Zakládání akvária
S "mikroprachem" by vám mohla pomoci trpělivost.
Až se zaběhne filtr, (namnoží dostatek nitrifikačních a jiných bakterií), drobné mechanické nečistoty by měly z vody vymizet.
Jak to popisujes, ten "prach" budou s nejvetsi pravdepodobnosti nalevnici, jak uz psal i michalt, jejich premnozeni je u cerstve zalozenych akvarii uplne normalni
Zadny prach by se jeste po tydnu nevznasel sam od sebe ve vodnim sloupci. Bud by se uz davno usadil, nebo by ho vychytal filtr. Vim o cem mluvim, nekolikrat jsem.zakladala akvarium s akadamou, a tam lita zpocatku po akvarku veeelmi jemny prach, ale max. do dvou dnu byla voda kristalova.
Nalevnici vetsinou postupne sami vyklidi pole, nejlepsi by bylo par dni nemenit vodu a nekrmit, protoze i vymeny vody nalevniky "krmi" a podporuji v mnozeni. Jenze pokud mas v cerstve zalozenem akvarku uz ryby, tak naopak vodu menit musis kvuli rybam. Takze se jich budes zbavovat hur a dele.
Ono to pravidlo, ze ryby maji prijit az do akvarka aspon nekolik tydnu stareho, ktere ma uz ty nejkritictejsi faze zabihani za sebou, ma neco do sebe.
Zkus si procist tohle vlakno
rybicky.net/forum/4822 a i na netu na heslo nalevnici urcite najdes spoustu odkazu. Ten filtr urcite uz neproplachuj.
Tak hodne stesti
Už mám jednu petku a dva největší hrnce plné vody na zítra
Ještě jednou mnohokrát děkuji a přeji dobrou noc
Hmm...ano, v petkách se voda dobře vytemperuje a zítra může jít do nádrže.
Obecně by bylo lepší nechat tu vodu stát v něčem, kde má hladina větší volný povrch, aby se chlór mohl uvolňovat efektivněji (třeba kbelík). Ale to je jen taková poznámka pro budoucnost, v pátek o půlnoci bych kvůli tomu neběhal a nesháněl se po vhodné nádobě.
Asi bych tomu dopřál jen čas a ty výměny vody. Možná se uvolnilo něco z čerstvého dna.
Mezičasem číst (třeba na tomhle webu) články o zakládání a údržbě akvária. Aktivně vyhledávat spolehlivé informace, neočekávat přemíru dobrých rad z akvaristiky a nespoléhat se na ně příliš.
Moc moc moc děkuji za rady
Zítra jim hned 1/3 vody vyměním. Mohu dát tu kohoutkovou teď odstát do pet flašek ?
tak to vypadá, že si ten prach sedá na dno ...
Vodu není potřeba nijak upravovat, jestli je "bezpečná na pití." To odstátí je dobrou a bezpečnou volbou, ale v případě nutnosti to jde i bez něj. Chlór již není takovým strašákem jako byl kdysi, obzvlášť, když se nemění celý objem vody.
Myslím si, že jde jen o to, vyloučit toho nálevníka (častý problém čerstvě založených akvárií) nalitím vody do sklenice a pozorováním pohybu (třeba taky ve světle baterky nebo v blízkosti silné lampy). Jestli to není ten, kromě těch intenzivních výměn vody bych nepodnikal nic dalšího a čekal, dokud odezní.
Tu výměnu mi v akvaristice neporadili, zítra to hned udělám, ale právě nevím jak tu vodu upravit, abych jim tam nedala tu čerstvou chlorovanou.
Bohužel vám na to usazování teď nemohu odpovědět. Jdu odebrat vzorek do sklenice ...
Děkuji moc.
Nejlepší je nechat vodu několik hodin (půl dne) odstát, aby se stabilizovala teplota. Není taky na škodu věci, když vyprchá část chlóru, ale to obecně není žádná tragedie. Takže pokud to jde, nechat odstát, pokud to nejde, napouštět s použitím sprchové hlavice, aby se voda co nejvíc hýbala a chlór se z ní vyhnal.
Jinak je taky dobré podívat se do sekce článků na tomto webu a podrobně si prostudovat několik článků o začátcích s akvaristikou. Třeba v čase, když bude voda v kbelíku několik hodin čekat na nalití do akvária
.
A co ty výměny vody? Vzhledem k tomu, že jsou tam již ryby, měla by se měnit alespoň 1/3 objemu téměř denně, t.j. alespoň obden.
Jak ten prach vypadá? Když se nabere trocha vody do sklenice, ustálí se ten prach nebo se pohybuje?
Pokud budu měnit část vody (z kohoutku), prosím poraďte jak s ní naložit, než ji naleji do akvárka.
Objem je 100 litrů.
Máme tam dva sumečky ancistrusy a tři pancéřníčky co jsme dostali ...
Jsou to maliličké bílé drobečky :(((
Děkuji
Jaký je objem akvária? Dal by se ten "prach" nějak popsat? Barva, hustota...
Jak často se mění voda? Předpokládám správně, že v nádrži neplave žádná ryba?
Právě ten biomolitan bych neproplachoval ještě alespoň několik měsíců, dokud výkon čerpadla dramaticky neklesne. Právě tam bydlí nitrifikační bakterie, které by se teď měly množit a nerušit.
Nejlepší by bylo založit prezentaci, vyplnit co nejvíc informací a pak se bude vidět, co s tím.
Ale většina zákalů po založení nádrže chce jen trpělivost, ony zmizí. Většinou pomůže častější výměna části objemu vody, jedinou výjimkou je přemnožení nálevníka, od kterého nejlíp pomáhá vodu neměnit.
0 29.08.2014 22:42 Jana – mikro prach
Dobrý den,
prosím poraďte mi jak se mám zbavit mikro prachu který už týden poletuje neustále po akvárku.
Mám nově založené akvárko, dala jsem přípravky Akva Start a Křišťálová voda a nic ...
Filtr Einhem Biotop 160 jede na plný výkon a i spodní molitan jsem propláchla ...
Děkuji moc předem.
Starší reakce
Trochu OT, ale na tvém místě bych vyndal toho mořského ježka (vápníková schránka). A těma kamenama bych si taky nebyl moc jistý. Zkus je vyndat a cáknout na ně trochu octu. Když budou šumět, tak bych je radši úplně oželel.
Dobře, změním postup a budu měnit.
Založena prezentace a uvidí se časem.
Koukni se na velikostně podobná akvaria s bettou, které jsou zde prezentovány aby sis udělal aspoň nějakou představu. Počítej s plovoucíma rostlinama pro beťáka.
Za mě měnit, tím hodně supluješ biologickou rovnováhu, která ještě v čerstvé nádrži není.
Ancíka a jiné krunýřovce (krom otíků) do takového objemu ne
Zvlášť když je pro nás určujícím faktorem osádky betta. Když jsou ve hře i jiné biotopy dívala bych se po menších pancéřníčcích třískvrnný, trpasličí, malý, Schwartzův, nejmenší. Ohledně hejnovej bych přemýšlela o menších čistotných, neživorodých, málo oploutvených, hejnových rybách
A neonky také v mých očích moc ne, jsou plavci a vhodnější do většího objemu a délky akvária max. neonky modré.
No když chytnu blba, tak tam hold bude sám. Betta bude základ, co k tomu vymýšlím už delší dobu, každý radí něco jiného a hlava je už jako balon! Ve chvilce času založím tedy prezentaci. Biotopu jsem se chtěla držet abych měla nějaký základ, ale asi od něho ustoupím a až časem?
No s výměnou vody, každý mi říká něco jiného, jeden měnit,druhý neměnit (akvarista z okolí) nechat zaběhnou a měnit jednou týdně. Děkuji za návrh ryb, kouknu na ně, ancitruse raději ne?
Od zamýšleného biotopu klidně odstoupím, hlavně aby to ladilo tak jak má. Psala jsem, že jsem i pro biotop smíšený.
(Aby to nedopadlo tak že bude betťak a neonky
).
Wendy2 napsala: Krm jako by tam byly ryby už teď a bakterie se ti samy namnoží
S tímhle bych byla docela opatrná. Krmit ano, je třeba jen jednou, dvakrát týdně. Krmit denně jako kdyby tam byly ryby je v mých očích docela nerozumné.
Krm jako by tam byly ryby už teď a bakterie se ti samy namnoží
Ani u jiných druhů ryb nemáš jistotu, že betta bude mírumilovná, někdy se prostě povede kousek, který je sice krásný, ale úplně pitomý a útočí na všechno co se hýbe. Mít tam jen jednoho samce + málo oploutvené hejnovky je dle mě cesta menšího odporu.
Místo séra použij ty výměny vody jak píšu já nebo Ziodik. A ohledně správných rostlin si zařiď tu prezentaci, jak ti už bylo ostatně porazeno, vypiš co všechno máš a zda se opravdu nutně chceš držet i biotopních rostlin a pak se můžem pohnout dál
Našla jsem i z Asie, ancitruse jsem zobecnila, a také jsem dodala i smíšené
.
Přesně to jsem myslela, ale na zaběhnutí akvária nespěchám.
Zařadila, mírumilovné k jiným rybám je u svého druhu ne. O Chovu neuvažuji, chci pouze jednoho samce. A sérum jsem myslela nějaké aktivační, chemii jako takovou tam cpát moc nechci. Akvárium jenom pro bettu bych uvažovala při menším počtu litrů, na těch 54l tam může plavat i něco navíc.
Na rostlinách šetřit nechci, ale jaké správné tam dát to by mi pomohlo
.
Nejlepší "sérum" do začátku je pravidelná výměna vody, první týden klidně denně, druhý ob den, třetí a čtvrtý po 3 dnech + osazení plži.
Ohledně osádky ancistruse bych do hrubého objemu 54 l vůbec nedávala, jsou to docela špiniči což se moc nelíbí bettám, které raději vodu čistou. Ohledně osádky bych se podívala po hejnu středně velkých razbor jako např. Hengelova, Espeho v počtu 15-10 kousků. Na dno bych osobně dala nějaké pancéřníčky do 4 cm, jenže ty nezapadají do tebou zamýšleného biotopu a přemýšlela bych o "čističích" třeba ve formě krevetek japonských.
Edit: Než já se rozepíšu tak už je skoro všechno napsáno
Ancistrus je jižní amerika,takže ti do asijskeho biotopu mic nezapadá.
Nevim co přesně myslíš pojmem serum do začátku,ale můžeš použít nějakou "násadu" bakteríí pro rychlejší nastartování nitrifikace.
Jako sérum na začátek doporučím časté výměny vody, ze začátku klidně denně po dobu týdne, pak dva týdeny obden a pak klasika jednou týdně. Na chemii se vykašli. Jelikož děláš nové akvárko, není kam spěchat. Jestli bych zrovna betty zařadil mezi mírumilovné to nejspíše ne. Jestli bettu, tak bych to akvárko udělal jenom pro ni. Pokud i jiné ryby, podíval bych se po nějakých menších razborkách. Místo ancistruse spíše otocincluse v pěti kusech. Udělej si už prezentaci akvárka a vypiš co zatím máš. Na rostlinách, co se počtu týče, nešetři.
0 25.08.2014 12:29 Majjia – Příprava akvária 54l, 60x30x30
Zdravím všechny,
snažila jsem se přečíst si vlákno diskuze, ale bohužel to není již v mých silách, až bude čas budu pokračovat ve čtení. Proto zakládám nové vlákno a přicházím si pro rady. Po cca 3-4 letech si znova zakládám akvárium. Již jsem založila hrubý návrh akvária (písek, voda a pár rostlin). Rostliny nyní ještě dokoupím, zasadím. Doporučujete nějaké serum na začátek?
Ráda bych akvárium směřovala na asijský typ (sameček betty splendes a k němu nějaké ancitruse a nějaký pár rybek do počtu).
Nebo bude lepší si udělat smíšené akvárium? Bette je mírumilovná, ale bojím se abych našla správné ryby k sobě co se týče teploty, pH atd.
Děkuji za rady
S pozdravem Majjia
Starší reakce
...majiteľ akvárko zrušil cca pred rokom a vo filtri nechal stáť až doteraz starú vodu z akva. Molitan vo filtri smrdí ako hnoj. Zatiaľ som ho len prepral v čistej vode tiež spolu s keramickými valčekmi a namočil na noc do vedra...
Před časem jsem řešil úplně stejný problém a to zhruba tak, jak popisujete. Důkladně jsem "molitan" propláchnul, a to tak, až z něj po vymačkání tekla čistá voda. Na noc jsem ho nikam nenamáčel, filtr jsem nainstaloval a zapojil.
Docela rád bych se dověděl, co jsem tímto postupem riskoval.
...Tiež kamene z akva vraj mal v záhrade, bude stačiť prečistiť ich wapkou?...
Taky by mě zajímalo, co odolá tlaku vody z wapky, aby bylo nutné použít "tvrdou chemii"?!
ok ďakujem za pomoc
Savo original, ty ostatni buhvi co obsahuji.
0 05.08.2014 09:44 Roman – Re:
Tak to som rád, že sa to takto dá. Je na to nejaké špeciálne savo alebo to je jedno? Mama má doma myslím len SAVO na wc
Presne tak. Napustit vanu, zalejt poradne Savem, a nahazet to tam vsechno
.
Staré náplně do filtru/molitany,válečky/,klidně vydesinfikuj,např.v Savu.Není ptoblém je znovu použít.Kameny očisti Wapkou,klidně omyj octovým roztokem a můžeš v pohodě použít.
Já bych koupil molitan nový. Není to zas až tak velká investice. Pokud ten starý molitan ovšem není nijak zvlášť jetý lze ho nechat vyschnout a několikrát proprat pod tekoucí teplou vodou. Pokud máš obavy z možného přenosu nějaké choroby z cizí nádrže můžeš použít roztok Sava.
Ahoj, mám k dispozícii 250L akvárium spolu s filtrom JBL crystal profi e900 a pár veľkých kameňov. Problém je, že majiteľ akvárko zrušil cca pred rokom a vo filtri nechal stáť až doteraz starú vodu z akva. Molitan vo filtri smrdí ako hnoj. Zatiaľ som ho len prepral v čistej vode tiež spolu s keramickými valčekmi a namočil na noc do vedra. Môžem molitan prečistiť napr. v octe alebo niečom inom? Alebo mám objednať nový molitan do tohto filtra? Tiež kamene z akva vraj mal v záhrade, bude stačiť prečistiť ich wapkou? Pretože prevariť kameň o výške 40cm je asi problém. Nechcem si do nového akvária zaviesť nejakú háveď alebo infekciu, tak čo mám robiť?
Nádhera!
A nebo pokud je někdo fakt frája, takby mohl udělat tohle v polovičním měřítku.
clickerfou.free.fr/…
Našel jsem odkaz u Horáce ve článku, díky, taky mě trochu inspiroval.
A co 40 šířka, 25 hloubka a 45 výška jako paludárium? O to se pokusím já
S biotopem vizte reakci Romana, ale jinak je nádržka 55x50x40cm hodně inspirativní!
Vyřádit se na ní by nebylo moc těžké...
Akvárium se dá udělat vpodstatě v jakýchkoliv rozměrech, spíš jde o praktičnost věci a to třeba o možné osvětlení. Biotop se v akváriu v přírodním slova smyslu vytvořit dá jen velmi těžko, jenom se snažíme skladbou rostlin a živočichů tomuto stavu přizpůsobit, takže se budeme orientovat třeba na Asii, nebo Amazonii, nebo Afriku, ale jak píšu jenom velmi vzdáleně, prostě tomu jenom tak říkáme, takže ve finále je jedno, jak to poskládáš a když budeš dodržovat základní pravidlo "aby se to sneslo", tak proč nekombinovat a omezovat se jenom striktním kontinentem či oblastí, ale na druhou stranu nic proti tomu. Podíval bych se do prezentací zdejších uživatelů a inspiroval se u nich, nabral nějaký informace, udělal si názor a posléze již dotazy konkretizoval. Asi jsem moc neporadil, ale takový je můj názor na věc.
0 03.08.2014 15:13 Gejza – rozměry akvária
Prosím o radu, je to hodně veklá hloupost udělat akvárko š 55cm, h 50cm, v 40cm.
55cm je maximální možná šířka a 50 je maximální možná hloubka. Pokud poradíte vhodnější rozměry budu rád. Zároveň bych uvítal typ co by tam mohlo být za biotop, kdybych chtěl biotopní akvárium.
Dík
Starší reakce
Nic bych nerušil a začal s tím co je v odkazu, jenom bych ten filtr vyměnil za to variantu čerpací hlavy a kostky biomolitanu. Do začátku na nabroušení ostruh to bude stačit. Další možný vylepšení je tzv. odrazový reflektor nad zářivku, čímž si se světlem pomůžeš. Další zářivkou bych se netrápil. Beru to jako testovací záležitost a když vás to chytne, budete více bádat, zkoušet a hlavně číst, časem se k něčemu více dokonalejšímu jistě propracujete. Tak hodně zdaru a ať s daří nejen v akvaristice.
0 08.07.2014 17:05 Moniička Právě že ikdyž začínáme chcem přesto začít s větším akvárkem,ale 100l by jsme už neměli kam dát,máme garsonku a místo akorát na toto akvárium,navíc nevím jestli by větší skříň co máme udržela. Už tohle akvárko bude těžké naplněné plus pár dekorací,tak nevím
děkuji za informace
Ještě bych doplnila - ty sumečky alespoň 4-5, jsou to hejnové rybky. Krevetky cca 10 kousků, z rybek bych volila spíš některou malou hejnovitou rybku, např. se mrkni na razborky 10 - 15 kousků. Tetrovité ryby určitě ne (viz neonky atd.), potřebují pořádně velké AQ. Z krunýřovců se mrkni na krunýřovce jednopruhého. Je to zajímavá rybka, maká celý den jak zběsilá, takže není nikde zalezlá a je vidět. Pavích oček bys za chvíli měla plné AQ a pěkně přerybněno, navíc to jsou čuníci - mají nedokonalé trávení, takže tím znečišťují nádrž. To uvažované AQ není zrovna velké, takže i jeho údržba je pracnější, než kdybys měla třeba 100l.
Je to normální AQ, ale je to set. Když už, tak bych volila AQ s výškou 40cm kvůli růstu rostlin, v třicítce se v tom budeš pořád hrabat, protože rostliny rychleji dosáhnou hladiny. V setu je většinou technika, která stojí za bačkoru. Např. ten filtr je šidítko, ne filtr. Určitě je lepší zvolit jen prázdné AQ s krytem a techniku dokoupit. Topítko spíš potřebovat nebudeš, pokud máš teplý byt, a jako filtr by byla ideální čerpací hlavice Atman 200 + kostka akvacitu (akvarijní molitan). Bylo by také dobré se poohlédnou po AQ, které má dvě zářivky, jedna je pro rostliny málo, nebo si kryt prohlédnout, jestli je v něm dost místa, aby se dala ještě jedna zářivka do něj přidat.
Přidat reakci
1 ...... 144
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 145853x