Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak začít s akvaristikou

 

Články » Jak začít s akvaristikou   Vytisknout tuto stránku 

Jak začít s akvaristikou

Publikováno: 24.10.2011 • Autor: © Johan • Rubrika: Začínáme

F

Ahoj, chtěla bych si založit akvárium, ale nevím jak. Doma jsem našla dekorativní 15l skleněnou kouli. Moc by se mi líbila u vchodových dveří. Mám moc ráda závojnatky, a tak mi známý jednu slíbil. Nebude jí samotné smutno nebo nevíte, kde k ní seženu ještě jednu?


f1

Pokud chcete mít hezké akvárium a zdravé ryby, hned od takovýchto plánů upusťte! Akvárium potřebuje klidné místo, pokud možno bez vibrací. Určitě si zaslouží být vidět a moci být v klidu pozorováno.

Také ne do všeho můžete dát, co se vám zlíbí. Každý živočich má své nároky, a pokud ho chcete, musíte mu poskytnout vhodné podmínky. Např. pro vaše závojnatky je minimální objem akvária 100 l, lépe však 150 l. Do tak malého objemu, jako je 15l skleněná koule, můžete dát pouze pár malých krevetek či šneků. Budete mít ovšem nemalé komplikace do akvária sehnat a umístit příslušenství. Krom toho, vytvořit a udržovat akvárium takto malého objemu je spíše pro zkušené akvaristy. Veškeré zanedbání údržby se  okamžitě projeví na kvalitě vody a zdraví rostlin i živočichů. Pro úplné začátky jsou vhodné objemy 40100 l. V 45l akváriu se dá již chovat velké množství běžně dostupných druhů ryb, je už poměrně prostorné pro vyhrání si s dekorací a rostlinami a veškeré problémy se díky malému objemu snadno řeší. Další výhoda malého akvária je, že po omrzení se snadno zruší, a pokud vás akvaristika nadchne a budete chtít koupit mnohem větší nádrž, tato může sloužit jako karanténa pro nové ryby.

 

F

Aha, na 150l akvárium nemám místo a tak raději závojnatky nepořídím. Bohužel, jediné volné místo mám na pracovním stole. Vejde se mi tam akvárium maximálně 55 × 27 cm. Bude taková velikost stačit? A může být vůbec na stole nebo musí mít speciální podstavec? Bojím se, aby se mi stůl nerozpadl. Doufám, že takovéto akvárium vůbec seženu.


f1

Akvárium 55 × 27 × 30 cm (objem 44 l) je postačující. I místo je dobré. Pokud tam aspoň po část dne dopadá přímé sluneční světlo nebo je místo světlé, nemusíte tolik svítit. V tmavém koutě je potřeba svítit více. Samozřejmě, že speciální podstavec být nemusí. Pokud akvárium nábytek udrží, můžete ho mít kdekoliv. Jestliže máte obavu o nosnost stolu, sedněte si na něj. Napuštěné 45 l akvárium bude vážit okolo 55 kg.

Se sháněním akvária si nedělejte starosti. V mnohých obchodních centrech mají sekci akvaristika, kde je na výběr ze spousty velikostí. V akvaristikách kvůli nedostatku prostoru samozřejmě tak velký výběr není, ale není problém nechat si u nich objednat nádrž požadované velikosti. Další možností je objednat akvárium přímo u firmy zabývající se jejich výrobou. Na trhu jich je hned několik. Jejich výhodou, na rozdíl od např. skláře, je zkušenost a kvalitní materiály. Použité materiály mohou dělat až několikanásobný rozdíl v cenách, ale základ je u všech stejný. U akvárií z druhé ruky dejte pozor na škrábance na skle a starý transparentní silikon. Prorůstaly by jím řasy a po čase by se  v něm tvořily bubliny, které by mohly zapříčinit až netěsnost spojů.

Spolu s akváriem je dobré pořídit i podložku pod něj. Zabraňuje rozbití skla zrnky písku, které se pod akvárium při manipulaci s ním mohou dostat. Podložka také izoluje dno i samotné akvárium. Jsou k dostání jak v akvaristice, tak lze použít i různé jiné materiály karimatky, koberce, nebo můj oblíbený 1 cm polystyren. Tato tloušťka může být pod akvária všech velikostí.

 

F

Potřebuji krom akvária ještě něco? Třeba nějakou techniku?

 

f1

Nejdůležitější technikou je světlo. Akvária se často prodávají v tzv. setech (akvárium a světlo, často i s další technikou). Levnější sety nebývají dobré a tak, pokud se nejedná o opravdu cenově výhodnou nabídku, je lepší si ho sestavit. Nejhorší je to právě u světla, které bývá slabé. Vhodné světlo by mělo mít výkon 0,40,8 W/l (výkon světla ve wattech / objem nádrže v litrech). Pokud bude tvořeno více zdroji světla, např. 2 zářivkami, je dobré, aby byla možnost jednu odebrat. Jestliže by bylo osvětlení příliš silné, je možnost jeho zeslabení. Při slabém světle je to horší. A leckdy to chce improvizovat. Kdysi se jako zdroj světla používaly žárovky. Ty jsou nevhodné (mají slabou účinnost, tudíž moc hřejí a mají krátkou životnost). Do stejných patic pasují vhodnější tzv. úsporné žárovky. Jejich nevýhodou je taktéž krátká životnost. Nejrozšířenějším zdrojem světla jsou lineární zářivky. Vyrábějí se ve dvou typech – T8 a novější T5. Dále je možné použití např. výbojek (pro velké a vysoké nádrže) či LED čipů.

Zářivky nekupujte v akvaristice. Zde se prodávají speciální zářivky (označované aqua-glo, flora-glo apod.), ty jsou však nad běžná akvária nevhodné. Proto kupte raději běžné třípásmové (8xx) nebo širokopásmové (9xx) zářivky. Vyrábějí se ve vícero barevných teplotách (x27x65). Záleží na vkusu, kterou barvu použijete. Osvětlení potřebuje určitou pravidelnost. Proto použijte spínací hodiny.

Akvárium lze sice provozovat i beze světla, ale to pro začátek nedoporučuji!

 

f1

Další potřebnou technikou je filtr. V přírodě se o kvalitu vody starají bakterie a neustálý koloběh vody mezi půdou, vodními toky a atmosférou. V akváriu tomu není jinak, jen tomu musíme napomoci. Filtrů je hned celá řada a každému může vyhovovat něco jiného.

"Bublifuk" – malý molitanový (či za použití jiné filtrační hmoty) filtr poháněný vzduchovým kompresorem. Používá se do malých akvárií. V malých akváriích to je leckdy nejlepší filtrace. Jeho nevýhodou je vyšší provozní hlučnost.

Kompaktní vnitřní filtry – vyrábí se pro akvária všech velikostí. Nemohu je doporučit. Už sice nejsou tak hlučné jako kdysi, ale mají malý objem filtrační hmoty, a proto se musí často čistit. V malých nádržích i více jak jednou týdně. Mnohem lepší alternativou je čerpací hlava s kostkou filtrační hmoty. Touto volbou nic nezkazíte.

Externí filtry – to jsou nejpropracovanější filtry s možností vkládat různé filtrační náplně. Jejich největší výhodou je elegantnost. Nezabírají žádné místo v nádrži.

Půdní filtr – skládá se z roštu pod pískem a čerpadla. V akváriu sice není téměř vidět, ale vyžaduje zkušenosti a specifickou údržbu akvária.

V tropickém akvárium je nutné udržovat určitou minimální teplotu. Pro většinu běžných ryb je vhodná teplota 2126 °C. Toho docílíme buď umístěním v teplé místnosti (s rizikem poklesu teploty v zimě), anebo lépe instalováním ponorného topítka se zabudovaným termostatem (hlavně kdysi byly k dostání i topítka bez termostatu, ale ta nejsou moc praktická a tudíž vhodná). Topítka se liší svojí wattáží, standardně (25) 50300 W a tak použijte to, které dá výkon 0,51 W/l. Na termostatu se nastaví požadovaná teplota, kterou je ovšem nutné průběžné zkontrolovat teploměrem. Při výměně vody a jiné manipulaci s výškou hladiny je nutné topítko odpojit od el. proudu (hrozí prasknutí). Přes léto je možné topítko úplně vypnout. Budete spíše řešit příliš vysokou teplotu (i přes 30 °C), ale krátkodobě takto vysoká teplota nevadí.

 

F

No, toho není zrovna málo. Technika asi není všechno, co dalšího k akváriu potřebuji?

 

f1

Určitě budete potřebovat 1 nebo 2 kbelíky na výměnu vody. Tyto kbelíky mějte jen za účelem manipulace okolo akvária. Vodu z akvária dostanete silikonovou hadicí (stačí 1,52 m). Skla občas porůstají řasou, a tak je budete čistit např. houbičkou na nádobí. Pro sázení a údržbu rostlin je dobrá dlouhá, na špičkách zahnutá pinzeta a nůžky. Na chytání ryb je potřeba síťka. Její velikost mějte podle velikosti ryb.

Dále je vhodné skla, přes která se nebudete dívat, z venku polepit fólií, igelitem nebo natřít tak, aby vás při pohledu do akvária nerušil pohled na zeď a kabely techniky. Nedával bych tam fototapety, které maskují různé nedostatky, ale třeba černý igelit. Vyniknou tak rostliny i ryby.

 

F

Tak, to abych vše měla u akvária. A co vše potřebuji k jeho vlastnímu založení?

 

f1

V prvé řadě nějaký písek. Buď si můžete dát práci a vyrobit si ho sama. Můžete použít jakýkoliv o zrnitosti 1-3 mm, a to např. propráním stavebního písku. Anebo si ho koupit v akvarijním obchodě. Pozor na vápník ve dně. Bohužel i akvarijní substráty ho v sobě často mívají. To zjistíte vložením substrátu do skleničky a přidáním kyseliny (HCl, ocet aj.). Při šumění (až tvoření zřetelných bublinek a pěny) substrát obsahuje vápník a není do akvária příliš vhodný. To se ovšem v obchodě dělá špatně. A také pozor na černo-bílé drti a drcený mramor. Takovéto substráty do akvária rozhodně nedávejte.

Pod písek je vhodné dát výživný substrát. Spoustu jich je v sortimentu firem, já používám cm vysokou vrstvu hlíny a jílu. Tato vrstvička doplňuje rostlinám mikroprvky a zkvalitňuje jim růst. A zdravé rostliny = zdravé ryby.

Pokud by se vám akvárium pouze s pískem zdálo fádní, můžete vložit i nějakou dekoraci. Jakou? To záleží na vašem vkusu. Pokud budete chtít něco přírodního, můžete používat různé kameny, kořeny, větve apod. Množství jich můžete koupit, ale dají se použít i z přírody. Při procházkách lesem či kolem řek můžete nalézt množství zajímavých kousků. Stačí pouze vydrhnout v teplé vodě a vložit do akvária. Kořeny a větve budou pravděpodobně plavat. Proto je přivažte ke kameni, nebo pod něj dejte kus železa či kachličky a zasypte pískem.

V akvaristice vám často nabídnou spoustu vodiček na úpravu vody a zajetí akvária. Raději investuje peníze do rostlin než tohoto. Je to zbytečnost.

 

F

Tak už vím, co vše si mám sehnat. Jdu tedy do obchodu. Jaké ryby si mám koupit, abych tam nemusela jít dvakrát.

 

f1

V žádném případě současně s akváriem nekupujte ryby a jiné živočichy! Akvárium se musí nejdříve tzv. zajet. To znamená, že se musí nejprve osídlit bakteriemi, které zpracují odpadní látky produkované živočichy. Místo ryb raději použijte šneky. Seženete je např. u nějakého akvaristy. Jistě se ve vašem okolí nějaký nachází. Šneků se nebojte. Nejsou to ti samí, kteří žerou kytky na zahrádce. Většina vodních šneků si zdravých kytek nevšímá a pomáhají udržovat akvárium a vodu čistou. Pokud budete ryby správně krmit a o akvárium se starat, tak se vám ani nepřemnoží. První ryby můžete vložit po týdnu, ale to opravdu jen pár. Další ryby po dalším týdnu.

Pokud navštívíte akvaristiku, prohlídněte si nabídku ryb a doma si o nich něco přečtěte. Jaké mají nároky na kvalitu a teplotu vody, snášenlivost, do jaké velikosti dorostou apod. Vaše parametry vody zjistíte ze stránek vodáren, které vám vodu dodávají. Pokud si vyberete jiné ryby, než které jsou do vaší vody vhodné, budete jim muset vhodné prostředí vytvořit.

Pokud si seženete vše potřebné pro založení akvária, můžete rovnou koupit rostliny. A to buď v akvaristice nebo si je objednat přímo z pěstíren (např. Rataj a AQUA-DAHO). Vybírejte nenáročné a rychle rostoucí rostliny. Po určité době je můžete vyměnit za jiné. Pro zakládání akvária jsou vhodné např. následující druhy:

Do zadní části: Ceratophyllum demersum, Egeria densa, Hygrophila polysperma, Hygrophila difformis, Heteranthera zosterifolia, Vallisneria spiralis, Hydrocotyle leucocephala, Limnophila sessiliflora, Ludwigia palustris, Ludwigia repens aj. Těmito rychle rostoucími stonkovými rostlinami by měla být ze začátku osázena co největší část nádrže.

Do střední a přední části: Cryptocoryne affinis, Sagittaria subulata, Echinodorus latifolius, Microsorum pteropus.

Mějte na paměti, že čím nižší rostliny ve větším akváriu jsou, tím více světla potřebují. Dále jsou dobré i plovoucí rostliny. Zvláště, když se světlo nedá regulovat. V obchodech jsou často do akvária prodávané rostliny vypěstované na suchu. Nebojte se jich. Pod vodou vám porostou stejně dobře, ale spíše lépe, než ty vypěstované pod vodou, ale dejte si pozor na rostliny, které nejsou do akvária vhodné. Jsou to např. Spathiphyllum, Fytonia, Ophiopogon či Acorus. .

 

F

Vrátila jsem se z obchodu snad se vším potřebným.

Akvárium 55×25×30 cm (45 l) – 450 Kč

Světlo – to mi vyrobil známý – 1000 Kč

Zářivka 40 W / 840 2G11 – 130 Kč

Spínací hodiny – 250 Kč

Čerpací hlava 200 l/h – 220 Kč

Kostka akvacitu – 50 Kč

Teploměr 30 Kč

Silikonová hadice 1,5 m – 30 Kč

Kbelík – 50 Kč

Síťka – 35 Kč

Písek – 60 Kč

Rostliny – 200 Kč

Topítko jsem nekoupila. I v zimě je v pokoji poměrně teplo. Našla jsem si dva kořeny a jednu škebličku a sehnala si pár šnečků.

A co teď dál?

 

f1

Když už máte sehnáno vše potřebné a vše rozmyšleno, tak teď přijde ta lehčí a zábavnější část. Na vámi vybrané místo dejte podložku a na ni položte akvárium. To důkladně vymyjte vodou. Nepoužívejte čisticí prostředky, jen pokud by to bylo nezbytné, o to důkladněji pak musíte akvárium vymývat čistou vodou.

Po umytí nádrže do ní opatrně umístěte dekoraci a techniku. Teď nic neuspěchejte a rozmyslete si, kam jakou dekoraci umístíte. Pamatujte také, že zde budou kytky, které ledasco skryjí a zarostou. Až budete vědět, kam přesně dekoraci a techniku umístíte, vše vyndejte a  přistoupíte k vlastnímu zakládání.

Teď je i čas na zadní stěnu akvária nalepit fólii. Pokud máte samolepící, přilepte jí dle návodu. Při použití např. igelitu navlhčete stěnu jarovou vodou, přiložte igelit a pravítkem vytlačte vzduchové bubliny.

 

F

Hotovo. To nebylo zas tak těžké.

F

 

f1

Podložka by měla být pod celým akváriem, ale u takhle malého to nevadí. Ke kořenům přidělejte patřičné závaží zabraňující jejich vyplavání, pod velké kameny dejte nějakou měkkou podložku (aby nerozbily sklo) a vložte vše na své místo. Tam, kde budou rostliny, nasypte nejprve výživný substrát ve výšce několika mm až cm a ten pak zasypte pískem. Výška dna by se měla pohybovat od 2 cm výše. Může být po celém akváriu stejné silná, ale pokud bude někam spád, tak se ve sníženině bude hromadit detrit, který snadno z nádrže odsajete.

 

F

Vložila jsem výživný substrát tvořený trochou zeminy s jílem. Jeho výška je necelý půl cm a ten pak zasypala říčním pískem o zrnitosti 12 mm s většími i menšími příměsemi. Výšku dna mám 23 cm. Bude to stačit?

F

F

 

f1

U tak malého akvária to je dostatečná výška dna. Použijete malé rostliny a tak nehrozí, že by se vám kácely, nebo se do něj nevešly.

Teď dno navlhčete a můžete zasázet drobné rostliny do popředí a další pevné rostliny. Ale jak na to? Nejprve vyjměte rostliny z košíčku, odstraňte vatu a očistěte je od jejích zbytků, špatných kořínků a listů. Kobercové a jiné nízké rostliny rozdělte na jednotlivé rostlinky nebo malé trsíky a ty pak pinzetou sázejte pár centimetrů od sebe. Vždy sázejte jeden druh pospolu. Takto osázejte všechna místa, kam se mají rostliny rozrůst. Až budete mít hotovo, můžete akvárium z půlky napustit. Napouští se tak, že se na dno dá igelit a na ten se nalije voda. Voda by měla mít 2025 °C a může být rovnou z vodovodu.

Zbylé rostliny, teď už zbývají pouze tzv. stonkovky (na lodyze mají listy), nastříhejte na 1020 cm dlouhé stonky a ty po několika sázejte do skupin. Těmito rostlinami by z počátku měla být osázena většina akvária.

 

F

Tak jsem osázela dno. Byla to teda pěkná piplačka. I vodu se mi podařilo napustit, aniž bych jí moc zkalila. Akvárium je osázené. A co teď?

F

F

 

f1

Dolijte vodu, pusťte filtr, vložte teploměr a zapněte světlo do spínacích hodin. Světlo by mělo svítit 812 hodin denně. To závisí na intenzitě světla, náročnosti rostlin a světlosti místnosti. Nemusíte svítit v kuse, ale jeho délka může být rozdělena na dvě a více částí. U vašeho akvária bych svítil dvě hodiny ráno a šest hodin večer. Světlo, zvláště ze začátku, bude asi i tak příliš silné, a tak bych vložil nějaké plovoucí rostliny, např. Salvinia molesta.

Až bude vše hotovo, vpusťte ty vaše šneky. Budou vám čistit akvárium a pomohou s jeho "zajetím". Už si pro rybky můžete koupit krmení a občas jím nakrmit i šneky.

 

F

Akvárium už je napuštěné, technika běží a šneci jsou puštěni. Šlo to rychle a jednoduše. Jak se o něj mám teď starat?

F

 

f1

V prvé řadě nevypínejte filtr. Musí běžet non-stop. Úplně nejdůležitější je minimálně jednou týdně vyměnit třetinu vody. Voda může být přímo z vodovodu, ale musí mít stejnou teplotu jako ta v akváriu. Při odpouštění akvarijní vody můžete z povrchu dna širokou hadicí odsát nečistoty. K tomuto účelu existuje i celá řada odkalovačů. S nimi lze vyčistit dno i do hloubky, nicméně toto je vhodné pouze na místech, kde se neplánuje výsadba žádných rostlin. S rozumným množstvím ryb a dostatku rostlin není odkalování potřeba.

Za dalších pár týdnů, po snížení průtoku filtru, nastává čas k jeho čištění. Filtr se čistí tak, že vyndáte filtrační náplň (zde molitan) a ten promyjete v odpuštěné akvarijní vodě.

Po týdnu můžete po výměně vody pustit první ryby, ale jen pár. Při jejich výběru pamatujte, že musí být pro vaši nádrž vhodné (vhodné svoji velikostí, nároky a snášenlivostí). Domů si je přinesete v igelitovém pytlíku. V žádném případě je rovnou nepouštějte do nádrže. Nejprve zavázaný pytlík vložte do akvária a nechejte ho tam 20 minut. Za tuto dobu se vyrovná teplota, poté můžete pytlík otevřít, srolovat okraje a dát do něj trochu vody z akvária. Opět nechejte několik desítek minut ryby přivyknout rozdílné vodě a zopakujte. Po této proceduře je můžete bez obav vpustit do akvária a to buď vylovením síťkou, nebo vylitím přímo do akvária (druhý způsob má tu nevýhodu, že případní parazité se s vodou dostanou i do akvária – ale mohou být i na rybách a ryby se méně stresují).

 

F

Akvárium běží týden, rostliny se i za tak krátkou dobu pěkně rozrostly. Poprvé jsem vyměnila vodu a vpustila první ryby. Pět kusů neonek a jednu bojovnici.

F

 

F

Po dvou týdnech už vypadá moc pěkně. Bohužel se mi vyskytly i nějaké řasy. Udělala jsem něco špatně?

F

 

f1

V čerstvě založených akváriích jsou ještě nevyvážené podmínky. Akvárium je založené dobře a tak bych s řešením tohoto problému chvíli počkal. Pravděpodobně sama do pár týdnů zmizí. Pokud by se ovšem začala hodně rozrůstat, řešit by se musela. Pravděpodobně je v akváriu málo živin a hodně světla.

F

 

 

 

Akvárium po třech týdnech. Vyměněna voda, umyto přední sklo a vloženy další tři neonky, už asi poslední a hodně zastříhány stonkové rostliny. Tak snad to tak dobře půjde i dál.

F

 

f1

Vidíte, založení akvária a jeho provoz není nic složitého. Jen se musí dodržet pár pravidel a být trpělivá. Případnými nezdary se nenechte odradit a snažte se o akvaristice číst a číst. To můžete buď na spoustě internetových portálech zabývajících se akvaristikou (např. http://rybicky.nethttp://www.akvarko.czhttp://www.akvarista.cz), či možná lépe přímo v knihách. V Česku je dlouhá historie akvaristiky i vydávání kvalitních akvarijních knih, zvláště pak v minulosti. Ty snadno najdete jak v knihovně, tak v antikvariátě. Nemusíte mít obavy, že staré knihy jsou již dávno překonané a nepoužitelné. Mají v sobě stále značnou moudrost. Pokud si nebudete i přesto vědět rady, nebojte se zeptat. To můžete jak na internetových forech, tak např. v akvaristických spolcích, které ve větších městech bývají.

 

 


F

A takto vypadá akvárium po půl roce provozu.

F

  

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 285x Nelíbilo se: 1x Zveřejněno: 24.10.2011 Upraveno: 08.12.2013 Přečteno: 14786x

Schválili: Rex ***** 05.06.13 • Haimdol ***** 06.06.13 • Bob66 ***** 07.06.13 • romant ***** 09.12.13 • Mrakoplash ***** 11.12.13 • Voloďka ***** 16.12.13 • alpaka ***** 27.01.14

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Začínáme
21.10.2019*****Hnojení značkou SEACHEM55x
13.04.2014*****Jak začal můj chov Axolotlů620x
12.12.2015*****Nákup ryb949x
01.04.2013*****Nitrifikace2690x
19.09.2015*****Návštěva akvaristického tržiště v čínském Pekingu913x
27.05.2017*****Filtrační médium CLEAR WATER - Moje zkušenosti603x
15.08.2012*****Jak jsme s tátou začínali aneb jak (ne)zakládat akvárium2100x
30.09.2011*****Nenáročné rostliny pro začátečníky - vlastní zkušenost4734x
13.09.2014*****Jak jsem pořídil "úsporně" větší akvárko157x
27.05.2012*****Jak jsem se dostala k akvárku, aneb chybama se člověk učí56x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 134 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Upravit Reagovat na tento komentář [134] ® 24.01.20 20:43
Zvláštní, jak se vyvíjejí názory už během několika let. Dnes by nikdo nenapsal začátečníkovi, že má dát pod písek hlínu,kořen z přírody asi taky ne. Neschválil by neonky do malé nádrže, o prvních rybách za 2 týdny nemluvě, to nás opravdu zarazilo.Jinak je to hezké.

Reagovat na tento komentář [133] zelenakapusta® 08.06.19 17:14
Velmi hezky řešený článek :-)

Reagovat na tento komentář [132] GlobalRadar® 23.08.18 12:56
Az na to pridavani ryb po prvnim a po druhem tydnu je ten clanek dost dobrej.

Upravit Reagovat na tento komentář [131] ® 08.03.18 12:13
Super děkuji za rady :)

Reagovat na tento komentář [130] Anthrax® 08.03.18 12:07
Poroste :-) Bude to normálně kořenit. :-)

Upravit Reagovat na tento komentář [129] ® 08.03.18 11:29
A v tom písku to normálně poroste bez hlíny? Jsem začátečník takže se raději ptám :)

Reagovat na tento komentář [128] Anthrax® 08.03.18 10:07
Normálně, kořínky se zasadí do křemičitého písku. :-) Důležitá je ale zrnitost. Já můžu doporučit rozmezí od 1-2 mm, 2-4 mm.

Upravit Reagovat na tento komentář [127] ® 08.03.18 09:26
Ahoj, děkuji za odpověď. No představa je takova, ze bych chtěla jak rybky ne moc tak přiměřeně a taky rostliny, ale ne moc at se tam úplně neztratí. No a s tou hlínou to chápu, ale do čeho pak sadit ty rostliny když tam nebude hliněný základ?

Reagovat na tento komentář [126] Anthrax® 07.03.18 12:30
Ahoj, já bych pro začátečníka doporučil použít normální křemičitý písek. Bez zásobního substrátu, bez hlíny. Přeci jen člověk který začíná se v tom bude vrtat, přesazovat. A mohl by si do vody uvolnit kdeco a nechtíc si to promíchat. :-) Jinak samozřejmě záleží jakou představu o akváriu máš. Jestli ti jde spíš o ryby nebo hlavně o rostliny, nebo chceš klasickou společenskou nádrž.

Upravit Reagovat na tento komentář [125] ® 07.03.18 12:25
Dobrý den, musím uznat jako pro začátečníka je to tu dobře popsané, jen bych se chtěla zeptat ta hlína pro rostliny můžu vzít normálně ze zahrady a pak na to dát písek? A také bych se chtěla zeptat na kytku co plave nahoře na hladině, co je na první fotce po týdenním založení, co je zač. Moc děkuji

Reagovat na tento komentář [124] Afropithecus® 19.09.17 10:19
hm hm asi začnu

Upravit Reagovat na tento komentář [123] ® 18.04.17 15:22
Veľmi dobrí článek, velice poučný

Upravit Reagovat na tento komentář [122] ® 12.03.17 22:43
Děkuji, opravdu přínosné.

Reagovat na tento komentář [121] Pandice® 10.03.17 08:33
Pěkně udělané i pro začátečníky.

Upravit Reagovat na tento komentář [120] ® 04.01.17 21:17
Presne tohle jsem potreboval. Po tydnech hledani ruznych, mnohdy dost rozpornych informaci konecne manual pro "blbce", ktery jako zacinajici akvarista maximalne ocenuji!
Dekuji za vasi snahu pomoci nam zacatecnikum.

Upravit Reagovat na tento komentář [119] ® 27.12.16 13:15
Díky za skvělý článek. Forma i obsah výborné.

Reagovat na tento komentář [118] Suntour® 06.12.16 15:43
Na tento článek jsem měl narazit hned

Reagovat na tento komentář [117] Emasue® 29.08.16 18:14
krasne napsane, jenom na neonky mi prijde akva male, ale to uz je vcelku detail... misto neonek bych tam dala mene narocne rybky na delku akva.

ale clanek je celkove velmi dobre napsany a vysvetleny a myslim, ze kdyz si zacatecnik da tu namahu a precte si ho, tak bude mit krasne akva ;)

Reagovat na tento komentář [116] Fučikovský® 16.07.16 17:54
Díky, moc pěkně napsáno, chystám se znovu po letech založit nádrž, dostal jsem odpovědi na skoro všechny otázky.

Reagovat na tento komentář [115] hrochy® 05.06.16 00:08
Pěkný článek a je super, že se odkaz na něj uživateli objeví hned po zaregistrování. A že odkaz je součástí uvítací zprávy. Otázkou je, kolik začátečníků se nejdříve registruje, než založí nádrž...

Reagovat na tento komentář [114] Xpe® 14.05.16 11:57
Moc dobrý článek jak a co pro nový akvaristy.

Reagovat na tento komentář [113] Zavlast® 10.01.16 23:33
Parádně popsáno a dává to dost i po čase.
Děkuji

Reagovat na tento komentář [112] LinaDee® 07.01.16 15:30
Tenhle článek má jednu obrovitou chybu už v úvodu. Většinou totiž podobný rozhovoor začíná: "Ahoj, mám týden založené akvárium a najednou mi začaly umírat rybky." A pak už jen z toho, kdo má ten problém taháte perly, jako že pokaždé, když umřela ryba, tak všechno vyndal, vymyl a vydesinfikoval...

Reagovat na tento komentář [111] afc1886® 22.12.15 16:50
Moc krásně napsáno,to by měli mít povinně vylepené na dveřích každé akvaristiky.

Upravit Reagovat na tento komentář [110] ® 03.10.15 13:50
Super článek, tady jsem se naučila úplně nejvíc. Díky.

Reagovat na tento komentář [109] Johan® 05.09.15 14:18
Pro Aquatica: Zdůvodnění si rád vyslechnu. ;) Pro mě za mě, ať si jí tam dají, pokud se jim to líbí.

Upravit Reagovat na tento komentář [108] ® 17.08.15 13:13
Fakt dobrý ;)

Upravit Reagovat na tento komentář [107] ® 16.08.15 20:43
N tak to je dobrý

Reagovat na tento komentář [106] Aquatica® 11.08.15 07:39
pekné... ale rozhodne by som začitočnikom neradila pridávať do sladkovodného akvária "škebličku". Zdôvodňovať to hádam nemusím.

Reagovat na tento komentář [105] Maty® 23.05.15 22:27
dobré pro začátečníky. ;-)

Upravit Reagovat na tento komentář [104] ® 07.03.15 16:52
Skvělý, moc hezký a poučný článek.

Upravit Reagovat na tento komentář [103] ® 21.02.15 17:02
Takhle by měl vypadat každý návod.

Upravit Reagovat na tento komentář [102] ® 30.01.15 12:41
Moc krásný článek

Reagovat na tento komentář [101] jakomo77® 12.12.14 21:28
tohle už musí pochopit každý :))

Reagovat na tento komentář [100] Th0mas® 24.11.14 16:16
mooc pěkně zpracované po všech stránkách....palec hore

Reagovat na tento komentář [99] Werty74® 16.10.14 21:34
Dobře napsané

Upravit Reagovat na tento komentář [98] ® 01.08.14 21:49
Skvelý článok!

Upravit Reagovat na tento komentář [97] ® 02.07.14 05:18
Super článek!

Reagovat na tento komentář [96] maryn® 25.06.14 10:17
Užitečný článek, nejlepší s touto tématikou na fóru.

Reagovat na tento komentář [95] olivis® 30.05.14 09:47
pěkný užitečný článek

Upravit Reagovat na tento komentář [94] ® 06.05.14 20:20
Perfektní...:-)

Reagovat na tento komentář [93] radimfoto123® 24.04.14 13:51
Skvělý nápad - ideální návod začátečníkům ke krásné zálibě.

Reagovat na tento komentář [92] Pavel1990® 09.04.14 16:14
Nejkvalitnější článek v této sekci.

Reagovat na tento komentář [91] xtr85x® 12.01.14 19:58
Výborný článek. Teď už se nebojím založit si akvárium. Děkuji moc :-)

Upravit Reagovat na tento komentář [90] ® 08.01.14 17:13
jeden z nejužitečnějších článků tady na webu vůbec!

Reagovat na tento komentář [89] Lenicka92® 06.01.14 16:01
Super článek, kéž bych ho tak četla dřív. Teď už vím kde jsem udělala chybu. Ovšem poučila jsem se z nich a pro příště budu vědět. Snad mě akvaristika neomrzí prvními nezdary a budu pokračovat pořízením většího akvária a tentokrát založením jak se patří :)

Upravit Reagovat na tento komentář [88] ® 29.12.13 06:08
super, keby sa tymto riadil kazdy zaciatocnik numuseli by zbytocne umyerat rybky a ludia by sa nemuseli tolko trapit okolo akvaristiky a este by si usetrili kopec penazi ;-)

Reagovat na tento komentář [87] Johan® 09.12.13 15:35
Pro Dreamdiver: Hodně jsem přemýšlel jestli tam vůbec dát seznam rostlin. Nakonec jsemtam pár jmen vyjmenoval, ale u ryb a ostatních živočichů už by to bylo moc. Proto jsem spíš použil podle mě vhodnější přístup: "Jděte do akvaritiky, prohlédně te si to tam, zjistěte co MAJÍ, pak si doma přečtěte co to potřebuje a co z nabídky vám půjde a pak to kupte." Kdybych tam vypsal seznam, tak by to bylo na samostatný článek.
Stejný problém s aquascapingem. Je to téma na celý článek a pro začátečníky zbytečné. Jen by to tento článek nafukovalo a tím pádem by to třeba x začátečníků od přečtení odrazovalo.

Reagovat na tento komentář [86] tyna181190® 28.11.13 12:59
tak tenhle článek bych doporučila přečíst všem začátečníkům... velmi dobře zpracovaný a naučný

Reagovat na tento komentář [85] Matejko® 15.11.13 15:15
je tam presne všecko co sem neviedel

Reagovat na tento komentář [84] Dreamdiver® 22.10.13 17:32
Článek psaný formou přístupnou hlavně pro malé a mladé zájemce o akvaristiku. Když už je na počátku zmíněna nevhodnost závojnatek do 15l koule, nedoporučoval bych dále do tak malého akvária neonky, maximálně tak neonky modré. Výběru vhodného osazenstva bych se v návodu asi věnoval víc. Stejně tak bych věnoval ještě odstaveček aquascapingu, alespoň v základech (kompozice, profil dna apod). Hlína a jíl do dna je dobrý nápad, hned od počátku je šance, že i začátečníkům budou rostliny dobře prosperovat a pomůžou tak předcházet mnohým problémům.

Upravit Reagovat na tento komentář [83] ® 17.10.13 11:14
Tak to je super nápověda.Už vím,jak budu zakládat nové akvárko.Mám teď jen dočasné :-(

Reagovat na tento komentář [82] Srpenec® 12.10.13 13:09
Pěkný článek. Pro začínajícího akvaristu ideální.

Reagovat na tento komentář [81] Martas71® 05.10.13 15:54
Povedený článek! Právě,že jinou formou,než je běžné. Proto zaujalo!

Upravit Reagovat na tento komentář [80] ® 28.08.13 16:07
je stručný a zároveň poučující, moc se mi líbí.. :D

Reagovat na tento komentář [79] moncajss® 21.08.13 19:59
velmi pěkný článek

Upravit Reagovat na tento komentář [78] ® 05.06.13 13:59
myslím že tento článek, je víc než dobře napsaný.

Reagovat na tento komentář [77] Mischelle® 01.06.13 00:09
Super článek s tohoto jsem se nejvíce naučila ! :)

Reagovat na tento komentář [76] Johan® 17.05.13 14:16
Pro amrtin: Jaký je problém s rovným dnem? =)

Upravit Reagovat na tento komentář [75] ® 18.04.13 23:45
Přeci jen si neodpustim drobné,ale opravdu drobné rýpnutí:co to rovné dno?Nejsem první,kdo na to upozornil...Ale jinak absolutně super článek :)

Upravit Reagovat na tento komentář [74] ® 18.04.13 23:35
Tohle bych dal jako povinnou četbu při registraci na jakékoli forum zabývající se akvaristikou(připodobnil bych to ke schválení smlouvy před instalací počítačového programu).Ještě bych to podpořil malým jednoduchým testem.Pak by ubylo mnoho doslova "stupidních" ale hlavně naprosto začátečnických dotazů a ti zkušenější by se mohli zabývat důležitějšími problémy.Howgh.

Reagovat na tento komentář [73] Grizzly® 14.04.13 00:37
Opravdu škoda, že jsem podle takového návodu nemohl začínat i já :D

Reagovat na tento komentář [72] barcatt® 30.03.13 22:02
jej to je ale krasny navod. :) skoda ze sme nemali moznost podla takehoto zacinat.

Reagovat na tento komentář [71] marty600s® 14.03.13 00:31
Super článek.

Reagovat na tento komentář [70] Mykci® 02.03.13 10:34
Opravdu povedený článek...jen tak dál... :o)

Reagovat na tento komentář [69] SlavekB® 26.02.13 10:20
víc takových článků

Reagovat na tento komentář [68] Mircorybickar® 08.02.13 21:12
Poucny, pekny clanok, naozaj super spracovany.

Upravit Reagovat na tento komentář [67] ® 04.02.13 20:30
Díky za super článek. Zakládám svoje první akvárko a tenhle článek mi rozhodně poskytl hodně užitečných informací. Co taky oceňuji je jeho srozumitelnost. Když pátrám v knížkách, je tam na mě až moc informací - na rozdíl od tohoto článku, který snad musí pochopit i ten největší začátečník jako jsem já. Takže ještě jednou díky!

Reagovat na tento komentář [66] TatianaP® 01.02.13 22:59
,,paradny a pritom laicky jednoducho pochopitelny clanok..palec hore,paci sa mi..:)))

Reagovat na tento komentář [65] Ondrasss® 28.01.13 19:19
Dobre zpracovany clanek. Klobouk dolu

Reagovat na tento komentář [64] danosh® 24.01.13 22:11
Netradiční styl článku. Moc se mi líbil.

Upravit Reagovat na tento komentář [63] ® 21.01.13 14:48
Článek má hlavu i patu a je velmi srozumitelným stylem napsaný. Dokonalé fotky skvěle doplňují text. Opravdu PARÁDA !!!

Reagovat na tento komentář [62] akvatar® 21.01.13 10:35
tak to fakt super článek. Systém otázek a odpovědí je ideál.Připomíná mi to článek z časopisu Ohníček za dob komunismu.Velmi pěkně udělané i fotografie.Dávám velikou jedničku i pro mě je to poučný článek.Děkuji

Reagovat na tento komentář [61] Táborita® 20.01.13 23:35
sama jsem nedavno začínala a v tom článku jsem se doopravdy poznala. :) je to psaný jednoduše a myslim si, že pro lidi mého typu je to ideální. Ted jde jen o to, aby to nezpadlo mezi ostatní články :)

Reagovat na tento komentář [60] Tomas Enderson® 19.01.13 12:53
Hezky napsáno. Nevím proč, ale přijde mi to tak akorát informací pro začátečníka, tak aby pochopil princip funkce akvarka a přitom neměl v hlavě guláš z přehršle informací.

Reagovat na tento komentář [59] deCORF.OBRAEN® 17.01.13 16:02
super ..jednoduché, náučné, pochopiteľné pre začiatočníka

Reagovat na tento komentář [58] danio® 16.01.13 23:31
Vynikající článek, který by si měl přečíst každý začínající akvarista. Já si ho četla před založením každé své nádrže, abych něco neopomněla. :-)

Reagovat na tento komentář [57] tomikku® 16.01.13 19:56
aspoň odkaz na takovýto článek bych umístil někam na hlavní stránku webu aby nezapadl protože to by byla veeelkááá škoda. Perfektně napsané a hlavně je to poučné.

Reagovat na tento komentář [56] azonic® 16.01.13 18:05
Parádně napsané :-)

Reagovat na tento komentář [55] Ultrainfernal® 09.01.13 00:11
Asi je zbytečné psát tady, že jeto vynikající článek, protože to udělalo už X lidí přede mnou...ale nedá mi to :) Měl by si to přečíst každý začínající akvarista ještě před tím, než se do něčeho pustí...

Reagovat na tento komentář [54] savan® 11.12.12 20:26
velmi dobrý článok

Reagovat na tento komentář [53] predator3313® 23.10.12 17:21
Hezky popsaný postup :)

Reagovat na tento komentář [52] SlavekB® 21.09.12 19:31
parádně sepsané

Reagovat na tento komentář [51] Verca® 12.08.12 08:47
Smekám klobouk!!! Skvělé!

Reagovat na tento komentář [50] Ad@m® 06.07.12 17:33
Veľmi dobrý článoček.

Reagovat na tento komentář [49] hermi® 23.03.12 21:42
Postupoval jsem presne podle tohoto navodu, jeste dodam nedavejte si jako ja rovne dno, radeji si udelejte sem tam kopecek a vemte v potaz velikost akva a pocet rostlin dost se to rozrosto a na ty mensi nezbyde moc svetla.

Reagovat na tento komentář [48] kotas® 12.02.12 11:57
jojo pěkné :)

Reagovat na tento komentář [47] Jurdas® 11.02.12 11:52
Pěkně popsaný postup založení akvária,včetně fotodokumentace díky za něj.

Reagovat na tento komentář [46] Johan® 09.02.12 21:37
Tak sem něco málo doplnil.
"Při odpouštění akvarijní vody můžete z povrchu dna širokou hadicí odsát nečistoty. K tomuto účelu existuje i celá řada odkalovačů. S nimi lze vyčistit dno i do hloubky, nicméně toto je vhodné pouze na místech, kde se neplánuje výsadba žádných rostlin. S rozumným množstvím ryb a dostatku rostlin není odkalování potřeba.

Za dalších pár týdnů po snížení průtoku filtru nastává čas k jeho čištění. Filtr se čistí tak, že vyndáte filtrační náplň (zde molitan) a ten promijete v odpuštěné akvarijní vodě."

Jinak já nikdy neodkaluji a filtr promývám pod tekoucí vodou z vodovodu. Jíl je úžasný. Je starost o starost méně s hnojením mikroprvků a železa. A pro trochu ozvláštění přidávám trošku normální hlíny. Ale když už nic, tak hlavní je ten jíl.

Reagovat na tento komentář [45] čudlinka® 09.02.12 19:37
Výborný článek! Takových je opravdu potřeba. (Těší mě, že při zakládání svého akvárka jsem neudělala zásadní chyby a v podstatě se podle zde posaného návodu řídila, aniž bych ho četla. :-) Je ale fakt, že jsem předtím docela četla a základní princip fungování akvária mi byl před celou akcí víceméně jasný.)
Moc se mi líbí, že je přehledný, poměrně stručný, ale obsažný, doplněný obrázky z realizace a sestavený formou rozhovoru. Skvěle se to čte a člověk si to s tou fiktivní začínající akvaristkou vyloženě "prožije", to je fakt super.
Jednu věc bych ale doplnila, a to základní věci k údržbě. Myslím, že to k založení akvárka rozhodně patří, protože už v téhle fázi by měl člověk trochu chápat princip biologické filtrace (a celkově biologického fungování nádrže). Spousta lidí totiž, jak poslední dobou často zjišťuji, netuší, že by filtr neměli čistit propráním vodou tekoucí z kohoutku (chlor a často i teplá voda), ale ve vodě odpuštěné z akvária. Je fajn, když si to v takovém článku přečtou, mnohým to pomůže. Taky bych přidala zmínku o odkalování.
Dík za tip na ten jíl. Nosím totiž v hlavě plány na předělávání a znovuzakládání akvárka (respektive dvou ;-))a určitě bych zas kupovala nějaký hnojivy obohacený substrát. Zdá se, že ten jíl nebude o možná o nic horší a dá se ušetřit pár kaček. A tou hlínou, se kterou se míchá ten jíl, tím se myslí normální hlína nakopaná třeba na zahrádce? Díky moc!

Reagovat na tento komentář [44] ino® 08.02.12 20:42
Pěkné, pěkné... Jen bych se vyvaroval použití výrazu "pár" ve smyslu množství. Pár jsou dva, kděžto několik je vícen než dva. Navíc výraz "pár šnečků" mi evokovalo sehnat dva šnečky a ještě k tomu jednoho samce a jednu samičku, tak aby spolu vytvořili skutečný "pár". Což je už totální kravina :D Lepší je tedy použít výraz "několik".

Reagovat na tento komentář [43] kotas® 04.02.12 19:28
Článek,který opravdu stojí za přečtení :)

Reagovat na tento komentář [42] spajk17® 30.01.12 09:24
dobrej članek pro začatečniky

Reagovat na tento komentář [41] Johan® 29.01.12 10:49
Pro MoonBlade: Rozepsání jednotlivých bodů pro mě není tak důležité. Oni jsou rozepsané na různých webech a najít různé postupy není problém. Tady mě šlo spíš o určitou ucelenost a návod.
Tajemství jílu je ve velkém obsahu železa a schopnosti vázat přebytečné živiny a ty pak v případě potřeby dodávat rostlinám.

Reagovat na tento komentář [40] Jack® 28.01.12 23:25
Škoda že ten článek tady nebyl před rokem, spoustu věcí bych udělal jinak a ušetřil bych za dva filtry a několik kýblů štěrku se substráte. Toto bych dával ke každému akva které se prodává a lidi bych z obchodu nepustil dokud by mě to nahlas nepřečetli :)

Reagovat na tento komentář [39] MoonBlade® 03.01.12 23:31
Úžasný článek, velice děkuji. Pomohl mi si to vše v hlavě pořádně utřídit. Uvažujete o napsání pokračování? Každý z těch bodů by si jistě zasloužil rozepsat stejně kvalitně. Rád bych se Vás zeptal na ten jíl. V čem je přesně jeho tajemství? Osobně mi jíl přijde příliš "málo zrnitý". Ještě jednou děkuji

Reagovat na tento komentář [38] Johan® 20.12.11 18:18
Nechám ho trošku uschnout a pak rozdrolím na malé kousky.

Upravit Reagovat na tento komentář [37] ® 20.12.11 13:47
Jil jsem si sehnal, ale jak to pak davate na dno akvaria, kdyz je to takova mazlava hmota, ktera se neda drolit?

Reagovat na tento komentář [36] Johan® 17.12.11 16:49
pro RooT: Substrát nekupuji, vše si "vyrábím". Jíl je z cihelny, ale dá se běžně sehnat například z nějakých výkopů či nátrží u potoků. Písek používám propraný z pískoviště či pískovny. Tento je teda zrovna z řeky. Ale samozřejmě se dá vše koupit. Jíl přímo ne, ale různé výživné substráty ano, popřípadě se dá jíl trochu nahradit různými pálenými jíly jako je antuka, zeolit či různé akvarijní substráty vyrobené pálením jílu.

Reagovat na tento komentář [35] Johan® 17.12.11 16:46
pro Ita: pokud jste rostliny zasadila s vatou a moc vám nejdou, nebude to problém vaty. I když sou zasazené s ní, měly by normálně růst. V pěstírnách (sice na suchu) se řízky rostlin v ní dopěstují do prodejní velikosti.

Upravit Reagovat na tento komentář [34] ® 16.12.11 21:21
Skvely clanek, moc se vam povedl. Chtel jsem se jen trochu blbe optat na ten substrat z hliny a jilu... To jste koupil v obchode, nebo je to normalne "nakopana" hlina na zahrade?

Upravit Reagovat na tento komentář [33] ® 16.12.11 18:18
Bože, tak kytky sázet bez vaty? A já si myslela, že je to nějaký výživný tentononc, co jim pomůže usadit se v akvárku. No jo, to se pak můžu divit, proč rostou tak málo :-) Výbornej článek pro nás úplný začátečníky! :-) Ještě víc takových návodů "pro blbý", i úplných detailů, ty jsou asi nejdůležitější, viz já :-D

Reagovat na tento komentář [32] jiggy1405® 20.11.11 23:09
Pekne spracovana tema. Fakt by to mohlo pomoct ostatnym pri zalozeni noveho a pekneho aqa.Super.

Reagovat na tento komentář [31] saiprs® 17.11.11 22:18
Konečně něco srozumitelnyho, co má hlavu a patu.

Reagovat na tento komentář [30] Qain® 15.11.11 17:23
je pravda, ze se to da docist nebo mezi radky najit na vsemoznych webech a forech. Stejne tak je pravda, ze je clovek od prirody spise liny, a najit neco krasne roztridene, serazene a v logicke posloupnosti je vzdy uzasna uleva od procitani spousty materialu... takove male vitezstvi (alespon nad Googlem :) ) Takze palec nahoru za tu praci!

Upravit Reagovat na tento komentář [29] ® 10.11.11 08:57
Pro mě úžasný návod. Držel sem se ho a tak snad pude vše hladce.

Reagovat na tento komentář [28] Voloduson® 26.10.11 23:28
Konečně! Konečně článek, který se problematikou začátku zabývá na dost solidní úrovni. Osobně bych změnil jen název článku za něco ve stylu, že vás to nebude stát moře peněz. V tom je jediná rezerva. Pokud je někdo majetnější tak si může, i přesto, že je začátečník, mnoho věci usnadnit (filtrace, osvětlení, dno apod.) a z článku trochu vyznívá, že kostka akvacitu je v podstatě to nejlepší co se dá koupit. Možná, že to Johan časem rozšíří... Každopádně velký palec nahoru.

Reagovat na tento komentář [27] Bob66® 26.10.11 23:28
Moc pěkně sepsané ;-) Pro ty co se pozastavují nad živným substrátem, tohle se vám nezdá ale nikdo nemá námitek když se začátečníkovi doporučují při zakládání akva jílové kuličky ke každé rostlině s větším kořenovým systémem, jaký je to v tom rozdíl :)))

Reagovat na tento komentář [26] sand0kan® 26.10.11 21:28
Moc pěkný článek i postupné foto.

Reagovat na tento komentář [25] Jack® 26.10.11 21:26
Naprosto parádní článek. Škoda že tu nebyl tak před rokem :) spoustu věcí by u mě bylo jinak :)

Reagovat na tento komentář [24] Johan® 25.10.11 22:33
;-) Ale stejně si na takovéto formě výživy do dna si trvám a zvláště pro začátečníky. V tak malé míře, kterou zmiňuju to rozhodně neublíží. Dávat něco pod jednotlivé kytky nepřipadá v úvahu, protože poukazuju na to, že by mělo být zarostlé celé akvárium. Pokud chce někdo zasadit pouze jednu kytku, tak samozřejmě dávat výživu po celém dně postrádá smysl. Přesazování také není problém. Tak se trochu zkalí voda, ale rozhodně ne víc, než při zvíření detritu v jiných nádržích.

Upravit Reagovat na tento komentář [23] ® 25.10.11 22:14
PS: Jinak proti článku nemám žádných námitek.

Upravit Reagovat na tento komentář [22] ® 25.10.11 22:12
for Johan:
Jde o to, že ty víš, co si můžeš s tím živným substrátem dovolit. Přeci jen máš zkušenosti a víš jaký poměr jednotlivých složek. Když už tedy přidávat výživnou složku dna, tak je vhodnější takové, které se dává přímo k rostlině.

Reagovat na tento komentář [21] Barakainus® 25.10.11 20:01
davat hlinu pro zacatecniky je opravdu trochu nezvykle, ale napad je to dobry. nemusi se pak zabyvat vecmi jako je hnojeni a co2 a kytky rostou skvele uz od zacatku. problemy ale zacnou ve chvili kdy zacnou vytrhavat a presazovat.

a jeste jednu vec bych v clanku zminil - velmi stridme krmit! hlavne na zacatku.

Reagovat na tento komentář [20] glumča® 25.10.11 19:58
pěkně napsané:-), palec nahoru.Jen bych se taky možná nezmiňovala o tom výživným substrátu a jílu.Začátečníkům by stačil propraný štěrk:-) ale super

Reagovat na tento komentář [19] Zoidik® 25.10.11 12:39
Moc pěkně napsané. Johan zaslouží pochvallu před nastoupeným webem

Reagovat na tento komentář [18] Johan® 25.10.11 12:30
For HaDas: Taky teď průhlednej silikon nevídám. Nevím jak to je s novými transparentními silikony. Možná ty dvě věty přepíšu. Díky

Reagovat na tento komentář [17] Johan® 25.10.11 12:27
For RAP: Neměl sem v úmyslu vytvořit encyklopedii, ale určitý návod. Takže nelze použít pouze jeden odstavec a podle zbytku se neřídit. Jako v kuchařce, když si chcete uvařit vajíčka na tvrdo, taky je musíte dát do vody. Krom toho, když budou v akváriu kytku a ne jen chumel růžkatce v rohu, tak je lepší, když budou růst, než se krčit dokud se jim nedostanou živiny, pokud se ovšem svítí. A sme u toho, takto by ten článek měl sto stran a žádný žačátečník by to nedočetl. =/ Samozřejmě třeba akvárium zakládáte jinak. Určitě i s úspěchem. Ale takto to zakládám já a o to sme se chtěl podělit. =)

Upravit Reagovat na tento komentář [16] ® 25.10.11 12:24
Nechci se přít. Myslím, že zrovna o tomto jsme se spolu na nějakém fóru bavili. Je otázkou jaké lepidlo (silikon) použily. Po 20ti letech zestárne všechno a každý. Nic není věčné. :-)
Je to jen detail. Většina akvárií, které si lidé pořídí (začátečníci), je stejně lepena černým. Když si člověk bude akva zadávat do výroby, stejně, pokud na to narazí, se bude pídit po možných rizicích. Za mně neexistuje odůvodněné větší riziko pro tu či onu barvu.
Jinak článek je fajn.

Reagovat na tento komentář [15] Johan® 25.10.11 12:00
Akvária s transparentním silikonem mám čtyři. U všech je po letech okraj řasou prorostlý a v silikonu se vytvořily bubliny. Po konzultaci s lidmi z firmy zabývající se výrobou akvárií mě byly zděleny zkušenosti a jednou z nich bylo i relativně časté až odpadnutí předního skla (a jako varovným ukazatelem dosluhování takového akvária je tvorba bulin v silikonu).
Jelikož nejstarší takové akvárium je u mě asi 20 let staré, ale evidentně silikon stárne, sepsal sem to do určité kostky.

Upravit Reagovat na tento komentář [14] ® 25.10.11 11:02
Jako návod pěkný i přes tu formu al´á čítanka :-) . Alespoň je to názorné.
Nesouhlasím však s jedním tvrzením, a to je nedoporučení transparentního lepidla.
Cituji : Transparentním silikonem prorůstá řasa a moc nedrží a nádrž se může i rozpadnout, ale i tak vydrží desítky let.
Řasa neprorůstá, akva drží jak židovská víra. Složení je stejné jako u černého, tak proč by se mělo akva rozpadnout? Poznámka, že i tak vydrží desítky let, je pro rozpor již jen úsměvná.

Upravit Reagovat na tento komentář [13] ® 25.10.11 10:33
naprosto skvělý článek pro začínající :-)

Reagovat na tento komentář [12] ativsm® 25.10.11 09:19
Suprově napsaný. Skvělá forma. Moc se líbí.

Reagovat na tento komentář [11] TomV® 25.10.11 07:07
Nechápu jak může mít někdo problém s obrázky, vždyť na ně stačí kliknout
:/ Ale jinak perfektní článek :-)

Reagovat na tento komentář [10] sirPavol® 24.10.11 21:06
Super výcuc z toho najdôležitejšieho a perfektne napísané :)

Reagovat na tento komentář [9] Fugee® 24.10.11 21:02
Teď si nejsem jistý, jestli si václav dělá srandu, nebo ne. ;o)

Upravit Reagovat na tento komentář [8] ® 24.10.11 20:29
Tak to je docela hrůza. Proti textu nic nemám, že jsou v něm chyby mě nevadí. I mistr tesař se utne. Jen by je neměl dělat ten, co je jiným vyčítá. Fotografie jsou příliš malé a vysoko pod tvojí standardní úrovní. Ty ksichtíky tomu ale dávají pecku nejhorší.

Reagovat na tento komentář [7] Žabka® 24.10.11 20:24
Tak to je pecka, klobúk dole, vravela som, že to bude lepšie ako posledný článok, ktorý vyšiel na túto tému. Veľmi pekná práca:)

Reagovat na tento komentář [6] muťa® 24.10.11 20:03
Opravdu hezky napsané.

Reagovat na tento komentář [5] Deathbull® 24.10.11 19:45
To je sexismus! :) Ne teď vážně, je to článek který má kvalitu a význam. Dobrá práce

Reagovat na tento komentář [4] Danila® 24.10.11 18:53
Konečně něco srozumitelného, co má hlavu a patu. Výborně.
S jedinou výhradou - množství pravopisných chyb větší než malé, chce to opravit, kazí to dobrý dojem z obsahu.

Reagovat na tento komentář [3] Kusma® 24.10.11 18:42
Parádně napsané. Jednoduché a dobře pochopitelné :-) Konečně pořádný návod pro začátečníky (a né jak vždy od začátečníka, ale od profíka ;-))

Reagovat na tento komentář [2] romant® 24.10.11 18:31
Zase jeden článek na který se bude dávat odkaz, lehce zoufalým tazatelům na fóru. Velmi dobře, kvalitní příspěvek k akvaristické osvětě.

Reagovat na tento komentář [1] invalida® 24.10.11 18:05
Velmi příjemná forma...docela přístupný začátečníkům...doplnil bych celkovou cenu...i když strašit lidi hned na začátku=) Venca

Další články tohoto autora
06.03.2014*****Malý atlas mechů2301x
09.02.2013*****Po letech na výstavě v HK (2013) (část 2)552x
09.02.2013*****Po letech na výstavě v HK (2013) (část 1)658x
29.12.2012*****Řasy a podobné organismy v akváriu22062x
26.07.2012*****Okřehek v akváriu2637x
27.02.2011*****Oxid uhličitý - formy, distribuce, přidávání5091x© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou