Zakládání akvária
drátěnku mám taky otestovanou a funguje to dobře, akorát se mezi ni a sklo nesmí dostat kamínek... tak jako mezi cokoli jiného, pak jsou škrábance hned na světě
Renatta napsala:A pak jestě jestli nevíte jak zamezit vzniku toho vodního kamene na okraji skla akvárka, co jsem koukala na fotky akvárek, tak každý to má krásně čistý. Mám kupovat balenou vodu?
Zamezit nelze. Pouze čistit čistit a zase čistit. Nevím jak s tou drátěnkou - mě se to moc nezdá. Já jsem na čistění používal hadřík namočený v octu. Při výměně vody jsem tím vodní kámen ofidlal, ocet ho rozpustil a za chvíli jsem to setřel a bylo čisto. Samozřejmě dávat pozor aby se ocet nedostal do vody v akváriu ...
0 23.06.2016 17:19 Renatta super, díky za rady. Doporučíte nějakou ověřenou firmu, co lepí akvária na míru, popřípadě posílá i na adresu? Nebo aspoň někoho v okolí středních čech, Praha, Pardubice? A co to osvětlení na ten můj rozměr 60x30x35, bude stačit toto
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Renatta napsala: A pak jestě jestli nevíte jak zamezit vzniku toho vodního kamene na okraji skla akvárka, co jsem koukala na fotky akvárek, tak každý to má krásně čistý.
Nejjednodušší je nalepit podél horní hrany skla proužek černé pásky nebo samolepicí tapety a je to vyřešené. Usazenin se nezbavíš, ale nebude je vidět.
drvi napsala:Naopak, jako příklad dobře fungujícího setu ti nabízím inspiraci třeba u rybicky.net/nadrze/23292 .
Akvárium, které linkuješ, funguje s CO2. Ona nechce CO2.
Nemohu si pomoci, mě se líbí toto:
rybicky.net/fotogalerie.php… Přičemž podotýkám, že v horním akváriu teprve začínají být vidět lekníny a v dolním lagenandry nejsou vůbec dlouho (lagenandry mohou být, pokud se jim bude dařit, o dost větší). Za půl roku budou tato akvária vypadat ještě výrazně lépe - jako každé akvárium, které se vyvíjí a o které se majitel stará.
Renatta napsala:
A pak jestě jestli nevíte jak zamezit vzniku toho vodního kamene na okraji skla akvárka, co jsem koukala na fotky akvárek, tak každý to má krásně čistý. Mám kupovat balenou vodu?
Upřímně si nemyslím, že existuje něco, co způsobí, že se vodní kámen nebude usazovat (to bys musela mít permanentně destilovanou vodu). Domnívám se, že každý, kdo prezentuje čisté sklo, ho tak má proto, protože ho před focením vypucoval.
Prostě jednou za měsíc, dva, půl roku použít tu drátěnku.
P.S. Na vodní kámen jsem zkoušel umělohmotovou drátěnku, umělohmotovou drátěnku se solí, hubky na nádobí, speciální akvarijní škrabky, stěrky - standardní drátěná drátěnka je nejlepší (smutné zjištění - existují plastové hubky na nádobí, které dovedou zanechat jemné, ale nepříjemné škrábance na skle akvária).
0 23.06.2016 16:09 Renatta Projíždím teď fotky akvárek a akvárka bez krytu jsou pro mě hezčí, takový hodně "in"
Jestli můžu ještě pár otázek, doporučili byste mi někoho na netu, kdo dělá fakt super kvalitní akvárka na míru? Pak bude stačit toto osvětlení aby se rostlinkám dařilo nebo jiné?
www.rostlinna-akvaria.cz/…
A pro jistotu bych tam chtěla filtr, bude stačit tento?
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Ještě jednou děkuji za vaše rady.
A pak jestě jestli nevíte jak zamezit vzniku toho vodního kamene na okraji skla akvárka, co jsem koukala na fotky akvárek, tak každý to má krásně čistý. Mám kupovat balenou vodu?
Používám obyčejné úsporné žárovky (nebo přirozené světlo). Ale v zásadě si nemyslím, že by to s trubicemi nemělo fungovat také.
Ten pás vodního kamene jde úplně v pohodě dolů kouskem drátěnky (nejjednodušší - jakýkoli - i ten nejhnusnější vodní kámen, jde dolů obyčejnou drátěnkou). Nepoužívám ji celou, odtrhl jsem si z ní kousek, který mám odložený zvlášť. Stačí jednou za čas přejet sklo při některém odkalování a máš to čisté.
K tomu, co píše drvi: Každý jsme jiný. Já jsem uvnitř primárně přírodovědec. Chci dlouhodobě udržitelný, blbuvzdorný biotop, ve kterém se obyvatelé budou cítit co nejlépe. Když něco začne dominovat a stávat se "plevelem", nechám to (takové rostliny jsou pak nejkrásnější). Nejsem ideální zákazník pro obchody, protože, poté, co jsem si například do miniakvária nad stolem koupil jeden košíček Cryptocoryne lengroi, stačily rostlinky v košíčku na osazení celého miniakvária, od té doby tam jsou, prosperují a já nepotřebuji žádné další nákupy. Taky skoro nemusím krmit, protože těch pět krevetek si žrádlo najde. Jen svítím. Nejhorší, co se takovému akváriu může stát, je, že buď na týden vypadne elektřina nebo praskne nebo vyschne. A mě se líbí. Jsou lidé, co z toho budou omdlévat, ale na druhou stranu kdo ke mě kdy přišel osobně, líbilo se mu. A ve vedrech, jaká momentálně panují, jsou odkrytá akvária fajn. Snadno se do nich dostanu, když chci zalít starou vodou kytky, ochlazují byt (venku je 30, před hodinou jsem v akváriích naměřil 23-24), zvyšují vlhkost.
Já ti naopak, na rozdíl od minulého příspěvku, doporučuji koupit akvárium 60 - 100 l, ve větším se lépa udržuje biologická rovnováha. Pro začátečníka není špatné pořídit kvalitní set, např. Juwel, který má slušný filtr a dobré osvětlení, levnější polské sety moc nedoporučuji. Časem můžeš, tak jako já, přidat ještě externí filtr, nejlépe Eheim.
Máš pravdu, že dobré osvětlení je pro rostliny důležité, ale aby ti dobře rostly, je vhodné přidávat už od začátku CO2, nejlépe z bomby a spojit ho i s pH kontrolerem, aby se ti automaticky udržovala stabilní hladina pH. Odpadnou ti pak starosti s nastavováním množství CO2 a jeho dávkováním, což je pro rostliny velice důležité. Set s ovládáním pH dodává např. firma Rostlinná Akvaria
www.rostlinna-akvaria.cz/… . pH kontroler je ale jen bonus navíc, úspěšně ti bude akvo fungovat i bez něj.
Samozřejmě se můžeš vydat i tou cestou, jak ti nabízel kolega v první reakci, tj. bez filtru a veškeré techniky , jen s osvětlením, ale pak zvaž, jestli chceš, aby ti akvárium sloužilo jen k udržování biologické rovnováhy nebo od něj požaduješ také nějakou estetickou hodnotu. V prvním případě , jak jistě vidíš z prezentací pana Ščobáka, sice akva fungují, rostliny rostou, živočichové se množí, ale estetická úroveň takových akvárií je (prosím bez urážky) zcela katastrofální. Naopak, jako příklad dobře fungujícího setu ti nabízím inspiraci třeba u
rybicky.net/nadrze/23292 .
Díky za rekaci, trpělivost určitě mám
akvárium na míru bych si nechat mohla udělat,ale nevím jaký světlo nad to koupit, kdybych si nechala udělat dejme tomu akva 60x30x30. Jestli ty led rampy nebo obyč zářivky, vůbec nevím jaký typ. Pak mám strach z toho otevřeného akva, že se rychleji odpařuje voda a taky z toho, že se po vrchním kraji bude tvořit ten nevzhledný pás vodního kamene. Loni jsem měla 20l otevřené akvárko s krevetkama a po celým vrchním okraji se mi vytvořil nevzhledný 3cm pás vodního kamene.
Staurogyne nemám zkušenost, ludwigia je ok, E. quadricostatus také. Anubias neuškodí, ale taky z počátku moc nepomůže, protože velmi pomalu roste. Cubu nevím, zda bych dával na záběh akvária - doplnit ji později by mohlo být snažší (ale osobně s ní zkušenost nemám).
Podstatné je, že bez CO2 (prý) není nutné svítit tolik, jako s CO2 (nemám zkušenosti s CO2). Na druhou stranu lidwigia CHCE hodně světla - nejlépe se jí daří těsně pod žárovkou. Toho dosáhnu, že ji umístním těsně pod hladinu - buď ji nechám vzplývat nebo ji nějak přichytím nebo mám nízké akvárium.
Mám výhodu, že v žádném akváriu nemám filtraci ani pohyb vody - nedávno jsem jednomu člověku na Akva.sk radil Pogostemon stellatus prostě "hodit na hladinu" a vyplynulo, že jemu to proud z filtru narve někam do vegetace. Proto s filtrem, který je v setu většinou silnější, než by musel být, může situace s vzplývajícími rostlinami vypálit jinak.
Když uvažuješ, jak uvažuješ, zkus akvárium bez filtrace. Vyžaduje menší množství ryb, než akvárium s filtrem, vyžaduje větší trpělivost, ale to podle toho, co píšeš, možná máš. Finálně tak možná nepotřebuješ set, ale jen akvárium a osvětlení. A mohla by sis nechat udělat akvárium přesně na míru. Pokud chceš rostliny a jsou pro tebe zajímavé, pak standardní akvária mají (v mých očích) nevýhody v tom, že jsou moc vysoká. Já jsem schopen si nechat udělat akvárium vysoké jen 25 cm, ale s půdorysem 50x50 (nebo 60x40 nebo 120x20, nebo 80x40). V reálu mám tam na objem dost velkou plochu hladiny a současně se rostlinám dostane hodně světla. Problém takového akvária je pak ten, že na úvod potřebuji doopravdy hodně rostlin na osázení.
P.S. Koukni na tohoto kluka. Začal zle, ale zapracoval. Použil úplně jednoduché rostliny a vypadá to, že se něco naučil:
www.akva.sk/… 0 23.06.2016 13:25 Renatta Zdravím všechny, mám na Vás prosbu ohledně výběru a rad pro založení nového akvárka, tak abych neudělala chybu. V první řadě bych potřebovala pomoc s výběrem fakt dobrého akvarka, asi v setu. Představa je asi něco kolem 50 až 60L. Chci aby bylo opravdu kvalitní, hlavně aby mělo výborné osvětlení kvůli rostlinkám. Nevím jestli je lepší nějaké s led nebo obyč zářivkama. Z rostlinek bych tam chtěla Anubias barteri var. nana, Staurogyne repens, Ludwigia repens, E. quadricostatus, Micranthemum callitrichoides 'Cuba'. Ryby zatím neřeším, chci akva nechat několik týdnů bez ryb, jenom s rostlinkami, abych věděla, že vše funguje a ryby budou tak mít vše dobře připravené k životu. Jako dno se mi líbí černý písek, fakce asi 1-2mm a co jsem četla, tak asi bych do toho písku dala k rostlinkám nějaké hnojivo v tabletách, co2 neplánuji.
Kobercovky su dost narocne na co2, svetlo... Ja osobne keby som chcel koberec, pouzijem ricciu. Na kus bridlice, sietku , naviazat. Z casu na cas ostrihat, previazat a mas vystarane aj bez co2.
A jakou byste mi doporučil Kobercovky aby rostla jen v substrátu a udělala krásný koberec. Co2 nemám...
Ten filtr pořád funguje i právě teď. Takže nebude mít žádnou pauzu. A ty ryby? Tvůj osobní typ? Co Tobě se líbí?
Aháá, já to pochopil, že je to nějaká akutka.
Tím způsobem, jak popisuješ si trochu pomůžeš, tedy řekněme že si nadběhneš tak týden, takže dobu záběhu zkrátíš tak na 10 dní, tedy v případě, že budou bakterie něčím krmený, tedy že tam nedáš jenom ten zaběhnutej filtr a nebudeš si myslet, že ej to v richtiku. Osobně používám sem tam špetku sušenýho krmení, nebo v nově založený nádrži nechám něco hnít(s mírou) a tím se živí vznikající populace nitrifikačních bakterií. Osobně bych tu zaběhnutou kostku před umístěním do novýho akva lehce propláchnul a dal tak prostor pro další nové generace bakterií.
Edit: Tedy ty ryby potupně za 14 dní první partu, před i pop vpuštění vyměnit polovinu vody a za týden druhou partu se stejným rytmem výměny, mezi tím možno vyměnit v průběhu týdne 1-2x 1/3 objemu, s krmením nebláznit.
Ryby přemýšlím, nechám si tady poradit a je to 150l
Co to bude za ryby? Jak velký to akvo je, tuším něco většího přes 200 litrů.
Když budu zakládat nové akva, budu dávat nové dno, nové rostliny, ale použiju novou čerpací hlavu ATman 202(3) ale militantní bych tam dal starý zaběhlý s fungujícího akva cca 2 roky tak mohu ryby dávat kdy?
Děkuji
Pak se omlouvám, s cubou osobní zkušenost nemám. Vycházel jsem z článku, který je o micranthemu obecně a vycházelo mi, že jsou obě rostliny charakterově podobné.
Mám Micranthemum micranthemoides. V jednom akváriu se držel tak tak, ale nakonec ho rozšlapali CPO. V druhém stále je a žije. Bez CO2. Komplikaci ale vidím v tom, že toto ani není typicky trávníková rostlina. Jednotlivé lodyžky si rostou do značné míry kam chtějí a nemají snahu držet se substrátu. Protože se u mě mohou držet pod jinými rostlinami, nevyplavou k hladině a část kořenů dno vždy nějak najde, ale jako samostatnou rostlinu musí dát její udržení na dně nepřetržitou (i když ne vyloženě každodenní) práci.
Víc:
e-akvarium.cz/… od strany 10.
Každý tzv. "trávníček" je náročnější a ne vždy se daří, cuba potřebuje hodně světla a Cočko. Však si počti v atlase
rybicky.net/atlasrostlin/micranthemum_callitrichoides_cuba je tam dost informací. Tady nahoře je odkaz k zakládání akvária, je tam i o vhodných rostlinkách, tak si je najdi v atlasu, určitě si některou vybereš
0 18.06.2016 13:40 Petr80 Je tato rostlinka Micranthemum callitrichoides 'Cuba' náročná na pěstování? Je potřeba jí hnojit, pokud ano tak čím. A popřípadě jakou rostlinku byste mi doporučili přidat do toho mého akva.
Nejsem cichlidář, ale nevidím důvod, proč by tam nešly, jsou opravdu dekorativní.
Ahoj, myslíš nebo myslíte, že by se tyto kameny daly použít také do malavi? Vypadají pěkně
Ty kameny koupíš v akvaristice nebo Hornbachu, jmenují se Drago stone
0 18.06.2016 12:00 Petr80 Ještě jsem se chtěl zeptat, líbí se mi tento styl akvária viz odkaz
www.youtube.com/… nevíte co je to za rostlinky? Popřípadě jaké to jsou kameny a kde by se daly sehnat?
Myslím, že je ten set vyhovující, určitě dostačující pro osazenstvo, které tam plánuješ. Red Cherry pěkně vyniknou na černém písku, já jsem volila flexi obklady a jsem spokojená, dobře se mi do toho v miníčku sázelo. Jak už se tu několikrát psalo, stačí substrát a pod rostlinky do písku přidat tablety s hnojivem. Ke krevetkám jsou fajn menší druhy razborek, podívej se do atlasu.
0 18.06.2016 09:45 Petr80 Dobrý den, začínám s akvaristikou a pro začátek bych si chtěl pořídit nějaké menší akvárko, do kterého bych chtěl dát krevetky ( Caridina Red Crystal ) a k tomu nějaký druh ryb. Akvárko samozřejmě nechám několik týdnů jenom s rostlinami aby se "zajelo" Od vás potřebuju poradit, jaké rostlinky do akvárka, popřípadě jaké dno, líbí se mi černé nebo hnědé, jestli je potřeba substrát nebo stačí pouze písek a jaký druh rybek ke krevetkám. Akvárko mám představu do 40l, viděl bych to na nějaký set. Dost se mi líbí tento
profiplants.cz/… . Je to dobrý set? Bude stačit osvětlení a filtr? Předem děkuji za vaše rady.
Z rostlin koukni třeba po sagittari pusila nebo nějaké menší cryptocoryně. Kořen s mechem by byl pěkný a dej beťákovi plovoucí pistie. Krevetky tam rozhodně nedávej, pokud nechceš beťákovi zajistit živou potravu. Další rybky bych tam nedával, takže solovka pro Bettu
0 17.06.2016 10:43 Panda – První akvárko
Ahoj rybičkáři, chtěla bych vznést pár dotazů k založení prvního akvária. Včera jsem pročítala hodiny různé diskuze, nejčastější chyby začátečníků a kdoví co, ale stejně píšu ještě sem, abych si byla uplně jistá.
Takže - mám koupené malé akvárko Diversa 25l. Filtr, termoregulátor i svícení je. Větší jsem nekupovala, protože prvotní záměr byl mít jednu bojovnici, a ta bettárka mi přišla příšerná. Taky jsem chtěla pár živých kytiček, ale nic strašně velkého, tak snad jsem s touhle velikostí neudělala chybu. (ano, vím, že je lepší větší, ale nemám místo. S častější údržbou počítám). Nuže, kamarád akvarista mi ještě doporučil pár krevetek, které prý krásně čistí dno. A tady někde jsem zase četla, že bojovnice jsou společenské a že je fajn k nim mít i pár jiných rybiček.
Takže abych zkomlexnila můj dotaz: Jaký druh rostlin, aby to nebylo přeplácané a totálně džunglovité, kolik krevetek, a eventuelně zda ještě k bojovnici nějaký jiný rybí páreček? (přerybníno mít rozhodně nechci, takže pokud řeknete ne, tak ne).
Moc děkuji za odpovědi.
No, mezi jemným štěrkem občas nevyleze ten hrubší, ale postupně se ti ten hrubší všechen přestěhuje nahoru a vespod budeš mít ten jemný.
JirkaŠčobák napsal: Tak to ti osobně nepomohu .
U 25 litrů bych akvárium neřešil na přední a zadní část. Těch pár rostlin, co uvažuješ, ho zaplní kompletně celé (pokud jim dáš dobré podmínky) a můj názor je, že to tak vůbec není špatně.
Asi trochu jiná odpověď, než jsi čekal .
Ale vobec nie
. Preto som na fore, aby som si nechal poradit od skusenejsich... Predstava je jedna vec a realita bude druha. Skusim to teda bez tej lilaeopsis, ked bude treba prikupime...
mimochdom zistil som uz i uhl.tvrdost je to 9dGH/rataj test/ pri celkovej 12dGH/zdroj vodarne/
afc1886 napsal: Jenom bych upozornil,že když dáš jemné kamínky na ty větší,tak se ti stejně časem promíchají.
To mi az tak velmi nevadi, ani v prirode to vacsinou nie je vsetko monotonne rovnake. Naopak s tym pocitam, ze medzi jemnym strkom obcas vylezie hrubsi a ozivi dno.
Do tak maleho akva sa mi jednoducho nepaci iba velka zrnitost 3-8mm. Aka vsak bude realita to sa necham prekvapit
Tak to ti osobně nepomohu
.
U 25 litrů bych akvárium neřešil na přední a zadní část. Těch pár rostlin, co uvažuješ, ho zaplní kompletně celé (pokud jim dáš dobré podmínky) a můj názor je, že to tak vůbec není špatně.
Asi trochu jiná odpověď, než jsi čekal
.
Nie som z Bratislavy, som zo Ziliny... Aku nizku rastlinu by si mi teda odporucil do prednej casti akvaria?
Rastliny som vyberal i podla sirky, takze snad by mohli vojst vsetky, ale necham si poradit ak je to prilis... V kazdom pripade by som chcel mat boky maximalne zarastene a vzadu jednu dominantnu rastlinku primeranu vodnemu stlpcu.
Nemusiš mit hrabave rybičky
Stači až párkrat odkališ.
Každopadně přeji ať se daří ať to roste a plave ok
Já kupoval černý písek od flexiobkladů + do spod nejvyššího dna přírodního křem.písek v Bráníku. Dá se to přežít, ale doteď si říkám proč já blb jsem nedal na radu prodavače a nekoupil jen ten černý.
Pravě že už sem to koupil a dal připravit takže už to tam dam a mysli že nemam žádné hrabavé rybičky
doplním ještě piskořky, ty přehrabou snad cokoli ;)
taky bych to nemíchala, ale když si dotyčný paličatě stojí za svým...
Jistě že nevadí, ale pokud to budeš kupovat, tak jsou to peníze navic
.
a žadnou extra podporu růstu rostlin to taky mit nebude.
A ty přestupy z jemneho do hrubšího.. to ti taky dlouho nevydrží. Jedine si tam dat přepažky..
Akvarisra míní, dno, rostliny, ryby mění
Myslím ze snad nebude vadit že se to promíchá. Asi to dám hlavně do oblasti kde sou květiny takže do zadního pravého rohu a pomalu to bude přestupovat na písek a možná to bude i vícebarevné
)
karmen1976 napsala: Stejne se ti to za čas všechno smíchá dohromady.
Mně se osvědčil křemičitý písek a ke kořenum dât pak hnojivo . (Třeba bivoj)
Tak jak píšeš ty, co bys chtěl, je to zbytečně složitý a ve vysledku to bude stejne vše smíchané
Potvrzuji. Po mnoha letech mám na dnech totální směs více či méně vhodných substrátů, co jsem kdy koupil.
Ale nevypadá to zle. Asi takhle nějak
.
Stejne se ti to za čas všechno smíchá dohromady.
Mně se osvědčil křemičitý písek a ke kořenum dât pak hnojivo . (Třeba bivoj)
Tak jak píšeš ty, co bys chtěl, je to zbytečně složitý a ve vysledku to bude stejne vše smíchané
Chci dát rataj k rostlinkám, aby pěkné rostli a myslím že jen z písku jim to tak nepůjde. Nakonec to chci zarovnat a doplnit křemičitým pískem a šedým štěrkem. Jde mi o to jestli to bude mít pozitivní vliv na rostliny
Jak píše Belisana, staré dno nebrat. Nemíchej více druhů dna, vždy se promíchají a vypadá to blbě.
Rataj profi soil je jen předrážený pálený jíl. Ten je vhodný pro akvária zaměřená hlavně na rostliny a bez ryb ryjících ve dně.
Staré dno mi dělalo a v akvárku jen binec, když jsem třeba vytahovala rostlinku nebo hloubkově odkalovala. Trochu jsem nedomyslela, že staré dno je tmavé a písek mám světlý. Podle mě stačí dát ke kořenům rostlinek hnojivo v tabletách. Mně se osvědčily např. tyto
www.rostlinna-akvaria.cz/… dať na profisoil kamienky a piesok nebude znamenať že sa zachvíľu premiešajú, ale to, že sa za nejaký čas úplne vymenia. Profisoil je extrémne ľahký substrát a naň by som radšej nič nedával
Přidat reakci
1 ...... 144
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 145855x