Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Zakládání akvária

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Zakládání 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Zakládání akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2013 11:59 Muž michalt [737] - Miniakvária – Proudění vody v nádrži
Ahoj, nevím, jestli to patří do tohoto vlákna, ale vhodnější jsem nenašel.

Chtěl bych se zeptat, jak se dá zjistit, jestli v nádrži dobře proudí voda, tedy jestli jsou někde místa, kde se voda prakticky nehýbe.

Mám malé akvárium (25 l) a závěsný filtr (2 W) nastavený na malý průtok, aby projel objem vody v akváriu zhruba 1.8 krát za hodinu (tak jsem to nějak vysledoval, že to funguje nejlíp). Ústí filtru je relativně nedaleko nasávacího koše a celé je to v rohu nádrže. Filtrace (hladina NO2), chování ryb, šneků a rostlin zatím žádný problém s prouděním vody nesignalizuje. Ale jak jsem začal hnojit PMDD do vodního sloupce, kladu si otázku, kam všude proud vody to hnojivo (ne)zanese. A pro nízké rostliny (zatím mám jen jednu a krátce) je ten přísun živin prouděním docela důležitý.

Nemáte náhodou nějakou dobrou metodu, která by mi umožnila "podívat se," jak ta voda opravdu proudí? Díky.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2013 20:16 R Muž romant [27987] Re: Jája
Ano, asijským importům vyhovuje spíše ta teplota nad 24 stupňů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2013 19:48 R Žena Jája [1426] - ŽivorodkyRe: romant
Chladnější vodu mám na mysli do 24°C.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2013 18:22 R Muž romant [27987] Re: Jája
S těma 200 litrama souhlas, ale s tou chladnější vodou bych to až zase tak striktně neviděl. Ono prodávaný závojnatky v akvaristikách jsou povětšinou asijský importy a tam je to právě naopak, spíš mají rády teplíčko.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2013 17:17 R Žena Jája [1426] - ŽivorodkyRe: cumlik
Závojnatka do 100l akvárka nepatří. Potřebuje minimálně 200l a chladnější vodu. Není to jen o tom, jestli se líbí nebo nelíbí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2013 11:22 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: cumlik
do 100l by mohlo hejníčko gavůnků, např.:
rybicky.net/atlasryb/duhovka_diamantova
nebo přidat pár nějakých cichlidek, ty ale až po řádném záběhu, t.j. 2-3 měsících, např.:
rybicky.net/atlasryb/cichlidka_papousci
rybicky.net/atlasryb/cichlidka_apistogramma_panduro
rybicky.net/atlasryb/cichlidka_nijssenova
rybicky.net/atlasryb/cichlidka_pestra

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2013 23:12 amrtin Re: cumlik
Fotka k příspěvku Co třeba tyhle parmičky?: www.aquapage.cz/… Jsou opravdu zlatou perlou akva X-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2013 23:05 Žena cumlik [0] – nove zalozeni 100l akvaria
Nejsem si jista,ktere z ryb da do 100l akva. Chtela sem nejake vetsi,ale zavojnatky cerne se mi nelibi a obyc. mi vadi to jejich plavani brichem nahoru :-/. Muzete mi dat nejake typy? Zatim se drzim teter neonovych+d. pruhovanych. Diky :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   04.10.2013 16:37 R Muž romant [27987] Re: Paul
Na ancáky zapomeň.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2013 16:25 Muž Paul [2] - Asie
Dobře :-D a co třeba ancistrus?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2013 16:11 Muž volhpe1 [41] - TetryRe: Paul
Bude vadit podívej se jak je krevetka veliká. Já koupil ten nejmenší filtr co v akvaristice měli a dopadlo to jako míchání guláše :-) Musel jsem upravit vývod :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2013 16:02 Muž Paul [2] - Asie
diky, ale nebude vadit krevetkám celkem silný proud z filtru? (mám vnější)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.10.2013 21:39 Muž acik [416]
jen nepřekrmovat akva,jinak budeš mít okružaku jak naseto,když si to pohlidaš,máš super čističe :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.10.2013 21:29 R Muž romant [27987] Re: Paul
Šneky, nebo krevetky.
Edit: Ty šneky mám na mysli třeba okružáky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2013 21:17 Muž Paul [2] - Asie
Poradíte mi prosím, jakou rybku jako "čističe" si mám dát do 25l akvária? :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   03.10.2013 18:20 Muž Ičin [1405] - Cichlidy
OT : nepatří to sem, ale každého, kdo o tom něco ví, tak musí zaručeně zarazit ono "po týdnu a pár dnech dám ty tetry". Na to je lepší reagovat i ve špatném tématu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -3   03.10.2013 18:17 Muž FD [-4] - MiniakváriaRe: malyLibor
řekl jsem to hoooooooooooooooooooooooodně stručně protože to tam nepatřilo( nevím jestli patří do tématu orybách do malého akvária něco o jeho zakládání) a už jsem četl nanoakvária 12-35l od Ulrich Schliewen Jakob Geck
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   03.10.2013 17:45 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: FD
Zalozis akvarko jak jsi psal, a pak mozna "uz" ZA MESIC tam das prvni ryby. Behem toho mesice v nem nechas neco rozlozit, nebo budes jemne krmit, jako bys tam mel ryby. Tim se akvarko rychleji zabehne. Klidne co tyden muzes vymenit vodu, jako by to uz normalne jelo, aspon tim rostlinam neco dodas. Den pred vpustenim ryb vymen pulku vody.

Je to opatrna metoda, ale bezpecna.

EDIT: Sem se podivej proc: www.akvarijni.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2013 17:44 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: FD
No, možná by to chtělo si něco přečíst o zakládání akvária, o požadavcích ryb atd. Tak, jak jsi to napsal, je to... No, kdybych to takhle řekl já svému tátovi, tak by mi střelil pár facek a nedovolil by mi v sedmi letech založit si své první akvárko ani omylem! Předpokládám, že tobě je už víc než 7 let, tak si zkus něco o akvaristice přečíst.
OT prosím, tohle už není k tomuto tématu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2013 17:38 Muž FD [-4] - Miniakvária
Takže asi takhle založím akvárko kameny kořeny kytky pak dám po týdnu a pár dnech ty tetry. Po pár dnech krevetky a pak po 2 tydnech otiky super akva zařizuji koncem listopadu takže v lednu už by mohla být komplet osádka a jinak je to pořadi spravne
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   20.09.2013 19:16 R Muž romant [27987] Re: Slav3k
Pokud by to akvo mělo bejt jenom jako přestupní stanice, tak bych se tím netrápil a udělal to jako karanténu, na dno nic, jenom filtr a případný problémy si podržíš výměnou vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2013 19:13 Muž Slav3k [23] Re: Ičin
Tak snad těch 7 neonek a 5 teter krvavých tam nějakou chvíli než se stabilizuje velké akva vydrží ne ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2013 16:30 Muž Ičin [1405] - Cichlidy
25 litrů je málo, takže v případě nouze bez
písku, kvůli údržbě. ale opravdu je to málo!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2013 14:25 Muž Slav3k [23]
Aktuálně mi můžete pomoci s tímto:

abych v klidu mohl vyvíjet velké akva, potřebuju zaloit malé akva, kam dočasně evakuuji rybky ... je sice malé, ale na nějakou tu chvíli to jistě bude stačit na těch pár neonek a teter krvavých (25L) ...

poraďte prosím:

1) Jakou frakci písku koupit (zrnitost)
2) jak vysoké dno ? stačí 5 v předu a 8 v zadu ?
3) Mám k tomu tehniku, jenom mě zajímá, jestli mi tam bude stačit ten malý filtřík, takový ten ponorný, malá kostka bioakvacitu ...

díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   13.09.2013 08:23 Muž Ičin [1405] - Cichlidy
Skokové zvýšení dusikatých látek, např po krmení. Plně nezaběhnutá nitrifikace nemusí stíhat rychlejší nárůst např. dusitanů a dojde k dočasnému nárůstu, což může být (nejen) pro potěr fatální. Nechci tím nějak extra strašit, ale není to úplně nereálná situace. Zvlášť ve chvíli, kdy se pár nevytře hned a postupem času se na dně bude hromadit krmení a výkaly, tak ta možnost bude pravděpodobnější. Ale podpoří se tím rychlost záběhu :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2013 08:10 Muž funtcz [22] Re: Ičin
Co jsi tim myslel lehka špička?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2013 08:09 R Muž romant [27987] Re: Ičin
Tak určitě to není žádná hitparáda a jak píšeš, stačí kousíček a je průser na světě, ovšem proč to nezkusit. Jako vyúkový postup mě to příjde dobrý, ono když se udělá nějaká chyba a třeba i to neskončí valně a bude vůle se učit, tak se ke zdárnému výsledku, trochu metodou pokus - omyl, doklopýtá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2013 08:07 Muž funtcz [22]
Tak mam nechat na vytiracku hole akvarko jen filtr a topeni? Neni ještě pozdě...mužů to vyklidit. ..odchovničku mam poprvé tak si nechám poradit. ..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2013 08:03 Muž Ičin [1405] - Cichlidy
No já bych měl pěkně staženou zadel. Stačí lehká špička a je v lepším případě jen po mladejch. Přece jenom je to dost titěrný objem a hodnoty eNek tam můžou vyskočit dost rychle.
Nejsu teda žádnej expert na terče, ale těch 75l mě přijde i na vytíračku málo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2013 08:01 Muž funtcz [22] Re: romant
No jo...jsem si to myslel...mam to v obyvaku tak jsem chtěl at to vypadá. .
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2013 07:42 R Muž romant [27987] Re: funtcz
Tak jestli už tam ryby jsou, tak je nikam nedávej, stejně jim potřebuješ pro lepší stimulci ke tření měnit vodu, tak to dělej a bude to jak má. Jinak jako vytíračky jsou nejlepší holý akvária, bez dna, jenom filtr, topení a jde se na to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2013 07:27 Muž RadekH1 [129] Re: funtcz
tak to mozna jo. do profilu jsem nekoukal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2013 07:23 Muž funtcz [22] Re: RadekH1
Jen na vytřeni...jeden pár protože ve velkém mi mali nedokazali přežit...mam to i v profilu napsane smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2013 07:19 Muž RadekH1 [129] Re: funtcz
coze v 75 litrovem akva tercovce? a kolik?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2013 07:17 Muž funtcz [22] Re: romant
Kurnik..mam tam terčovce od pondělí. ..mam je dat spět?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2013 07:01 R Muž romant [27987] Re: funtcz
Ne, je stále v záběhu a dokonce je v kritický fázi nitrifikace, tudíž s obyvateli opatrně. Rozhodně doporučuji před přidáním i po, řádnou výměnu vody a kdyby něco, tak měnit a na nic nečekat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2013 06:31 Muž funtcz [22]
Zdravim.Jen tak se chci informofat...založil jsem nove akvarko 75 l.Filtr jsem nechal běžet v starem 14 dni a vodu jsem tam též nalel ze starého. Nove je jen dno.Mužu to akvarko považovat jako zaběhle?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2013 20:26 Muž michalcod [13]
Díky moc
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2013 17:54 R Muž romant [27987] Re: michalcod
Starou, vydejchanou vodou si nepomůžeš, ale starým dobře rozloženým bordýlkem ano. Čerstvá voda ty NO2 dokáže na čas eliminovat, ale jakmile ještě nefunguje nitrifikace jak má, tak je to o čase. Nirivec je dobrá věc, dokáže velmi účinně NO2 snižovat, ale když tam nejsou živočichové, tak je to vlatně dobře, alespoň mají bakterie co žrát. ;-)
Edit: Když jsme u toho žrádla, tak velmi důležitý je taktéž kyslík, takže vydatné čeření hladiny, popř. dočasné vzduchování kamínkem může býti prospěšné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2013 16:14 Muž Robo [45] Re: Designer
Můžu jen potvrdit. Taky jsem to tak dělal když jsem zajížděl větší akva. Odsál jsem bordýlek ze dna a pustil do toho nového i filtr jsem tam vymačkal a zajíždění se rozhodně urychlilo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2013 14:43 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: michalcod
Klidne bych do toho druheho akvaria lil i to co odkalis z toho prvniho, proste svincik, pomoct si tim muzes. Vymackani stareho filtru z jineho akvaria do noveho take neni nic neobvykleho, je to v podstate totez. Klidne Ti to doporucim, me akvarko prezilo i vyhniti pul hlavky salatu a jak rychle se zabehlo :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2013 14:39 Muž michalcod [13] Re:
Právě při zakl. menšího akva jsem s tím měl problémy, ale teď je to již delší dobu OK, ale právě proto se ptám, jestli novému akva pomůže když odleju vodu a místo z vodovodu dám právě z toho zaběhlého akva. To bych se rád dozvěděl..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2013 14:31 Muž michalcod [13]
Zdravím. Když mám založené akva kde vše funguje hlavně NO2 na nule a vedle jsem založil před 18 dny větší tak krom dávání Nitrivce bych si mohl pomoci-urychlit, kdy měním vodu, tak bych novou mohl dávat klasicky z vodovodu po odstátí nebo také vystřídat a dávat vodu z toho zaběhlého akva kde mám to NO2 na nule. V tom novém mám totiž stále(i při obdenních výměnách vody NO kolem 2) .Pomůžu si tím ???
Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.08.2013 15:59 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Marcel G
Diky za reakci. Na injektaz se tedy zatim vykaslu (asi by to opravdu nebylo uplne ciste proveditelne), a zkusim si to na malem akvarecku, dat to pri zakladani pod pisek. Chci na nem zkusit vic veci, takze proc nezkusit i tohle a maximalne to po mych pokusech za staleho michani vyliju cele do WC smich .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2013 22:15 Marcel G Re: Designer
Designer napsal: ... jestli pod dno risknout udelat injektaz treba tohoto: www.ceske-zahradnictvi.cz/… ?

Já tento substrát používám aktuálně ve dvou svých nanoakváriích (60L), a jsem s ním nadmíru spokojený. Když jsem jednou akvárko předělával a substrát jsem vyndaval ven, tak byla ta vrstva substrátu AQUAplants pěkně teplá, takže předpokládám, že tam dobře probíhaly rozkladné procesy (= tvorba CO2 z organického materiálu). Rostliny v tom rostou dobře, obzvláště v prvních několika týdnech. Ale pokud jde o tvůj nápad s injektáží tohoto substrátu pod písek, tak bych řekl, že to asi neklapne (resp. neumím si představit, jak by se ti to povedlo nějak čistě provést bez toho, aby se ti ten substrát nedostal i nad písek). Z praktického hlediska je ideální používat nějaký univerzální substrát, který je bohatý na živiny (např. ADA AquaSoil). Díky tomu pak nemusíš používat žádný zásobní (podkladový) substrát, a přesazování rostlinek je radost. Naproti tomu, pokud používáš dva druhy substrátů (zásobní a krycí), tak se při přesazování rostlinek budeš nevyhnutelně potýkat s tím, že se ti ten zásobní substrát bude dostávat na povrch, což není moc dobré.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.08.2013 10:44 Muž Miso [470] Re: Bankai
na rovnaky dotaz sme odpovedali nedavno aj tu rybicky.net/forum/15…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2013 10:35 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Burik
Das hnojivove kulicky pod dno, zasadis na ne kytky, prihodis nekorenici plevel, spustis filtr topitko a svetlo, nechas tam neco vyhnit (nekdo treba krmi v akvariu bez ryb), za 14 dni zacnes hnojit, za mesic prvne vymenis vodu, pak za tyden ji jeste vymenis dvakrat po sobe a hura tam s rybama ;-) .

Trosku zjednodusene a urcite to nekdo popise odlisne, ale takhle to funguje. Jen si musis dat pozor na svetlo, pac kdyz hned rozsvitis poradne svetlo na 14h denne (coz je hodne i kdyz uz to bezi jak ma), muze zezelenat i pisek ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2013 20:30 Muž Burik [727] - AquascapingRe: Bankai
aneb akvarista se stále učí:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   18.08.2013 20:28 Muž Bankai [22] Re: romant
Kazda nova informace, kterou dostanu, sebou prinasi hned nekolik dalsich otazek. Akvarium me bude bavit. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2013 20:25 Muž acik [416] Re: romant
souhlasím,taky jsi mi to taky rval do hlavy porad a zda se,ze vse pomaha a lepsi se... :) ale denne nemenim,jen 3x tydne
romant napsal: No a potom je zde druhá parta, někdy označovaných za fanatiky(patřím mezi ně), kteří mění vodu klidně denně po dobu klidně měsíce, prostě co kdo unese a snese. Špatný pryč, dobrý dovnitř, tak lze taky ony intenzivní výměny vody nazvat, prostě to co je nevyužitelný, nezpracovaný se tou výměnou odstraňuje a to co je ke zpracování se do akvária dodává. Jsou to trošku dva pohledy na věc a tak nelézt si ten svůj rozumnej kompromis se mě jeví jako dobrej postup pro začátečníka u první nádrže. ;-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 144

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 145833x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13369-zakladani-akvaria?od=3878