Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jaká je to řasa?

 

NápovědaFórum » Řasy  

Přejít na předchozí stránku 47 Přejít na další stránku   1  
Jaká je to řasa?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2015 17:17 R Muž romant [27987] Re: slavko
Tak určitě, regulace světlem je jednoduchá a bývá velmi účinná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2015 17:13 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: romant
Ono sa dá aj ešte kratšie ;-) Keď ma pred rokom prepadla epidémia rias, tak som na istý čas prešiel na 6 hod a potom zase postupne pridával
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.02.2015 15:39 R Muž romant [27987] Re: Xarra
Já bych to udělal ještě trošku jinak a to že bych nesvítil 11, ale jenom 8 hodin denně komplet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2015 14:55 Žena Xarra [3] Re: cezarmilan
Dakujem za odpoved, no akva je 7 tyzdnov po zalozeni (resp. vymene dna, co je vlastne reset) . To by bolo skoro na pridavanie KNO3,nie?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2015 20:54 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: Xarra
Musíš pridať NO3, resp. KNO3, máš ho pre rastliny málo. Optimálne je cca 30. Rastlinky ho majú málo a tak chradnú, slabnú a riasa to vie náležite využiť. Na neritinu by som až tak nedával vinu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2015 18:33 R Muž romant [27987] Re: Xarra
Stran té řasy bych se mrknul na pojmy jako je ruducha a rozsivky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2015 18:26 Žena Xarra [3] Re: boris
Neritina? Mam ich tri, ale ani mi nenapadlo ze by to mohli robit oni :-D Tak mozno aj na listoch su tie vzory vlastne stopy po nich, ako zoskrabavali tu riasu alebo co je to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.02.2015 16:34 boris Re: Xarra
Ahoj, která řasa dělá takovou kresbu na listech netuším, ale to na skle mi dělá neritina jak řasy oškrabuje radulou:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2015 16:16 R Muž romant [27987] Re: Askanius
Tak krom toho doporučeného studia, můžeš okamžitou pomocí v podobě výměny vody, klidně polovinu akvária, možná nějaký ryby zachránit. Tu výměnu lze udělat i několik dní po sobě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2015 13:09 Žena Xarra [3]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Prosim vas, aka riasa vytvara na listoch takuto kresbu? Na stenach akva to nie je, iba na pozdlznych sklenenych vystuziach akvaria, ked som cast starej vody odsala a vystuze sa dostali mimo vodu tak bolo vidiet taku priesvitnu kresbu valcekov naskladanych tesne vedla seba. Na listoch to vytvara rivnaku kresbu ale tu je hnedej farby. Dakujem za pomoc. (84l, teplota 24, ph 7, KH 6, GH 16, NO2 0, NO3 10. Svetlo 53W, 11 hodin denne s 1h prestavkou, nehnojim, CO2 nie)
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2015 09:52 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Askanius
... Nevím co mám dělat ...
Co si zkusit o akvaristice něco nastudovat a pak udělat druhý, tentorát už snad rozumnější pokus?
Začít můžete třeba tady:
rybicky.net/clanky/578-vhodna-temata-pro-zacatecniky
rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou
www.akvarijni.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2015 09:46 Askanius – Pomoc
Fotka k příspěvku Nevím co mám dělat mám akvárium 180l,teplota vody je 23-24°.Celé akvárium je asi 3 měsíce staré.Nechal jsem ho bez ryb i rostlin běžet 10 dní.Potom jsem dal rostliny a o další 2 dny později ryby.Přibližně před měsícem začaly umírat rostliny objevila se řasa a postupně začaly umírat rybičky nejsou na nich žádné tečky, prostě postupně umírají.Děkuji za radu.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2015 18:57 Muž Rounce [30]
Zdravím všiml sem si že se mě na kořenu začal vytvářet červene povlak myslíte že je to řasa nebo neco dalšího ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2015 11:43 Marcel G Re: Jarik
Osvětlení bych nechal být tak, jak to teď máš. S tím PMFE nevím, ale pokud ho budeš dávkovat podle doporučení výrobce, tak by to snad nemělo vadit (myslím teď na průběh toho "testu").
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2015 11:31 Muž Jarik [105] - Jezírka a realizace jezírekRe: Marcel G
Jj jasný ;) koukám že se v tom celkem vyznáš tak se tě zeptám: mám něchat to osvětlení na 0.6w/l nebo to snížit jak to bylo před tím? mám stále používat PMFE nebo přestat? Díky za radu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   15.02.2015 11:20 Marcel G Re: Jarik
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Podívej se na průběh vývoje této řasy u mě (viz přiložené obrázky).
První obrázek je focen 5.den po výměně vody a vyčištění skla.
Druhý obrázek je focen 8.den.
Třetí obrázek je focen 9.den.
Také jsem měl tuto řasu hlavně tam, kam mi svítilo nejvíce světla z mých LEDek. Někde tahle řasa úplně kopírovala odlesky na skle. A také se mi objevila poté, co jsem rapidně zvýšil intenzitu osvětlení. Jak jsem psal, zkus schválně tu řasu nechat 2 týdny na pokoji, a každý týden jen vyměň polovinu vody v akváriu (ale na tu řasu nesahej!). Vím, že mít 2 týdny neprůhledné akvárko není nic moc, ale zkus to vydržet. A pak prosím poreferuj, jestli to pomohlo. Myslím, že to pak případně pomůže i ostatním.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2015 11:13 Muž Jarik [105] - Jezírka a realizace jezírekRe: Marcel G
Díky za informaci, má řasa se objevuje pouze kde svítí světlo, nejvíce je to vidět na předním skle kde je vodorovná (čára) je přesně vidět kam svítí světlo. Je pravda že jsem asi před měsícem zvýšil intenzitu osvětlení z 0.3w/l na 0,6w/l. muže to mít vliv?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.02.2015 11:05 Marcel G Re: Jarik
Je to téměř určitě řasa rodu Coleochaete (česky: pochvoštětnatka, angl. "green spot algae" = GSA). Z nějakého (dosud neznámého) důvodu se obvykle přestane v akváriu vyskytovat při zvýšené koncentraci fosforečnanů. Je možné, že je pro ně vyšší koncentrace fosforečnanů toxická, nebo v tom může hrát roli bezpočet dalších faktorů.

Jinak na řasy rodu Chlamydomonas (česky: koulenka) nebo Chlorococcum (česky: prvozrnko), kterým se v angličtině říká "green dust algae" (GDA), zabírá někdy metoda "totální ignorace". Já osobně mohu potvrdit, že u řasy Chlorococcum mi to pomohlo. Stačí tuto přisedlou řasu nechat zhruba 10-14 dní být a vůbec se nesnažit ji nějak odstraňovat nebo jinak likvidovat. Přibližně po dvou týdnech se zpravidla sama (bez cizího přičinění) kompletně rozpadne a zmizí (doslova odpadne ze všech napadených povrchů). Pak už se v takové intenzitě nikdy neobjeví. Proč tomu tak je, se ale zatím (opět) neví.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2015 21:09 Muž otano [0] Re: Marcel G
Marcel G napsal: Pokud myslíš tenhle obrázek: web.archive.org/… , tak ano, vypadá velmi podobně. Akorát nechápu, co je jako špatně?
Rhodophyta je kmen, zatímco Audouinella je rod uvnitř jedné třídy tohoto nadřazeného kmene:
Kmen Rhodophyta (ruduchy) → Třída Florideophycideae → Rod Audouinella.

Áno, presne tú som myslel. Prepáč, som lama, dobre si to špecifikoval potlesk a já nepochopil... sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.02.2015 20:59 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: Jarik
Kez by to bylo takhle easy. O boji z GDA je toho napsano hodne,ale nic nefunguje spolehlive a hlavne kazde akva je unikat,to co ty uvadis je jen jeden ze spusobu. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2015 20:53 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: romant
Co mi moje oko a rozliseni fotky na mem telefonu,dovoli videt,tak dle meho nazoru to je zelena prisedle-flekovita rasa(GSA). :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2015 20:53 Muž Jarik [105] - Jezírka a realizace jezírekRe: Kamilstrom
No o GDA jsem četl že stačí počkat 3 týdny a pak chcípne a pak ji po těch 3 týdnech stačí stěrkou odstranit. Nebo ne? Jak to teda je, proč je jednoduší GSA
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2015 20:35 Muž Tomson [1]
Prestal jsem hnojit a uvidim ja to bude z rasou,,jen co2
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2015 20:34 R Muž romant [27987] Re: Kamilstrom
Ale ta zelená přisedlá to je, nebo nee? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2015 20:33 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: Jarik
Proc si doufal v GDA?Zbavit se GDA vyzaduje vice usili,nez GSA. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2015 18:53 Muž aldab [3] Re: Olča
no samozřejmě hnojím :-O ....to bude asi špatně co ? Amoniak jsem neměřil. Použité kořeny a kameny jsou již ze zaběhlého akvária, dno je nové. Takže přestat hnojit ano?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2015 18:33 Muž Jarik [105] - Jezírka a realizace jezírekRe: kofejn
Díky, já váhal mezi (GSA) a (GDA) :-D a doufal že je to GDA
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   14.02.2015 18:25 Muž kofejn [963] Re: Jarik
Zelená flekovitá řasa (GSA) a má tu své vlákno. Spouští ji málo fosforečnanů či špatný poměr fosforečnanů k dusičnanům.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2015 18:13 Muž Jarik [105] - Jezírka a realizace jezírekRe: romant
a oficiální název? nebo jak se jí zbavit a nebo proč vznikla? :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2015 18:06 R Muž romant [27987] Re: Jarik
Já jí říkám zelená přisedlá.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2015 18:04 Muž Jarik [105] - Jezírka a realizace jezírek
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj, nevíte co je to za řasu? Já tuším, ale chtěl bych to potvrdit ;-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.02.2015 17:54 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: KarlosS
Nakonec vzdyt je to typicky projev mnoha nove zalozenych akvarii. Rozsivky se objevi stejne, jako po zabehu zase zmizi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   14.02.2015 17:29 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: aldab
rozsivkám chutná amoniak. Až ti bude fungovat nitrifikace, samy zmizí ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2015 14:42 RBSC Re: Olča
Olča napsala: Jj sou to rozsivky. Ne každé rostou jen při nízkém osvětlení, některým dokonce vyhovuje větší intenzita.
To máte pravdu, světlo je spíš koincidencí. Hlavní faktory budou dostatek křemíku ve vhodné formě, kompetice s dalšími řasami, rostlinami, a nejspíš poměry dusíkatých látek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2015 14:32 Žena Olča [29] Re: aldab
Jj sou to rozsivky. Ne každé rostou jen při nízkém osvětlení, některým dokonce vyhovuje větší intenzita. A jak píšeš na vině bude nejspíš ta výměna dna... tedy to, že je rozhozená stabilita akvária a nitrifikační bakterie ještě nejedou tak jak mají.
Amoniak si náhodou neměřil?? A nehnojíš už ??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2015 13:28 Muž aldab [3] Re: Marcel G
Fotka k příspěvku ...jen jsem to odhadoval na rozsivky hlavně podle hnědé barvy. Na ně by se snad mělo s větší intenzitou osvětlení, ale to zrovna v mém případě asi nebude řešení, osvětlení mám led čipy a dost silné. Možná příčina by tedy mohla být, že nádrž je asi 3 týdny nově re-založená. Prováděl jsem generální očistu s výměnou asi 75% štěrku za pálený jílový substrát. Doufám, že tohle je příčinou výskytu této řasy, pokud se ovšen nejedná o jinou než jsou rozsivky.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2015 20:46 Marcel G Re: aldab
Řekl bych, že se jedná o rozsivky (angl. diatoms). Zkus si najít nějaký článek, který o nich pojednává. Obecně je ale potřeba ke všem problémům s řasami přistupovat komplexně - tj. snažit se zajistit v akváriu vhodné podmínky pro rostliny a méně vhodné pro řasy (vč. přiměřené intenzity osvětlení a délky fotoperiody, kvalitní filtrace, vhodného substrátu a dekorací, pokud možno co nejnižšího obsahu živin ve vodě a co nejvyššího v substrátu, dostatku řasožravců atd.).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.02.2015 19:20 Muž aldab [3] Re: chovi
mám stejnou řasu. Jak to s ní u Tebe dopadlo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2015 17:52 Muž aldab [3] – Jaké to je řasa????
Fotka k příspěvku Mohl by někdo prosím poradit jakou mám podle obrázku řasu v akvárku a jak na ni ?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2015 16:42 Marcel G Re: otano
Pokud myslíš tenhle obrázek: web.archive.org/… , tak ano, vypadá velmi podobně. Akorát nechápu, co je jako špatně?
Rhodophyta je kmen, zatímco Audouinella je rod uvnitř jedné třídy tohoto nadřazeného kmene:
Kmen Rhodophyta (ruduchy) → Třída Florideophycideae → Rod Audouinella.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2015 11:31 Muž otano [0] – Re: Marcel G
Marcel: nechcem spochybňovať tvoje zaradenie riasy, ale nemôže to byť táto? Rodophyta sp. 2 . Inak, netušil som, že tých potvor je toľko coze

MonterMonty: prídi si, kľudne darujem ;-) Inak, aj mne sa páči, nie jak tá zelená hnusoba

Urtman: ak to nebolo myslené ironicky, tak Ď. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 12   12.02.2015 09:54 Marcel G Re: zervan
Jen doplním, že je to téměř jistě ruducha, a téměř jistě to bude rod Audouinella ( galerie.sinicearasy.cz/… ) neboli "černá štětičková řasa", jak ji říkáme my, akvaristé.

PS: Uvědomte si ale, že to, čemu my říkáme "černá štětičková řasa" není ve skutečnosti jeden jediný druh řasy, ale celý rod! A každý rod může obsahovat desítky, stovky nebo i tisíce druhů!

Podívejte se například sem: www.algaebase.org/…
Zjistíte, že rod Audouinella má více než 270 (dosud objevených/popsaných) druhů!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   11.02.2015 23:28 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: otano
Podľa mňa nejaký druh Ruduchy, ale nie tá typická štetinková. Mal som ju kedysi na molitáne filtra, bola pekná čokoládovo-hnedá. Rástla len na jednom mieste, inde bola skôr bežná štetinková. Ale možno som sa mýlil a niekto upresní, že to je niečo iné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2015 21:39 Muž otano [0] – Pozná niekto túto riasu?
Fotka k příspěvku Vie niekto, čo je to za riasu? Mám na mysli nie tú zelenú, to je myslím GSA, ale tie hnedé, tmavé kopčeky. Vyzerá to ako plyš :-D
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2015 23:51 R Muž vaclav [14604] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Zuzanak92
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2015 22:57 Zuzanak92 – Co je to za řasu?
Fotka k příspěvku Ahoj všichni
Poradíte mi prosim co je tohle za řasu a co s ní?
Děkuji moc :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2015 20:36 vill – řasa
Fotka k příspěvku jaká je to řasa?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   12.01.2015 21:32 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: bertik40
Tiež by som ju nechal, je to unikátne a maximálne prírodzené ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   12.01.2015 08:28 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: bertik40
přesně tak. Ta řasa tam vypadá naprosto dokonale ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2015 23:47 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: bertik40
zkusil bych kartáč ;-) :-D

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [47] ...... 111 112

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 121231x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3020-jaka-je-to-rasa?od=2301