Zakládání akvária
Ty bakterie je dobrý po dobu záběhu přikrmit, protože jinak se velmi lehce může stát, že po tom přidání ryb, byť postupném po doporučované měsíční době stejně nastane problém, protože se skokově ty N látky zvýší. Hned od začátku akvária šneky, třeba piskořky, okružáky a lehounce akvo přikrmit sušeným krmením, vodu taky můžeš měnit častěji, což ostatně před i po vpuštění ryb určitě udělej, čímž si ty zaklínaný N látky podržíš.
S přidáním ryb počkej tak měsíc. To že hodnoty jsou teď v "normě" nic neznamená, protože podle průběhu nitrifikace se začnou hodnoty dusitanů(NO2) zvyšovat a svého vrcholu dosáhnou tak čtrnáct dnů po založení pak začnou hodnoty v důsledku množících se nitrifikačních bakterií pomalu klesat a hodnoty dusičnanů(NO3) pomalu stoupat.To je signál že bakterie přeměňují NO2 na NO3 a můžeš pomalu začít přidávat ryby. Ne všechny najednou, ale postupně.
0 18.06.2015 00:06 Lukot zdravim, uz od piatka zabieham akva aj s novym filtrom uz ma cca 80rastlin a v piatok budem sadit dalsich 60, kedy dat prve rybky ? budu to panciernickovia.. hodnoty NO2 a NO3 su v norme
Starší reakce
Vtip je v tom, že tam žádnou techniku nepotřebuješ, ale musíš tomu dát trochu toho lidskýho sádla a to klidně denně, když je třeba.
Akvárium je prostě možný mít v čemkoliv.
pokuď koupi ta maximálně se šnekama a možná paá krevetek, nic víc !!! Ale já bych se do toho nepouštěl protože je strašně těžké sehnat vybavení atd.
Pokuď kouli tak maximálně se šnekama ale, nic víc. Já bych se do toho ,ale nepouštěl, a to proto že je velice obtížné sehnat do toho vybavení atd.
Díval jsem se na tvou prezentaci a tímto směrem bych se chtěl vydat i já.Mít akvárium pro radost a né se stát jeho otrokem s plnou skříní testů,měřičů,nádobek s chemikáliemi...
Tak těhle nebojácných a sebevědomých prohlášení jsem už četl a nejen tady bezpočet.
Zjihlých autorů obdobných řádek jsem již taky zažil docela hodně, ale jestli jsi přišel na chuť výměnám vody, tak to se o tebe bát nemusím, podívej se na mě, taky si vystačím jenom s tím jedním, tedy vodoléčbou.
Jinak pro ostatní, nikomu se neposmívám a kdo tomu nechce rozumět, ať jde vyměnit vodu v akváriu.
Už jsem tu přečetl co se dalo,takže teorii bych mohl přednášet na univerzitě.Uvidíme co praxe
Už jsem se akvaristice věnoval dávno,pak 15 let pauza chytlo mě to teď znova.Jen jsem měl tenkrát 80l nádrž,možná ani ne.Ty procesy byly určitě jiné,než teď v plánované třístovce.
A hlavně jsem nevěděl nic o pravidelných výměnách vody a podobně.A fóra taky neexistovala,kde by někdo poradil.Počítač měl málokdo
0 10.06.2015 17:52 hombre Já to nechtěl kvůli nějakému urychlování,ale spíše proto,že by mi to naočkování filtru pomohlo vyhnout se některým problémům nově založených nádrží.
Byl to jen takový dotaz,byl jsem víceméně rozhodnut to k němu nedávat,protože to může přinést víc problémů,než užitku.Chtěl jsem to jen mít posvěceno od zkušenějších
Přesně jak píše Romant , nač riskovat komplikace když to není potřeba a jde to skoro samo - jen s trochou trpělivosti a zvláště když začínáš , akvaristika nejsou dostihy , klidně bych i ryby na tři tejdny úplně vynechal , hned můžeš nasadit pár šneků , i ti nadělaj parády ...
Šel bych svojí vlastní cestou(nemám s tímhle "kamarádstvím" dobrý zkušenosti). Normálně nádrž založíš, nakrmíš bakterie, tedy tím, že do nádrže sem tam nasypeš trošku suchýho krmení, budeš měnit vodu, klidně často(třeba denně) a tak za 10 dní nasadíš první obyvatele, žádný bláznění s množstvím, pěkně pomaličku, zapomenout na citlivější druhy(cichlidky, otíky, krevetky), podporuješ to výměnama vody a jede se.
Edit: Ano, ano na dělnickou třídu v podobě šneků okružáků a piskořek jsem zapomněl, ty nasadit hned v den založení.
...tak sám píšeš
hombre napsal:
Ale mám strach,abych si od něj něco nezavlekl k sobě.Moc se o nádrž nestará,vodu nemění,ale s nemocema ryb problém nemá.Mám se na to vykašlat a počkat až se mi to osídlí samo,nebo nic nehrozí,když to u něj risknu.
....pokud se ti něco na jeho nádrži nezdá, tak proč něco riskovat....o jakou dobu by se ti zkrátilo založení nádrže???
Já bych se na to osobně vykašlal a počkal.....
Pokud je ta nádrž v pohodě (ryby neumírají, není na nich viditelná nemoc, není to brutálně zařasené), tak bych se toho nebál, naočkovaný filtr je lepší než nový, urychlí to proces zaběhnutí akvária.
0 10.06.2015 14:21 hombre Budu dávat do nové nádrže novou kostku bioakvacitu a uvažoval jsem,že bych ho dal trochu osídlit bakteriema ke kámošovi do nádrže.
Ale mám strach,abych si od něj něco nezavlekl k sobě.Moc se o nádrž nestará,vodu nemění,ale s nemocema ryb problém nemá.Mám se na to vykašlat a počkat až se mi to osídlí samo,nebo nic nehrozí,když to u něj risknu.
ercan napsal: Dekuji za rady. Vim ze to nejde nijak uspechat. A kdyz jo,jen s velkyma nasledkama . Ale vůbec ne, to jsi mě špatně pochopil, já ti radím, jak to udělat a nemít ty velký následky, i když to člověk trošku podtrhne časově.
Dekuji za rady. Vim ze to nejde nijak uspechat. A kdyz jo,jen s velkyma nasledkama
.
Pokud ti nejde o čas, tak to udělej tím filtrem neustále "někde" jedoucím a propraným starým dnem do novýho akvária, tedy až to budeš znovuzakládat. Pomůžeš si tím, že do té nádrže, kde bude ten filtr v chodu dáš jenom část toho dna, co se vejde a to potom použiješ jako očkovací základ do toho propranýho. Ovšem kdo by si představoval, že tam může hned dát ryby, tak se, se zlou potáže, tedy pokud nebude denně posléze měnit polovinu nádrže. Jinak pokud se bude znovuzakládat bez ryb, neoperoval bych vůbec se starou vodou, tu bych použil pouze v případě, že to půjde všechno v řádu hodin a do nádrže se hned budou stěhovat obyvatelé. Stará voda není důležitá z hlediska nitrifikace, ale chemismu, na nějž je osádka zvyklá.
Praveze nevejde
. Tak hold necham znovu zajet. Vsem dekuji za odpovedi.
Možná by šlo to dno taky hodit do tý nádrže, ve které bude filtr ( pokud se to tam všechno vejde ). Ale je to jen nápad a nevím, jestli bude fungovat.
Co zbývá jiného? Držet se osvědčených postupů a když se vyskytne problém, měnit vodu, s tím musíš vystačit.
Pokud je vnější, tak to taky není problém. Prostě ho postavíš vedle kýblu, do kýblu hodíš hadice a zapneš
.
Někdo tady psal, že filtr může být vypnutý maximálně 8 hodin nebo ho nechat běžet v kýblu (pokud je to vnitřní).
Jj vim ze sem to tu jis resil. To jsem myslel ze to vyndam nalepim necham 24h zaschnout. Ale ted bude muset byt zmena a to takova ze bych to dno musel mit venku min. tyden neli vic. Jsem se spatne vyjadril. Omlouvam se
. Voda mi zustane puvodni s tim problem nemam.
Spis to dno tak dlouho nevydrzi,budu ho muset urcite proplachnout. A de o to kdyz to bude tak dlouho,tak si myslim ze to budu muset znovu zabihat. Nebo kdyz tam dam zpet puvodni vodu a puvodni filtr tak to nebudu muset tak dlouho zabihat?
ercan napsal: Když bych ze zaběhlého akvária vyndal dno a nechal ho nějaký den třeba v kyblu než tam dám 3D pozadí,tak to bakterie asi nepřežiji že? Musel bych to akvarium nechat znovu zaběhnout? Díky za odpovědi!
Přečti si příspěvky z 30.5.
Osobně jsem loni po přestěhování musel písek propláchnout, začal slušně zavánět a to od zrušení do znovu založení neuběhlo ani 36hodin. Důležité je ponechat 1/2 - 3/4 původní vody a funkční filtr.
Pokud mě paměť neklame, tak jsme to zrovna s tebou v tomhle vlákně asi před týdnem řešili
.
S tím hnojením si nejsem jistý. Stará literatura žádnou hlínu naspod nedoporučovala, i když dneska se u rostlinných akvárií doporučuje dát naspod živnou vrstvu. Méně je někdy více, takže já bych třeba akvárium s živnou vrstvou nezakládal.
V začátku je dobrý mít vyhnojený dno, ať už nějaký ten zásobní substrát jako podkladní vrstvu a nebo třeba nějaký jílový kuličky pod kořeny rostlin.
aha tak to jo. Hold musím vysledovat
. Díky
To je trochu složitější. Záleží to na jednotlivých druzích rostlin, na rybí obsádce, na světle... vlastně úplně na všem
. Některé druhy rostou rychle, jiné pomalu. Ryby nějaké hnojení taky obstarají. Když je málo světla, tak rostliny rostou pomaleji a nepotřebují tolik hnojit atd.
a pak tedy pravidelně přihnojovat (až se chytí)
Dokud se rostliny aklimatizují a nerostou, tak nespotřebují hnojivo.
0 07.06.2015 12:35 ercan [38] Když vysadím rostlinky tak je ze začátku než se chytnou hnojit? Třeba tímhle
shopakva.cz/… . Nebo to nemusím hnojit vůbec?
Děkuji!
No vyvařovat jsem ho pak taky chtěl. Myslel sem až klesne tak ho vyvařím. Tak teď ho tam dám rovnou
. Díkec
Hoď ho napařit tak na hodinku do zavařovacího hrnce, mi to fungovalo
Podle mě jediná nevýhoda koule spočívá v její "nepraktičnosti". Hůř se udržují a mají menší plochu hladiny. A při umístění na přímým slunci nebude hlavní problém v řasách
. Ale při rozumné obsádce a s rozumnou údržbou... proč ne?
Tak já budu zastáncem koulí a odpovím ti, že je lepší 15 lirová udržovná koule, než 18 litrový zprasený klasický akvo, o tvaru to není, je to o údržbě, vhodně zvolené osádce a potom bych to vůbec jako problém neviděl, tedy jako problém jsem už viděl a to jak koule, tak a ony klasický menší nádrže, který spíš než akvária připomínaly žumpy.
1) Ano ... správně ... lepší pozdě, nežli později :o))) ... (reaguješ na 10 roků starý dotaz :o) ...
2) Že jsem tak smělý ... co máš proti koulím? :o) ...
Jen to ne. Kouli nikdy nepoužívej. A už hlavně né na to aby v ní byla ryba. To je lepší si koupit akvárium třeba 30x30x30 cm, (18l ) ale kouli pro rybu v žádném případě.
Cihlu navrch, tedy možnost, máčet v jiný nádrži, rybníčku, belíku, škopku apod. když je možnost, ke dnu cucnout přísavky, do kořenu vrtnout šrouby a ty píchnout do těch přísavek, podle velikosti odporu kořenu, nemusí fungovat.
Ahoj, ja jsem to vyresil t-rozperou z tvrdeho dreva, kterou jsem zaprel o podelne vzpery. V mych fotkach by to melo byt videt (200l pro razborky).
0 03.06.2015 18:45 ercan [38] Tak asi (spíš určitě
) budou nějaké penízky navíc tak udělám jednu malou změnu. Místo toho Atmana 202 koupím New Tetra EX 800 Plus
. Myslím že to bude dobrá změna
.
V rostlinkách se vůbec nevyznám. Díval jsem se na jednu (už nevím jaká to byla) na více stránkách a na jedné je jako nenáročná a na druhé jako nárocná.
Možná myslel Limnophilu, ta potřebuje poměrně dost světla
.
Přidat reakci
1 ...... 144
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 145853x