Jaká je to řasa?
Dobrý den, chci se zeptat dělá se mi hnědá řasa na kytkach a listech. Nevim si rady. Děkuji
No, otázka není zda začít hnojit, ale co přesně té nádrži chybí. Nicméně neznám nikoho, kdo by měl doma testy úplně na všechny myslitelné látky od amoniaku až po železo, takže obvykle je to stejně střelba od boku. Někdy jsou vidět na rostlinách zjevné příznaky nedostatku některých látek, jindy je to sporné nebo neurčité.
8 hodin svícení denně není tak málo, pokud je to dostatečně intenzivní. Ale rozhodně je lepší, když v nádrži je málo živin i málo světla, než když je živin dost a málo světla nebo naopak hodně světla a málo živin, pak z toho koukají právě ty řasy nebo sinice. A taky je potřeba, aby prostředí zůstalo komfortní pro ryby -- rostliny nejlépe půjdou ve vodě, která ale už bude spíš slabou kyselinou uhličitou, než vodou, s dusičnany klidně 150 mg/l, často přivítají i vyšší hladiny amoniaku a dusitanů, ryby to ale mají výrazně jinak.
To už jsem asi OT, ale já jsem začal hnojit ihned po založení akva. Spousty lidí ti zde napíše, že to není potřeba. Já si myslím, že to potřeba je. I rostliny potřebují "jíst" Ale prostě to je taková proměnná, že nejde paušalizovat.
Svitim na muj vkus dost malo, jen 12-20:00. Ale nejsem si jista tim druhem zarivek, taky stonkovky moc nerostou. Krome egerie prirustky maly. Mam zacit hnojit?
Občas jí prostě namotám a víc jí neřeším. Co jsem vypozoroval je to prostě světlem.
Mam ji po malejch vlaknechi na korenech anubiase nebo volne plave v prostoru. Budu ji teda zatim pozorovat. Snad se nerozjede
Na Ricci mi roste taky, ale Ricii mám na filtru hned u hladiny, takže světla moc. Neřeším to.
Diky, asi jsem si ji prinesla s tou ricii, tak abych se ji umela zbavit
Zelená vláknina, ale ještě se kouknu večer na počítači abych měl větší jistotu.
Jakej je to podle Vás druh?
Starší reakce
Podle mě jelení paroh. Viz. odkaz v modrém rámečku.
Zdravím všechny. Dokážete někdo určit druh, důvod a jak se zbavit řasy z fotky?
Starší reakce
Zmizelo to asi za 3 měsíce. Listy mého anubiasu to nepoznamenalo.
Potvrzuju, mám naprosto stejnou zkušenost. Po rozsivce to zůstalo na listech, ze kterých jsem ji nesetřel a dolů to prakticky nejde, postupně to trochu mizí samo, ale listy zůstávají poznamenány.
Něco podobného se mi udělalo na anubiasu v nově založeném akva. Protože jsem nesetřel včas rozsivku, tak to udělalo tohle.
Pokud to jde mechanicky trochu odstranit, tak to setři. Protoze pak už to tam zůstane celkem dlouho a nepůjde to moc dolů.
To spíš vypadá na nějakou houbu (plíseň).
Dobrý den,
mohl by mi někdo ze zkušenějších poradit o jakou řasu se jedná, případně co je to zač ?
Poslední dobou, cca 0,5 roku se mi v akváriu začal tvořit žluto-hnědý povlak, nevím jak to vysvětlit, ale je to jak nějaký mazlavý tuk. Ničemu to nevadí, jen to nehezky vypadá.
nevíte někdo co by to mohlo být, zkoušel jsem už všechny přípravky na řasy a aplikovat stříkačkou přímo na povrch a nic zatím nezabralo.
Starší reakce
Dobře, budu se držet tvé rady. Dám vědět jak to dopadlo. Děkuji
Nejsem moc zastánce radikálních výměn vody typu polovina nádrže. Za mě je lepší měnit 15-20% každý den případně ob den. Odhadem to provádět tak týden a pak postupně snižovat frekvenci výměn až se člověk dostane na přijatelných 15% týdně případně i jednou za čtrnáct dní ( je to jak u kterého akvária.)
Děkuji za rychlou reakci. Takže s co2 to nemá nic společného ? Myslela jsem že to je nedostatečným dávkováním.. organického znečištění se zbavím výměnou vody..stačí polovina akva a jak často ? Aktivní uhlí mám v podobě houbičky..
Ahoj bude to nějaká vláknitá řasa prorostlá rozsivkou a pravděpodobně i bakteriálními povlaky a nějakou plísní. Doporučuji co jde mechanicky odstranit. Zvýšit frekvence výměny vody a případně použít aktivní uhlí. Každopádně je třeba z vody odstranit organické znečištění které působí jak platinum soil tak další procesy probíhající v novém akváriu.
0 31.10.2019 14:35 Luci890 – Založení akvária
Starší reakce
Ano, jako sinice to vypadá. Je to nevyzpytatelná potvora. Takže těžko říct jestli u tebe výměna vody zabere.
Zdravim ve spolek. Cistil jsem filtr ve stare vode, odstranil koren, takze krapet bordel ze dna, dodal nitr.bakterie a za par dni mi roste vsude toto zelene i na dobrych kytkach a litaji vlasecky. Teplota zustava na 26 a vymena 10l vody. Je to sinice? Budou stacit castejsi vymeny trochy vody? Zitra sna zvladnu burzu a sezenu okruzaky. Diky
Starší reakce
Smetany napsal:...... Každopádně uznávám že jsem mohl svůj příspěvek formulovat maličko jinak...... ale na 99,9% to ona nebude...
-mořská řasa v sladkovodním akváriu v
růstovém cyklu je prostě blbost
- prezentovat to zde, jako určený druh, navíc mořský druh řasy v sladkovodním akváriu, je prostě zavádějící, mohlo by to být matoucí pro některé uživatele
-
Ano z mého pohledu to bylo také zbytečné, ale dotyčný redaktor ve svém příspěvku jistě smysl viděl. Každopádně uznávám že jsem mohl svůj příspěvek formulovat maličko jinak. Jelikož pravděpodobnost výskytu téhle řasy v akváriu je mizivá. Abych se maličko obhájil před cca 10 lety jsem strávil týden v Chorvatsku potápěním a hledáním právě téhle řasy. A tak mi tak nějak utkvěla v paměti (odebral jsem x vzorků a udělal ještě víc fotek) a když jsem viděl ZDRIho fotku tak mi tam naskočila sama.
Jinak pokud jde o vyjádření toho dotyčného tak mi v podstatě řekl, že vyloučit se to dá pouze za pomoci mikroskopu, ale na 99,9% to ona nebude říkal sice že řasu našli ve velmi slabě braktické vodě (Ústí řeky Krky) nicméně nikdy v menší hloubce než 8m. A pokus udržet ji v akváriu byť slaném nikdy nevyšel. Zkusil jsem mu poslat fotku řasy jestli ho něco napadne, ale budou to jen odhady. Jediná jistota je, jak už tady několikrát padlo, ten mikroskop.
Takže je zbytečné se ptát a reagovat. Stačilo říci.
Na druhou stranu shazovat pokus o odhad není úplně košér.
- neblbni, Jirko, tohle nikdo neurčí bez znalostí, mikroskopického rozlišení,
mořská řasa v sladkovodním akváriu v růstové cyklu je prostě blbost
-
Já si nic nemyslím, jak říkal můj pan profesor - myslet, znamená h...o vědět
Kolega Smetany jako jediný nadhodil konkrétní druh řasy, s jasnou poznámkou, že u mě by být neměla. Fotky P.c. přesně odpovídají, ale klidně to může být něco úplně jiného. Proto úplně nerozumím reakci kolegy redaktora - vždyť Smetany jasně píše, že to zkonzultuje s odborníky. Což chci udělat také, vč. odběru vzorku. Mě to docela zaujalo, protože s tímto druhem řasy jsem se nikdy nesetkal a to už mi rostlo/plavalo doma ledacos.
PS: Krevetám zatím nechutná, ale Tylomelánie na jiném kameni už vyžraly celé plošky.
PPS: V létě jsem si přivezl pár kořenů/kamenů od Baltu, teoreticky jsem mohl dovést i spóry těchto řas.
Mě laicky připadne, že to určil správně. I ZDRI si to myslí.
Kdysi jsem vzorky téhle řasy odebíral pro jednoho "řasologa" z Jihočeské univerzity. A ano bylo to v moři a navíc docela hluboko. Ale ta tvoje vypadá úplně stejně a i ten popis s tím lakem sedí. Nevím jestli není víc druhů, nebo jestli ta řasa neumí růst i ve sladké vodě. Zkusím se poptat toho dotyčného co tu řasu studoval.
Koukám na fotky Tebou určeného druhu - ano, přesně takhle to vypadá. Ale tohle podle popisu žije v moři na stinných místech, u mě na vršku nejsilněji nasvícených kamenů
Pro představu - měkká voda, pH 7.8, malý přídavek Sulawesi minerálů, vodivost 265 uS/cm, 28°C, NO3 kolem 5-7 mg/l, ostatní neměřitelné.
Do jisté míry platí i co napsal Zervajs - ona neroste od nuly přímo na kameni, ale postupně se přetahuje přes původní, už hnědnoucí kožich měkké zelené řasy (kterou úplně zavírá pod sebe).
Palmophyllum crassum. Nikdy jsem ji v akváriu neviděl (myslel jsem že potřebuje slanou vodu),ale na fakultě ji budou znát.
Pokud je to ona moc by mě zajímalo jak se ti dostala do akvária.
V každém případě zajímavé, ale určení druhu bude obtížné.
Jo, taká mě to napadlo. Ale vypada jinak, než všechny sinice, jaké znám. Žádný měkký sliz, ale pružný hladký lak, těžko oddělitelný od podkladu.
Na tohle je Maršálek nepoužitelný, žádná zelená voda, ale pevný hladký povlak. Asi zapátrám na půdě ve které krabici mám zasilážovaný mikroskop. Nebo poprosím kamarády z Ústavu.
Ne vždy ale platí, že zelená voda znamená sinice. Mohou to být i obyčejné řasy. „Odlišit řasy od toxických sinic pomůže jednoduchý, tzv. Maršálkův test. Naplňte průhlednou láhev, například PETku, až po hrdlo a nechte 20 minut odstát. Pokud se vytvořil u hladiny zelený proužek nebo povlak, který vypadá jako zelená krupice nebo sekané jehličí, ale zbytek vody zůstal čirý, jsou ve vodě sinice," říká Eliška Maršálková. "Zůstala-li voda zelená, obsahuje řasy,“ dodává.
zkoušel jsi Maršálkův test ?
Připadá mi to jako nějaká sinice.
Podle mě bude taky důležité, jaké listy jsou řasou zasaženy. Tedy jsou-li to staré, s největší pravděpodobností listy emerzní, dalo by se říci, že je to jev velmi obvyklý. Rychleji rostoucí rostliny tomuto jevu tzv. utečou daleko rychleji než právě anubias. Jinak rozsivky to nejsou, bude to skutečně nějaký druh ruduchy.
podle článku výše jsou to rozsivky. opravte mě.
Mám dva externí filtry sunsun hw-703b, velikost akva 350l a ryb určitě moc nemám.
Já jsem pro ruduchu. A příčina bude hlavně v tom že se nedaří rostlinám. A těch příčin může být...
na první fotce bych souhlasil, ta druhá je i o ruduše
V mých akva je vždy "moc" rostlin, ( rychlerostoucích) a celkem slušná obměna vrcholových řízků...tyto druhy řas jsou tedy jen v množství nepodstatném...
Každé akva má jinak nastavenou rovnováhu, a bojovníci z řasami ( podle mě) dělají hodně zásahů za sebou...
jaký máte filtr, jak velké akva, kolik ryb?
to nemůže být ruducha nebo jo? je to černá(nebo hnědá) přisedlá řasa, na starých listech, na kořenu. V akva, kde byly jen mechy, kryptokoryny, bacopa, se jí nedaří. daří se jí jinde. Ale příčina? přehnojení? kyselost?( absence externího filtru, takže spory proudí akváriem stále dokola, ikdyž vnitřní filtr funguje.) Slabý vnitřní filtr? opravte mě.
0 08.10.2019 21:45 Dunik – Řasa
Ahoj můžete mi někdo poradit co je to za řasu ? A případně dat radu jak se ji zbavit ? Děkuji moc
Přidat reakci
1 ...... [10] ...... 112
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 121511x