Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak začít s akvaristikou

 

Články » Jak začít s akvaristikou   Vytisknout tuto stránku 

Jak začít s akvaristikou

Publikováno: 24.10.2011 • Autor: © Johan • Rubrika: Začínáme

F

Ahoj, chtěla bych si založit akvárium, ale nevím jak. Doma jsem našla dekorativní 15l skleněnou kouli. Moc by se mi líbila u vchodových dveří. Mám moc ráda závojnatky, a tak mi známý jednu slíbil. Nebude jí samotné smutno nebo nevíte, kde k ní seženu ještě jednu?


f1

Pokud chcete mít hezké akvárium a zdravé ryby, hned od takovýchto plánů upusťte! Akvárium potřebuje klidné místo, pokud možno bez vibrací. Určitě si zaslouží být vidět a moci být v klidu pozorováno.

Také ne do všeho můžete dát, co se vám zlíbí. Každý živočich má své nároky, a pokud ho chcete, musíte mu poskytnout vhodné podmínky. Např. pro vaše závojnatky je minimální objem akvária 100 l, lépe však 150 l. Do tak malého objemu, jako je 15l skleněná koule, můžete dát pouze pár malých krevetek či šneků. Budete mít ovšem nemalé komplikace do akvária sehnat a umístit příslušenství. Krom toho, vytvořit a udržovat akvárium takto malého objemu je spíše pro zkušené akvaristy. Veškeré zanedbání údržby se  okamžitě projeví na kvalitě vody a zdraví rostlin i živočichů. Pro úplné začátky jsou vhodné objemy 40100 l. V 45l akváriu se dá již chovat velké množství běžně dostupných druhů ryb, je už poměrně prostorné pro vyhrání si s dekorací a rostlinami a veškeré problémy se díky malému objemu snadno řeší. Další výhoda malého akvária je, že po omrzení se snadno zruší, a pokud vás akvaristika nadchne a budete chtít koupit mnohem větší nádrž, tato může sloužit jako karanténa pro nové ryby.

 

F

Aha, na 150l akvárium nemám místo a tak raději závojnatky nepořídím. Bohužel, jediné volné místo mám na pracovním stole. Vejde se mi tam akvárium maximálně 55 × 27 cm. Bude taková velikost stačit? A může být vůbec na stole nebo musí mít speciální podstavec? Bojím se, aby se mi stůl nerozpadl. Doufám, že takovéto akvárium vůbec seženu.


f1

Akvárium 55 × 27 × 30 cm (objem 44 l) je postačující. I místo je dobré. Pokud tam aspoň po část dne dopadá přímé sluneční světlo nebo je místo světlé, nemusíte tolik svítit. V tmavém koutě je potřeba svítit více. Samozřejmě, že speciální podstavec být nemusí. Pokud akvárium nábytek udrží, můžete ho mít kdekoliv. Jestliže máte obavu o nosnost stolu, sedněte si na něj. Napuštěné 45 l akvárium bude vážit okolo 55 kg.

Se sháněním akvária si nedělejte starosti. V mnohých obchodních centrech mají sekci akvaristika, kde je na výběr ze spousty velikostí. V akvaristikách kvůli nedostatku prostoru samozřejmě tak velký výběr není, ale není problém nechat si u nich objednat nádrž požadované velikosti. Další možností je objednat akvárium přímo u firmy zabývající se jejich výrobou. Na trhu jich je hned několik. Jejich výhodou, na rozdíl od např. skláře, je zkušenost a kvalitní materiály. Použité materiály mohou dělat až několikanásobný rozdíl v cenách, ale základ je u všech stejný. U akvárií z druhé ruky dejte pozor na škrábance na skle a starý transparentní silikon. Prorůstaly by jím řasy a po čase by se  v něm tvořily bubliny, které by mohly zapříčinit až netěsnost spojů.

Spolu s akváriem je dobré pořídit i podložku pod něj. Zabraňuje rozbití skla zrnky písku, které se pod akvárium při manipulaci s ním mohou dostat. Podložka také izoluje dno i samotné akvárium. Jsou k dostání jak v akvaristice, tak lze použít i různé jiné materiály karimatky, koberce, nebo můj oblíbený 1 cm polystyren. Tato tloušťka může být pod akvária všech velikostí.

 

F

Potřebuji krom akvária ještě něco? Třeba nějakou techniku?

 

f1

Nejdůležitější technikou je světlo. Akvária se často prodávají v tzv. setech (akvárium a světlo, často i s další technikou). Levnější sety nebývají dobré a tak, pokud se nejedná o opravdu cenově výhodnou nabídku, je lepší si ho sestavit. Nejhorší je to právě u světla, které bývá slabé. Vhodné světlo by mělo mít výkon 0,40,8 W/l (výkon světla ve wattech / objem nádrže v litrech). Pokud bude tvořeno více zdroji světla, např. 2 zářivkami, je dobré, aby byla možnost jednu odebrat. Jestliže by bylo osvětlení příliš silné, je možnost jeho zeslabení. Při slabém světle je to horší. A leckdy to chce improvizovat. Kdysi se jako zdroj světla používaly žárovky. Ty jsou nevhodné (mají slabou účinnost, tudíž moc hřejí a mají krátkou životnost). Do stejných patic pasují vhodnější tzv. úsporné žárovky. Jejich nevýhodou je taktéž krátká životnost. Nejrozšířenějším zdrojem světla jsou lineární zářivky. Vyrábějí se ve dvou typech – T8 a novější T5. Dále je možné použití např. výbojek (pro velké a vysoké nádrže) či LED čipů.

Zářivky nekupujte v akvaristice. Zde se prodávají speciální zářivky (označované aqua-glo, flora-glo apod.), ty jsou však nad běžná akvária nevhodné. Proto kupte raději běžné třípásmové (8xx) nebo širokopásmové (9xx) zářivky. Vyrábějí se ve vícero barevných teplotách (x27x65). Záleží na vkusu, kterou barvu použijete. Osvětlení potřebuje určitou pravidelnost. Proto použijte spínací hodiny.

Akvárium lze sice provozovat i beze světla, ale to pro začátek nedoporučuji!

 

f1

Další potřebnou technikou je filtr. V přírodě se o kvalitu vody starají bakterie a neustálý koloběh vody mezi půdou, vodními toky a atmosférou. V akváriu tomu není jinak, jen tomu musíme napomoci. Filtrů je hned celá řada a každému může vyhovovat něco jiného.

"Bublifuk" – malý molitanový (či za použití jiné filtrační hmoty) filtr poháněný vzduchovým kompresorem. Používá se do malých akvárií. V malých akváriích to je leckdy nejlepší filtrace. Jeho nevýhodou je vyšší provozní hlučnost.

Kompaktní vnitřní filtry – vyrábí se pro akvária všech velikostí. Nemohu je doporučit. Už sice nejsou tak hlučné jako kdysi, ale mají malý objem filtrační hmoty, a proto se musí často čistit. V malých nádržích i více jak jednou týdně. Mnohem lepší alternativou je čerpací hlava s kostkou filtrační hmoty. Touto volbou nic nezkazíte.

Externí filtry – to jsou nejpropracovanější filtry s možností vkládat různé filtrační náplně. Jejich největší výhodou je elegantnost. Nezabírají žádné místo v nádrži.

Půdní filtr – skládá se z roštu pod pískem a čerpadla. V akváriu sice není téměř vidět, ale vyžaduje zkušenosti a specifickou údržbu akvária.

V tropickém akvárium je nutné udržovat určitou minimální teplotu. Pro většinu běžných ryb je vhodná teplota 2126 °C. Toho docílíme buď umístěním v teplé místnosti (s rizikem poklesu teploty v zimě), anebo lépe instalováním ponorného topítka se zabudovaným termostatem (hlavně kdysi byly k dostání i topítka bez termostatu, ale ta nejsou moc praktická a tudíž vhodná). Topítka se liší svojí wattáží, standardně (25) 50300 W a tak použijte to, které dá výkon 0,51 W/l. Na termostatu se nastaví požadovaná teplota, kterou je ovšem nutné průběžné zkontrolovat teploměrem. Při výměně vody a jiné manipulaci s výškou hladiny je nutné topítko odpojit od el. proudu (hrozí prasknutí). Přes léto je možné topítko úplně vypnout. Budete spíše řešit příliš vysokou teplotu (i přes 30 °C), ale krátkodobě takto vysoká teplota nevadí.

 

F

No, toho není zrovna málo. Technika asi není všechno, co dalšího k akváriu potřebuji?

 

f1

Určitě budete potřebovat 1 nebo 2 kbelíky na výměnu vody. Tyto kbelíky mějte jen za účelem manipulace okolo akvária. Vodu z akvária dostanete silikonovou hadicí (stačí 1,52 m). Skla občas porůstají řasou, a tak je budete čistit např. houbičkou na nádobí. Pro sázení a údržbu rostlin je dobrá dlouhá, na špičkách zahnutá pinzeta a nůžky. Na chytání ryb je potřeba síťka. Její velikost mějte podle velikosti ryb.

Dále je vhodné skla, přes která se nebudete dívat, z venku polepit fólií, igelitem nebo natřít tak, aby vás při pohledu do akvária nerušil pohled na zeď a kabely techniky. Nedával bych tam fototapety, které maskují různé nedostatky, ale třeba černý igelit. Vyniknou tak rostliny i ryby.

 

F

Tak, to abych vše měla u akvária. A co vše potřebuji k jeho vlastnímu založení?

 

f1

V prvé řadě nějaký písek. Buď si můžete dát práci a vyrobit si ho sama. Můžete použít jakýkoliv o zrnitosti 1-3 mm, a to např. propráním stavebního písku. Anebo si ho koupit v akvarijním obchodě. Pozor na vápník ve dně. Bohužel i akvarijní substráty ho v sobě často mívají. To zjistíte vložením substrátu do skleničky a přidáním kyseliny (HCl, ocet aj.). Při šumění (až tvoření zřetelných bublinek a pěny) substrát obsahuje vápník a není do akvária příliš vhodný. To se ovšem v obchodě dělá špatně. A také pozor na černo-bílé drti a drcený mramor. Takovéto substráty do akvária rozhodně nedávejte.

Pod písek je vhodné dát výživný substrát. Spoustu jich je v sortimentu firem, já používám cm vysokou vrstvu hlíny a jílu. Tato vrstvička doplňuje rostlinám mikroprvky a zkvalitňuje jim růst. A zdravé rostliny = zdravé ryby.

Pokud by se vám akvárium pouze s pískem zdálo fádní, můžete vložit i nějakou dekoraci. Jakou? To záleží na vašem vkusu. Pokud budete chtít něco přírodního, můžete používat různé kameny, kořeny, větve apod. Množství jich můžete koupit, ale dají se použít i z přírody. Při procházkách lesem či kolem řek můžete nalézt množství zajímavých kousků. Stačí pouze vydrhnout v teplé vodě a vložit do akvária. Kořeny a větve budou pravděpodobně plavat. Proto je přivažte ke kameni, nebo pod něj dejte kus železa či kachličky a zasypte pískem.

V akvaristice vám často nabídnou spoustu vodiček na úpravu vody a zajetí akvária. Raději investuje peníze do rostlin než tohoto. Je to zbytečnost.

 

F

Tak už vím, co vše si mám sehnat. Jdu tedy do obchodu. Jaké ryby si mám koupit, abych tam nemusela jít dvakrát.

 

f1

V žádném případě současně s akváriem nekupujte ryby a jiné živočichy! Akvárium se musí nejdříve tzv. zajet. To znamená, že se musí nejprve osídlit bakteriemi, které zpracují odpadní látky produkované živočichy. Místo ryb raději použijte šneky. Seženete je např. u nějakého akvaristy. Jistě se ve vašem okolí nějaký nachází. Šneků se nebojte. Nejsou to ti samí, kteří žerou kytky na zahrádce. Většina vodních šneků si zdravých kytek nevšímá a pomáhají udržovat akvárium a vodu čistou. Pokud budete ryby správně krmit a o akvárium se starat, tak se vám ani nepřemnoží. První ryby můžete vložit po týdnu, ale to opravdu jen pár. Další ryby po dalším týdnu.

Pokud navštívíte akvaristiku, prohlídněte si nabídku ryb a doma si o nich něco přečtěte. Jaké mají nároky na kvalitu a teplotu vody, snášenlivost, do jaké velikosti dorostou apod. Vaše parametry vody zjistíte ze stránek vodáren, které vám vodu dodávají. Pokud si vyberete jiné ryby, než které jsou do vaší vody vhodné, budete jim muset vhodné prostředí vytvořit.

Pokud si seženete vše potřebné pro založení akvária, můžete rovnou koupit rostliny. A to buď v akvaristice nebo si je objednat přímo z pěstíren (např. Rataj a AQUA-DAHO). Vybírejte nenáročné a rychle rostoucí rostliny. Po určité době je můžete vyměnit za jiné. Pro zakládání akvária jsou vhodné např. následující druhy:

Do zadní části: Ceratophyllum demersum, Egeria densa, Hygrophila polysperma, Hygrophila difformis, Heteranthera zosterifolia, Vallisneria spiralis, Hydrocotyle leucocephala, Limnophila sessiliflora, Ludwigia palustris, Ludwigia repens aj. Těmito rychle rostoucími stonkovými rostlinami by měla být ze začátku osázena co největší část nádrže.

Do střední a přední části: Cryptocoryne affinis, Sagittaria subulata, Echinodorus latifolius, Microsorum pteropus.

Mějte na paměti, že čím nižší rostliny ve větším akváriu jsou, tím více světla potřebují. Dále jsou dobré i plovoucí rostliny. Zvláště, když se světlo nedá regulovat. V obchodech jsou často do akvária prodávané rostliny vypěstované na suchu. Nebojte se jich. Pod vodou vám porostou stejně dobře, ale spíše lépe, než ty vypěstované pod vodou, ale dejte si pozor na rostliny, které nejsou do akvária vhodné. Jsou to např. Spathiphyllum, Fytonia, Ophiopogon či Acorus. .

 

F

Vrátila jsem se z obchodu snad se vším potřebným.

Akvárium 55×25×30 cm (45 l) – 450 Kč

Světlo – to mi vyrobil známý – 1000 Kč

Zářivka 40 W / 840 2G11 – 130 Kč

Spínací hodiny – 250 Kč

Čerpací hlava 200 l/h – 220 Kč

Kostka akvacitu – 50 Kč

Teploměr 30 Kč

Silikonová hadice 1,5 m – 30 Kč

Kbelík – 50 Kč

Síťka – 35 Kč

Písek – 60 Kč

Rostliny – 200 Kč

Topítko jsem nekoupila. I v zimě je v pokoji poměrně teplo. Našla jsem si dva kořeny a jednu škebličku a sehnala si pár šnečků.

A co teď dál?

 

f1

Když už máte sehnáno vše potřebné a vše rozmyšleno, tak teď přijde ta lehčí a zábavnější část. Na vámi vybrané místo dejte podložku a na ni položte akvárium. To důkladně vymyjte vodou. Nepoužívejte čisticí prostředky, jen pokud by to bylo nezbytné, o to důkladněji pak musíte akvárium vymývat čistou vodou.

Po umytí nádrže do ní opatrně umístěte dekoraci a techniku. Teď nic neuspěchejte a rozmyslete si, kam jakou dekoraci umístíte. Pamatujte také, že zde budou kytky, které ledasco skryjí a zarostou. Až budete vědět, kam přesně dekoraci a techniku umístíte, vše vyndejte a  přistoupíte k vlastnímu zakládání.

Teď je i čas na zadní stěnu akvária nalepit fólii. Pokud máte samolepící, přilepte jí dle návodu. Při použití např. igelitu navlhčete stěnu jarovou vodou, přiložte igelit a pravítkem vytlačte vzduchové bubliny.

 

F

Hotovo. To nebylo zas tak těžké.

F

 

f1

Podložka by měla být pod celým akváriem, ale u takhle malého to nevadí. Ke kořenům přidělejte patřičné závaží zabraňující jejich vyplavání, pod velké kameny dejte nějakou měkkou podložku (aby nerozbily sklo) a vložte vše na své místo. Tam, kde budou rostliny, nasypte nejprve výživný substrát ve výšce několika mm až cm a ten pak zasypte pískem. Výška dna by se měla pohybovat od 2 cm výše. Může být po celém akváriu stejné silná, ale pokud bude někam spád, tak se ve sníženině bude hromadit detrit, který snadno z nádrže odsajete.

 

F

Vložila jsem výživný substrát tvořený trochou zeminy s jílem. Jeho výška je necelý půl cm a ten pak zasypala říčním pískem o zrnitosti 12 mm s většími i menšími příměsemi. Výšku dna mám 23 cm. Bude to stačit?

F

F

 

f1

U tak malého akvária to je dostatečná výška dna. Použijete malé rostliny a tak nehrozí, že by se vám kácely, nebo se do něj nevešly.

Teď dno navlhčete a můžete zasázet drobné rostliny do popředí a další pevné rostliny. Ale jak na to? Nejprve vyjměte rostliny z košíčku, odstraňte vatu a očistěte je od jejích zbytků, špatných kořínků a listů. Kobercové a jiné nízké rostliny rozdělte na jednotlivé rostlinky nebo malé trsíky a ty pak pinzetou sázejte pár centimetrů od sebe. Vždy sázejte jeden druh pospolu. Takto osázejte všechna místa, kam se mají rostliny rozrůst. Až budete mít hotovo, můžete akvárium z půlky napustit. Napouští se tak, že se na dno dá igelit a na ten se nalije voda. Voda by měla mít 2025 °C a může být rovnou z vodovodu.

Zbylé rostliny, teď už zbývají pouze tzv. stonkovky (na lodyze mají listy), nastříhejte na 1020 cm dlouhé stonky a ty po několika sázejte do skupin. Těmito rostlinami by z počátku měla být osázena většina akvária.

 

F

Tak jsem osázela dno. Byla to teda pěkná piplačka. I vodu se mi podařilo napustit, aniž bych jí moc zkalila. Akvárium je osázené. A co teď?

F

F

 

f1

Dolijte vodu, pusťte filtr, vložte teploměr a zapněte světlo do spínacích hodin. Světlo by mělo svítit 812 hodin denně. To závisí na intenzitě světla, náročnosti rostlin a světlosti místnosti. Nemusíte svítit v kuse, ale jeho délka může být rozdělena na dvě a více částí. U vašeho akvária bych svítil dvě hodiny ráno a šest hodin večer. Světlo, zvláště ze začátku, bude asi i tak příliš silné, a tak bych vložil nějaké plovoucí rostliny, např. Salvinia molesta.

Až bude vše hotovo, vpusťte ty vaše šneky. Budou vám čistit akvárium a pomohou s jeho "zajetím". Už si pro rybky můžete koupit krmení a občas jím nakrmit i šneky.

 

F

Akvárium už je napuštěné, technika běží a šneci jsou puštěni. Šlo to rychle a jednoduše. Jak se o něj mám teď starat?

F

 

f1

V prvé řadě nevypínejte filtr. Musí běžet non-stop. Úplně nejdůležitější je minimálně jednou týdně vyměnit třetinu vody. Voda může být přímo z vodovodu, ale musí mít stejnou teplotu jako ta v akváriu. Při odpouštění akvarijní vody můžete z povrchu dna širokou hadicí odsát nečistoty. K tomuto účelu existuje i celá řada odkalovačů. S nimi lze vyčistit dno i do hloubky, nicméně toto je vhodné pouze na místech, kde se neplánuje výsadba žádných rostlin. S rozumným množstvím ryb a dostatku rostlin není odkalování potřeba.

Za dalších pár týdnů, po snížení průtoku filtru, nastává čas k jeho čištění. Filtr se čistí tak, že vyndáte filtrační náplň (zde molitan) a ten promyjete v odpuštěné akvarijní vodě.

Po týdnu můžete po výměně vody pustit první ryby, ale jen pár. Při jejich výběru pamatujte, že musí být pro vaši nádrž vhodné (vhodné svoji velikostí, nároky a snášenlivostí). Domů si je přinesete v igelitovém pytlíku. V žádném případě je rovnou nepouštějte do nádrže. Nejprve zavázaný pytlík vložte do akvária a nechejte ho tam 20 minut. Za tuto dobu se vyrovná teplota, poté můžete pytlík otevřít, srolovat okraje a dát do něj trochu vody z akvária. Opět nechejte několik desítek minut ryby přivyknout rozdílné vodě a zopakujte. Po této proceduře je můžete bez obav vpustit do akvária a to buď vylovením síťkou, nebo vylitím přímo do akvária (druhý způsob má tu nevýhodu, že případní parazité se s vodou dostanou i do akvária – ale mohou být i na rybách a ryby se méně stresují).

 

F

Akvárium běží týden, rostliny se i za tak krátkou dobu pěkně rozrostly. Poprvé jsem vyměnila vodu a vpustila první ryby. Pět kusů neonek a jednu bojovnici.

F

 

F

Po dvou týdnech už vypadá moc pěkně. Bohužel se mi vyskytly i nějaké řasy. Udělala jsem něco špatně?

F

 

f1

V čerstvě založených akváriích jsou ještě nevyvážené podmínky. Akvárium je založené dobře a tak bych s řešením tohoto problému chvíli počkal. Pravděpodobně sama do pár týdnů zmizí. Pokud by se ovšem začala hodně rozrůstat, řešit by se musela. Pravděpodobně je v akváriu málo živin a hodně světla.

F

 

 

 

Akvárium po třech týdnech. Vyměněna voda, umyto přední sklo a vloženy další tři neonky, už asi poslední a hodně zastříhány stonkové rostliny. Tak snad to tak dobře půjde i dál.

F

 

f1

Vidíte, založení akvária a jeho provoz není nic složitého. Jen se musí dodržet pár pravidel a být trpělivá. Případnými nezdary se nenechte odradit a snažte se o akvaristice číst a číst. To můžete buď na spoustě internetových portálech zabývajících se akvaristikou (např. http://rybicky.nethttp://www.akvarko.czhttp://www.akvarista.cz), či možná lépe přímo v knihách. V Česku je dlouhá historie akvaristiky i vydávání kvalitních akvarijních knih, zvláště pak v minulosti. Ty snadno najdete jak v knihovně, tak v antikvariátě. Nemusíte mít obavy, že staré knihy jsou již dávno překonané a nepoužitelné. Mají v sobě stále značnou moudrost. Pokud si nebudete i přesto vědět rady, nebojte se zeptat. To můžete jak na internetových forech, tak např. v akvaristických spolcích, které ve větších městech bývají.

 

 


F

A takto vypadá akvárium po půl roce provozu.

F

  

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 280x Nelíbilo se: 2x Zveřejněno: 24.10.2011 Upraveno: 08.12.2013 Přečteno: 13627x

Schválili: Rex ***** 05.06.13 • Haimdol ***** 06.06.13 • Bob66 ***** 07.06.13 • romant ***** 09.12.13 • Mrakoplash ***** 11.12.13 • Voloďka ***** 16.12.13 • alpaka ***** 27.01.14

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Začínáme
19.09.2015*****Návštěva akvaristického tržiště v čínském Pekingu826x
17.07.2014*****Bojovnice v mučiarni zvanej Betta Kit1271x
07.06.2012*****Akvaristika, aneb dílo začátečníka1279x
30.09.2011*****Nenáročné rostliny pro začátečníky - vlastní zkušenost4434x
03.06.2006*****Založení akvária69190x
11.09.2012*****Co ano a co ne při nakupování ryb512x
21.08.2012*****Návrat ztraceného syna.72x
15.08.2012*****Jak jsme s tátou začínali aneb jak (ne)zakládat akvárium1941x
08.10.2012*****Méně náročné rostliny vhodné do malého akvária - vlastní zkušenost3073x
05.09.2015*****Wroclaw či Vratislav - pastva pro oči akvaristy594x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 132 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

[132] GlobalRadar® 23.08.2018
Az na to pridavani ryb po prvnim a po druhem tydnu je ten clanek dost dobrej.

Upravit [131] ® 08.03.2018
Super děkuji za rady :)

[130] Anthrax® 08.03.2018
Poroste :-) Bude to normálně kořenit. :-)

Upravit [129] ® 08.03.2018
A v tom písku to normálně poroste bez hlíny? Jsem začátečník takže se raději ptám :)

[128] Anthrax® 08.03.2018
Normálně, kořínky se zasadí do křemičitého písku. :-) Důležitá je ale zrnitost. Já můžu doporučit rozmezí od 1-2 mm, 2-4 mm.

Upravit [127] ® 08.03.2018
Ahoj, děkuji za odpověď. No představa je takova, ze bych chtěla jak rybky ne moc tak přiměřeně a taky rostliny, ale ne moc at se tam úplně neztratí. No a s tou hlínou to chápu, ale do čeho pak sadit ty rostliny když tam nebude hliněný základ?

[126] Anthrax® 07.03.2018
Ahoj, já bych pro začátečníka doporučil použít normální křemičitý písek. Bez zásobního substrátu, bez hlíny. Přeci jen člověk který začíná se v tom bude vrtat, přesazovat. A mohl by si do vody uvolnit kdeco a nechtíc si to promíchat. :-) Jinak samozřejmě záleží jakou představu o akváriu máš. Jestli ti jde spíš o ryby nebo hlavně o rostliny, nebo chceš klasickou společenskou nádrž.

Upravit [125] ® 07.03.2018
Dobrý den, musím uznat jako pro začátečníka je to tu dobře popsané, jen bych se chtěla zeptat ta hlína pro rostliny můžu vzít normálně ze zahrady a pak na to dát písek? A také bych se chtěla zeptat na kytku co plave nahoře na hladině, co je na první fotce po týdenním založení, co je zač. Moc děkuji

[124] Afropithecus® 19.09.2017
hm hm asi začnu

Upravit [123] ® 18.04.2017
Veľmi dobrí článek, velice poučný

Upravit [122] ® 12.03.2017
Děkuji, opravdu přínosné.

[121] Pandice® 10.03.2017
Pěkně udělané i pro začátečníky.

Upravit [120] ® 04.01.2017
Presne tohle jsem potreboval. Po tydnech hledani ruznych, mnohdy dost rozpornych informaci konecne manual pro "blbce", ktery jako zacinajici akvarista maximalne ocenuji!
Dekuji za vasi snahu pomoci nam zacatecnikum.

Upravit [119] ® 27.12.2016
Díky za skvělý článek. Forma i obsah výborné.

[118] Suntour® 06.12.2016
Na tento článek jsem měl narazit hned

[117] Emasue® 29.08.2016
krasne napsane, jenom na neonky mi prijde akva male, ale to uz je vcelku detail... misto neonek bych tam dala mene narocne rybky na delku akva.

ale clanek je celkove velmi dobre napsany a vysvetleny a myslim, ze kdyz si zacatecnik da tu namahu a precte si ho, tak bude mit krasne akva ;)

[116] Fučikovský® 16.07.2016
Díky, moc pěkně napsáno, chystám se znovu po letech založit nádrž, dostal jsem odpovědi na skoro všechny otázky.

[115] hrochy® 05.06.2016
Pěkný článek a je super, že se odkaz na něj uživateli objeví hned po zaregistrování. A že odkaz je součástí uvítací zprávy. Otázkou je, kolik začátečníků se nejdříve registruje, než založí nádrž...

[114] Xpe® 14.05.2016
Moc dobrý článek jak a co pro nový akvaristy.

[113] Zavlast® 10.01.2016
Parádně popsáno a dává to dost i po čase.
Děkuji

[112] LinaDee® 07.01.2016
Tenhle článek má jednu obrovitou chybu už v úvodu. Většinou totiž podobný rozhovoor začíná: "Ahoj, mám týden založené akvárium a najednou mi začaly umírat rybky." A pak už jen z toho, kdo má ten problém taháte perly, jako že pokaždé, když umřela ryba, tak všechno vyndal, vymyl a vydesinfikoval...

[111] afc1886® 22.12.2015
Moc krásně napsáno,to by měli mít povinně vylepené na dveřích každé akvaristiky.

Upravit [110] ® 03.10.2015
Super článek, tady jsem se naučila úplně nejvíc. Díky.

[109] Johan® 05.09.2015
Pro Aquatica: Zdůvodnění si rád vyslechnu. ;) Pro mě za mě, ať si jí tam dají, pokud se jim to líbí.

Upravit [108] ® 17.08.2015
Fakt dobrý ;)

Upravit [107] ® 16.08.2015
N tak to je dobrý

[106] Aquatica® 11.08.2015
pekné... ale rozhodne by som začitočnikom neradila pridávať do sladkovodného akvária "škebličku". Zdôvodňovať to hádam nemusím.

[105] Maty® 23.05.2015
dobré pro začátečníky. ;-)

Upravit [104] ® 07.03.2015
Skvělý, moc hezký a poučný článek.

Upravit [103] ® 21.02.2015
Takhle by měl vypadat každý návod.

Upravit [102] ® 30.01.2015
Moc krásný článek

[101] jakomo77® 12.12.2014
tohle už musí pochopit každý :))

[100] Th0mas® 24.11.2014
mooc pěkně zpracované po všech stránkách....palec hore

[99] Werty74® 16.10.2014
Dobře napsané

Upravit [98] ® 01.08.2014
Skvelý článok!

Upravit [97] ® 02.07.2014
Super článek!

[96] maryn® 25.06.2014
Užitečný článek, nejlepší s touto tématikou na fóru.

[95] olivis® 30.05.2014
pěkný užitečný článek

Upravit [94] ® 06.05.2014
Perfektní...:-)

[93] radimfoto123® 24.04.2014
Skvělý nápad - ideální návod začátečníkům ke krásné zálibě.

[92] Pavel1990® 09.04.2014
Nejkvalitnější článek v této sekci.

[91] xtr85x® 12.01.2014
Výborný článek. Teď už se nebojím založit si akvárium. Děkuji moc :-)

Upravit [90] ® 08.01.2014
jeden z nejužitečnějších článků tady na webu vůbec!

[89] Lenicka92® 06.01.2014
Super článek, kéž bych ho tak četla dřív. Teď už vím kde jsem udělala chybu. Ovšem poučila jsem se z nich a pro příště budu vědět. Snad mě akvaristika neomrzí prvními nezdary a budu pokračovat pořízením většího akvária a tentokrát založením jak se patří :)

Upravit [88] ® 29.12.2013
super, keby sa tymto riadil kazdy zaciatocnik numuseli by zbytocne umyerat rybky a ludia by sa nemuseli tolko trapit okolo akvaristiky a este by si usetrili kopec penazi ;-)

[87] Johan® 09.12.2013
Pro Dreamdiver: Hodně jsem přemýšlel jestli tam vůbec dát seznam rostlin. Nakonec jsemtam pár jmen vyjmenoval, ale u ryb a ostatních živočichů už by to bylo moc. Proto jsem spíš použil podle mě vhodnější přístup: "Jděte do akvaritiky, prohlédně te si to tam, zjistěte co MAJÍ, pak si doma přečtěte co to potřebuje a co z nabídky vám půjde a pak to kupte." Kdybych tam vypsal seznam, tak by to bylo na samostatný článek.
Stejný problém s aquascapingem. Je to téma na celý článek a pro začátečníky zbytečné. Jen by to tento článek nafukovalo a tím pádem by to třeba x začátečníků od přečtení odrazovalo.

[86] tyna181190® 28.11.2013
tak tenhle článek bych doporučila přečíst všem začátečníkům... velmi dobře zpracovaný a naučný

[85] Matejko® 15.11.2013
je tam presne všecko co sem neviedel

[84] Dreamdiver® 22.10.2013
Článek psaný formou přístupnou hlavně pro malé a mladé zájemce o akvaristiku. Když už je na počátku zmíněna nevhodnost závojnatek do 15l koule, nedoporučoval bych dále do tak malého akvária neonky, maximálně tak neonky modré. Výběru vhodného osazenstva bych se v návodu asi věnoval víc. Stejně tak bych věnoval ještě odstaveček aquascapingu, alespoň v základech (kompozice, profil dna apod). Hlína a jíl do dna je dobrý nápad, hned od počátku je šance, že i začátečníkům budou rostliny dobře prosperovat a pomůžou tak předcházet mnohým problémům.

Upravit [83] ® 17.10.2013
Tak to je super nápověda.Už vím,jak budu zakládat nové akvárko.Mám teď jen dočasné :-(

[82] Srpenec® 12.10.2013
Pěkný článek. Pro začínajícího akvaristu ideální.

[81] Martas71® 05.10.2013
Povedený článek! Právě,že jinou formou,než je běžné. Proto zaujalo!

Upravit [80] ® 28.08.2013
je stručný a zároveň poučující, moc se mi líbí.. :D

[79] moncajss® 21.08.2013
velmi pěkný článek

Upravit [78] ® 05.06.2013
myslím že tento článek, je víc než dobře napsaný.

[77] Mischelle® 01.06.2013
Super článek s tohoto jsem se nejvíce naučila ! :)

[76] Johan® 17.05.2013
Pro amrtin: Jaký je problém s rovným dnem? =)

Upravit [75] ® 18.04.2013
Přeci jen si neodpustim drobné,ale opravdu drobné rýpnutí:co to rovné dno?Nejsem první,kdo na to upozornil...Ale jinak absolutně super článek :)

Upravit [74] ® 18.04.2013
Tohle bych dal jako povinnou četbu při registraci na jakékoli forum zabývající se akvaristikou(připodobnil bych to ke schválení smlouvy před instalací počítačového programu).Ještě bych to podpořil malým jednoduchým testem.Pak by ubylo mnoho doslova "stupidních" ale hlavně naprosto začátečnických dotazů a ti zkušenější by se mohli zabývat důležitějšími problémy.Howgh.

[73] Grizzly® 14.04.2013
Opravdu škoda, že jsem podle takového návodu nemohl začínat i já :D

[72] barcatt® 30.03.2013
jej to je ale krasny navod. :) skoda ze sme nemali moznost podla takehoto zacinat.

[71] marty600s® 14.03.2013
Super článek.

[70] Mykci® 02.03.2013
Opravdu povedený článek...jen tak dál... :o)

[69] SlavekB® 26.02.2013
víc takových článků

[68] Mircorybickar® 08.02.2013
Poucny, pekny clanok, naozaj super spracovany.

Upravit [67] ® 04.02.2013
Díky za super článek. Zakládám svoje první akvárko a tenhle článek mi rozhodně poskytl hodně užitečných informací. Co taky oceňuji je jeho srozumitelnost. Když pátrám v knížkách, je tam na mě až moc informací - na rozdíl od tohoto článku, který snad musí pochopit i ten největší začátečník jako jsem já. Takže ještě jednou díky!

[66] TatianaP® 01.02.2013
,,paradny a pritom laicky jednoducho pochopitelny clanok..palec hore,paci sa mi..:)))

[65] Ondrasss® 28.01.2013
Dobre zpracovany clanek. Klobouk dolu

[64] danosh® 24.01.2013
Netradiční styl článku. Moc se mi líbil.

Upravit [63] ® 21.01.2013
Článek má hlavu i patu a je velmi srozumitelným stylem napsaný. Dokonalé fotky skvěle doplňují text. Opravdu PARÁDA !!!

[62] akvatar® 21.01.2013
tak to fakt super článek. Systém otázek a odpovědí je ideál.Připomíná mi to článek z časopisu Ohníček za dob komunismu.Velmi pěkně udělané i fotografie.Dávám velikou jedničku i pro mě je to poučný článek.Děkuji

[61] Táborita® 20.01.2013
sama jsem nedavno začínala a v tom článku jsem se doopravdy poznala. :) je to psaný jednoduše a myslim si, že pro lidi mého typu je to ideální. Ted jde jen o to, aby to nezpadlo mezi ostatní články :)

[60] Tomas Enderson® 19.01.2013
Hezky napsáno. Nevím proč, ale přijde mi to tak akorát informací pro začátečníka, tak aby pochopil princip funkce akvarka a přitom neměl v hlavě guláš z přehršle informací.

[59] deCORF.OBRAEN® 17.01.2013
super ..jednoduché, náučné, pochopiteľné pre začiatočníka

[58] danio® 16.01.2013
Vynikající článek, který by si měl přečíst každý začínající akvarista. Já si ho četla před založením každé své nádrže, abych něco neopomněla. :-)

[57] tomikku® 16.01.2013
aspoň odkaz na takovýto článek bych umístil někam na hlavní stránku webu aby nezapadl protože to by byla veeelkááá škoda. Perfektně napsané a hlavně je to poučné.

[56] azonic® 16.01.2013
Parádně napsané :-)

[55] Ultrainfernal® 09.01.2013
Asi je zbytečné psát tady, že jeto vynikající článek, protože to udělalo už X lidí přede mnou...ale nedá mi to :) Měl by si to přečíst každý začínající akvarista ještě před tím, než se do něčeho pustí...

[54] savan® 11.12.2012
velmi dobrý článok

[53] predator3313® 23.10.2012
Hezky popsaný postup :)

[52] SlavekB® 21.09.2012
parádně sepsané

[51] Verca® 12.08.2012
Smekám klobouk!!! Skvělé!

[50] Ad@m® 06.07.2012
Veľmi dobrý článoček.

[49] hermi® 23.03.2012
Postupoval jsem presne podle tohoto navodu, jeste dodam nedavejte si jako ja rovne dno, radeji si udelejte sem tam kopecek a vemte v potaz velikost akva a pocet rostlin dost se to rozrosto a na ty mensi nezbyde moc svetla.

[48] kotas® 12.02.2012
jojo pěkné :)

[47] Jurdas® 11.02.2012
Pěkně popsaný postup založení akvária,včetně fotodokumentace díky za něj.

[46] Johan® 09.02.2012
Tak sem něco málo doplnil.
"Při odpouštění akvarijní vody můžete z povrchu dna širokou hadicí odsát nečistoty. K tomuto účelu existuje i celá řada odkalovačů. S nimi lze vyčistit dno i do hloubky, nicméně toto je vhodné pouze na místech, kde se neplánuje výsadba žádných rostlin. S rozumným množstvím ryb a dostatku rostlin není odkalování potřeba.

Za dalších pár týdnů po snížení průtoku filtru nastává čas k jeho čištění. Filtr se čistí tak, že vyndáte filtrační náplň (zde molitan) a ten promijete v odpuštěné akvarijní vodě."

Jinak já nikdy neodkaluji a filtr promývám pod tekoucí vodou z vodovodu. Jíl je úžasný. Je starost o starost méně s hnojením mikroprvků a železa. A pro trochu ozvláštění přidávám trošku normální hlíny. Ale když už nic, tak hlavní je ten jíl.

[45] čudlinka® 09.02.2012
Výborný článek! Takových je opravdu potřeba. (Těší mě, že při zakládání svého akvárka jsem neudělala zásadní chyby a v podstatě se podle zde posaného návodu řídila, aniž bych ho četla. :-) Je ale fakt, že jsem předtím docela četla a základní princip fungování akvária mi byl před celou akcí víceméně jasný.)
Moc se mi líbí, že je přehledný, poměrně stručný, ale obsažný, doplněný obrázky z realizace a sestavený formou rozhovoru. Skvěle se to čte a člověk si to s tou fiktivní začínající akvaristkou vyloženě "prožije", to je fakt super.
Jednu věc bych ale doplnila, a to základní věci k údržbě. Myslím, že to k založení akvárka rozhodně patří, protože už v téhle fázi by měl člověk trochu chápat princip biologické filtrace (a celkově biologického fungování nádrže). Spousta lidí totiž, jak poslední dobou často zjišťuji, netuší, že by filtr neměli čistit propráním vodou tekoucí z kohoutku (chlor a často i teplá voda), ale ve vodě odpuštěné z akvária. Je fajn, když si to v takovém článku přečtou, mnohým to pomůže. Taky bych přidala zmínku o odkalování.
Dík za tip na ten jíl. Nosím totiž v hlavě plány na předělávání a znovuzakládání akvárka (respektive dvou ;-))a určitě bych zas kupovala nějaký hnojivy obohacený substrát. Zdá se, že ten jíl nebude o možná o nic horší a dá se ušetřit pár kaček. A tou hlínou, se kterou se míchá ten jíl, tím se myslí normální hlína nakopaná třeba na zahrádce? Díky moc!

[44] ino® 08.02.2012
Pěkné, pěkné... Jen bych se vyvaroval použití výrazu "pár" ve smyslu množství. Pár jsou dva, kděžto několik je vícen než dva. Navíc výraz "pár šnečků" mi evokovalo sehnat dva šnečky a ještě k tomu jednoho samce a jednu samičku, tak aby spolu vytvořili skutečný "pár". Což je už totální kravina :D Lepší je tedy použít výraz "několik".

[43] kotas® 04.02.2012
Článek,který opravdu stojí za přečtení :)

[42] spajk17® 30.01.2012
dobrej članek pro začatečniky

[41] Johan® 29.01.2012
Pro MoonBlade: Rozepsání jednotlivých bodů pro mě není tak důležité. Oni jsou rozepsané na různých webech a najít různé postupy není problém. Tady mě šlo spíš o určitou ucelenost a návod.
Tajemství jílu je ve velkém obsahu železa a schopnosti vázat přebytečné živiny a ty pak v případě potřeby dodávat rostlinám.

[40] Jack® 28.01.2012
Škoda že ten článek tady nebyl před rokem, spoustu věcí bych udělal jinak a ušetřil bych za dva filtry a několik kýblů štěrku se substráte. Toto bych dával ke každému akva které se prodává a lidi bych z obchodu nepustil dokud by mě to nahlas nepřečetli :)

[39] MoonBlade® 03.01.2012
Úžasný článek, velice děkuji. Pomohl mi si to vše v hlavě pořádně utřídit. Uvažujete o napsání pokračování? Každý z těch bodů by si jistě zasloužil rozepsat stejně kvalitně. Rád bych se Vás zeptal na ten jíl. V čem je přesně jeho tajemství? Osobně mi jíl přijde příliš "málo zrnitý". Ještě jednou děkuji

[38] Johan® 20.12.2011
Nechám ho trošku uschnout a pak rozdrolím na malé kousky.

Upravit [37] ® 20.12.2011
Jil jsem si sehnal, ale jak to pak davate na dno akvaria, kdyz je to takova mazlava hmota, ktera se neda drolit?

[36] Johan® 17.12.2011
pro RooT: Substrát nekupuji, vše si "vyrábím". Jíl je z cihelny, ale dá se běžně sehnat například z nějakých výkopů či nátrží u potoků. Písek používám propraný z pískoviště či pískovny. Tento je teda zrovna z řeky. Ale samozřejmě se dá vše koupit. Jíl přímo ne, ale různé výživné substráty ano, popřípadě se dá jíl trochu nahradit různými pálenými jíly jako je antuka, zeolit či různé akvarijní substráty vyrobené pálením jílu.

[35] Johan® 17.12.2011
pro Ita: pokud jste rostliny zasadila s vatou a moc vám nejdou, nebude to problém vaty. I když sou zasazené s ní, měly by normálně růst. V pěstírnách (sice na suchu) se řízky rostlin v ní dopěstují do prodejní velikosti.

Upravit [34] ® 16.12.2011
Skvely clanek, moc se vam povedl. Chtel jsem se jen trochu blbe optat na ten substrat z hliny a jilu... To jste koupil v obchode, nebo je to normalne "nakopana" hlina na zahrade?

Upravit [33] ® 16.12.2011
Bože, tak kytky sázet bez vaty? A já si myslela, že je to nějaký výživný tentononc, co jim pomůže usadit se v akvárku. No jo, to se pak můžu divit, proč rostou tak málo :-) Výbornej článek pro nás úplný začátečníky! :-) Ještě víc takových návodů "pro blbý", i úplných detailů, ty jsou asi nejdůležitější, viz já :-D

[32] jiggy1405® 20.11.2011
Pekne spracovana tema. Fakt by to mohlo pomoct ostatnym pri zalozeni noveho a pekneho aqa.Super.

[31] saiprs® 17.11.2011
Konečně něco srozumitelnyho, co má hlavu a patu.

[30] Qain® 15.11.2011
je pravda, ze se to da docist nebo mezi radky najit na vsemoznych webech a forech. Stejne tak je pravda, ze je clovek od prirody spise liny, a najit neco krasne roztridene, serazene a v logicke posloupnosti je vzdy uzasna uleva od procitani spousty materialu... takove male vitezstvi (alespon nad Googlem :) ) Takze palec nahoru za tu praci!

Upravit [29] ® 10.11.2011
Pro mě úžasný návod. Držel sem se ho a tak snad pude vše hladce.

[28] Voloduson® 26.10.2011
Konečně! Konečně článek, který se problematikou začátku zabývá na dost solidní úrovni. Osobně bych změnil jen název článku za něco ve stylu, že vás to nebude stát moře peněz. V tom je jediná rezerva. Pokud je někdo majetnější tak si může, i přesto, že je začátečník, mnoho věci usnadnit (filtrace, osvětlení, dno apod.) a z článku trochu vyznívá, že kostka akvacitu je v podstatě to nejlepší co se dá koupit. Možná, že to Johan časem rozšíří... Každopádně velký palec nahoru.

[27] Bob66® 26.10.2011
Moc pěkně sepsané ;-) Pro ty co se pozastavují nad živným substrátem, tohle se vám nezdá ale nikdo nemá námitek když se začátečníkovi doporučují při zakládání akva jílové kuličky ke každé rostlině s větším kořenovým systémem, jaký je to v tom rozdíl :)))

[26] sand0kan® 26.10.2011
Moc pěkný článek i postupné foto.

[25] Jack® 26.10.2011
Naprosto parádní článek. Škoda že tu nebyl tak před rokem :) spoustu věcí by u mě bylo jinak :)

[24] Johan® 25.10.2011
;-) Ale stejně si na takovéto formě výživy do dna si trvám a zvláště pro začátečníky. V tak malé míře, kterou zmiňuju to rozhodně neublíží. Dávat něco pod jednotlivé kytky nepřipadá v úvahu, protože poukazuju na to, že by mělo být zarostlé celé akvárium. Pokud chce někdo zasadit pouze jednu kytku, tak samozřejmě dávat výživu po celém dně postrádá smysl. Přesazování také není problém. Tak se trochu zkalí voda, ale rozhodně ne víc, než při zvíření detritu v jiných nádržích.

Upravit [23] ® 25.10.2011
PS: Jinak proti článku nemám žádných námitek.

Upravit [22] ® 25.10.2011
for Johan:
Jde o to, že ty víš, co si můžeš s tím živným substrátem dovolit. Přeci jen máš zkušenosti a víš jaký poměr jednotlivých složek. Když už tedy přidávat výživnou složku dna, tak je vhodnější takové, které se dává přímo k rostlině.

[21] Barakainus® 25.10.2011
davat hlinu pro zacatecniky je opravdu trochu nezvykle, ale napad je to dobry. nemusi se pak zabyvat vecmi jako je hnojeni a co2 a kytky rostou skvele uz od zacatku. problemy ale zacnou ve chvili kdy zacnou vytrhavat a presazovat.

a jeste jednu vec bych v clanku zminil - velmi stridme krmit! hlavne na zacatku.

[20] glumča® 25.10.2011
pěkně napsané:-), palec nahoru.Jen bych se taky možná nezmiňovala o tom výživným substrátu a jílu.Začátečníkům by stačil propraný štěrk:-) ale super

[19] Zoidik® 25.10.2011
Moc pěkně napsané. Johan zaslouží pochvallu před nastoupeným webem

[18] Johan® 25.10.2011
For HaDas: Taky teď průhlednej silikon nevídám. Nevím jak to je s novými transparentními silikony. Možná ty dvě věty přepíšu. Díky

[17] Johan® 25.10.2011
For RAP: Neměl sem v úmyslu vytvořit encyklopedii, ale určitý návod. Takže nelze použít pouze jeden odstavec a podle zbytku se neřídit. Jako v kuchařce, když si chcete uvařit vajíčka na tvrdo, taky je musíte dát do vody. Krom toho, když budou v akváriu kytku a ne jen chumel růžkatce v rohu, tak je lepší, když budou růst, než se krčit dokud se jim nedostanou živiny, pokud se ovšem svítí. A sme u toho, takto by ten článek měl sto stran a žádný žačátečník by to nedočetl. =/ Samozřejmě třeba akvárium zakládáte jinak. Určitě i s úspěchem. Ale takto to zakládám já a o to sme se chtěl podělit. =)

Upravit [16] ® 25.10.2011
Nechci se přít. Myslím, že zrovna o tomto jsme se spolu na nějakém fóru bavili. Je otázkou jaké lepidlo (silikon) použily. Po 20ti letech zestárne všechno a každý. Nic není věčné. :-)
Je to jen detail. Většina akvárií, které si lidé pořídí (začátečníci), je stejně lepena černým. Když si člověk bude akva zadávat do výroby, stejně, pokud na to narazí, se bude pídit po možných rizicích. Za mně neexistuje odůvodněné větší riziko pro tu či onu barvu.
Jinak článek je fajn.

[15] Johan® 25.10.2011
Akvária s transparentním silikonem mám čtyři. U všech je po letech okraj řasou prorostlý a v silikonu se vytvořily bubliny. Po konzultaci s lidmi z firmy zabývající se výrobou akvárií mě byly zděleny zkušenosti a jednou z nich bylo i relativně časté až odpadnutí předního skla (a jako varovným ukazatelem dosluhování takového akvária je tvorba bulin v silikonu).
Jelikož nejstarší takové akvárium je u mě asi 20 let staré, ale evidentně silikon stárne, sepsal sem to do určité kostky.

Upravit [14] ® 25.10.2011
Jako návod pěkný i přes tu formu al´á čítanka :-) . Alespoň je to názorné.
Nesouhlasím však s jedním tvrzením, a to je nedoporučení transparentního lepidla.
Cituji : Transparentním silikonem prorůstá řasa a moc nedrží a nádrž se může i rozpadnout, ale i tak vydrží desítky let.
Řasa neprorůstá, akva drží jak židovská víra. Složení je stejné jako u černého, tak proč by se mělo akva rozpadnout? Poznámka, že i tak vydrží desítky let, je pro rozpor již jen úsměvná.

Upravit [13] ® 25.10.2011
naprosto skvělý článek pro začínající :-)

[12] ativsm® 25.10.2011
Suprově napsaný. Skvělá forma. Moc se líbí.

[11] TomV® 25.10.2011
Nechápu jak může mít někdo problém s obrázky, vždyť na ně stačí kliknout
:/ Ale jinak perfektní článek :-)

[10] sirPavol® 24.10.2011
Super výcuc z toho najdôležitejšieho a perfektne napísané :)

[9] Fugee® 24.10.2011
Teď si nejsem jistý, jestli si václav dělá srandu, nebo ne. ;o)

Upravit [8] ® 24.10.2011
Tak to je docela hrůza. Proti textu nic nemám, že jsou v něm chyby mě nevadí. I mistr tesař se utne. Jen by je neměl dělat ten, co je jiným vyčítá. Fotografie jsou příliš malé a vysoko pod tvojí standardní úrovní. Ty ksichtíky tomu ale dávají pecku nejhorší.

[7] Žabka® 24.10.2011
Tak to je pecka, klobúk dole, vravela som, že to bude lepšie ako posledný článok, ktorý vyšiel na túto tému. Veľmi pekná práca:)

[6] muťa® 24.10.2011
Opravdu hezky napsané.

[5] Deathbull® 24.10.2011
To je sexismus! :) Ne teď vážně, je to článek který má kvalitu a význam. Dobrá práce

[4] Danila® 24.10.2011
Konečně něco srozumitelného, co má hlavu a patu. Výborně.
S jedinou výhradou - množství pravopisných chyb větší než malé, chce to opravit, kazí to dobrý dojem z obsahu.

[3] Kusma® 24.10.2011
Parádně napsané. Jednoduché a dobře pochopitelné :-) Konečně pořádný návod pro začátečníky (a né jak vždy od začátečníka, ale od profíka ;-))

[2] romant® 24.10.2011
Zase jeden článek na který se bude dávat odkaz, lehce zoufalým tazatelům na fóru. Velmi dobře, kvalitní příspěvek k akvaristické osvětě.

[1] invalida® 24.10.2011
Velmi příjemná forma...docela přístupný začátečníkům...doplnil bych celkovou cenu...i když strašit lidi hned na začátku=) Venca

Další články tohoto autora
06.03.2014*****Malý atlas mechů1975x
09.02.2013*****Po letech na výstavě v HK (2013) (část 2)546x
09.02.2013*****Po letech na výstavě v HK (2013) (část 1)652x
29.12.2012*****Řasy a podobné organismy v akváriu20233x
26.07.2012*****Okřehek v akváriu2397x
27.02.2011*****Oxid uhličitý - formy, distribuce, přidávání4848x

© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou