Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jaká je to řasa?

 

NápovědaFórum » Řasy  

Přejít na předchozí stránku 10 Přejít na další stránku   1  
Jaká je to řasa?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2020 17:10 Muž laguna1505 [61] – druh řasy
Fotka k příspěvku Zdravím všechny. Dokážete někdo určit druh, důvod a jak se zbavit řasy z fotky?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2019 11:04 R Muž Anthrax [4765] Re: Socrates
Zmizelo to asi za 3 měsíce. Listy mého anubiasu to nepoznamenalo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.11.2019 10:46 Muž Socrates [298] - Raci, krabi, krevetkyRe: Anthrax
Potvrzuju, mám naprosto stejnou zkušenost. Po rozsivce to zůstalo na listech, ze kterých jsem ji nesetřel a dolů to prakticky nejde, postupně to trochu mizí samo, ale listy zůstávají poznamenány.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.11.2019 20:01 R Muž Anthrax [4765] Re: mhhory
Něco podobného se mi udělalo na anubiasu v nově založeném akva. Protože jsem nesetřel včas rozsivku, tak to udělalo tohle.
Pokud to jde mechanicky trochu odstranit, tak to setři. Protoze pak už to tam zůstane celkem dlouho a nepůjde to moc dolů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2019 19:48 Muž Smetany [1226] Re: mhhory
To spíš vypadá na nějakou houbu (plíseň).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2019 19:35 Muž mhhory [2]
Fotka k příspěvku Dobrý den,
mohl by mi někdo ze zkušenějších poradit o jakou řasu se jedná, případně co je to zač ?
Poslední dobou, cca 0,5 roku se mi v akváriu začal tvořit žluto-hnědý povlak, nevím jak to vysvětlit, ale je to jak nějaký mazlavý tuk. Ničemu to nevadí, jen to nehezky vypadá.

nevíte někdo co by to mohlo být, zkoušel jsem už všechny přípravky na řasy a aplikovat stříkačkou přímo na povrch a nic zatím nezabralo.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.10.2019 16:45 Luci890 Re: Smetany
Dobře, budu se držet tvé rady. Dám vědět jak to dopadlo. Děkuji ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.10.2019 16:18 Muž Smetany [1226] Re: Luci890
Nejsem moc zastánce radikálních výměn vody typu polovina nádrže. Za mě je lepší měnit 15-20% každý den případně ob den. Odhadem to provádět tak týden a pak postupně snižovat frekvenci výměn až se člověk dostane na přijatelných 15% týdně případně i jednou za čtrnáct dní ( je to jak u kterého akvária.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.10.2019 15:27 Luci890 Re: Smetany
Děkuji za rychlou reakci. Takže s co2 to nemá nic společného ? Myslela jsem že to je nedostatečným dávkováním.. organického znečištění se zbavím výměnou vody..stačí polovina akva a jak často ? Aktivní uhlí mám v podobě houbičky..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.10.2019 14:46 Muž Smetany [1226] Re: Luci890
Ahoj bude to nějaká vláknitá řasa prorostlá rozsivkou a pravděpodobně i bakteriálními povlaky a nějakou plísní. Doporučuji co jde mechanicky odstranit. Zvýšit frekvence výměny vody a případně použít aktivní uhlí. Každopádně je třeba z vody odstranit organické znečištění které působí jak platinum soil tak další procesy probíhající v novém akváriu.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.10.2019 14:35 Luci890 – Založení akvária
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj, potřebovala bych poradit ohledně názvu řasy popř. Jak se jí zbavit.. Budu ráda za všechny postřehy :-) . Je to týden a půl co jsem založila 260l a přibližně po týdnu se začaly dělat náznaky hnědé dlouhé řasy. Přiřadila bych to k vláknitým ale nevím nevím.. (přikládám foto). Po 3 dnech to vypadá už ošklivě. Zajímá mě z čeho to je, jestli stačí akva zaběhnout, moc nebo málo co2 atd. Co2 je z lahve, silné osvětlení, hnojení 1×týdně, substrát platinum soil. Děkuju moc za názory :-)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2019 19:44 R Muž Anthrax [4765] Re: Lampal
Ano, jako sinice to vypadá. Je to nevyzpytatelná potvora. Takže těžko říct jestli u tebe výměna vody zabere. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2019 18:54 Muž Lampal [6]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravim ve spolek. Cistil jsem filtr ve stare vode, odstranil koren, takze krapet bordel ze dna, dodal nitr.bakterie a za par dni mi roste vsude toto zelene i na dobrych kytkach a litaji vlasecky. Teplota zustava na 26 a vymena 10l vody. Je to sinice? Budou stacit castejsi vymeny trochy vody? Zitra sna zvladnu burzu a sezenu okruzaky. Diky
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2019 07:32 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Smetany
Smetany napsal:...... Každopádně uznávám že jsem mohl svůj příspěvek formulovat maličko jinak...... ale na 99,9% to ona nebude...
-mořská řasa v sladkovodním akváriu v růstovém cyklu je prostě blbost
- prezentovat to zde, jako určený druh, navíc mořský druh řasy v sladkovodním akváriu, je prostě zavádějící, mohlo by to být matoucí pro některé uživatele
- ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2019 22:42 Muž Smetany [1226] Re: JirkaŠčobák
Ano z mého pohledu to bylo také zbytečné, ale dotyčný redaktor ve svém příspěvku jistě smysl viděl. Každopádně uznávám že jsem mohl svůj příspěvek formulovat maličko jinak. Jelikož pravděpodobnost výskytu téhle řasy v akváriu je mizivá. Abych se maličko obhájil před cca 10 lety jsem strávil týden v Chorvatsku potápěním a hledáním právě téhle řasy. A tak mi tak nějak utkvěla v paměti (odebral jsem x vzorků a udělal ještě víc fotek) a když jsem viděl ZDRIho fotku tak mi tam naskočila sama.
Jinak pokud jde o vyjádření toho dotyčného tak mi v podstatě řekl, že vyloučit se to dá pouze za pomoci mikroskopu, ale na 99,9% to ona nebude říkal sice že řasu našli ve velmi slabě braktické vodě (Ústí řeky Krky) nicméně nikdy v menší hloubce než 8m. A pokus udržet ji v akváriu byť slaném nikdy nevyšel. Zkusil jsem mu poslat fotku řasy jestli ho něco napadne, ale budou to jen odhady. Jediná jistota je, jak už tady několikrát padlo, ten mikroskop.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.10.2019 21:29 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: lacewings
Takže je zbytečné se ptát a reagovat. Stačilo říci.
Na druhou stranu shazovat pokus o odhad není úplně košér.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2019 21:10 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: JirkaŠčobák
- neblbni, Jirko, tohle nikdo neurčí bez znalostí, mikroskopického rozlišení,
mořská řasa v sladkovodním akváriu v růstové cyklu je prostě blbost
- ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2019 11:10 Muž ZDRI [1415] Re: JirkaŠčobák
Já si nic nemyslím, jak říkal můj pan profesor - myslet, znamená h...o vědět :-)
Kolega Smetany jako jediný nadhodil konkrétní druh řasy, s jasnou poznámkou, že u mě by být neměla. Fotky P.c. přesně odpovídají, ale klidně to může být něco úplně jiného. Proto úplně nerozumím reakci kolegy redaktora - vždyť Smetany jasně píše, že to zkonzultuje s odborníky. Což chci udělat také, vč. odběru vzorku. Mě to docela zaujalo, protože s tímto druhem řasy jsem se nikdy nesetkal a to už mi rostlo/plavalo doma ledacos.

PS: Krevetám zatím nechutná, ale Tylomelánie na jiném kameni už vyžraly celé plošky.
PPS: V létě jsem si přivezl pár kořenů/kamenů od Baltu, teoreticky jsem mohl dovést i spóry těchto řas.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2019 10:44 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Smetany
Mě laicky připadne, že to určil správně. I ZDRI si to myslí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   14.10.2019 08:33 Muž Smetany [1226] Re: ZDRI
Kdysi jsem vzorky téhle řasy odebíral pro jednoho "řasologa" z Jihočeské univerzity. A ano bylo to v moři a navíc docela hluboko. Ale ta tvoje vypadá úplně stejně a i ten popis s tím lakem sedí. Nevím jestli není víc druhů, nebo jestli ta řasa neumí růst i ve sladké vodě. Zkusím se poptat toho dotyčného co tu řasu studoval.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.10.2019 08:15 Muž ZDRI [1415] Re: Smetany
Koukám na fotky Tebou určeného druhu - ano, přesně takhle to vypadá. Ale tohle podle popisu žije v moři na stinných místech, u mě na vršku nejsilněji nasvícených kamenů coze

Pro představu - měkká voda, pH 7.8, malý přídavek Sulawesi minerálů, vodivost 265 uS/cm, 28°C, NO3 kolem 5-7 mg/l, ostatní neměřitelné.

Do jisté míry platí i co napsal Zervajs - ona neroste od nuly přímo na kameni, ale postupně se přetahuje přes původní, už hnědnoucí kožich měkké zelené řasy (kterou úplně zavírá pod sebe).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   13.10.2019 23:00 Muž Smetany [1226] Re: ZDRI
Palmophyllum crassum. Nikdy jsem ji v akváriu neviděl (myslel jsem že potřebuje slanou vodu),ale na fakultě ji budou znát. :-) Pokud je to ona moc by mě zajímalo jak se ti dostala do akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2019 21:47 Muž Planorbella [643] Re: ZDRI
V každém případě zajímavé, ale určení druhu bude obtížné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2019 21:37 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: ZDRI
možná to nebude jen sinice nebo jen řasa...ale :
---perifyton---

vydavatelstvi-old.vscht.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2019 21:16 Muž ZDRI [1415] Re: Planorbella, zervajs
Jo, taká mě to napadlo. Ale vypada jinak, než všechny sinice, jaké znám. Žádný měkký sliz, ale pružný hladký lak, těžko oddělitelný od podkladu.

Na tohle je Maršálek nepoužitelný, žádná zelená voda, ale pevný hladký povlak. Asi zapátrám na půdě ve které krabici mám zasilážovaný mikroskop. Nebo poprosím kamarády z Ústavu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2019 21:05 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: ZDRI
pivo
Ne vždy ale platí, že zelená voda znamená sinice. Mohou to být i obyčejné řasy. „Odlišit řasy od toxických sinic pomůže jednoduchý, tzv. Maršálkův test. Naplňte průhlednou láhev, například PETku, až po hrdlo a nechte 20 minut odstát. Pokud se vytvořil u hladiny zelený proužek nebo povlak, který vypadá jako zelená krupice nebo sekané jehličí, ale zbytek vody zůstal čirý, jsou ve vodě sinice," říká Eliška Maršálková. "Zůstala-li voda zelená, obsahuje řasy,“ dodává.

zkoušel jsi Maršálkův test ? smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2019 20:56 Muž Planorbella [643] Re: ZDRI
Připadá mi to jako nějaká sinice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2019 20:36 Muž ZDRI [1415]
Fotka k příspěvku V Malém Sulawesi mi ustupují porosty měkké zelené řasy (verze "kožich") a na kolika místech ji nahrazuje jiná řasa, se kterou jsem se ještě nikdy nesetkal - viz foto. Při detailním pohledu to vypadá jako silný hladký uzavřený tmavě zelený lak. Netušíte co je to za druh řasy?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   11.10.2019 06:23 R Muž romant [27987] Re: Dunik
Podle mě bude taky důležité, jaké listy jsou řasou zasaženy. Tedy jsou-li to staré, s největší pravděpodobností listy emerzní, dalo by se říci, že je to jev velmi obvyklý. Rychleji rostoucí rostliny tomuto jevu tzv. utečou daleko rychleji než právě anubias. Jinak rozsivky to nejsou, bude to skutečně nějaký druh ruduchy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2019 21:00 Muž mirlun [48] - RostlinyRe: Dunik
podle článku výše jsou to rozsivky. opravte mě.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2019 13:25 Dunik Re: mirlun
Mám dva externí filtry sunsun hw-703b, velikost akva 350l a ryb určitě moc nemám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2019 12:08 Muž Smetany [1226] Re: mirlun
Já jsem pro ruduchu. A příčina bude hlavně v tom že se nedaří rostlinám. A těch příčin může být...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2019 12:07 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: mirlun
na první fotce bych souhlasil, ta druhá je i o ruduše :-)
V mých akva je vždy "moc" rostlin, ( rychlerostoucích) a celkem slušná obměna vrcholových řízků...tyto druhy řas jsou tedy jen v množství nepodstatném...
Každé akva má jinak nastavenou rovnováhu, a bojovníci z řasami ( podle mě) dělají hodně zásahů za sebou...
ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2019 11:57 Muž mirlun [48] - RostlinyRe: Dunik
jaký máte filtr, jak velké akva, kolik ryb?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.10.2019 11:55 Muž mirlun [48] - RostlinyRe: zervajs
to nemůže být ruducha nebo jo? je to černá(nebo hnědá) přisedlá řasa, na starých listech, na kořenu. V akva, kde byly jen mechy, kryptokoryny, bacopa, se jí nedaří. daří se jí jinde. Ale příčina? přehnojení? kyselost?( absence externího filtru, takže spory proudí akváriem stále dokola, ikdyž vnitřní filtr funguje.) Slabý vnitřní filtr? opravte mě. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2019 09:04 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Dunik
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2019 21:45 Dunik – Řasa
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj můžete mi někdo poradit co je to za řasu ? A případně dat radu jak se ji zbavit ? Děkuji moc
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2019 14:06 Rou Re: MichalIV
Díky za rady, kořeny z akvária vyndám. Ryby určitě nepřekrmuju, ale část vody začnu měnit častěji (flákal jsem).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2019 13:31 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Rou
to už je "síla" smich
No,zasažené rostliny nejspíš cíleně tekutým uhlíkem (Glutaraldehyd), ...
Měnit vodu určitě, nepřekrmovat, přidat rychle rostoucí stonovky...atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2019 12:58 Muž MichalV [327] Re: Rou
Asi to bude Cladophora, teda príbuzná tej riasogule čo si spomínal. A zrejme sa jej páči tá vŕba, čo je mäkké drevo a teda sa rýchlejšie rozkladá - zdroj uhlíka - organická záťaž. Začal by som pravidelnou výmenou vody a zvážil výmenu toho dreva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2019 12:46 Rou – řasy
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj, porádíte prosím někdo co je to za řasu, popřípadě jak na ni? Dokud obrůstala kořeny, nevadila, byla dekorativní. Teď už ale obrůstá anubias a další rostlinky. Řasa je jak přichycená na všem možném, tak i jen volně v chomáčích na dně. Ze dna ji normálně odsaju, ale na rostlinkách drží docela pevně. Mám podezření, že je to řasa z řasokoulí, které jsem dříve v akvárku měl. Předem děkuju za radu.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2019 00:16 honza – Řasy
Fotka k příspěvku Dobrý den,

poradite mi o jakou se jedna rasu??
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2019 21:07 R Muž afc1886 [14682] Re: ladalup
Přidat na údržbě akvária a dělal bych častější výměnu části vody. V prezentaci nepíšeš, jak často údržbu provádíš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2019 21:03 Muž ladalup [3] Re: afc1886
Dík přidat co2?Nebo něco
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2019 21:00 R Muž afc1886 [14682] Re: ladalup
Potom je to už celkem pěkně zelená.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2019 20:57 Muž ladalup [3] Re: afc1886
A potom?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2019 20:48 R Muž afc1886 [14682] Re: ladalup
Namotej jí na špejli a potom s ní udělej kuličku mezi prsty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2019 20:43 Muž ladalup [3] Re: zervajs
Spíš hnědá trochu nazelenalá
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2019 20:41 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: ladalup
a když ji vylovíš jakou má barvu ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2019 20:39 Muž ladalup [3] Re: afc1886
Na zelenou moc nevypadá

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [10] ...... 111 112

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 121139x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3020-jaka-je-to-rasa?od=451