Jaká je to řasa?
Škoda, že nemáš fotku celého akvária. Přijde mi tam žalostně málo rostlinek. V začátku akvarko doslova narvu rostlinkama a až se zaběhne, vytřídím co roste a co ne. Založ podrobnou prezentaci a někdo zkušenější poradí...
Akvárium je zřejmě čerstvé. Svítíte sice jen 8 hodin, ale asi naplno. Ztlumte intenzitu světla. A glutaraldehyd klidně přestaňte používat. Prezentace akvária je základem pro rady zkušených.
0 06.05.2023 18:35 Dodo010 – Čo je to za riasa? Prosím o pomoc
Starší reakce
Jo, díky, za to smazání v tom druhém vlákně,no myslím, že to bude ono co jsi psal, už jsem si to našel co to znamená.Děkuji
Na kořenu nevím, co je. Ohledně rostlin si vyhledej a porovnej pojem biogenní odvápnění. Je to na omak tvrdé? Ale je to střelba na slepo. Těžko tipovat bez fotek rostlin a informacích o nádrži.
Dobrý den, nevím kam to dát, v akvárium se mi objevilo tohle na kořenech a na jednom kameni, AQ je založené přes 2 roky a tohle jsem tam nikdy neměl.Nevíte co to může být?Děkuji
tak jsem to objevil i na listech, napadlo mne , že ty bíle skvrny na rostlinách může být vysrážení CaCO3 na listech, dával jsem vápník od profiplant Ca poslední měsíc.
Starší reakce
Ahoj, muzu poprosit o identifikaci rasy pripadne tipy na jeji odstraneni? Resp. co ji muze typicky zpusobovat?
Ja si porad nejak nejsem jist, je prevazne na akvarijni technice jako topitko, dropchecker a co2 difusor.
Starší reakce
0 28.01.2023 20:12 Martin420 – Cosi na kořenu
Dobrý den. Může mi někdo říct, co to je nebo proč to je?
Starší reakce
V modrám rámečku je článek o řasách tak si vyber. Za mě je to ruducha neboli jelení paroh.
0 17.01.2023 08:52 alfaCad – prosím o radu
Zdravim, prosim o radu o jakou se jedná rasu. Dekuji moc!
Starší reakce
Povlak se v nově založených akváriích sem tam udělá, většinou ale sám zmizí. Tvoje dno mi přijde nevhodné - ostré kamínky. Snad i žalostně málo rostlinek. Založ si podrobnou prezentaci i s fotkami a všemi údaji, pak se líp radí...
0 20.11.2022 15:45 Sofia – Aká je to riasa
Dobrý deň všimla som si že sa mi v novo založenom akváriu začala tvoriť zvláštna riasa.Mám ju v celom akváriu
Prikladám fotografie hádam je to aspoň trošku vidieť je to taký biely povlak
Vedel by ju niekto identifikovať?
Vopred ďakujem
Flourish obsahuje železo ve formě Fe2+, díky tomu se možná nedá změřit běžnými testy. Složení zde:
www.akvaria-aquascape.cz/….
To INVITAL Macro asi už dávat nebudu, protože i bez něj tam mám dost dusičnanů a fosforečnanů. Ten bordel na listech (když nepočítám ty povlaky řas) je asi klasický detrit a dá se ho krátkodobě zbavit jen rukou.
vaclav napsal:Asi bych několikrát po sobě vyměnil vodu a začal znovu Jiné hnojení nebo co všechno znovu? Ještě mohu upravovat intenzitu světla (což jsem už udělal), rychlost proudění vody (teď asi 8 500 l/h) a tvrdost vody (aktuálně ředím 1:1 kohoutkovou a vodu z osmózy).
Díky rybí osádce nemohu rychle měnit parametry vody, takže tyhle akce jsou vždycky na týdny.
Ten bordel na listech je vždycky důsledkem toho že je něco špatně. Podívej se na složení hnojiva v obou je asi hodně draslíku. Asi bych několikrát po sobě vyměnil vodu a začal znovu. Při měření to chce mít měřitelné železo 0 není moc dobře.
Sinice to nebude. Ta se mi v akváriu mírně dělá na nejosvětlenějších částech, ale stačí otřít. Tohle drží fest a je třeba to oškrábat něčím ostrým. Mimo akva stačí třeba nehtem.
Edit: Rostliny jsou na tom hůř viz můj dotaz. Nevím, jestli je to způsobeno jiným světlem, proudem vody, změnou hnojení ze swissmed na searchem. Možná také tím, že jsem ryby před delším časem léčil Exitem a Metronidazolem, to by ale na nedrobné rostliny nemělo mít vliv. Také trošku bojuji s tím, že se na rostlinách usazuje zvířený bordel ze dna. Takže ve vodě je to stále trošku vidět. Možná to bude důsledek toho, jak ryby někdy ryjí do dna a proud vody to pak otáčí po akváriu.
Podle popisu bych to viděl na sinici.
Na listech se mi začal dělat takový prachove slizky povlak. Když to sekrabu, je to taková tmavší břečka. Nevíte prosím někdo co je to? Nějak mi to nesedí k řasám co jsem zatím vygooglil. Je to způsobeno velikým nebo příliš slabým světlem nebo něčím jiným?
Starší reakce
Někdy je lepší přidávat takovéto kytky až při zajeté nádrží nebo je nahradit ménně náročným druhem. Přesně takto mi dopadlo Monte Carlo. A i když potom už pod řasou nebylo, tak prakticky jen přežívalo.
Doporučuji nahradit jiným druhem. Co třeba Micranthemum micranthemoides?
Půlku vody každý den nebo týden? Pokud denně, tak je to strašně moc a pokud ta kohoutková voda není bohatá na živiny, tak to z vody spoustu živin odstraní.
Ta rostlina je náročná na světlo, neničí ji řasa, ale objeví se z důvodu strádání rostliny. Možný důvod je nedostatek světla (slabé světlo a krátká doba svícení), nedostatek CO2 a nedostatek živin. Tipuju, že je to marná snaha pěstovat "hightech" rostlinu v lowtech akváriu a to prostě nedopadne dobře. Obecně až na výjimky je velký problém pěstovat kobercovky v nenáročných nádržích, protože jim většinou chybí světlo a následně i to ostatní.
Taky to chce prezentaci, aby bylo celkově vidět vše, aby byl vidět zdroj vody, případně i nějaká měření vody, četnost hnojení, atd.
0 24.10.2022 19:27 Vojta61 – Co je to zač ?
Ahoj všem,
prosím o pomoc identifikování této řasy. Problém jsem řešil už před rokem, kdy mi tato řasa kompletně vymlátila do týdne kobercovou rostlinu Hemianthus callitrichoides, pak sama zmizela. Nyní jsem zakladal akvarium znova, akvarium bylo kompletně vyčistěno, aby nedošlo k přenosu žádné řasy. Po 2 dnech od založení se opět ukazala tato řasa a během 24 hodin zabila půlku kobercové rostliny
zdá se že na jiné kytky nejde. Měním pulku vody každý den. Substrát Japanese soil a ve vodě Flourish excel od seachem + bakterie Stability. Svítím 5-6 hodin denně 15w na cca 50L Přikládam pořízené fotografie moc děkuji za rady
Starší reakce
no bála som sa takejto odpovede
ale pripadá mi to tak
Řekl bych ruducha neboli jelení paroh.
Ahojte, ešte som nevyriešila zelené riasy a už som dnes zistila, že sa mi objavila nejaká biela riasa (alebo čo to je). Určite som niečo také tu niekde videla, ale neviem to nájsť. Jediné, čo som od kauzy zelená riasa zmenila, je že som predsa len začala pridávať CO2 (presnejšie od 15.10.) a ostrihala som nejaké rastliny. Neviem, čo je to za riasu, je v podstate biela. Pridávam dve foto, jedna na rastline, druhá po vytiahnutí z akva.
Starší reakce
- řasa patří nejspíše do velmi rozšířeného rodu Cladophora, nejde však o části "řasová koule" Cladophora aegagrophila, rozdíl je ve stopce a větvení
- stejným, případně rodově podobným druhem, jsem měl porostlé korkové větve v horní části akvária "Mañana Mañana",
Něco podobnýho se mně dělá na dropcheckeru a občas i jinde. A myslím si, že je to z řasokoule.
Možná je ač ne v takové hustotě i na některé předešlé fotce v příspěvku.
Prostě to na tom kořenu začlo růst a zdá se mi, že na druhé straně nádrže to taky roste zezadu na kořenu.
Myslíte, že by to mohla být ještě řasa z koule, jen světlá kvůli přemíře světla? Od prostředka už začíná umírat.
Barva druhé fotky je zkreslená. Ve skutečnosti je to světle zelené jako na první fotce.
Starší reakce
Neviem, či to nevidíš vajíčka Neritiny, mám tým pokryté celé akva. Už ju mám niekoľko mesiacov a stále necháva za sebou vajíčka. .... Takže ako tak čítam, budem predsa len musieť ubrať toho svetla ? Ach, jáj. Som kupovala to silnejšie preto, že som si myslela, že ho mám sakra málo
..... Neodkalujem, lebo nechcem niečo vcucnúť, vždy sa mi tam vcuclo plno malých krevetiek a chytať ich potom v kýbli bol zážitok a navyše som mala blbý pocit, že som nejakú vyhodila. Skúšala som aj cez pančuchu odkalovať, ale to prd odkalilo. Čítala som, že niektorí ľudia neodkaľujú, tak to tak skúšam tiež.... No takže záver pre mňa: ak nechcem riešiť CO2, uberiem svetlo, uvidím po pár týždňoch čo sa udeje. Ešte pre istotu znížim kŕmenie, testy zatiaľ nebudem dokupovať, potom ak to nepomôže sa vrátim do tohoto vlákna a budem rozmýšľať ako ďalej. Ďakujem zatiaľ všetkým za rady a pošťuchnutie do ďalších krokov.
V prezentaci píšeš, že vůbec neodkaluješ a na jedné fotce jde vidět dost naskladaného kamení. I toto může být důvod proč se ti rozjela ta dlouhá vláknitá řasa. Může se tam hromadit bordel a to je živná půda pro tuto řasu.
Nepoužíváš CO2 tak je mít všechny testy docela zbytečné dokážou měřit celkem nepřesně a někdy tě výsledky můžou přivést ještě do větších problémů než teď. Podle mě za hodně věcí může příliš výkonné a silné světlo. Doby trubic jsou pryč a ledky praží do vody podstatně více pak zmizí CO2 a problémy jsou na světě.
No áno, točím, točím a ona sa zo dňa na deň nejako rozrastá a rozrastá. Kvôli tej druhej riase: ktoré prvky mám zmerať (dokúpiť testy) ? Stačí železo, draslík, fosforečnany ? Či ešte nejaký prvok (základné testy NO3, NO2, NH4, pH, KH, GH mám). A idem čítať podklady, čo "prilinkoval" lacewings, vyzerá to z môjho pohľadu zaujímavé (hlavne tie grafy súvislostí).
První obrázek tak to chce špejli a na konec přidělat mezizubní kartáček a točit a točit nenechat si jí přerůst přes hlavu. Druhá fotka tak to je většinou z dost silného světla a nepoměru živin.
Môj skromný názor začiatočníka je málo živín,čo naznačuje chlpatý list. NO3 dvihni aspoň na 15. Chcelo by to aj zmerať PO4 a denne pridávať mikroprvky.
Twelfi napsala: Nejaký latinský názov - poddruhu (?) by pomohol.
Pro laickou veřejnost ( i akvaristickou) je to k ničemu....
Odborníci na řasy se řídí fotkama z mikroskopu, viz:
www.sinicearasy.cz/…
Z vláknitou se "bojuje" dlouho ale dobře ...Ta druhá "přisedlá" na listu ( štětičkově mechová) je v podstatě rostlina...tu zlikvidovat znamená zlikvidovat celý list..
No ten odkaz som samozrejme prešla, ako aj iné stránky o riasach (a to je asi práve problém, lebo som toho prečítala dosť veľa a teraz z toho mám v hlave zmätok). Nejaký latinský názov - poddruhu (?) by pomohol. Teraz som si všimla, že mojom príspevku je len jedna fotka, ale pridávala som dve - iná riasa. Doma to znovu nahrám.
Jsou to zelené vláknité řasy, podívej se na odkaz v modrém rámečku.
Ahojte, po pár mesiacoch od založenia akva sa mi zjavila hnedá riasa, mala som vtedy origo 11W svetlo v kryte, tak som ho vymenila za silnejšie 20W. Hnedá riasa zmizla, ale po výmene svetla sa mi objavili dva druhy zelenej riasy. Prosím o identifikáciu rias a radu, čo pridať, čo ubrať (svetlo by som nerada uberala, takže ak je málo živín a priveľa svetla, radšej by som pridala živiny
). Viem, že CO2 mám málo, nepridávam a zatiaľ neplánujem z viacerých dôvodov. Kŕmim 2x denne, myslím že nie veľa (podľa hesla - veľkosť dennej dávky na jednu rybu = veľkosť jedného rybieho oka), niektoré dni vynechávam jedno kŕmenie, v nedeľu nekŕmim vôbec. Na oko nevyzerá, že by sa niečomu nedarilo t.j. darí sa všetkému aj riasam
. Ďalšie možné súvislosti - dno mám Japan Soil, mám 3 machové gule. Externý filter prúdi cez rampu a je smerovaný k hladine. Svietim prerušovane 4 hod. na 100%, 4 hod. pauza, 4 hod. na 70% (všetko s postupným stmievaním a rozsvecovaním) - toto skúšam kvôli tým riasam, ale po cca mesiaci nebadám zmenu. Tekuté testy JBL: GH=8, KH=4, pH=7,5, NO3=5. Foto rias prikladám. Snáď som nezabudla žiadnu relevantnú informáciu.
Starší reakce
Ano. Sice ne tak výraznou, jako klasická "zeleno-šedo-modrá", ale měla. Navíc teda líp držela na podkladu.
skypi napsal:Připadá mi to ale jako jeden druh sinice (černo-hnědo-fialová),.
Měla ta sinice onu pověstnou vůni po sinici?
No, bohužel ani po aktualizaci prezentace není dostatek relevantních informací-takže něco radit je spíš věštění z akvarijní koule. Připadá mi to ale jako jeden druh sinice (černo-hnědo-fialová), se kterou jsem se taky už kdysi potkal, myslím se jí mnohem líp dařilo v tvrdé vodě s vysokým KH (uhličitany vápenatý, hořečnatý), kde ochotně nasedala ma mikro-inkrusty.
Jaká je zdrojová voda?
Jak často se "hrabe" ve filtru?
Jaké jsou krmné dávky?
Zdravim, taak menil som pravidelne vacsi objem vody, skratil dobu osvetlenia, prestal s pouzivanim CO2 a riasu som dokonca mechanicky zubnou kefkou odstranil z listov, ale ta potvora sa stale vracia, tento krat aj na 80% skla akvaria..slimaci to zeru, ale moc im to nesmakuje
Starší reakce
Těžko říct, kolik to led dává světla, ale jak v komentáři píše vlka, údržba je zanedbaná. Tekuté CO2 taky ničemu neprospěje a jelikož nejsou známé parametry vody, tak těžko říct, co udělá to hnojení 1x za měsíc. Osobně bych zkusil do dobrých rukou dát ryby, které sem nepatří, navýšil údržbu na 1x týdně s výměnou 1/3 vody, přestal dávat dezinfekci a kouknul na parametry vstupní vody a podle toho se rozhodl zda vůbec hnojit, popřípadě čím
Sinice, jde-li lehce setřít. Ruducha, když drží fest. Světlo je základní limitní faktor, možná zde je onen pověstný pes zakopán, ale jak píše vaclav, chce to co nejvíce aktuálních informací o nádrži.
Čauky, tekuté CO2 je spíš dezinfekce, s tím opatrně...
Aktualizuj si prezentaci
Zdravím vás, poslednú dobu ma trápi táto riasa na rastlinách, hlavne na anubiasoch. Ale sem tam prechádza aj vedľa a dokonca hojne aj na sklo. Zdá sa mi hnedá, až mierne fialová. Akvárko mám už dva roky a toto je problém posledný mesiac a pol. Svietim 10 hodín, pridávam tekuté CO2 ale inak nehnojím (hnoja ryby). O čo môže ísť? Vďaka!
Starší reakce
Přidat reakci
1 ...... [2] ...... 112
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 121511x