Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Zakládání akvária

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Zakládání 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 81 Přejít na další stránku   1  
Zakládání akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2013 19:15 Muž Dufi [3]
Mám na skle po celé ploše u týden založeného AQUA takové bílá chomáčky o pár milimetrch, cca bych to přirovnal tvarově k "padáčkům" odkvetlé pampelišky, je to nějaká řasa?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2013 12:51 Muž Toník [396] Re: malyLibor
Nějaké to zakládání akvárií už mám za sebou, i tak díky za snahu vysvětlit, jakou funkci plní rostliny v nově založeném akváriu. Zásada osadit akvárium velkým objemem rostlin je mi blízká, přesto si myslím, že na "dusíky" v průběhu bezpečného zabíhání je třeba uplatnit i jiná opatření. Ale to nebylo smyslem mého dotazu.
Chtěl jsem znát vaše zkušenosti s pěstováním níže uvedených rostlin, když je z vaší původní odpovědi pro terraxcz možné usoudit, že alespoň jedna z rostlin Alternanthera roseafolia nebo Mayaca fluitans, bude to pravé na začátek pro pěstování v 37 l nádrži s výrazně slabým osvětlením. Navíc v případě zjevného začátečníka.
Jsem rád, že se nakonec terraxcz dostane relevantnější odpovědi - že jak plevuňka, tak mayaca nemají šanci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2013 10:56 R Muž romant [27987] Re: Verry
Mraky rostlin, třeba i nějaký plovoucí, teplotu na min. 25 stupních, akvárko přikrytý, krmit spíš míň než víc a hodně často měnit vodu, klidně i denně, než si to sedne. To že zatím není problém může být zavádějící, to akvo je čerstváček a bude se tam teprve ustavovat biologická rovnováha.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2013 10:50 Žena Verry [18] Re: malyLibor
Hezké:-) Pokud s akvárkem nebudou problémy, a pokud to půjde skloubit s ostatními zájmy, tak je možné, že mě to fakt chytne, zatím se pořád otřepávám z prvotního šoku...Přiznávám, že i myšlenky na další (větší, lepší, poctivě zařízené...) akvárium už přišly, ale rychle jsem je (prozatím) zahnala:-) Nicméně...můžu teda v tomto mít samečka + 3 samičky? Už tady o tom byla řeč, ale to jsem ještě nevěděla přesně velikost akvária...Když samičkám pořídím schovky a nebudu už přidávat jiné rybičky, tak by to mohlo jít, ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2013 08:41 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Toník
Veškeré nenáročné stonkovky, tedy obě Hygrophily. V začátcích akvárka jde o to, aby se ti tam rychle uchytily a začaly růst rostliny, které odebírají z vody dusík, kterého je na začátku v různých sloučeninách v akvárku příliš. Jakmile se ti zajede filtr a rostliny rostou, ustaví se ti v akvárku určitá biologická rovnováha. A pak můžeš přidat nějaké náročnější či pomaleji rostoucí rostliny "kořenové".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2013 08:30 Muž snehulda007 [850] Re: Toník
Já začínal s polyspermou a rostla krásně...Měl jsem set 54litrů,světlo 11W.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2013 08:23 Muž Toník [396] Re: malyLibor
Které z těchto rostlin - Alternanthera roseafolia, Hygrophila polisperma, Hygrophila difformis a Mayaca fluitans - jsou (povětšinou) to pravé na začátek do 37 l akvária s výškou 35cm a osvětlením 11W?
Budu teď zakládat 27 l akvárium s podobnou výškou a osvětlením (set ATMAN CR-320, 11W DZ-zářivka), tak ať neudělám chybu s výběrem rostlin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   03.03.2013 01:02 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Verry
Verry napsala: Prohlížím ho furt, mám to teď místo televize:-) Myslím, že bych si všimla i vajíček, ale tak uvidíme...:-) Jinak, kdyby nebyla doba internetu, asi bych to taky moc neřešila...ale byla jsem v šoku, že jsem dostala něco živého, takže jsem hned začala googlit...a už se vezu, no:-) V diskuzích jsem narazila na mnoho lidí, kterým betty umřely třeba po třech týdnech...můj se má zatím k světu, tak snad to byl dobrý krok, snad se zvládnu postarat...:-)
Jo, děvče, už jsem ti to jednou říkal. Nechováš se jako většina a bojím se bojím, že máš vážný průšvih... On totiž ten akvaristickej Pán Bůh má ruce hrozně lepkavý a na koho ty ruce sáhnou, ten už se jich nezbaví... a zdá se, že na tebe si sáhl. Ruku do ohně bych za to nedal, ale výplatu bych na to vsadil, že tebe to chytlo a bude to čím dál hezčí... jak se budeš učit a budeš pomaličku vědět, co a proč se v akvárku děje, začne se ti dařit, pořídíš k tomuto jedno větší, abys do tohodle mohla dát třeba malé rybky a kreveťule a do většího k samečkovi taky samičky, pak zjistíš, že tohle je lepší než televize, kino a diskotéka dohromady... a budeš ztracena, bude z tebe akvaristka. Máš k tomu hezky nakročeno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2013 00:56 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: terraxcz
Pokuid je to 11W úsporka, tak stačí. Ty rostliny, co máš objednané, jsou povětšině to pravé na začátek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2013 23:30 Muž Miso [470] Re: terraxcz
tie ryby hlavne do tak maleho akvarka nepatria
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   02.03.2013 22:55 Muž predator3313 [831] - Hlavně bezobratlíRe: lojzalojzovic
S neritinama taky pozor, jsou dost vybíravé na potravu a ve 25l těch řas zas tak moc nebude, takže max jednu :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2013 22:24 terraxcz Re: Horác
jo to máš recht :) akorát, že jak do toho akvárka hrábnu rukou, tak ryby začnou lítat jak pominutý, že naráží čumákem do skla atd. No ale třeba až tam nasážu ty rostliny, tak se budou mít kam schovat a nebudou tak lekavý.

Jo a ještě, myslíte, že stačí žárovka 11W na to 37 litrový akvárko? Na vejšku to má 35 cm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2013 22:17 Muž souky [592] - RostlinyRe: terraxcz
já bych se nebál přidat víc štěrku, do tohodle toho moc nezasadíš
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2013 22:00 Žena Verry [18] Re: romant
Ok, budu vybírat z těchto tří, ať tam nemám nějaké obry:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.03.2013 21:59 Muž Horác [3942] Re: terraxcz
Přece nebudeš přelovovat ryby a vypouštět vodu pokaždé, když budeš něco dělat s rostlinama ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2013 21:57 R Muž romant [27987] Re: Verry
Ty správný šneci už zde zazněly. Okružáci, levatky, piskořky. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2013 21:56 Muž lojzalojzovic [327] Re: Verry
treba neritiny ale u tech bych asi pockal az bude vic zajeto. mozna nekdo poradi vic ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.03.2013 21:55 R Muž romant [27987] Re: lojzalojzovic
Na doměnky nedej, kombinace ampulárek, menšího akva a bet, to je hodně špatná volba, ale nic, teď už víš. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.03.2013 21:55 Muž lojzalojzovic [327] Re: terraxcz
nove rostliny urcite sokujou ryby - prijemne :) palec , otestuj dno octem, pises ze ctes tak budes vedet co a jak ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2013 21:54 Žena Verry [18] Re: lojzalojzovic
Akvárko mám malé, cca 31 litrů, objem vody jsem nepočítala, není naplněné úplně, když odečtu dno, tak to odhaduju tak na 25 litrů(možná vic?), ale tak lepší než ty dva...:-) Takže i šneci by asi byli lepší menší, mrknu na obrázky a nějaké z doporučených si vyberu:-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   02.03.2013 21:53 R Muž romant [27987] Re: terraxcz
Rostliny zasadit za provozu, jestli to bude šok, tak jedine pozitivní. Měň často vodu, klidně obden 1/3 a posuň ten filtr více nahoru, aby výtok vody jakoby čeřil hladinu. S krmením to nepřeháněj a mrkni na nároky ryb co tam máš a zjistíš, že to prostorově není to pravý.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2013 21:50 terraxcz – dosazení rostlin do akvária
Fotka k příspěvku Lidi, potřebuju poradit.

Mám nový akvárko, moje první v životě, 37 litrů, v záběhu 2 týdny, ale bohužel jsem svou blbostí začal z opačnýho konce :-O Interiér je zatím takovej, že tam je filtrace (100 l/hod), štěrk, 12 mečovek mexických a 4 rostlinky (v dost pofidérním a zuboženým stavu - takovej danajskej dáreček od kámoša). NIC jinýho. Když to tady tak pročítám, tak se divím, že rybky ještě žijou... když se tady píše, že akva má být aspoň 3 týdny bez rybek, než se tam všechno ustálí atd. Rybky ale žijou, vypadají, že dobře prospívají, samice se dokonce zdají být těhotný :-D No mrkněte na foto.

Příští týden mně mají dorazit obejdnaný rostliny, Alternanthera roseafolia, Hygrophila polisperma, Hygrophila difformis, mayaca fluitans, celkem 20 kousků.

No a teď, na co se ptám. Jak tam ty rostliny mám zasadit... myslím jako esi mám odlovit rybky na tu hodinku vedle, vypustit vodu do kýbla, zasadit rostliny, nalít tam zpátky vodu z kýbla, vypustit tam hnedka rybky?

Když tam nemám žádný rostlinky a najednou tam zasadím takový množství, nemůže to být pro ryby nějakej šok?

Nerad bych exitus ne

Dík za rady
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   02.03.2013 21:47 R Muž romant [27987] Re: lojzalojzovic
lojzalojzovic napsal: ... nevim jake mas akva ale ampularie si myslim muzou byt 1-2... Tak tady bych byl opatrnější a jednu ampulárku bych volil na 50 litrů vody, jsou to zdatní producenti odpadu a dokážou vodu velmi rychle zaneřádit. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.03.2013 21:47 Žena Verry [18] Re: malyLibor
Prohlížím ho furt, mám to teď místo televize:-) Myslím, že bych si všimla i vajíček, ale tak uvidíme...:-) Jinak, kdyby nebyla doba internetu, asi bych to taky moc neřešila...ale byla jsem v šoku, že jsem dostala něco živého, takže jsem hned začala googlit...a už se vezu, no:-) V diskuzích jsem narazila na mnoho lidí, kterým betty umřely třeba po třech týdnech...můj se má zatím k světu, tak snad to byl dobrý krok, snad se zvládnu postarat...:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2013 21:44 Muž lojzalojzovic [327] Re: Verry
potlesk dobry pristup, nevim jake mas akva ale ampularie si myslim muzou byt 1-2, krasne sjezdi akvarko a mi pomohly od slizu na koreni (jak sem se docet tady na foru :-) ) mali sneci nejsou problem, pri zajezdu akvarka pomuzou od ras a pozdeji kdyz se neprekrmuje tak se nepomnozi ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2013 21:27 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Verry
No, tak si akvárko pečlivě prohlédni... ale mohla tam být jen vajíčka, takže malí šneci se mohou objevit později :-)
No, a není moc lidí jako ty. Spousta lidí si pořídí betu ve dvoulitrovce, když jim zdechne, tak si pořídí druhou a když vyhodí i tu, tak si zanadávají na lšendrián a vůbec je nenapadne zjišťovat, co bylo špatně a jak se rybky mají chovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.03.2013 21:20 Žena Verry [18] Re: malyLibor
Dík, šneka pořídím v týdnu...aspoň už budu mít víc zvířátek :-)) Kdybych si je přinesla s rostlinkami, to už bych snad věděla, ne? Kupovala jsem je v pondělí...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   02.03.2013 21:17 Žena Verry [18] Re: Burik
Do budoucna asi pořídím...V životě jsem rybičky neměla, teď zjišťuju za provozu, co všechno ještě nemám a nejspíš budu potřebovat...Myslím, že prodávání bett v dvoulitrových akvárkách (v mém případě to byl dárek od kamarádky) je asi opravdu dobrý job, jestli každý takhle vyměkne, jako já, a shání kvůli jedné rybě větší akvárko a vybavení...:-))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   02.03.2013 21:12 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Verry
Jak píše Burik. Nejobyčejnější spínačky za 80,-Kč jsou stejně nejjednodušší na nastavení a jsou dostatečně spolehlivé.
A šneka do akvárka určitě hned, jestli sis ho nepřinesla s rostlinama. Myslím tím "obyčejné" šneky jako okružáky, kružníky, levatky či piskořky. Náročné šneky raději až do zajetého akvárka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 11   02.03.2013 21:04 Muž Burik [727] - AquascapingRe: Verry
proč nekoupíš ty spínačky?Nemusíš to nijak hlídat..a stojí od 80Kč
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.03.2013 21:02 Muž Pagi [13] - Raci, krabi, krevetkyRe: Verry
2 dny nesvícení akvárko přežije - bezestrachu :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.03.2013 20:48 Žena Verry [18]
Opět jsem tu s (hloupým) dotazem:-) Po necelém týdnu provozu akvária nepozoruju (zatím) žádný problém, kromě toho, že se mi neuchytily některé rostlinky (čímž se ale asi počítá, ne?:-) ). Egerie mi odešly téměř všechny:-/, bacopa zatím ani jedna...Další rostlinky jsem nepřidávala, čekám, co se z toho ještě vyvrbí...Svítím doporučených 8-12 hodin. Chci se zeptat, co se stane, když svícení vynechám? Bavíme se o cca 48 hodinách (potřebuju odjet)...Jsou spínací hodiny nutností, nebo to rostliny vydrží? A pokud by nevydržely, může to nějak ublížit beťákovi? V souvislosti s rostlinami by mě zajímalo, nakolik je vhodné pořizovat do nového akvária šneka (myslím, že by měl co žrat-viz výše:-) ). Někde jsem se dočetla, že ano, jinde zas, že až současně s rybama (tedy v mém případě s dalšíma rybama...)...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2013 14:50 Muž malyLibor [5371] - Asie
Tak to já se nenakazil. Já razím měnit 1. týden 25% objemu akvária denně, druhý týden obden, třetí týden ob dva dny a od čtvrtého týdne pak 20% z objemu akvária každý týden... ale když si to člověk potom přepočítá, kolik mu v akva zabere dno, dekorace, rostliny, technika... tak ona to nakonec bude ta 1/3 vody, jen se to snadněji počítá smich ... a pak jsem asi taky nakaženej.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   28.02.2013 10:05 R Muž romant [27987] Re: vanilka
Já měním klidně polovinu, ale já jsem fanatik. :) 1/3 je postačující a do budoucna dobrý návyk, neb tento objem je dobrý měnit až se akvo řádně zaběhne min. jednou týdně. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   28.02.2013 10:04 Muž fido16 [631]
Stačí ta 1/3 každý druhý den :-)

Někteří úchylové (patřím k nim i já) :-) Mění vodu v akva co 4 dny a měním půl akva ale to už je úchylka :-) Jsem tu úchylku chytil tady od jednoho kolegy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2013 10:04 Muž Burik [727] - Aquascaping
v prvním týdnu klidně i polovinu vody každý druhý den,nebo i denně..další týden třeba jen třetinu ,aspoň tak to dělám já..

kdyžtak mě někdo opravte ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2013 10:03 vanilka Re: fido16
Té vody mám vyměnit cca kolik? 1/3 nebo víc?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2013 10:01 vanilka
Díky moc, pomohli jste mi :-) ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   28.02.2013 09:56 Muž fido16 [631] Re: vanilka
Rostliny určitě zasaď hned jelikož ti pomohou právě při samotném zabíhání akva :-). Jinak dno nemusí být nutně výživové ale doporučuje se já osobně nedávám. Vodu nemusíš nechávat odstávat rovnou napusť akva z vodovodu akva si s tím hravě poradí a do začátku určitě žádnou chemii nedávat! A hlavně nechat pořádně zaběhnout klidně měsíc i dýl. A nezapoměňme taky na výměnu vody která může být měněna klidně co 2-3 den od založení :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   28.02.2013 09:54 R Muž romant [27987] Re: vanilka
Nic neupravovat, jenom to tam nalejt, nasázet, zapnout filtr(nechat běžet nontop), začít svítit a čekat. Šneci nejsou nepřátelé a přemnoží se tehdy, kdž se dopřává rybám potrava více než jsou schopny konzumovat, takže při rozumným krmení se šneci odmění pomocí při péči o rostliny a akvo jako celek.
Edit: rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2013 09:51 vanilka Re: romant
takže žádná odstátá voda, žádná chemie není potřeba? Abych pravdu řekla z těch šneků mám trochu strach, že by se mi pak v akvárii přemnožili. Jinak vodu máme PH 7,6 a tvrdost udávají 1.9 mnmol/l je to dobrý nebo je potřeba to nějak razantně upravovat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2013 09:43 Muž Miso [470] Re: vanilka
pouzil by som pre rastliny aj vyzivove dno a na to dostatocnu vrstvu substratu, ale to ti u Rataja urcite poradia, v zabehu casto menit vodu (naj niekolkokrat za tyzden) svetlo nastav nazaciatok na povedzme 6h a ked uvidis ze rastliny zacinaju rast a riasa nebude pomali pridas.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   28.02.2013 09:37 R Muž romant [27987] Re: vanilka
Když to hodně zjednoduším a popřeskáču jednotlivý operace, tak všechno(dno, rostliny, kořeny, kameny) do akva, zapnout danou techniku a je založeno. Vyčkat min. 3 týdny a začít postupně přidávat ryby, třeba šneky(okružáky, levatky, piskořky) možno do akva dát hned při zakládání, budou akvu prospěšný. V průběhu zabíhání možno často měnit vodu(můj způsob zakládání), ve stylu dobrý dovnitř, špatný ven.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   28.02.2013 09:37 Muž bulawaio [92] Re: vanilka
Já souhlasím s tím, že kytky by se měly sázet ihned. Základem je na nich nešetřit a opravdu hustě osázet nádrž, tak aby ti co nejdříve pomohly nahodit alespon nějakou tu provizorní stabilitu v akváriu. Amoniaku a dusitanů bych se u kytek nebál. ty vydrží mnohem větší koncentrace než ryby. Ještě jsem neslyšel o tom, že by si někdo při zakládání akvária spálil rostliny. To spíše předávkováním hnojením do dna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 11   28.02.2013 09:36 Muž Miso [470] Re: vanilka
vodu nechat odstavat nemusis, rastliny hned od zaciatku a co najviac
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   28.02.2013 09:30 Žena ivaha [2730] - Krevetky, ráčci, drobné rybky, rostlinyRe: vanilka
Kytky dej hned :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2013 09:25 vanilka – Nové akvárium
Ahoj, chtěla bych se zeptat na váš názor. O víkendu se chystáme založit akvárium (bude to set Juwel RIO 125), takže pročítám články, knížky apod. a hodně se tam liší informace o tom, jestli při zakládání akvária hned zasadit rostliny, nebo nechat vodu v akvárku odstát a pak až třeba po týdnu sázet rostliny. Tak nevím, jak přesně postupovat.. jesli si třeba nechat v kýblech odstát vodu, tu pak použít a rostliny rovnou zasadit do akvárka a nebo fakt čekat... nebo použít chemii na úpravu vody (ale to bych nerada). V sobotu dopoledne jedeme k Ratajovi koupit substrát na dno, nějaké kořeny a kameny a chtěli bysme vzít rovnou i ty rostliny, ale nechci na začátku udělat zbytečne chyby... za každý názor budu vděčná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2013 22:08 Žena Verry [18] Re: romant
Taky děkuji za odkaz - pomohl:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2013 07:10 Muž lojzalojzovic [327] Re: romant
diky, prectu ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 14   27.02.2013 06:58 R Muž romant [27987] Re: lojzalojzovic
Nejen pro Tebe, ale i pro ostatní lehce oprášíme tento článek. rybicky.net/clanky/373-zakladni-pouziti-filtracnich-hmot

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [81] ...... 144

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 145816x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13369-zakladani-akvaria?od=4001