Jaká je to řasa?
Ten filtr jen ten problém maskoval. Příčina bude podle mě jinde. Čím krmíš? Jak často a jak probíhá údržba? Co svícení? Určitě by bylo užitečné aktualizovat prezentaci.
Máš v akvárku pěkné hnojiče ryby ( kromě těch neonek) a málo rostlinek, které by ti pomohly. Nasaď tam mnoho živých rostlinek a zatím namotávej. Uvidíš, že časem bude řasa ubývat.
jo ták, tak to smázni
Jen tak lehce bych si nahlas tipnul moc živin (hnojení+ryby bordeláři), moc světla a málo rostlin. Prostě nerovnováha. Dal bych konkrétní odkaz na horacovoakvarium.cz, ale jsem na mobilu...
Ahoj,
už mě docela štve vlásčitá řasa nebo co to je zač
můžu každej den namotávat na špejli jak chci, ale druhej den je zase zpátky, k tomu mám i takovej zelenej prach na skle, řasa kam se podívám
je nějaký účinnější způsob jak se jí zbavit?
Starší reakce
tak možná zrovna v mém případě to nakonec mohlo být o poměru N:P (fosforu jsem měl vždy dost), aniž bych o tom věděl. Je pravda, že jsem ten poměr řešil až později během boje se sinicí a tam to bylo jedno - a sinici pak bylo jedno, i když byla voda prakticky bez živin, jenom už nebyla zelená, ale spíše do hněda.
Jarry napsal: na zelenou vláknitou mi vždy celkem rychle zabralo zvýšení koncentrace NO3
Neříkám tak ani tak, ale náhodou jsem se tím včera zabýval v deníku (Nová scéna), a dohromady to vyznívá... zajímavě???
Já už také na poměr N:P měřený ve vodě nevěřím (vyzkoušel jsem všechno možné a žádnou změnu jsem nepozoroval), ale na zelenou vláknitou mi vždy celkem rychle zabralo zvýšení koncentrace NO3, těch 10mg/l co tam máš mi přijde málo.
Jenže celkově. Ty naměříš jen to co je ve vodě. Rostliny ale vědí i o fosforu, který je vázaný ve dně.
Ale poměr mezi P:N by měl být, ne?
Neboj se vysadit fosfor. Fosfor nemusí být měřitelný, v dobře prokysličené vodě by vlastně ani měřitelný být neměl, všechen by měl být adsorbovaný ve dně.
Tam si ho rostliny najdou, řasy a sinice to budou mít těžší.
Je to jen návrh, nemusí to fungovat. Sinice je potvora záhadná a odolná. A mimochodem, umí si udělat zásoby fosforu až na dvacet generací. Takže i pokud by to byl ten správný zásah, zabere to až po čase - snad týdny.
Potřeboval bych prosím poradit. Nedaří se mi najít tu rovnováhu mezi svícením a živinami, aby se netvořila řasa. Tvoří se mi chomáče zelené, které jdou namotávat špejlí, no a poslední dobou se objevuje sinice.
Veškeré údaje mám v prezentaci a aktuální. Mohli byste se podívat a poradit co dělám blbě? Ke hnojení používám KNO3, CaNO3, KH2PO4 a Plantex.
Starší reakce
Ahoj, jdu si pro radu. Na anubiasu hastifolia mám řasy. Na největším listu (ten na první fotce) byly patrné relativně brzy, teď jich zase trochu přibylo. Zvláštní je, že jinde nejsou - jen na této rostlině. Pro srovnání přikládám foto druhého anubiasu, který je vedle tohoto na kořenu (viz foto nádrže v prezentaci). Jsou v nádrži zhruba stejně dlouho. Nemyslím si tedy, že by to byl globální problém, když jsou řasy už asi měsíc jen na jedné rostlině (i když možné je všechno). Jinak tento anubias, zdá se, nestrádá - má poupě a roste mu nový list.
Jak se těch řas efektivně zbavit, aniž by došlo k poškození rostliny nebo rozšíření na jiné? Raději bych to řešila nějakou přírodní cestou, klidně nějakým živočichem (krevetky, SAE, ... - ale nejsem si jistá, zda by to vzhledem k okolnostem bylo ok) než chemicky. Jedná se o nádrž Tropica z prezentace - 25/26 stupňů Celsia, pH 6,4, měkká voda. Údržba cca jednou týdně, do filtru nesahám, pokud to není nutné.
Neritina očistila jeden list, ale dál nepokračovala - celou dobu u toho vypadala, že spadne (rostlina cca 20 cm vysoká) - asi se necítila úplně komfortně. Střídaji se na něm okružáci a levatky, ale samozřejmě bez progresu. V akváriu jsou dva čichavci broskvoví a do budoucna budou modré neonky.
Předem díky za rady!
Hácl je slang pro HCl, tedy kyselinu chlorovodíkovou, neboli solnou.
Nesnižuje tvrdost, ale pH.
Děkuji za tak podrobné vysvětlení. O té reverzní osmóze jsem už přemýšlel, pač fakt tady ta voda v Brně je strašně tvrdá a myslím si, že i proto se mi nedaří pěstovat náročnější druhy kytek. Můžeš mi prosím ještě vysvětlit to snižování tvrdosti "háclem"?
Zajímavá situace. Zkusím se nad ní zamyslet, když tak mě opravte:
Především, máš podle všeho brněnskou velmi tvrdou vodu se spoustou uhličitanů.
Když tam nafoukáš CO2, klesne pH a uhličitany se začnou měnit na hydrogenuhličitany. Tím se CO2 spotřebuje a rostliny si musejí pomoct biogenním odvápněním.
Další dávkou CO2 rozpustíš ty krystaly kalcitu z BO, čímž se CO2 spotřebuje, a rostliny si zase vezmou CO2 z hydrogenuhličitanů jejich přeměnou na uhličitany - čili BO.
Samozřejmě to nedáváš v dávkách, takže oba procesy probíhají souběžně. Je to v rovnováze a bez nějaké změny se toho nezbavíš.
Jakou změnu? Nejlepší by bylo pořídit si reverzní osmózu. (Všichni Brňáci by to měli mít.)
Anebo opatrně okyselit vodu něčím jiným, než CO2. Tedy asi háclem.
Co2 přidávám, mám tedy zkusit více sytit CO a zkrátit dobu svícení?
Přesně tak, hnědá slouží jako podklad a BO se už ukazuje v plné "kráse". Pokud se nepřidává CO2 tzv. z venku lze to ladit délkou osvitu, tedy jeho zkracováním.
Ahoj, můžete mi prosím poradit, s čím mám tu čest? V akváriu jsem nic neměnil.. údržba, hnojení, svícení, rybky.. vše jak v prezentaci.. Díky moc
Starší reakce
petulka napsala: uz jsem tady napsala ze nerozumim chemii a proste tam nic sypat nebudu zadne NO3
(1) CO2 není o nic míň "chemie" než NO3.
(2) Jakmile přidáváš CO2, už jsi v tom. Rostliny (i řasy) CO2 velmi potřebují, lépe s ním rostou, ale tím současně potřebují víc i ostatních živin. Nebo "chemie", jak Ty říkáš. Když jsou tzv. faktory růstu, tedy světlo, CO2 a všechny jednotlivé živiny v nerovnováze, výsledek je vždycky špatný. Zpravidla mj. rostou řasy, rostlinám se nedaří, rybám nakonec taky ne.
(3) Je tedy opravdu pošetilé dávat CO2 a bránit se elementárnímu porozumění "chemie". To nemůže skončit jinak než špatně. Naopak "low-tech" akvárium, tedy bez CO2 a se slabším světlem, při troše štěstí, šikovnosti a s určitými omezeními, bez "chemie" provozovat lze.
Nepletiem, len nemám potrebu pátrať po konkrétnom zložení jednotlivých hnojív (a v tej zátvorke ušlo "napr.") Avšak, iný pomer môže znamenať i 0...
slavko napsal:
Všetky hnojivá obsahujú viac-menej to isté (dusík, draslík a fosfor -- NPK) + nejaké mikro, len v iných pomeroch a koncentráciách (a za rôznu cenu), takže je to rovnaká chémia. Vari lákavý obal a intenzívny marketing znižujú rizikovosť?
Akvarijní hnojiva dusík a fosfor většinou neobsahují! Většinou jen draslík, železo a mikroprvky. V běžném akváriu máme přebytek dusíku a fosforu z krmiva. Do rostlinných se musí přidávat dusík a fosfor samostatně a měřit, aby byly ve správném poměru ještě s draslíkem. Nepleteš si to s hnojivy pro suchozemské kytky? Ty jsou většinou NPK + FE + mikroprvky a liší se jen poměrem podle druhu rostliny, pro jakou jsou určené.
EDIT: Petulko, musíš zkoušet, co zabere. Třeba o sinici se píše, že ji způsobuje nadbytek fosforu a mi pomohlo naopak fosfor ještě přidat. Samozřejmě přidávat NO3 pokud ho neměříš je riskantní. Jeho nadbytek škodí rybám. Takže zkus to se světlem a CO2 a pokud nepomůže, kup si test na NO3 (dobré dělá Sera a JBL) a snaž se NO3 držet na cca 10mg/l.
petulka napsala: To bych si netroufla tam neco takhle sypat nerozumim chemii.
To je síce chválihodné (tá opatrnosť), ale kde potom beriete odvahu tam niečo liať?
Všetky hnojivá obsahujú viac-menej to isté (dusík, draslík a fosfor -- NPK) + nejaké mikro, len v iných pomeroch a koncentráciách (a za rôznu cenu), takže je to rovnaká chémia. Vari lákavý obal a intenzívny marketing znižujú rizikovosť?
Ak si to namiešate sama, môžete dodať len to a práve toľko, čo akva potrebuje. Alebo očakávate, že nejaký výrobca namieša hnojivo práve Vám (teda Vášmu akva) na mieru?
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Pokud se nehodlas ridit radou, nepokladej dotaz.. proc mas brat cas cloveku, ktereho ani neznas a on je ochoten ti nezistne radit..
Edit: internet mas, tak si aspon do psich kulek precti neco o no3..
A ja zas nerozumim tobe jako co jsem podle tebe udelala spatne. Kdyz vsude ctu ze na jeleni paroh se nema moc svitit a ma se pridat co2. Jako uz jsem tady napsala ze nerozumim chemii a proste tam nic sypat nebudu zadne NO3 pac ani NEVIM NO3.
Tak to si udelala uplne spatne...
Proc zadas radu, dostaneš odpoved a udelas v podstate opak.. nechapu tyhle myslenkove pochody..
Pořiď si nějaké testy aspoň NO3, PH a KH.
Ale v tom Akvafloru to snad je? To bych si netroufla tam neco takhle sypat nerozumim chemii. Ubrala jsem svetla a pridala co2 a trochu hbojiva a min krmim snad to zabere a v patek vymenim vodu jeleni paroh? Musim si o to precist
V drogerii sanytr na nakládání masa před uzením. Je to KNO3 ale je pouze v potravinářské kvalitě s nějakou nerozpustnou příměsí. Používal jsem ho roky, nebo je součástí PMDD. Většina hnojiv obsahuje jen draslík a stopové prvky a dusík + fosfor v tom chybí.
Diky Vaaclave a to no3 sezenu kde? Hnojim jbl ferropol a akvaflor a obcas v30 dennerle ale nevim delam to pri vymene vody. Mam 110 l a k tomu dost svetla ale ove zarovky nejsou zaple.
Klasický jelení paroh. Předpokládám že je to
rybicky.net/nadrze/28200 měla by jsi si doplnit třetí rozměr u obsahu akvária aby byly vidět litry. Jinak si myslím že máš zřejmě málo NO3.
Asi bych se snažil co nejvíce řasu odstranit (namotávat na špejli) a snížit na čas intenzitu světla nebo její dobu.
Ahoj lidi mam tuhle rasu a nevim co s ni je to nedostatkem co2 nebo cim?
Tady je lepší fotka řasy, kterou mám na anubiasu a všude kolem. Poraďte co s ní mám dělat.
Zdravím akvaristy, potřebovala bych poradit. S prodlužujícím se dnem se mi v akváriu každoročně objevuje zelený povlak na hladině. Jako slepá hladina, ale zelená. Objeví se pozvolna na jaře a s podzimem sama vymizí. Pozoruji to už minimálně třetí rok. Nic není v akváriu jinak - vše probíhá pořád stejně, výměny vody, péče o předfiltr i filtr, krmení, nehnojím. Má s tím někdo zkušenost? Popř. radu, co s tím?
Starší reakce
Povlak na kořenu neřeš, to je u nově vložených kořenů do akvária normální. Tak jako přišel, tak zase odejde, ale okružáci by ti s tím pomohli a ještě by si na tom pochutnali. Tady je toho spoustu
rybicky.net/forum/12460-koren-problem
EDIT- To na tom anubiasu špatně vidím, jestli tak zkus lepší fotku.
Ja bych rekl, ze to co ti tam roste spada do kapitoly '7.Organismy připomínající řasy' v clanku, na ktery vede odkaz primo dole pod touto diskuzi. Koukni tam, je to jeden odstavec. A rovnou mrkni co tam je za ostatni kapitoly, casem byvaji k uzitku i nektere ostatni, skoro pokazde clovek vypestuje i neco co tak uplne nechtel
(
rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu)
Ahoj,
u nově založeného akvária se mi na kořenech objevil takový bílý povlak nevíte co to je a jak se toho zbavit? Pak se mi ještě na listech anubiasu objevila řasa o jakou řasu se prosím jedná?
Předem děkuji za odpovědi
Starší reakce
1 29.03.2018 19:58 Tomas – plíseň na rostlinách?
Dobrý večer všem. Prosím o radu, zda se jedná o černou řasu na rostlinách, anebo prosím o identifikaci a jak ji odstranit. Začalo to černo-šedými chomáčky na Anubiasu (rostlo to ze stonku) a ted to pozvolna přechází snad na všechny rostliny :( obávám se co s tím. Mám akvárium 180l. Svítím 8hod (LED), akvárium mám cca 2 měsíce nově založené. Doteď bylo vše ok. Vodu měním pravidelně 1x týdně asi 1/4-1/3 obsahu. Přidávám foto..
EDIT- Moje prezentace
rybicky.net/nadrze/28629
Starší reakce
Podlé té stránky je to vždy nedostatek něčeho, co ti obratem prodají... A kdyby řasy rostly z nedostatku CO2, tak sytiči řasy neznají. Protože obvykle sytí na zcela nepřirozeně vysoké koncentrace.
No abych pravdzu řekl tak v tomto akva sem řasu nikdy neměl, Až teď . přitom vše úplně stejné, Udržba, vybavení, Rostliny...
Nemusíš se k tomu stavět tak defenzívně.
Popravdě, já těm různým návodům na řasy věřím čím dál míň. Taková nebo onaká řasa se občas objeví, a hrozně rádi bychom k tomu řekli/napsali něco chytrého... ale houby, příště se objeví ta samá za úplně jiných podmínek a nikdo neví přesně proč.
Se mně zdá.
No, Filtr mám na plno, Napadlo mě, jestli spíš neubrat. Pravidelná udržba ? To dělám každý týden, A poctivě !živiny jo ? Nedostatek ? řasa se dělá, Pokud je živin víc, bych řekl.
Jirko, a Ty pozoruješ výskyt téhle řasy za citovaných podmínek?
Je to vláknitá řasa. Namotávej a zkus do toho pustit co největší proud vody z filtru. Možná že ti nezbude než mech ostříhat.
Přidat reakci
1 ...... [19] ...... 112
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 121511x