Jaká je to řasa?
Určitě bych ceočka přidal. Držel bych se světlejší barvy

Rastliny sú nové,čiže potrebujú podrástnuť, čidlo na fotke, asi ešte treba pridat CO2
Chceš to nechat tahle nebo budeš přidávat další rostliny. Jakou barvu má čidlo na CO2.

Meranie aktualizované pomocou JBL EasyTest 6v1, čiže len probližné odčítané hodnoty z papierika. Je to riasa, biogénne odvapnenie to nebude
Co takhle nějaké měření, máš je 4 roky staré. Na listu se dělá tvrdý povlak nebo jsou to jen řasy a ne biogenní odvápnění.

Ano mám stejný pocit. Nové listy jsou krásné zelené bez řasy ale jakmile je starší list tak je zařasený. Ja jsem to udělal i tak že jsem kořen vytáhnul a houbičkou jsem jednotlivé listy očistil.
S tymi anubiasmi je vzdy nejaký problem kedze su pomaly rastúce a háklive na riasu

Jedno z druhým světlo + čištění filtru

Filter je zabehnuty, pri udrze len hrube nečistoty oplachnute v akvariovej vode, no len nerozumiem tomu že na koreni sa robí zelena riasa (vid foto) ana anubiasi pravdepodobne hneda aebo čierna
Mě tohle udělalo když jsem měl čerstvé akva. Měl jsem podezření na světlo ale na jiných stránkách jsem četl že to dělá když je nový filtr. Bakterie je málo a nestíhají rozkládat amoniak v nádrži. Teď už mi to konečně mizí
Svetla su tam 2 Chichiros A901, svietim cca na polovicný výkon, ta riasa vyzerá tvrdá
Ty led světla tam máš dvě? Proč děláš přestávku ve svícení když sytíš z lahve? Ta řasa jde setřít nebo je to tvrdá vrstva?

Po údržbě nebo založení? Které to akva to máš?
Jojo akva ma 3 tyždne po údržbe
Hnědá řasa. Není akva moc čerstvé?
Maq napsal: Vypadá to na biogenní odvápnění. Tvrdá voda a kolísá obsah CO2.
Kolísanie CO2 moze byť kolísavé nakoľko v noci sa so svetlom dodavanie CO2 vypína, tvrdost vody sa mi nezda vysoká. Tak neviem čo s tým

Vypadá to na biogenní odvápnění. Tvrdá voda a kolísá obsah CO2.


Priatelia pridať svetlo alebo ubrat?..pripadne o aky druh riasy sa jedna..nejako neviem identifikovat či zelená alebo hneda
Mám to úplně stejné jako přes kopírák,
můžu se zeptat co to teda je? (bylo? ...vím že reaguju na starší příspěvek)
Starší reakce
No ta sitě zelená je jen na jednom lístku, jinde ne, ale to hnědý nevím, kdybych měl komu tak bych Helenu věnoval hned, a nasadil bych si tam z vedlejšího akvaria alespoň levatky. Nemám tam prakticky žádného řasožrouta, dříve se 9 to staral asi ancitrus s Mollynami ale ty jsem rozdal, ancitrus jak jsem zjistil je pro toto akva nevhodný a navíc bordelář ničící zeleň, Mollyny mi šikanovali neonky i danie, tak šli taky, od té doby klid a teď toto, každopádně je to minimální, ostatní kytky jsou v pohodě, tak raději jen dopředu zjišťuji co to vlastně je
Sinici tam nevidím, ale to moc neznamená. On ten foťák asi ani barvy moc nedrží.
To máš tak: V podstatě je to biofilm. Začnou to rozsivky, přidají se nějaké bakterie, tím pádem se tam zalíbí zelené vousaté, a nakonec z toho vyroste třeba ještě ruducha. Tohle všechno šneci žerou a mechanicky rozrušují, a tím to omezují.
No to mi povídej

, nikdo jí nechce, tehdy jsem jí koupil na doporučení v akvaristice, prý je užitečná, tak jsem ji vzal, teď bych ji raději neměl, v tom novém akváriu jsou levatky, a jak na ně rád koukám.
Pravděpodobně by to bylo lepší, pokud bys tam namísto surmovky měl ščobáky (=dříve okružáky).
Pokusím se, fotím to telefonem

mě to přijde taky jako rozsivka, byly ve stínu i na te mokřance je to ja listu který je pod jiným ale jsou na těch postižených listech ještě štětinky a nevím zda to k rozsivce patří
Fotky by mohly být detailnější. Dělá to na mě dojem, že to zahájily rozsivky, no a na ně se pak rády nabalují další.
Starší reakce
Ceratophyllum mohu těžit, ale děkuju!
Mám microkrabičku na pestovanie rastliniek. Rias sa tam nájde. Budeme v práci zakladať akvárium, uvažujem nad 30cm kockou... Tam očakávam, že bez filtra bude rias požehnane. A keby nevyšlo, podarujem.
Teraz idem kolegyni darovať rastlinky: Ceratophyllum demersum a Limnophila sessiliflora. Keby si chcel, môžem nejaké posunúť aj tebe.
Bude pokračovat, nemá tam co žrát. Nechceš ho darovat?
Tiež to beriem tak. Pokiaľ majú čo jesť, tak nebudú veľmi zdrhať. Ak im dôjde riasa, začnú byť hladné a začnú zdrhať, tak vlastne môžem byť rád ;).
Inak som o tom zdrhaní vedel a povedal som si, že nevadí (viď veta vyššie) a teraz cez víkend som ráno jedného našiel už asi meter od akvária. Tak som ho opláchol a dal späť.
Mám neritiny také v otevřeném akváriu a za ty tři roky byla na procházce snad dvakrát..ale dávala jsem je až po delší době, aby neměly hlad.
Mám je v otevřených akváriích. Nezdrhají, když mají co žrát.
Je to malicko off-topic, ale ty neritiny pravdepodobne zdrhnou, moje zkusenost (i rady od pestitele) je, ze se nehodi o otevreneho akvaria. Pokud se nerozbijou padem na zem a najdou se zavcasu, daji se jeste rususcitovat a nasledne smenit za neco, co nebude tolik prchat. Treba celkem dlouho mi vydrzel, take pomerne zdobny, clithon... Jinak preji trpelivost a mnoho zdaru.
Podle mě jsi typická oběť současného stylu akvaristiky. Ne úplně vhodné rostliny na úvod, asi 2x méně, než by jich dal do dna na úvod profesionál, 3 blbé ampulárie, které jsou tam, co se současného stylu týče, jaksi navíc (taky neritiny tam ještě neměly být), blbé kameny zabírající místo pro další rostliny. Jedinou kliku máš, žes dal hodně ceratophylla a dozadu nějaké stonkovky. Ceratophyllum zabraňuje, aby bylo ještě hůř. Prostě začátek, na který, kdybych tvé akva viděl první den, řeknu, že je tam vysoké riziko toho, co se ti právě děje. Podobných akvárií s podobnými nebo horšími problémi, je ve FB akvaristických skupinách pro začátečníky každý den několik.
Být to moje, nasázím tam po jedné rostlinky z šesti košíčků nejnižšího Sagittaria subulata, které seženu a naházím tam 60 malých okružáků. Ti by měli zlikvidovat řasy za dva týdny. Viz, co jsem napsal v jiném vláknu tady
rybicky.net/forum/7552
Podle mých zkušeností má na řasy a rostliny vliv intenzita světla, ale už výrazně méně délka svícení. Dokazuje to pár mých nádrží, kde se svítí silně nepravidelně 8-14 hodin denně a nic se neděje. Pro rostliny je lepší svítit déle a pokud dáš ty okružáky, jak ti radím, pak je to jedno, protože ti, pokud jsou do akvária jednorázově přidáni ve větším množství, žerou řasy velmi spolehlivě.
Kameny do akvária sis koupil? Nějaké japonské vápence?
Ptám se, protože jakýkoli pokus okyselit vodu (CO2, rašelina, cokoli) povede jen k tomu, že se ty vápence budou rozpouštět -> zvyšovat tvrdost, alkalitu, pH.

já mluvím o velkovýrobě...tam nikdo nečeká než to začne samo...

Svetlo je ubraté aktuálne na 7 hodín a intenzita nastavená na 50 %. Vodu mením. Riasy a sinice som sa snažil mechanicky odstrániť (ošúchal som listy prstami) - celkom dobre to išlo, aj keď to nie je 100%. CO2 je zatiaľ vypnuté.
Akvárium zatiaľ vyzerá dobre. Uvidím ako bude pokračovať.
Ale podľa toho, čo tu čítam by som ešte mohol skúsiť:
* Opäť spustiť CO2 (aktuálne mám pH okolo 8).
* Znížiť pH (zajtra skúsim rašelinu).
* Otázne je pridanie N a P. Zatiaľ sa tomu chcem vyhnúť - pri niektorých riasach to vyzerá na nedostatok P pri iných ako prebytok P. Podľa výsledku rašeliny by som sa mohol popozerať po H3PO4 (súčasne by znížila pH a zvýšila P). Alebo použiť nejaký prípravok pH mínus.
Čo z toho radšej neurobiť a čo určite urobiť?
Odkaz v modrém rámečku hledej ruduchu a jelení paroh. Mě to žraly parmičky černopruhé.

Tak jogurtovač máme a nic se do něj nesypalo jen se přidalo k mléku trochu bílého jogurtu.

Pokud vím, tak kultury bakterií, které "udělají" z mléka jogurt, se do zraciho tanku sypou v prášku...
Taky mě to zajímá a taky jsem amatér. Prý jen menšina bakterií vytváří spory. Ale dočetl jsem se, že ve sladkovodním prostředí je běžně 90% bakterií přítomno v metabolicky inaktivním stavu a čekají na svoji příležitost.
Kromě toho je tu ještě jedna úvaha - šíření bakterií v prostoru. Jak víme, bakterie se rychle objeví kdekoli, kde je pro ně něco k žrádlu. Lítají ve vzduchu. Kdyby nedokázaly nějakým způsobem přežít periodu s nevyhovujícími podmínkami, nebylo by to možné.
Přitom bakterie ve vhodných podmínkách běžně zdvojnásobují svůj počet během pár hodin. Žijí jen krátce. Z toho mi taky vychází, že asi umějí přepnout na jiný režim, kdy jen čekají a žijí déle.
Dýchání - respirace je proces, jímž organismus získává energii z toho, co sežral. Když je neaktivní, tedy nežere a nic nedělá, může se respirace snížit. U bakterií asi velmi výrazně snížit nebo úplně zastavit (bakterie běžně přežívají např. zamrzlé v ledu).
Takže, pokud jde o nitrifikační bakterie, to opravdu nevím. Ale obecně, myslím že skladování některých bakterií "v prášku" je asi možné.
Používam Pure pond black balls.Zrejme teda ide o tie druhé.
Fe nemerateľné Sera test
pH 6-6,2 JBL test
Voda na pohľad číra ,nič tam nelieta.
Možno by som mal častejšie ako raz týždenne vysávať filter alebo pôjdu červené ancíky preč.
Keď porovnám nádrž s roduchou a nádrže bez nej:
pomaly rastúce anubiasy + salvinia vs ceratophyllum
substrát rovnaký
filtrácia rovnaká
osvetlenie rovnaké
starostlivosť rovnaká
mäkká voda vs stredne tvrdá voda(no mám i nádrž s mizerne málo anubiasmy,kde sú ostriežiky v mäkkej vode a roduchu tam nemám)
Ja riasy akéhokoľvek druhu beriem ako súčasť biotopu či ekosystému.Snažím sa pochopiť a dopátrať prečo práve v tom konkrétnom akvárku.Už som sa zmieril s faktom,že je tam.

Nitrifikačné baktérie pridávam,tak aby mali čas rozkladať odpad. Tak tohle téma by mě hodně zajímalo protože pořád slyším že zrovna tyhle bakterie bez přísunu kyslíku po pár hodinách hynou a ty je když to přeženu je máš instantní v prášku. Nejsem přes tyhle breberky moc zběhlý ale množí se dělením nebo pučením a podobně. U filtrů do rybníčků a jezírek se mluví o něčem podobném ale už o anaerobních bakteriích. Takže kdo lže a kdo má pravdu?

Možno sa odhodlám a spustím tam jednu malú fľašu CO2,ktorá mi leží teraz ladom.Pomeriam pH - nerád by som CO2-kou stlačil pri mäkkej vode tieto parametre do extrému a odfajčil si ryby.Sledovať ich celodenne pri práci nestíham.
Problém je v tom ako som písal,mám dalších 7 nádrží ktoré fungujú pri rovnakých podmienkach i filtrácii a tam s riasou problémy nemám.Dokonca i v inej nádrži je rovnaký substrát,kde riasa nie je.
Okysličená je nádrž až až,okrem iného by som vyhnal i to málo CO2 čo vo vode je.Takže zrejme to prídavné čerpadlo nič neporieši.Prúdenie resp.silu prúdenia regulovať viem.
V konkrétnej nádrži ako v jedinej spomenutej je okrem páru skalárov niekoľko ancíkov.Síce nerád ale trocha by som hodil problém s roduchou na nich.Vieme ako vedia tieto ryby našpiniť.
Napadá ma,skúsiť spomaliť prietok filtrom.Nitrifikačné baktérie pridávam,tak aby mali čas rozkladať odpad.
No v druhej nádrži mám ešte viac rýb(platy a skaláre),problém s roduchou tam nie je.
CO2 zaberá i na roduchu,odskúšané pred rokmi v inej nádrži.Onoho času som skúšal i glutaraldehyd,zaberá ale pri tak masívnom rozšírení roduchy by som toho musel do akvárka liať na litre.Čo teda nechcem.Fosforu mám v nádrži až až.
Přidat reakci
1 ...... 112
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 122088x