Jaká je to řasa?
vláknitá to není, tahle už delší nebude, je to Krátká přisedlá zelená řasa
Teď jsem snad zbavil ruduchy, zase přišla GSA a teď ještě tohle. PO4 mám 1mg/l, NO3 10-20mg/l. Mám ubrat na světle a trochu přihnojit KNO3?
to vypadá na začínající zelenou vláknitou.
Ještě v detailu.
Tak mám ve sbírce další úlovek, nevíte co s tím? Na ruduchu je to moc tenké a zelené. Jelení paroh? Cladphora to asi není, ta mi po kytkách neleze.
Starší reakce
sinice to není, zato je tam nádherný soubor řas - od ruduchy, přes zelenou po hnědou - gratuluji
Teď vážně - zanedbaná údržba + moc světla a málo CO2
0 09.01.2014 18:39 Redgi – řasa
Ahoj, prosím o radu znalejší členy tohoto fora. Již delší dobu bojuji s mi neznámou řasou (řasami). viz foto.
Tmavě zelená a potahuje se po kytkách. Nevím zda to je sinice....?
Prosím o radu jak se ji zbavit...
děkuji
Starší reakce
Načtu díky za odpověď, mám z ní velkou radost
gratuluji,je to krásná ruducha-štětičková řasa.Je tu o ní napsáno opravdu hodně,najdi si to
Neví někdo co je to za řasu, jak se ji zbavit a jestli nemůže vadit krevetkám? Jsou to takový černý chuchvalce na kořeni.
Starší reakce
Já nic, já muzikant, jenom jsem byl zmíněn a autorem oné myšlenky jste samozřejmě Vy, to bych si nedovolil, přivlastnit Vaše glosy.
...My jsme s romantem asi přišli na to kde se chybička vloudila. Zkapalo COčko...
Nepovídejte.
Ten recept, 1/3 týdně mi byl věru povědomý, proto jsem také ztichl...
Edit: také jsem chtěl dodat, že s tím přišel Sid, ale on se určitě ozve sám...
Ne ne dokopávám seč k tomu pravidelně i když mi teď dává prcek zabrat. My jsme s romantem asi přišli na to kde se chybička vloudila. Zkapalo COčko
OK, mlčím, problém bude jinde...
Jenom to fakt vyznělo, jako že teď maj luxus, po 14 dnech půlka vody... Radši se ptám...
Teď jsem dokonce během dvou týdnů vyměnila polovinu vody v akva místo třetiny.Teď si rýpnu, nedá mi to. Pokud rýpu neoprávněně, tak se omlouvám předem...
Jak často tu údržbu aplikuješ? Tvůj příspěvek na mě zapůsobil, že teď zrovna po 14 dnech půlku a říkáš to, jako by těch výměn bylo víc než obvykle...
Jak často měníš vodu??
neříkám vyhodit, jen ho dát na start pryč, až se akva rozjede, tak ho dej zpět. Ušetříš si spoustu problémů
Když zrovna ten kořen se mi tak moc vyhodit nechce
solidní mazec, ze startu vyhoď kořen - dej místo něj nějakou rychle rostoucí kytku, CO2 ti vyjelo kvůli netěsnostem, já v 700 litrech provozuji 6 kg láhev cca 3 měsíce. hnojení na polovinu klasiky.světlo nechej jak je (pokud máš reflektory - sundat), CO2 na limetkově zelený dropchecker
Děkuji za radu. Doufám, že to pomůže. Už se to nedá vydržet. Já se tak ráda koukám a teď se to nedá
Těch řas tam bude více, zřejmě rozsivky, zelená a i ruducha, tedy řekl bych, kdyžtak mě někdo doplňte, opravte. Toho zbavení se právě tím podpořením růstu rostlin tím lehkým přihnojením a samozřejmě výměnou vody, což je vlastně taky lehounký přihnojení.
Jo a jakou řasu to tedy mám??????
dobře normálně jsem tak obden dávala 6ml hnojiva takže mám dávat tak půlku? A jak udělám aby akva bylo alespoň trošku koukatelné?
To hnojení bych úplně nevysazoval, jenom snížil dávku, řasám to skoro nic živin evidentně stačí a kytky strádají, když nemají ani CO2 ani ostatní prvky, nebo jenom velmi omezené množství.
Já jsem první kvasila z burčáku. Pak jsem dostala od taťky velkou 6kg bombu, dojela naplnit. Taťka namontoval budíky a já pouštěla. Jenže budíky asi pořádně neseděli, bomba je prázdná a já dobublala a do týdne mám toto. Údržbu nezanedbávám. Krmím radší víc než míň. Když došla bomba přestala jsem hnojit. Ale sakra vždyť na to akviško se nedá koukat
...Když odešlo CO2...
Může tam být souvislost.
Teď jsem dokonce během dvou týdnů vyměnila polovinu vody v akva místo třetiny. Když odešlo CO2 přestala jsem hnojit. Svítím jen 7 a čtvrt hodiny. Měla jsem to už jednou. Mám to znova :( A v mnohem horšim stavu. Nevim co to je a co s tim.
Včera sice ujela ruka. Ale jinak krmím třeba i jednou za dva až tři dny a jen to co snědí do 1-2 minut
No ty kráso, to je mazec...
Sice nemám věšteckou kouli, ale nepřekrmuješ náhodou?
Starší reakce
Ke zbytku, kde zpochybňujete platnost toho ekologického pravidla, už asi nemá smysl se vyjadřovat. Mé slovo závěrem. Gausův princip konkurenčního vyloučení nezpochybňuji, jen říkám, že platí pro homogenní prostředí, což ovšem akvárium není.
P.S: Řasy odebírám žiletkou, popřípadě je nechám narůst na sklíčko.
Johan napsal: Takže jste si určitě všiml, že např. Cladophora glomerata, či Oedogonium nerostou přímo na podkladu, ale je pod nimi vrstva "vápence".
Tak toho jsem si pod mikroskopem bohužel nevšiml, a nikdy jsem o něčem podobném ani neslyšel. Mohu se na to ještě zeptat nějakých limnologů, ale spíše bych řekl, jestli se tam ten váš vápenec neusadil třeba z tvrdé vody (jen spekulace). Mimochodem odebírat vzorky řas z akvária tak, abyste neporušil místo, kde jsou přichycené k podkladu, je velmi složité, takže pokud se vám něco takového úspěšně daří, tak klobouk dolů.
PS: Ke zbytku, kde zpochybňujete platnost toho ekologického pravidla, už asi nemá smysl se vyjadřovat. Nevedlo by to k ničemu smysluplnému.
PPS: Pěkné svátky.
Protože diskuze začala jak je vhodné nebo nevhodné přidávat CO2. Krom toho, jsem příspěvek odeslal prakticky stejně jako vy, tak jsem ani nemohl tušit, co píšete!
A nemáte pravdu. Resp. máte, ale to se týká uzavřených systémů, čili ne akvárií, které jsou udržované podle určitých standardů - časté výměny vody - tam se totiž toto pravidlo ztrácí, protože výměnami vody se snažíme, aby nic nedošlo.
Chápejte to ohledně vápence - někde jste psal, že většinu řas jste určoval pod mikroskopem. Takže jste si určitě všiml, že např. Cladophora glomerata, či Oedogonium nerostou přímo na podkladu, ale je pod nimi vrstva "vápence".
Asi si nerozumíme. Popisoval jsem určitý ekologický princip: velikost kolonie je přímo úměrná velikosti dostupných zdrojů; po vyčerpání zdrojů kolonie automaticky zredukuje svoji velikost. O to, že v tom hrají roli i další faktory (intenzita osvětlení, predace, stres, soupeření, teplota apod.), se tady nepřu, takže nechápu, proč diskuzi zavádíte tímto směrem.
A nerozumím také tomu, co myslíte tím, že "většina řas musí na něčem růst - např. CaCO3". Pokud bych to měl chápat ve smyslu "plochy, na níž se řasy přichytnou", tak vápenec mi nepřipadá zrovna jako charakterické místo, na kterém řasy v akváriu rostou. Pokud bych to měl chápat ve smyslu "živiny, kterou řasy potřebují k růstu", tak voda bohatá na CO2 je pro řasy jistě "pohotovějším" zdrojem uhlíku, než CaCO3. Takže mi zcela uniká vaše pointa.
Jenomže většina řas musí na něčem růst - např. uhličitanu vápenatém a ten za přidávání CO2 rozpustíte. Krom toho, to, že některé řasy dokáží růst v hodně měkké vodě neznamená, že zrovna ty, které jsou v akváriu. Dokonce si myslím, že většina z nich potřebuje "tvrdší" vodu. A za další CO2 je větší problém pro vyšší rostliny než rasy a tak jim jistě pomůže víc jak řasám.
Designer napsal: Vyhladovet rasu je stary a zazity omyl. Jak nekdo muze vyhladovet neco, co roste klidne i ve vode s vodivosti 10uS?
Já si zase myslím, že takovýhle výklad je další omyl. Řasy (jako jakékoli jiné organismy) se budou množit, dokud budou mít k dispozici dostatek zdrojů (světla, živin, prostoru). Čím více zdrojů budou mít, tím větší jejich kolonie může být. Takže pokud budu mít v akváriu řekněme 5 mg/L nějaké živiny, pak toto množství dokáže uživin kolonii o velikosti X. Pokud tam ale budu mít té živiny třeba 50 mg/L, tak se tam uživí několikanásobně více řas. Z toho je doufám každému jasné, že na množství živin samozřejmě ZÁLEŽÍ. Takže ano, řasy jsou schopné žít i v kojenecké vodě chudé na živiny, ale nikdy jich tam prostě nemůže být tolik jako ve stejné flašce s vodou, která bude na živiny bohatá! Pokud tedy někdo omezí množství živin, řas se sice úplně nezbaví, ale velmi podstatně tím může snížit jejich celkový objem (tj. velikost kolonie).
Designer napsal: ...rase to malo svetla stacit nemusi.
Spousta řas dokáže bez problémů žít a množit se i při velmi slabém osvětlení (typicky třeba většina ruduch, nebo také některé druhy rozsivek).
Nebal bych se toho. Vyhladovet rasu je stary a zazity omyl. Jak nekdo muze vyhladovet neco, co roste klidne i ve vode s vodivosti 10uS (to jsem si nasel, nektere rasy tohle zvladaji)? To driv vyhladovi vyssi rostliny. Co ale na mnoho ras plati, je nedostatek svetla, nektere zacinaji rust az pri vice svetle, nez mnohe rostliny. Stazenim svetla mohou mit rostliny i ve vode chude na ziviny dostatek, ale rase to malo svetla stacit nemusi.
Samozrejme to nebude platit univerzalne, nektere rasy az tak narocne na svetlo nejsou, ale ve fazi kde to akvarium je bych pracoval se svetlem a zivin bych se nebal, at uz jde o CO2 a nebo neco dalsiho.
Koumám že, co člověk to názor
.... no zkusím zatím utlumit to světlo, když to nepomůže, zkusím ještě vypnout to CO2.
Designer napsal: To CO2 nicemu nevadi, nevyuzije se tolik, ale problem to neni.
Jen připomenu, že CO2 podporuje růst nejen rostlin, ale také řas! Pokud má někdo problémy s řasami, tak přidávání CO2 může situaci ještě zhoršit. V akvárku, kde panuje určitá rovnováha, která řasám příliš nesvědčí, to určitě nevadí. Ale v akárku, kde řasy momentálně převládají ...
a co vlastně máš za řasu? já jsem se v tom nějak ztratil
To CO2 nicemu nevadi, nevyuzije se tolik, ale problem to neni.
Naopak, to tam per.
Dobrá, dám na tvé rady, snížím to svícení ještě o 2 hodinky, to nebude problém. A co to CO2? neměl bych ho zatím vypnout, když se bude tak málo svítit?
Stahni to na zacatku klidne i jen na 8 hodin sviceni, treba na prvni mesic, nez se Ti akvarko zabehne. A muzes klidne zarivkam sebrat na tu dobu i reflektory, nebo to svetlo jinak ztlumit na nejnutnejsi minimum, kdy jeste rychlerostouci rostliny neco malo rostou. Stejne v prvnim mesici muzes cekat spis preziti rostlin a jejich jemny rozjezd. Hnojit do vody nehnojis, chces aby ted rostliny vystacily jen s tim co maji k dispozici, takze to limituj svetlem. A narocne rostliny tam zatim nemaji co delat, takze i z toho pohledu je na zacatku svitit co nejmene jeste staci, dobrym (nerikam jedinym moznym) resenim.
Marcel G napsal: - Cladophora ("žabí vlas", na dotek spíše hrubší)
Ja teda nie som biológ ani odborník na taxonómiu, ale nie je žabí vlas náhodou české (a možno aj slovenské) meno rodu Cladophora? Načo potom tie značky palca okolo?
Ne, nepoužívá, ale toto dělení se "zde" objevilo asi před dvěma nebo třema lety při nástupu různých popularizačních webů na téma rostlinná akvária používající překlady takovýchto článků.
Neidentifikoval jsem jí přesně, řasy se identifikují podle DNA a takovej borec opravdu nejsem.
Ale pod mikroskop jsem z akvárií dal hodně velké množství řas, proto si troufám říct co to je i z takové fotky. A to jednoduše, pokud jsem viděl řasu takové barvy, vždy to vypadlo tak, jak jsem vyfotil do článku.
Krom toho já nekřičel, ale také dal zjednodušený návod, jak si řasu určit.
Přidat reakci
1 ...... [58] ...... 112
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 121511x