 [35] Re: Kawa
Ano a co malawi . tam toho dna moc není a NO3 i NO2 musí být dole .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.05.2020 22:08 Muž Kawasaki [2839] - AmerikaRe: Sakyn
Nezapomínejme, že bakterie osídlí cele dno. V akva vznikne biologická rovnováha.To je alfa a omega všeho. Nepřerybnit akva a bude to fungovat i bez super filtračních médií. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   08.05.2020 21:54 Muž vlka [3441] Re: 1965
Já mám obyčejný molitan a taky nikdy žádné zakalení...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.05.2020 21:31 Muž 1965 [35] Re: JakubN
Pravda . Jsou to super média i když drahá . Mám 5 aq a ve všech Seachem . Nikdy jsem ani po založení neměl žádný zákal . Že něco tlumí jsem nikde nečtl ... nepodložený názor . A proti pemze a zeolitu je to úplně jiný matroš .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   08.05.2020 20:55 Muž JakubN [60] Re: romant
Na Matrixu není "nic" špatného.. Jen je to předražená pemza v krásné krabičce.. Je to hezký bydlení pro bakterie, nevím proč by je to mělo nějak tlumit..
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.05.2020 18:39 R Muž romant [27981] Re: Sakyn
Jako tohle nemá ve filtru co je v nově zakládaný nádrži co dělat. Seachem Matrix, De-nitrate, Purigen. Všechno zbytečně tlumící média, tedy ve smyslu řádně nastartované nitrifikace. Oba dva názory co zde zaznívají jsou možné, tedy buď nic a nebo ten bordel z jedoucího akva, filtru. ;-)
Edit: Tedy ty média si dovedu představit při použití v jedoucím akváriu, ale nepoužil bych je při zakládání akvária, kdy potřebuju, aby se systém tzv. projevil a nechci ho zbytečně zpomalovat. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.05.2020 18:32 Muž vlka [3441] Re: Sakyn
Čauky, nemáchej nikde nic a normálně založ akvárium...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.05.2020 17:09 Muž Roger [1873] Re: Sakyn
Přesně opačně, vymačkej bordel ze starého filtru k novému, ale za předpokladu že baterie budou mít co jíst, t.j. například zajížděcí ryby jinak ti chcípnou hlady ;-) dělám to tak vždy, a vše v pohodě, jednou jsem to udělal když jsem měl v novém akva extrémní hodnotu NO2, vymačkal jsem starý filtr do nového akva a druhý den hodnota téměř 0 ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   08.05.2020 15:46 Muž Yirka [9118] Re: Sakyn
Lepším řešením by bylo použít třeba třetinu či polovinu (dle možností) starých filtračních hmot do nového filtru a ten pak dát přímo do nové nádrže. Starému zajetému neublížíš, nový bude za chvíli zajetý.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.05.2020 15:35 Muž Sakyn [3] - Sumci – Zajetí filtru na stávajícím akva
Ahoj, pořizuji další nádrž (140L) a mám k němu objednán externí filtr. Přemýšlím, že bych zajetí pomohl tím, že bych ten nový filtr na čas připojil k existujícímu akva (126L také s externím filtrem) které je v provozu více než rok a nechal ho honit třeba týden tu vodu. Bude to mít nějaký efekt? Nebo stačí, když do nové odstáté vody přimíchám tu z akvária?

Jak dlouho bych ho měl nechat připojený ke stávající nádrži, pokud vůbec? Složení nového i starého filtru je víceméně stejné,odspodu nějaká keramika, biomolitan, Seachem Matrix, De-nitrate, Purigen a vata. Díky :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.04.2020 22:11 TomP Re: silviebaris
Fotka k příspěvku Já mám v tomhle docela zodpovědné děti... už 8 let se vzorně starají o tři činčily, tři suchozemské želvy, taky mají sklípkana, pískomily, strašilky a ještě nějakou další havěť :-D navíc měly poslední dva roky betárko v takové té zapovězené a nevhodné kouli, proto jsem jim teď povolil větší akvárium, beťák totiž umřel....
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2020 22:07 Silviebaris Re: TomP
Aby je to bavilo,u děti je každy zviřatko jen chvilková záležitost,a vim o čem mluvim,dnes už se ani do akvarka nepodivaj a veškerá údržba a péče je moje starost... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2020 22:00 TomP Re: Anthrax
Akvárko bude dětí, já bych jej však nějak usměrnil co se zařízení a zarybnění týče,....já ty živorodky mám spojené prostě s "bordelem" , na druhou stranu je jasné, že než stojící nevýrazně barevná tetra oproti vybarveným pavím očkům nebo black molám děti nezaujme.
Musím vymyslet nějaký ten kompromis, aby se tam "něco dělo" ale aby nebylo za pár týdnů přerybněné mladýma a plné řas... Taky jsem přemýšlel o páru čichavců zakrslých, já je měl v akvárku kolem 35l...samozřejmě samotné a i se množili...jenže tohle je opravdu hrníček...to bych je utrápil :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2020 21:43 R Muž Anthrax [4739] Re: TomP
K těm malým tetrám. I když jsou malé, jsou to pořád tetry, takže plavci. Mám zkušenost, že v krátkých nádržích jen stojí na místě a moc se neprojeví. To je celkem o ničem. Alespoň podle mě.

Na tohle jsou opravdu vděčnější ty živorodky. Furt jsou v pochybu ve všech částech nádrže. :-)

Je taky otázkou čí akvárko to vlastně bude. A to nejen z hlediska preferencí (dania vs. barevné rybky) ale i péče o akvárko. Děti mají například sklon překrmovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.04.2020 21:34 Žena tramtra [3202] Re: TomP
Neoheterandria elegans vřele doporučuji. palec Mám dvacetilitrovou nádrž (hrubého) s těmito krásnými živorodkami a funguje to. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2020 21:17 TomP Re: ZDRI
Díky :-) já se živorodek totiž bojím - kdysi se mi tak trochu přemnožily platy a v 54l jsem jich měl asi tisíc a jen odkaloval a odkaloval :-D když to dceru bude bavit a nějakou dobu u toho vydrží, pak třebas zauvažujeme o nějakém tom větším do obýváku, ale to vidím zatím jako takovou hudbu budoucnosti a případný dobrý tip pro Ježíška :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   02.04.2020 21:08 Muž ZDRI [1415] Re: TomP
Já myslím, že je to zcela jasné a pochopitelné, stačí číst Tvé zadání palec
Takže, prosím, soustřeďme se na to, jak co nejlépe osadit tuto nádrž a netlačme Toma někam, kam nechce (resp. kam se nevejde).

Ještě k tomu výběru ryb, psal jsi, že nechceš živorodky. Ale má to být nádrž pro dcerku a děti milují, když tam mají postupně i mláďata, prožívají to mnohem intenzivněji než my. Proto bych zvážil i Neoheterandria elegans, pro ně bude nádrž dostatečná, jsou nenáročné a budou se zde i hezky množit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2020 20:55 TomP Re: vlka
Dětský pokoj, kde akvárko chtějí všechny tři dcery mít, má 4,5*3metry, je to taková malá nudle na kratších stěnách jsou dveře na protější okno....Na jedné straně knihovna, psací stolek, skříň a postel - celá zabraná, na té druhé dvě postele 2,05m a mezi nimi skříňka 40cm široká...pokud bych tam dal desku, která jim bude zasahovat do postelí, v lepším případě za chvíli akvárko shodí nohou v tom horším si o ní ve spaní rozbijí hlavu....
Já už nevím, jak to znovu napsat,....máme pidi-dětský pokoj. Mám možnost tam mít akvárko s půdorysem 40*25cm... až bude hotové, dám prezentaci a fotky pro lepší představu....
Akvárka jsem měl a vím, že čím větší, tím lepší....na druhou stranu se dá při správném zařízení a údržbě v pohodě udržovat dobré klima i ve flašce od okurek.... ;-)
Měj jsem takhle i low-tech Betárium do 8mi litrů ….jediné co v něm bylo na elektřinu byla lampička nad ním....v kanceláři v práci mi šlapalo několik let..... ;-)

Edit: Rád bych se však vrátil k původní otázce, kdy jsem níže vypsal všechny rybky, které mám možnost sehnat a kdo by mi poradil kolik a jakých do akvárka pořídit....
Líbí se mi co do nenáročnosti a to i na prostor ta dánia cca 6 - 8 kousků, jako zajíždějící
dvě samice pavích oček, sem tam šneka....Nebo možná některé z těch menších druhů teter opět v nějakém malém hejně 6-10ks….???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2020 18:31 Muž vlka [3441] Re: TomP
A nemůžeš na tu skříňku jen přidělat desku 60 x 30 cm ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.04.2020 17:57 TomP Re: Roger
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Moc děkuju za rady i nabídku, jsem sice terarista, ale i akvárka jsem nějaká kdysi měl, je to ale cca 12let a tak už jsem spoustu věcí pozapomněl... Ale už jsem psal důvody níže,...jasan ty peníze chápu, jenže mě hlavně tlačí místo,...máme menší byt a opravdu jediná volná skříňka má půdorys 40*28cm... a pokud se nádrž hodně osází a nepřerybní + pravidelná týdenní výměna třetiny vody, myslím, že to bude ok...měl jsem i menší a byly v pohodě... Dokonce jsem vyhrabal i nějaké fotky,....míval jsem akvárka od cca 10ti do cca 250ti litrů.....
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2020 17:53 Žena tramtra [3202] Re: TomP
Jestli opravdu nemáš místo na větší akvárium, než tu zmiňovanou skříňku, využila bych ten rozměr maximálně a nechala udělat akvárium na míru. K rybám ti tu už napsali dost (ideálně malé druhy Razborek nebo Betta, když ne malé živorodky). I takhle malé akvárium se dá udělat pěkně. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   02.04.2020 16:59 Muž Roger [1873] Re: TomP
Seznam je to požehnaně bohatý, ale sám sobě si polož otázku, o kolik je dražší o něco větší akvárium? O moc zrovna ne, 20l je dobré pro krevetky, bornejky apod.. ale nejsem si jistý zda se to dá udržet ve funkčním stavu pokud není předchozí zkušenost, což podle tvého l seznamu ryb odhaduji že to bude první akvárium. osobně bych doporučil klasiku 60x30x30 vyjde na cca 600, 25kg křemičitého písku vyjde do 200kč, čerpací hlava a biomolitan do asi 400kč a světlo na nenáročné kytky postačí lfl Tommi tuším do 1000kč. Celkem cca 2200kč a kytky jsou zde v sekci darování. Hned je o něco větší výběr rybiček a dcerka bude spokojenější. Ber to jen jako doporučení, ne vždy je dobré ušetřit, a v porovnání se zařízením 20l to úplně velký rozdíl asi nebude. Jestli jsi z Ústecka rád ti pro dcerku věnuji akvárium 42l i se zaběhnutým dnem stále napuštěné za kinder čokoládu pro syna ;-) a přidám i nějaké kytky z prostřihu. Nic nechci, jen dobrý pocit že bude mít dcerka radost
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.04.2020 14:06 Muž ZDRI [1415] Re: TomP
Toto není až zase tak malá nádrž, stačí dodržet pár základních zásad:
- hodně slabý filtr (malý průtok), ať z toho není vířivka
- na dno normální jemný křemičitý písek, nekomplikovat si život výživnými substráty
- dobře osázet rostlinami a nechat času na zaběhnutí (malé nádrže jsou citlivější na rychlé výkyvy)
- osobně bych tam dal jen hejno minirasborek nebo Teter ohnivých, popř. na zpestření několik krevetek (Japoniky, nebo nenáročné Neocaridiny), hlavně žádné Ancistruse, velké sumečky, apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2020 13:04 TomP Re: afc1886
Skříňka na kterou akva příjde má půdorys 40*28cm, a širší na její místo opravdu nedostanu, máme malý byt a je nás v něm hodně :-D tak jsem jí chtěl dopřát alespoň tohle ;-)
Kdysi jsem míval dvě třicítky, několik 60tek + jednu tuším 150l a taky jsem v nich v pohodě choval "nevhodné druhy" dle atlasu a to spoustu let, bez úhynů, řas, nemocí... už tenkrát mi několik chovatelů radilo, že je potřeba tyhle údaje brát s rezervou, že záleží i na jiných faktorech jako osázení akvária, jeho nejdelší strana, příp. výška atd...
A to se mi třeba čichavci zakrslí v "nevhodně velké nádrži" i pravidelně množili... Z teraristických zkušeností pak vím, že pokud se zvíře množí, daří se mu dobře...v opačném případě se nemnoží.... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   02.04.2020 12:53 R Muž afc1886 [14655] Re: TomP
Kup větší akvárium, ať dcerku neodradíš hned ze startu. Akvárium 60*30*35 určitě někde dáš a ani cena nebude nijak závratná. ;-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [8] ...... 144

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 145811x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13369-zakladani-akvaria?od=351