Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jaká je to řasa?

 

NápovědaFórum » Řasy  

Přejít na předchozí stránku 41 Přejít na další stránku   1  
Jaká je to řasa?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2015 00:46 masvers Re: romant
Zdravím ,s tím SiO2 mě to nedalo tak jsem vložil do filtru ten JBL SilicatEx 500 g a ejhle sinice zmizela SiO2 jsem snížil na poloviční hodnoty . Akvarium teď vypadá čistě . Jenže co se zas rozšířilo buď je to Oedogonium nebo Černá štětičková řasa a nebo Rhizoclonium zatím to neodstraňuji krevetky se v tom přehrabují. Při používání JBL Silicatex je odstraňován i fosfor takže mě začínají žloutnout listy na některých rostlinách a na Pistia stratiotes se objevuje žilnatění (popis ve vnitřku lístků jsou vidět zelené žilky a kolem žloutnoucí místa). Nejsem si jist jestli je to ta hlavní příčina nedostatku PO4 ,ale naměřené hodnoty PO4 jsou na nule. NO3 je na na 15 mg/l . Já to hnojení vůbec nechápu když dám Kompletní hnojivo tak buď je to špatně namíchané nebo je tam něčeho navíc a to se nějak přebíjí a tím to tu látku nějak blokuje . Jak to k sakru poznat čého je málo čeho je moc?! U mámi na druhém konci města stejná výstupní voda akvarijum je za rybněno . Anubias bateri roste jak v pralesu voda jak křišťál dneska jsem měřil parametry vody PO4 na katastrofální hodnotě (zítra půjdu vyměnit 70% vody) SiO2 taky na nejhorších hodnotách ,NO3-20mg/l NO2-0,001mg/l NO4-0,000. Žádné CO2. Minimum štěrku odkaluji jednou za měsíc. A akvarium je ukázkové ryby nezdychají je už v provozu snad 4 roky jedna zářivka . A v tomto akvariu drahý substrát ada ,knott proud vody jak na niagarských vodopádech 4 zářivky denního světla 5000k nebo čeho . Utracené prachy za testy substráty všechno špičkové kvality (trochu přeháním). To je zatím vše z mého rostlinaření a krevetkaření. Martin

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   03.10.2015 09:03 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: ludvik
Mě z toho vyplývá, že nově zasazená rostlina je odkázaná na živiny ve vodě (případně na těch ve starých emerzních listech, umí-li je využít). Teprve po dobrém zakořenění se to změní. A to ještě záleží na rostlině
Z letitého fungování na akvaristických stránkách mám dojem že právě ze začátku (až na výjimky)rostliny několik měsíců rostou dobře a pak přijde útlum. Proto těm co to neumí radím z hnojením počkat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   02.10.2015 21:05 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: KarlosS
Já radím nehnojit tyhle rostliny to určitě nepotřebují. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2015 19:26 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Mislow
ta bylo narážka na ... "pridavat hnojeni bez znalosti hladiny dusicnanu je nesmysl".... :-D
ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2015 14:12 Muž ludvik [1082] Re: KarlosS
Nemusím číst znovu. Já vím. Reakce byla spíš k tobě doplňující a obecná. Chtěl jsem držet vlákno diskuse.

Mislow: jo. Dosypávám poměrně často :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2015 12:51 Muž Fuchs [169] Re: KarlosS
Jen doplnuji kytky tam jsou, sagitaria subulata, valisneria vigantea,Anubias barteri var. coffeefolia,Cryptocoryne lutea, Echinodorus bleherae. Snad jsem názvy neskonil, ty dvě zářivky jsou samozřejmě s reclektorama AQR
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.10.2015 12:19 Muž Mislow [304] Re: KarlosS
Nemyslim, jen se drzim zakladu. Jedna se o nove zalozene akvarko s nizsi hladinou osvetleni bez syceni. Take zrejme o ne tak zkusenou akvaristku. Parametry vody zrejme nezname. Zivny substrat prekryty piskem o vetsi zrnitosti. Vyskyt ras. Kdyz si to dam vse do kupy, tak nevidim aspon zatim duvod tam rvat hnojiva. Fotosynteza nebude probihat tak rychle stejne. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2015 12:06 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Mislow
koukám, že pleteš jabka s hruškama :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2015 12:02 Muž Mislow [304] Re: ludvik
Ahoj, to musis pisek pak doplnovat, ne? Nebo ho pak vyplivnou? :-D ... promin, nedalo mi to. ;-) No, tak ci tak bych si hlavne udelal prvne test na dusicnany, pridavat hnojeni bez znalosti hladiny dusicnanu je nesmysl, potom budem chytrejsi. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.10.2015 11:58 Muž ludvik [1082] Re: Mislow
No když myslíš ...

Uvolňují se pomalu. A zůstávají v substrátu, alespoň ve velkém procentu. Proto se používají výživné substráty, nebo spodní vrstvy, či přímo hnojící přípravky pod substrát. Aby to do vody moc nelezlo ... samozřejmě myšleno do vody nad pískem.
V písku té vody také moc neproudí. Takže jsi odkázaný spíš na sublimaci, než cokoliv jiného. A ta živina se musí ke kořenu dostat. Spíš tedy kořen k živině.

Rozlišujeme živiny ve vodě - volné vodě a v substrátu - tedy také vlastně ve vodě, ale mezi zrnky, či v nich.

Stejně tak se musí rozlišovat nové akvárium a staré. Nový substrát a starý substrát. Nové hnojivo v substrátu a hnojivo co mělo čas.

A mě echinodory žerou i písek balený v pryskyřici :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2015 11:49 Muž Mislow [304] Re: ludvik
Ziviny se ze substratu postupne uvolnuji do vody, koreny rostlin prijimaji ziviny z vody, nepojidaji substrat. :-)
PS: Neco jineho by to bylo pokud by jsi mel hi-tech akvarko s vysokou intenzitou osvetleni a sycenim CO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2015 11:45 Muž ludvik [1082] Re: KarlosS
No jasně ... ale většinou se dozvíš opak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2015 11:44 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: ludvik
proto právě říkám, že hnojit ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.10.2015 11:43 Muž ludvik [1082] Re: KarlosS
Stejně mi tyto rady vrtají hlavou. Tedy - ze začátku nehnojit. Sice se nedá problém zjednodušit (díky kvalitám vody, množství a druhu rostlin), ale i tak. Nově zasazené rostliny mají minimum kořenů, o které ještě k tomu přijdou. Takže jak by se dostaly k živinám v substrátu? Který je nový a ty živiny jsou v lepším případě dost hluboko (v horším tam nejsou vůbec).

Mě z toho vyplývá, že nově zasazená rostlina je odkázaná na živiny ve vodě (případně na těch ve starých emerzních listech, umí-li je využít). Teprve po dobrém zakořenění se to změní. A to ještě záleží na rostlině - mě Echinodorus Hadi Pearl zakořenil snad po týdnu tak, že nešel vytáhnout (lehce). Ale třeba u Indian Red mám pocit, že i po čtvrt roce drží v písku jen silou vůle, přitom roste.

No a ve vodě většinou nemáme draslík, fosforečňany a většinou ani železo ... Musí to být pro ně docela stresující.

Mimochodem ten Hadi Pearl je podle mě typ rostliny, co má chemické zbraně proti řasám. Všechny mám zařasené alespoň trochu, jenom tohodle ne. A to se z něj stala docela dominanta přímo na světle.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2015 11:17 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Fuchs
hnojení s tím nemá nic společné (samozřejmě má, ale teď to zjednoduším).
Hnojit je potřeba pro dobrý růst rostlin, zvlášť v začátku. Ale jak říká níže, je potřeba zvážit mnoho okolností, jaký je substrát, jaké rostliny (a jaké množství) tam jsou a hlavně jak silné je světlo (zastíněná hladina, odrazové reflektory,...), to je pro růst rostlin faktor od kterého se odvíjí spotřeba živin.
Při tvé 50l (klidně přitlač) týdenní výměně bych hnojil dál dle návodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.10.2015 10:32 Muž Mislow [304] Re: Fuchs
Hnojit urcite ne, jednak je otazka jestli vubec hnojit bude potreba a jednak tam je zivny substrat, ktery uz ziviny v sobe ma. To by melo na nejakou dobu stacit. Hnojenim se spis podpori rasy. Pozdeji uvidis, jestli k hnojeni pristoupit ci ne, at si sestra kontroluje dusicnany, to ji napovi, jestli je hnojeni treba ci ne. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.10.2015 09:50 Muž Tojsouvěci [3590] - Kytky s čudlamaRe: Fuchs
Měl jsem stejný problém,po přidání tekutého uhlíku bylo za tři dny vyřešeno,ale jak uvedl Karlos,většina potíží se vyřeší až po zaběhnutí akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2015 09:30 Muž Fuchs [169] Re: KarlosS
A má dál hnojit? Děkuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.10.2015 08:23 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Fuchs
je to rozsivka, které chutná amoniak. Jde vidět, že ještě nefunguje nitrifikace, t.j., že filtr ještě není zaběhlý. Po záběhu (cca 1 měsíc) rozsivka sama ustoupí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2015 02:55 Muž Mislow [304] Re: Fuchs
Ahoj, tipnul bych si rozsivky (hnede rasy). Mrkni sem. rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu Po 3 tydnech zalozeni je tezke delat zavery, rasa muze sama zmizet, pri stavajici intenzite osvetleni bych tam asi bud nedaval to tekute CO2 nebo ne az tak moc, prijde mi to zbytecne. At zkusi svitit bez prestavky. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2015 22:28 Muž Fuchs [169]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Dobrý den, mám dotaz, sestra má akvárium 100x50x40 na dně je Rataj AquaClay Ground 10L překryto akvaryjním říčním štěrkem různé frakce. Fitr je tam vnitřní součástí setu juwel a svítí se tam 2x30w t8 840 a 865 od 6:00 - 10:00 a pak od 15:00 - 21:00 každý týden mění 50l vody a po výměně dá 15ml easy life profito a každý den dává 6ml co2 vital. Je to aqua 3 týdny založené a teda musím říct že nevím co se děje ale všude, na kytkách, kamenech, kořenech objevil hnědý povlak. Spíše to vypadá jako rez. Co to je a co s tím prosím? děkuji
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2015 09:25 Muž Jifi [675] Re: Mislow
A jo, tak toho osvětlení jsem si nevšimnul. Já mám stejné akvárko, ale jen 2*18 W. Říkám si, mohl jsem si pořídit trochu silnější osvětlení, ale to co má Sagittariusi je už na HighTech akvárko. S takovým osvětlením to bude chtít dodávat CO2, hnojit a dost stříhat kytky.

Ještě k tomu poměru N : P.
Je rozdíl, jestli někdo myslí poměr prvků (N a P) nebo jestli myslí poměr fosfátu a dusičnanu (viz atomové, resp. molekulové hmotnosti).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.09.2015 23:28 Muž Mislow [304] Re: Sagittariusi
Hodne bych si pocet o CO2 jak sytit, pac svetlo mas dost intenzivni, myslim skoro 1 W/l, uz to tu probehlo, proto se snazis omezit dobu sviceni ... Osobne nemam se sycenim zkusenost, ale zameril bych se na to. Je to hi-tech akvo a tam je potreba vic pozornosti, min CO2 = vic rasy .... ale zarovne se to nesmi prehnat. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2015 23:23 Muž Mislow [304] Re: Sagittariusi
Mej na pameti, ze je to cerstve zalozene akvarium a tam se vystrida kde co. Ke stabilite to dovedes az casem. :-) Hlavne nikam nespechat, radej pozdrzet porizovani dalsich obyvatelu a dat si praci s pravidelnou udrzbou. Ony treba rostlinky jsou dost velkej faktor, ktery ovlivni beh akvaria. Zpocatku se drzi a postupne vytvari koreny a pak jak se asimiluji, tak uz se veci meni, pac zacnou spotrebovavat dusicnany a dalsi prvky s nove vytvorenym korenovym systemem a take zarovnen zvysi naroky na CO2 a zacnou produkovat kyslik do vody ... Prvni mesice akvarka jsou neustalene a je treba se mit na pozoru a hlavne tam nelit zbytecne zadnou chemii. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2015 23:13 Muž Sagittariusi [19] Re: Mislow
Chcem len aby to bolo akva na pohľad pekné a nevyzeralo tak špinavo :) na substráte jemný prach zelenej riasy a na rastlinkách fúzy od riasy....žabý vlas mi nejak na machu nevadil naopak bral som ho ako doplnok ale toto je už na mňa moc tak musím skúšať...človek tomu musí dať čas lebo zmeny sa aj tak dostavia v týždňoch :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.09.2015 23:08 Muž Mislow [304] Re: Sagittariusi
Tak ve vetsim akvarku je to lepsi, obecne se da rict, cim mensi akvo, tim vetsi sance, ze si ryby, ktery o krevetky zajem maji, vsimnou a pujdou po nich. Ale take zalezi na dalsich faktorech, hladova ryba je hladova ryba. :-D Jinak bych si s tim pomerem dusiku a fosforu nedelal zas tak tezkou hlavu. Pokud mas fosfor(ecnany) do 2 mg/l, tak bych ho tam rozhodne nerval. Ono tyhle pomery nejsou tak jednoducha otazka, zalezi take na dalsich faktorech, jako je intenzita osvetleni, mmozstvi rostlin, filtrace, apod. Vsechno souvisi se vsim. Zalezi jen jakou mas predstavu o vyvoji akvarka a jakym chodnickem se das. Muzes se snazit jit sofistikovanou cestou a hlidat si pomery prvku, coz delaji akvariste pri pestovani hodne narocnych rostlin a pritom maji dost casu, nebo se das cestou sledovani zakladnich parametru a odstraneni pripadnych problemu, pokud se nektere rostline nedari, tak vyhodit. :-D A jsou i cesty mezi tim, v tom je to kouzlo akvaristiky, kazdy akvarko je unikat a stejne tak kazdy akvarista. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2015 22:56 Muž Sagittariusi [19] – Re: Mislow
Skúsenosť mám takú že samec si krevetky nevšíma ale samice tie po nich niekedy idú ako futbalista po lopte :-D ale nemajú šancu keď krevetka odskočí a samička už nevie kde je. Mal som red cherry tak po tých šli viac a videli ich pekne kvôli sfarbeniu :). Ospravedlňujem sa za OT X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2015 22:51 Muž Sagittariusi [19] Re: Mislow
Kúrnik začínam mať z tých pomerov miš maš :-D dnes som teda kúpil v super zoo neritiny a asi aj naposledy lebo keď za 4ks odomňa vypýtala 196czk skoro ma vyvrátilo nekukal som na cenovku lebo taká suma ma nenapadla :-D. Takže v závere meniť vodu dávať dolu PO4 čo najviac? mám asi no3 20/30mg/l niekde medzi a keďže som myslel že mám ísť do pomeru 16:1 tak som dolial fosforu na 1.5mg/l takže zajtra asi radšej vymením 50% vody....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2015 22:48 Muž Mislow [304] Re: Sagittariusi
Jj, svata pravda, taky objednavam ryby a dalsi hromadne kvuli poplatkum. hmm Caridina japonica je vyborny rasozrout, nevim jak to pujde dohromady s bettama, radej si to zjisti od ostatnich at neobjednavas zbytecne, muzou ti poslat malicky a skonci jako potrava, ale osobni zkusenost nemam. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2015 22:41 Muž Sagittariusi [19] Re: Jifi
Caridina japonica, tú ja zas naopak nemôžem nikde zohnať :(. Vypadá to tak že ju budem musieť aj s rybami potom hromadne objednať aby som zbytočne neplatil poštovné na 5 razy....
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2015 21:37 Muž Mislow [304] Re: Jifi
Ahoj, jiste, automaticky predpokladam, ze tam zadny amoniak a dusitany nejsou, myslim pouze dusicnany. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2015 21:35 Muž Mislow [304] Re: Sagittariusi
A jeste jedna vec, pomery jsou dobra vec, ale zalezi take na okolnostech, pokud se v akvariu udrzuji dusicnany na nizke urovni, rekneme do 20 mg/l, tak pomer 10:1 bude fungovat, pokud jdeme s dusicnany vyse, tak uz je treba ubrat na fosforu, ne vzdy plati prima umera. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2015 21:32 Muž Jifi [675] Re: Mislow
Ono s tím poměrem - je rozdíl N : P versus dusičnany : fosfáty. To N : P může být chápáno jako poměr prvků dusík : fosfor. Ve sloučeninách pak bude poměr jiný než u čistých prvků.
A u dusíku pozor na to, že dusík může být přítomný i ve formě amonného iontu (pokud si narušíš nitrifikaci), nejen ve formě dusičnanů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2015 21:15 Muž Mislow [304] Re: Sagittariusi
Ano, snecci produkuji dost vykalu, ale je to relativni k jejich velikosti a mnozstvi, pri pravidelne a spravne udrzbe akvaria to neni problem, naopak jejich vykaly jsou zaroven i hnojivem, takze mene hnojit. :-D Jinak pomer N:P si myslim je spravny 10:1, nepamatuji si presne vysvetleni, take jsem si myslel, ze je to 16:1, ale je v tom nejaka finta, snad jednotky nebo nevim, presne vysvetleni jsem zapomel, ale drzel bych se 10:1. :-)
PS: Jeste si dovoluji podotknout, ze pomery jsou jen priblizne, situaci v akvarku je vysledkem ruznych faktoru a nikdo nejsme chemici abychom dodrzovali presne propocty, problemy nastavaji, kdyz se situace nachyli opravdu znatelne od tzv. idealu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2015 19:25 Muž Jifi [675] Re: vaaclav
Ze začátku jsem dával "tekutý CO2". Teď, když se rozkládá dost detritu, tak se nějaký CO2 vyprodukuje. Ale i přesto pomalu pokukuju po CO2 systému, aby kytky rostly ještě líp. I když některé mně rostou jak plevel - například Egeria, Ceratophyllum, Vallisneria. Blyxa japonica mně roste celkem dobře, i když pomalu; listy má hezky svěže zelené. Hygropila siamensis mně roste taky celkem slušně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2015 19:04 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jifi
Už střední osvětlení bez CO2 je problém. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2015 18:47 Muž Jifi [675] Re: Sagittariusi
Jinak Caridina japonica se dá v pohodě sehnat.
Kdybys byl někde poblíž, tak bych ti klidně 8 kousků levně prodal. Netušil jsem, jací jsou to nenažranci. Už po prvním týdnu jsem je musel začít krmit, protože sežraly všechnu řasu v akvárku a furt jsou hladové ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2015 18:44 Muž Jifi [675] Re: vaaclav
No, na rozdíl ode mě přidáváš CO2 a počítám, že budeš mít možná víc světla v akvárku.
Je pravda, že růst řas ovlivňují nejen živiny, ale i množství světla a CO2.

Mně opravdu funguje regulace množství dusíku tak, jak jsem popsal. V mém případě se jedná o jediný parametr, který tak v akvárku měním - poměr živin. Osvětlení mám pořád stejné (spíš střední, žádné silné) a CO2 nedávám. Tím pádem rozdíly v poměru fosfátů a dusičnanů rozhodují o tom, jestli poroste sinice, zelená řasa nebo někdy ani jedno.

Stačilo, když jsem zkusil příliš moc vyprat filtr (snížená nitrifikace), odkalil jsem kousek dna a začínala se zase objevovat sinice. Zvýšil jsem dávky hnojiva a bylo po sinici. Pokud hnojení přeženu, startuje zelená řasa. To je pro mě signál, že mám méně hnojit. Pak zelená řasa začne stagnovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2015 17:42 Muž Sagittariusi [19] Re: Mislow
keď bude čas mám v pláne sa po nich popozerať aspoň 5ks :-) niekde som ale čítal že produkujú nadmieru výkalov čo by zas viedlo u mňa k zvýšeniu PO4 ak sa nemýlim..Alebo to je množstvo zanedbateľné?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2015 17:40 Muž Sagittariusi [19] Re: Jifi
Ďakujem za radu :-) tiež som nad tým rozmýšľal niečo rýchlo rastúce a nad neritinami...tie zoženiem ľahšie ako caridina japonica....problém bol u mňa znížiť fosfor najnižšie som dosiahol 0.6 asi za to môžu nastrkané NPK tabletky do dna pretože pred tým mal vysoké nenamerateľné hodnoty.tak keď nešiel znížiť fosfor tak som sa snažil nejak dopracovať k pomeru 16:1 čo najbližšie...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2015 17:28 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jifi
Tenhle poměr 16:1 nebo jak to počítá kalkulátor je u mě nepoužitelný, mám podstatně více dusíku a přesto žádnou řasu na rostlinách nemám. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.09.2015 17:22 Muž Mislow [304] Re: Sagittariusi
Ahoj. Me slouzi k odstraneni rasy okruzaci. Udrzuji akvarko ciste, jen zelenou vlaknitou musim obcas namotat. Ale sinici nezerou, takze tam bude potreba upravit parametry. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.09.2015 17:07 Muž Jifi [675] Re: Sagittariusi
Podle redfield ratio tam máš moc dusíku.
Já jsem po záběhu akvárka taky bojoval střídavě se sinicí a řasou, než jsem našel informace o redfield ratio.
Když jsem zjistil, že zelená řasa intenzivně roste při přebytku dusičnanů, tak jsem udělal 2 věci:
1) Akvárko už bylo brutálně zařasené, a to včetně dna, tak jsem okamžitě koupil Caridina japonica. Ty řasu na dně, na kořenu i na kamenech do týdne sežraly. Tím jsem odstranil následek nerovnováhy.
2) Abych odstranil příčinu problému, koupil jsem Egeriu a Ceratophyllum, které mně rostou rychle jak plevel a tím mně odčerpávají dost dusíku z vody. Pravidelně obě rostliny vyhazuju ve velkém množství do kompostéru. Obě mně slouží jako přirozený regulátor množství dusičnanů. Záleží na tom, jak moc je protrhám.

Světlo jsem neomezoval.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2015 16:58 Muž Sagittariusi [19] Re: vaaclav
NO podľa orientačneho pravidla svietenia WPG v mojom akva by som mal svietiť 9 hodín. Čo som postupne urobil každý deň som zvyšoval od 6 hodín svietenia po 10 minút kým som sa dopracoval k 9 hodínam no začala bujnieť riasa...tak som sa vrátil späť na 6 hodín. Dráslík by som mal týždenne dodávať 5mg/l z FEROXU ale test nemám tak to potvrdiť neviem :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2015 16:38 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Sagittariusi
To je dost málo ale řase to asi stačí. Já jsem snížil na 7 hodin a každý týden přidal půl hodiny a skončil jsem na 11 hodinách a řasa dala pokoj. trochu jsem přidal na Co2 a draslíku. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2015 16:33 Muž Sagittariusi [19] Re: vaaclav
Svietim 6 hodín a oproti iným mi to už príde málo. Takže odporúčaš ešte viac skrátiť dobu svietenia?? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2015 16:31 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Sagittariusi
Co snížit dobu osvětlení? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2015 16:07 Muž Sagittariusi [19] – Problém s riasou
Ahojte...30.8.2015 som sťahoval akvárium a odvtedy bojujem s riasou. Podrobnejšie info v prezentácii...Dnes nameraná hodnota NO3 - 20/30 a PO4 - 0.6 Mám podľa redfield ratio zvýšiť PO4? alebo mám radšej znižovať hodnotu PO4 a NO3 častými výmenami vody.... Riasa nijak nemizne a rád by som našiel riešenie..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2015 18:35 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: romant
Já bych řekl že pokud se nejedná o nějaké přesvětlené akvárium kolísající CO2 nemůže ničemu vadit hlavně že je nějaké. Trochu se změní pH ale to se může dít v nesyceném akváriu ještě více. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.09.2015 20:04 R Muž romant [27987] Re: masvers
Jednou moc a jendou málo CO2 to je velmi častá podpora výskytu nejen sinic.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [41] ...... 111 112

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 121189x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3020-jaka-je-to-rasa?od=2001